Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

Няма да си призная кой тъп люксембургски филм изгледах снощи от каталога на фестивала за северноафриканско и близкоизточно кино МЕНАР

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, домосед каза:

Няма да си призная кой тъп люксембургски филм изгледах снощи от каталога на фестивала за северноафриканско и близкоизточно кино МЕНАР

Тъкмо вече съм накрая на филмите и мислех да не ги довършвам, че нещо таз година не е много силна, и та няма да се кахъря, че не съм го гледала.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, домосед каза:

Няма да си призная кой тъп люксембургски филм изгледах снощи от каталога на фестивала за северноафриканско и близкоизточно кино МЕНАР

Това само по себе си е доста интригуващо.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 часа, домосед каза:

Няма да си призная кой тъп люксембургски филм изгледах снощи от каталога на фестивала за северноафриканско и близкоизточно кино МЕНАР

Глобализация?

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Приключих с тоя фестивал с иранския филма за Костенурката и Охлюва.

Час и половина така и не реших на кого да зашлевя шамар - на майката, че не дава на детето да се подстриже, или на детето, че не дава на майката да се ожени. Чичкото, който отвори дума за охлюви и костенурки, така и не успях да го оценя добър ли е или лош.

 

Стига толкова. Почна Олимпиадата!

 

https://menarfest.com/kostenurkata-i-ohlyuvat/

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Тази седмица съм на вълна измамници. 
 

The Tinder Swindler - историята на млад мъж от Израел, който се подвизава под името Саймън Левиев и завлича с $10 милиона долара безброй много жени. 
 

https://m.imdb.com/title/tt14992922/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

Inventing Anna - историята на рускинята Анна Сорокина, която се мести в Ню Йорк и се представя за богата германска наследница. Почти убеждава няколко банки да ѝ отпуснат $40 милиона долара…почти, като по пътя си лъже и завлича с пари много, много хора. 

 

https://m.imdb.com/title/tt8740976/?ref_=nv_sr_srsg_0

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 4.01.2022 г. в 14:22, Sju каза:

The Power Of the Dog (Силата на кучето)

Беше поредното голямо разочарование - нито се забавлявах докато го гледам, нито ме обогати с нещо.

 

На 31.12.2021 г. в 21:30, Childish каза:

Аз, уви, няма да изтърпя и до голото дупе в "Don't look up". Дори новогодишната програма на БНТ ми изглежда по-поносима за гледане.

Don't look up предизвика неочакван интерес сред плетачките с ... този пуловер:

39122818-741C-4A30-969D-4D599C12028A_sma

  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 13 часа, Childish каза:

Беше поредното голямо разочарование - нито се забавлявах докато го гледам, нито ме обогати с нещо.

 

39122818-741C-4A30-969D-4D599C12028A_sma

Аз гледах 5-10 минути и ми стана ясно, че не е моя филм, няма да ми хареса, и го спрях. Много често ми се случва напоследък да спра филм, който не ме грабне от началото, защото искам това, което гледам да ми е интересно. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
В рубриката софийски фестивали - няколко заглавия от фестивала на документално кино за изкуство Master of Art, издание февруари 2022. 
  • Churchill and the Movie Mogul
Филмовият магнат  е Александър Корда, унгарски емигрант в Кралството, продуцирал филми през 1930-те. Включително исторически суперпродукции, с достатъчно добро качество, че да успеят да изкарат даже британските имперски стълбове и ценности привлекателни за американската публика.
В епоха, в която Хитлер печелел сърцата като носител на модерността. Включително с помощта на гениалната кинодокументалистка Лени Рифенщал. Чърчил обаче не дремел,  усетил пропагандната мощ и на игралното кино, където лорд Уелингтън можел от екрана да прочете актуална мотивационна реч срещу завоевателите, и на кинохрониките, където сам си създал перфектния кинематографичен имидж – cool дядка непукист с бомбе и пура.
 
 
  • Inside Prora 
Хитлер поставя основите на субсидираното от държавата почивно дело за трудещите си в глобален мащаб. Ползва пилотни проекти за мусолинени пионерски лагери за вдъхновение. Разпорежда изливането на нечувано за времето си количество бетон по брега на балтийския остров Рюген. От който се моделира курорт от еднотипни паралалелепипедни почивни станции в модния левичарски модернизъм (тесни социалисти) на епохата. И през ум не му е минавало, че при по-пропусклива гранична политика немският трудещ се би избрал друго море за почивка на плаж. Изглежда не му е минало през ум и че ще има война в Европа и инвестициите в туризъм (платноходки, Б.Б.) може и да не се изплатят даже и чрез държавни субсидии. После Валтер Улбрих и Ерих Хонекер (партнийните ръководители на ГДР) насочват вартбурзите с каравани към Китен и населват Рюген със срочнослужещи в казармения и лагерния смисъл. После идва пустотата. В наши дни предприемачи се били хванали, предполагаемо – с някакви фондове, да санират отделни блокове за буржоазни туристи, без да дават убедително обяснение с какво точно ги привличат пред Майорка. 
 

