Прескочи до съдържание

остров Сокотра


matanasov

Препоръчани мнения

Масовият туризъм не вярвам. Повече ме притеснява политическата обстановка, и по-точно да не умре сегашния президент.

Нещата изглеждат по следния начин - 7 дни Сокотра, 4 дни - трек из планианта Хараз и 2 дни Сана

Време - януари 2015, но да е по в началото, скоро след Нова година, да хванем по-добро време. Но това основно ще зависи от самолетните билети.

Връзка към коментар

Време - януари 2015, но да е по в началото, скоро след Нова година, да хванем по-добро време. Но това основно ще зависи от самолетните билети.

Позабравила съм каквото бях чела, но не е ли сезонът след 20 януари?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз лично съм навита, но все още скептична относно пътуването в група. Имам малък и злощастен опит в това отношение и затова минах на варианта малко повече пари, но повече видяно и по мой вкус, което си е оправдано финансово. Хората имат различни интереси и не знам как би се получило. Моите пътувания са изцяло фотографски, не държа непременно да препускам и отмятам места, може да са по-малко, но да ги видя по изгрев и залез. Това пък може да не допадне на другия от групата и какво правим тогава.  :rolleyes:  Но съм навита да пътуваме заедно до там и около Сана, а после на острова може и да се разделим какво толкова. Въпросът е да няма промяна в политиката на страната. Преди 2, 3 години се запалих да ходя на Сокотра точно от тема на бг мама. Започнах да навивам мъжа ми и той тъкмо да се навие станаха атентати, и Йемен излезе в новините, полетите до там бяха отменени, явно тогава не е било писано.

Имам злополучен късмет със ситуацията в Сирия месец преди да се сбият.Планувах го от преди година...Понякога нещата не се случват,казвам си...така е било писано.Обстановката в Йемен е подобна...на Сокотра е абсолютно спокойно ,но.,..комуникацията на острова зависи от континента и от политическата обстановка там.Не обичам организациите,обичам да разполагам с времето си...с парите си...и аз обичам да снимам и да дебна времето за това...Прочетох сходни интереси,затова съм стигнал до извода,че за мен на такова място е вариант сам...или с хора с които сме на един акъл и желания да си изкарваме времето.По принцип повече хора е по удобно за пазарене на услуги и като разходи...но пък и наистина когато са повече хора е по трудно и да си паснат!

Връзка към коментар

Явно януари 2015. Дано дотогава масовия туризъм не затрие хубУто място, но не ми се вярва за толкова кратко време.

Няма да го затрият за 1 година.ЮНЕСКО следи за това а и там нещата не се получават бързо дори да имат планове за масов туризъм.В момента Йемен е в ситуация която е криза ,притиснати са и политически и икономически...дори имаше накъде данни че туристите посещаващи Сокотра намаляват...за Йемен да не говорим ,заради нестабилната обстановка,атентати и отвличания на чужденци...аз го споменах опасявам се от вътрешен конфликт,преврат и прочие който да доведе до спиране на полети,визи до страната и от  там и до Сокотра!

Връзка към коментар

Май ме навихте и мен. Остава по-трудното - как да прилъжа половинката за подобна авантюра :unsure:

