Прескочи до съдържание

дневник Балканска обиколка с кола за единадесет дни


Препоръчани мнения

преди 2 минути , mary_shery каза:

Аз съм била в Северните части на Словения, за 1 ден разгледахме Марибор и Птуй. В Птуй има много старинни улички, замък. Марибор е също много хубав, но паркирането в центъра беше платено, доколкото помня и не беше евтино. Там ядох един от най-хубавите и огромни сладоледи в живота си. :) 

Благодаря, че се включи... Да се сещаш какво друго интересно може да се види в северна Словения, без планините...Качвал съм Триглав и беше уникално... Но сега се интересувам по-прозаични неща....

преди 2 минути , aikula3d каза:

След като ще ходиш до Марибор, защо не отскочиш и до Блед , само някакви 180 км е разтоянието за по-малко от 2 часа се взема :) А ако не си ходил и в predjamski grad и там бих те посъветвал да отидеш

Благодаря ти. И на двете места съм ходил... Не съм бил на Плитвичките езера. И сега целта ми е след Марибор  - надолу към езерата...

Връзка към мнение

Езерата Блед и Бохини са много красиви ( моите предпочитания клонят към второто, около което съм се разхождала с часове, много по-малко туристическо е, по-диво и наистина имаш чувството, че си на планинско езеро). На Блед има много красива гледка от замъка над езерото, много повече си заслужава да дадеш там 5-6 евро за вход, отколкото 10-15 евро за лодка до онова островче с църквичка в езерото. По един от съседните хълмове има toboggan run, сигурно и оттам ще има яка гледка, защото това качва доста нависоко. Аз съм пробвала такова нещо в Шварцвалд и беше готино, откакто разбрах как да го управлявам (думата спирачка на немски още не я знам, та зациклих горе и някой трябваше да ми каже какво да правя). :) При Езерото Бохин има много стара църква точно до мостчето в единия край на езерото, интересна е отвътре. Ако имате повече време и нощувате в региона, близо до Бохинското езеро има и много красив водопад - Савица (паркирате колата при хижата Коча при Савици или малко по-надолу, ако намерите място ( на хижата уж имаше такса за паркинг, ама човек да я събира нямаше постоянно). Има 15-20 Мин ходене по съвсем лека пътека, по която и малки деца минаваха и водопадът е пълноводен дори в края на юли. 

16836163_10212275544264707_9499621946361

 

Хижа Коча при Савици (има вкусна храна)

 

16991711_10212275546944774_3686908065756

 

Бохинско езеро:

 

16905002_10212275535144479_2503878762041

 

Редактирано от mary_shery
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Планините в Словения са толкова красиви и отдолу гледани, че не е нужно да се катериш, за да видиш нещо. Логарската долина е типичен пример, тя ми е сред набелязаните цели за следващо пътуване в Словения. Предполагам, че нещата около Крайнска гора ще дойдат вече твърде на юг, а там и а мнооого красоти. Целия Вършич проход е супер величествен, на мен докато пътувах ми се искаше да спирам на всеки километър, но за съжаление не бях шофьор и нямах право на такива своеволия. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Програмата ми за първите 5 дни, изглежда по следния начин:

 ден Първи - онзи дълъг маршрут - от Видин до Железните врата, крепостта Голубац, после Вършац и Нови Сад

ден Втори - самият Нови Сад и Фрушка гора

ден Трети - северна Войводина - Суботица , Сомбор и спане в Осиек

ден Четвърти - северна Хърватия, Вараждин и спане в Марибор

ден Пети - Северна Словения - Марибор, Птуй, спане Плитвице

 

преди 8 минути , mary_shery каза:

Планините в Словения са толкова красиви и отдолу гледани, че не е нужно да се катериш, за да видиш нещо. Логарската долина е типичен пример, тя ми е сред набелязаните цели за следващо пътуване в Словения. Предполагам, че нещата около Крайнска гора ще дойдат вече твърде на юг, а там и а мнооого красоти. Целия Вършич проход е супер величествен, на мен докато пътувах ми се искаше да спирам на всеки километър, но за съжаление не бях шофьор и нямах право на такива своеволия. :)

Извинявай, но съм бил в Юлийские Алпи и съм се качвал на Триглав.5970c1fc316dd_09--1.JPG.1346bfadee30a2d1692fcbc85de61fb1.JPG

Сега целта е разходка с кола...

