Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

На 19.11.2023 г. в 14:33, Zaro каза:

Куриерът / The Courier

Навремето имаше един ранен перестроечен съветски филм Куриерът/ Курьер, на който много му се радвахме,  попадайки съвсем точно във възрастовата група, която е в центъра на вниманието. И която се изявява извън предоставените норми за потрес на други отдавна вписали се в тях възрастови групи. За съжаление култовия тогава в очите ни млад режисьор Шахназаров с напредване на възрастта, не само се е вписал, ами е станал и яростен стожер на съвременния аналог на същите норми. И догми.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 4.12.2023 г. в 15:21, Radnev каза:

Единственият плътен и пълнокръвен образ е този на съпругата Жозефин. Ако историята бе центрирана около нейната съдба, този филм щеше да мирише на много Оскари.

Да, така е. Чудех се дали и аз да се намеся и нахейтя всичко останало във филма и ... не можах да се сдържа. И не изпитвам угризения, защото каквото повикало, такова се обадило. Целият филм е леещ се хейт, на места едвам-едвам ароматизиран като подигравка, от Ридли Скот срещу всички останали исторически персонажи - корсиканци, французи, руснаци, австрийци, египтяни, че даже и англичани. Революционери, монархисти, реформатори, палачи, парламентаристи, журналисти, селяни, аристократи, войници, генерали, свещеници, художници (мярнахте ли го Давид?) цяла една епоха в европейската история просто е хвърлена в калта. Докато Хоакин Финикс гледа мрачно. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

"Барби" ме остави без думи. Не бих искала да оставям толкова негативни коментари един след друг, затова ще си позволя да цитирам случаен потребител на популярна торент-платформа. Неговият коментар казва всичко:

Цитат

В един нормален свят Жокера би я застрелял ...

 

  • Смея се 10
Връзка към мнение

значи правилно съм решил никога да не гледам "Барби"

а Наполеон ще изчакам да тръгне по стриймингите...

 

вчера гледах с децата Wish на Дисни, ама не ме кефи, прекалено е клиширан. Всичките персонажи съм ги гледал в някой друг филм на Дисни... Пък може това да е била идеята, де да знам. 

(хич не ме бива да пиша критика, едно време литературата ми беше най-омразния предмет, нищо че обожавах да чета)

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Днес (8 януари), за седми пореден път българските зрители ще станат свидетели на престижните филмови награди "Златен глобус".

Церемонията ще бъде излъчена в ефира на KINO NOVA от 22:00ч., броени часове след официалното й провеждане. 

Връзка към мнение
преди 18 часа, neuromancer каза:

вчера гледах с децата Wish на Дисни

Аз пък гледах Wonka.

Тимоти Шаламе с усмивка, лилав цилиндър и симпатични съучастници подбива пазара на Шоколадовия картел. Всички хвърчат от правилния шоколад, растат им цветни коси и бради от неправилния, но не става съвсем ясно защо дебелеят само лошите. Жирафът е ключов участник!

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Златни глобуси 2024

На церемония, преливаща от глупави закачки и скучни шеги, бяха връчени „Глобусите” за 2024г.

Разделението на наградите при „Глобусите” в много от категориите е на комедийни и драматични. Това дава по-голяма свобода на журито в избора му, но пък доста обърква зрителя.

До голяма степен очаквано, големият фаворит „Опенхаймер” защити позициите си със статуетки в най-ключовите позиции в категория "Драма".

„Барби” пропадна напълно, но почитателите й не бива да се отчайват, защото главният мач (Оскарите) тепърва предстои. Все пак и за „Барби” имаше две статуетки, но едната за наскоро измислената категория „Блокбастър”, а втората дори не бе за оригинална музика, а за най-добра песен, реално спечелена от Били Айлиш. Интересното бе, че в тази категория „Барби” участваше с цели три песни.

Като заговорихме за пропадане, няма как да не отбележим и „Убийците на цветната луна”, който все пак успя да се добере до "Най-добра актриса в категория драма”, но тандемът Скорсезе – Ди Каприо едва ли е очаквал само това.

