Прескочи до съдържание

Триседмична обиколка на България (за чужденци)


Роца

Препоръчани мнения

Така, историята е следната: колежка (французойка) реши да изкара тазгодишната си лятна отпуска в България, с мъж и деца (ранна тийн възраст, ако не ме лъже паметта).

Любезно й заех пътеводител, издаден 2000та година, купуван от Роцев, по времето, когато още ме ухажваше ;). И днес ме помоли да прегледам съставената от нея програма. Ще пътуват със самолет и наемат кола на място.

Тъй като за последен път съм "почивала" на родна територия преди 7 години, и то само на морето, реших да използвам жокера "Магеланци", за идеи и препоръки :).

 

Програмата е следната:

Ден 1 - пристигане в София

Ден 2 - Искърското дефиле, Черепишки манастир, Враца

Ден 3 - Белоградчик - скалите (аз тук добавям и Магурата)

Ден 4 - пещерата Съева дупка, Гложенски манастир, Тетевен (заслужава ли си Тетевен?)

Ден 5 - Троянски манастир, Деветашка пещера, Ловеч

Ден 6 - Севлиево, Дряновски манастир, Велико Търново (тук предложих вместо Севлиево, Арбанаси)

Ден 7 - Шумен, Мадара (тук бих добавила Плиска и Преслав)

Ден 8 - Овечка крепост, Побитите камъни, Варна

Ден  9 - Аладжа Манастир, Варна

Ден 10 - устието на Камчия, Несебър, Поморие

Ден 11 - почивка в Поморие (аз бих препоръчала Несебър... или греша?)

Ден 12 - Казанлък, Шипка

Ден 13 - Карлово, Пловдив (тук бих добавила Старосел и Копривщица, вместо Карлово)

Ден 14 - Бели пласт, Перперикон, Татул, Кърджали

Ден 15 - почивка в Кърджали (аз тук бих сложила ден 14 в Пловдив/Бачково и ден 15 за Бели пласт, Перперикон и евентуално нощувка в Кърджали ?)

Ден 16 - Смолян, Широка лъка, Девин

Ден 17 - Триградско ждрело, Ягодинска пещера, Гоце Делчев (там има ли нещо интересно?)

Ден 18 - Мелник, Сандански, Банско (аз бих пропуснала Сандански)

Ден 19 - Рилски манастир, пътуване до София

Ден 20 - София

Ден 21 - София и обратен полет за Париж

 

Та, колеги, дайте едно рамо! Оше повече, че не съм пътувала към Родопите от ученическите ми години (а те бяха доста отдавна), та не мога да преценя изпълнимо ли е, какви са пътищата и други подобни дреболии.

Приемам идеи и за места за настаняване и похапване :)

Редактирано от Роца
Връзка към мнение

Моите 5 стотинки към програмата:

 

Ден 1 - пристигане в София

Ден 2 - Искърското дефиле, Черепишки манастир, Враца

Ден 3 - Белоградчик - скалите (аз тук добавям и Магурата)

Ден 4 - пещерата Съева дупка, Гложенски манастир, Тетевен (заслужава ли си Тетевен?) - не съм убедена, че си струва, но скоро не съм била в тази посока

Ден 5 - Троянски манастир, Деветашка пещера, Ловеч - Ловеч е много тъжно място, лично мнение.

Ден 6 - Севлиево, Дряновски манастир, Велико Търново (тук предложих вместо Севлиево, Арбанаси) - какво ще кажете за Етъра?

Ден 7 - Шумен, Мадара (тук бих добавила Плиска и Преслав)

Ден 8 - Овечка крепост, Побитите камъни, Варна

Ден  9 - Аладжа Манастир, Варна

Ден 10 - устието на Камчия, Несебър, Поморие - в Поморие какво ще търсят, освен плаж?

Ден 11 - почивка в Поморие (аз бих препоръчала Несебър... или греша?)

Ден 12 - Казанлък, Шипка - по-скоро Казанлъшката (тракийската) гробница

Ден 13 - Карлово, Пловдив (тук бих добавила Старосел и Копривщица, вместо Карлово) - подкрепям

Ден 14 - Бели пласт, Перперикон, Татул, Кърджали

Ден 15 - почивка в Кърджали (аз тук бих сложила ден 14 в Пловдив/Бачково и ден 15 за Бели пласт, Перперикон и евентуално нощувка в Кърджали ?)

Ден 16 - Смолян, Широка лъка, Девин

Ден 17 - Триградско ждрело, Ягодинска пещера, Гоце Делчев (там има ли нещо интересно?) - не, няма.