 

 

  • Gianni Berengo Gardin's Tale of Two Cities
Някои магеланци не харесват това! Аз съм от тези, които харесват. В средата на 2010-те венецианецът Джани Беренго Гардин, цял живот възпявал родната си Венеция и начина на живот на венецианците във фотографиите си, се включва със серия снимки в кампанията за изобличаване на пагубния ефект на круизния туризъм върху града.
 
 
  • Броненосецът Берлин
Дебат какво да си правят бруталното бруталистко архитектурно наследство в Западен Берлин. За разлика от нашата летяща чиния на Бузлуджа, техният броненосец е строен за лабораторни опити с животни с цел напредък на медицинското знание на човечеството. Опитите са прехвърлени в нова сграда. Делегация от Ухан си взима бележки.
 
  • Щурите приключения на Луи дьо Фюнес
Любимият комик на моето детство. Пък и юношество. Знаехте ли, че е 100% испанец по кръв, роден и расъл във Франция. И че е направил големия си пробив в киното на 50+ години? И че сините му очи били енергиен център на личната му суета. В един филм с Жан Габен спорили да се усили или намали сатурацията на цвета. Луи дьо Фюнес бил за усилване, че да му се виждат очите, а Жан Габен за намаляване, защото имал кожен проблем. Луи дьо Финес бил на върха на славата и спечелил спора. А Жан Габен изглежда като сварен рак, наквасен с водка. После не си говорели.
 
Този го има целия безплатно:
 
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Вчера започнах сериала “The Dropout” - историята на Елизабет Холмс. Мисля, че и преди съм писала тук за нея. Следя историята ѝ от 2019 година, изгледах документалния филм и слушам подкаста, който във втория си сезон беше посветен на съдебния процес. 
Не съм сигурна обаче дали Аманда Зайфрийд е най-подходящия избор за водещата роля и дали успява да пресъздаде добре Елизабет. 
 

На 3-ти епизод съм и ми е много интерсно, защото представят подробно историята в началото и по-малко известните факти.
 

https://m.imdb.com/title/tt10166622/?ref_=nv_sr_srsg_0

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

Тази ми е една от любимите теми и не можех да намеря някой дали не е писал за този документален филм на Netflix -Downfall: The Case Against Boeing.

Стори ми се интересен, особено това как правят разследването на една от емблематичните си компании.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тече София филм фест 2022. Селекцията ми дотук се формира на съвсем случаен принцип. 

 

  • Бърлогата

Прожекциите на конкурсните филми за пълнометражен филм вървят в комплект с участник в късометражния конкурс. Не знам дали беше нарочно, но двата започнаха дотолкова идентично, че публиката не се сдържа да се изхили. Момче кара колело сред природата, къпе се в езеро и се закача с друг човек. В късометражния езерото беше Панчаревското, а човекът – малкият му брат. В пълнометражния езерото беше някъде в Италия, а човекът – непозната девойка, върнала се след много години в майчината си съседска къща. И прикриваща с необуздано холерично държание някаква лична тайна и уязвимост. За които има нужда от помощ от момчето, но ѝ е нужно време да се отпусне и признае

 

 

  • Интергалде

Румънският участник е на сравнително изтърканата тема за софиянци в Родопите, пардон - букурещлии в Карпатите. Обаче румънците го могат по-добре! Да демонстрират тоталното разминаване между световете на дошлите на уикенд-приключение под благовиден „хуманитарен“ предлог граждани, разчитащи на джипове, телефони и джипиеси и носещи кръста на отдалечеността, старостта, сенилността и конските впрягове (каруца, рум.) планински жители.

 

 

  • Воев

Документален биографичен филм за култовия поет и рок-музикант от края на 80-те и началото на 90-те Димитър Воев (Нова генерация, Кале, Воцек и Чугра, …) Момичето го е замислило като курсова работа, но след 7 години труд се е получил много добър пълнометражен портрет. Quiz за феновете на Воев: Ако е дадено, че във филма участват Димитър Воев, Кристиян Костов, Михаил Пешев, Симеон Воев, Димитър Попов – Димбето, Пенчо Попов – Чугра, Нели Недева-Воева, Екатерина Атанасова, Васил Гюров и (много!) други то кой е Нео ?

