Прескочи до съдържание

Прибалтика през март 2017


violeta

Препоръчани мнения

Ние летим през март на отиване през Бари и връщане през Копенхаген. Но сме с багаж и това наистина оскъпява...

Дани, за Вилнюс имаме приятели на място, които ще ни разходят. Ще може ли с програмата за Рига, Талин и евентуално Хелзинки да ми помогнеш? ;)

Връзка към мнение
Дани Магелани

Ние летим през март на отиване през Бари и връщане през Копенхаген. Но сме с багаж и това наистина оскъпява...

Дани, за Вилнюс имаме приятели на място, които ще ни разходят. Ще може ли с програмаелзиа за Рига, Талин и евентуално Хелзинки да ми помогнеш? ;)

Да, но без Хелзинки.

В Хелзинки не съм била.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, но без Хелзинки.

В Хелзинки не съм била.

Чудно!

Имаме грубо по 2 дни на двете места. Няма да пътуваме извън градовете. Хотелите са ни централно разположени и сме с дете на 1,5 години. :) вярвам ще е студено - да има места за обикаляне и на закрито. Не сме максималисти да виждаме всичко :)

Много се вълнувам от местна кухня - приемам предложения за заведения! :)

Ако дискусията не е за тук - моля модераторите да я преместят. :)

Връзка към мнение

Toва щях да напиша и аз, във връзка със скорошната тема за личните съобщения, може ли съветите да се пуснат тук за да намажем и другите :)

Връзка към мнение

Ние летим през март на отиване през Бари и връщане през Копенхаген. Но сме с багаж и това наистина оскъпява...

Дани, за Вилнюс имаме приятели на място, които ще ни разходят. Ще може ли с програмата за Рига, Талин и евентуално Хелзинки да ми помогнеш? ;)

Вили, дали ще е удобно да напишеш цялата логистика по пътуването ви?

С какво ще се придвижвате между градовете?

Връзка към мнение

Вили, дали ще е удобно да напишеш цялата логистика по пътуването ви?

С какво ще се придвижвате между градовете?

А също и в кои хотели ще спите, с коя авиокомпания летите, какви забележителности сте набелязали за посещение.

Връзка към мнение

Нямам много време за писане в момента, но на кратко програмата е следната:

1 ден София - Бари с уиз. Нощувка в Бари

2 ден - ранен полет от Бари за Вилнюс нощувка Вилнюс

3 ден нощувка Вилнюс

4 ден - автобус до Рига (компанията е luxexpress). Пристигана на обяд. Нощувка Рига

5 ден - нощувка Рига

6 ден - следобед автобус за Талин. Пристигане в 19:00. Нощувка в Талин

7 ден - Нощувка Талин

8 ден - сутринта ферибот до Хелзинки. Нощувка в Хелзинки

9 ден - полет много рано до Копенхагенс norwegian Цял ден и нощувка в Копенхаген

10 ден полет Копенхаген - София с уиз.

 

Във Вилнюс ще сме с местни и ще се доверя на тях какво ще ни покажат. В Копенхаген съм била - и затова напътствия също не ми трябват освен препоръки за леден бар и лични впечатления за малки деца в подобен бар???

Най ми са необходими съвети как да запълним краткото си време в Рига и Талин и малко повече от половин ден в Хелзинки. :) Като факторът дете на 1,5 години е водещ! :)

А също и в кои хотели ще спите, с коя авиокомпания летите, какви забележителности сте набелязали за посещение.

Нашите хотели не са критерий :) в смисъл съобразявала съм ги с оглед на спането на детето. Тъй като той не спи при нас - трябваше да има обезопасено легло за него - разбирайте тройна стая или апартамент или кошара на разумна цена :) Редактирано от violeta
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани

Малко ме притеснява сезонът. Там е по-студено от България. В Литва задължително бих включила Тракай. Но с малко дете е разумно само ако сте с кола. С обществен транспорт също съм ходила, но от гарата и автогарата се върви километри. Има и организиран тур за 25 евро на човек, който се предлага на рецепциите на хотелите. Предполагам, че включва освен гид, транспорт и билет за замъка и обяд в национално заведение.

