Прескочи до съдържание

Тема тип "дневник" vs пътепис


Препоръчани мнения

И аз предпочитам да пиша в дневник защото съм леко несериозен и доста дълго време след прибирането дописвам и подбирам снимки. Това пък ме подсеща, че от 6 дни се каня да пусна продължението в темата ми...

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ще взема отношение само по 2-3 неща:

- изпoлзването на "vs".

Направих го, не защото искам да зачертая или противопоставя (антагонистично) едното срещу другото, а защото мисля, че за конкретна дестинация никой няма да седне на пише и едното и другото т.е. кое от двете човек да си избере. В този смисъл е vs. :) 

 

- какво е "дневник" и какво "пътепис"

Очевидно изявите ни във форума (в тези им две форми) са далеч от класическите дефиниции на тези понятия. Аз влагам смисъла, който те са придобили тук във форума. :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 22 минути , ven62 каза:

Ще взема отношение само по 2-3 неща:

- изпoлзването на "vs".

Направих го, не защото искам да зачертая или противопоставя (антагонистично) едното срещу другото, а защото мисля, че за конкретна дестинация никой няма да седне на пише и едното и другото т.е. кое от двете човек да си избере. В този смисъл е vs. :) 

 

- какво е "дневник" и какво "пътепис"

Очевидно изявите ни във форума (в тези им две форми) са далеч от класическите дефиниции на тези понятия. Аз влагам смисъла, който те са придобили тук във форума. :)

 

Вен, па да ти имам на теб проблема!:rtfm:

Ми, тЕ тук е мястото, да се разгърнеш на воля - кеф ти дневник, кеф ти пътепис, кеф ти - стихове, есета и прочие литературни породи.:lol:

И никой няма да ти придиря за нищо, ами всички ще ти се радваме и ще си четем с интерес.

Ти само пиши, моляяяя!:):)

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 6 минути , AlexandraKo каза:

Вен, па да ти имам на теб проблема!:rtfm:

Ми, тЕ тук е мястото, да се разгърнеш на воля - кеф ти дневник, кеф ти пътепис, кеф ти - стихове, есета и прочие литературни породи.:lol:

И никой няма да ти придиря за нищо, ами всички ще ти се радваме и ще си четем с интерес.

Ти само пиши, моляяяя!:):)

:)

Грешно си ме разбрала. Аз нямам проблем. И темата (малко нескромно) се надявам да не е само за мен.

Може би съм някакъв странен тип, но винаги търся максимална ефективност.

Освен това, когато вземам - гледам и да давам ... ама така ще се задълбочим много ... Едва ли си струва :)  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , ven62 каза:

:)

Грешно си ме разбрала. Аз нямам проблем. И темата (малко нескромно) се надявам да не е само за мен.

Може би съм някакъв странен тип, но винаги търся максимална ефективност.

Освен това, когато вземам - гледам и да давам ... ама така ще се задълбочим много ... Едва ли си струва :)  

Виж сега, човек много пъти изчита цяла книга, за да отсее една-едничка мисъл, която помни цял живот. И четенето си има смисъл.

Какво значи максимална ефективност?:resent:Според мен, дори не трябва да се мисли в такава посока.

На един му е интересно - чете-ефективно е.

Друг тази дестинация не го интересува-не чете-няма ефективност.

Ако така ще ти хареса - значи, пиши си с мисЛАта, че всичко е максимално ефективно.;)

Ти само пиши, пиши, пиши / давай непрекъснато, тогава няма да мислиш какво вземаш/ и не го мисли чаааак толкоз надълбокооо!:)

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , AlexandraKo каза:

 

Какво значи максимална ефективност?

:)

 

Значи, че като напиша нещо, освен аз самия да си го намеря и препрочета (слава богу - с това се оправям :) ) да може и средно статистически човек, външен за форума,  да го намери ЛЕСНО и да го прочете.