:) Като се замисля....често срещано е на такива авантюристи ,които се палят по идеите за такива места....половинките им да се навиват трудно или никак.Няма значение мъже или жени...как си ги избираме такива? :)Все единия трудно се навива :)Аз в случая съм почти сигурен,че няма да съм с половинката си.Тя изпада в ужас от палатките и липсата на хигиена свикнала по хотели.Иска обаче място без хора,море...и природа...сред зимата.Като се замисли човек точно това там го има,точно в нашата зима.Е...ако има хотели и ресторанти ,забавления,какво го прави по различно от всичко излъскано подобно по света.Нима някой ако го спуснат в Мавриций,Малдивите,Сейшелите,Таити или Карибския басейн,ще направи разлика?Та те самите големи вериги си правят комплексите в подобен стил...Лукса си е лукс,удобствата също....Живеем цяла година в удобства и битовизми,едва ли за 7 дни или 10 или 2 седмици някой ще се "скапе" заради липсата на храна all inclusive,стая с климатик и душ по 24 часа,частен плаж....Повече ме привлича това което ще видя както е било и преди 250 милиона години,Колкото и да се е променило,все пак е оцеляло не малко.Наистина един ден това може да е спомен,както нищо не е останало от преди инвазията на масовия туризъм на споменатите от мен "екзотични" места.Не навивам никого,просто споделям защо това е моя избор...и все пак като се замисля това е много по близо и достъпно все още в сравнение с Великденски острови,Френска полинезия или Галапагос,където и там вече всичко е организирано като тур.продукт.Надявам се да срещна съмишленници,информацията ми може да не е актуална във всеки един момент но все пак я има.За обстановката в самия Йемен ползвам човек който живее от 7 години в Сана,българка.Тя ми пише как е,що е...от какво да се пазя или да не рискувам.Относно Сокотра и тя казва ,че няма общо като безопасност с континента.Просто изолацията,контрола на летището предполагат едно по различно положение от материка,в смисъл на по безопасно и безконфликтно място.Определено се насочвам към организиране на виза сам от посолството на Йемен в София и транспорт до Сана и после Сана -Сокотра с резервации по нета от сайтовете им.Едва ли агенциите ще дадат по ниски тарифи за вътрешен полет,освен с тази разлика ако някой не работи с Йемениа еър,местната компаниия....която за местни има цени около 405 лева отиване и връщане до Сокотра от Сана...а за чужденци цената излиза 890 лева.За Феликс еър е фиксирано...213 $ на посока и е възможно и при двете авиокомпании букване чрез сайтовете им.Остава решението за пребиваването в Сокотра.Според мен 7 нощувки е идеален вариант.Може да си направим маршрут сходен с тези които предлагат агенциите и да видим колко ще ни излезе да наемем транспорт(зависимост колко хора са),гид...храна може и сами да си закупим,някои неща като чета руските форуми и споделяния.Е...ако варианта да ни го организира това не е много по скъп от местна агенция защо не и да я ползваме организирано...при повече хора можем да разчитаме на по ниска цена за човек.На няколко места четох че наема на джип с водач е около 60$ за 4 човека на ден.Къмпингите от един италиански пътешественик четох че излизат около 1500 йеменски реала което е около 10 лева на нощувка за човек.Яденето е дори по евтино.Водачите също не би следвало да излизат по скъпо при повече хора.Имам мейли на двама,които имат и сайтове,фейсбук....Лично може да се договорим за маршрут и дори за коли,те също ще предложат.Ако търсим по ниска цена и независимост това е начина.Колкото до времето,посочих защо съм намислил дата дори,независимо че някой може да го мисли за налудничево чак за година напред,Имам идея...не толкова съм го нарочил.Казах ви че е съобразено със сезона(най хубавия започвал след 15 януари до средата на март)....варианта с промоцията на турски авиолнии..тя важи за 2 седмици като е от средата на декември до средата на февруари...и все пак си мисля,че е малко по спокойно от вариантите за февруари и март,април...така че може да се пазарим по дръзко и ако няма наплив да разчитаме някой да си "запълни" началото на  сезона с някой като нас :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Така и така вече си се ровил достатъчно по чуждите форуми и вече имаш идея за какво иде реч, я дай някаква идея, какво да очакваме от въпросните къмпинги, в които ще трябва да пренощуваме. Снимки, линкове......

Връзка към коментар

Petkan, прочети темата. Няма къмпинги само палатки. Мен датата 25 ме притеснява, защото на 5 февруари имаме семеен празник и искам да съм в София. Ако може да е 20 да речем.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

http://idi.bg/blogs/view/blog/1270

 

Ето тази статия преди повече от 3 г. ме запали за Сокотра. На следващият ден след като я видях станаха атентатите. Айде да ходим.  :)

Абе на мен ми писна антивируса за Троянски кон от този линк, не е задължително собственника да знае...