Ден 18 - Мелник, Сандански, Банско (аз бих пропуснала Сандански)

Ден 19 - Рилски манастир, пътуване до София

Ден 20 - София

Ден 21 - София и обратен полет за Париж

 

Моите въпроси/съображения са по-скоро свързани с местата за нощувка. Много набързо огледах маршрута, но Кърджали, Казанлък не съм убедена, че си струва да се остава за нощувки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Етъра е добра идея, благодаря!

И аз не знам точно къде биха могли да нощуват, например, в Кърджали. Може би Девин ще е по-добър вариант за нощувка?

Връзка към мнение

Много леки коментари от мен, държа да отбележа, че съм чист аматьор, в сравнение с много от хората тук, така че да не се приемат като канон, а просто като отправна точка за дискусия.

 

преди 7 минути , Роца каза:

Ден 4 - пещерата Съева дупка, Гложенски манастир, Тетевен (заслужава ли си Тетевен?)

 

Предполагам нощувката я мислят в Тетевен? Точно преди няколко дни минах от там, потресаващо красива природа, но гледките са разрушени от панелките построени в долината на реката. По-скоро да отседнат в Рибарица - има прилични хотелчета, с басейнчета, сред чист въздух и т.н. Както и прекрасната кръчма горе на Кървавото кладенче, да давам координати ако трябва, но е една от магеланските препоръки след 2 години срещи там :)

 

преди 9 минути , Роца каза:

Ден 11 - почивка в Поморие (аз бих препоръчала Несебър... или греша?)

 

Не грешиш и според мен, като за хора за първи път, които искат да видят много от България. Нека направя едно неудачно сравнение. Несебър е Айфеловата Кула, Лувъра, Триумфалната Арка и Шанс Елизе. Поморие е забутаното ресторантче навътре в латинския или друг типичен квартал, в което кухнята е прекрасна и най-вероятно нямат меню на английски :) Второто със сигурност носи чар, но като за новаци, определено първото е за предпочитане. Не на последно място, до Несебър има поне два аквапарка, предполагам може да хареса на тийновете. И като цяло, нека има микс от по-традиционни места и по-урбанизирани и отворени към чужденци като Несебър, със сигурност ще им е по-релаксиращо. 

 

преди 13 минути , Роца каза:

Ден 13 - Карлово, Пловдив (тук бих добавила Старосел и Копривщица, вместо Карлово)

Ден 14 - Бели пласт, Перперикон, Татул, Кърджали

И аз бих добавил Копривщица. Но Пловдив го споменаваш малко мимоходом, а сякаш заслужава повече време от крайпътна спирка. И въобще, динамиката на програмата малко ми се губи, има по 2-3 неща на ден, всичките хубави, но къде колко време ще се остане не е ясно. Мисля, че като цяло поне едно 20-30% от местата сигурно ще отпаднат. 

 

преди 15 минути , Роца каза:

Ден 15 - почивка в Кърджали (аз тук бих сложила ден 14 в Пловдив/Бачково и ден 15 за Бели пласт, Перперикон и евентуално нощувка в Кърджали ?)

 

Аз сякаш бих предпочел Смолян пред Кърджали. А пък най-добре, нека е някое селце, красотата на Родопите е в природата, а не в полуголемите градове. 

 

Нека сместят някъде в последните дни и рилските езера. Колкото и да им се носи печална слава последните години заради многото туристи, все още са от най-красивите гледки в България.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Роца каза:

Етъра е добра идея, благодаря!

И аз не знам точно къде биха могли да нощуват, например, в Кърджали. Може би Девин ще е по-добър вариант за нощувка?

 

Златоград. Като ще е далече, да си заслужава.

Боженци? Хисаря?

И къде ще са нощувките? На мен ми прилича на бясно препускане, ако всеки ден е на ново място.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Само на някакви си 70 -80 км от София са Ждрелото на река Ерма(Трън),от там 30км до Земен и Земенски манастир .Ако ще ходите до Кърджали може да се отиде и до Ардино да се види Дяволския мост(Шейтан кюпрю)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

@Георги, мерси за идеите!

Рибарица, тогава ще е, определено!

За Пловдив направо им предлагам да добавят втори ден, защото за половин ден нищо няма да видят.

 

@Zaro, добавям Златоград вместо Кърджали.

 

Утре ще поговоря с колежката да видя точно какво и колко искат да разгледат. Освен това, мисля, че тя е разчитала малок или много на пътища тип френските, където 50-70 км ги минаваш за добр'утро, което не знам колко е приложимо за нашата родина, особено по междуселските пътища.