За градския транспорт има магнитни карти, които се зареждат, като се казва колко дневна карта искаш или колко билетчета. Като свършат пак зареждаш. Така транспортът е на 50%.

 

Топло ще бъде в музеите, в ресторанта на телевизионната кула, в моловете.

 

Препоръчвам Акрополис. Има микробус от автогарата и авт.54. В него има ледена пързалка и много ресторантчета. Препоръчвам това на самообслужване с литовска и европейска кухня. Виждаш всичко как се приготвя. Фен съм на палачинките със сметана и прясно сварено сладко от горски плодове. Ще познаеш ресторанта по вятърната мелница.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Относно ледените барове, ако съдя по този в Стокхолм за всички, то няма никакъв проблем за деца. То е повече туристическа забележителност, отколкото истински бар с музика, танцуване и подпийнали хора :)

 

Вилнюс ми хареса повече от Рига лично на мен, но и повече време прекарах там. Тракай наистина е живописно и красиво място, особено ако се уцели времето. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Не пропускайте катедралите, много красиви, предимно барокови, а и православните църкви са впечатляващи. С асансьор се качете до замъка над града. Взема се от двора на музей "Арсенал", където е историческия музей. Там е доста ветровито по всяко време.

И в Рига, както и във Вилнюс, забележителностите са в стария град компактно. Мога да дам карти и гидове.

При по-топло време препоръчвам пикник на Юрмала. Стига се с влак. Може да слезете на първата спирка, а да се качите обратно на втората или третата.

Има подготвени места за пикник в гората до морето и трябва да си вземете от суперите еднократен комплект и меса, зеленчуци, риби. Там съм яла най-вкусната сьомга на скара в живота ми. Да ме извинят момчетата от рибния пазар в Берген!


Талин също има много красив стар град. От автогарата се взема градски автобус. Разглежда се за един ден. Можете да вземете ферибота от Талин за Хелзинки. В Талин фериботното пристанище е на пешеходно разстояние, а за Хелзинки не зная.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Малко ме притеснява сезонът. Там е по-студено от България. В Литва задължително бих включила Тракай. Но с малко дете е разумно само ако сте с кола. С обществен транспорт също съм ходила, но от гарата и автогарата се върви километри. Има и организиран тур за 25 евро на човек, който се предлага на рецепциите на хотелите.

Дани, и аз хвърлих око на Тракай, но май няма да го бъде с детето... и все пак - колко време продължава тура? Цял ден ли е?
Връзка към мнение
Дани Магелани

Тракай е на 20-30 км от Вилнюс. За мен е забележителност N1. Не зная с тур как е, но ако сте с кола ще го разгледате, без пътя, за 60-90 мин, заедно с езерото и сувенирите.

Не бих го пропуснала, както и тв кулата. Има комбиниран билет за кулата за 12 евро за вход и обяд във въртящият се рестотант.

Ако нещо съм пропуснала, това е измисления дворец на катедралния площад. Видях как го построиха. Питай твоите познати, но на мен са ми казвали, че там дворец не е имало. Имало е в Тракай.

И книжарницата на Вилнюския университет не пропускайте. Много красиви са стенописите.

Ако лелята ви кара да плащате входни билети, казвате, че сте само за книги.

Ще пусна снимки от компютъра. Сега пиша от телефона.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дани, и аз хвърлих око на Тракай, но май няма да го бъде с детето... и все пак - колко време продължава тура? Цял ден ли е?

Ние ходихме до Тракай с влак от Вилнюс, много е лесно - около 35 мин, от гарата в Тракай е около 10 мин пеша през моста. Самото градче е вного приятно. Ако искате да посетите музея на караитите, трябва да звъните на вратата, иначе е заключенно. Същото е и за Кенеса. Местният специалитете е кибинине, нещо като пирожки със зеленчуци и пиле. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани

Ние ходихме до Тракай с влак от Вилнюс, много е лесно - около 35 мин, от гарата в Тракай е около 10 мин пеша през моста. Самото градче е вного приятно. Ако искате да посетите музея на караитите, трябва да звъните на вратата, иначе е заключенно. Същото е и за Кенеса. Местният специалитете е кибинине, нещо като пирожки със зеленчуци и пиле. 

