Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

И да попитам - кой са в голямата група, която ще пътува сега на 5ти за Будапеща и имали някой добър човек да ми донесе нещо от там? (ще съм му много признателна)

 

С удоволствие , но нашата група се отказа да пътува.

Връзка към мнение

С удоволствие , но нашата група се отказа да пътува.

 

:O  а така! Цялата магеланска дружина ли се отказа от посещение на Будапеща този уикенд?!

Искрено се надявам приятни неща да са причината за променените планове!

Връзка към мнение
Гергана Пенина

:O  а така! Цялата магеланска дружина ли се отказа от посещение на Будапеща този уикенд?!

Искрено се надявам приятни неща да са причината за променените планове!

пиша ти лс във фб :)
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Днес се прибрахме от прекрасната Будапеща!
Благодаря на всички, които пишат в темата и многократно облекчиха планирането на екскурзията ни.
Подробно описание няма да правя - само ще допълня с някои съвети.
Като начало горещо препоръчвам апартамента, който бяхме наели - https://www.airbnb.com/rooms/14200278. Невероятно любезен и отзивчив хост, супермаркети наблизо, връзка с всякакви превозни средства - метро, трамваи, автобуси. Барове, бюфети и други в непосредствена близост. Много топло и уютно апартаментче.
За престоя си от 5 дни купих 2 групови карти - първия и последния ден и единични билети, за да се върнем с линия 1 на метрото и да видим ретро станциите. Харесаха ни. По този повод първият ден отделихме за Буда - по-хълмистата част, където използвахме всякакви превозни средства. Музеят на марципана до Св. Матияш вече не съществува. Само кафето в Хилтън, където продават марципани. Затова решихме да отидем до Сентендре, за да се насладим на това изкуство. Картата за транспорта важи до Bekasmegyer, след тази гара трябва да доплатите 15 км. до Сентендре - 310 HUF на човек. Може да доплатите в самия влак, а може и предварително да си закупите билета за доплащане от машините за билети. Внимание! - Не всички влакове ходят до Сентендре. Някои са до Bekasmegyer. Гледайте докъде е влакът, за да не чакате излишно на спирка, на която няма никаква информация или разписание. Входът за музея е 500 HUF, експонатите не са много, но са интересни. Има възможност да наблюдавате как се работи с марципана и се създават различни фигури.
На връщане се качихме с трамвай 19 и автобус 27 до цитаделата и видяхме нощна Будапеща - наистина е уникално красиво.
Относно храненето - най-добрия вариант е на бюфет Gastland. Писали сте за този на Октогон, но от същата верига има и на ул. Кирали 20. Цените са според дните - 1190 HUF в понеделник и вторник, 1390 HUF в сряда, четвъртък и петък и 1590 HUF през уикенда.
Ако сте с деца - може би ще е атракция посещението на ресторант Sir Lancelot. Има шоу, децата се радваха. По-различна обстановка. Яде се с ръце, дават ти само нож и лъжица.
Във "For Sale" извадихме късмет и седнахме на единствената свободна маса. Бяхме 4-ма. Гулашът там наистина е най-вкусен. Музиката беше от нашата младост, така че с мъжа ми се изкефихме на макс, за децата май не беше толкова интересно. Допадна им хвърлянето на обелките от фъстъци по земята icon_smile.gif И за двете заведения резервацията е задължителна.
Не препоръчвам free walking tours. Вече в няколко столици наблюдавам наблягането на флирта с участниците и липса на подробна и конкретна информация. Непрекъснато се правят намеци за размера на бакшишите и т.н. Била съм на фрии туровете към биг бусове в 2 града и определено научаваш факти и история.
До последно се колебаехме за тура в Парламента - в крайна сметка решихме да отидем, на място се включихме в руска група (по-малобройна от английската) и за секунда не съжалихме за това си решение. Билетите на място са по 2200 HUF за възрастен и 1200 HUF за студент - искат ЛК и студентски карти ако ще се ползва намалението.
Лодка D11 е със скъсен маршрут и има само 5 курса дневно. Поне през зимата е така.
Доста студ събрахме в Будапеща, даже днес Дунава беше замръзнала - носеха се огромни ледени късове, но коледното настроение и безбройните светлини придават невероятен блясък на всичко в града. Нощна Будапеща е УНИКАЛНО КРАСИВА! Два пъти успяхме да видим коледния трамвай. С градския транспорт може да направите обиколка на забележителностите - трамвай 2 от страната на Пеща, трамвай 19 от страната на Буда.
Кафето в книжарницата на бул. Андраши 39 - уникална атмосфера, цените значително по-приемливи от Ню Йорк кафе, където срещу 7 евро пиеш еспресо. Ако имате нужда от тоалетна, искайте от сервитьора карта за нея, иначе плащате 200 HUF на човек за тоалетна.
Баните ще останат за някое следващо посещение - видяхме ги, но не събрахме кураж при минусовите температури да се потопим в басейните с минерална вода. Островът също остава за по-благоприятни метеорологични условия.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Баните ще останат за някое следващо посещение - видяхме ги, но не събрахме кураж при минусовите температури да се потопим в басейните с минерална вода.

