Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

Някой беше правил обиколка с лодка D11, с цел да разгледа града откъм водата. Понеже аз планирам същото, само че вечер, варианта от Egyetemváros – A38 до Meder utca, мисля, че ще обхвана всичко? После с метрото обратно!

Редактирано от Дидко
Връзка към мнение

Ние пътувахме от Петьофи тер до края на маршрута и да, виждаш всичко. На практика това, което туристите искат да видят се вижда през първите няколко спирки /до острова Маргит/. Нататък се минава през жилищни и офис зони и маршрута завършва в нещо като Младост 3. На мен лично ми беше интересно да видя как се сменя пейзажа.

Обаче трябва да си провериш за актулното разписание, особено щом искаш да пътуваш вечер, защото са нарядко и по спомен последното корабче по маршрута тръгваше от Петьофи тер към 16,20 ч. /поне през ноември беше така/.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние обикаляхме през декември с D11 с последното корабче /в 16 и нещо/ и маршрутът му също беше скъсен.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Някой има ли информация отворен ли е за посещение лабиринта? 

В хотелите обикновено има талончета за отстъпка.

Но, честно, времето, което прекарах в тоя т.нар. Лабиринт, е единственото за мене абсолютно изгубено време в любимата ми европейска столица.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодря ви. :) Дано да ни хареса. А кой номер корабче от градския транспорт ползвате за трип по реката? Д11 ли? От коя до коя спирка? Четох по-нагоре мненията но не разбрах за спирките.

Връзка към мнение

Ние ползвахм Д 11 от Petőfi tér (Erzsébet híd) до последна спирка Újpest, Árpád út

 

Ето карта на маршрута, за да се ориентираш

 

https://www.bkk.hu/apps/docs/terkep/hajojaratok.pdf

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, предстои ми тридневно пътуване до Будапеща в края на месеца. Понеже съм нова и ми е малко трудно изготвянето на маршрут, ще съм много благодарна за малко помощ. Имаме три пълни дни в Будапеща, в които задължително искаме да отделим малко време за релакс в минералните бани.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Melanie каза:

Здравейте, предстои ми тридневно пътуване до Будапеща в края на месеца. Понеже съм нова и ми е малко трудно изготвянето на маршрут, ще съм много благодарна за малко помощ. Имаме три пълни дни в Будапеща, в които задължително искаме да отделим малко време за релакс в минералните бани.

Напиши какво искаш да видиш и как ще се придвижвате - пеш или с градски транспорт. Посочи мястото, на което ще спите, за да се съобрази с него маршрута.

Все пак, най-добре е сама да направиш маршрут, който да бъде коментиран и ти да избереш най-доброто решение за теб. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравей,

Има много интересни неща за гледане и правене в Будапеща - прецени какви са вашите интереси, с деца ли сте и т.н. 

Ето какво направихме ние през ноември:

- вечерта на пристигането - коледен базар пред катедралата Св.Стефан /при теб разбира се базарът отпада :)/

- първи ден: Парламентът, катедралата Св.Стефан, площад Vorosmarty - оттам - пешеходна обиколка с free walking tour /не го препоръчвам особено, можете и сами да обиколите/ и денят приключи в Буда - пред катедралата Св. Матияш и рибарските кули. Можеш да  оптимизираш маршрута като избереш само Буда или Пеща за този ден, съответно следващия да прекарате в другата част.

- втори ден: Операта, разходка със старата метролиния до замъка Хуняди /замъкът и намиращия се до него музей на изящните изкуства бяха затворени в този ден, така че не успяхме да влезем вътре/, лежерен полуден в банята Сечени, разходка обратно по "Андраши" със спирка за обяд в "Октогон", после разходка по реката с корабче-градски транспорт до последна спирка и връщане с метро до центъра.

- ден трети /имахме няколко часа до обяд/ - Синагогата, разходка покрай УНгарския национален музей и по улиза "Ваци" до халите. 

 

Има още много интересни неща, така че първо си изберете какво ви се прави, после лесно ще направите маршрута.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , Doctor Who каза:

Напиши какво искаш да видиш и как ще се придвижвате - пеш или с градски транспорт. Посочи мястото, на което ще спите, за да се съобрази с него маршрута.

Все пак, най-добре е сама да направиш маршрут, който да бъде коментиран и ти да избереш най-доброто решение за теб. 

Запазили сме апартамент от Airbnb на Király utca, за транспорта можем да си вземем и от тридневните карти, но имаме желанието да вървим пеша и да усетим духа на Будапеща из уличките. Отиваме аз и моят приятел без деца сме, млада двойка готова за нови преживявания :laugh: 

Местата, които искаме да посетим - парламента, операта, Рибарските кули,  Св. Матиаш, Замъкът Хуняди, замъкът Буда. Не сме много за музеите, по- добре разходка в някой парк. Като цяло по това което съм чела по темата смятам единия ден са сме в Буда, втория в Пеща и третия ако сме пропуснали нещо и посещение на Сечени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Еми идеално, чудесна програма си имаш и става за пешеходна обиколка. В Буда замъкът, рибарските кули и  Св. Матиаш са близо, можете спокойно да ги разгледате едно след друго и да се разходите по уличките на стария град. После ако ви се обикаля още, може да отидете и до хълма Гелерт с цитаделата и денят ви е запълнен.

