Прескочи до съдържание

дневник Балканска обиколка с кола за единадесет дни


Препоръчани мнения

Така. Сега стана по-интересно. Тоест обиколката се удължи на единадесет дни, и вече не е само Сърбия, а си става една мини балканска обиколка . Много мислех дали да го давам по-лежерно, но това не е моя стил и затова ще включа доста неща, пък каквото стане.

На първо време ме интересува как стои въпроса за зелена карта за Босна - необходима ли е , от къде се взема и колко струва. Понеже след Плитвичките езера, мисля да вляза в Босна за водопадите на река Уна. Изглеждат доста привлекателно...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 20 часа, ruwenzogy каза:

На първо време ме интересува как стои въпроса за зелена карта за Босна - необходима ли е , от къде се взема и колко струва. Понеже след Плитвичките езера, мисля да вляза в Босна за водопадите на река Уна. Изглеждат доста привлекателно...

Зелена карта за колата нямаш ли? Поне нашата си включваше всички държави от Балканския полуостров +ЕС, вярно преди 2 години, но не вярвам да има кой знае какви промени... провери каква е и твоята. 

Редактирано от Polina
Връзка към мнение

За Босна съм зачитала във форума, че не признават зелените карти и на границата се сключва такава за територията на Босна за 10-15 евра. Личен опит нямам.

 

Иначе на моята кола зелената карта не покрива Албания, Македония, Босна, Черна гора и други държави извън ЕС - така беше и преди 2 години (когато се интересувах) и сега - принципно е лизингова и нямам глас при избора на застраховател и условия. 

Редактирано от temporary
Връзка към мнение
On 7/20/2017 at 4:55 PM, master_of_germs said:

Пътят до Дяволя Варош (Дяволския град) е... в лошо състояние... Меко казано. Все пак не е някакъв тежък планински път с много завои, а и аз не съм шофьор, но в качеството ми на пътник хич не ми беше комфортно. Самият дяволски град също е леко разочароващ... при условие че сърбите го изкарват нещо едва ли не от ранга на Белоградчишките скали. Така че не отивайте с голяма кошница очаквания. Ако сте били на Стобските пирамиди - много е подобно, но на доста по-малка площ, макар да може да се стигне по-близо до "пирамидите с шапки" и да е фотогенично за снимки.

 

Присъединявам се към това ревю -  по-малък от Стобските пирамиди този Дяволски град и е разочароващо.

Връзка към мнение

Аз като влизах в Босна ми поискаха зелена карта,шофьорска книжка и лична карта, няма такова нещо че не важи зелената карта и че ти искат 15 евро за да ти издадат тяхна такава. Само в Косово издават такъв документ!

Редактирано от aikula3d
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Изглежда въпроса за зелената карта е сложен и не достатъчно ясен. Ще проверя каква е нашата зелена карта. Аз чувам за около 50 евро на границата. Ако е десет-петнайсет ще ги преглътнем, ама чак 50.....

Някой знае ли нещо за меандрите на река Увац. Докъде най-много може да се стигне с кола и колко след това е пешачката. Изглеждат уникално красиви...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Понеже ние минавахме в Босна с три автомобила заедно, на двата от тях на самата зелена карта Босна не беше зачеркната, т.е. влизаше в застраховката не платихме нищо, а на третата кола Босна беше задраскана с х, което значи, че самият застраховател не покрива на тяхна територия и платихме по мой спомен около 35 евро. Така че си е според това как е означено на полицата.  @bardon27 , помниш ли колко точно платихме?

Редактирано от Тони
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , ruwenzogy каза:

Изглежда въпроса за зелената карта е сложен и не достатъчно ясен. Ще проверя каква е нашата зелена карта. Аз чувам за около 50 евро на границата. Ако е десет-петнайсет ще ги преглътнем, ама чак 50.....

 

Хич не е сложен, просто се увери от тук, че имаш зелена карта с включена Босна и Херцеговина. Застрахователят ти ще ти помогне, със сигурност не е 50 евро. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, temporary said:

За Босна съм зачитала във форума, че не признават зелените карти и на границата се сключва такава за територията на Босна за 10-15 евра. Личен опит нямам.

Ау! Сори, грешката е моя! Това написаното е за Косово. Сбърках страните! В Босна и Херциговина съм влизала и не е имало нещо особено!

Връзка към мнение
3 hours ago, ruwenzogy said:

Някой знае ли нещо за меандрите на река Увац. Докъде най-много може да се стигне с кола и колко след това е пешачката. Изглеждат уникално красиви...

Четох преди време пътепис някакъв, че има къмпинг между селата Крстац и Дружиниче. Къмпингът бил доста стар и без никакви удобства. Но в този пътепис там бяха оставили колата и оттам по пътека по брега над меандрите.

В гугъл мапс излиза като Kamp na Sjeničkom jezeru.

