Прескочи до съдържание

Прибалтика през март 2017


violeta

Препоръчани мнения

преди 17 минути , Дани Магелани каза:

 

Сградите с "Юнге стил" (или както се нарича)

"Югендщил", или онова, което французите наричат "Ар нуво", австрийците - "Сецесион", други - "Модерн"  и т.н. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
В момента, Фил каза:

"Югендщил", или онова, което французите наричат "Ар нуво", австрийците - "Сецесион", други - "Модерн"  и т.н. 

Много благодаря за уточнението! 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 8 месеца по-късно ...

Здравейте, 

От 3 до 5ти март ще бъда в Рига (ще имам 1 ден и половина свободни за разглеждане) като съм запазил хотел в центъра срещу жп гарата.

До колкото разбрах от темата всичко е накуп в центъра така, че не би било проблем да се разгледа за 1 ден и да имаме време да отидем да се разходим и до Юрмала. Бихте ли ми препоръчали ресторанти и какво да опитаме, т.к това е любимата ми част по време на пътуване :))))

 

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
Дани Магелани

Тръгвам на 2.05 за Вилнюс. Обратно на 10.05.

От София комбинация на Раян и Уиз със смяна в Стокхолм.

Връщане - може с Уиз през Лондон Лутън.

Има ли желаещи?

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Купих си билети Дортмунд - Рига с връщане Вилнюс - Дортмунд, 16- 23 Май, реалните дни са 6. Най-удачно ми изглежда да разделя времето между двата града, има ли смисъл да се правят упражнения за да се види и Талин предвид полетите и времето, с което разполагам? По колко дни в Рига и Вилнюс - 3 на 3 или друг вариант е по-удачен ?

На връщане в Дортмунд ще имам 1 час и 30 мин време до полета в София. Ако не закъснее първият полет предполагам имам шансове да успея. Ако закъснее и изпусна връзката до Сф, струва ли си да се правят застраховките на Уиз за повече от час закъснение или просто купувам полета на следващия ден независимо от цената и това е?

Редактирано от CarpeDiem
Връзка към мнение
Дани Магелани

Талин е много красив и си заслужава усилието. По 2 дни за столиците са достатъчни за основното. Ако се включи Тракай, горещо препоръчвам, става малко по-напрегнато, но постижимо, за Литва. Хотелите предлагат дневен тур до Тракай за 25 евро с храна.

Връзка към мнение
преди 12 часа, Дани Магелани каза:

Талин е много красив и си заслужава усилието. По 2 дни за столиците са достатъчни за основното. Ако се включи Тракай, горещо препоръчвам, става малко по-напрегнато, но постижимо, за Литва. Хотелите предлагат дневен тур до Тракай за 25 евро с храна.

Благодаря, нямам никакво съмнение, че Талин много ще ми хареса и определено ме изкушава. Колебанието ми идва от там, че времето за път от Рига ще бъде около 8 часа отиване и връщане, което ще изяде 1 ден, а след това ще има и още 4 часа Рига - Вилнюс. Нз дали не е по удачно да се направи отделно пътуване Талин - Хелзинки - Санкт Петербург, ако има достатъчно за разглеждане в Литва и Латвия.

Връзка към мнение
На 4/6/2018 в 0:15, CarpeDiem каза:

На връщане в Дортмунд ще имам 1 час и 30 мин време до полета в София. Ако не закъснее първият полет предполагам имам шансове да успея. Ако закъснее и изпусна връзката до Сф, струва ли си да се правят застраховките на Уиз за повече от час закъснение или просто купувам полета на следващия ден независимо от цената и това е?

Ами ти ще прецениш, но полетът може да закъснее по-малко от час и пак да изпуснеш връзката. Така хем ще платиш за гаранцията за навременно пристигане, хем ще е безполезно :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте,

ще използвам тази тема за моя въпрос, надявам се да няма проблем. Отдавна се точа на Балтийските републики. Гледайки билетите през януари, намерих доста евтини с отиване до Рига и връщане от Талин. Малко обаче ме е страх да не бъде прекалено студено и да не мога да се възползвам от времето си там. Гледах зимни снимки, изглежда приказно. Предполагам, че няма много смелчаци били там през януари, но все пак какво бихте ме посъветвали? Другите ми варианти са Краков и Мадрид? Благодаря предварително.

Връзка към мнение

Като живял една година в Латвия, въпреки, че беше преди 10 години, мога да кажа, че зимата изобщо не е студена като тук. Има сняг и ме е валял най-красивия такъв който съм виждал, но факторът река Даугава и Балтийско море, прави зимите меки и не толкова студени. За тези от вас, които са се насочили за посещение януари и февруари, моля да имат предвид, че в региона денят тогава е не повече от 4 часа в денонощието. Транспорта е доста добре уреден както влаковете така и градският. Препоръчвам, ако имате време да се отиде в района на Вецмилгравис и Мангалсала където може да се разходите по мордкия бряг. Саркандаугава има хубав парк и там се намира зологическата градина, която би била интересна за деца. Старият град е задължителен, но за турист мъж, ако е сам и иска да се пусне по баровете и клубовете там трябва да внимава, че капаните за измама са не малко. Препоръчвам при наличие на време да се отиде до Юрмала на 30 мин. с влак е и освен морето може да се види и лятната резиденция на Петър Първи, а така също и до концлагера в Саласпилс, който е превърнат в музей. Ако имате конкритни въпроси питайте, с радост ще се опитам да помогна.