 

Пеща - по същия начин - от Операта с метрото можеш да  стигнеш до Замъкът Хуняди, банята Сечени е точно до него. Или пък да комбинираш Парламентът със Св.Стефан и разходка по Ваци /те също са в един район/. Ако сте с карта за градски транспорт пък съвсем никакъв проблем нямаш - лесно можеш да комбинираш различни видове транспорт и да стигнеш където искаш, така че можеш да променяш маршрута в движение.

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз лично не съм фен на минералните бани :) Като видях колко народ има и си представих как ще се кисна с някакви баби германки и ми се отщя.  Аз лично много харесвам плошада на героите и замъка Хуняди вечер. Ако пък имате късмет да улучите и някой концерт, ще е още по-яко. Оттам може да си хванете ретро метрото до центъра :) Мисля, че това беше първото метро в Европа, или може би второто след Лондон. Не съм много по историческите факти, но е интересно да се види. Също за вечерна разходна може да се качите до Рибарските кули или някъде нависоко. Откриват се страхотни гледки. Обикновено е пълно с млади хора и музиканти. Зоологическата градина също е интересна, но може би не за първо посещение, защото там може да си загубите поне половин ден.

Супер дестинация сте си избрали :) Будапеща ми е адски на сърце и бих се връщала там отново и отново.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , Алекс каза:

Аз лично не съм фен на минералните бани :) Като видях колко народ има и си представих как ще се кисна с някакви баби германки и ми се отщя. 

Гостите на минералните бани далече не са само баби германки, а освен това въпрос на тайминг е да си избереш част от деня, когато няма много хора. Има и изцяло младежки програми за нощно къпане в баните Rudas, Széchenyi, Lukács и Gellért.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Въпрос на лични предпочитания. В района на Площада на Героите и замъка Хуняди, аз винаги бих предпочел зоологическата градина, пред това да се кисна в баните Сечени. А зоото е точно до баните (справка - темата "Познай, поткъде е тази снимка" от вчера :) ). За мене поне Будапещенската зоологическа градина е еталон в това, как най-оптимално се използва ограничено пространство. На площ може и е по-малка от нашата в София, но е чудесно организирана. Не бих казал, че е най-хубавото зоо, в което съм бил, точно заради това, че животните нямат чак толкова много място, но въпреки това я поставям в личния си топ 5, а аз съм голям фен на зоопарковете и по възможност винаги гледам да включа някой при обиколките си.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И още един глас за Зоологическата градина в Будапеща. Ние също бяхме за три дни в унгарската столица /+ 1 за Сентердре и Естергом/, но успяхме да я вместем в програмата. Е, пропуснахме баните, но явно е въпрос на приоритети. А иначе най-лесното разпределение на програмата е:  Буда /1 ден/, Пеща /1 ден/ и всичко пропуснато /1 ден/.

На всяка цена влезте в Парламента! Определено си струва!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно Зоо-то ще го пропуснем, защото след Будапеща отиваме към Виена и сме решили там да посетим Зоогическата. 

Благодаря на всички за полезните съвети :)

Връзка към мнение

Ето че и аз ще се отправя скоро към Будапеща. Имам нужда от съвет относно корабчетата, струва ли си да търся туристическо или тези на градския транспорт минават същия маршрут? И двата варианта ли са отворени(искам да направя хубави снимки)? Въобще ако имате някоя фирма, от която сте доволни за плаване по реката. :) 

Връзка към мнение
преди 58 минути , mary_shery каза:

Ето че и аз ще се отправя скоро към Будапеща. Имам нужда от съвет относно корабчетата, струва ли си да търся туристическо или тези на градския транспорт минават същия маршрут? И двата варианта ли са отворени(искам да направя хубави снимки)? Въобще ако имате някоя фирма, от която сте доволни за плаване по реката. :) 

Едно единствено корабче на градски транспорт няма отворена част, но е трудно да се каже кога върви. ако случайно го улучите трябва да изчакате следващото.

Маршрутът на корабчетата на градски транспорт е по дълъг от този на частните корабчета за разходка.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Една мъничка забележчица  - Църквата до Рибарските кули е "Св.Богородица " или "Църквата на крал Матияш ".Гледам, че навсякъде из нета пише "Св.Матияш", а това не е така.Матияш е крал, а не -светия. И са взели да я наричат така, защото въпросният крал се е венчавал  в тази църква два пъти. Да не се повтарям, назад в тази тема съм разказала за статуетката на Св.Богородица ,която седяла зазидана много години, без никой да знае  и днес може да се види в параклиса,в ляво от входа. 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.