Но със сигурност има и много други подходи, все пак това е доста голям район. В сайта на природния парк предлагаха и различни разходки с лодки и с водач.

http://www.uvac.org.rs/programi-posete-2017-godine

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много добра програма @ruwenzogy:)  Никога не съм ходила в Сърбия, а все си мисля да го направя. Ще трябва да мисля обаче за придвижване с общ.превоз, че КАТ още не ми връщат книжката. И времето тогава ще е страхотно за разходки. Много хубави емоции пожелавам ..

Редактирано от Емика
правописна грешка
Връзка към мнение

Програмата ми на този етап изглежда по следния начин.

Ден първи - 15 септември / петък   Панчарево - гара Орешец / пещера Венеца - Белоградчишки скали - Видин -

                        около 300    км , спане - Видин

Ден втори - 16 септември / събота  Видин - Брегово - Неготин - Долни Милановец - Велико Градище - Смедерево - спане    Бела църква, около 330  км, с акценти на Джердапската клисура, и крепостите в Голубац и Смедерево

Ден трети - 17 септември / неделя  -  Бела църква, Вършац, Зренянин, Сремски Карловци и спане в Нови Сад, 

около 250 км,  с акценти на  малките градчета във Войводина и най-вече Нови Сад

Ден четвърти - 18 септември / понеделник  -  Нови Сад - Фрушка гора - Суботица - Сомбор и спане в Осиек, 

               около 300 км,  предвиждам 2-3   манастира  във Фрушка гора и поемам към другите 3 града, които изглеждат    много интересни с тамбурашите...

Ден пети - 19 септември / вторник   Осиек - Копачки рит - Джаково - Вараждин - спане Вараждински Топлице, 

около  350  км,  с     разглеждане  на нац.парк Копачки Рит, катедралата в Джаково , както и замъка на бароковия Вараждин

Ден шести - 20 септември / сряда    Вараждин - замъците Тракошчан и Велики Табор - Кумровац - Марибор и спане в Птуй,  около 220 км  разглеждане замъците на Северна Хърватия, родното място на Тито Кумровац и малко от Северна Словения

Ден седми - 21 септември / четвъртък    Птуй - Карловац - Плитвички езера - Бихач - спане Кулен Вакуф   около 280 км

                          тук основното естествено, че са Плитвичките езера, предвиждам около 3 часа и половина, но както дойде....

Ден осми - 22 септември / петък   Кулен Вакуф - Мартин Брод - Книн - Кравица - Почител - Благай - спане Мостар , 

                      около  380 км                        Ден за красотите на Босна, водопадите и изворите на река Уна, водопада Кравица,      Благай.           Книн може и да го пропусна, но и    там е първия водопад на КРКА, както и огромна крепост...

Ден девети - 23 септември /събота/   Мостар - Високо - Сараево - Вишеград /спане/   около 300 км

                          Мостар и Сараево съм ги гледал, но ще им отделя някой час. Акцент Босненските пирамиди, също   Андричград....

Ден десети - 24 септември /неделя/        - Вишеград - Мокра Гора - Чачак - Сеница - Нови пазар /спане/ -    към 300 км

                           Много интересен и натоварен ден. Не зная как ще се справя....  Три основни цели - 

                           Дрвен град, Овчаро-Кабаларската    клисура и меандрите на Увац, ще търся някакви обзорни площадки....

Ден единадесети - 25 септември /понеделник/   Нови Пазар - Кралево - Тръстеник - Крушевац - Панчарево,    

                            към 450 км  Ден за манастири - Студеница, Жича, Любостиня и арх.парк в Крушевац,

                              и оттам директно към къщи....

 

 

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Давайте критики. Освен, че е много натоварено, казвайте какво не ви харесва и какво пропускам. Хем искам да оптимизирам пътуването, хем не ми се изхвърля нищо.

И да  спомена, че това е първа балканска обиколка. В близките години планирам още 2 подобни обиколки. Едната Белград - Лонско поле - Логарската долина - Блед - Бохин , Истрия и оттам по Далматинското крайбрежие и прибиране през Черна гора и Косово,  И другата с основен акцент Албания, като ще включа Македония и Северна Гърция

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 3.08.2017 г. в 17:50, ruwenzogy каза:

Изглежда въпроса за зелената карта е сложен и не достатъчно ясен. Ще проверя каква е нашата зелена карта. Аз чувам за около 50 евро на границата. Ако е десет-петнайсет ще ги преглътнем, ама чак 50.....

Не е сложен въпроса. Човек обикновено се заплита в гражданска, каско, покрития, зелена карта и т.н.

 

В опит за мини резюме бих нахвърлял следното:

- Гражданска отговорност. Задължителна е за БГ. Има застрахователи, които сключват само за България и искат доплащане за да важи за чужбина. Ако не си в този изключителен случай, то зелената карта (която по същество е сертификат признат от страните участници, че имаш гражданска отговорност) следва да ти я издадат безплатно.

