Прескочи до съдържание

остров Сокотра


matanasov

Препоръчани мнения

Страничен въпрос. Ако за момент се абстрахираме от политическата обстановка и евентуалната промоция на билети до Сана, по принцип кое е най-доброто време от годината за посещение на Сокотра? Има ли нещо като висок сезон или месеца е без значение?

Ами има мусонен сезон.В него никой не дръзва да ходи.Казват че е адска жега и силни ветрове.Без амплитуда и вечер и през деня над 35/40 и със силни ветрове и даже и полетите не са сигурни.Това е от средата на май до края на септември. Октомври и ноември го препоръчват и след средата на януари до април. Март и април вече през деня е много горещо и имало комари. Края на ноември,декември и началото на януари валяло,имало по често облачни дни. Най доброто като сезон и по принцип в тези месеци ходят най много туристи май са февруари и март.След дъждовния сезон е по цветно,някой растения цъфтят,температурата на въздуха е м/у 20 и 23 през ноща и до  30 през деня(февруари)...март става по топло през деня....И водата става за къпане.Това съм питал,гидове  и това споделят ,както и информация от хора които са ходили там по форумите. Края на януари е вариант преди "високия" сезон...Тази година почнах да следя времето след 15-ти януари и за близо месец до 15 ти февруари ,нямаше облачен ден и валежи и температурите бяха в споменатите по горе за сезона.Но и октомври и ноември би следвало да е добре,щом съм виждал оферти и промоции на агенции с добри цени!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При всички положения на 7 февруари и седмицата след това трябва да съм в България. А след 13 февруари (+/- 2 дни)вече няма да важи периода на промоция за билета на Turkish airlines(евентуално) и за мен тогава малко си губи смисъла.Но може да има промяна,ще изчакам поне докато се появят промоции за Близкия изток(ако имат ще е към края на ноември).

 

Много жалко, но за съжаление просто няма как да се вместя в твоя график. Здраве да е. Запазвам си обаче правото ако по-натам реша да се запътя към Сокотра да ти досаждам с много въпроси :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не пиша, защото съм в голяма чуденка. Прав е Оги, ще наринем торба с пари само за 10 дена на острова. Само с парите от билетите до там в момента може да се направи по-дълга екскурзия до Индия. Не съм се отказала, но при мен се появи и втори фактор, та  може ли да дръпнем тура по-рано, 10-20 януари или 15-25.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много жалко, но за съжаление просто няма как да се вместя в твоя график. Здраве да е. Запазвам си обаче правото ако по-натам реша да се запътя към Сокотра да ти досаждам с много въпроси :)

Ще досаждаш :) Няма проблем!Стига да съм ти полезен...или на всеки тук,нямам против!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не пиша, защото съм в голяма чуденка. Прав е Оги, ще наринем торба с пари само за 10 дена на острова. Само с парите от билетите до там в момента може да се направи по-дълга екскурзия до Индия. Не съм се отказала, но при мен се появи и втори фактор, та  може ли да дръпнем тура по-рано, 10-20 януари или 15-25.

Чуди се Tedy,има все още не малко време. За това време и Оги можем да навием пак.И на мен ми се иска да не е само Сокотра, но за момента ви казвам каква е ситуацията. И какво съм склонен.Ако настоявате със Сана и околностите ,ще го приема,стига да сме повече хора.Билетите са скъпи до там ,особенно полета до Сокотра....така е,но те по евтини няма да станат.И пакетите няма да станат по евтини...и обстановката едва ли ще стане подобна като в богатите страни в залива.На мен ми се иска да видя острова,не поглеждам нещата ,че все едно имам едни пари и искам да ги похарча някъде на екзотично място...Ако е така,има и по евтини варианти другаде!Но не е същото...Сокотра е уникална и то за момента,не съм убеден че ще се запази така в бъдеще. Тура ако държите да го "дръпнем" и ако държите да е пак с вариант 11 дни 10 нощувки или 10 дни с 9 нощувки , + евентуално 3 дни в Сана и околоностите...какво мислете за варианта 14 -24 януари 2015,но това само за Сокотра или 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

споменах преди месец че по разписание полетите на Феликс еър са сряда и събота за момента.Това определя варианти или 10 нощувки/11 дни от сряда до събота/събота - сряда или 7 нощувки/8 дни сряда-сряда или събота/събота. 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Kindly be informed that we have a flight from Sharjah to Socotra every Wednesday and return every Saturday.

