Прескочи до съдържание

обиколка из Тоскана с кола....маршрути, предложения, съвети


palia4i

Препоръчани мнения

Здравейте всички!

 

За догодина си избрах Тоскана. полет до Болоня с wizz  от Букурещ. рент а кар от летището, 12 нощувки. последната, 12та, ще е в Болоня, за да се иде през деня до Модена, и да се лети на другия ден.

 

До тук съм "заплюла" Флоренция....естествено:), Пиза, Лука, Сиена, из Кианти, Гросето, Арецо, Волтера, Кортона, Монталчино, Монтепулчано, Сан Джиминяно...

Много ми се иска да "огрея" Маса, Портовенере и Чинкуетере...

 

Освен фундаменталните въпроси къде да се отиде?; какво да се види?, най-много очаквам предложения и съвети за "разхвърлянето" на програмата по тези 11 дни!!

 

Кои са удобните места за "база"? 

Как да са разпределени местата по дни, за да не се стигне до хаос?

 

благодаря предварително на всички "тосканци"!

Връзка към мнение

Моето лично предложение за база е Флоренция. Бях препоръчал в друга тема и хотел. Според мен Флоренция е чудесен избор добре от гледна точка на локация за дневни трипове в Тоскана. Не бива да се забравят и преимуществата на големия град от гледна точка на условия по време на престоя...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моето лично предложение за база е Флоренция. Бях препоръчал в друга тема и хотел. Според мен Флоренция е чудесен избор добре от гледна точка на локация за дневни трипове в Тоскана. Не бива да се забравят и преимуществата на големия град от гледна точка на условия по време на престоя...

да, хотела който препоръча го разгледах, хареса ми. но не смяташ ли че 11 нощувки само там ще са ми множко? идеята ми е да сляза "надолу и вдясно" към Арецо, Кротона, а и "нагоре вляво" към Маса и Портовенере, в тази връзка, няма ли да ми отнеме много шофирането напред-назад?

Връзка към мнение

Не бих казал, но можеш да проиграеш дневни маршрути през сайта на мишлен, за да се ориентираш в разстоянията и времетраенето за пътуване...

 

Лично аз разсъждавам, че установяването в една база, която се намира в центъра на дестинацията е за предпочитане от гледна точка на удобство. Защо всеки ден да опаковаш, пренасяш и разопаковаш куфари? Защо всеки ден да се настаняваш в друг хотел? Защо е необходимо да губиш ценно време с тези действия, вместо сутрин да отпрашиш с колата към поредната дестинация в радиус от около 100 км? Това е лично мое мнение, разбира се...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ние направихме миналата година това пътуване, но за по-малко дни:

 

Пловдив

Триест - нощувка

Триест

Венеция

Венеция

Верона нощувка

Верона

Флоренция  - 2 нощувки

Флоренция

Сан Джиминяно

Сан Джиминяно

Пиенца -  2 нощувки

Пиенца

Сиена, Монтепулчано, Монталчино

Пиенца

Ферара

Ферара

Загреб нощувка

Загреб

Пловдив

Около Пиенца и Монтепулчано има др. интересни малки селца. Това, което посочвам беше плана, но около Сиена и Пиенца, програмата се пренареди. Това са част от местата.

Връзка към мнение

То където и да отпрашите из Тоскана, все е красиво.

Аз лично бих се базирал някъде из селата, а не във Флоренция, за да се избегне сума време в трафик за влизане и излизане, че и плащане на паркинг, но всеки с вкуса си. (Като фен на фотографията в никакъв случай не бих стоял повече от 1-2 нощувки във Флоренция, защото докато отида до мястото за снимане и то вече станало обед) Ако сте повече хора и за повече време може да се вземе направо вила. Ако ще ходите до Чинкуе Тере с база Флоренция ще ви дойде малко далече може би.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз обикновено спазвам следният принцип - когато сме с обществен транспорт - настанявае в големите градове, когато сме с рент-а-кар - настаняване в малки населени места.

 

Иначе Дюк по принцип е прав, че не е много гот всеки ден да разтваряш и да събираш багаж, но аз 12 дни ми изглежда съвсем приемливо да се отседне на две, или даже три места, разположени  според програмата и маршрута.

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Ето и моята програма.Тръгвам на 11.03.2015 и ще нощувам в Белград /Несебър – Белград – 820 км./

12.03 - Белград – Любляна 533км. – тук ще се видим на летището със спътничката, ще имаме цял след обяд в Любляна , вечер и нощувка в Любляна.

13.03 – ако има нещо за гледане в Любляна го посещаваме до обяд, след което тръгване през Триест до Венеция – 245км., 3 нощувки във Венеция.

14.03 – ставаме рано и разглеждаме Венеция до късно вечерта, нощувка.

