Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Браво @Миланка

Много добре систематизирано представяне :)

Относно цените, както и друг път съм казвала - не са определящи за това дали виното е добро или не. Цената на едно вино варира в голям диапазон, дали ще си го купиш от голяма търговска верига, дали от магазин, специализиран за вино, дали директно от избата, или ще го поръчаш в ресторант - цената е различна. Целта на тези изложения е да запознае ценителите на тази напитка с новите реколти. И когато застанеш пред щанда с многобройните вина, да имаш информиран избор :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, bulpa каза:

Браво @Миланка

Много добре систематизирано представяне :)

Относно цените, както и друг път съм казвала - не са определящи за това дали виното е добро или не. Цената на едно вино варира в голям диапазон, дали ще си го купиш от голяма търговска верига, дали от магазин, специализиран за вино, дали директно от избата, или ще го поръчаш в ресторант - цената е различна. Целта на тези изложения е да запознае ценителите на тази напитка с новите реколти. И когато застанеш пред щанда с многобройните вина, да имаш информиран избор :)

Ясно ни е, че цената в магазина и в кръчмата е различна и се различава в пъти, както и факта, че в България цената на даден продукт не означава абсолютно нищо.

Както казах, щеше да е добре да имаме някаква бегла идея какви пари вървят в магазина, обявените в таблицата  вина.

Връзка към мнение
преди 4 часа, Alexander каза:

Както казах, щеше да е добре да имаме някаква бегла идея какви пари вървят в магазина, обявените в таблицата  вина.

Аз лично на този форум отивам за да придобия представа от реколтата за дадена година.

Ако се интересувате от цените, винаги може да разберете базовата цена на дадено вино в специализирани сайтове за продажба на алкохол.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 минути , Миланка каза:

Аз лично на този форум отивам за да придобия представа от реколтата за дадена година.

Ако се интересувате от цените, винаги може да разберете базовата цена на дадено вино в специализирани сайтове за продажба на алкохол.

 

Просто това беше едно предложение, не те карам да търсиш цени в никакъв случай.

 

След като си постанал тук имена, изби и т.н. от вината, които са те впечатлили, ми се струва много странно да не си се интересувала от цените им, просто си пробвала разни вина и до там ли?

Повече от нормално е да се знае поне порядъка, 10, 20, 40, 100лв, понеже аз лично над 20 лв магазинска цена за българско вино няма как да дам никога.

 

 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

От снощната дегустация на чилийски вина, силно впечатление ми направи един нетрадиционен купаж - 48,5% Сира, 25% Каберне Фран, 25% Малбек и 1,5% Пти Вердо. Виното Corralillo Winemakers Blend, избата Matetic, региона - долина Сан Антонио, разположена на запад от столицата Сантяго. Произведено чрез студена мацерация за 7 дни, всеки сорт е отлежавал 16 месеца в дъбови бъчви с различна вместимост, от различни производители, от различни дъбови гори, с различно ниво на изпичане. Много балансирано вино - нищо не дразни, вкуса отговаря на очакванията, породени от цвета и аромата. Черни череши, какао, подправкови тонове, меки танини, плътно тяло. Определено Чили се издигна няколко места нагоре в списъкът ми с желани дестинации :girlsmile:

 

IMG_20171213_155521.jpg.a0dd9450409aa78d4907014aaab907af.jpg

 

И двата совиньон блана, на същата изба, бяха разкошни. Непознати за мен като аромат и вкус, и съответно предизвикващи любопитство :)

 

ПП На тази дегустация нямаше представител на избата, съответно кой да ни отговори на въпросите, та "Чилийското жирафче" (както предположих :)))) на етикета, може би е гуанако

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

На 31.12.2017 година посетих кралската изба Опленац в сръбския град Топола.

На 12 метра под земята се пази цяло богатство - бутилките вино, отлежало почти 80 години в избата на кралската фондация “Караджорджевич”, струват от няколко хиляди до няколко десетки хиляди евро.

