Прескочи до съдържание

Как финансирате пътуванията си?


Препоръчани мнения

Работя на трудов договор и на частно, дори и в работно време, разбира се, с разрешение. На работа не вземам почти нищо, но от "допълнителната" работа изкарвам доста прилично и спестявам много и нямам проблеми с финансирането. Всъщност не съм правил далечни пътешествия, но никога не е късно. Допреди 9 години бях само на ниска заплата и нещата бяха направо трагични. Не бях ходил никъде по света и едвам изкарвах месеца. Тогава си намерих уж допълнителната работа и малко по малко нещата потръгнаха.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Все гледам да купя нещо от ден за ден. Единия месец да речем самолетен билет, другия да платя престоя, на третия да речем пак самолетен...и така

Като ти гледам броя на пътуванията, при теб годината е от 32 месеца!!! ;):lol:

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

За мен поне най-важното е желание да имаш. Не вземам голяма заплата ( нито съпругата), но малко по малко, събрахме пари за една екскурзия до Италия Честно казано предпочитам да давам пари за такива неща отколкото да ходя по заведения. Ако е за някоя по далечна дестинация сигурно ще тегля кредит, после ще връщам ама това което ще видя  никой не може да ми го вземе.

...ще трябва да си взема една кредитна карта от нормална банка най-накрая :lol:

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Aз като Тони купувам на порции и накрая не се усеща като голям разход. Примерно сега съм платил полетите и разни други транспорти за февруари и като дойде февруари останалият разход на място почти не се усеща  :)

Дам ли веднъж парите после бързо ги забравям ... 

 

Смятам си разхода накрая , като погледна с колко пари съм тръгнал , с колко се  връщам , какво съм изсмукал от кредитната карта  и  добавям  колко съм дал за предварителните резервации.

 

П.С. По ресторанти ходя рядко , но иначе много обичам заведенията и не се лишавам от тях. Харесва ми да съм сред хора.

Май единствения законен порок за който не харча е пушенето (отказах го ) и хазарт (освен Тото 2  :lol:)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Пожелах си среща с вас - стана; сега чакам за печалбата от тотото и околосветското :lol::yahoo:

Е нали се разбрахме желанията се сбъдват едно по едно  :lol:

Иначе аз си решавам проблема така -в моя живот пътуванията са приоритет № 1 !!! . Трупкам в една сметчица парички и от там си купувам билетчето (за накъдето ми видят очите), което е най-често 2-3 месеца преди самото пътуване- т.е. имаш после малко време да вземеш въздух . После събирам пари за престоя там . В повечето случаи успявам да ги финансирам, но ако видя че няма да успея със собствени средства взимам пари от една ВСК (взаимно-спомагателна каса) на която все още съм член, независимо че не работя вече в онази агенция. (приятното при заема от ВСК е, че реално няма лихва).

 

Между другото за първото ми пътуване в Азия, мрънках на всички мои приятели, че много ми се ходи до там пък нямам достатъчно пари и така мрън, мрън,мрън - интересното беше, че ми предложиха да ми услужат с една не малка сума :) ...ми взех я!!! Имам си девиз " Пари се връщат - време не ! "  (за протокола- дори я върнах  :blush: ...преди срока за връщане)  B)

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

С частен бизнес. Обаче докато го изградим години нямаше пари за пътуване в чужбина. Сега времето е проблем. Повече от седмица/10 дни не можем да отсъстваме и затова пътуваме основно в Европа. Не се лишаваме от заведения, но за дрехи не виждам смисъл да давам.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

По принцип с пари финансирам пътуванията си. За сега не съм намерил друг вариант, макар, че има хора, които работата им е да пътуват или са талантливи и пишат, за местата, на които пътуват и т.н.. А парите идват от работата, която работя. Готиното е, че професията ми позволява да блъскам както на трудов договор, така и на парче, така, че ако много ми се пътува, мога да се смажа от работа и да изкарам допълнителни пари за да си помогна към основния доход. Но най-важното е, че вече нямам никакви заеми към никого и част от парите, които изкарвам, могат да бъдат спестени за непредвидени разходи, пътуване и от сорта.

Обаче, както и другите казаха, важното е да си подреди човек приоритетите. Ако приоритета ти е да пътуваш, се опитваш да спестяваш, вместо да купуваш разни ненужни неща и така.

Но няма какво да се заблуждаваме, за да се пътува често, си трябва човек да има сравнително добри доходи.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Аз също не харча за дрехи, козметика , обувки и всичко останало там - вещи не ми трябват, само да ги местя и чистя и накрая да ги изхвърля. Заведенията също не са ми приоритет и страст. Не знаех дали има такава тема, нищо не намерих и затова я пуснах. Любопитно ми беше просто, защото повечето от вас са пътували много и обширно, а аз съм все на близки разстояния, та се чудех дали аз не бъркам нещо. Виждам всички пестим и се лишаваме от това онова заради страстта към пътуването, но определящо е и колко му е заплатата на човек...Явно трябва по-доходна работа да намеря ;) доста по-доходна, няколко пъти :lol: Иначе по агенциите плащат малко и ако пътуваш сигурно те въртят на едни и същи дестинации.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Aз като Тони купувам на порции и накрая не се усеща като голям разход. Примерно сега съм платил полетите и разни други транспорти за февруари и като дойде февруари останалият разход на място почти не се усеща  :)

Дам ли веднъж парите после бързо ги забравям ... 