За къде и как важи гледаш тук:

http://www.nbbaz.bg/OtherCountryTrip/GreenCard.aspx
Косово не са член на системата там вадиш отделна гражданска отковорност.

 

- Каско (отговорност на застрахователя за теб и твоето возило при различни рискове) - тук е по щекотлив въпроса. За Балканските държави, нечленове на Евросъюза застраховките са все с клаузи и трябва да се чете внимателно.

 

---

Сега ще поразгледам и програмата ти, но аз при влизането от Видин бих включил Гъмзиград в Сърбия, а защо не и Крайова в Румъния - просто ще станат 12 дни:) ?

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 8/4/2017 в 14:32, ruwenzogy каза:

Давайте критики. Освен, че е много натоварено, казвайте какво не ви харесва и какво пропускам. 

Сам казваш, че е много натоварено. На мен ми звучи като супер натоварено. На ден гледам имаш средно 300-350 км път! Предполагам знаеш, че там профила на повечето пътища е като БГ извън магистралите и дългосрочно както и да караш средната скорост ти е 50-55 км/ч. Това означава минимум 6-7 часа път на ден без почивка и въртенето по населените места! Реално би ти отнело поне 7-8 часа само каране. Много е, освен ако не си екстремист или правиш само каране без разглеждане.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 5.08.2017 г. в 18:28, Двуцветко каза:

Сам казваш, че е много натоварено. На мен ми звучи като супер натоварено. На ден гледам имаш средно 300-350 км път! Предполагам знаеш, че там профила на повечето пътища е като БГ извън магистралите и дългосрочно както и да караш средната скорост ти е 50-55 км/ч. Това означава минимум 6-7 часа път на ден без почивка и въртенето по населените места! Реално би ти отнело поне 7-8 часа само каране. Много е, освен ако не си екстремист или правиш само каране без разглеждане.

Като зачетох началото си помислих - ето един човек, който ще каже, че не е толкова натоварено... Е, аз си знам , че средната скорост е около 55-60 км, но си мисля, че около 5-6 часа каране и 5-6 часа разглеждане, ще е ОК. То карането няма да е накуп, а около час каране, толкова разглеждане , и така....

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, ruwenzogy каза:

Като зачетох началото си помислих - ето един човек, който ще каже, че не е толкова натоварено... Е, аз си знам , че средната скорост е около 55-60 км, но си мисля, че около 5-6 часа каране и 5-6 часа разглеждане, ще е ОК. То карането няма да е накуп, а около час каране, толкова разглеждане , и така....

прави го, както си го наумил. Вероятно някои неща ще ти отпаднат по пътя.., ще разгледаш нещо, което не си включил и така. Аз преди време бях пуснала една тема и ме оплюха, че било все едно е хвърлен боб на картата, ама си я направихме и си беше супер.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 8 часа, ruwenzogy каза:

Като зачетох началото си помислих - ето един човек, който ще каже, че не е толкова натоварено... 

Разбирам те накъде биеш :)

Правил съм подобен маршрут за 5-6 дни със същото темпо и то по утъпкани пътеки с местен човек, който знаеше какво правим и къде отиваме и не че е непостижимо, но ми дойде малко нанагорно. При теб периодът е два пъти по-дълъг и си предвидил разнообразни маршрути, та за това си мисля, че може малко да те понатовари и да отнеме от удоволствието. Но в крайна сметка винаги може да променяш планове според зависи в движение.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте,

Като си гледам програмата, малко случайно се е получило , че почти всички манастири, които искам да посетя, се падат в двата понеделника. Някой наясно ли е , да ли след съботно-неделните литургии и масови туристически посещения, манастирите ще бъдат отворени в понеделник, или светите отци ще си почиват подобно на доста музейни работници...

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Добро утро,

Явно тук няма любители на поклоническия туризъм, затова ще ви попитам нещо, което съм убеден, че знаете.

Как стои въпроса с дизела/бензина в страните  Сърбия, Хърватия, Словения и Босна, които се каня да посетя?

Къде е най-евтино, и как са цените спрямо България?

Връзка към мнение

А има ли по границите някакви задължителни неща за плащане, които могат да ме изненадат?   Например, някаква карта за Словения......или как става придвижването в отделните държави.  Не съм карал много в чужбина и затова все отлагах тези обиколки, но май им дойде времето....

Връзка към мнение

Винетката за Словения задължително още на самата граница, че много често чакат на метри след и ако нямаш, здраво глоби. На самата граница от словенска страна има надпис отдясно и една врата и пише винетки. Там се влиза и има гише, на което продават. Карти не приемаха там, задължително трябваше кеш, поне аз като минавах.

В Сърбия най-изгодно се плаща тол-таксата с карта или в динари, в евро е дървен курса.

Босна и Хърватия няма нищо специфично.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.