Прескочи до съдържание

Нова Зеландия - общи дискусии и въпроси


Препоръчани мнения

имайте предвид, че и легендата е преведена в шофьорската книжка, под българската версия има и английска... ние им го показахме и беше достатъчно :)

Не бях шофьор аз, но на моята книжка легендата е само на български език. Предполагам, че твоята е по-нова, моята е издадена 05.2013 г.

post-1179-0-93336700-1489390932_thumb.jpg

Връзка към мнение

хм, странно, моята е от 2011г. и ги има тези полета и на английски; и българския, и английския се намират долу в ляво; явно са сменили модела на книжката, и то не към добро...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

хм, странно, моята е от 2011г. и ги има тези полета и на английски; и българския, и английския се намират долу в ляво; явно са сменили модела на книжката, и то не към добро...

Сега видях книжката на една колежка - и нейната е от 2011 г. и там легендата наистина е на бг и английски.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За полета с хидроплан да разкажа. Лети се над езерото Таупо - най-голямото в Нова Зеландия. Фирмата, изпълняваща полетите, е една единствена, та ако търсите мястото, местните в Таупо го знаят. Имат 2 хидроплана. Пилотът, с който летяхме, е и собственика, има 20-годишен опит. Има варианти с различна продължителност и всички се букват от тук. Докато се ровичках из нета обаче попаднах на друг сайт, в който се предлагат същите полети на същата фирма, но на по-ниски цени. Букнахме от тях и ни пратиха ваучера по и-мейл. После със собственика на хидроплана уговорихме предпочитан час за полета.

Ние направихме "A taste of Taupo" за 80 NZD вместо за 109 NZD на човек и летяхме 15 минути над притока на Waikato river, Craters of the moon, електроцентралата Wairakei Power, водопадите Huka Falls и езерото.

Излита се от Taupo Boat Harbour и се каца в самото езеро. Хидропланът е за 5 пасажера, но в нашият случай бяхме само аз и Desi75. За краткото време във въздуха видяхме много неща, включително пилотът ни показа част от езерото, която е термална и се виждаха леки мехурчета на повърхността. Кацането в езерото беше меко и почти неусетно за мен.

Миналата година летях с хеликоптер над водопадите Игуасу, пак за 15 мин. и помня, че във въздуха времето не се усеща толкова кратко, заради чувството горе и нещата, които се виждат по съвсем различен начин. Та не съжалявам ни най-малко за краткото време. Това са моите впечатления на човек, който харесва нестандартните преживявания, иначе всеки има различни предпочитания.

post-1179-0-29290200-1489838870_thumb.jpg

post-1179-0-18278200-1489838899_thumb.jpg

post-1179-0-69970600-1489838928_thumb.jpg

post-1179-0-81839100-1489838971_thumb.jpg

post-1179-0-99530300-1489839003_thumb.jpg

Редактирано от Яничка
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Малко инфо и лични впечатления (касае само Северния остров), докато спомените са ми още пресни:

Роторуа много ми допадна - хубав град, с ниски сгради, създаващи спокойствие. Една от приятните изненади беше Rotorua Museum & Government gardens. Посетихме го вечер, когато се оказа много красиво осветен в различни светлини. В градините достъпът е свободен, отделно има безплатни турове всеки ден от 11 и 14 ч.

post-1179-0-50891400-1489844863_thumb.jpg

post-1179-0-76302600-1489844903_thumb.jpg

Улицата със заведения за хранене и разнообразна кухня - Eat Street. През деня изглежда приятно, но вечер също е осветена красиво и много ми допадна.

post-1179-0-67370400-1489845014_thumb.jpg

post-1179-0-31315600-1489845033_thumb.jpg

Маорското село Ohinemutu, където и в момента живеят маори - тихо и спокойно място, без тълпи туристи, намира се на самото езеро Роторуа. Правят се и турове, но може да се влиза свободно самостоятелно. Има хубава църква и въобще е приятно за разходка.

post-1179-0-15673300-1489845217_thumb.jpg

Общественият парк Kuirau - безплатен и интересен, заради басейнчето, където може да си топите краката в топла термална вода и многото термални области, оградени с ограда.

post-1179-0-39841000-1489845387_thumb.jpg

post-1179-0-46115400-1489845421_thumb.jpg

Столицата Уелингтън - направихме хубава разходка там, но беше доста ветровито, както си пишеше и нета. Посетихме Парламента, където има безплатни 1-часови турове. Вътре е забранено снимането и се минава security проверка. Фотоапаратите и личните вещи се оставят на съхранение. Препоръчително е туровете да се букнат предварително на тел.: +64 4 817 9503 или на e-mail:

tour.desk@parliament.govt.nz Мисля, че бяхме доста уморени от пътя и на мен ми се приспиваше, но въпреки това съм доволна, че видяхме къде се коват законите на НЗ.