Редактирано от BlackArt77
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 3 минути , Йосиф Милчов каза:

Като живял една година в Латвия, въпреки, че беше преди 10 години, мога да кажа, че зимата изобщо не е студена като тук. Има сняг и ме е валял най-красивия такъв който съм виждал, но факторът река Даугава и Балтийско море, прави зимите меки и не толкова студени. За тези от вас, които са се насочили за посещение януари и февруари, моля да имат предвид, че в региона денят тогава е не повече от 4 часа в денонощието. Транспорта е доста добре уреден както влаковете така и градският. Препоръчвам, ако имате време да се отиде в района на Вецмилгравис и Мангалсала където маже да се разходите по мордкия бряг. Саркандаугава има хубав парк и там се намира зологическата градина, която би била интересна за деца. Дтарият град е задължителен, но за турист мъж, ако е сам и иска да се пусне по баровете и клубовете там трябва да внимава, че капаните за измама са не малко. Препоръчвам при наличие на време да се отиде до Юрмала на 30 мин. С влак е и до концлагера в Саласпилс, който е превърнат в музей. Ако имате конкритни въпроси питайте, с радост ще се опитам да помогна.

В Латвия съм била пролет и есен и не мога да споря. 

Не съм съгласна за Литва. Усещането е за по-студено от температурите.

А и ще сте предимно навън. Това изисква топли дрехи, шапки... 

Вече няколко пъти ми се случва, да си купувам топли якета, защото се е оказало по-студено от това, което съм предполагала.

И от България също е доста по-студено. 

Хубавият период за разходки е от април до октомври.

Ако ще сте основно по барове, тогава сезонът няма значение.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Бил съм март месец в Каунас и Вилнюс в Литва и това мога да го потвърдя и аз, че усещането там е за по-студено. Февруари в Хелзинки и Талин също беше меко времето, въпреки снегът. Все пак отивайки в прибалтика зимата трябва да се има едно наум, че отиваш на север. 😉 Помня, че края на юни във Вана Вигала в Естония бях на един фестивал, където спяхме на палатки и вечерта въпреки, че слънцето залезе малко след 2 часа след полунощ температурата падна до минус 2 градуса. На другия ден бях болен разбира се.

Редактирано от BlackArt77
Връзка към мнение

Да кажа малко и за градския транспорт в Рига. Основно оперират тролейбуси същите като в София на Соларис и едни малки жълти автобусчета. Билети се купуват директно от самото превозно средство. Има карти тридневни и седмични, като седмичната е за 5 дни, не важи събота и неделя. Карта може да се вземе от всяка една бутка за вестници, цигари и от сорта, нещо като нашите лафка тук. Основния хъб на градския транспорт, нещо като при нас пред хотел Плиска както е, се намира пред търговски център Ориго, който е на централната Ж.П. гара и от близко стоящия Стокман център. От въпросните места иначе центъра и старият град са на от 5 до 15 мин. пеша, зависи къде искате да отидете. Най- дългата улица в града се нарича Бривибас, в превод свобода и започва от началото на стария град и стига до самия край на града в квартала Югла. Надявам се, че не ви отегчавам. 😁

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани

 

От летището в Рига има автобус от градския транспорт, с който се стига до гарата и микробуси на airbaltic. 

За транспорта във Вилнюс съм писала в отделна тема.

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

За 3 ти март планирам посещение на Вилнюс и Талин - по 2 дни на град. Имам опция да летя до Каунас или директно до Вилнюс. Чудя се има ли смисъл да се ходи в началото на март до Тракай и въобще Каунас заслужава ли си или да си разгледаме на спокойствие Вилнюс, че и без това сигурно ще е кучи студ?

Връзка към мнение

Не знам как са часовете на полетите,  но аз бих направил 2 дни Вилнюс +Тракай,  1 ден Талин и 1 ден за трип до Хелзинки в случай че не си ходил там. 

Друг вариант само Вилнюс и три дни за Талин с отскачане до Хелзинки. 

Връзка към мнение
Just now, stanimir said:

Не знам как са часовете на полетите,  но аз бих направил 2 дни Вилнюс +Тракай,  1 ден Талин и 1 ден за трип до Хелзинки в случай че не си ходил там. 

Друг вариант само Вилнюс и три дни за Талин с отскачане до Хелзинки. 