Връзка към коментар

Petkan, прочети темата. Няма къмпинги само палатки. Мен датата 25 ме притеснява, защото на 5 февруари имаме семеен празник и искам да съм в София. Ако може да е 20 да речем.

Ами прочетох я, макар, признавам си, не толкова задълбочено... все пак, работно време е :) .... и зададох този въпрос, защото Botko в някой от предните си постове, беше споменал нещо за еко къмпинги. А и си мисля, че все някак трябва да има обособено някакво място за пренощуване, било то къмпинг, заслон, навес или нещо такова. Място, до което се предполага, че ще има и сладка вода. Абе аз мога да мина и по-дълго време без нея, ама вие жените май първи ще пропищите ;)

 

А относно датата - тя нали не е уточнена.... Обикновено по това време на годината сме някъде из Азия, но ако успеем да организираме това начинание, ще се съобразя с него. Такова нещо не е за изпускане.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Отговарям на Теди първо,че е дама :).....Датата ще нагласим..Искам само да ти кажа,че тя е съобразена и с нещо друго....полетите на йемения еър Сана-Сокотра са твърдо в понеделник в 7 сутринта.В зависимост от разписанието през годините има и в сряда,но в понеделник винаги го е имало.В случай че на отиване не искаме да се мотаме излишно в Сана,най добре е ако идваме от България,независимо с коя авиокомпания,да продължим от летището Сана за Сокотра.Имам предвид,че полетите от Истанбул-директен,Истанбул,през Кайро...Истанбул през Аман..пристигат м/у 2 и 3,30 сутринта а полета за Сокотра е в 7.Напълно достатъчно време да се оформят документите да се пусне една вода и да продължим.А Сана и самия Йемен да се планира след Сокотранския тур...при завръщането а не в началото.Затова съм избрал 25 януари,така че Теди...може в случая да помислим за твоя случай и на 19-ти.Другия вариант е да изчакаме Новото разписание което мисля е около октомври 2014(няма да е късно) и да видим какви са опциите,включително и варианта на Феликс еър,защото те летят по често...мисля че имат 3 полета през седмицата ,но и те варират през годините.Но това ще уточняваме по нататък.По принцип аз до края на ноември трябва да съм си планирал отпуската за следващата година с декларация до работодателя ,така че фиксирам ли дати...Просто трябва да си ги спазя в този период и това е!Но има време...ще го мислим...чакам предложения и обсъждане със всички други които биха се навили.Не искам да налагам нищо като дати все още,споделих че това е ИДЕЯ ,не точен план.

 

За Петкан.....Много хора виждам ,че са попътували доста по света.Повечето...доста повече от мен..Вкл.на екзотични дестинации.Израза...ДАЙ...нека не Ви обижда,но ми се струва странен,при това инфо което има в нета,при все че има доста сайтове на агенции за туризъм в Сокотра и съвсем точно са описали за вариантите за нощувка на Сокотра.За да отговоря все пак това което съм прочел и чул само от 1 човек който е бил и имам комункция с него...Еко Къмпингите са от няколко години и са изцяло по линия на ЮНЕСКО и в заетост на местните хора и гидове.Мисля че са 8...и в тях палатките като брой варират в зависимост от заявилите турове с намерение да нощуват на различни места.Разстоянията са доста големи,пътя не е магистрала и хората са решили този тип настаняване.По принцип от оскъдната информация ,изцяло на английски...в тази цена която е за нощувка влиза и закуска или 3 пъти на ден храна.Не знам как е плащането,но когато си резервирал през агенция със сигурност не те бърка нищо....Нито ядене,нито вода...те ти осигуряват.Когато обаче се организира сами със сигурност четох че храна се взима и вода от Хадибу.А най често се плаща за приготвяне или на водачите или на "персонала в къмпинга".Не с правете асоциация със Къмпинг в класическия смисъл на думата както представите ви...със палати,каравани или места с баня,ресторанти,магазини...Най често това са места избрани в близост до забележителност,единични палатки,някъде осигуряват спален човал(не бих ползвал чужд) ,някъде е наложително да си носиш(аз със сигурност).Има вода за пиене ,но ако нямаш,сигурно се плаща.Не знам какви са ви представите за хигиена но не очаквайте много...На доста места пише че има възможност за Душ...но топлата вода сигурно е от слънцето :) Някой са разположени до сладководни басейни,със сигурност може да се изкъпеш и почти всички са единодушни ,че сладката вода я има доста януари и става за пиене.Там няма какво да я изцапа,със сигурност сте пили от река или езеро,аз в България и в Турция съм си наливал без притеснения от места които съм сметнал че няма риск и не съм си патил.Така,че да не се втилясваме излишно от местата за нощувка,храна и вода...няма да пукнем от глад и жажда или да хванем коремен тиф и дизинтерия но не е са и условията които сте виждали по повечето места на които сте ходили по света.в района на парк Дихрами,където е защитена зона в морето ,четох от един руски пътепис ,че Еко-Къмпинга е под каменен навес на рогозки...там бил и "дайвинг центъра" :)И те са предпочели да се върнат на мястото което са спали като къмпинг преди това!На някой имало соларни лампи и соларни зарядни за фотоапарати,камери,мобилни устройства...предпологам че с годините ще стават все по удобни и модерни! Надявам се че ще се справиш с езика...ето инфо,което го има на много места по сайтовете с обяснение кое какво е!