Много солидно бе представянето на „Клети създания” (Poor things), вземайки "Главна женска роля за комедия/мюзикъл" и "Най-добър филм комедия/мюзикъл". Най-вероятно на предстоящите награди „Оскар”, именно този филм ще бъде и главната конкуренция на „Опенхаймер”.

Изненадата бе Holdovers”, който грабна статуетките за "Най-добър актьор комедия/мюзикъл" и "Поддържаща женска роля комедия/мюзикъл".

Отличен бе и френският „Анатомия на едно падане”, който също грабна две статуетки за "Най-добър оригинален сценарии" и "Най-добър международен филм".

Връзка към мнение

Списъкът с победителите:

 

Най-добър актьор „Драма” – Килиън Мърфи „Опенхаймер”

Най-добър актьор „Комедия/Мюзикъл” – Пол Джиамати „Holdovers”

 

Най-добра актриса „Драма” – Лили Гладстоун „Убийците на цветната луна”

Най-добра актриса „Комедия/Мюзикъл” – Ема Стоун „Клети създания” (Poor things)

 

Поддържаща роля мъже – Робърт Дауни Джуниър „Опенхаймер”

Поддържаща роля жени – Да’Вин Джой Рандолф „Holdovers”

 

Най-добър филм „Драма” – „Опенхаймер”

Най-добър филма „Комедия/Мюзикъл” - „Клети създания” (Poor things)

 

Най-добър режисьор – Кристофър Нолан „Опенхаймер”

 

Най-добра оригинална музика – „Опенхаймер”

 

Най-оригинална песен – „Барби”

 

Блокбастър – „Барби”

 

Най-добър оригинален сценарий – „Анатомия на едно падане”

 

Най-добър международен филм – „Анатомия на едно падане”

 

Най-добра анимация – „Момчето и чаплата”

Връзка към мнение

Menar Film Fest - 2024

Най-доброто  от игралното, документалното и късометражно кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, отново ще бъде в киносалоните на България😃

За тези, които не могат отново има Neterra.tv с пълен тикет пас за 50лв.👍

За щастие част от филмите ще преминат и през Стара Загора. Първият ще бъде излъчен на 16 януари и от там съм се заблудил, че началото на кинофестивала е след няколко дни. 

Реално събитието е започнало на 12-ти януари и ще продължи до 28-ми.

Освен филмите ще бъде представена и тематична фотоизложба на @MayaS

За повече информация: menarfest.com

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

"Аватар - Природата на водата" 

Живо, цветно и красиво. Това е "Аватар - Природата на водата".

Тринадесет години по-късно, Джеймс Камерън отново ни пренася в света на сините хора. С очакваните най-малко две продължения, може да очакваме създаването на цяла Вселена.
Този път залогът не е цяла планета, а личното отмъщение и закрилата на семейството и близките. Главните герои са колкото Джейк Съли, толкова и неговите синове, които в следващия "Аватар" почти сигурно ще го заместят на геройската сцена.
С всички компютърни ефекти и странни герои, "Аватар" изключително наподобява на компютърна игра. Следваща част на Warcraft, но с различни герои. Нови единици с нови умения, които трябва да се овладеят и използват, за да бъде завършена мисията успешно.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имам дълбок сантимент към "Шесто чувство", а след "Селото" (The Village) реших, че съм фен на М.Найт Шаямалан. 20 години по-късно обаче, все още не мога да нарека друг негов филм "любим", не ги и търся или чакам с нетърпение, а разбирам за тях, когато самият М.Найт ми се изпречи в кадър с роля. Например:

 

Old / "В капана на времето"

Няколко семейства се отправят на пътешествие към усамотен тропически плаж, който случайно откриват в интернет. Мястото предлага идилия, но с напредване на времето става ясно, че райското кътче под нечий зорък поглед на далечния хълм, ги е хванало в капан. Всичко, което се намира на плажа, остарява неимоверно бързо, като целият живот на хората се съкращава до един-единствен ден и никой (дали? 😉) от тях не е способен да си тръгне от брега. 

