Прескочи до съдържание

Какви са правата ни на пътници съгласно Регламент 261/2004?


Препоръчани мнения

Здравейте. Полета е извън ЕС и не попада под обхвата на Регламента. Има международни конвенции, но при тях обезщетенията се налага да се търсят по съдебен ред, което ги прави почти неприложими, тъй като делата трябва да се водят в страната, в която е седалището на превозвача.

Връзка към мнение

Имам 2 несвързани въпроса.

 

От Общите условия:

Цитат

(3) В случай, че Клиентът получи обезщетението директно от авиокомпанията, той дължи уговорената комисионна, в срок от 3 дни от получаването на обезщетението, ведно с всички разноски и лихви.

Какъв механизъм използвате за осигуряване спазването на това задължение? Стига ли се до колекторски агенции?

Отдавна авиокомпаниите ползват този метод за да шунтират и обезкървят посредниците по Директивата, особено ако са си направили оглушка при първоначалния опит за директен контакт.

 

Според практиката ви досега и спецификите на италианския регулатор и съдебна система, полет с прекачване Рио Де Жанейро - Рим - София (двата сегмента изпълнявани от Алиталия), на един билет, чиито втори сегмент закъснява над 3 часа на перона в Рим, по призната вина на авиокомпанията (грешка в пътническия манифест), и пристига повече от 3 часа по-късно в София, на каква максимална компенсация подлежи при стигане до съд?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 4/16/2017 at 9:36 PM, macf1an said:

Имам 2 несвързани въпроса.

 

От Общите условия:

Какъв механизъм използвате за осигуряване спазването на това задължение? Стига ли се до колекторски агенции?

Отдавна авиокомпаниите ползват този метод за да шунтират и обезкървят посредниците по Директивата, особено ако са си направили оглушка при първоначалния опит за директен контакт.

 

Според практиката ви досега и спецификите на италианския регулатор и съдебна система, полет с прекачване Рио Де Жанейро - Рим - София (двата сегмента изпълнявани от Алиталия), на един билет, чиито втори сегмент закъснява над 3 часа на перона в Рим, по призната вина на авиокомпанията (грешка в пътническия манифест), и пристига повече от 3 часа по-късно в София, на каква максимална компенсация подлежи при стигане до съд?

 

Здравейте.

По първия въпрос - за щастие не се е налагало да прилагаме тази клауза. Това е практика основно на Ryanair, които изпращат отговор на исковете (ако изобщо дадат такъв) на имейла, с който е купен билета, както и чекове на адреси, които нямат нищо общо с пътника. Когато покупката на билета минава през няколко посредника (агенции) всичко се получава от първия по веригата - кореспонденция, както казах понякога и чекове :)

 

По повод свързаните полети - според нас обезщетение се дължи за цялата дестинация. Ако закъснението е по-малко от 4 часа, обезщетението може да се намали с 50%. Повечето случаи със свързани полети са за закъснял първи полет и пропусната връзка и съдебната практика е по такива случаи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сега като вдигнахте темата се сетих да питам и аз.

Има ли шанс за обезщетение при закъснял първи полет и съответно изпускане на втория, когато закъснението е заради анти-обледеняващи процудури преди излитане (ако това  не е правилния термин да ме извинят специалистите). След премаршрутизация крайната точка е достигната с 5 часа закъснение. 

Ако мислите, че има - ще ви дам данните.

Връзка към мнение
1 hour ago, Ardent said:

Сега като вдигнахте темата се сетих да питам и аз.

Има ли шанс за обезщетение при закъснял първи полет и съответно изпускане на втория, когато закъснението е заради анти-обледеняващи процудури преди излитане (ако това  не е правилния термин да ме извинят специалистите). След премаршрутизация крайната точка е достигната с 5 часа закъснение. 

Ако мислите, че има - ще ви дам данните.