При постоянна температура 12 градуса по Целзий на тъмните полици на кралската енотека се съхраняват около 540 бутилки стари вина. Най-ценни са 280 бутилки от периода преди Втората световна война с отпечатан кралски герб на тях.

В тази изба преди войната са се пазели вина “Триумф”, “Жилавка”, “Ризлинг” и прочутата “Опленка”. Освободителите през Втората световна война са изпили 35,5 хиляди литра вино и са оставили само 280 бутилки, който кралският винар е скрил в избата.

Най-старата запазена бутилка вино е от годината на основаване на кралската винарна. Запазени са и около 260 бутилки вино от следвоенния период. Кралската изба Опленац е най-ценната енотека в Сърбия, защото нито една винарна в страната не притежава толкова стари вина.

26166424_10210886847436112_8573682423678608221_n.jpg

26166354_10210886851516214_6163040036242282350_n.jpg

26166348_10210886892917249_7854864821965239559_n.jpg

26166209_10210886868676643_8116528617847318672_n.jpg

26166174_10210886913917774_3901712875332602762_n.jpg

26165739_10210886928838147_8761248023457774051_n.jpg

26111956_10210886882516989_6662549702681527716_n.jpg

26114056_10210886909557665_8684232914722722849_n.jpg

26114017_10210886902557490_5817340171957833094_n.jpg

26113966_10210886897197356_8276140798737946547_n.jpg

26219855_10210886934878298_7738116362971218055_n.jpg

26114224_10210887480131929_671806846095118439_n.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Във връзка с горния пост дали сте си задавали въпроса каква трайност има виното ?

 

Колкото е по-старо, толкова е по-хубаво – няма по-голяма лъжа за виното. 


Имам любителска винарна със стотици предимно червени вина и малко бели.

Съхранявам ги при идеалните условия и начин за тях.
Вината са от най-добрите винарни и реколти. Повече наши и доста донесени от различни краища на света. Понякога с кашони.

Не ги смятам за колекция и често си отваряме с приятели. Като те избират годината, вида и каквото поискат. Аз само отварям без да отказвам с каква стойност е виното. Но прави впечатление, че те се съобразяват с годините и рядко избират най-старите.
И добре правят, това ми беше думата. 

 

Най-старите ми вина са на около 30 години. Но никой на практика не знае какво има вътре докато не отвори бутилката.
Всяко червено вино става рисково след 8 - 10 -15 години ако е чисто без химикали.
Така, че пийте си старите вина защото те са затова. А не да събираме на практика бутилки в които има оцет, по зле от оцет, вярвайте ми. За утайки и цвят премълчавам. След 5 години виното става с цвят керемида.

Изключения има, но са рядкост до към 20 години все още да става.

Хубавите стари вина придобиват вкус на коняк или тютюн.


Изхвърлям доста вина ако някой се осмели да избира най-старите. Ние също си отваряме от най старите, но често не стават за пиене.

 

Аз не съм колекционер, а любител и донякъде разбирач на вина. И искам да го пия, а не да го изхвърлям.

Друго, което бих казал. Не оставяйте вината за дълго отворени. Тяхната издръжливост и за това е различна.
За червените до 5 дена максимум, после вкуса се променя или вкисва.
Да не говорим ако бутилката не е добре затворена.
Белите вина до седмица.
Шампанско до 3 дена.
Вината за дегустация издържат повече/до месец/ защото са подсилени и с повече захар.
Колкото и да ви е странно вината в кутии не са за предпочитане, но издържат до месец по същите причини. И затова, че нямат контакт с въздуха ако не го изливате.

 

И не накрая да помислим върху нещо. Пускам няколко вина. Вие ми кажете вина или бутилки имат тази стойност ?

 

Shipwrecked 1907 Heidsieck&Co Monopole Champagne – това беше  най-скъпото вино в света. То е било предназначено за руския цар Николай II, но по време на превозването му през 1917 г. Корабът е бил потопен от немска подводна лодка. Едва през 1998 г. от дъното на Финския залив са били извадени няколко здрави бутилки. Сега за всяка една от тях трябва да се платят по $275 000.

