Прескочи до съдържание

остров Сокотра


matanasov

Препоръчани мнения

Аз съм навита, щото мъжът ми като чуе за къде иде реч и ще ме прати сама да си ходя!

 

А сама там не отивам! Имам тайната надежда да излъжа една приятелка да ходим двете, да си пазим страх!

 

 

 

И още нещо: подходящ/неподходящ сезон има ли?

Аз никого няма да мога да излъжа, но би било добре да се присъединим към някоя мъжка група. Само с приятелка не бих тръгнала към такава дестинация.

Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Гледам че темата не е подхващана от август 2013.Моите панове са по принцип януари 2015.Изчел съм доста,имам информация и от българка живееща в Сана и била и на Сокотра.Има агенции и цени вкл.на туристически агенции от Йемен които не са базирани на острова но организират 7 дневен тур на Сокотра със 1 нощувка в Сана....ПЛЮС самолетния полет Сана-Сокотра с Йеменските авиолинии който е на цена 580 $ всичко включено.Имаше оферта дори около нова година за 436 $.Само самолетния билет Сана -Сокотра - Сана в сайта на авиокомпания Йемениа излиза 60653 Йеменски риала което в бг пари е към 410 лева...но това било за Йеменски граждани а във сайта http://www.skyscanner.net/ в Бг лева изписва точно 893 лева което е много.В сайта на другата авиокомпания летяща до Сокотра от Сана -Felix air. Цената илиза фиксирана 213 $ на посока,което за отиване и връщане е 426 $ или към 611 лв.Така че варианти няма много...Феликс летят и от Шаржа,близо до Дубай излизаше някъде към 740 $ от Шаржа(ОАЕ) до Сокотра с междинно кацане през Ал Мукала и обратно.Въобще всички полети до Сокотра,независимо дали от Сана или Шаржа или Аден(има 1 такъв полет в седмицата) минават през този град Ал Мукала.Независимо дали са на Йемения или Феликс.Така че ако не се договорят някакви по ниски цени с местна агенция на острова варианта е такива базирани в самия Йемен които обаче включват самолетни билети Сана-Сокотра на тарифи които са по скоро посочени в сайта на Йемения за йеменски граждани.Щото явно толкова излиза полета а чуждинците ги "дерат" двойно и отгоре...Относно билетите до Йемен от България.Със сигурност съм проверил 3 варианта.И ще споделя и трите.Тюркиш еър летят на цени от 520 Евро ,двупосочен София- Истанбул- Сана и обратно.Варианта само Истанбул- Сана и обратно колкото и парадоксално да звучи е 576 Евро.Като часове е изгодно защото от Истанбул кацат в Сана към 02.25 часа а всъщност полета за Сокотра е в понеделник(на Йемения в 7 сутринта) Така че не е необходимо да се нощува и да се напуска летището.Разликата е от полета от София до Истанбул който тръгва в София в 10:20 и каца в 11;20 на Ататюрк.Полета за Сана е пак от Ататюрк но в 20:40 вечерта.Когато си клиент на Турски авиолинии и имаш престой 8 часа в Истанбул ти се полагат глезотии като някакъв превоз до центъра и време за скитосване и някакво хапване и връщане обратно за сметка на авиокомпанията.Варианта да се спести това време не излиза на сметка защото във месеци като декември,януари,февруари времето може да е по сигурно да ползваш полет София-Истанбул отколкото да "спестиш" със собствен превоз до Истанбул а и ви споделих че като цена(не знам защо) това илиза по евтино от полет само Истанбул -Сана и обратно!цената на Еднопосочните никак не излиза на сметка! 2 вариант...Искам да споделя че края на ноември 2013 имаше оферта на Турските авиолинии за 349 Евро София-Истанбул- Сана и обратно като плащането трябваше да е от 27.11 до 11.12 а периода на пътуване 07,12 до 13.02,2014,но тази оферта изтече.Иначе 2 рия вариант е с Йорданските авиолинии.При тях полет Истанбул (14:35)тр. Аман(17:45)пр. и след това Аман(22:05)- Сана (01:20) и обратно излиза 359 Евро и това е твърда цена през годината.Просто трябва да се стигне до Истанбул,мисля че транзитна виза ако има ще е евтина или може да има опции да не напускаш летището в Аман до полета..Навръщане пак има престой от 6 часа в Аман.В тоя вариант има и еднопосочни цени които събрани пак дават цената отиване и връщане,.Истанбул -Аман- Сана е 163 Евро а Сана -Аман-Истанбул е 196 Евро.