 

Напредвайки с гледането започнах да се разколебавам дали има смисъл да продължа, като едва тогава проверих рейтинга му в IMDB- 5.8 и мога да се съглася, че не е необходимо да е по-висок.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Пред погледа на стотина души, МЕНАР 2024 бе открит и в Ст. Загора. Доколкото разбрах, това ще бъде единствения град извън София, където ще има прожекции. 

Направи ми впечатление, че 80% от зрителите бяха жени. 

 

"Лято в Буджад" 

Мароко, средата на 80-те. Жаркото слънце изгаря малкия провинциален град Буджад. Градско хлапе слиза от раздрънкан автобус. Посреща го плакат на "Емануела", която е шествала по световните екрани десет години по-рано. 
Действието се развива из тесните, оръфани улички на стария Буджад, където семейните  отношения се обтягат с всеки изминал ден. 
Починалата съпруга, създава пареща вина. Отношенията между баща и син стават все по-хладни. Чувството на непълноценност, води до агресия. Желанието на  детето за истински взаимоотношения, го среща с гамена на квартала. Макар и толкова различни на вид, в душата си те може би споделят една и съща болка. 
Като замисъл филмът е добър, но  реализацията е по-скоро наивна. Историята трябва да премине през няколко катарзиса, които все пак се случват, но по доста праволинеен начин. 

Големият плюс на филма е атмосферата, която наистина пренася зрителя на друго много по-различно и далечно място. 

Най-гледаният марокански филм за 2022г. Като за начало съм доволен. 

p_321879.jpg.995b3964a7404097bf0e775bd000158a.jpg

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Отговаряйки на заглавието на темата, да дам и аз моите 5ст. Последният филм, който гледахме със съпругата е българският Диада. Излязах от залата с усещането, че съм бил свидетел на някаква гротеска. Повече от две седмици след филма все по-често се хващам да мисля, че ще дойде време, в което поколенията ще ни съдят за това, което сме (не)направили с Родината им. Ако въобще, изобщо има такава.   

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
На 17.01.2024 г. в 6:28, дядо Пепи каза:

Отговаряйки на заглавието на темата, да дам и аз моите 5ст. Последният филм, който гледахме със съпругата е българският Диада. Излязах от залата с усещането, че съм бил свидетел на някаква гротеска. Повече от две седмици след филма все по-често се хващам да мисля, че ще дойде време, в което поколенията ще ни съдят за това, което сме (не)направили с Родината им. Ако въобще, изобщо има такава.   

Как пък точно този филм го избрахте😀?.... че и със съпругата🤣

Не съм гледал този филм, но само по рекламата ми приличаше на поредния киноводевил. 

Но си мисля, че трябва да гледаме на нещата по-общо. Киното трябва да бъде възприемано като кино, а не като някакъв вид пропаганда. 

Подобен разговор водих с познат от чужбина, който бе потресен от "Уроците на Блага" и се кахъреше като го попитат в Холандия това ли е всъщност България, той какво ще им отговори. 

Всеки филм е само една извадка или интерпретация на взаимоотношения, моменти или събития. 

Нашата родина си мисля, че е точно там, където е била винаги във всяко едно отношение - някъде по средата на големия, пъстролик свят. 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Radnev каза:

Подобен разговор водих с познат от чужбина, който бе потресен от "Уроците на Блага" и се кахъреше като го попитат в Холандия това ли е всъщност България, той какво ще им отговори. 

Аз пък мисля, дори съм убеден, че подобно съждение е възможно да изхожда само от нашенец с присъщата ни чувствителност по вечната тема "какво ще кажат съседите", която след "промените" се видоизмени в "да не се изложим пред чужденците". Не мисля, че някой средностатистически чужденец, ще опита да обобщи какво е България или българите, единствено въз основа на една филмова история. Така мисля...

 

Сигурно сте виждали това видео:

 

 

От години приятелите на сина ми от цял свят (и по логични причини, основно нидерландци) се забавляват с това видео и нито един от тях дори за момент не е попитал дали става дума за истина или очевиден шарж. Такива ми ти работи по темата за специфичната народопсихология, комплексите и всичко останало... 😉 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Duke каза:

От години приятелите на сина ми от цял свят (и по логични причини, основно нидерландци) се забавляват с това видео и нито един от тях дори за момент не е попитал дали става дума за истина или очевиден шарж.