 

Chateau Lafite 1787 година - $160 000 за бутилка. Цялата работа се крие в това, че всяка една бутилка има инициалите Th.J., които принадлежат на президента Томас Джеферсън.

 

Ch’teau Mouton-Rothschild 1945 година – стойността на всяка бутилка от тази марка е $114 614. Това вино е направено в най-подходящия момент за производство на вино през 20-и век, затова винарите по цял свят го смятат за еталон на винения вкус.

 

Screaming Eagle 1992 года – това вино, бутилка от което струва по 80 000 долара, е изготвено в долината Напа и има богата текстура и елегантен плодов вкус.

 

Шери от колекцията Масандра – бутилка от това вино е била продадена от заложната къща Sotheby в Лондон през 2001 година за $43.500. Виното е от колекцията на руския императорски двор и на най-престижните бутилки има царски печат.

 

??? Моето мнение е, че когато се говори за вино трябва да е годно за пиене. А не прашасали бутилки от музеи ???

Наздраве

Редактирано от Kris
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

На фокус сорт "Рубин" - една интересна дегустация на чисто сортови вина. Мнозина от вас, знаят, че Рубина е български сорт, селектиран от италианският Небиоло и френския Сира. Създаден е в Института по лозарство и градинарство - Плевен, 1944-45 год. Разпространен е предимно в пловдивския край, отчасти около Ивайловград. Дегустацията е сравнителна, хоризонтална. Общо 7 вина + 1 бонус :)

Започнахме с винарна Ялово - Рубин 2015. (бонуса - Рубин 2016, току що бутилирано, без етикет) Силно впечатление ми натрави ентусиазма, с който говореше енолога на избата - Димитър Димов - за новите лозя, за идеята да възродят българските сортове... И винарна "Брестовица" - Еригон, рубин 2016.

Следващата двойка

Винарска изба "Логодаж" - Нобиле Рубин 2013 (отлежавало 12 месеца във френски дъб) и винарска изба "Санта Мария" - Рубин 2013, (не запомних колко време и в какъв дъб е лежало)

И последните вина:

"Едуардо Мирольо" - Рубин Еленово, 2010, отлежавало 18 месеца във френски барици.

Винарна "Братанови" - Рубин резерва, 2013, от едно "подивяло лозе" в с. Шишманово, както се изрази единият от собствениците. Следващото вино, може да очакваме през 2020...

Георгиев/Милков - Рубин, 2014 Тази година беше много лоша за производството на червени вина, даже някои изби обявиха нулева година, но винаги има изключения... Точно в такива години, се раждат интересни вина :)

Последните две вина вече ги няма на пазара, изпихме ги (кога ще имаме емотикон с вино)

Целта на тази дегустация, беше да сравним, видим, помиришем, опитаме, как се развива виното във времето, какво влияние оказват различните бъчви (френски, български). И как един български сорт, попаднал в подходящите ръце, дава невероятни резултати.

 

20171121_195813.jpg.b87cacf9a71bb8bda562cc710f476722.jpg

 

Бутилките са празни, защото накрая на дегустация ги събрахме. Старите реколти, естествено бяха декантирани.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение

По-назад бях споменал и питал защо не се обявяват цени, поне груби и ориентировъчни, но никой не каза нищо..

Все пак виното е не е както бирата, където цената варира в много тесни граници.

 

Пишат се подробни описания от няколко човека и не разбирам защо се спестява тази подробност. Понякога  наистина ме заинтригуват някои вина тук, но  е добре да се знае поне порядъка и цената им 10,30, 60, 100, 200  лева и т.н.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 23/11/2017 в 21:49, bulpa каза:

Относно цените, както и друг път съм казвала - не са определящи за това дали виното е добро или не. Цената на едно вино варира в голям диапазон, дали ще си го купиш от голяма търговска верига, дали от магазин, специализиран за вино, дали директно от избата, или ще го поръчаш в ресторант - цената е различна.