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 1 минута , aikula3d каза:

А защо от Видин, ти видинлия ли си?

Не бе , един ден предварително за обиколка на Белоградчишките скали и град Видин.... Иначе там съм учил средното си образование... Носталгия.. след толкова години...

Връзка към мнение
преди 2 минути , ruwenzogy каза:

Не бе , един ден предварително за обиколка на Белоградчишките скали и град Видин.... Иначе там съм учил средното си образование... Носталгия.. след толкова години...

Аз съм от Видин, за това попитах, но от 1995 живея в София

Връзка към мнение
преди 1 минута , ruwenzogy каза:

Важен въпрос - да резервирам ли предварително - аз го правя само чрез букинга, или да се ориентирам на място..?

Аз винаги резервирам предварително, така ми е по-спокойно, но мисля че и на място би се оправил, макар че е времеемко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, aikula3d каза:

Аз винаги резервирам предварително, така ми е по-спокойно, но мисля че и на място би се оправил, макар че е времеемко.

И аз така правя винаги, но се чудя за Сърбия дали не е по-различно и може да се намерят нощувки  на място, при бабите...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако ще се ходи до Блед, дваж повече би си струвало да се направят още няколко километра и да се стигне до Бохиньското езеро. Но много по-близо до Марибор е Логарската долина в Камнишко-Савиньските Алпи. В моите планове за Словения това е най-мощно забитото кабърче. Разходката в долината би трябвало да е дори по-лека, отколкото маршрута при Плитвишките езера.

Edit: mary_shery ме е изпреварила, съвсем логично.

 

Ако следвам зададената програма, след Плитвишките езера аз бих се прехвърлил в Босна към  водопадите на река Уна. Не са много далеко от Плитвице.

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, ruwenzogy каза:

 

ден Втори - самият Нови Сад и Фрушка гора

 

 

 

Във Фрушка гора има едно уникално етно село, а кухнята и ястията там са превъзходни, казва се "etno naselje Vrdnicka Kula" aко те интересува мога да ти обясня по-подробно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, master_of_germs каза:

 

 

Ако следвам зададената програма, след Плитвишките езера аз бих се прехвърлил в Босна към  водопадите на река Уна. Не са много далеко от Плитвице.

 

А къде се намират тези водопади? Виждам нац.парк Уна - дали са там?

Връзка към мнение
преди 19 часа, Meidj каза:

Всъщност истината е, че тези пирамиди тотално не се вписват в догмите на съшитата с бели конци "официална ""наука""" и затова гледат да ги омаскарят по всякакъв начин.

Това, че някой не разбира елементарни физикогеологични процеси, не дискредитира геологията по принцип.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
22 hours ago, ruwenzogy said:

А къде се намират тези водопади? Виждам нац.парк Уна - дали са там?

Да, точно там. Най-големият 25-метров водопад е Щърбачки бук ( Štrbački buk ). Разположен е в участъка, където Уна е граница между Хърватия и Босна и Херцеговина, така че има гледки към него и от двете страни. Откъм Босненската страна е националния парк Уна, най-близкото селище е Doljani. Откъм хърватската страна има малък парк (Una Mamea) - най близкото селце е Donji Štrbci.

Малко по на юг, в босненската част на Уна има и още водопади, около Мартин Брод.