 

Здравейте. Изпратете на лично съобщение копие на резервацията, за да проверим полетите. Възможно е това да не е истинската причина за закъснението на полета. Имали сме такива случаи със същото обяснение от превозвача :)

Връзка към мнение
1 hour ago, Ardent said:

Изпратих ви лично съобщение.

Отговорът на въпроса ми, обаче мисля, че ще е интересен и за други ползватели на форума. 

 

Разбира се. Ще опишем случая и какви са възможностите, но е по-добре документите да се изпращат по имейл или на лично съобщение :)

Връзка към мнение

Здравейте, мога ли да попитам дали авиокомпаниата дължи обезщетение в случай на отменен полет /в събота сутрин/ не поради извънредни обстоятелства и не уведомяване на клиента. Разбрах, че полетът е отменен, тъй като 24 часа по-рано се опитах да се регистрирам онлайн. Въпреки, че успях да хвана вечерния полет в петък, претърпях твърде много неудобства. 

Връзка към мнение
4 hours ago, Аероиск said:

Разбира се. Ще опишем случая и какви са възможностите, но е по-добре документите да се изпращат по имейл или на лично съобщение :)

Няма защо да се бъркат двата щата. Едното е генерално питане по принципен въпрос, а пращането на документи е отделна работа. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Привет,

 

Отдавна не съм писал във форума, но знам, че тук е "мястото" :)

 

Търся по скоро съвет за начало, а става въпрос за отменен полет (приятелка пътува).

 

Накратко:

 

9116958Y.png

 

  • Мълнии удариха четири самолета на Летище София
  • Полет Уиз Еър W6 4326 на 07.05 - EIN - SOF  e отменен.
  • Решават да летят на следващия ден до Белград * W6 4072  - 08.05 (оттам ги взима техен приятел с автомобил), т.к. другата опция, която им предлагат е да летят утре до SOF (10.05)
  • Резервацията им за EIN - SOF oт 07.05 е променена на EIN - BEG 08.05
  • Платена им е нощувката в Ейндховен

Ta питането е по скоро има ли шанс? : )

 

Благодаря предварително! : )

 

 

Редактирано от SeeKnDestroY
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

На 19.04.2017 г. в 12:27, Аероиск каза:
На 16.04.2017 г. в 21:36, macf1an каза:

От Общите условия:

Какъв механизъм използвате за осигуряване спазването на това задължение? Стига ли се до колекторски агенции?

Отдавна авиокомпаниите ползват този метод за да шунтират и обезкървят посредниците по Директивата, особено ако са си направили оглушка при първоначалния опит за директен контакт.

Здравейте.

По първия въпрос - за щастие не се е налагало да прилагаме тази клауза. Това е практика основно на Ryanair, които изпращат отговор на исковете (ако изобщо дадат такъв) на имейла, с който е купен билета, както и чекове на адреси, които нямат нищо общо с пътника. Когато покупката на билета минава през няколко посредника (агенции) всичко се получава от първия по веригата - кореспонденция, както казах понякога и чекове :)

Не само Ryanair. Моят случай с Lufthansa беше точно такъв, както macf1an е описал. Направиха се на утрепани, опитаха се да се измъкнат с дежурните познати общи приказки, и категорично отказаха да  ми изплатят обезщетение, въпреки че казусът беше ясен, и абсолютно класически според Регулацията. След което им отговорих, че няма да се занимавам аз, и упълномощавам трета страна (в случая Аероиск). Точно 2 седмици след това получих "предложение" от Луфт, че понеже съм им бил "дългогодишен лоялен клиент" и куп други приказки от арсенала им, са взели решение да ме обезщетят, въпреки че не ми се полагало, НО по по-ниската ставка (едва ли не на добра воля, а не според Регламента). С което обаче, де факто признаха, че подлежа на обезщетение. Ако се беше стигнало до съд, нямаше да имат никакъв шанс, и те го знаеха прекрасно. Защото никоя авиокомпания, най-малко Lufthansa, не решава ей така "за нищо" да ръси пари, и да обезщетява лоялни клиенти без причина, както твърдяха. И без това самозакопаване от тяхна страна, ако се беше стигнало до съд, решението пак щеше да е в наша полза. Просто Луфт са печално известни, че мотаят и увъртат до последния възможен момент с надежда да откажат клиентите си от търсене на обезщетения, дори и при очевадни случаи. Лошото е, че понякога успяват, ако ищецът не е достатъчно упорит и уверен в правото си.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
On 5/9/2017 at 7:54 PM, SeeKnDestroY said:

Привет,

 

Отдавна не съм писал във форума, но знам, че тук е "мястото" :)

 

Търся по скоро съвет за начало, а става въпрос за отменен полет (приятелка пътува).

 

Накратко:

 

9116958Y.png

 

  • Мълнии удариха четири самолета на Летище София
  • Полет Уиз Еър W6 4326 на 07.05 - EIN - SOF  e отменен.
  • Решават да летят на следващия ден до Белград * W6 4072  - 08.05 (оттам ги взима техен приятел с автомобил), т.к. другата опция, която им предлагат е да летят утре до SOF (10.05)
  • Резервацията им за EIN - SOF oт 07.05 е променена на EIN - BEG 08.05
  • Платена им е нощувката в Ейндховен

Ta питането е по скоро има ли шанс? : )

 

Благодаря предварително! : )

 

 

 

Здравейте. За този полет все още нямаме потвърждение дали е отменен поради удар от мълния или авиокомпания използва съвпадението, за да не плати обезщетения. По други искове на наши клиенти сме изпратили жалби до регулатор, за да потвърдят / отрекат причината за отмяната. Ако искате можете регистрирате иск на сайта ни и да го подадем към Wizz, за да могат да си текат сроковете за отговор, а ние ще ви уведомим за развитието, когато получим становище от регулатора.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

на 26.04.2017г трябваше да летя от Дубай за София с Wizz Air, но ни отложиха полета с 24 часа. Настаниха ни в хотел и получихме полагащите ни се ваучери. След като се прибрах писах на Wizz във формата за жалби и ми отговориха следното:

Пишем Ви във връзка с оплакване № 8B2A4839, изпратено от Вас на 26.04.2017, относно резервация D9G3VJ.

Искрено съжаляваме за причинените неудобства. Полет W6 4430 DWC-SOF  от 26/4/2017 г. е бил извършен със закъснение от 24 часа, поради  неочакван инцидент със самолета, който първоначално е трябвало да извърши полета. Тъй като непредвидимите обстоятелства са изисквали дълга задължителна проверка, за да не се застрашава безопасността на пътниците, е взето решение за опериране на полета от друг самолет. Уверяваме ви , че промените в разписанието  се наложиха единствено поради съображения за сигурност.  Това за нас е от първостепенно значение.

 В подобни случаи според Регламент 261/2004 важи следното:

 (14)Съгласно Конвенцията от Монреал, задълженията на опериращите въздушни превозвачи би следвало да бъдат ограничени или отменени, в случаите когато дадено събитие е причинено от извънредни обстоятелства, които не са могли да бъдат избегнати, дори при вземане на всички разумни мерки. Такива обстоятелства може да възникнат по-специално в случаи на политическа нестабилност, метеорологични условия, несъвместими с експлоатацията на съответния полет, рискове за сигурността, неочаквани дефекти в системата за безопасност на полета и стачки, които оказват влияние върху дейността на въздушния превозвач.

 (15) Извънредни обстоятелства се смята, че съществуват, когато въздействието на решение за управление на въздушния трафик във връзка с определен самолет в определен ден води до голямо закъснение, закъснение продължаващо до другия ден, или отмяна на един или повече полети с този самолет, въпреки че са взети необходимите мерки от съответния въздушен превозвач за избягване на закъснения или отменени полети.

 Обезщетение по смисъла на чл. 7 на Регламента при тези обстоятелства не бихме могли да предложим.