 

Eco-lodge
An eco-lodge run by Adib’s family is located on a beach just outside Hadibo. The family also looks after a nearby nursery where we will take you to see young endemic Socotri plants.
The fresh breeze from the sea wins the place extra points in comparison to sultry hotels of Hadibo. The premises offer accommodation in woven huts and two shaded resting areas where food from an eco-lodge restaurant is served. The cook was trained in Mercur Hotel Aden and serves delicious fish and goat meet. A beach shower is available for those who will enjoy swimming.
Services: woven huts with mattresses or beds protected by light mosquito nets, capacity of the eco-lodge is 15 people. Shared bathrooms, huts lighted by lamps, charging batteries possible. Breakfast is included and served by the eco-lodge restaurant.

20121608154310.png

Eco-campsites
There are six eco-campsites to stay overnight when outside of Hadibo: Amak, Dihamri, Ditwah, Homhil, Rosh, Skand. They are run by local communities who generate income by providing eco-tourism services for their own development. Accommodation in an eco-campsite provides only basic comfort but you are in the middle of nature and can fully indulge the beauties of Socotra. For most of the tours, it is more convenient to stay overnight in eco-campsites located around the island than driving every night back to Hadibo.
Services: tents, mattresses, bed sheets and pillow provided for the night, possibility to stay in a beach hut or a stone shelter. Arabic style toilets and showers are available. Lighting by lamps, in Rosh charging batteries possible. Breakfast, lunch, dinner available from professionally trained cooks.

20121608154638.png

Camping in the nature
When camping outside with Socotra Eco-Tours, a maximum comfort will be prepared for you including freshly cooked lunch/dinner, drinking water, tea/coffee and dessert, relaxing area with mattresses on a large mat, tents, gas or solar lamps. All stuff including your baggage will be brought by a 4WD car to the place of camping

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Прочетете това,

http://blog.jonahkessel.com/2012/04/14/the-idiots-guide-to-socota-how-to-everything/

дори инфото да е от повече от 1 година има някакво инфо за цени,вкл.колко струва нощувка в такъв къмпинг,аз съм срещал и на друго място че е от 5 $ до 1500 YEP(което е около 10 лева)! Ако искате повече впечатления ,може да ползвате форумите на http://www.tripadvisor.com/Search?c=global&q=socotra&geo=1&hur=&returnTo=__2F__

или

http://www.lonelyplanet.com/thorntreeSearch?q=Socotra&x=0&y=0

 

Последния винаги има актуални впечатления!

