Прескочи до съдържание

Обществен транспорт в Холандия и OV-chipkaart


Георги

Препоръчани мнения

Даниел Трифонов

Само да добавя нещо за OV chipkaart. През юни месец 2015-та бях в Амстердам и ползвах такава карта за транспорт. Заредих я безпроблемно на гара Amstel от българската си дебитна VIsa Electron.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, предстои ми пътуване в Холандия края на март началото на април. Кацаме в Айндховен. Прогрмата ни е веднага пътуване до Амстердам  за 4-5 дни. Един от дните мислим за разходка до ХАГА и Ротердам. След, което още две нощувки в Ефтелинг . Пътуваме с две деца. Интересуваме какъв вариант за транспорт ще е най - изгоден за нас. Малко съм объркана с описанията по горе за различните карти.

Благодаря предваително!

Връзка към мнение

Здравейте, предстои ми пътуване в Холандия края на март началото на април. Кацаме в Айндховен. Прогрмата ни е веднага пътуване до Амстердам  за 4-5 дни. Един от дните мислим за разходка до ХАГА и Ротердам. След, което още две нощувки в Ефтелинг . Пътуваме с две деца. Интересуваме какъв вариант за транспорт ще е най - изгоден за нас. Малко съм объркана с описанията по горе за различните карти.

Благодаря предваително!

 

Няма какво да се ошашкаш :) Просто си купуваш билетчета (т. нар. еднократна ОВ карта) от гарата преди всяко пътуване и не се занимаваш с нищо друго. За децата, ако са между 4 и 11 години, пътуват за 2.50€ на ден, трябва да им купиш Railrunner билет, пак от машините или касите на гарата. Този Railrunner билет също се маркира на влизане и излизане от гарата, но важи за целия ден. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, прочетох темата дотук за транспорта в Холандия. Бих помолила за съвет и да ме коригирате ако не съм разбрала правилно.

OV-картата е валидна за цялата страна, за всеки вид обществен транспорт. Ще ползваме и автобусен транспорт и влак. По съвет ще заредим картите ( за 2 ма възрастни) само за градски транспорт, а жп билетите ще заплатим намясто ( ще ползваме най вероятно само отиване - връщане Айндховен-Тилбург). По груба преценка ще ползваме автобусен транспорт поне по 10 пъти на човек. Бихте ли ме посъветвали каква сума е удачно да заредим в OV картите? Не мога да се ориентирам и дали транспортът е безплатен за деца под 3 г, или и те плащат билет.

 

П.С. Извинявам се, знам че звуча объркано, но е малко объркваща системата.. поне за мен, на първо четене :unsure:

Връзка към мнение

Здравейте, прочетох темата дотук за транспорта в Холандия. Бих помолила за съвет и да ме коригирате ако не съм разбрала правилно.

OV-картата е валидна за цялата страна, за всеки вид обществен транспорт. Ще ползваме и автобусен транспорт и влак. По съвет ще заредим картите ( за 2 ма възрастни) само за градски транспорт, а жп билетите ще заплатим намясто ( ще ползваме най вероятно само отиване - връщане Айндховен-Тилбург). По груба преценка ще ползваме автобусен транспорт поне по 10 пъти на човек. Бихте ли ме посъветвали каква сума е удачно да заредим в OV картите? Не мога да се ориентирам и дали транспортът е безплатен за деца под 3 г, или и те плащат билет.

 

П.С. Извинявам се, знам че звуча объркано, но е малко объркваща системата.. поне за мен, на първо четене :unsure:

 

10 кратки пътувания, заредете по 10-15 евро на човек, ако случайно ги издумкате, заредете нови, има достатъчно много пунктове за целта - по гари, големи супермаркети и т.н. Но 15 евро мисля, че ще ви стигнат. 

 

Дете под 3г пътува безплатнo. Не съм съвсем наясно дали е необходимо да се купи някаква детска чип карта за целта, но мисля че след като е безплатно няма нужда - през автоматичните бариери по гарите сигурно може да минеш с детето в ръце. Има само ограничение да не заема място, т.е. да го държите в скут, макар че се съмнявам това правило да се контролира стриктно, ако превозното средство е полупразно. 

Връзка към мнение

Благодаря, Георги! Ще заредим с 15 като за начало + 7.5 евро такса. Дотук ми се изясни картинката. Предпочитам да имаме карти , макар градът да е малък, но с хлапето не знаем кога ще се размрънка, та ще се разчита и на градския транспорт.

 

П.С Имате ли идея дали на летището в Айндховен, може да се зареди въпросната карта с кеш?

Редактирано от 12000
Връзка към мнение

Благодаря, Георги! Ще заредим с 15 като за начало + 7.5 евро такса. Дотук ми се изясни картинката. Предпочитам да имаме карти , макар градът да е малък, но с хлапето не знаем кога ще се размрънка, та ще се разчита и на градския транспорт.

 

П.С Имате ли идея дали на летището в Айндховен, може да се зареди въпросната карта с кеш?