Редактирано от Роца
Връзка към мнение

Много ми е трудно да коментирам, тъй като на повечето места бих прекарала повече време. Тези хора ще се утрепят от път и нищо няма да усетят. Да започнем с любимия ми Пловдив- хич не заслужава да е наблъскан в един ден с още куп места. Около Казанлък са интересни и Косматките. В Севлиево наистина няма какво да се прави, но около Габрово освен Етъра, Боженци също си заслужава много. В Родопите могат да прекарат и седмица. Не знам, не ти е лека задачата.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Бих предложила Балчик - нечовешко красивата ботаническа градина и невероятната атмосфера на двореца на румънската кралица.Нос Калиакра и голф игрищата от световен мащаб( защитила съм маг.теза по темата).Побитите камъни не е нещо свръх интересно, а Варна е интересна с откритието на най-старото златно съкровище.Тук са и третите по големина римски терми в Европа .И да не забравяме единственият делфинариум на Балканите.

Редактирано от Vanessabg
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 минути , Еминко каза:

Само на някакви си 70 -80 км от София са Ждрелото на река Ерма(Трън),от там 30км до Земен и Земенски манастир .Ако ще ходите до Кърджали може да се отиде и до Ардино да се види Дяволския мост(Шейтан кюпрю)

 

Земенският обикновено е затворен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Честно казано, откровено разбиване. На мене, дори една седмица всеки ден да трябва да се возя в кола, би ми допротивяло. Но три седмици без прекъсване... Отврат.

Първо - през лятото бих пропуснал искърското дефиле. Ниско е, горещо е, пътят е с много неприятни завои. Аз винаги бих го пропускал, ако трябва да е с кола, при условие че има толкова много влакове. Враца за какво им е? Ако е за пещерата Леденика, пак не си струва - през лятото лед няма. Бих тръгнал направо към Белоградчик, и освен Магурата могат да видят и новооткритата за туристически посещения пещера Венеца.

 

Зависи все пак на тях какво им харесва най-много да правят. Но ако ще е най-доброто от БГ, някои липси сериозно се набиват на очи.

1) - Калиакра и изобщо северното черноморие.

Аладжа манастирът наистина не е нищо особено като слален манастир, далеч по-добре е да отделят време на Басарбовския манастир и ивановските скални църкви, заедно с другите два чудни обекта в долината на Русенски Лом - Крепостта Червен и пещерата орлова чука.

 

2) Наистина ли три седмици в България без ден за Седемте рилски езера. Направо е скандално ;)

 

3) Нещо от типичните балкански китни селца и градчета - Трявна, Боженци, Жеравна, Копривщица... определено не Арбанаси, там си е мутренско отвсякъде. Казанлък определено не е добър избор през лятото, макар че все пак наоколо има да се пообиколят и Храм-паметникът в Шипка, и още тракийски гробници.

 

4) Деветашката пещера би вървяла чудесно в комплект с Крушунските водопади... Аз бих видял ловеч само мимоходом напът за към тези два обекта.

 

За бога, няма как да стане в три седмици. Ако ходят към морето, да си останат там поне за седмица, ако ли не, нека стоят в западната половина на страната. И да си направят няколко бази, примерно една седмица да отседнат в софия, една седмица в Пловдив, и всеки ден биха могли да си правят еднодневни турчета.

НЕ знам... за мене е безумие. Никой не си поставя за цел да обиколи всичко без ред в една държава., а България не е толкова малка, колкото се опитваме да я изкараме.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Just now, lesy said:

Добавям и Тюленово с пещерите на север. Болата през седмицата.

Дублирам... Те си вървят в комплект с Калиакра :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За три седмици с толкова много обиколки, защо им добавяте и Рилските езера? 

Ако ще добавяме така местенца аз бих казала към ден 16 да включат Чудните мостове и Широка лъка.

Много им е натоварена програмата обаче, Роца имаш трудна задача да оптимизираш максимално.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Polina, не питай! :) Ще оптимизирам максимално :)

 

преди 18 минути , master_of_germs каза:

 

Първо - през лятото бих пропуснал искърското дефиле. Ниско е, горещо е, пътят е с много неприятни завои. Аз винаги бих го пропускал, ако трябва да е с кола, при условие че има толкова много влакове. Враца за какво им е? Ако е за пещерата Леденика, пак не си струва - през лятото лед няма. Бих тръгнал направо към Белоградчик, и освен Магурата могат да видят и новооткритата за туристически посещения пещера Венеца.