Освен да се самоцитирам отново, @Alexander 

 

Цената на описаната от мен дегустация беше 12 лв. За осемте вина.

Бърза проверка в нета, показа че първите четири вина са в порядъка 10-15 лв. Рубин Еленово 40-50 лв. И както казах Рубините на Георгиев/Милков и на Братанови са изчерпани, тях сме ги купували от производителите на около 40 лв. 

Пак повтарям, че цената нищо не означава. След като едно и също вино в Пловдив при производителя се продава на 15 лв., а в софийски ресторант същото струва 60 лв. - струва ли си изобщо да коментираме цени?!?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря!

 

Разбира се, че имам смисъл, ясно е колко може да е надценката в ресторантите, а и все си мисля, че тези по-интересни вина ги няма във всеки втори ресторант.

Предполага се, че на една  дегустация се казва какво се пие и на каква цена, като обикновено това е цена на дребно в магазин и просто се чудех защо не се пише и тя наред с отзива.

От друга страна е повече от ясно, че мога да си видя сам в нета колко струват, но тогава какъв е смисъла от темата?? По тази логика мога да прочета  мненията на десетки други в нета и по разни апликации за дадено вино.

 

Пак казвам, че обичам вино, чета темата и с кеф бих пробвал някое от изброените при удобен случай. Друго е да знам колко струва горе-долу поне, все пак у нас има родни вина и за по 100лв и нагоре на цени на дребно.

Връзка към мнение

Ако дегустацията е в магазин, тогава се казват цените. Обичайно има отстъпки до 20% или се продават на цена на производител за вечерта.

Но ако дегустацията е в заведение, вината много рядко се продават, търговските представители си оставят координатите и си купуваме от тях. Събираме се няколко човека от клуба за обща поръчка и си взимаме кашони.

Рядко ми се налага да купувам вино от търговска верига и затова не помня единични цени. 

Смисълът на темата, според мен, е да споделим кое вино ни е направило впечатление и с какво. Наздраве :)

 

ПП Относно скъпите вина  - само след дегустация купувам, защото съм разглезен клиент... освен че искам да опитам, искам да ми разкажат за виното, за производството, ако има някоя история - да я чуя, и след като съм видяла отношението към виното и клиента, с кеф плащам или си тръгвам.

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, Alexander каза:

Понякога  наистина ме заинтригуват някои вина тук, но  е добре да се знае поне порядъка и цената им

Когато ме заинтригува някое вино на дегустация, гледам да си го купя, дори и след време.

Винаги обяснявам, че вкусът към виното се формира с пиене на вино.

В някои вериги магазини има периодични промоции на вина (български и вносни) - инвестираш и впоследствие пиеш.

Впрочем има някои случаи, когато на дегустация някое вино обсеби вниманието ти, а впоследствие се оказва че продукта в магазините не отговаря на твоите първи впечатления. Тогава повтаряш след време с опитването на определеното вино (нова бутилка) и ако пак не задоволи първоначалните впечатления, осъзнаваш че или си бил пренавит на дегустацията, или там е представено друг клас вино.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Евтино [търсачка] , калифорнийско совиньонче, с чудесен вкус, особено гарнирано с бразилски орех :)

Консумирано в Калифорния ежедневно, или по-скоро ежевечерно.

IMG_6042.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Да разкажа за една лимитирана серия на изба Загрей - "Hand Made"

 

20180215_191248.jpg.341b627f5ada5f215488c6266768066f.jpg

 

Тове е лицевия етикет на всички бутилки от серията, но по-интересен е етикета на гърба, и най-интересно е виното в бутилката :girldrunk:

 

20180215_202402.jpg.91dc373398fcd0d6af5c9874510f9e74.jpg

 

Започнахме с Ркацители - стар грузински сорт, считан за един от най-старите винени сортове. Само 137 бутилки има от реколта 2017-та. Избата е специализирана в производството на червени вина, а този сорт е грешка в посадъчният материал, т.е. не е отделен масив или ред, а са отделни лозички измежду червените сортове.