 Тъй като Вие сте избрали да не се възползвате от предложеното презаверяване на билета Ви за следващия ден, в знак на извинение за всички причинени неудобства, бихме желали да Ви предложим следното:

 1)    120% кредит на посочен от Вас Уиз Акаунт – при тази опция, сумата ще е на Ваше разположение веднага, след извършването на транзакцията;

2)    100% превеждане на сумата, която сте заплатили за направената от Вас резервация, на кредитната / дебитната карта, използвана за плащане на тази резервация – при тази опция, сумата ще е на Ваше разположение в рамките на 5-7 работни дни.

3)    100% възстановяване на сумата чрез банков трансфер към сметката, която ни предоставите – при тази опция, сумата ще е на Ваше разположение в рамките на 10-14 работни дни. В случай че изберете този вариант, Ви молим да ни предоставите следните банкови детайли:

 -       IBAN на сметката;

-       BIC / SWIFT код на банката;

-       Името на Вашата банка (с латински букви);

-       Името на собственика на сметката (с латински букви);

-       Валутата на сметката. 

 Оставаме на Ваше разположение за допълнителна информация и съдействие и очакваме Вашия отговор.

 Надяваме се, че създалата се ситуация няма да остави негативен отпечатък върху цялостните Ви впечатления от пътуванията Ви с нас!

Питането ми е имам ли право на някакво обезщетение различно от това, което ми предлагат те и мога ли да се възползвам от услугите ви, ако има такова.

Благодаря!  :)

 

Редактирано от jijackcheto
Връзка към мнение

Аз поне не разбрах съвсем, но те ви предлагат варианти за връщане на парите, т.е. не сте използвали билетите?

Връзка към мнение
Преди 1 час, neuromancer каза:

Аз поне не разбрах съвсем, но те ви предлагат варианти за връщане на парите, т.е. не сте използвали билетите?

Летяхме след 24 часа, за тогава ни отложиха полета. Идея нямам защо ни предлагат да ни върнат парите за билетите :)

Връзка към мнение

Здравейте. Ако закъснението на полета е по технически причини имате право на €600 обезщетение. Странно е, че предлагат да ви възстановят сумата за билета при положение, че сте използвали заместващия полет. Наистина по-скоро прилича на "ако мине номера" :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

ще обясня казуса си подробно, ако може някой да ми разясни имам ли някакви права.

Имам купен билет Торонто-София и обратно от Jet airways през Амстердам като Амстердам-София - Амстердам се изпълнява от България еър. Пътувам с 2 деца- на 7г.  и 1г.с бебешка количка. На отиване съм чекирана и за двата полета, всичко е наред. 

Проблема е на връщане. В София ме чекират за първия полет и казват, че в Амстердам ще се чекирам за втория. Изрично казвам, че бебешката количка ми трябва в Амстердам на вратата. Сложени са съответните знаци. В Амстердам не ми я доставят на вратата и ми казват да си я търся на лентата за багаж. Обаче аз трябва да нося бебето и ръчния багаж на ръце, първия полет е закъснял с 30 минути, виждам, че започва бординга за втория полет. Не знам колко далече е лентата и колко време ще отнеме да я взема и направо отивам за чек ин и качване за втория полет. Съответно, количката остава в Амстердам.  

Нямам идея дали ще я намерят, попълних необходимите документи за загубена количка на летището в Торонто.

Въпроса ми. Мога ли и към кого да подам оплакване, че количката не е доставена на вратата на самолета. Причината да пътувам с количка е именно да не нося бебето и багажа. Изключително ми беше трудно да ги нося направо колометри между гейтовете и в следствие и в Торонто , направо съм като пихтия в момента. Вчера пристигнах. Бебето беше без място, ако има значение.

Благодаря

Редактирано от Dara
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами това не е от стандартните случаи, та мисля, че няма регламент. Доколкото разбирам ти живееш в Канада, така че не ти се полага някакъв кеш за забавен багаж (багажа е загубен на връщане). Количката най-вероятно ще ти я доставят вкъщи след един-два дена.  Трябва да се оплачеш на компанията, която е издала билета или на Бг Еър (но мисля, че с тях е по-малък шанса да успееш), като подчертаеш изпитаното неудобство и виж какво ще ти предложат.