 

3) Нещо от типичните балкански китни селца и градчета - Трявна, Боженци, Жеравна, Копривщица... определено не Арбанаси, там си е мутренско отвсякъде. Казанлък определено не е добър избор през лятото, макар че все пак наоколо има да се пообиколят и Храм-паметникът в Шипка, и още тракийски гробници.

 

4) Деветашката пещера би вървяла чудесно в комплект с Крушунските водопади... Аз бих видял ловеч само мимоходом напът за към тези два обекта.

Благодаря за идеите! Копривщица я мислех, но бях забравила Трявна (а съм ходила сума ти пъти като малка :)) и Боженци.

Ще им предложа и Рилските езера, но не ги знам какви туристи са... трудно ли е изкачването за хора, работещи на бюро и водещи сравнително заседнал живот?

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
8 minutes ago, Polina said:

За три седмици с толкова много обиколки, защо им добавяте и Рилските езера? 

Ако ще добавяме така местенца аз бих казала към ден 16 да включат Чудните мостове и Широка лъка.

Много им е натоварена програмата обаче, Роца имаш трудна задача да оптимизираш максимално.

Защото е лято и е в България, и ще е ЖЕГА! Колкото повече възможност имат да бъдат нависоко и без да се морят особено, толкова по-добре. А Рилските езера с лифта са всичко друго, но не и изморителен преход. Почва се с високото, после се слиза на ниското и се размазваш на морето - основно правило на пълноценната лятна почивка :) Не само Рилските езера, но и кабинковият лифт от Боровец до Ястребец е задължително нещо у нас през лятото. От Ястребец до хижа Мусала пък е по-равно, отколкото в София по Витошка. Само дето кабинковият лифт не работи в понеделник и вторник, да го имат предвид. Във Франция гарантирано няма да намерят планински лифтове на тия цени. Иначе точно до Широка лъка и Чудните мостове съм стигнал в примерната програмка, която мисля :)

 

П.П. Другото леко планинско маршрутче е пак еднодневно с колата до ЦПШ Мальовица и оттам пеш за около час по почти равна пътека (няма и 100 метра обща денивелация) до хижа Мальовица.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
3 minutes ago, Роца said:

Ще им предложа и Рилските езера, но не ги знам какви туристи са... трудно ли е изкачването за хора, работещи на бюро и водещи сравнително заседнал живот?

 

 

Езерата все пак са си леко изморителни, но поне до Бъбрека за никого не би трябвало да е проблем, освен ако няма медицински проблем. Нагоре към Окото и Сълзата вече е малко по-тегаво. Въпросът е да не отидат през уикенд и да са при лифта рано, защото стават солидни опашки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да дам и аз мойте пет стотинки:

Ден 2: Много правилно си се ориентирала към Враца, природата на Искърското дефиле и Врачанския балкан е много красива в началото на лятото, а пещерата Леденика е прекрасна през цялата година. Със сигурност е по-добре, отколкото да минете по магистралата.

Ден 3: Според мен Магурата е задължителна;

Ден 4: В Тетевен природата е много красива, но градът ми се струва малко прекалено соц и е доста занемарен ( да ме извинят магеланците от там);

Ден 5: Ловеч е много красив, особено старият квартал Вароша, да не пропуснете и българският вариант на Плитвичките езрера - Крушунските водопади. Със сигурност си заслужват.

Ден 6: Не съм сигурна, че Севлиево си заслужава посещението....

Ден 10-Ден 11: Аз бих жертвала Несебър и Поморие за сметка на Созопол. Знам, че е доста по на юг, но като гледам програмата, то едвали ще дойдат на толкова обстойна обиколка пак, а пък в Созопол е толкова красиво...............

Ден 14- 15: Задължително бих включила Дяволския мост край Ардино, Камените гъби, Каменната сватба, Шейтан дере. В Кърджали не мисля, че ще им хареса, но е много добра отправна точка за разглеждане на множеството намиращи се там забележителности. Ако решат да спят там горещо препоръчвам да отидат в плаващия ресторант в язовир Кърджали - Моби Дик. Невероятно приятно и романтично място с прекрасна прясна риба от собствен развъдник. Около ресторантчето  има доста местенца за спане - семейни хотели и вилички и е много по-приятно отколкото в Кърджали. Горещо препоръчвам. В Златоград бях преди около месец - не знам защо но не ми допадна, не бид се върнала отново там.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Значи, ще им препоръчам Куршунските водопади в програмата, заедно с Деветашката пещера, ще им предложа и Калиакра и Рилските езера.

И аз смятам да им кажа да пропуснат Севлиево.

Ако все пак нощувката е в Кърджали, да им кажа ли да се насочат около язовира, тоест, дали могат да намерят място за спане, където да говорят английски?

