Прескочи до съдържание

Триседмична обиколка на България (за чужденци)


Роца

Препоръчани мнения

И аз си мисля, че не трябва да се плашат от малко ходене, както например при Крушунските водопади, с всички снимки и обикалянки ще им отнеме 60-75 минути.

Освен това се сетих, че в някои градове през лятото се предлагат безплатни турове на английски: София, Велико Търново и Варна. Трябва да се напише в нета free tour и съответния град и изкачат предложения. Така биха си спестили доста време и лутанки. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пристрастна съм много, но имам самочувствието да обикалям Родината всеки уикенд и съм била почти навсякъде /писания от рода на "България не заслужава 20 дни, не ми се обсъждат/, но смятам, че:

- За Пловдив - макар да съм от града, твърдо смятам, че половин ден - 6 часа му стига, когато програмата е натоварена/когато не ходят по разни музеи и галерии/. След това да се изнасят към Бачково, Чудните мостове и нагоре към Родопите. Тъй като обожавам Родопите, наистина не виждам защо да се претупват. Кърджали, /а и Златоград/, в сами град НЯМА много за гледане, да не кажа хич, около него обаче има много гробници и артефакти.

- Триград, Ягодина, Смилян, двете пещери, спане там в къща за гости, за да се придобие усещането за българското гостоприемство и родопската кухня;

- за гробниците и "долината на тракийските царе" - не мисля, че има смисъл да се посещават всички, все пак след 1-2 ти писва , а и добиваш представа;

- Не виждам какво ще правят в Карлово;

- когато отиват към Белоградчишките скали - да се мине през Магурата, Леденика, тогава скалите, невероятно е и за ден е напълно достъпно /правили сме го дори от Пловдив/;

- Русе - да, задължително, с Ивановските скални манастири, Бесарабовския манастир, крепостта Червен, Орлова чука, могат да спят в къща за гости в региона, допринася за усещането;

- Крушунските водопади, Деветашката пещера /при желание/, аз лично Ловеч много го харесвам също;

- Рила и езерата;

- За морето морските хора да си кажат;

Това, че някой си има Елзас не значи, че ние нямаме история и красота, това, че сме били под робство и не сме имали възможност да строим дворци, не значи, че няма какво да се види. А и туристите търсят РАЗЛИЧНОТО от своята държава, не еднаквото. Та надали щяхме да ги привлечем с някакви си дворци.

- не са чак толкова лоши пътищата и при добра организация всичко се вижда абсолютно нормално, ние в ден сме правили Ивайловград, Вила Армира, кромлеха при Долни Главанак, и сме се връщали обратно в Пловдив следобед;

- ако искат и ходят към Велинград - може да минат през Дорково и да видят второто най-голямо находище на динозавърски останки в Европа;

- Вместо Благоевград, е по-добре да разгледат Ковачевица и Лещен;

България има природа и стара история - това е, което би харесало на някой чужденец според мен. 

Що се отнася до Пловдив - това е най-старият жив град в Европа, по-стар от Рим, така че нека не се неглижира. Срам ме е, че не си ценим историята, а ходим да се дивим на камънаците по света. 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Щом предпочитат да стоят в града, нека минат през НИМ - стига се относително лесно с тролей от центъра или метро + автобус 111.

В музея си струва да се наеме гид. Цена на беседа от 90 минути е 30 лв (ако е на "чужд език": https://historymuseum.org/bg/visitors/prices-and-discounts/). Няколко пъти съм бил в музея с гид - струва си напълно. Винаги съм попадал на изключително добре подготвени служители на НИМ, които изнасят интересна беседа. Отделно в музея са събрани някои от най-интересните експонати - от варненския некропол, панагюрското съкровище, музайка от вила Армира, икони, олтари, Калояновия пръстен, оръжия от различни периоди, ... Дори копие на договора за присъединяване към ЕС и писалката, с която тогавашният премиер го подписа.

Самата сграда също е интересна за чужденците с квадратните си форми и слънцето на тавана в една от залите.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В деня на буквите в България,да си честитим и да попишем:

Роца,когато дойде ред за гледки ,препрочети си поста на Tedy и твърдо кажи ''да'' или ''не'' по програмата на твоята колежка.