Връзка към мнение

Dara Принципно в такива случай са виновни наземния персонал на самото летище. Авиокомпанията има задължение да ти превози багажа, но тя подписва договор с летището и самото летище е длъжно да предостави наземен персонал, който се предполага, че трябва да ти натовари багажа в правилния самолет съответно да се разтовари. Щом сте закупила билет на Jet Airways те явно са подписали договор с България ер за извършване на превоз до Амстердам (практика на много презокеански авиолинии), за да може да се извърши презокеанския полет. Та отговорът е, че по-скоро трябва да пишеш на Jet Airways, не защото България ер няма да може да се свърже с летището, а защото чисто административно може нещо да ги спъва, тъй като билета ти за линията София-Торонто е на Jet Airways. Надявам се, че бях полезен и успех.

Връзка към мнение
On 6/10/2017 at 3:37 PM, Dara said:

Здравейте,

ще обясня казуса си подробно, ако може някой да ми разясни имам ли някакви права.

Имам купен билет Торонто-София и обратно от Jet airways през Амстердам като Амстердам-София - Амстердам се изпълнява от България еър. Пътувам с 2 деца- на 7г.  и 1г.с бебешка количка. На отиване съм чекирана и за двата полета, всичко е наред. 

Проблема е на връщане. В София ме чекират за първия полет и казват, че в Амстердам ще се чекирам за втория. Изрично казвам, че бебешката количка ми трябва в Амстердам на вратата. Сложени са съответните знаци. В Амстердам не ми я доставят на вратата и ми казват да си я търся на лентата за багаж. Обаче аз трябва да нося бебето и ръчния багаж на ръце, първия полет е закъснял с 30 минути, виждам, че започва бординга за втория полет. Не знам колко далече е лентата и колко време ще отнеме да я взема и направо отивам за чек ин и качване за втория полет. Съответно, количката остава в Амстердам.  

Нямам идея дали ще я намерят, попълних необходимите документи за загубена количка на летището в Торонто.

Въпроса ми. Мога ли и към кого да подам оплакване, че количката не е доставена на вратата на самолета. Причината да пътувам с количка е именно да не нося бебето и багажа. Изключително ми беше трудно да ги нося направо колометри между гейтовете и в следствие и в Торонто , направо съм като пихтия в момента. Вчера пристигнах. Бебето беше без място, ако има значение.

Благодаря

 

Здравейте. Обърнете се към Jet за забавения багаж. Трябва да имат формуляр за оплаквания на сайта си. В случаите със забавен/изгубен багаж пътниците имат право на компенсация, но тя не е фиксирана и регламентирана сума, а има само горна граница на отговорността. Обикновено всяка авиокомпания прилага своя тарифа на база тегло и/или брой дни на забава.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 25.12.2016 г. в 13:06, bobole4e каза:

Ще споделя и моят опит с тях- става въпрос за същия полет, за който Roje взе обезщетение, София-Барселона с Вуелинг. На първа инстанция(или както се казва там)  отказаха обезщетение с довода, че полетът е закъснял 2ч и 55 минути, а не над три часа. Аероиск оспориха( предполагам, стандартна процедура), получиха нов отказ, този път самолета беше закъснял с 2часа и 59мин. В момента отново мисля, оспорват. Вече четири месеца откакто се свързах с тях. Доволна съм, защото не се отказват, информират ме периодично и имам представа какво е станало, какво ще направят...така че аз просто си чакам, каквото стане.

На мен не ми е ясно още,как може да разберем какъв е изхода ,ако има дело ?Възможно ли е фирмата да получи обезщетението,след като сме дали пълномощно ,и да каже примерно ,че не го е получила?

На 25.12.2016 г. в 13:06, bobole4e каза:

 

 

Редактирано от dimitrov6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.