15.05 – Венеция- цял ден

16.03 - Венеция– Верона- Флоренция – 200км. Разглеждане на Верона , пристигаме във Флоренция късно, настаняване и 5 нощ. във Флоренция. Четири пълни дни за разглеждане. До 20.03 вкл.

21.03 – 25.03 – обиколка на Тоскана / Лука, Пиза, Сиена, Арецо, Кианти и много други/ Тук предлагам да сме без предварителна резервация за нощувки, където се случи.

26.03 - Сан Марино нощувка в Сан Марино.

27.03 – Сан Марино, Римини, Равена, Венеция – 300 км. нощ. във Венеция

28.03 – аерогара и аз обратно към България

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравейте!. Ще споделя моята тосканска програма за 10 нощувки, заминавам на 26.10. Когато се върна, ще докладвам дали е успешна. Ден първи: пристигане по обяд, разглеждане и нощувка в Болоня. Сутринта рано - потегляне за Чинкуетере, тигел между петте селца от Риомаджоре и връщане пак там с влак, нощувка. За следващите 5 нощувки съм наела приземен етаж от къща в  Ponteginori,  Montecatini Val di Cecina, Pisa, Tuscany (в околностите на Волтера). Пътьом, разглеждане на Пиза и Лука. Следващите дни, където ни хрумне из селцата на Тоскана, за сега съм сигурна само за Сиена. Последните три дни във Флоренция. После обратно със самолета от Болоня. С кола под наем, естествено. И предложения и забележки са добре дошли :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Елоена, вероятно го имаш в сметката, но така както си го написала не става ясно, та затова ти предлагам да не подминеш Портофино.

Връзка към мнение

:( За него като че ли няма да остане време, много ще се отдалечим в обратна посока. Май ще го оставя за друг път.

има корабчета, наричат ги редовни фери-та, повече за месните, не толкова за туристи - 25-27 евро на човек в 2те посоки, 18-19 евро /по памет/ само в едната, не са като туристическите, дето са по 100 евро на човек, та тръгват от всяко едно пристанище. препоръчаха ми да ида с колата до La Spezia, да я оставя на паркинга на пристанището. да се кача на ферито дето минава през портовенере, чинкуетере, спира на 4те от всичките 5, можеш да слезеш и пак да се качиш на следващото фери и така до портфино. на портофино да сляза и да се върна с влак надвечер в La Spezia да си взема колата и да се прибера. може и обратния вариянт - с колата до портофино, фери, влак до портофино.

eleona, предполагам че летите с wizz. препоръчвам ти Модена. аз лично не харесвам Болония, въпрос на вкус, естествено. но Модена е близо и си заслужава да се види, по макар и за 2-3 часа.

Редактирано от palia4i
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

правя нещо подобно на Елеона. но реших да летя до Флоренция с Алиталия. разликата между полет с wizz до Болоня и такъв с Алиталия през Рим се оказа 27 евро в плюс за вторите. Алиталия каца в 11 на Флоренция, навръщане и 2те компании са с обедни полети. тези 220 км, дето ше ги мина в 2те посоки /болоня - флоренция-болоня/, смятам че си струват времето, и в крайна сметка тези 27 евро ще се изплатят. 

програмата засега изглежда така:

ден 1ви - кацане в 11 във Флоренция, 12 часа взимам колата и потеглям за Арецо, настаняване към 13 часа, 1/2 ден арецо

ден 2ри - езерото трасимено, перуджа, асизи

ден 3ти - кортона, молтечино, пиенца, молтепулчано

ден 4ти - до към късен следобед в арецо, или нещо наоколо, потегляне за Флоренция, настаняване в апартамент в околностите на Флоренция.

дни 5ти-9ти - сиена, волтера, ст. джиминиано, обиколка из кианти, чинкуетере и портофино, пиза, лука, ливорно.......

вечерта на 9тия ден връщане на колата, за флоренция тя не ни трябва вече

дни 10-11 - Флоренция

ден 12 - трансфер до летището на флоренция, полет към БГ

Редактирано от palia4i
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

има корабчета, наричат ги редовни фери-та, повече за месните, не толкова за туристи - 25-27 евро на човек в 2те посоки, 18-19 евро /по памет/ само в едната, не са като туристическите, дето са по 100 евро на човек, та тръгват от всяко едно пристанище. препоръчаха ми да ида с колата до La Spezia, да я оставя на паркинга на пристанището. да се кача на ферито дето минава през портовенере, чинкуетере, спира на 4те от всичките 5, можеш да слезеш и пак да се качиш на следващото фери и така до портфино. на портофино да сляза и да се върна с влак надвечер в La Spezia да си взема колата и да се прибера. може и обратния вариянт - с колата до портофино, фери, влак до портофино.

eleona, предполагам че летите с wizz. препоръчвам ти Модена. аз лично не харесвам Болония, въпрос на вкус, естествено. но Модена е близо и си заслужава да се види, по макар и за 2-3 часа.

