Прескочи до съдържание

Пистоя и Ливорно - фотодневник


Spqr

Препоръчани мнения

Защо двата града в една тема при положение, че дори не са съседни в Тоскана?

 

Добри варианти са за кратко посещение. Около 3 часа. Пистоя беше съчетан с Лука в 1 ден, а Ливорно с Пиза в друг. И като цяло са градове, които не представляват особен интерес за пътешествениците. Да видим дали си заслужават посещение...

 

Започвам с Пистоя. Правите ли асоциация с пистолет? Точно така. Една от теориите, че е градът, където се произвел първия пистолет.

 

P1019548.JPG

 

Но какво от това? По-важното е, че е град с онази възхителна архитектура на Тоскана. Като общинската библиотека с лоджия, а на горния етаж - изрисувана, разбира се.

 

P1019523.JPG

 

Бяло-зелено, мраморно-възхитителна като църквата Сан Джовани.

 

P1019549.JPG

 

Прелестен пешеходен център с колела и църкви.

 

P1019527.JPG

 

И вкусен сладолед.

 

P1019543.JPG

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Предварително имаше колебание дали да се посети Пистоя. Като видях снимки от централния площад... Piazza del Duomo

 

P1019480.JPG

 

и не само си казваш: "О, трябва да се разгледа". Нещо повече. На живо мащабът е величествен.

 

P1019478.JPG

 

Изрисуваните ребрени сводове на Общината.

 

P1019486.JPG.jpg

 

Всички важни здания са на площада. Има единство на религиозна и светска власт. Катедралата, баптистерият, Общината, съда. И най-вече 67-метровата камбанария. 

 

P1019479.JPG

 

По-невидимото. На фасадата на съда с латински шрифт/главни букви прочитаме Република Пистоя. Има една нескрита гордост. Високо самочуствие за града. Харесва ми. Така трябва да бъде. 

 

P1019474.JPG

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Може само да се замислим за момент колко развит град е бил Пистоя, за да има болница през средновековието! Другата основна забележителност. Ospedale del Ceppo. С флорентинско архитектурно влияние.

 

Забележителното е, че е от XIII век. Една от най-старите действащи болници в света. До преди 3 години е функционирала в същата сграда. Във вътрешността е най-малкият анатомичен театър в света. Има организирани турове за посещение.

 

P1019506.JPG

 

Пистоя е град, основан от римляните. В период от средновековието е бил свободен град. Т.е. проспериращ. Именно тогава е построена болницата. По-късно губи независимостта си и става част от Великото херцогство Тоскана. 

 

P1019520.JPG

 

Щом като си под върховенството на Медичи и градът бъде обновен... какъв може да е крайният резултат? 

 

P1019528.JPG

 

Потресаващ като при Basilica Madona dell'Umilta. Грандоманщина. Вдъхновена от Дуомото във Флоренция с осмоъгълния си купол. По сходен начин не може да се обхване цялата църква. 

Представяте ли си го? 

 

P1019538.JPG

 

Приключвам фотодневника за Пистоя с Piazza dela Sala. Другият ключов площад. В центъра е разположен кладенец с колони от римски времена. На върха му е един рунтав лъв, захванал с лапа герба на Пистоя. Горд град.

 

P1019546.JPG

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 10
Връзка към коментар

И дойде ред на Ливорно. Едно от големите пристанища в Италия. Макар че е разположено в Тоскана, да не се самозалъгваме. Ливорно е антитоскански по архитектура и дух. 

 

Забележителността, която ми направи най-добро впечатление, е терасата Mascagni. 

 

P1018809.JPG

 

За да достигнете до нея, е нужен градски транспорт от ж.п. гарата. Около 15 спирки. Номерата са 1, A. Някога на това място е било отбранително съоръжение, което го преоформят в парк по-късно. Терасата Mascagni си е терасище. 8700 кв. м. Доста елегантна. Бяло-черна и в неправилна, извита форма. 

 

P1018811.JPG

 

Променадата на Ливорно е отвъд историческия център. Терасата Mascagni е част от нея. Има си причина. В центъра е огромното пристанище, което загрозява града. И най-хубавата част на Ливорно е отвъд историческата зона. Което е нехарактерно за италианските градове с красивите си центрове. Но в Ливорно е друг случаят.

 

P1018815.JPG

 

Паметникът на четиримата маври. Фердинанд Медичи е облечен като Велик магистър на ордена на Св. Стефан, чиято цел е борбата с пиратството. Паметникът символизира победата над пиратите-маври в Средиземно море.

 

P1018840.JPG

 

Прочетох коментари, че някои намират паметника за расистки. Понеже маврите са във вериги и са с негърски черти. А как да са изобразени? Смея се на глас от подобни "политкоректни" вълнения. 

 

Твърди се, че от конкретна точка около паметника може да се видят носовете на четиримата маври. Забавно е да се намери. Направете няколко обиколки, за да се уверите. Който намери позицията, ще му донесе късмет. Според мен "точката с четирите носа" е именно тази.  

 

P1018848.JPG

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Ливорно е от най-нагледните примери в Италия за последствията от войната. Много силно пострадал от Втората световна градът поема по познатия ни в България социалистически архитектурен стил. Отхвърля "буржоазното" си минало. Все пак е градът, където се е зародила италианската комунистическа партия. Резултатът винаги е един и същ. Улица като тази. 

 

P1018834.JPG

 

Главната, Via Grande, е "Уау". Разтъркваме очи и се питаме: "В Италия ли сме"? Катедралата, която е на piazza Grande, разбираемо не е гранде. По-модерна, но околните улици ще ги пропусна във фотодневника.

 

P1018836.JPG

 

Общинският площад в съседство е доста по-приличен. Търговската камара е в стила на онази Италия, която харесвам.

 

P1018854.JPG

 

А Общината е най-красивата сграда в Ливорно. Носи ренесансовия дух с формата, цвета и стълбището си. 

 

P1018858.JPG

 

Площадът на републиката е изненадващо мащабен. Почти под формата на овал. От двата му края са издигнати по една статуя на дукове на Тоскана. Може да се каже, че е най-хубавият площад в Ливорно. 

 

P1018882.JPG

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Днес Ливорно е на 15 минути с влак от Пиза. В исторически план двата града са взаимосвързани. Ливорно е по-сериозно укрепено селище именно, когато е бил част от Република Пиза.

 

P1018861.JPG

 

Разцветът на пристанищния град е закономерен като в останалите градове от тази част на Тоскана. Случва се по времето на Медичи. Тогава е планиран с ренесансовата концепеция  за "идеалния град". Бил е изграден и канал с търговски фукнции, свързващ Ливорно и Пиза.

 

P1018850.JPG

 

В следващите векове е по-гостоприемен и толерантен към чужди вероизповедания. Постепенно се превръща в по-космополитен град с протестанти, православни и общности подложени на гонения. Например, църквата на снимката е холандска.

 

P1018832.JPG

 

И днес не е за изпускане Venezia Nuova. "Новата Венеция" е квартал с канали. Но като всички други "еди-какви-си Венеции" е повече забавно, отколкото естетическо понятие. 

 

P1018865.JPG

 

Приятна е разходката из "Новата Венеция". Преминава се покрай две крепости: "Новата" и "Старата". Между другото, Ливорно е родният град на Амедео Модилияни. Може да се посети родната му къща.

 

P1018880.JPG

 

Цялостно Ливорно е противоречив град. Не ми допада особено. Липсват му много елементи. От друга страна наблегнах на позитивните му черти. И така трябва да бъде. Моят стремеж е всеки град да го представям в най-добрата му светлина.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.