 

Почти съм сигурен, че няма как да се зареди с кеш на летището, най-много да има някоя машинка, която приема само холандски карти. И евентуално да купиш картата от някой от вестникарските щандове там.

 

Билета до гарата мисля, че няма отстъпка за ov-chipkaart,  а си е на фиксирана цена, така че може да купите и заредите картите направо от гарата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да напомня, че освен при качване, също така и при всяко слизане от превозното средство картата се маркира. В противен случай системата начислява максималната тарифа. При слизане и апаратите изписват каква сума е останала като наличност в картата...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Дете под 3г пътува безплатнo. Не съм съвсем наясно дали е необходимо да се купи някаква детска чип карта за целта, но мисля че след като е безплатно няма нужда - през автоматичните бариери по гарите сигурно може да минеш с детето в ръце.

 

Евентуално може да им се наложи да доказват възрастта на детето, особено ако е близко до възрастовата граница и/или е по-едричко. Но за тая цел паспортът на хлапето би бил достатъчен :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, абе нещо не мога да си планирам пътуванията от Амстердам централна гара до Giethoorn на 14.04 /между 10 и 11 ч. сутринта/ и обратно на 15.04 /окол17ч./ с 9292.nl. Т.е. виждам ги, като отделни маршрути, но като дам да ми направи връщането, като съм задала вече Амстердам централна гара до Giethoorn, ми го дава, като нова посока. С други думи въпроса ми е, има ли смисъл от онлайн купуване и по– на далавера ли е да купя двупосочен и как да стане?

Благодаря предварително на включилите се! 

Редактирано от si111
Връзка към мнение

Здравейте, абе нещо не мога да си планирам пътуванията от Амстердам централна гара до Giethoorn на 14.04 /между 10 и 11 ч. сутринта/ и обратно на 15.04 /окол17ч./ с 9292.nl. Т.е. виждам ги, като отделни маршрути, но като дам да ми направи връщането, като съм задала вече Амстердам централна гара до Giethoorn, ми го дава, като нова посока. С други думи въпроса ми е, има ли смисъл от онлайн купуване и по– на далавера ли е да купя двупосочен и как да стане?

Благодаря предварително на включилите се! 

 

Няма смисъл от онлайн покупка, да не говорим, че май само холандските карти работеха за влака. Двупосочен не можеш да купиш в различни дни, а дори и пътуването ти да беше в един ден пак нямаше да спестиш повече от таксата за издаване на билет, 1€ май беше. 

Връзка към мнение
Катя мравката

Здравейте, само да ви подсетя че можете да слизате от влака по маршрута, когато има нещо интересно и да продължите със същия билет 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, само да ви подсетя че можете да слизате от влака по маршрута, когато има нещо интересно и да продължите със същия билет 

 

Може ли да потвърдиш, че това работи откакто цялата система е с еднократни OV Чипкарти? Знам, че беше така навремето, но не съм сигурен дали с постоянното сканиране на картите вече са възможни такива спирки. 

Връзка към мнение

Георги, благодаря за бързия отговор, който ще ми спести излишно ровичкане в нета!  :)

Катя, няма да имам време да се възползвам сигурно, но ще ми е интересно, ако потвърдиш, пък... знае ли човек  ;)

Връзка към мнение

Моля за малко помощ, трябва да се придвижа от Бреда до Антверпен, гледам че има влак, но е с прекачване в Розендал, понеже ще съм с багаж предпочитам директна връзка. Вероятно има и автобус, но аз поне не намирам такъв вариант.

Връзка към мнение

Моля за малко помощ, трябва да се придвижа от Бреда до Антверпен, гледам че има влак, но е с прекачване в Розендал, понеже ще съм с багаж предпочитам директна връзка. Вероятно има и автобус, но аз поне не намирам такъв вариант.

 

За съжаление международните влакове вече не спират в Бреда, така че няма как да го направиш без прекачване. Директен автобус също няма, Бреда е сравнително малък град. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За съжаление международните влакове вече не спират в Бреда, така че няма как да го направиш без прекачване. Директен автобус също няма, Бреда е сравнително малък град. 

Благодаря за уточнението.

Връзка към мнение
Катя мравката

Може ли да потвърдиш, че това работи откакто цялата система е с еднократни OV Чипкарти? Знам, че беше така навремето, но не съм сигурен дали с постоянното сканиране на картите вече са възможни такива спирки. 

Не знам със сигурност сега. Миналата година така беше. Но като се слиза от влака на междинните спирки не трябва да се отчеква и чеква билета. Трябва продавачката на билети да се пита за най-сигурно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

В крайна сметка - някой купувал ли е билети за влак онлайн от

http://www.ns.nl/ 

с българска кредитна карта? 

 

Не, то даже и с холандска не може :) Само с тяхната система за банкови разплащания, iDeal, малко по-развит аналог на нашия epay.bg. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ох, аз взех да се чудя трябва ли ни всъщност тази ОВ карта. Ще ползваме автобус 4 пъти ( до Ефтелинг и до Сафарипарка). Има ли инфо някъде за цените на билетите без картата?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.