post-1179-0-37407000-1489845758_thumb.jpg

post-1179-0-81039500-1489845791_thumb.jpg

Разходихме се до фуникуляра в Уелингтън - на всеки 10 мин. се качва до последната спирка и слиза. От последната спирка има хубава гледка. С него се стига до ботаническите градини. Еднопосочен билет - 4 NZD, двупосочен - 7,50 NZD.

post-1179-0-98309200-1489845913_thumb.jpg

post-1179-0-51861900-1489845265_thumb.jpg

Редактирано от Яничка
  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Tongariro alpine crosing

(очаквах повече подробности и информация от посетителите го, нали за това сме се събрали, снимки има достатъчно из нета,ама...) Та- сутринта към 8:00 взехме кола от Джуси в Уелингтън, до 9:45 бяхме поразгледали магазинчето на Уета Студио и към 16:00 стигнахме Тонгариро Нешънъл Парк за преспиване

За трека:

-Дневно го минават около 2500 човека затова отидете колкото се може по рано. Към 7:30-40 паркинга на Mangatepopo вече беше пълен. Накрая, към 14:45, опашката беше чак до пътя на 5-6км...

-Погрижете се предварително за придвижването между двете крайни точки след приключването. Трансферът в една посока е 30$ на човек. За пазарлъци въобще не може да става дума.

- Ако не държите да го минете целия, или не ви се плащат тия пари, качите се до върха и след фотосесията се върнете по същия път...

- Трекът не е чак толкова страшен щом ние, хора от равнината, го издърпахме. Средно време 6:15 часа с почивки,тоалетни и прочие...

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Tongariro alpine crosing

(очаквах повече подробности и информация от посетителите го, нали за това сме се събрали, снимки има достатъчно из нета,ама...)

А защо реши, че ние сме го посетили? В грешка си.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И за делнични дни ли да очакваме същата навалица?

Шофьорчето на шатъла каза че това е среднодневната цифра. Ние бяхме в събота и може би имаше повече хора.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Когато аз бях в Нова Зеландия нямах нито един предварително резервиран хотел, но явно нещата се променят и положението започва да прилича на Исландия :(

 

 

Туристите в Нова Зеландия започват да се превръщат в проблем Туристическият бум в страната тласка инфраструктурния капацитет до ръба

http://www.investor.bg/drugi/338/a/turistite-v-nova-zelandiia-zapochvat-da-se-prevryshtat-v-problem-235856/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Мисля, че е достатъчно, и моята е такава, но за всеки случай я преведох. Ако имаш притеснения, може би вариант с превод или международна книжка е успокояващ. За хотела на Джуси мисля, че последователността е обратна - спиш в хотела и получаваш отстъпка за колата. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И на двата острова представихме  международната книжка. На северният ( втория) поискаха да видят и бг книжката, но след като 10мин я тъсихме и не успяхме да я намерим, ни дадоха колата с уговорката че ако ни спрат от полицията все пак трябва да я покажем и това си е наш проблем. ( е, намерихме я след още 10 мин ровене). Моят съвет - изкарайте си международна книжка от СБА и всичко ще е ОК.
Нова Зеландия е една далечна и любопитна дестинация на другият край на света ( +11часа, а би трябвало да е на - 14)  впечатляващ пример за човешката находчивост и воля. Прекрасна страна но може би малко скучна за нашия манталитет и очаквания....

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 11 минути , Цвете каза:

@stefanrusev, разкажи малко , моля! В Оуклънд с какво запълнихте времето?

За мен Оукланд повече от ден си е загуба на време. Никъде не съм виждал такава голяма китайска диаспора. В централната част дори надписите на някои банки са на китайски! 

...Трябваше днес да публикувам кратък отчет , но с извинение времето днес е прекрасно и...... :)   Тия дни ще споделя МОЕТО мнение..
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

в момента се завръщаме от нашето двуседмично обикаляне. Всеки ден се получи да нощуваме на различно място, средно 3-4 часа шофиране на ден.

хотели се намират навсякъде и без предварителна резервация. Просто на входа търсете да пише "vacancy". През Makemytrip се получаваха добри цени в по-големите градове. Носихме и палатка със спални чували за по-екзотичните места като Milford sound. 

Колата я взех от GoRentals. Цената за среден клас автомобил е същата като на Jucy, но отзивите от GoRentals са невероятни, и мога да ги потвърдя. Страшно добър сървис. Застраховката на ден е малко по-скъпа и затова си направих такава през World Nomads, която покрива excess до 1500 евро при проблеми. Книжката ми не са я гледа ли особено, но е от новите. 