You can book from our agent in UAE (Al-Tayyar Group for Travel). Phone NO: 00971 6 5300777 888 999.

The cost of roundtrip is : 738.85$ and the only way of payment is cash.

 

Для тех кто побаивается материкового Йемена и не хочет побывать в столице Сане, сообщаем, что есть прямой рейс Шарджа (ОАЭ) - Сокотра с короткой посадкой в Мукалле на дозаправку.

Вылет из Шарджи по средам в 5:45, прилет на Сокотру в 10:30

Обратный вылет по субботам в 13:30, прилет в Шарджу в 19:15.

Стоимость билета - 740$ в оба конца.

Рейсы выполняет авиакомпания Felix Airways

Редактирано от но нейм
Връзка към коментар

Kindly be informed that we have a flight from Sharjah to Socotra every Wednesday and return every Saturday.

 

You can book from our agent in UAE (Al-Tayyar Group for Travel). Phone NO: 00971 6 5300777 888 999.

 

The cost of roundtrip is : 738.85$ and the only way of payment is cash.

 

Для тех кто побаивается материкового Йемена и не хочет побывать в столице Сане, сообщаем, что есть прямой рейс Шарджа (ОАЭ) - Сокотра с короткой посадкой в Мукалле на дозаправку.

Вылет из Шарджи по средам в 5:45, прилет на Сокотру в 10:30

Обратный вылет по субботам в 13:30, прилет в Шарджу в 19:15.

Стоимость билета - 740$ в оба конца.

Рейсы выполняет авиакомпания Felix Airways

Коментирал съм в предишни мнения и този вариант ...тук в темата.

В Мукалла освен за "дозаправку".... пътниците се прекачат и на друг самолет на Феликс еър...идващ от Сана за Сокотра. Няма директен полет Шаржа- Сокотра, Междинното кацане в Мукалла има 2 момента. Минаваш визов и митнически контрол ,ако нямаш виза и а тя те  "чака" на това летище...това ти е входната точка в Йемен.И следващия момент е че трябва да се прехвърлиш на полета за Сокотра от Сана ,който тръгва в 08:00 от Сана в Сряда. Отделно  по високата обща цена до Сокотра или ранния час от Шаржа, предполага по рано пристигане в Дубай или като цяло в ОАЕ поне от предния ден. Ако някой иска да съчетае Емирствата със Сокотра вместо Йемен/Сана със Сокотра...Ок...Но като бюджет за полета и като връзки,е по скъп и размотаващ се вариант от България или дори Турция.Относно сигурността...не мога да гадая.Но в случая Ал Мукалла е йеменско летище и ако ситуацията се влоши в Йемен,всичко става рисково в държавата където и да е...летища,пристанища...Още повече ,че има вариант и без да се остане в Сана,с малко престой на летището ,да се поеме към Сокотра ,точно заради по удобните часове на пристигане на полетите от Истанбул,Аман(Истанбул) или Кайро(Истанбул)...до Сана и последващата връзка до Сокотра независимо дали авиокомпанията е Феликс еър или Йемения.

Връзка към коментар

"Хутите"/хутси (шиити подкрепяни от Иран)-районите в розово/червено И кафявото в което властта все още се държи от Президентските/Правителствени сили..в момента НЕ са в конфликт по между си. Избора на министър председател, като консенсусен вариант м/у водача на Хутите и съгласието на другите страни в примирието от края на Септември,определя една уж по спокойна обстановка в момента спрямо това ,което беше преди месец.Въпреки това, районите около Сана,са под контрола Не на правителството и затова там нещата с достъпа до населени места са невъзможни или неясни...и зависят от "хутите" ,които все още не са се изтеглили от Сана в посока - на север от Амран,където живеят. Сивите цветове са райони контролирани от местния клон на Ал Кайда ,които са в конфликт И с Армията на Йемен и с "хутите". Преди около 2 седмици имаше новина,че лидера на Ал Кайда за Йемен е бил убит.