Toва с фери-тата е чудесна идея, но имаш ли представа колко е пътя до там като време? И през колко време са корабчетата?

Връзка към мнение

Toва с фери-тата е чудесна идея, но имаш ли представа колко е пътя до там като време? И през колко време са корабчетата?

http://www.navigazionegolfodeipoeti.it/orario.asp?lang=eng

 

това е сайта. има разписание до 25.10, може би до 1-2 дни ще има разписание и за след 26.10. до портофино за съжаление са приключили, но до чинкуетере си вървят.

eleona,  ето ти още нещо

 

http://www.cinqueterre.it/uploaded_binary/sentieri.jpg

Редактирано от palia4i
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Mного ти благодаря за инфото! Ще помисля дали да видя Чинкуетере от водата, или водата от Чинкуетере :) Би било добре да можеше и двете, но за съжаление този път акцента се падна на Тоскана и няма да има време. Явно ще остане за друг път, комбинирано с Портофино. Още веднъж благодаря за чудесната идея!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Е-е-е, тоскански девойки, такива хубави програми сте замислили, че ви се радвам - блазе на мъжете ви: като бейове ще си отживеят тез готованковци :). Дано и времето ви да е хубаво, защото това лято беше най-студеното и шантаво от 70 г. насам по думите на много тосканци.

 

И понеже имате да изхранвате много мъжове, а едва ли всяка вечер ще сте на кръчма, че в Тоскана не са евтини, - я да ви "светна" къде да пазарувате като местните, при това на най-разумни цени. Три са моите предпочитани вериги в Тоскана (има и други):

 

1. IPERCOOP - огромни магазини с формат на "Метро": http://toscana.paginegialle.it/toscana/ipercoop.html

 

2. COOP - малкото братче на IPERCOOP: http://www.coopfirenze.it/punti-vendita

 

3. CONAD - големи магазини с всичко нужно: http://toscana.paginegialle.it/toscana/conad.html

 

Като ви желая приятно прекарване и пламнали от вината мераци, се надявам да ходите всички подпийнали, разбира се, без шофьорите. Навсякъде е пълно с ферми като долузаснетата, дегустациите на 3 до 6 вида вина са между 10 и 15 евро на човек.

 

Тъй като местните пържолки са доста големи, дано да се върнете по-дебели, че нещо слабички ми изглеждате:

 

 

И, правите каквото правите, дръжте Сиена и не я претупвайте. Само жалкото е, че на 27 октомври закриват интарзиите по пода на катедралата, ама нейсе.

 

Наздраве! :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ooo, много благодаря за чудните пожелания, съвети, информация! Винаги много се радвам на твоите постове, Италия просто се лее от тях!

Да внеса две уточнения: отиваме по женски, мъжете остават тук :), много работни го раздават. 

Пожеланието да се върнем по-дебели хич не ни е необходимо, но за сметка на това със сигурност ще се сбъдне (винаги става така в Италия :) ) А времето.....по прогноза няма нито един дъждовен, даже нито един облачен ден! Ихааа, малко остана, нямам търпение вече!!!!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Каква оптимистична новина... Тоскана по женски... кеф... :lol:

 

От гледище на човек, изминал не малко километри през тази година в Тоскана, съм уверен, че тосканските шофьори са... хм... леко калпави шофьори. То пък ние да не сме по-добри от тях. Бъдете внимателни при шофирането, защото, според мен:

 

1. Мигачи в Тоскана не се ползват - пестят си крушките.

2. Ако решат да се отбият от магистралата към дадено населено място, тез палавници го правят в последния момент.

3. В лентата за изпреварване най-често се кара броня в броня.

4. Тези "телефонисти" шофират, но пишат смс, имейли, говорят и ич не им дреме.

5. Огромни кервани от тирове.

6. Пътят Импрунета - Сиена е истинска овчарска пътека.

7. В началото и края на почивните дни стават чудни задръствания по основните тоскански пътища.

 

Та внимателно карайте...

 

Ограничения на скоростта и глоби: http://www.poliziadistato.it/articolo/174/

Седмично разписание на камерите "Autovelox", натискате Тоскана: http://www.poliziadistato.it/articolo/175/

Как работи "Autovelox":

 

 

Много здраве с октомврийска Тоскана:

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте,

След месец и ние тръгваме за Тоскана. С кола. Мисля да взема София-Тоскана на един дъх. Преди съм правил София Милано за около 15-16 часа, но имах късмет със забраната за камиони в почивните дни. Мислим да направим базата на село. Т.е. района на сан Джеминяно или като там правилно се казва на български. 