 

Второ вино - Памид, преди години е бил масов сорт, сега се опитват да го възродят.

 

Третото вино - Розе от Мавруд, ферментирало и отлежавало в акациева бъчва. Усещаше се аромата на акация. Много интересно вино :)

 

Четвърто и пето вино - различни клонове на Мавруда, т.е. клон І и клон ІІ. Интересното, което научих е че гроздата на двата клона за различни, единият клон е с по-сбити зърна и по-високодобивно, а другия клон е с по-рехави зърна. Съответно достигат технологична зрялост по различно време, около 5 дена е била разликата през 2017.

 

Шестото вино - Мавруд без добавени сулфити.

 

Седмото вино - Сира - полусухо вино. Гроздето е засушено на открито и сухо място преди да се обработи, целта на това засушаване е да се постигне естествена концентрация на захари и киселини. Този подход е заимстван от винарите в северна Италия. Дълга ферментация, нефилтрувано. (Мавруд "Виница", който е емблематичен за избата е произведен по тази технология.)

 

20180215_194224.jpg.ffa62e2a8151e30b59613e8fe04fecbe.jpg

 

20180215_191924.jpg.8389623fc8fb31ebd459b54d2e00757d.jpg

 

Имаше и осмо вино, с което ни разказаха как е възникнала идеята за тази серия - да се правят вината, така както нашите предци са ги правили, ръчно бране, дива ферментация, естествено филтруване. Харесва ми, когато технолози и собственици на изби представят вината :)

 

Това е!

 

Довечера "сляпа" дегустация на каберне совиньони ^_^

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Като съм подкарала на мавруд от предния пост, та да продължа.

 

Предполагам сте слушали легенди за юнак Мавруд и хан Крум.

 

"Живяла по Крумово време бедна вдовица на име Илая, сама с невръстното си чедо, първороден син. До схлупената й къщица растяла лозница, която тя от немотия решила да я остави, за да изхрани с грозде чедото си. Една нощ обрала лозата и скрила едрите гроздове в дървен съд и делва в камината. Оттогава, щом детето заплачело, давала му по едно едро зърно. Скоро жената разбрала, че без да иска, е направила руйно червено вино. Давала на момчето по глътка и то растяло здраво и силно. Един ден се разчуло, че в Преслав ханът е пуснал лъвовете си на разходка. Изплашената вдовица предупредила сина си да не излиза навън, но той не я послушал. На заранта престолнината изтръпнала от новината, че един лъв е убит. Крум обявил щедро възнаграждение за убиеца, стига да успее да отскубне косъм от канската брада. Появили се десетки смелчаци. При всяко посягане обаче канът изревавал силно като лъв и кандидатът за слава се отдръпвал изплашен. Синът на Илая обаче успял - отскубнал един бял косъм с думите: "Не реви, защото като извадя меча, ще стане лошо." "Ти наистина си убил лъва“- казал ханът и го разпитвал кой е и откъде е.

Момъкът чистосърдечно разказал как бедната му майка го изхранила с грозде и вино. Канът повикал Илая и я попитал за името на нейния син." Мавруд е името му" отговорила тя. "От днес нататък от твоята лозница да се разсадят нови лозя и гроздето им да се нарече мавруд", заповядал внезапно омилостивеният Крум. Той пръв пил от новото вино. Така лозята пак пуснали корен в българските земи."

 

И друга легенда, достигнала до нас:

 

"Едно време хората се пропили. Българският Кан Крум, заповядал да изкоренят лозята. В същото време една свирепа хала дошла в българските земи. Всички се оплашили от нея. Много юнаци се изредили да убият халата, но никой не успял да я погуби. Тогава дошъл незнайният Мавруд юнак. Тръгнал да дири халата. Намерил я. Тя водела със себе си три синджира роби. На първия синджир млади копачи, на втория-млади овчари, а на третия-все млади орачи. Разлютил се Мавруд и убил халата. Освободил робите. Те го попитали как да му се отблагодарят. Юнакът поискал от орачите- кравай, от копачите-чепка грозде, от овчарите-взел агне. След малко дошъл кан Крум. Попитал Мавруд как е победил халата. Юнакът отговорил, че силата му е от лозата, която майка му била укрила. Лозата израстнала благодарение на Слънцето. Като чул това кан Крум размислил и разрешил на хората да отглеждат лозята си. Най-хубавото грозде нарекъл на Мавруд юнак!"