Всъщност Сокотра е все още контролирана от старата власт в Сана на президента- и  Армията на Йемен,а полетите от контолираната от "хутите" Сана ,не са спирани,нито към Йемен,нито вътрешните за страната. Относно южния град Мукала,до който летят от Шаржа (ОАЕ) или от Сана и от него излитат към Сокотра...този град е в провинция която е от доста време е по скоро ал кайдска,но самия град е все още в "кафяво"! След 30 ноември може да се появи още един цвят....около южния град Аден,където южни сепаратисти искат отговор от правителството в Сана за това да получат Независимост или да има промяна в Конституцията свързана с това. Тази страна върви към ситуация, както в Сирия с условностите ,че уж няма официален режим и нещата се решават с въоръжени конфликти  и после маса на преговорите...Арабска Демокрация! Аналогия на Египет или Тунис,Либия...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте магеланци!

Преди 3 дни се завърнахме от Йемен и о.Сокотра /бях в групата с Миро/...Наистина това беше едно уникално пътуване на  неземно място... Бих искал да споделя, че индивидуални пътувания не организирани от местен гид нямат НИКАКЪВ, АМА НИКАКЪВ шанс.... Не говоря за безопасност/ на острова няма никакъв проблем/ говоря за логистиката....На Сокотра, няма обществен транспорт, няма възможност за предвижване на стоп, няма магазини за храна и вода освен в столицата Харибо, няма ток освен от генератори и тн. и тн.... или с няколко думи напълно безнадеждна история е това да си организираш сам обиколката на севр, юг,  изток или запад.... Ако има интерс към преживяното на това пътуване, питайте..

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Виждам, че има някой, който е бил с групата на Миро Нанков, която се върна прясно преди няколко дни от Сокотра.

Моя позната беше в групата. Беше супер excited и се върна жива и здрава. Много е доволна от доброто отношение на местните. На къмпинг са били. Полета - с Турски Авиолинии.

Връзка към коментар

Здравейте магеланци!

Преди 3 дни се завърнахме от Йемен и о.Сокотра /бях в групата с Миро/...Наистина това беше едно уникално пътуване на  неземно място... Бих искал да споделя, че индивидуални пътувания не организирани от местен гид нямат НИКАКЪВ, АМА НИКАКЪВ шанс.... Не говоря за безопасност/ на острова няма никакъв проблем/ говоря за логистиката....На Сокотра, няма обществен транспорт, няма възможност за предвижване на стоп, няма магазини за храна и вода освен в столицата Харибо, няма ток освен от генератори и тн. и тн.... или с няколко думи напълно безнадеждна история е това да си организираш сам обиколката на севр, юг,  изток или запад.... Ако има интерс към преживяното на това пътуване, питайте..

 

Аз имам въпрос, как беше извън Сана от гледна точка на безопасността. Видях, че сте ходили до Тула и къде още?  Май сте се върнали да спите в Сана. В момента чета и скоро ще правя маршрута, много ми се иска да направим 3д, 2н. извън Сана.

За Сокотра е ясно, че трябва кола и гид.

Връзка към коментар

2 дни бяхме в Сана преди да летим за Сокотра защото беше отменен полета поради липса на пътници.....Годишно в Сокотра пристигат около 500-600 туристи...Ние бяхме първата туристическа група в Тула от 6 години!!!!! За жалост без гид не може да се движите нито в Сана нито окола нея....Доста често има чек пойнт, където изискват пермити и ако няма местен човек следва проблем...В двата начални дни бяхме в Тула, двореца на Имама, Hababa, Shibam, a деня преди отпътуването бяхме предимно в стария град на Сана. Дори там не е препоръчително пребиваването извън групата и  без местен човек.. Дори прибирането сам до хотела не беше желателно...Обикновенните хора са доста добронамерени , но онези с автоматите и ортодоксалните пингвини са непредказуеми..../Имахме завършил добре скандал защо жените не са забрадени и покрити по ислямските правила.../ За пътуване извън Сана също е нужна кола, гид и пермити....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Обобщено мога да кажа. че тази дастинация на този етап за жалост НЕ МОЖЕ да бъде направена самостоятелно без участието на местните гидове. А те не са и много и са си разпределили пазара паритетно.... На Сокотра са 2 ма, като единия/Нагиб/ е вързал и Сана...

Връзка към коментар

Ееееее, това никой не може да каже нито да гарантира...В нощта преди полета за острова имаше стрелба около летището, като се опитали да минат/ не се разбра кой/ през чек пийната... Доста коли бяха надупчени и със строшени стъкла...облеклото за жените на различни места е различно- от европейско до задължително зачохлено в новата джамия примерно...

