Прескочи до съдържание

Роден в облаците


Polina

Препоръчани мнения

Спомням си, че преди време в една тема коментирахме точно това - какво ли гражданство ще получиш, ако се родиш по време на полет?

Опитах се да потърся темата, за да пусна новинката там, но за съжаление не я намерих. За това си позволявам да я пусна тук

Казано по друг начин, малкия Никола е проплакал на над 10 000м, някъде над Атлантическия океан... едно от единадесетте бебета родени във въздуха и може би единственото засега българче ! :) 

Какво е било вълнението на всички пътуващи, остава да предполагаме, но резултата е на лице. 

  • Харесвам 18
Връзка към мнение
преди 9 часа, Polina каза:

Спомням си, че преди време в една тема коментирахме точно това - какво ли гражданство ще получиш, ако се родиш по време на полет?

 

В случая бебето е български гражданин. Защото:  чл. 8. Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин - Закон за българското гражданство. Това е едната хипотеза в закона- придобиване на българско гражданство по произход. Втората е- придобиване на българско гражданство по месторождение, но при нея чл. 10. гласи: Български гражданин по месторождение е всяко лице, родено на територията на Република България, ако не придобива друго гражданство по произход. Значи, първо е гражданството по произход. И следователно детето родено в самолета е български гражданин, щом  поне единия родител е българин, в случая пишат, че майката е българка. Като пример: ако англичанка роди на територията на РБ, детето й няма да е български гражданин, ако съпругът й не е българин.

Редактирано от Емика
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Обсъждахме, да, но и аз не мога да го намеря. Детето придобива гражданството на родителите/родителя си в повечето случаи (изкл. държави, които прилагат принципа jus soli, т.е. дават гражданство на лица, родени на територията им). Задължение на държавата, където е регистриран самолетът, да предостави гражданство, възниква само, ако детето иначе би било без гражданство (напр. ако майката е от Сирия - тя не може да предостави гражданство на детето си, само бащата би могъл, но има случаи, в които е неизвестен или починал. Или пък има държави, които предоставят гражданство само на деца, родени на територията им. Ако е родено на самолет, регистриран в друга държава, няма да получи гражданство. Или пък детето е родено от родители без гражданство - по света има олко 10 млн такива лица. В България са най-вече граждани на СССР, които след разпадането му по една или друга причина не са получили гражданство).

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Развитие по въпроса с националността и мястото на раждане на детето :)

 

Шеф от „Луфтханза” обяви с каква националност ще бъде българчето Николай, родено на борда и възкликна: Уникален паспорт, уникално дете!

 

Цитат

Детето ще бъде с българска националност, но като място на раждане няма да бъде посочен град, а географските координати – 49 градуса северна географска ширина и 21 градуса западна географска дължина.

 ............. ............ ................. ..............

„Обсъждаме в момента какво да направим за Николай, искаме да е нещо много специално – да направим нещо за живота и бъдещето му, не само да лети безплатно, например”, добави Толвет.
 

...и пожизнен HON Circle Member с всички ползи от това, да речем :) 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Преди 1 час, wilks каза:

49 градуса северна географска ширина и 21 градуса западна географска дължина.

Ще бъде интересно с формулярите на българската администрация.

  • Харесвам 15
Връзка към мнение
преди 56 минути , Childish каза:

Ще бъде интересно с формулярите на българската администрация.

Не само с българските формуляри ще бъде проблем! Много често, когато попълваш онлайн формуляр, трябва да избираш държава от падащо меню. Как ще избере детето “държавата“ в която е родено? Компютрите на различните администрации по света също често работят с падащо мен и не са готови да обработват такива данни. В един момент може да се окаже, че ще има проблем да получи лична карта, паспорт, шофьорска книжка и т.н.

Не му завиждам!

 

Дано все пак му измислят някакъв хубав и ценен подарък.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Какво избираш из менютата няма особено голямо значение. В смисъл ако не го тълкуваш буквално, а като "чии гражданин си". Целта е да е ясно от коя държава са документите, а не точно на кои координати си роден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, neuromancer каза:

Какво избираш из менютата няма особено голямо значение. В смисъл ако не го тълкуваш буквално, а като "чии гражданин си". Целта е да е ясно от коя държава са документите, а не точно на кои координати си роден.

Държава и място на раждане са много важни данни, особено когато става дума за издаване на някакъв документ, регистриране в полицията или на границата и т.н. Никой държавен служител няма да си позволи да ти пише различна държава и място на раждане само защото “не било много важно“. Това все пак си е фалшификация на данни в официален документ.