 

https://siff.bg/bg/movies/balgarski-dokumentalni-premieri/voev

 

  • Буров

Филмът за Буров, дето Асен Блатечки се угоявал, че да добие правилния силует е Светото Некадърие. Заглавието на филма е нещо за пепел. Буров изглежда като Бойко Борисов, а говори като Волен Сидеров. И не е главният герой! По-важно е как на американския журналист, дошъл да го интервюира няколко дни преди 9.IX и същевременно - сондира дали е склонен на сепаративен мир с Щатите, сръбска циганка му прави свирка във влака за София и му краде панталоните. А после секретарката на Буров джапа по цици в реката на пикник-бягство от партизаните. И оня се влюбва в нея и се опитва да я вземе със себе си на запад.

 

https://siff.bg/bg/movies/dom-na-kinoto/ostanaloto-e-pepel

  • Смирен и Рибена Кост

Две изненадващо добри за средните очаквания български предложения. И двете – тъжни.  В Смирен на Светослав Драганов влизаш под кожата на неудачника документалист, затънал в семейни и парични проблеми, как

Спойлер

се опитва да изманипулира болна майка и гей монах за трогателна сцена на прошка, че да му се получи по-продаваем финалът на филма

. В Рибена кост на Драгомир Шолев умрял на плажа в Крапец делфин събира цяла сурия персонажи с някакво или никакво отношение към инцидента, по един или друг начин загубили или не намерили радост от живота (ако не броим нудистите): мрачният плажен концесионер с татуирана, бременна приятелка, болна от диабет; зарязано от приятеля си момиче; тридетно семейство летовници в криза на средната възраст и външния вид; двойка караванаджии в криза на третата възраст; наплашени от началници и местни феодали полицаи; начинаещи патоветеринари; мрънкащи пияндета в плажния бар; въоръжени с формуляри за глоби комплексирани държвни служители/ки; следователи-фолософи … 

 

https://siff.bg/bg/movies/mezhdunaroden-konkurs/smiren

 

https://siff.bg/bg/movies/novo-balgarsko-igralno-kino/ribena-kost

  • Носорог 

Украинският участник във фестивала. Носорога е мутра от 1990-те. И Черепа го има. И той е мутра. Плюса и Рижия също са мутри. Народ, който ражда такива мутри, не може да бъде победен даже и с хиперзвукови ракети. Няма майтап. Режисьорът Олег Сенцов, ако си спомняте от новините, е от Крим, активист на съпротивата срещу анексията, политзатворник, лагерник в Сибир и гладностачник.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Попълвам дупки в общата култура на тема класически филми. Медея на Пазолини от 1969. В главната роля – Мария Калас, вече преустановила певческата си кариера. И - изоставена от Онасис в полза на Дажки Кенеди. Според клюките по време на снимките се била признавала в любов към режисьора и го била молела да си обърне сексуалните предпочитания, че да ѝ отвърне със същото. Филмът е визуално забележителен за епохата. Колхида е снимана в Кападокия, а Коринт – в Пиза и Алепо. Сценографите са съчинили цяла древна варварска култура в костюмите и реквизитите на колхите. Пък и на гърците. Същевременно – не са се занимавали да прикриват християнските стенописи от скалните църкви. И поднасят хипотезата, че аргонавтите освен Колхида са открили със сала си и Америка. Варят си картофи за вечеря! В наши дни такъв филм би поразрошил косите на цензурата. Макар и да го има свободно на няколко канала в youtube. Разни голи по пишка момчета ту ги възпитават академично (Язон), ту ги къпят и колят (децата му). Порасналия Язон го играе Джузепе Джентиле, италиански лекоатлет, който също като и Калас е търсел нов път в кариерата си и също като нея е пробвал с кино само веднъж.

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
На 23.03.2022 г. в 17:33, домосед каза:

Попълвам дупки в общата култура на тема класически филми. Медея на Пазолини от 1969.

Ето кой е пропуснал панорамата на Пазолини в кино "Дружба" през 80-те. Срамота, мл. сержант Домосед!