3 вариант е пак от София с Wizz air до Дубай,Би изглеждало изгодно само ако премахнат визите за ОАЕ за българи което се очаква да се случи около началото на юни 2014 та.Края на ноември 2013-та имаше полети до Дубай от София на цени 50 до 80 лева за отиване и 80 до 100 лева от Дубай до София.Комбинацията за края на януари дори имаше вариант София Дубай- София на 135 лева,но там с багажа е малко по сложно предвид че са нискотарифна компания и всеки допълнителен багаж се плаща а не знам за тези полети дали пак е до 10 кг...Идеята ми е че връзката на Дубай е осъществима само ако ползвате Шаржа-Ал Мукала -Сокотра на Феликс еър.Защото Шаржа и Дубай са на 20 км един от друг и трансфера е осъществим дори с една нощувка в един от двата града(при полежение,че няма визи).Защото споделих ,че Шаржа -Сокотра и обратно излиза 

739 $( Шаржа -Ал Мукала-Сокотра -338$ и обратно 401 $).Възможно е да се направят и комбинации със Йордански авиолинии отиване София Дубай с Уиз,после Шаржа-Сокотра с Феликс...и връщане Сокотра - Сана с Йемения или Феликс и после Сана- Истанбул през Аман с Йордански авиолинии но това е по скоро сметки и дати,за да съвпадат нещата с вашите предпочитания и бюджет отколкото нещо фиксирано и сигурно.При всички положения имам настройката и сам да си организирам нещата и мисля че ще излезе по евтино от агенция но допускам и при добри оферти да предпочета организирания вариант.Нека който има инфо или въпроси да ми пише...Все пак и аз все още търся инфо и подбирам и избистрям едно пътуване до този остров и се надявам да се случи!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

На мен също отдавна ми харесва Сокотра и имам интерес за там. Само не разбирам цената на местната агенция от 580$ включва самолетния билет и 7-те дни там. Ако е така ,не е лошо. Но мисля, че трябва да си оставим и още няколко дни за Сана и нещо друго от Йемен, а да не е само Сокотра..

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз съм навита, щото мъжът ми като чуе за къде иде реч и ще ме прати сама да си ходя!

 

А сама там не отивам! Имам тайната надежда да излъжа една приятелка да ходим двете, да си пазим страх!

 

 

 

И още нещо: подходящ/неподходящ сезон има ли?

Има....неподходящия сезон е мусонния...Жега...духат силни ветрове...и е възможно и полети да няма до острова.Обезлюдява се :) Това е след края на май до края на септември.Има пристан на Сокотра но воден транспорт няма.Имало е някога Ферибот от Аден и Ал Мукала до Сокотра но днес няма.Невъзможно е да се стигне особенно в мусонния сезон по вода...дори и по въздух и острова остава изолиран за дълго.От това което съм изчел най приятно като време  е януари-до средата на март.За мен варианта който бих искал е последната седмица на януари,но няма да е тази година!!!Температурата януари е 24/26 през деня и 20/22 през ноща.Ниска амплитуда,с дни в които може и да проръми...наличие на цъфтящи растения и зеленина,сладка вода и смятам по спокойно като туристи.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

И няколко дни в Сана или наоколо задължително, но май придвижването не е лесно и се искат някакви разрешения, че обстановката не е много стабилна, така че най-вероятно само Сана.

Връзка към коментар

То добре те влече, ама като ти излезе по-скъпо...

Не мога да кажа, не съм проверявала информацията, но нали и агенцията си слага комисиона, която иначе се спестява.

Тук започва пътеписа на Юри Варошанов за Йемен, включително и Сокотра.

http://juriwaro.com/yemen_beginning

 

Едно интересно твърдение: http://juriwaro.com/yemen_the_conflict

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тези дни четох  пресни пресни преживявания при мамите :

 

kotkovo:

Привет и от мен. Върнахме се от Сокотра, ама още ми е лудница, тия дни ще гледам да намеря време да разкажа!Ето ме пак. Не знам, обаче, откъде да започна да разказвам... Може би първото е, че риск нямаше - никакъв, въпреки че и ние тръгнахме силно предубедени /мъжът ми дълго време изобщо не искаше и да чуе за Йемен - това Ал Кайда, терористи, Сирия, "имаш ли акъл в главата" и пр./. Сокотра е "out of space" във всяко отношение, включително и в това. Дори в Сана, където на всеки ъгъл има войник с калашник и 2 дни след като заминахме стана поредния атентат /ама то атентати има и в Лондон, и в Мадрид, и в Ню Йорк.../. 
Няма да се прехласвам колко е прекрасно и какви чудеса на природата видяхме - всичко това Гугъл отдавна го знае. Та сега се изкушавам да напиша: не ходете, идете в Тайланд, на Малдивите, там е красиво, луксозно, цивилизовано. Там вече туристите са превзели всичко. Изкушавам се да не покажа снимки - това може да е единственият ми принос към спасението на това място. Няма да го направя, разбира се. Аз съм турист като всички останали. И, естествено, искам да се похваля. Ако действително искаме да има повече такива места, просто няма да ходим на тях и няма да ги обсъждаме по форумите. Но от цивилизацията отърване няма. 
Извинявам се за отклонението, но това е най-важното, което имам да кажа за Сокотра: ако има друго такова място на земята, то аз не съм чувала за него. Диво е. Праисторическо. Красиво, но не заради туристите. Няма хора. Слава богу, няма туристи /браво на Ал Кайда за това!/. Местните живеят в пещери (наистина!) и навеси от тръстика. Риболов, кози и нищо друго. Няма сгради. Няма пътища (наличните ги отнасят пороите при всеки дъждовен сезон). Няма ток. Няма течаща вода. Самолет - два пъти седмично (с тенденция за зачестяване). Десетки километри бели като захар плажове без нито един човек. Нито един! Нощем - море без нито един кораб в него, небе без самолети. Нито един телефон няма обхват. Все едно си в черна дупка. Птици и рачета, които не се страхуват от хората (все още). Кози, които облизват чиниите след вечеря. Ако те не свършат тази работа, гидовете ни ги "миеха" в морето. Не беше проблем - водата е чиста като сълза. Всичко е чисто, просто девствено чисто. Местните са толкова простодушни, че дори не знаят какво да предложат на туристите като сувенир - явно не им е хрумнало каква ценност са онези огромни раковини и корали. В Бали всяка сутрин още по тъмно местните обираха изхвърлените корали и ни ги продаваха като герданчета. Тук не знаят. Но ще научат, разбира се. Дните на това място са преброени. Може би 2-3 години, не повече. Ще се превърне във втори Малдиви, вече има индикации за това. Магията ще изчезне. И...на мен ми е ужасно мъчно за това. Искаше ми се да не бях ходила. Ако никой не ходи, може би островът ще оцелее малко по-дълго. Но, както казах, не съм по-различна от останалите. 
Едва ли е точно разказа, който очаквахте. Обаче ето, почти месец по-късно, чувството ми, когато се сетя за пътуването, е на тъга. Аз така "изперках" и след Рио. Бях потресена как е възможно да причиняваме такива нещо на света около себе си!
Ще пусна снимки - те, разбира се, са красиви. И да, островът е прекрасен. Просто... ние сме най-лошото нещо, което може да му се случи. 

 

 

 

Има дайвинг и шнорхели, по-точно има коралови рифове, пък ти се оправяй както намериш за добре icon_lol.gif Нашият гид, примерно, беше дайвър. Но трябва да си носиш абсолютно всичко. Иначе, както казах, не просто няма лукс. Няма НИЩО. Гидовете ни посрещнаха на летището с джип /с друго е непроходимо/, натоварен с храна, вода, палатки, газови бутилки /ръждясали/, котлони и пр. и тръгнахме. Спирахме където си харесаме, те разтоварват, опъват палатката и това е. На 2 места имаше "къмпинзи", ама не си представяйте точно къмпинг. Просто навес от палмови листа и /чудо!/ в единия лагер имаше душ със студена вода, ама вода все пак! Иначе си се къпахме в морето  icon_mrgreen.gif Проблем са батериите за фотоапарата - свършат ли няма къде да заредиш. Аз не бях спала на палатка досега. Едва ли ще повторя, но и това трябва да преживее човек! Най-важното е въобще да не се замисляш за неща като хигиена и пр., защото още на летището ще си хванеш обратния самолет /ако има такъв/! Примерно, силно се съмнявам постелките в палатката да са виждали сапун някога. 
И друго ми се случва за първи път: върнахме си абсолютно всички местни пари. Просто няма къде да ги похарчиш, даже на летището! Виждали ли сте летище без магнитчета?  icon_lol.gif 
Нещо не ми се получава качването на снимки. Ще се помъча още малко.