Връзка към мнение
преди 6 часа, Topfly каза:

Държава и място на раждане са много важни данни, особено когато става дума за издаване на някакъв документ, регистриране в полицията или на границата и т.н. Никой държавен служител няма да си позволи да ти пише различна държава и място на раждане само защото “не било много важно“. Това все пак си е фалшификация на данни в официален документ.

Аз говоря за регистрация по сайтове и подобни... За издаване на официален документ се гледа друг официален документ, примерно акт за раждане и каквото пише там, това ще е. А дали пише "Born 10 miles south of Mayfield" или "46гр 56мин северна ширина 20 гр 30 мин западна дължина" е все едно ...

 

Малко забавна случка, тук в Бразилия за официални документи искат не само твоето име, но и на родителите. И си пиша аз навсякъде името на майка ми както си е, докато накрая ми поискаха акт за раждане, а там майка ми е с моминското име (не знам стандартно ли е така за българските или моя не е съвсем нормален) и казаха, че трябва да ме пишат както е по документа, а не както аз им казвам. Аз реших, че няма да обикалям да се пререгистрирам, да се оправят. Та за половината институции съм един, за другата половина леко различен. Досега никъде не са забелязали, че сме двама, но не е късно...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 4 часа, neuromancer каза:

Аз говоря за регистрация по сайтове и подобни... За издаване на официален документ се гледа друг официален документ, примерно акт за раждане и каквото пише там, това ще е. А дали пише "Born 10 miles south of Mayfield" или "46гр 56мин северна ширина 20 гр 30 мин западна дължина" е все едно ...

 

Малко забавна случка, тук в Бразилия за официални документи искат не само твоето име, но и на родителите. И си пиша аз навсякъде името на майка ми както си е, докато накрая ми поискаха акт за раждане, а там майка ми е с моминското име (не знам стандартно ли е така за българските или моя не е съвсем нормален) и казаха, че трябва да ме пишат както е по документа, а не както аз им казвам. Аз реших, че няма да обикалям да се пререгистрирам, да се оправят. Та за половината институции съм един, за другата половина леко различен. Досега никъде не са забелязали, че сме двама, но не е късно...

Доста безболезнено ти се е разминал проблемът с данните, но историите не винаги са толкова весели. Веднъж ми отказаха да ми издадат заграничен паспорт, защото въпреки, че по ЕГН се водя мъж, в едната от базите данни ме водеха като жена (!!!), а като калпак имаше и малка разлика в изписване на имената ми. Близо два месеца ми трябваше докато си оправя данните и за малко не изпуснах пътуването ми до Южна Америка.

 

Много лесно ти е да кажеш, какво трябва да пише в документите на детето, но съвсем друг въпрос е може ли администраторката да го направи. За да не стават грешки и за да може по лесно да се търси в различните бази данни все по разпространено е възможно най-много данни да се избират от падащо меню. Ако се пише на ръка, някой администратор може да напише Bulgaria, друг Balgaria и за компютъра това ще са различни държави. Проблемът на падащото меню обаче е, че е доста вероятно да няма опция роден във въздуха. От тук ще му почнат ходенето по мъките на детето. Ще му откажат да му издадат лична карта, паспорт и т.н, и ще му препоръчат да подаде оплакване. Институциите ще му приемат оплакването с разбиране, но за да може да се промени софтуера ще трябва да се направи обществена поръчка за която трябва да има планирани пари в бюджета. Ако има късмет детето след 2-3 години ще може да получи паспорт, лична карта и т.н.

Същият казус може да се случи при подаване на молба за e-visa и т.н. Изобщо не е готино и весело нещо ако излизаш извън стандартите на институциите!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Акт за раждане се иска в краен брой случаи - при вадене на първи документи за самоличност, при сключване на граждански брак (не съм много сигурна) и най-честият случай е при вадене на свидетелство за съдимост, изисквано при постъпане на работа и имащо давност 6м. Т.е. ако човек си сменя работата по-често околкото се жени, му се налага да посещава рахонния съд при всяка смяна на местоработата. В София има 2 гишета - за родени в София и родени извън София. Ще бъде интересно на гишето с такъв акт за раждане.

 

По-интересният момент за мен в този случай е майката. В напреднала бременност в ... Колумбия?

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много раздухахте проблема, реално такъв няма.