  • Смея се 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

ドライブ・マイ・カー (Drive My Car)

Издаяних 3-часов японски филм по Мураками, само защото му дадоха оскар, глобус и бафта за чуждоезичен. Което е ключовата дума. Поставя се Вуйчо Ваньо в Хирошима, като от актьорите не се очаква да говорят непременно на един език. Прослушването минават успешно кандидати с японски, корейски, мандарин и жестов корейски. Културен шок сам по себе си, ако не броим и подхода на режисьора в репетициите. Главният герой е именно той. И демоните му. Загубил жена си. И демоните на натресената му шофьорка от забутано село на о-в Хокайдо. Загубила майка си. И на любовника на жената на режисьора. Има една червена кола, която прави филма. SAAB, модел от 1990-те с ляв волан. Но ми трябваше да направя справка в интернет, за да си обясня последната сцена. Която се оказва, че е била в

 

Спойлер

… Южна Корея. Познавало се по маските срещу вируса и марката на супермаркета. Е, и по говоримия език.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 12.04.2021 г. в 0:23, домосед каза:

Черната котка е иранският паразит, издигнал се до Instagram инфлуенсър 🤨 

Лази по нервите - да! И на звездите от статуквото, и на зрителя.

 

Баш в Копенхаген си се развива. Филмът е добър сам по себе си, но при мене магеланският фактор на одобрение е завишен, защото съм виждал Копенаген точно такъв - с натоварени на открити камиони ликуващи абитуриенти с бели фуражки.

Някой знае ли къде може да се гледа филмът? Търсих го, но не можах никъде да го намеря, а изглежда интересен.

Връзка към коментар

Сега по HBO Max загледах три последователни германски трилогии, озаглавени съответно Ku'damm '56, Ku'damm '59 и съответно Ku'damm '63. Действието се развива в посочения период в следвоенен Берлин и проследява част от живота на германско семейство - майка и три дъщери. Не мога да кажа, че е нещо кой знае какво и дори повествованието е откровено плоско и повърхностно, но лично мен ме кефи сравнително достоверно предадената естетика от периода, като се започне от интериорно обзавеждане (знаете, германците са ненадминати майстори в това отношение през втората половина на миналия век) и се стигне до автомобили (основно VW Beetle в Западен Берлин и Wartburg 311 в Източен Берлин). Важна, но не и основна (както първоначално реших и именно затова започнах да гледам поредицата) роля във филма е отредена на зараждащия се рок енд рол...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Един много добър документален филм, гледайте го ако можете. Не е изцяло за Тръмп, обсъждат се и други важни неща относно световната политика, някои от тях за съжаление вече се случват…

36BFFB82-C308-4998-A9A3-6300ADA6EFED.jpeg.93ce87488a62e54176d557ce6f8ee435.jpeg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

"Второто освобождение" (2022) - кино "Одеон" преди 2 месеца след анонс в Култура.БГ същия ден.

 

Документален. Не е филм за само едно проследяване. Оставя те безмълвен.

🇧🇬 Непозната, прикривана, фалшифицирана част от най-новата ни историята. Никак случайно.
При последвалата среща със създателите разбрах, че може да се види и в интернет. Споделят, че над филма е работено в продължение на 3 години. Прехвърлени и систематизирани в рамките на няма и 60 минути са над 10000 страници оригинални документи, вкл. едва наскоро разсекретени архиви на МвНР.
"Второто освобождение" е излъчен за първи път по БНТ преди 2-3 месеца в крайно неудобно време и тутакси е бил прекъснат с явен надпис, с който се подписват хакери от една определена държава. Второто излъчване е бил 
Екипът е предприел поредица показвания на филма в малки населени места без интернет и техника. Оказва се обаче, че там хората още ги е страх... да мислят, говорят и дори да бъдат видени, че присъстват на подобна прожекция. Инак и МОН е сред съдействалите за реализацията, но дали са проследили и осмислили съдържанието на филма? 🇧🇬
  • Харесвам 8
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Swan song

 

 Егати депресиращият филм, обаче е много добър.

Действието се развива в бъдещето. Камерън страда от нелечима болест и има възможност да бъде подменен в реалния живот от негов клонинг, с цел да спести на семейството си болката от загубата. Звучи като шашав фантастичен филм, но всъщност е нещо много повече от това. Трудно се гледа, но е страшно интересен. И стряскащо реалистичен.

 

П.П. Изненадана съм, че са изтрити коментарите към "Второто освобождение. Не мисля, че минахме каквито и да било граници. Това е част от нашата история, отричайки фактите само продължаваме порочната традиция.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 14.07.2022 г. в 1:03, Anna Kalinovska каза:

"Второто освобождение" (2022) - кино "Одеон" преди 2 месеца след анонс в Култура.БГ същия ден.