Не се оправям със снимките и това е! Ето един линк, ама не знам дали ще се отвори оттук или трябва да се копира  yahoo_10.gifАбсолютен дебил съм! Ако се преборите, превъртете напред, там са сокотрийските снимки, че по погрешка ги прикачих към албума с котки!

http://kotkovo.snimka.bg/travel/socotra.306628.32281735

 

 

Джаклин, според мен, категорично не е за деца това място. Вероятно има болница, но аз не я видях. И град не видях. Има нещо като село до летището, столица му казват, където имаше дори къщи /за разлика от тръстикови колиби/. Не видях магазин. В единствения "ресторант" една коза ни облиза чиниите /ама аз с това проблем нямам, имам 4 котки icon_lol.gif/. 
Яденето беше ок, но, според мен, само защото островът е уникално чист. Иначе, предвид че вода няма.... Някакви техни манджи ядяхме, не бяха лоши, ама първите 40 пъти. После ми се повръщаше от тях! Нямаш избор всъщност.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

И на мен ми се ходи, но естествено ме влече неорганизиран вариант.

И аз съм за неорганизиран вариант но в тази част на света и конкретно на този остров разстоянията са големи без много избор за придвижване и нощуване.Вижте размерите на острова...Преценете ,че местните се изхранват от туризъм и всъщност колкото и да е скъпо предвид стандарта все още са настроени не толкова да ви "дерат"колкото да ви обслужат по пътищата и местата които ТЕ най добре познават,Оставете местата които Вие сте посещавали...това е друга планета и друг свят и макар че се комерсиализира и променя към познатите ни варианти по целия свят,все още остава онова чувство че ще те приемат не като портмоне а като приятел.В този смисъл дори да се приеме неорганизирания вариант пак там на место трябва да имаш нещо за придвижване и спане(Еко къмпинги).На острова НЯМА хотели и няма значение колко си платежоспособен.Хотелите са само в Хадибу,главния град който е по скоро едно мръсно и неподредено място но главно селище!Разстоянията до единия и другия край...или на юг няма как да се изминат пеша или с колело(там все още това не се предлага много) така че ако имате 7 или 10 дни е по добре да са разчетени с транспорт и гид.Всъщност разходите за храна и гориво едва ли са много предвид стандарта така че това е по скоро Услуга,но някъде има изискване в Защитени зони да сте само с местен водач.Иначе и откъм храна и откъм доставки,предвид обстановката в Йемен и достъпа на транспорта(въздушен) направете си сметка какви опции има...Не много!Особенно за спане.И точно това е чара на това място!Четох коментарите цитирани от бг мама....някой май не е ходил там а е писал есета и е наблегнак къде по циливизования излъскан свят е бил!

Връзка към коментар

Абсолютно съм съгласен с Ботко, най-вече, ако става въпрос за споменатата в началото цена. Там ти трябва храна, транспорт, спане, а и водач. Иначе ние сами ще си отидем до Сана

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Страхотно.

Прииска ми се още сега да тръгна, че наистина може да стане късно.

Предлагам за другата зима да се организираме една магеланска група.

Аз казах че го планирам за догодина...даже и дата 25 януари 2015 тръгване от България до 6 февруари...прибиране.Планирам го сам и не се притеснявам да го направя дори и сам,но съм наясно че с повече хора ще е по добре,просто не намирам самишленници.Има вариант с руснаци,или други свободно пътуващи но все още е рано а и началото на срещата евентуално ще е на летището в Сана.Има много време до тогава...обстановката се променя динамично и наистина е на косъм в момента...ако е така в Йемен и след година,не се безпокоя,но ако сегашния президент се отегли или го убият...хич не ми се мисли...ще ми изтече мечтата като пролетта на 2011 в Сирия :)Просто не можах да се настроя тази година януари да го осъществя,но събрах поне информация и имам 1 година да избистря нещатата.Ако е писано и ако е рекъл Бог ще се случи!По мои груби сметки всичките агенции руски и в частност и някои български(даже има и български) си слагат поне 40% отгоре от това което би ми излезнало на мен ако си намеря самостоятелно вариант и се организирам.Не е невъзможно,има Йеменско посолство в София за Виза,нета ти дава възможност да комуникираш,има опции и от София и от Истанбул(което е идеално като вариант за българи) до Сана...а до Сокотра от Йемен нещата са по скоро фиксирани като цени за полети,остава само пазаренето за цена за ден...или за тур.Разбира се че е по добре да са повече хора отколкото индивидуален турист затова е хубаво да се знае от по рано кога и колко за да се проверяват възмножностите.Не е невъзможно и сами да си направим маршрут и да направим запитване.Който е почел по чуждоезични форуми,впечатления или сайтове с предложения ще е наясно къде отива и какво иска да види на Сокотра а колкото до Йемен...в днешната обстановка и в режимите на придвижване ограничени за чужденци,при тази ситуация е по добре да се остави само варианта Сана и околностите до 30 км които са в ареала на столицата има забележителности и без разрешително би било възможно да се обходи...Това обаче едва ли ще отнеме повече от 2 дни с 1 нощувка!Всички полети от Сана по посока Истанбул( през Кайро,Аман или директни)...заминават след 1..2 след полунощ,така че деня може да се използва :)

Връзка към коментар

Така е. До Сана сами. От там с местна агенция. Че аз така и правя в повечето случай. То абсолютно сами някакси тука не върви.