Бих искал да разбера повече относно паркирането. Четох, че във Флоренция това занимание е доста изнервящо и скъпо. Моля за съвети и препоръки. Конкретно условията при наличие на синя карта за хора с увреждания. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От България до Сан Джиминяно пътят не е малко, ако го вземете наведнъж. Да не се "метнете" през нощта някъде по пътя...

 

Паркирането във Флоренция е трудничко, но не и невъзможно. В Италия местата за паркиране са отбелязани с различни цветове на линиите, очертаващи мястото:

 

- жълти - за инвалиди

- сини - срещу заплащане

- бели - за безплатно паркиране

 

Официален сайт на паркингите във Флоренция, има указания за навигации, инфо на свободни места и проч.: http://www.firenzeparcheggi.it/

 

Според наредбата за паркиране във Флоренция хората със специални потребности паркират безплатно на жълтите места, но само срещу специална карта (вж. чл.2 от Правилника, заедно с адреса на офиса за издаването й: http://www.firenzeparcheggi.it/docs/files/Regolamento_Parcheggio.pdf ).

 

Процедурата за издаване на картата е описана тук - http://www.firenzeparcheggi.it/?id=296

 

Със здраве и да ядете много сладолед при синьор Дондоли в Сан Джиминяно. По опашката пред салона ще го познаете. Миналогодишната реколта бяло вино "Вернача от Сан Джиминяно" беше супер. Особено много се хареса на красния пол.

Всички: от Данте Алигиери, през Лоренцо Великолепни та до благоверната ми го харесват мно-о-о-о-г-о!

 

За да спестите парички от скъпите бакалии в Сан Джиминяно, що не си напазарувате в супер- или хипермаркетите в Поджибонси или Монтериджони.

 

Наздраве!

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Имам си билети за Болоня и датите вече са фиксирани 10-25,10,2015 г. 

Започвам с въпросите, които вероятно няма да се изчерпят в един пост и в един ден:

Кацаме в Болоня в 14,15 ч. и вземаме колата.

Плана е 3 нощувки в Лука.

На 11-ти сме на пътешествие по Чинкуе терре. Горед долу се ориентирах за придвижването, но дилемата ми е къде да оставим колата? В Риомаджоре или Портовенере. Като първият вариянт е с кола до Риомаджоре и от там до Манарола пеша, а после с влака слизайки на всяко селце. А накрая от Монтеросо до Риомаджоре обратно с корабче за гледка от морето. Взимаме колата и минаваме през Портовенере. Гледах някакви големи паркинги в Риомаджоре.

Вторият вариянт е до Портовенере с кола. От там корабче до Монтеросо и по обратния път с влакче до Риомаджоре. 

Освен това много искам да вместя и Портофино, но ми се вижда някак невъзможно за този ден. Кой вариянт е добър според вас и дали може да се вмести и Портофино в този ден? Гледах градчетата в Гугъл, доста са мънички.

 

На 12-ти ще отделим време на Пиза и ако останат часове следобяда Ливорно или Ривиерата на север от града. 

 

На 13-ти пътуваме по маршрут Лука – Монтекатини Терме – Пистоия – Прато – Флоренция. Според вас тези градчета заслужават ли си това отделено време? 

 

Някъде четох, че за обиколка на Лука са достатъчни около 2 часа и затова не отделям специално време на града, тъй като ще нощуваме там и смятам да го разгледаждаме всеки ден от престоя ни по малко. 

Ще съм благодарна на всякакви мнения. А после ще питам и за следващия етап от маршрута ни. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

T.e. с нашата синя карта по образец на ЕС няма да може да паркираме на местата за хора с увреждания? 

Не можах много да разбера от флорентинския сайт за паркиране. La tessera CUDE o CPD - за някакви карти става дума...

По малките градчета как е с паркирането? Има ли особености като например да се паркира според дата? 

Има ли безплатно паркиране на супермаркети срещу касов бон?  

====

пътя не е малко. Особено с един шофьор, Но работи. Имахме проблеми с трафик само около Белград и с неописуема радост гледахме как реката от камиони е в насрещното в Италия. Затова ще заложим да сме в Италия късно петък. 

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

такааа, всичко се обърна с главата надолу..:( великия, дълго правен, за по-продължителна обиколка на Тоскана, план се отлага...за сега. На дневен ред е новата ми гениална идея :) - рожден ден из Токсана. Датите са 7-14.07. догодина. 7 нощувки. Билети още не са купени, но местата за спане са определени - в Болоня, където ще кацнем и наемем кола, и Флоренция. 

 

1. Нощувки -  2 към 5 ...или 1 към 6?

2. Къде да ида, и какво да видя за това време? 

3. Как да си структурирам програмата по дни? - тук имам предвид кои градове/села могат да се комбинират в един ден, изхождайки от това, за кое колко време е необходимо, без да е на тагъдък.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.