Иначе видях, че и в Девин има доста хотели, но май там е повече за спа и подобни?

 

Както е тръгнало, догодина ще ви моля за помощ за нашата семейна програма за обиколка из България :lol:, давам си сметка, че толкова места не съм видяла.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние спахме ето тук: http://romanticabg.com/ Не е кой знае какво, но беше чисто и приятно, освен това има още няколко семейни вилички и хотелчета. Не мога да гарантирам за езика, обаче....все пак освен семейни вилички има и хотели, като този http://yazovir-kardjali.com/ така че би следвало да нямат проблем. При всички положения в този район ще им хареса повече отколкото в Кърджали :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 minutes ago, Roberto Baggio said:

 В Златоград бях преди около месец - не знам защо но не ми допадна, не бид се върнала отново там.

И аз смятам така за Златоград - първо, прекалено голяма отбивка, и второ, старата част е много малка, останалата част от града е твърде занемарена.

 

Вместо Девин, по-добре да е нощувка в къща за гости в Триград, или в Широка лъка. Или на някоя от плаващите къщички в язовир Въча :)

 

А за Кърджали и аз мисля, че в някой от компексите около язовир Кърджали е най-добре. Хубаво е да има в обиколката един от родопските язовири :)

 

@Roberto Baggio, Леденика е хубава пещера, но наистина ледът я прави уникална за България, когато го няма, не е същото, просто си е една стандартна пещера. Аз обожавам пещери и при всяка възможност ходя и в Леденика, но реално Съевата дупка е по-интересна, да не говорим за Ягодинската. Затова, ако ще има ден за пещери, далеч по-добре е да са Ягодинската и Дяволското гърло в Родопите. Аз бих добавил и Ухловица, ако има нощувка в Смолян, но си е отклонение от основните пътища.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 20 минути , master_of_germs каза:

Защото е лято и е в България, и ще е ЖЕГА!... :)

 

Тогава Пловдив да го изключим,  защото лятото там е непоносимо горещо? Както изключваме и Искърското дефиле, м? ;)

Никой от нас не знае какъв тип почивка предпочитат, ако се съобразим с това което Роца е написала, посочените места са основно градски тип и лесно достъпни. Като добавим и не особено добрите пътища, като цяло програмата трябва да се скъси, а не да се добавят допълнителни места. Нека им оставим нещо и за следващия път като решат да дойдат в Бг на разходка. И Рилските езера, и Мусала, Мальовица,  и Попово езеро и Безбог... Нека има какво да видят тогава. Не правете такива програми максимум, защото накрая ще се приберат по-уморени отколкото са тръгнали.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 минути , master_of_germs каза:

 

 

Вместо Девин, по-добре да е нощувка в къща за гости в Триград, или в Широка лъка. Или на някоя от плаващите къщички в язовир Въча :)

 

Страхотна идея, плаващите къщи са невероятни, но и дори да не са те, то в Триграад или в Широка лъка ще им бъде доста по-приятно отколкото в Девин 

 

преди 11 минути , master_of_germs каза:

@Roberto Baggio, Леденика е хубава пещера, но наистина ледът я прави уникална за България, когато го няма, не е същото, просто си е една стандартна пещера. Аз обожавам пещери и при всяка възможност ходя и в Леденика, но реално Съевата дупка е по-интересна, да не говорим за Ягодинската. Затова, ако ще има ден за пещери, далеч по-добре е да са Ягодинската и Дяволското гърло в Родопите. Аз бих добавил и Ухловица, ако има нощувка в Смолян, но си е отклонение от основните пътища.

Тук може да поспорим, но за да не разводняваме темата, ще използваме някоя месечна сбирка за това ^_^

Връзка към мнение

+ 1 глас за пещерата Леденика. Дано са махнали пластмасовите гноми...

Плевен е по-добрата опция от Ловеч, според мен. В Плевен е Панорамата, която е една от много малко подобни музеи в света. Овалната зала на последния етаж е впечатляваща. В Ловеч е покрития мост на Кольо Фичето, но май само толкова...

Не знам как мислят да се придвижат от Белоградчик до Съевата дупка, но ако не се върнат на магистралата, пътят през Учиндол е в ужасно състояние. Сега уж го кърпят....

От Севлиево и Арбанаси, аз бих предпочел Арбанаси. Не знам какво е специалното на Севлиево, освен липсата на туристическа услуга.

За семейство с деца, по-добре почивка в Албена. Несебър е вече част от "Слънчака" и там е само за децата, без родителите :).

Ако ще слизат надолу, Ивайловград е интересен - язовир, вира Армира, в района има винарни...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.