Може би хората си ги знаят,но да им припомним сайтовете-bulgariatravel.org и visitsofia.bg.Всеки от тях има опция за избор на език и естествено френския не е пропуснат.Когато след visit....bg на мястото на точките ,добавят името на който и да било град в България, излиза официалният му сайт.Той включва обширна информация за съответния град и близките околности,които биха представлявали туристически интерес.

Какво няма в сайта на София:

1.Центърът се обикаля пешеходно,без никакво бързане  за 3-4 часа.

2. Не е нужно хотелът им да бъде в идеалния център по горната причина.Пак по нея е безмислено да го наемат нейде в Симеоново,защото докато разберат къде коя зона за паркиране е и ще дойде време да си ходят.

3.Знам един хостел на площад Македония,който е много ползван от чужденци.Има и голяяям паркинг с талони.Ако проявят интерес, ще проверя как да го намерят в Google и ще пиша.

4.В България закусваме по улиците и спокойно могат да спестят пари от хотелска храна.

5.Обяд навън се предлага във всички възможни видове-тестена закуска,сандвичи, готвени ястия и в имитация на разни световни кухни.Плюс Макдонълдс:)

6.Кафето по кафенетата най-често е от италианска марка и кафемашините са със същия произход.Мисля,че няма да са разочаровани.

Мисля,че след пешеходната обиколка няма да им се стори глупава идеята за разходка с лодка по езерото Ариана в Борисовата градина.

От музеите препоръчвам НИМ,Музея за история на София и за тийновете -Военноисторическия музей(ако са мъже де).Паркът там е твърде голям и твърде населен с всякакви гънове,и най-хубавото е ,че на деца е разрешено катеренето,ровенето, провирането и всякакви волности.Всички музеи и галерии имат и безплатен ден в седмицата.

Както е всеизвестно,след достатъчно подробно зададени параметри,ние ,магеланци, сме способни да спретнем програмата им от - до.:)

Французи, пък не пият алкохол?!:no2:Може би не смятат виното за алкохол?И ще бъдат прави-то е природна напитка.;)

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само да вметна няколко думи: всичко написано е прекрасно, постижимо и резонно, независимо какво ще изберат. Има един проблем: често ще им трябва гид, защото указанията в Бг, въпреки че ми е родина, много често са "ужасен ужас" за българите дори, да не говорим за чужденци.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

patilana, благодаря за идеите :).

Да, пратих сайтовете, които си споменала, както и някои други, които бях намерила, както и препоръчаните от Crazy Horse.

Засега чакам колежката ми да "смели" информацията, с която я засипах, и да размисли върху втората версия на програмата в близките дни.

 

Между другото, като казвам че предпочитат повече "градски" туризъм, имам предвид, че не биха се емнали, примерно, на планински 10-километров преход по склонове и зъбери, а не че искат да посещават само градове :).

Очаквайте пак включване сигурно другата седмица

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Включвам се отново. Бих предложила следното:

1. София - в двата дни между тях НИМ, Боянската църква / ако не греша, билетът за музея важи и за църквата/, Военно-историческият музей, Ротондата - въобще всичко, което им привлече внимание и решат да го включат в рограмата си.

2. Отпътуване за Белоградчишките скали, по пътя могат да се отбият до Клисурския манастир. Магурата. Нощувка в/около Белоградчик или във Видин и посещение на крепостта. Леденика

3. Ако решат да отседнат да отседнат в района на Рибарица/Троян, могат да отидат до Гложенския манастир, Троянския манастир, Съева дупка. Бих предложила х-л Св.Екатерина, отсядали сме там и останахме доволни. В Орешак има освен керамика и много приятни места  за хранене. Тетевен може да бъде пропуснат с чиста съвест.

4. Ловеч - не смея да го подмина, разгоря се полемика в негова защита :). На мен ми е малко познат.

5.Габрово, Трявна, Дряново, Велико Търново - може да се отседне на Етъра или в някой от другите градове и да се разгледа наоколо. От Трявна имам впечатления от два хотела, ще ги споделя при интерес.

 

6.  " - Русе - да, задължително, с Ивановските скални манастири, Бесарабовския манастир, крепостта Червен, Орлова чука, могат да спят в къща за гости в региона, допринася за усещането; "

luba_rizova

Съгласна с горното.

