Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

"Уроците на Блага"

p_321667.jpg.fc598e144b67c7ae3650306676b3aea4.jpg
На провелото се в града автокино🎬🚗,  успях да се разпиша с "Уроците на Блага".

Въпреки лошите атмосферни условия, си тръгнах доволен, осъзнавайки най-малкото колко струва гробно място в Шумен и на какво е способен човек, за да го заслужи😉.

***

Сега насеризно!!!
Абсурдът на ситуацията е убийствен, но напълно реален за благопристойните разбирания на Блага и не само.
Гробното място се сравнява с така лелеяния апартамент, но този е за вечни времена. Надгробната плоча трябва да бъде специална, но понеже петолъчката не върви да е червена, тя ще бъде черна.
И ако до сега животът я е жалил, то тепърва за Блага предстои земетръс, който ще разбие всички нейни илюзии.
Зад аристократичната маска на извисения културтрегер и надменния, поучителен тон, всъщност се крие една слаба и уплашена жена, която в името на каузата (гробния парцел) ще бъде готова на всичко.
Образът придобива нова увереност, за да достигне до кулминацията си и неизбежния крах, съпътстван от пълен морален разпад.
Ели Скорчева играе страхотно. Филмът е с двама актьора и половина + един глас, но в същото време въздейства силно и приковава вниманието.
Мисля, че един от критериите за качествено кино е лентата да събужда различни асоциации, така че всеки гледал я да разбира и усеща внушенията й по различен начин. "Уроците на Блага" го постига със сигурност.
Като за финал си мисля, че за мнозина "Уроците на Блага" ще остане като филма, в който лелката обрана от телефонни измамници, започва да работи за тях.
За мен ще бъде филма, който показва докъде може да стигне и колко дълбоко може да пропадне един човек обсебен от илюзиите на собствения си живот.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Radnev каза:

Надгробната плоча трябва да бъде специална, но понеже петолъчката не върви да е червена, тя ще бъде черна.

:shok: Полуде народо... Усложняват си живота, вместо да им разпилеят праха над Егея като на авторката на „Случаят Джем“.

Ех, @Radnev, как можеш да се доверяваш на мнението на полупознати хора за книги? :wink: Отваряш, четеш – или ще ти хареса, или не. :smile:
Спамя тук и се оплаквам, че отдавна не съм чела твой пътепис, но търпеливо чакам или да събереш вдъхновение за писане, ако имаш материал, или да се изчекнеш някъде по чукарите, ако още не нямаш. :wink:

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , Argentique каза:

:shok: Полуде народо... Усложняват си живота, вместо да им разпилеят праха над Егея като на авторката на „Случаят Джем“.

Ех, @Radnev, как можеш да се доверяваш на мнението на полупознати хора за книги? :wink: Отваряш, четеш – или ще ти хареса, или не. :smile:
Спамя тук и се оплаквам, че отдавна не съм чела твой пътепис, но търпеливо чакам или да събереш вдъхновение за писане, ако имаш материал, или да се изчекнеш някъде по чукарите, ако още не нямаш. :wink:

И аз!  И аз!

  • Смея се 1
Връзка към коментар

За съжаление тази година е крайно ограничена от към пътувания😮💨

Има някакви дребни пътувания и уикенд забежки, но те душа не хранят. Надявам се лятото да се съберат десетина дни за нещо малко по-голямо и доста по-авантюристично.

Много съм затъкнал и откъм пътуванията, и откъм писания, та само в тази тема за филмите пиша.

Много зле положението😷.

  • Шок 1
Връзка към коментар

Отпуснах доверие на актрисата Зендая след халтурната ѝ екранна изява (даже не бих го нарекъл роля) на муджахидинка с прогресивни разбирания на пустинна планета. Гледах я в Претендентите на Лука Гуаданино (същият запомнен с хомоеротично заредения филм Call Me by Your Name, в която изгря звездата на Тимотейчо - главния герой в сагата за пустинната планета). Това е ролята! Секс(апил), пот и сълзи на корта за тенис! Впрочем дали има или няма сълзи би било спойлер. Любовен триъгълник има. А дали любовта е симетрична по стените на триъгълника, тръгващи от дамския ъгъл, е въпрос на интерпретация във времето. Което покрива период от 13 години. През които героинята ѝ манипулира двамата хлътнали по нея от пръв до последен поглед приятели претенденти. Така че да прекарат най-активните години от живота си в рицарски турнири за благоволението ѝ. С тенис ракети вместо копия. Зендая по-убедителна, че хлътването е неизбежно, а турнирите – страстни, трудно би могла да бъде. И съвсем по правилата на спортните драми, филмът провокира зрителя да си избера страна, за която да вика и … да гадае с притеснение коя е избрал сценаристът. В тениса няма реми.

.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.