Алпин Кросинга ни отне към 8 часа с много снимки. Намерих последното  паркомясто на Мангатепопо в 8 сутринта и после от крайната точка само аз взех шътъл и след като стигнах до колата се върнах за приятелката ми. Прецених, че се държа мъжки в изкачването и няма да я зарязвам този път :)

Общо взето много приключения за две седмици се получиха. Голямо пропускане но посетихме почти всичко по план. Основен източник за това къде да ходим беше NZ Frenzy книгата за северния и южния остров.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

@petko, би ли споделил някое интересно и не толкова популярно място, за което си разбрал от книгата. Аз не знаех за нея до сега.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Цвете каза:

@petko, би ли споделил някое интересно и не толкова популярно място, за което си разбрал от книгата. Аз не знаех за нея до сега.  

 

Аз се доверих почти напълно на автора, тъй като книгата е гениално подредена. Де да имаше по една такава за всяка държава. Местата в нея са разделени по райони на задължителни, популярни и скрити.  За мен най-ценното в нея е конкретизирането на местата, които трябва да се посетят и описването на другите, които може и да се пропуснат:

 

yX8X7ijUQr67wUaPgs-s1BmMjhrQ-X_zzaJEkwky

 

Най-доволен от по-скритите места останах от:

Katiki Point Penguins  (някой го беше споменал и в тази тема), където деляхме 5-6 застрашени жълтоочни пингвина с още 5-6 туриста. 

Motukiekie beach, през който всеки минава, но почти никой не спира. Невероятен залез по време на отлив:

 

17547120_10154846933101329_5607887926010

 

Walkwire-a в Fiordland, който е само на 10 минути от пътя за Milford Sound и е супер очарователно място, ако сте привърженици на преминаването на река по въже:

 

17498809_10154835981601329_3648935732840

 

 

Key Summit Track-a, който при изкачване за час и половина, открива невероятна гледка до магнетизма на FiordLand-a. 

 

На северния остров имахме само 3 дена обикаляне, но също се възползвахме от съветите:

Кerosene creek - безплатна горещ водопад с минерална вода на 15 минути от входа на Wai-o-Tapu, където само чака да си донесеш бирата и да си я изпиеш с още 4-5 просветени човека.

Минералната гореща река в парка на Taupo. 

 

Отделно гайдът предупреждава и за туристическите разочарования. Де да го бях послушал напълно. В нито един друг гайд не прочетох задължителната препоръка да се вземат мерки срещу sandflies - малките мушички, разпространени главно по западното крайбрежие на южния остров. Досега си мислих, че комарите при нас са гадни, но тез кръвопийци са способни да провалят удоволствието и от най-красивите гледки.

Другото нещо, за което не го послушах, е че корабчетата в Milford Sound са надценени и по-добри снимки и гледки има от брега. След като бях на тях за скромната сума от $105 на човек съм напълно съгласен с автора. 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

За сендфлай май бях писала в моята тема за НЗ, но не съм сигурна. Скалите Пунакайки по мое мнение също са надценени, но са лесно достъпни, което обяснява защо са описани като топ атракция.

Ние прекарахме 3 дена в Оукланд и околностите, има какво да се прави и гледа. Красивите гледки там са навсякъде..

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 21 минути , Tedy каза:

Скалите Пунакайки по мое мнение също са надценени, но са лесно достъпни, което обяснява защо са описани като топ атракция.

 

Препоръката е да се посетят, когато има прилив и морето е бурно, за да се получат blow holes. Ние отидохме по време на прилив, но морето беше тихо и не ни се откриха в цялата си прелест като на тази снимка:

 

BEAUTIFUL-BULLER-004-640x480.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 12 часа, petko каза:

Препоръката е да се посетят, когато има прилив и морето е бурно, за да се получат blow holes.

Точно така ги видяхме, с разбиващи се вълни, но пак ми бяха най-безинтересни на фона на цялата красота там.

Първия списък сме го отметнали. От втория сме посетили повечето места...

Wharariki beach е уникално красиво със скалите арки и дюните.

Lake Matheson е малко и известно с огледалния ефект. Приятно, но не е нещо особено.

Glenorchy drive, пътя е много живописен.

Key summit, валеше, мъгла, но аз упорито тръгнах нагоре, малко преди финала се отказахме, нямаше смисъл заради липсата на видимост.

Katiki с пингвините беше интересно. Почти нямаше хора и животните бяха съвсем близо до нас.

Farewell split го видяхме от високо като гледка без да стигаме до края на пясъчната коса.

и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, petko каза:

Другото нещо, за което не го послушах, е че корабчетата в Milford Sound са надценени и по-добри снимки и гледки има от брега. След като бях на тях за скромната сума от $105 на човек съм напълно съгласен с автора. 

 

 

корабчетата на Milford Sound хич не са за пропускане, лично мнение, по-скоро внимателно си подбирайте фирмата... и като цена ми се вижда много, по-скоро не повече от 60-70 NZD

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.