 

Ето една статия за водопадите в БиХ:

https://www.balkanvibe.com/story/7-Most-Attractive-Waterfalls-in-Bosnia-and-Herzegovina/249

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Други неща, които съм си отбелязал за посещение в Херцеговина и които са доста слабо известни у нас, са Рамското езеро с разположения на полуостров в него манастир и природния парк Блидинье, който е съвсем близо...

https://hr.wikipedia.org/wiki/Ramsko_jezero

 

http://www.visitmycountry.net/bosnia_herzegovina/en/index.php/national-parks/66-bastina/nacionalni-parkovi/262-nature-park-blidinje

 

Оттам насетне водопадите Кравица и Благай текке в района на Мостар вече са достатъчно известни

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имам следния доуточняващ въпрос. Някой знае ли за работното време на Дрвен град, понеже ще пристигна около 5 следобед, дали е възможно да се разгледа, или има някакви ограничения? И също граничния пункт между Вишеград и Мокра гора дали е денонощен, или вечер се затваря....

Връзка към мнение
Преди 1 час, ruwenzogy каза:

Имам следния доуточняващ въпрос. Някой знае ли за работното време на Дрвен град, понеже ще пристигна около 5 следобед, дали е възможно да се разгледа, или има някакви ограничения? И също граничния пункт между Вишеград и Мокра гора дали е денонощен, или вечер се затваря....

Граничния пункт е денонощен, а за Дрвенград се съмнявам да има работно време, все пак там е етно село с леглова база

Редактирано от aikula3d
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря.

А нещо някой може ли да сподели за Плитвичките езера. За колко време долу-горе се прави обиколката и каква е цената на парка.

И нещо подобно за Босненските пирамиди - колко време е необходимо за разглеждането и само с водач ли става?...

Връзка към мнение
Иван Попов

Входна такса за Плитвички езера от 110 hrk (180 hrkот 01.07 до 31.08)

За 4/5 часа мисля,че се минава повечето забележителна част от парка(е май може и за по-набързо около 2/3 сигурно).Поне такава ми е информацията.

 На обратната страна на билета има карта на езерата, на входа също има една по – голяма карта на езерата, на входовете и изходите, на връзките с корабчето и местните автобусчета. Важно е да се знае всичко това, от кой вход се влиза,по коя пътека/ маршрут/ се минава , от къде за къде се взема корабче, къде има места за почивка. Защото маршрута е около 2 – 3 часа. И е нужно ако сте група, да следвате пътеката, по която се движат всички от групата. За посещение на езерата се предлагат както 2 – 3 часови маршрути, така и целодневни, та дори и тридневни ( за да видите всичко, ви трябват поне три дена). Площтта на целият парк с езерата е ококо  294,82 кв. км. А адреса на езерата е : www.np-plitvicka- jezera.hr.

Дано не съм Ви подвел..

Редактирано от Иван Попов
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

А нещо някой може ли да сподели за Плитвичките езера. За колко време долу-горе се прави обиколката и каква е цената на парка.

Лятото е ужас при езерата от хора. Препоръчвам ви да отидете рано сутринта (7 часа отваря парка), защото тогава е по лесно да се паркира, няма да се редите на опашка за билет и около езерата няма да има много хора. Към обяд става таква гъчканица, че едва може да вървиш от хора. Има различни маршрути, но ако искате да обиколите всичко 4 часа си трябват.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 18 минути , ruwenzogy каза:

Благодаря ти. Ние ще сме около 20 септември. Дано да е намаляла гъчканицата...

Аз август бях и тогава около обед стана непоносимо от хора. Вероятно септември ще е значително по добре. Повечето от посетителите са плажуващи на морето, които си правят екскурзия зе един ден. Краят на септември вече е извън активният сезон.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , Иван Попов каза:

 

За посещение на езерата се предлагат както 2 – 3 часови маршрути, така и целодневни, та дори и тридневни ( за да видите всичко, ви трябват поне три дена).

Какви са тези тридневни маршрути? На картите които раздават в парка има само маршрути които са до 6-8 часа. Вероятно това е програма ако всеки ден отделяш по 3 часа за да не се умориш :)

 

program-a.jpg

 

program-b.jpg

 

program-e.jpg

 

program-f.jpg

 

program-h.jpg

 

program-k-ulaz1.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.