 

А иначе (генерално) имам какво да коментирам по мнението ти, но ще се въздържа :) Много "философско" ще стане, а и ще размием темата. :) 

 

 

А и стига ме бута ... пиши, та пиши. :lol: Аз каквото и колкото съм могъл съм написал. Все пак съм инженер. :) 

Но... за Сицилия, живот и здраве ще пиша... ще видиш ти. ;)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Моите 5 стотинки по темата...

 

С дневник ми е по-лесно, по-удобно да систематизирам използваната информация за дадена дестинация, да разкажа какво точно съм видяла, усетила, вкусила, чула, снимала и т.н. Мога да пиша по темата, когато ми дойде музата или започна да обработвам снимките.

 

Дали си заслужава усилието да пишеш, било пътепис, било дневник - 1000% ДА.

 

Мисля, че и друг път съм разказвала този случай - на една винена сбирка имаше едни дами, които точно се бяха върнали от Билбао. Заговорихме се и аз казах, че също съм била там преди тях. Покрай всички приказки за пътувания, стана дума и за магеланци.ком и те казаха, че една част от подготовката им е била по тема от сайта, в последствие се оказа, че аз съм автора на тази тема...

 

Та освен да цитирам

Преди 1 час, AlexandraKo каза:

Ти само пиши, пиши, пиши / давай непрекъснато, тогава няма да мислиш какво вземаш/ и не го мисли чаааак толкоз надълбокооо!

 

  • Харесвам 11
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 51 минути , Светославов каза:

Вен, който търси, намира, дори и да му е трудно. А на който му е трудно да намери нещо, значи не му е достатъчно интересно/важно :)

Ето отговора:

 

உங்கள் அறிக்கையை தவறானது

 

Само не ми се измъквай, че не ти е "достатъчно интересно/важно" :)

Имай предвид, че можех и доста по-трудно да го направя, а не както сега - само с 2-3 цъкания на мишката в повече :) ;)

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз понякога пиша дневник - именно когато се опитвам да е на място, докато пътувам. Но правя дневници и постфактум, когато ще си разсъждавам надълго и нашироко, понякога с години :)  Още не съм стигнал до средата на дневника си за Япония.

От друга страна, не пречи после да се дооформи и организира и да се публикува като пътепис. Едното ми се вижда като бележки и коментари, а другото  - цял, последователен разказ.

Ама те тези форми сме си ги кръстили и изнамерили тук във форума, така че съобразяването на едната или другата е въпрос на личен избор.

 

Независимо от вида ми е изключително интересно да прочета дневник/пътепис, който е направен с хъс и хумор - Macf1an е уникален с историите си, Домосед също е с неподражаем стил, което никога не ме е спирало да се зарадвам и на писания с повече снимки и коментари към тях. Така, че бъдете разказващи с текст или снимка, а формата е подробност.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
На ‎7‎/‎31‎/‎2017 в 9:31, Lindt каза:

Не знам какво значи темата да потъне, а пътеписът да остане. .

Има си бутон "Пътеписи" - натискаш и отиваш в съответния раздел (континент, държава и т.н.) и пътеписът е там. Отне ми точно 15 секунди да го намеря.

snip1.thumb.PNG.4efdf4b63adb38fad3bbe71271d58220.PNG

snip2.PNG.7213875b5fe421ba89504b0063ff7e24.PNG

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И да добавя - пътеписът може да се открие, дори да не си се логнал, а темата излиза само ако си логнат. Аз много често чета без да съм логната и така съм ограничена до темите, които се виждат само на първата страница. :) Търсене също не може да се прави, ако не си влязъл .

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Травеолани каза:

И да добавя - пътеписът може да се открие, дори да не си се логнал, а темата излиза само ако си логнат. Аз много често чета без да съм логната и така съм ограничена до темите, които се виждат само на първата страница. :) Търсене също не може да се прави, ако не си влязъл .

Съвсем не. От менюто избери "Форуми" и имаш достъп до всички форуми и теми, дори да не си логната. А освен това няма много смисъл да не се логваш, ако четеш форума редовно. Освен всичко друго така помни какво си прочела и може да отваряш само непрочетеното. Като се логнеш веднъж на компютъра ще те помни много дълго, няма нужда да влизаш пак.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
4 hours ago, neuromancer said:

... Като се логнеш веднъж на компютъра ще те помни много дълго, няма нужда да влизаш пак.