 

Из www.grao.bg/normact/Naredba-RD-02-20-9.doc

Цитат

Чл. 12. (1) При регистриране на раждане, настъпило в чужбина, данните за името на титуляря, датата и мястото на раждане, полът и установеният произход се вписват в акта за раждане без изменение така, както са вписани в представения препис или в превода на български език на чуждия документ.

Никоя база данни не поддържа всички населени и ненаселени места в света - затова полето е прост текст. Що се отнася до "държавата", както е обсъждано многокранто, това е променлива величина, днес едни държави ги има, утре не, преди 60 години пък какво е било .. Няма ограничение по "падащо меню". Също чист и прост текст, който се вкарва в системата веднъж и си седи така по паспорти и документи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Последният път, когато ходих да си сменям паспорта, от МВР-то ме пратиха в общината да си сменям в регистъра държавата, в която съм роден, понеже тя вече има друго име.  Което на мен ми се стори леко абсурдно, понеже аз когато съм се раждал, името на страната си е било каквото е било тогава, а не каквото е сега ....

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Направо са те хванали за канарче. Ако си роден в Чехословакия, в град, който си е сменил името и не знаеш дали днес е в Чехия или Словакия, какво правиш :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
4 minutes ago, Фил said:

Последният път, когато ходих да си сменям паспорта, от районното ме пратиха в общината да си сменям в регистъра държавата, в която съм роден, понеже тя вече има друго име.  Което на мен ми се стори леко абсурдно, понеже аз когато съм се раждал, името на страната си е било каквото е било тогава, а не каквото е сега ....

 

Е те това е безумно! Единствения резон е, че явно я няма вече в базата данни или е "несъществуваща" ...

Иначе, за акта и за името на майката, да в актовете за раждане са записани моминските имена на родителите /поне в старите/,защото сега на моите деца си пише сегашното ми име /което е старото, но с тире/. Странна работа.

Връзка към мнение
преди 28 минути , macf1an каза:

 Ако си роден в Чехословакия, в град, който си е сменил името и не знаеш дали днес е в Чехия или Словакия, какво правиш :)

Не знам, вероятно проверяваш ... :)

Връзка към мнение
преди 17 минути , luba_rizova каза:

Е те това е безумно! Единствения резон е, че явно я няма вече в базата данни или е "несъществуваща" ...

Вероятно те няма в падащото меню и те задължат да сменяш ;) В крайна сметка това е един вид актуализация, но обикновенно винаги има нова държава към която може да се пишеш. Ако си родена във въдуха вече е по сложно :)

 

Аз имам познат който е роден в СССР на територията на Украйна на след разпада на СССР не искаше да стане украинец. 10 години живя в Унгария без да е гражданин на никоя държава и с паспорт на СССР, докато взе унгарско гражданство. Сега се върна в Украйна с унгарски паспорт и това го спаси от това да го мобилизират на източния фронт, като украински гражданин.

Връзка към мнение

Ако бяха летяли над Канада сега бебето щеше да има и канадско гражданство ;)

Canada

Babies born in Canadian airspace are automatically extended Canadian citizenship, but birth in or over international waters is assessed on a case-by-case basis. Various factors are assessed in determining citizenship at birth, parentage being the most important factor. But being born in a Canadian-registered vehicle would establish a connection with Canada which would probably be taken into account, if application was made to have the person declared a Canadian citizen.[1]

 

Връзка към мнение
преди 29 минути , Topfly каза:

нова държава към която може да се пишеш

Което представлява фактическа лъжа в официален документ, т.като в момента на раждане държавата е била различна. С огромно удоволствие бих се заял до кокал с тях, ама хората не са такива ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дядо ми е роден в гр. Фере, когато е бил български град. В личната му карта пишеше, че е роден в Гърция. Явно водещият критерий е в коя държава попада към настоящия момент територията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не се задълбавайте толкова, преди няколко дни си подновявах паспорта в консулството, няма никакви списъци или падащи менюта, попълва се един лист с химикал :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , macf1an каза:

Което представлява фактическа лъжа в официален документ, т.като в момента на раждане държавата е била различна. С огромно удоволствие бих се заял до кокал с тях, ама хората не са такива ...

Чак лъжа не е, защото не подменят физическото място на раждане, а само го актуализират към сегашното положение. Според мен идеята на това упражнение е да няма успоредна статистика и един да е роден в СССР, а друг в Украйна, един в Югославия, а друг в Македония и т.н. Това би объркало различни статистики, които се правят от тези данни.

Връзка към мнение

Задачка-закачка: какво ще пише в документите ако лице е родено в международни води, на кораб плаващ под пиратски флаг.

(Джак Спароу не играе)

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.