им и руски сайтове и споделяния които по напред във темата,някой беше пуснал като инфо!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ей това се казва зарибявка :) Още доуточняваме тазгодишното пътуване до на Мачу Пикчу Царевичака, а вече ме карате да смятам и пресмятам, къде ще бъда следващата година (живи и здрави, де) :)

Ами, запалихте ме и мен :) А сега ще видя и как да подходя с половинката :), че с тези палатки, предусещам леко несъгласие с плана :). Иначе, плануваното време ме устройва :) Ще ви следя

Редактирано от vesi
Връзка към коментар

С такива диви места трябва да се бърза! Видяла съм го с очите си как един див плаж, до който се стигаше  след 2 часа ходене през чукарите или по море, за по-малко от 10 години се превърна в туристическа атракция ала Пи Пи Айлънд.  

 

Всеки път като отидем там, ми се плаче!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Започвам първо с това, че не искам да засегна никого, а споделям моето мнение по организирането на едно пътуване Какво значи "ще ви следя", "ще следя темата с интерес" и подобни изказвания.

Ние искаме да подготвим едно бъдещо пътешествие и , който иска да участва е необходимо да се включи в подготовката му по начин , който му е възможен. Това на този етап е теоретична подготовка - четене на материали за района, обмисляне датите, самолетите и т.н. Който иска да се включи, трябва да е активен по темата, а не да чака наготово и накрая - хоп, и аз искам. Да, ама може да няма места и да има сръдни.

Така става при организираните екскурзии с фирми, тук сами си оправяме нещата.

Браво на Ботко, който ни запали, а сега да четем, да осмисляме маршрута и да действаме занапред.

Още веднъж се извинявам. Много мислех преди да напиша това. Но реших , че трябва да го споделя, защото и друг път се е получавало така...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

По мое скромно мнение група може да се сформира по една много очевидна причина - няма голям избор, да не кажа почти никакъв, което означава, че никой няма да има възможност за мрънкане.

Това важи за Сокотра, а Сана лично мен не ме вълнува, бройте ме само за острова.

Връзка към коментар

Aз например имам желание и възможност за тогава, добре е, че е достатъчно напред във времето, за да са свободни всички. Обаче освен чистото зарибяване, ентусиазъм и споделяне на информация, шансът наисина да заминем 20 човека едновременно е доста малък, това показва практиката, но това в никакъв случай не е нещо лошо. Който успее/иска ще се групира, другите един по един, когато дестинацията си струва, 'слухът' се разпространява и постепенно доста хора отиват, какъвто беше случаят с Исландия.

Аз вървя с 2 деца в комплект и това си има своите трудности, така че ако не се появи друг ентусиаст, по-скоро бихме отишли отделно, за да не притесняваме групата и защото може да се наложи да прекроим маршрута на по-къси преходи или една идея 'по-уредени' места.

Връзка към коментар

Ако трябва да съм честен, до вчера остров Сокотра си беше едно бяло петно за мен и знаех за съществуването му само шарейки по Гугъл Ърт. Винаги съм го подминавал набързо, защото не съм и предполагал, че е възможно посещението му и, че въобще е възможна туристическа дестинация.

Ботко, обаче (а и останалите, които проявиха интерес) ме запали. Втори ден чета де що мога да намеря из нета и вече имам много по-добра представа за това, какво бих видял там, какво да очаквам, как бих се чувствал на такова място...... и вече знам. Искам да го видя този остров!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз пак си оставям вратичка, на острова евентуално може да се отделя от групата, но около Сана е добра идея да сме заедно. Съдейки от цитирания от stenk разказ реална опция е да се направи ориентировъчен маршрут, който обаче да се променя в движение, в смисъл - нощувките да се правят там, където е красиво за снимки. Което трудно ще стане в група, освен ако хората не са тотални съмишленици по интереси и вкус за места.  :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така или иначе островът се обикаля с джипове, което значи 4-ма в един джип + местният водач, което пък значи, че всеки джип може да е със собствена програма или в конкретен ден да се отклонява от общия маршрут и пак да се присъединява.

 

И руснаците пак са напред с материала - и сватби организират на Сокотра, и "сендбординг"...

http://www.socotra.ru/

 

 

Ето нещо и за Оshko:

http://www.socotra.ru/index.php?id=1046

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.