Не зная какъв е този кратък път. Аз вървях от автобусната спирка по царския път, който ми показаха - направо до пощата, след това наляво докато се стигне до езерото. Това са 3-4 километра. Не става за 10 минути. Гарата мисля беше също до автогарата. Освен да има и втора гара, за която да не съм разбрала. Аз съм ходила отдавна, може нещо да се е променило.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

Тракай е на 20-30 км от Вилнюс. За мен е забележителност N1. Не зная с тур как е, но ако сте с кола ще го разгледате, без пътя, за 60-90 мин, заедно с езерото и сувенирите.

Не бих го пропуснала, както и тв кулата. Има комбиниран билет за кулата за 12 евро за вход и обяд във въртящият се рестотант.

Ако нещо съм пропуснала, това е измисления дворец на катедралния площад. Видях как го построиха. Питай твоите познати, но на мен са ми казвали, че там дворец не е имало. Имало е в Тракай.

И книжарницата на Вилнюския университет не пропускайте. Много красиви са стенописите.

Ако лелята ви кара да плащате входни билети, казвате, че сте само за книги.

Ще пусна снимки от компютъра. Сега пиша от телефона.

Малко кадри от Вилнюс. Това трябва да се види! И още много...

Най-известната в Прибалтика, и една от най-известните в католическия свят,  икона "Остробрамската дева". Намира се на закрит балкон над портата, през която влизате от към гарата и автогарата. До нея полската катедрала и руската църква.

Любимият ми френски ресторант във Вилнюс. Собственикът и готвачите са французи.

Телевизионната кула и ресторанта в нея.

Стенописите в книжарницата на ВУ.

Замъкът, под него музеите "Арсенал" и катедралния площад.  

post-4496-0-04685600-1487499352_thumb.jpg

post-4496-0-84832900-1487499495_thumb.jpg

post-4496-0-69484700-1487499543_thumb.jpg

post-4496-0-14222000-1487499601_thumb.jpg

post-4496-0-93589000-1487499722_thumb.jpg

post-4496-0-46807800-1487499755_thumb.jpg

post-4496-0-07326500-1487499815_thumb.jpg

post-4496-0-25040800-1487499846_thumb.jpg

post-4496-0-55231900-1487499874_thumb.jpg

post-4496-0-81205700-1487499964_thumb.jpg

post-4496-0-44580000-1487500060_thumb.jpg

post-4496-0-05809600-1487501106_thumb.jpg

post-4496-0-57431100-1487501320_thumb.jpg

post-4496-0-73466700-1487501348_thumb.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Малко за Хелзинки.

За половин ден и с малко дете вземете бусовете на hop on-hop of.С тях ще сте на топло и сухо.Обикалят на два кръга,без да слизате.Общо около час и половина.Тръгват от площада пред църквата в центъра на града.Пристанището на феритата от Талин са на няколко минути пеша от него.В дъното на залива има пазар.Всяка уличка нагоре ви отвежда,а и дава донякъде поглед към площада.Няма шанс да се объркате. Предвидете топли дрехи като за зима.Денят сега е къс и имате само няколко часа на обед за разходка.

Редактирано от patilana
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз ги направих и трите прибалтийски столици точно по това време на годината. Бая студеничко си беше като цяло и на трите места, но пък вие може да случите на по-меко време. 

 

Обърнете внимание, че точно в този период - някъде около втората половина на март, им се падаха националните празници на прибалтийските страни (специално на Литва и Латвия) и покрай това има някои много приятни културни събития - току-виж ги уцелили :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 2/15/2017 в 13:13, violeta каза:

Нямам много време за писане в момента, но на кратко програмата е следната:

1 ден София - Бари с уиз. Нощувка в Бари

2 ден - ранен полет от Бари за Вилнюс нощувка Вилнюс

3 ден нощувка Вилнюс

4 ден - автобус до Рига (компанията е luxexpress). Пристигана на обяд. Нощувка Рига

5 ден - нощувка Рига

6 ден - следобед автобус за Талин. Пристигане в 19:00. Нощувка в Талин

7 ден - Нощувка Талин

8 ден - сутринта ферибот до Хелзинки. Нощувка в Хелзинки

9 ден - полет много рано до Копенхагенс norwegian Цял ден и нощувка в Копенхаген

10 ден полет Копенхаген - София с уиз.