 

Малък кураж се изисква единствено за басейните на открито, но всяка бяня има и басейни на закрито при които няма нужда де се излиза на минусовите температури ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Малко инфо за корабчетата от градския транспорт-тръгват от док 8 и са само четири пъти на ден. По-долу ще постна разписанието. Линия 12 не работи през зимата, така че остават само четирите курса на линия 11. Има и други варианти с туристически корабчета, разбира се, но са доста по-скъпи и с по-кратък маршрут. С тези от градския транспорт пътувахме близо час до последната спирка и цената им е 750 форинта. Вътре има маси и барче - може да се купят някакви напитки.

Ето разписанието

 

attachicon.gifIMAG1034.jpg

Будапеща е прекрасна от водата. Пак ми се получиха нощни снимките, но нямам нищо в телефона, ще качвам като се приберем.

От последната спирка на корабчето се прибрахме с метро до центъра и пак на коледен базар да посгреем тела с греяно вино :)Та

Тази седмица ни предстои Будапеща и искам да се разходим с лодка, но не разчитам разписанието от снимката.

Редактирано от Tedy
Връзка към мнение

Сори, Теди. Снимах с телефона и слънцето се отразяваше директно в стъклото, под което е разписанието. По спомен последният курс от спирката, за която съм коментирала в посока обратна на Цитаделата /трябва да проверя как се казваше/ е около 16, 15 ч.Така и не можах да си изкривя езика да произнеса правилно / съответно и да запомня/ и една дума на унгарски, та ще се наложи да си проверя записките за по- точна информация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сори, Теди. Снимах с телефона и слънцето се отразяваше директно в стъклото, под което е разписанието. По спомен последният курс от спирката, за която съм коментирала в посока обратна на Цитаделата /трябва да проверя как се казваше/ е около 16, 15 ч.Така и не можах да си изкривя езика да произнеса правилно / съответно и да запомня/ и една дума на унгарски, та ще се наложи да си проверя записките за по- точна информация.

Люси, не искам тур за залез, а дневен, ако разчиташ часовете...

Връзка към мнение

Люси, не искам тур за залез, а дневен, ако разчиташ часовете...

Ето го разписанието, но на сайта пише, че временно не се движи заради заледявания.

 

http://www.bkk.hu/apps/menetrend/pdf/8110/20161102/a.pdf

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето го разписанието, но на сайта пише, че временно не се движи заради заледявания.

 

http://www.bkk.hu/apps/menetrend/pdf/8110/20161102/a.pdf

Тогава разходката ще отпадне, жалко.

Връзка към мнение

Цоп в темата.

Наближава и нашето пътуване до Будапеща. Пътуваме в края на м.Февруари. Четири нощувки. Вечерен полет на Wizz, букнат в началото, когато пуснаха Будапеща, като дестинация от София. Апартаментът за престоя е букнат Town Hall Apartments, ул.Кирали 32. Пътеводителят не съм го отварял още, просто съм много зает тези дни.

Тъй като пак съм с жените, аз и още четири, пак съм гид, другите са "льо кофарес", на български казано - куфари :), ударете едно рамо. Групата е 4 възрастни и 2 деца на по 8г.

 

Не е подробно, но:

 

1ви ден - Буда - двореца, рибарски кули, лодка по Дунав и др.

2ри ден - Пеща - парламент, базилика, шляене по уличките...

 

Споделете някакъв примерен бюджет, който да имаме във форинти? Знам, че е строго индивидуално, но все пак, или да ползвам Революта и да тегля при нужда от банкоматите там?

Заведенията сте ги споменали, ще се постарая да се възползвам от вашите предложения доколкото мога.

 

3ти ден - Обмислям ходене до Виена за деня и връщане обратно! Варианти за това пътуване - може би влак или? Със сайта на унгарските железници е някакво приключение, но питането е трябва ли предварително да се купуват билети или може и предния ден? Какво можем да видим там освен основните забележителности в центъра, тъй като ще сме само за през деня?

 

Приемам предложения ;)

Редактирано от Дидко
Връзка към мнение

Само да кажа за For sale, гулаша е с макарони и Влади изобщо не го одобри. Предните, които ял били по-вкусни. Порциите са двойни и тройни, накрая храната остана, а сметката голяма, та внимавайте с поръчките.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е подробно, но:

1ви ден - Буда - двореца, рибарски кули, лодка по Дунав и др.

2ри ден - Пеща - парламент, базилика, шляене по уличките...