 

Смятам си разхода накрая , като погледна с колко пари съм тръгнал , с колко се  връщам , какво съм изсмукал от кредитната карта  и  добавям  колко съм дал за предварителните резервации.

 

П.С. По ресторанти ходя рядко , но иначе много обичам заведенията и не се лишавам от тях. Харесва ми да съм сред хора.

Май единствения законен порок за който не харча е пушенето (отказах го ) и хазарт (освен Тото 2  :lol:)

Аз пък никога не ги смятам, естествено, че първо купувам билетите, после след време вътрешните полети, ако има такива, после резервациите за хотели, евтини, разбира се, без да прекалявам, после си правя груба сметка колко горе-долу ми трябват за там, вземам малко повече и една кредитна карта за всеки случай и тръгвам. Като се върна прибирам каквото е останало за следващия път и си оставям със спомените, никога не правя сметка, че може да се уплаша. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз също не харча за дрехи, козметика , обувки и всичко останало там - вещи не ми трябват, само да ги местя и чистя и накрая да ги изхвърля. Заведенията също не са ми приоритет и страст. Не знаех дали има такава тема, нищо не намерих и затова я пуснах. Любопитно ми беше просто, защото повечето от вас са пътували много и обширно, а аз съм все на близки разстояния, та се чудех дали аз не бъркам нещо. Виждам всички пестим и се лишаваме от това онова заради страстта към пътуването, но определящо е и колко му е заплатата на човек...Явно трябва по-доходна работа да намеря ;) доста по-доходна, няколко пъти :lol: Иначе по агенциите плащат малко и ако пътуваш сигурно те въртят на едни и същи дестинации.

Аз дрехи си купувам, козметика също, както и обувки, но предимно от разпродажбите, 12-15 лв. за дреха не е проблем, само с обувките на правя компромис, все пак не си тормозя краката. Не искам да изглеждам като клошар, но като пътувам, пътувам по най-евтиния начин. Билетите ги търся с месеци, даже и с години понякога за дадено място, докато намеря евтин вариант, все гледам да комбинирам поне по 2 държави с евтин полет между тях, спим в евтини хотели, пътуваме с обществен транспорт, таксита само в краен случай, организирани екскурзии - изобщо, храната не я броя, то и тук да стоим пак се яде. Храним се, разбира се от магазина, аз тук не ходя по ресторанти, че там ще си губя времето с тях. Все пак имаме и други разходи, като студент, например. Но за да пътуваш трябват пари, колкото и да сведеш разходите, без пари не става.

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Мен ме финансират за момента :-) не е вярно, че младите днес не могат да пътуват, толкова възможности има, какви ли не стипендии и конкурси, бригади и какво ли не. До края на гимназията не бях излизал от България, кандидатствах във Франция, приеха ме и получих стипендия. И кеф ти Брюксел за 40€, кеф ти Барселона за 50€ (благодарение на изиджет). Работил съм и нощно време или през уикенда но на френска заплата. Та така и до днес, сега завършвам. Единствено в Реюнион ми платиха нашите билета, там имах също стипендия и френска заплата отгоре - намерих си работа в хотел. Сега в Гамбия ми плаща френското правителство стипендия за стаж в чужбина имах си и лични спестявания. Обичам да ходя на заведения, да си купувам скъпи неща но гледам да съм разумен. Иначе съм правил и глупости, особено един много лош револвиращ потребителски кредит преди 2 години, който още си плащам като поп и ще изплатя поне двойно. Можех да го погасява досега 100 пъти, но не на цената да спра да пътувам.

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз пък никога не ги смятам ... 

 

Браво щом си на този етап  :P

 

П.С. Не е въпрос да се плаша - ако не мога да си го позволя хич няма да тръгвам. Понеже винаги има вероятност да се върна  на дадено място обичам да знам потенциалните си разходи. Всъщност досега почти винаги съм бил под заложените очаквания , но пък обичам да пазарувам и понякога това качва разходите.

Пазя си и всичките електронни резервации за  всяко пътуване  от 2008 -ма насам.

 

Пари похарчени за дрехи или други вещи са винаги извън сметките за пътуването и не се причисляват като разход  , но на практика от години не съм купувал дрехи или електроника от БГ  !

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Пари похарчени за дрехи или други вещи са винаги извън сметките за пътуването и не се причисляват като разход  , но на практика от години не съм купувал дрехи или електроника от БГ  !