 

Щото най-вероятно за тях всичко, което излиза така, е вярно.

Връзка към мнение
преди 55 минути , Zaro каза:

 

Щото най-вероятно за тях всичко, което излиза така, е вярно.

О не, абсолютно наясно са, че става дума за скеч и дори са възхитени от изпълнението! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Явно с с последите двама "експерти" говорим на различни езици и живеем в различни координатни системи. Изразих с малко думи, ясно и точно какво съм усетил от филма и какво предизвиква споменът за неговото гледане. Дали е водевил, или каквото и да е времето и хората, минали през залата ще кажат. Иначе всичко става на ЕСК. ( една съседка каза) за неразбралите. Киното е изкуство, което информира, възпитава и формира някаква частица мироглед.  Нравствени, морални и най-елементарни човешки ценности.  И от всяко произведение, до което се докосвам търся някаква поука, в която прозира и въпросът: Какво е искал да ми каже ( покаже) авторът?  

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, дядо Пепи каза:

Явно с с последите двама "експерти" говорим на различни езици и живеем в различни координатни системи. Изразих с малко думи, ясно и точно какво съм усетил от филма и какво предизвиква споменът за неговото гледане. Дали е водевил, или каквото и да е времето и хората, минали през залата ще кажат. Иначе всичко става на ЕСК. ( една съседка каза) за неразбралите. Киното е изкуство, което информира, възпитава и формира някаква частица мироглед.  Нравствени, морални и най-елементарни човешки ценности.  И от всяко произведение, до което се докосвам търся някаква поука, в която прозира и въпросът: Какво е искал да ми каже ( покаже) авторът?  

Дядо Пепи, вярно е, че не те разбирам🤔

Сам казваш, че си излязъл от киносалона с усещането за някаква гротеска, но в същото време филмът не е водевил и ще чакаме зрителите да решат.

Добре, съгласен съм с теб - ти си прав! 

Търсиш поуки от киното, нравствени, морални и елементарни човешки ценности. Адмирирам!

Но в същото време си решил да търсиш тези ценности във филм като "Диада"🤔

Дали пък това е бил подходящия филм за толкова крайни заключения? 

Имаше време, когато филмите се цензурираха (и не само) и тогава филм като "Диада" нямаше изобщо да го има. Сега го има и всеки може да избере дали да го гледа или не. 

Ти си взел своето решение и от него струи едно прозиращо неудовлетворение, което явно те е довело до заключението за (не)наличие на нашата Родина. 

С всичко останало мога да се съглася, но не и с последното

 

П. П. Преди да продължим полемиката, любезно искам да те помоля, да ни споделиш мнението си и за самия филм. Понеже говорим на различни езици и живеем в различни координатни системи, аз така и не разбрах ти харесваш ли филма или не? 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 часа, Radnev каза:

тогава филм като "Диада" нямаше изобщо да го има.

Засега не мога да коментирам целия филм (дали е гротеска, водевил, съвременна драма или нескопосана комбинация от трите). Но един от екзистенциалните проблеми на главната героиня личи още от трейлъра: няма профил в магеланци и се опитват да я одерат за самолетен билет. 

 

 

  • Смея се 13
Връзка към мнение
преди 10 часа, Radnev каза:

ака и не разбрах ти харесваш ли филма или не?

Филмът ми хареса. Може би най-точното доказателство за това е чувствата и настроенията, които е предизикал в мен. За разлика от много, много други бози, които вървят тук и там.  

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

МЕНАР 2024

„Дъщерите на Абдулрахман” – Йордания

Наскоро гледах „Карамел” на ливанката Надин Лабаки. Идеята за четири жени през погледа, на които се взираме в арабския свят, ми се стори като вече разказана история. Така, че влязох в киносалона леко предубеден, за да изляза възхитен🤩.

Видях един любопитен разрез на арабското общество през погледа на четири жени, които са толкова различни, че спокойно биха се превърнали в посланици на всяка една от световните посоки. Тематиката е сериозна, но с комедиен привкус, който разчупва атмосферата точно толкова, колкото трябва, без образите да се обезличат, а съпътстващите ги проблеми неглижират.