 

Документален. Не е филм за само едно проследяване. Оставя те безмълвен.

🇧🇬 Непозната, прикривана, фалшифицирана част от най-новата ни историята. Никак случайно.
При последвалата среща със създателите разбрах, че може да се види и в интернет. Споделят, че над филма е работено в продължение на 3 години. Прехвърлени и систематизирани в рамките на няма и 60 минути са над 10000 страници оригинални документи, вкл. едва наскоро разсекретени архиви на МвНР.
"Второто освобождение" е излъчен за първи път по БНТ преди 2-3 месеца в крайно неудобно време и тутакси е бил прекъснат с явен надпис, с който се подписват хакери от една определена държава. Второто излъчване е бил 
Екипът е предприел поредица показвания на филма в малки населени места без интернет и техника. Оказва се обаче, че там хората още ги е страх... да мислят, говорят и дори да бъдат видени, че присъстват на подобна прожекция. Инак и МОН е сред съдействалите за реализацията, но дали са проследили и осмислили съдържанието на филма? 🇧🇬

Ето линк към филма: 

 

 

преди 8 часа, iMari каза:

Swan song

 

 Егати депресиращият филм, обаче е много добър.

Действието се развива в бъдещето. Камерън страда от нелечима болест и има възможност да бъде подменен в реалния живот от негов клонинг, с цел да спести на семейството си болката от загубата. Звучи като шашав фантастичен филм, но всъщност е нещо много повече от това. Трудно се гледа, но е страшно интересен. И стряскащо реалистичен.

 

П.П. Изненадана съм, че са изтрити коментарите към "Второто освобождение. Не мисля, че минахме каквито и да било граници. Това е част от нашата история, отричайки фактите само продължаваме порочната традиция.

Благодаря за препоръката 🙂 

Сложих линк към "Второто освобождение". Всъщност може и преди да съм го била добавила, но сега не го виждам.  Странно е и за коментарите наистина 🤔 

А филмът е осъществен със съдействието и на МОН...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Когато по екраните излезе филм за Южна Африка, при това - сафари трилър, при това - с участието на Шарлто Копли, няма начин да не се гледа, колкото и лоши да са му рецензиите. Звярът. Шарлто Копли е кум на Идрис Елба. Двамата са расли заедно в провинция Лимпопо, по-късно единият се оженил, завършил медицина и емигрирал със семейството си в Америка, а другият е останал да се занимава с биоразнообразието и защитата му, включително - въоръжена, по родните места. И години по-късно се събират на фотосафари сред мопанито и баобабите. С двете дъщери на доктора. В ученическа възраст. За тях е проблем, че няма интернет, но е яко да се снима черно-бяло с филмов фотоапарат. Лошите са един лъв, на когото бракониерите са му избили прайда, и самите бракониери. Лъвът е по-страшен! А добри дали има освен главните герои?  За гледане с пуканки става. Със силна носталгия към пейзажите. Иначе подигравателните рецензии си имат основания. Режисьорът Балтазар Кормакур е много повече в свои води в смразяващи кръвта трилъри и сериали в студената си родна Исландия, отколкото в Африка. Тук гледаме откровени глупости. Джапа се в гьолове с (нарочно показани!) крокодили, нощем хората виждат по-добре от лъвовете, а финалното честно (без никакви оръжия) единборство се случва по избор на човека, а не на лъва, на равно октрито място пред публика. Я ела на вън да се разберем! Като в класически уестърн.   

 

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Където пеят раците. Филм е по нашумяла (сред дамската публика) книга за едно "блатно момиче" в Северна Каролина през 1960-те. Изоставена от родители и братя, расне и живее сама сред природата и рисува животинки. Гражданите я отхвърлят като бяла измет, но все пак двама ухажори се навъртат около нея. Лошия го намират умрял под една пожарна наблюдателница в гората. Не намират доказателства, че го е убила. А търсят. Старателно. Добрият [Внимание! Спойлер]

Спойлер

я печели и живеят щастливо до пенсия в колибата. Чак след смъртта ѝ той сам намира доказателството.

 

Вестниците бълват похвали колко добре била играла артистката. Дрън-дрън. Абсолютно неправдоподобен образ. В нито един момент не можеш да повярваш, че е това, за което се представя. Смърдяща дивачка, обитаваща колиба без електричество, не научила даже буквите преди половата си зрялост. А се държи и облича като отлична ученичка на сладкарница в мол. Пишеща писма на издателства на научно-популярна литература с елегантен отработен почерк.

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.