А там такива неща сигурно са изгодни, имайки в предвид, че намаленията са наистина намаления :)

Връзка към коментар

От известно време набюдавам коооолко излишни пари отиват за "глупости". Чак ме е срам..... от себе си. Не, че не пътуваме, но винаги е с "готови" пари - банката, заплати на куп... Вече реших и съм на път отворя каса "пътувания", т.е. влог. Надявам се до януари - планирам нещо тоооопло - да съм ги събрала. Индонезия или Карибите - вали не вали.....някъде там ще сме, надявам се с вашите съвети и подкрепа.

 

В този ред на мисли, то пари.....да, ама и време от къде намирате. Аз още от сега се чудя, как ще "липсвам" 10 дни от работа.... :unsure:  А, за по-далеч...не си струва 5-6-7дни, то само път...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А там такива неща сигурно са изгодни, имайки в предвид, че намаленията са наистина намаления :)

 

Това едно на ръка , а освен това на определени места избора е много по-голям.

Примерно в Европа Лондон ми е номер 1 за шопинг . Електроника пък в Азия.

 

П.С. Анета , точно това е проблемът и при мен . Дори да работиш за себе си много малко са бизнесите които позволяват продължителното ти физическо отсъствие. Примерно в случая с Чили само пътя от БГ в двете посоки е грубо 4-ри дни . Ако ти се искат поне десетина дни там ей  ги едни две седмици бруто  :rolleyes:

Затова и казах , че ми се иска да съм рентиер ;)

Друг вариант са наследени пари или пък добра пенсия от САЩ ,Канада , Австралия , НЗ или разбира се Западна Европа .

Редактирано от stenk
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

От известно време набюдавам коооолко излишни пари отиват за "глупости". Чак ме е срам..... от себе си. Не, че не пътуваме, но винаги е с "готови" пари - банката, заплати на куп... Вече реших и съм на път отворя каса "пътувания", т.е. влог. Надявам се до януари - планирам нещо тоооопло - да съм ги събрала. Индонезия или Карибите - вали не вали.....някъде там ще сме, надявам се с вашите съвети и подкрепа.

 

В този ред на мисли, то пари.....да, ама и време от къде намирате. Аз още от сега се чудя, как ще "липсвам" 10 дни от работа.... :unsure:  А, за по-далеч...не си струва 5-6-7дни, то само път...

Времето определено е фактор от значение.....Аз мога най-много 10 дни (от 20 годишно) наведнъж и ги чакам с нетърпение.

Има хора, които постоянно са отпуск и ходят натам насам, но ми прави впечатление, че мои приятели си пускат неплатен или болничен и готово....аз не мога да си позволя нито едно от двете, а и малко съм суеверна относно фалшиви болнични.

Връзка към коментар

Това едно на ръка , а освен това на определени места избора е много по-голям.

Примерно в Европа Лондон ми е номер 1 за шопинг . Електроника пък в Азия.

Хайде като ходиш натам ще дам един малък списък :lol: или поне съвет ще знам от кого да търся :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моето време е обвързано със срокове - 1,10, 14, 25 число....E как да се "навра" между тях ... Ще пробвам в най-скоро време с Тайм вюър....дано да се получи, че с техниката хич ме няма....

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Моето време е обвързано със срокове - 1,10, 14, 25 число....E как да се "навра" между тях ... Ще пробвам в най-скоро време с Тайм вюър....дано да се получи, че с техниката хич ме няма....

Колеги сме май.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Добра тема. Беше ми любопитно, да си призная, как успявате да пътувате често и надалече.  :)  При нас - желание огромно, финанси кът. Събираме цяла година за едно пътешествие (и то в Европа), поне засега. А все още дори нямаме деца, та не си представям как се заделят пари с хлапета...

Връзка към коментар

Е как да се финансирам, лично, разбира се.

Все пак гледам да измъкна колкото мога повече срещу парите, които плащам, т.е. ако имам избор при равни цени гледам да печеля мили, кешбек... Доста пътувания (не само за мен лично) съм финансирал с мили.

 

Сега съм си поставил цел да платя с мили и точки от кредитни карти (всичко - ол инклузив или поне полетите) едно море, ама ще видим дали ще имам късмет с промоциите. 

 

По въпроса с отпуските, един-два пъти в по-спокойни периоди в работата съм взимал лаптопа с намерение да свърша нещо спешно, ако възникне и после обикновено ми е излизало през носа.

 

ПП A, имаше един период преди много години, когато работех в чужбина и ми плащаха хотела, та тогава всеки уикенд с най-ниските тарифи на Райънеър където намеря по-интересно място... Ама беше много отдавна.

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Деликатен въпрос. Средствата идват основно от "фонд работна заплата". Само 5 пъти съм пътувал в чужбина по служебни дела, но поне бяха в различни държави с много свободно време. До скоро не можех да спестявам много- обикалях си по заведения, позволявах си скъпи вещи и бях верен на максимата, че всеки спестен лев е спестено удоволствие. След като си намерих човек, който да споделя моята страст по пътуванията обаче си открих сметка и си кътам пари от всяка заплата и бонус, та да има свежи пари на пътувания. Не пуша, не държа да имам тениска за 90 лева, колата ми е колкото да ми върши работа и нещата се получават за сега. Всичко е в приоритетите.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.