Брой ме и мен (може и да сме с жената, ама тя е стархлива и по-скоро няма да дойде) Дотогава има много време, и не зная как си фиксирал датите. Мисля, че това ще зависи от цените на самолетните билети - трябва да сме мобилни..

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да...и трябва да се "дебне" края на ноември 2014,споменах че тази година Turkish airlines за 2 седмици оферта 349 Евро..София-Истанбул -Сана -отиване и връщане! Другия вариант е постоянен като цена за годината Истанбул- Аман-Сана -отиване и връщане с Роял Джорданиан еър за 359 Евро ,но остава превоза от България до Истанбул който зимните месеци може да е като...във филма Хълма на боровинките :)Иначе това е най евтиния вариант защото по принцип на Турските авиолинии е 520 Евро от София,така че понякога и те избиват рибата и конкуренцията агресивно,но пък какво лошо за някой който си прави бюджета за по евтин вариант.Абсолютно сами и да стигнем до Сокотра,от летището пак отиваме в Хадибу или най много до Qalansyia(второто по големина населено място).Това е "обществения" транспорт:)

Острова от изток на запад е 120 км а от Север на Юг 40 км.Висок е 1519 метра и има много малко пътища,за щастие скоро направени по линия на ЮНЕСКО.Високопроходимите джипове са по скоро в услуга на туризма и не са кой знае колко много,така че е хубаво ако ще се разчита на превоз и турове от някъде до някъде да се знае предварително а не да стигнем на место и да клепим ако няма свободни варианти или не ни устройват като цена,защото Хадибу не е най приятното и красиво място на Сокотра да си губиш времето.За тези които не знаят какво друго "има" има пещери в които има рисунки от древни времена,сладоводни басейни,плата с гори и местности които са на няколко часа от населени места или пътища и няма тур,маркировка или някой овчар да те насочи.Дори да допуснем че не ни трябва английско говорещ да ни "разказва" пак трябва да знае къде да ни води или къде ще ходим :)Храната и спането вече е ясно че са местна кухня и обслужване...под звездите или в палатка,душ на открито или в морето а кухнята е ориз и риба или най много козе....чай и това е.Е може и омар да хапнете и лобстер ама каквото хванат :)На острова не се отглеждат никакви плодове и зеленчуци и зърнени култури...освен финикова палма и кози и камили.Има време да се разпитва и да се събира инфо..добре дошъл е всеки който се навие сериозно :)Варианта за посещение като период го съобразих с моя вариант за отпуска,варинта с намаленията на турските авиолинии и по спокойното време преди февруари и март,а всъщност януари също е хубаво време там като климат и природа.Има сладка вода и не е жега!Повечето от ендимитните растения тогава цъфтят,все още е риболовния сезон.Повечето тур агенции обявяват дати от 20 януари,така че и това ще се провери ,кой какво предлага като оферти!Живи и здрави до тогава...ще се броим :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз лично съм навита, но все още скептична относно пътуването в група. Имам малък и злощастен опит в това отношение и затова минах на варианта малко повече пари, но повече видяно и по мой вкус, което си е оправдано финансово. Хората имат различни интереси и не знам как би се получило. Моите пътувания са изцяло фотографски, не държа непременно да препускам и отмятам места, може да са по-малко, но да ги видя по изгрев и залез. Това пък може да не допадне на другия от групата и какво правим тогава.  :rolleyes:  Но съм навита да пътуваме заедно до там и около Сана, а после на острова може и да се разделим какво толкова. Въпросът е да няма промяна в политиката на страната. Преди 2, 3 години се запалих да ходя на Сокотра точно от тема на бг мама. Започнах да навивам мъжа ми и той тъкмо да се навие станаха атентати, и Йемен излезе в новините, полетите до там бяха отменени, явно тогава не е било писано.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз това имах в предвид като говорех за нещо друго, освен Сокотра. Какъв прекрасен 4-дневен трек и близко до Сана, и направен от едно само момиче...и то преди 2 месеца

Прочетете го.

 

http://forum.awd.ru/viewtopic.php?f=729&t=209889

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.