Бях искрено впечатлен колко лесно ми бе да разбера проблемите на тези жени и внушенията на този източен филм в сравнение  с „Барби” например.

Ако имате намерение да гледате филм от МЕНАР, този ви го препоръчвам.👍

Dashterite_na_Abdulrahman.jpeg.2eda41b47dbf3d8775fa2e60a3905fd6.jpeg

***

И като споменах "Карамел", нека кажа няколко думи и за него. Филмът е от 2007г. и естествено не е част от МЕНАР, но по обясними причини тематиката е същата.

Без излишни драми, в много позитивен и приятен стил, Надин Лабаки прави своя дебют в киното чрез „Карамел”. Много добър филм, издържан в духа на класическото френско кино.

Леко, красиво, стилно и в същото време достатъчно дълбоко. На мястото на Лейла и Юсеф, спокойно биха могли да стоят Катрин Деньов и Ален Делон, и повярвайте разлика нямаше да има.

Филмът няма никаква политическа окраска, но в същото време по един деликатен начин показва толкова много от живота и нравите в Ливан през вече не толкова близката 2007г.

Отново едно голямо БРАВО за Надин Лабаки!

464081869_.jpg.347a8526a54762f5bc28e0eab8f7309e.jpg

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Лили Пътува

Гледах Poor things и не ми хареса. Обикновено филми, които съдържат задължителни реквизити за печелене на награди ми влияят по този начин. Безспорни обаче са качествата на актьорите, диалозите и операторското майсторство и най-малкото заради тях си струва да се гледа поне веднъж.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

"Златна малина" - 2024 (номинации)

Номинациите за наградата "Оскар" бяха официално обявени. С малки изключения нещата съвпадат с "Глобусите".

Едновременно с "Оскарите", бяха обявени и номинациите за "Златна малина", които винаги са ми били изключително забавни.

Четвъртата част на "Непобедимите" убедително води класацията със седем номинации, което май го прави номинирам във всички категории😲

Силвестър Сталоун е номиниран за най-лош актьор, но по-интересното е, че за "Слай" това е 16-та номинация (изобщо възможно ли е това😬?). Меган Фокс също чупи стандарти, като е номинирана едновременно за най-лоша поддържаща роля и най-лоша актриса в два различни филма😆.

С по пет номинации са хорърите "The Exorcist: Believer" и забележете "Мечо Пух: Кръв и мед". Филмът за Мечо Пух се възползва от изтичането на авторските права и героите от "Стоакровата гора" се превърнаха в серийни убийци. През настоящата 2024г., "Дисни" губи правата си върху "Мики Маус" и всеки ще може да прави каквото си иска и с него. Познайте кой ще бъде фаворит за "Златна малина" през 2025-та?😉

За "Екзорсистът" пък номинация за най-лош актьор печели не кой да е, а самият Ръсел Кроу😲. Вин Дизел също получава номинация за най-лош актьор в десетата част на "Бързи и яростни", а за "Shazam! Яростта на боговете" с номинация се сдобива и носителката на "Оскар", три "Глобуса" и четири награди "Еми" Хелън Мирън😲.

Все пак, нека не забравяме, че през годините номинирани са били и Леонардо ди Каприо, Еди Редмейн и Бен Афлек.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 20.01.2024 г. в 8:10, домосед каза:

Засега не мога да коментирам целия филм (дали е гротеска, водевил, съвременна драма или нескопосана комбинация от трите). Но един от екзистенциалните проблеми на главната героиня личи още от трейлъра: няма профил в магеланци и се опитват да я одерат за самолетен билет. 

 

 

Точно и аз това си помислих като гледах трейлъра - 2300 лв за еднопосочен до САЩ, бизнес класа ли търсим? 😄

 

Иначе последно гледах La sociedad de la nieve/ Society of Snow, разказващ за катастрофата в Андите на полет 571 на Уругвайските ВВС и събитията след нея.

Филмът е сниман на същото място, където са се разиграли действията през 1972г, а актьорската игра също беше на ниво. Определено препоръчвам!

 

image.png.a213732f5d405b83e77985e04e7a767b.png

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.