 

7. В Североизточна България може да се отседне в Двореца в Балчик и оттам да се направи пътуване до Варна, Калиакра, Тюленово, Болата. Добър избор е една от вилите, с по-уединено разположение.

В летните месеци има почиващи по линия на министерство на културата, но почти при всяка смяна отпада в последния момент някоя резервация.

8. В Бургас няма нищо по-забележително. Туристите се извървяват всяко лято да гледат пясъчните фигури. Но според мен далеч по-интересно е да се отиде до заслона за наблюдение на птици от другата страна на същото езеро.

От време на време фирмата, която стопанисва солниците,  пуска старата теснолинейка, с която е извозвана солта, като атракционно влакче. Разходката е около час. Правила съм я два пъти, с удоволствие бих потретила :).

 

0007_01.jpg

0007_02.jpg

DSC_0236.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 24.05.2017 г. в 17:13, luba_rizova каза:

 

- За Пловдив - макар да съм от града, твърдо смятам, че половин ден - 6 часа му стига, когато програмата е натоварена/когато не ходят по разни музеи и галерии/. След това да се изнасят към Бачково, Чудните мостове и нагоре към Родопите. Тъй като обожавам Родопите, наистина не виждам защо да се претупват. Кърджали, /а и Златоград/, в сами град НЯМА много за гледане, да не кажа хич, около него обаче има много гробници и артефакти.

- Триград, Ягодина, Смилян, двете пещери, спане там в къща за гости, за да се придобие усещането за българското гостоприемство и родопската кухня;

- за гробниците и "долината на тракийските царе" - не мисля, че има смисъл да се посещават всички, все пак след 1-2 ти писва , а и добиваш представа;

- Не виждам какво ще правят в Карлово;

- Рила и езерата;

- Вместо Благоевград, е по-добре да разгледат Ковачевица и Лещен;

България има природа и стара история - това е, което би харесало на някой чужденец според мен. 

Що се отнася до Пловдив - това е най-старият жив град в Европа, по-стар от Рим, така че нека не се неглижира. Срам ме е, че не си ценим историята, а ходим да се дивим на камънаците по света. 

 

Съгласна с горното.

В Кърджали, като ходихме преди време, така и не намерихме приличен хотел. Но ни препоръчаха Главатарския хан, хареса ни там, останахме няколко дни и обикаляхме наоколо.

На Перперикон без гид е доста скучно. Гледаш някакви камънаци, правиш си снимка на "трона" и бързаш да се ометеш, че ако си през лятото там, слънцето ще те опече яко. Преди имаше възможност да си заръчаш гид в хасковския исторически музей, вероятно и сега има. Трябва да се провери.

На Рилските езера може да се наемат катъри, които да спестят мъките на несвикналите с драпане по планината крачета.

В Триград освен всичко друго има и конна база, може да се направи разходка на кон наоколо, за час или повече, според уговорката. Дъщеря ни там се качи на кон за пръв път.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

@Роца Имаш ли някаква обратна връзка от твоите познати как е минала обиколката и т.н.? Ще е интересно какво им е харесало и от какво са останали разочаровани. Но само ако имаш време и възможност, де :)

Връзка към мнение
преди 3 часа, tch каза:

@Роца Имаш ли някаква обратна връзка от твоите познати как е минала обиколката и т.н.? Ще е интересно какво им е харесало и от какво са останали разочаровани. Но само ако имаш време и възможност, де :)

Благодаря за напомнянето! Онзи ден говорих с моята колежка и си отбелязах наум да пиша във форума... и се залалаосах и забравих (ЕГН-то не прощава :) ).

Та, колежката и фамилията са страшно доволни, изпълнили са цялата програма, видяли са много неща. Със страхотни впечатления от България и българите, оправили са се навсякъде без проблеми, изобщо изкарали са чудесна ваканция.

Отначало кирилицата ги е постреснала, но както ми каза "веднъж като разбрахме каво е "пектопат"*, нямахме проблеми"

 

* "пектопат" е "ресторант", прочетен по френски ;).

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Радвам се,че са си изкарали добре!Поздрави ги от нас дето се тюхкахме как да издокараме страната си по - хубава!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.