3ти ден - Обмислям ходене до Виена за деня и връщане обратно! Варианти за това пътуване - може би влак или? Със сайта на унгарските железници е някакво приключение, но питането е трябва ли предварително да се купуват билети или може и предния ден? Какво можем да видим там освен основните забележителности в центъра, тъй като ще сме само за през деня?

 

Приемам предложения ;)

 

За какво ви е това ходене до Виена?

 

Будапеща предлага достатъчно забележителности за три дни,че даже може и да не ви стигнат.Ако все пак се отегчите от унгарската столица,то отидете до Естергом.В старата столица си има всичко-замък,музеи,огромна катедрала с прекрасна гледка от куполите към Дунав и Словакия,с две думи - страхотно място. ;)

 

Относно Будапеща,включете в програмата и ето тези места:

-Баните Сечени и Гелерт

-Лабиринта

-Пещерната църква

-Площада на Героите

-Кулата Ержебет

-Цитаделата

-Замъкът Вайдахуняд с огромната ледена пързалка

 

Река Дунав е доста замръзнала и сега няма плаващи корабчета по нея,но аз ти нахвърлях толкова много идеи,че няма да ти стигне времето. :)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 Town Hall Apartments, ул.Кирали 32, са много добри - дано да ви дадат и читав апартамент. Улицата, по унгарските правила, се произнася Кирай ... що смях отнесох докато запомня и почна да я произнасям правилно .... но, да се върна на темата, като тръгнете по улицата към Деак Ференц тер (Deák Ferenc tér) от дясната страна има лангуши - едно малко помещение метър на два, със "меню" на отворената врата. Пробвайте ги там, че вече ми е изключително трудно да обяснявам къде има от този "специалитет" извън туристическите места.

За баните ако смятате да ходите - проверете, че ми се върти в главата че за децата имаше някакви ограничения ... или не беше препоръчително ....

Относно Виена ... не съм сигурна дали си заслужава ... аз съм пътувала с кола между двата града - принципно става - но пътя е около 3 часа на посока (в най-добрия случай 2 и половина) и не мисля че ще видите много от Виена през оставащото време. А Виена, Виена си заслужава поне седмица.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малък кураж се изисква единствено за басейните на открито, но всяка бяня има и басейни на закрито при които няма нужда де се излиза на минусовите температури ;)

Януари месец ходихме на баня в Rudas. Там най-накрая се стоплихме, защото навън независимо от слънцето температурата навън беше сериозно отрицателна, а вятърът направо жулеше.

Много хора имаше, много видове бани с различни температури, както и басейни и сауни, и беше много приятно.

Но най-хубавото беше вечерна Будапеща от покрива на открито, където по металните стъпала, по които се изкачваш, за да влезнеш в горещата минерална баня, имаше ледени висулки. А когато излизаш и бързаш да се прибереш на топло, мократа ти кожа залепва по перилата. :lol:

Аз имах сериозни колебания дали да се престраша, но взех правилното решение, а и на цялата ни група най-много ни допадна тази част от банята.

Вътре за първи път ми замръзна косата на ледени фитили, но преживяването беше страхотно и незабравимо. :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Има блок от 10 билета за метрото за 3 000 форинта. Могат ли да се ползват и за бус 200Е от/до летището? Гледам, че са на една и съща цена.

Да, могат.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само да кажа за For sale, гулаша е с макарони и Влади изобщо не го одобри. Предните, които ял били по-вкусни. Порциите са двойни и тройни, накрая храната остана, а сметката голяма, та внимавайте с поръчките.

 

А за рибената чорба ще коментираш ли нещо? :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 Обмислям ходене до Виена за деня и връщане обратно!

 

Приемам предложения ;)

  Не ходете до Виена.Толкова разочаровани ще сте,че само сте надникнали,че не си струва.Експериментът е неуспешен по всяко време на годината и се отнася до всички дръзнали да го осъществят.

Заведете децата до зоопарка.Той е вляво на площада на героите.Няма да съжалявате.Пробвайте баните-Будапеща е столицата с най-много минерални извори.През февруари сигурно ще ви харесат на всички.Техните бани не са като нашето да идеш на баня.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Доста различна на вкус, зеленчуковите крем супи ми харесаха повече. :)

 

Аз така и унгарците се опитвам да ги убедя, че бозата е безкрайно вкусно нещо, но не всички хващат декиш :lol:

С рибената чорба все пак статистически имам по голям успех :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз така и унгарците се опитвам да ги убедя, че бозата е безкрайно вкусно нещо, но не всички хващат декиш :lol:

С рибената чорба все пак статистически имам по голям успех :lol:

Направи ми впечатление, че порциите и в двата ресторанта бяха огромни, нямаха изяждане. Едно ядене за двама, че и за трима. Хареса ни заведението в Буда, където вчера обядвахме. Храна на бюфет, на улицата, която води от двореца към Рибарските кули и църквата. :)  Но не погледнах за име.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.