Имам само 4 дни от 2ри до 5-ти март на разположение и оптималния вариант, който намерих е : 

петък полет до Лутън след работа. Спане в хотел до летището,

събота

1) полет в 5:45 до Каунас кацане в 10:30ч

2) полет в 7:50 до Вилнюс кацане в 12:30

 Разглеждане на Каунас + Тракай  и нощувка във Вилюс

неделя: разглеждане на Вилнюс

полет Вилнюс- Талин в 19:15- 20:20 ч

нощувка в Талин

понеделник: разглеждане на Талин 

вторник : 11:30- 13:35 Талин-Милано

17:00-20:05 - Милано София 

 

Ако използвам първия ден за Вилнюс , а неделята за Талин, евентуално мога да оставя и понеделник за Хелзинки, но не знам дали няма да е прекалено набързо всичко. Няма евтини полети, с които да го комбинирам за съжаление и най-вероятно Хелзинки ще остане за друг път като начало за разходка в Русия

Връзка към мнение

На практика имаш само три дни,  тогава Хелзинки наистина не си струва. Ами по-добре лети до Вилнюс поне да се наспиш преднага вечер. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте приятели!

Ще използвам темата на @violeta за да ви попитам за фериботите между Талин и Хелзинки. Проверих и трите компании които извършват редовни плавания между двата града-Vikigline,Tallinksilja и Eckero line,като Еckero ми дават близо два пъти по евтини билети от Viking и Tallinksilja.Порта на Викинг и Екеро са един до друг и в двата града,времетраенето на плаването също е равно,часовете на тръгване и връщане са почти еднакви,но какво е различното? Някой да е пътувал с фериботите на Eckero Line? Цената при тях е 53 евро отиване и връщане за двама възрастни и две деца,а при другите е от 98 евро при Викинг и над 100 евро при Талинкс. Добра ли е цената от 53 евро или има още по-ниски цени? След като купя билета за определена дата може ли билетите да се използват на друга дата след презаверка? Ще сме без колата,която ще оставим в Талин.

Предварително ви благодаря за отговорите!

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, krasen_denev каза:

Здравейте приятели!

Ще използвам темата на @violeta за да ви попитам за фериботите между Талин и Хелзинки. Проверих и трите компании които извършват редовни плавания между двата града-Vikigline,Tallinksilja и Eckero line,като Еckero ми дават близо два пъти по евтини билети от Viking и Tallinksilja.Порта на Викинг и Екеро са един до друг и в двата града,времетраенето на плаването също е равно,часовете на тръгване и връщане са почти еднакви,но какво е различното? Някой да е пътувал с фериботите на Eckero Line? Цената при тях е 53 евро отиване и връщане за двама възрастни и две деца,а при другите е от 98 евро при Викинг и над 100 евро при Талинкс. Добра ли е цената от 53 евро или има още по-ниски цени? След като купя билета за определена дата може ли билетите да се използват на друга дата след презаверка? Ще сме без колата,която ще оставим в Талин.

Предварително ви благодаря за отговорите!

Билетът ми Талин-Хелзинки беше 35 евро. Сутринта, малко преди полета, хората си купуваха от касите на Талиник и вероятно е било по-евтино. Портът в Хелзинки е далеч. Трябва да се вземе трамвай до центъра. Плаща се с карта на автомата за билети.

По-удобен като локация е Викинг, до пазара и центъра на пешеходно разстояние.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ескеро са, все едно Раянци. При тях е най - евтино, не знам дали,по - ниска от тая цена ще има.

Като за 4 души, според мен е ОК . Като се има предвид, че не се пътува дълго.

Само, дето терминакът на Викинг е на много по - удобно място в Хелзинки, на пазара, в близост до Катедралата, Библиотеката, мястото, от където тръгват корабчетата за Суоменлина или мини-круизите из залива.

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз имам един въпрос, свързан с еднодневните круизи на Viking и Tallink   ( Стокхолм - Хелзинки - Стокхолм, Стокхолм - Талин - Стокхолм ) които тръгват от Стокхолм вечерта, пристигат в Хелзинки/Талин на другата сутрин после вечерта потеглят обратно от Хелзинки/Талин към Стокхолм. 
Питането ми е - нали щом това се води круиз, пътниците пътуват в същата каюта и в двете посоки - имам предвид - може да се остави багаж в каютата, по време на дневния престой в Хелзинки/Талин?  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 6 часа, Фил каза:

И аз имам един въпрос, свързан с еднодневните круизи на Viking и Tallink   ( Стокхолм - Хелзинки - Стокхолм, Стокхолм - Талин - Стокхолм ) които тръгват от Стокхолм вечерта, пристигат в Хелзинки/Талин на другата сутрин после вечерта потеглят обратно от Хелзинки/Талин към Стокхолм. 
Питането ми е - нали щом това се води круиз, пътниците пътуват в същата каюта и в двете посоки - имам предвид - може да се остави багаж в каютата, по време на дневния престой в Хелзинки/Талин?  

За Викинг - да, проверено. Получаваш карта, с която слизаш и се качваш в каютата си по всяко време. Каютата е твоя от качването в Стокхолм до слизането  пак там.  Препоръчвам закуската и вечерята на блок маса, особено сьомгата.

 

 

 

 

Редактирано от Дани Магелани
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.