 

За радост на винолюбителите, винопроизводител започнаха да обръщат по-голямо внимание на местните сортове - да засаждат, да произвеждат, да експериментират и съответно на пазара могат да се намерят доста разнообразни чисто сортови вина.

 

В две поредни сравнителни дегустации се опитахме да намерим обща характеристика на сорта (на мен лично ми трябват още няколко дегустации :girldrunk:)

 

Първата дегустация

Първата двойка - изба Карабунар, Беса Мистика 2015, 203 и 204 (това са номерата на бъчвите) Отлежавало във френски дъбови бъчви, разликата между двете е в изпичането на дъба.

Втората двойка - Георгиев/Милков - Мавруд 2014 и 2016

Третата двойка - изба Манастира, Илая 2013 и 2016

Последната двойка - Драгомир, Сарва 2015 и 2016

 

20180328_190336.thumb.jpg.9425e3c1b35474ef0b44147b4c5b19f4.jpg

 

 

20180328_191238.thumb.jpg.bfa3158e34a966ebfcdec4c603e735cd.jpg

 

Втората дегустация

Първа двойка - изба Загрей, хенмейд клон 1 и клон 2 (повторение, за неразбралите от предишната дегустация ;) )

Втора двойка - изба Румелия, Мерул 2012 (лежало в бъчва 4 години) и 2013

Трета двойка - Братанови, Мавруд 2013 и шато Коларово, Мегалит 2012 (въпреки, че са различни изби, гроздето е от един масив, но в различни години)

Четвърта двойка - винени проекти Wine Bridges Мавруд 2016 и Лазарус Мавруд 2016 (второто вино е винифицирано в бетоново яйце)

Предпоследното вино - Едоардо Миролио, Еленово Резерва мавруд 2012

Последното вино го няма на снимката - естествено пенливо вино pét-nat, произведено по метода "ancestrale" , виното се бутилира преди да завърши първата си ферментация, позволявайки производството на въглероден диоксид от естествени захари, открити в гроздето. Мавруд 2017 на Георгиев/Милков

Бутилката с ? - фолклорно вино от района на Брестник, така ни беше представено :) с това започна дегустацията.

 

20180404_190510.thumb.jpg.5cf29f87c5aef8eb754e87d9025d4974.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Преди няколко дни пих може би най-доброто българско вино според мен. 

-Питос 2011 г. 0,75л. ВИ Драгомир, България

Крупажно е, много балансиран и неутрален вкус, препоръчвам на всеки ценител.

Минус е високата му цена, в магазин е от 30лв и нагоре, по кръчмите е ясна надценката каква е и колко ще бъде.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Две събития откриват този сезон за винопиене:

Първото - Дефиле на младото вино в Стария град на Пловдив.

Второто - Di Vino, тази година ще се провежда в Интер експо София.

 

И двете събития са на едни и същи дати - 23-25 ноември 2018.

 

И аз като жабата - "Е аз сега какво, да се разчекна ли?" 😉

Връзка към мнение
преди 22 минути , bulpa каза:

И двете събития са на едни и същи дати - 23

Остави другото, ами 23-ти е Черния петък... А сега кажи вино ли да пиеш, за билети ли да дебнеш...? :laugh1:

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , chandni каза:

Остави другото, ами 23-ти е Черния петък... А сега кажи вино ли да пиеш, за билети ли да дебнеш...? :laugh1:

Най-лесно пазарувам след дегустация 😉

 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, bulpa каза:

Леле, кога сколасаха... 

Аз още чакам да мине тихата, та след това ЯМКФ и най-рано напролет живот и здраве, ще го начена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.