Интересно е, че само 4 авиокомпании летят сега до Йемен...

Връзка към коментар

Радвам се ,че сте се върнали живи и здрави.Съжалявам ,че нямах възможност и планиране за ноември месец,защото нямах отпуска,но ентусиазма ми за януари не се е изчерпал и за себе си съм наясно ,че ще ходя.

Относно Сокотра...никой никъде,вкл.тук НЕ си е правил илюзия ,че там ще ходи сам...Става въпрос за организиране на всичко сам.Самолетните билети на тюркиш, вътрешните Сана -Сокотра и намирането на водач/гид или агенция която да ти организира тур-а. В темата съм писал ,че е невъзможно сам да скиташ по острова едно от липса на възможност за логистика,второ,че в някой зони е допустимо придвижването на хора само с местен водач.За сигурността си се убедил, че е спокойно място а около Сана в района на Jabal Haraz и Jabal Bura достъпа беше затруднен от 21 септември насам след събитията и "хутския" контрол на Сана и околностите. Относно това,че в Тула сте били първата туристическа група от 6 години....Не знам кой ви е казал това :) Седмица преди вас,в края на Октомври една руския с 2 ма румънци е била...а миналата година руска група водена от Кайс Ал Ахмед ,собственик на тур.агенция са ги водили пак в този район вкл,снимки от Тула съм виждал.Общо взето там има 4 града които са в рамките на един ден за посещение и вие сигурно сте ги минали точно по този начин след Rock palace-Имамския дворец. Все пак е хубаво ,че вече може да се ходи и извън Сана,до преди месец Не беше възможно иначе и преди е трябвало разрешителни,това го знам със сигурност.Просто сега на пунктовете извън града са "хутси" бойци...а преди бяха от армията...разрешително и местен гид винаги е трябвало.

Колкото до броя хора посещаващи острова...Възможно е да са 500 или 600...в една статия в Yemen times четох че за цялата 2013 година са 3500.В момента до Сана летят турците,египетските от Кайро,роял джорданиан от Аман,днес имат полети и гълф еър от Бахрейн,катарците до Доха. Никоя авиокомпания от преди година която е летяла Не е спирала полети с изключение на дните около 21 септември.Летят си по вътрешни полети и Йемения и Феликс.Единственното което ме притеснява е това,че Феликс не си спазват разписанието и меко казано ме учудва при цена 426 $ за билет отиване и връщане,да не пътуват в ден в който има обявен полет,щото нямало туристи :) Ама може би това е от факта,че октомври и ноември не са силни месеци за тур-ове до Сокотра,

Благодаря още веднъж  nikilaz за обнадеждаващата и точна информация ,надявам се до края на януари/ началото на февруари нещата да се успокоят все повече ! А края на този месец се надявам и турците да си пуснат промоциите до Близкия изток :)


Обобщено мога да кажа. че тази дастинация на този етап за жалост НЕ МОЖЕ да бъде направена самостоятелно без участието на местните гидове. А те не са и много и са си разпределили пазара паритетно.... На Сокотра са 2 ма, като единия/Нагиб/ е вързал и Сана...

На лични мога да ти изброя 8 гид-а...от Сокотра :) Нагиб Абсе просто работи с бг туроператори ,а почти всички местни агенции имат партньори и в Сана! Просто е въпрос на желание ,да кажеш че искаш и извън Сана и да си платиш за тур-овете :)

Връзка към коментар

Ние с Влади планираме 7.02 - 22.02.

Силно се надявам февруари като е по-силен месец да няма отменени полети на Феликс.

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Последно,все още не е последно но най вероятно 28/31.01 до 07.02 Сокотра или по ранна дата - 26 .01 - 02.02 - Сокотра...зависи от някой възможности за тур извън Сана и околностите.Ако има някой за тези дати,нека ми пише на лични!

Връзка към коментар
  • 5 седмици по-късно ...

След като минаха двете промоции на турците и не ни огря, реших да не чакаме повече и букнах билетите до Сана.

Поздравления Влади! Аз пък за сега съм само с резервации Сана-Сокотра-Сана (плащане на летището в Сана)...и все още ще чакам някой тюркиш  "слънчев лъч"  до Нова Година или поне до 6-ти януари.После ако няма прИмоция,плащаме каквото си е и си свиркаме :)

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.