 

Във Вилнюс ще сме с местни и ще се доверя на тях какво ще ни покажат. В Копенхаген съм била - и затова напътствия също не ми трябват освен препоръки за леден бар и лични впечатления за малки деца в подобен бар???

Най ми са необходими съвети как да запълним краткото си време в Рига и Талин и малко повече от половин ден в Хелзинки. :) Като факторът дете на 1,5 години е водещ! :)

Нашите хотели не са критерий :) в смисъл съобразявала съм ги с оглед на спането на детето. Тъй като той не спи при нас - трябваше да има обезопасено легло за него - разбирайте тройна стая или апартамент или кошара на разумна цена :)

За подобна програма мисля и аз (едва вчера се върнах от пътуване и веднага мисля за ново :).Всички Прибалтийски +Хелзинки.Струва ми се обаче доста натоварена програма.Май толкова не ми се пътува ,та не е ли по-добре да се спести някоя/и от трите Прибалтийски,се чудя.Не че имам против да пътувам,но ми се иска да  нощувам  два пъти в един град.Аз стигам до извод,че Талин+Хелзинки е супер.Вярно че отпадат Латвия и Литва.Всичко това засега е просто неоформена идея,но все пак желанието да отида не ме напуска.:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
3 hours ago, Georgie said:

За подобна програма мисля и аз (едва вчера се върнах от пътуване и веднага мисля за ново :).Всички Прибалтийски +Хелзинки.Струва ми се обаче доста натоварена програма.Май толкова не ми се пътува ,та не е ли по-добре да се спести някоя/и от трите Прибалтийски,се чудя.Не че имам против да пътувам,но ми се иска да  нощувам  два пъти в един град.Аз стигам до извод,че Талин+Хелзинки е супер.Вярно че отпадат Латвия и Литва.Всичко това засега е просто неоформена идея,но все пак желанието да отида не ме напуска.:)

На мен ми дойде перфектно като разпределяне на дните. Успяхме дори и до Тракай да отидем. 

За мен Хелзинки и Талин бяха черешката на тортата, така че подкрепям идеята ти :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, violeta каза:

На мен ми дойде перфектно като разпределяне на дните. Успяхме дори и до Тракай да отидем. 

За мен Хелзинки и Талин бяха черешката на тортата, така че подкрепям идеята ти :)

Кой друг град извън Талин заслужава да бъде посетен,имаш ли идея?Иска ми се да изляза ,макар и наблизо извън столицата ,за да усетя провинцията.Прочетох за островите  Прангли(далеч е) и Кихну-той е близичко,виждам. 

Връзка към мнение
1 hour ago, Georgie said:

Кой друг град извън Талин заслужава да бъде посетен,имаш ли идея?Иска ми се да изляза ,макар и наблизо извън столицата ,за да усетя провинцията.Прочетох за островите  Прангли(далеч е) и Кихну-той е близичко,виждам. 

Ние имахма малко време + пътувахме с бебе и не сме излизали извън Талин, за да ти дам съвет :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Ние бяхме на остров Сааремаа и останахме две нощувки в Куресааре, като попаднахме на празника на острова - беше вълшебно! Малко е далече от Талин, но пък тя цялата държава е толкова малка, че разстоянията не са проблем. Иначе и Тарту е много хубав град, пълен е с млади хора, заради университета.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

в началото на юни ще бъдем три дни в Рига. Пътуването ще е свързано и със служебен ангажимент, но се надявам да успея да отделя малко свободно време за разходки. Бихте ли ми дали насоки кои са най-важните неща, които трябва да посетя в Рига. Тъй като времето ще ми е ограничено искам да имам подготвен план, да не губя ценни минути в лутане. 

Връзка към мнение
Дани Магелани

Основните забележителности са в стария град.

Сградите с "Юнге стил" (или както се нарича) са в широкия център, църквите - също.

Има извън града етнографски комплекс, нещо като "Етъра", но на доста по-голяма площ, показващ традиции и занаяти и ресторант с традиционна кухня. Не зная дали има обществен транспорт. Аз съм ходила с кола.

Юрмала е мястото за разходка покрай морето и най-хубавия пикник в живота ми. Има влак до там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.