Това съвсем не е задължително да е нещо хубаво ;)

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

На мен ми харесват и двата типа описание на пътуването. Дневникът е може би по-динамичен и последователен, докато пътеписа може и да е по-разхвърлян. Аз съм писал и по двата начина. Нека всеки да си пише както си му харесва и най-важното, да си остави добър спомен за в бъдеще. Вярно е че някои неща са по-добри, други по-лоши, трети откровено скучни и безинтересни, но най-важното е човек да си изкара добре пътуването. Тъй че за мен как е описано, вече е от второстепенно значение.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Бистра Божикова

За краткото ми време тук и наблюденията ми само от страна на читател предпочитанията ми са за пътеписите. :wub:

Без значение на таланта за писане, получаваш цялата картина, било то емоционално или фактологично разкрита.

В темите тип дневник коментарите се повтарят, кой прочел, кой пропуснал. Трябва да изчетеш примерно 84 страници последователно, да видиш дали някой не е питал твоята си питанка. Понякога т.нар. диалог преминава в лични нападки и се изгубваш в спорове.

Но за всеки влак си има пътници и колкото повече информация, толкова по-хубаво. :)

 

Редактирано от Бистра Божикова
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 54 минути , П.Кръстев каза:

Между другото има ли възможност да се търси само в темите дневници? В смисъл да напиша ключова дума и резултатите да са само от тези теми?

Не виждам на този етап как да го реализираме, освен ако някой не е по-навътре в търсачката и да сподели дали става :) Или намираш всички дневници или само ключова дума. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
5 hours ago, neuromancer said:

Е, винаги може да излезеш, нали така

Така е, но това е като да си оставите картата за библиотеката на гишето в библиотеката.

Е, нали може и да си я вземете с вас, биха казали някои

Но по принцип никой не си оставя каратата за библиотеката в библиотеката ;)

 

Връзка към коментар

E, сега, предполагам, че (почти) всеки е наясно, че ако ползва обществен компютър трябва да излиза.

Ако компютъра си е мой, не е задължително. То все едно да си държиш картата в портфейла. Може да ти откраднат компютъра, но и портфейла също ;)

А пък това е форум, не е банка, какво толкова може да стане? Някой да попише глупости от мое име? То аз съм и модератор, та може и малко поразии да направи, хм... Ама Травеолани не е :lol:.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Потресаващо е колко хора не се разлогват, когато използват обществени компютри.

Още по-потресаващо е колко хора не си дават сметка за последиците, дори ползвайки домашния си компютър. Аналогията би била картата да си е в портфейла, но някой може да има отдалечен достъп до нея - например да е направил копие при плащане с импринт (сваляне на отпечатък на картата с индиго и валяк + преписване на всички данни). Тогава картата си е в порфейла, който си е при легитимния собственик, но това не значи, че някой друг не я ползва.

Колко ли поразии може да направи един модератор - достатъчно, че @Георги да трябва да ходи и да търси архиви, от които да ресторва. По-лошото е, че от името на някой обикновен потребител могат да се появят един куп мнения, които да доведат до по-сериозни злоупотреби, което да ощети немалко потребители на форума ;). А клетият потребител дори не може да ги изтрие... И следва да се обяснява... Само защото е последвал един непремерен съвет...

 

И идеята на тази част от дискусията не е да се сочим с пръст, а да се замислим. Малко елементарна проактивност никога не вреди.

Връзка към коментар

Масовите посетители на сайта не могат да редактират мнения след 90-те минути, така че пораженията са ограничени :) Естествено, винаги е добре и допълнителна сигурност никога не вреди, но трябва да се намери баланса между сигурност и удобство. Много лесно може да се забрани запазването на логина, да се въведе 2FA и други неща, но това по-скоро ще отблъсне потребители, от колкото да ги успокои, че са защитени тук колкото в онлайн банкирането си например. С две думи, всеки сам си преценява риска :) 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.