Прескочи до съдържание

Особености на колите под наем в Исландия


Георги

Препоръчани мнения

И аз първоначално планирах да пробваме нашата обиколка с моторхоум, но се отказах заради метеорологични притеснения. По време на нашето пътуване имаше два пъти, когато бях адски благодарен, че не съм с такъв транспорт - веднъж, когато от Berufjörður продължихме по път 1 през Breiðdalsvík и се набихме на едно доста изнервящо изкачване в/по/през един чакълест участък в доста лошо време - https://www.google.bg/maps/@64.9007093,-14.5808873,3a,75y,4.38h,81.52t/data=!3m7!1e1!3m5!1saTWsbjenhw5e9VTgkoQIsw!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DaTWsbjenhw5e9VTgkoQIsw%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TACTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D392%26h%3D106%26yaw%3D298.03806%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

 

Вторият път беше, когато попаднахме в буря западната част, когато страничните пориви на вятъра достигаха 43 м/с и нашата маршрутка беше доста неуправляема, а и видяхме един обърнат джип до пътя. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Този, първият участък при Breiðdalsvík, наистина е много коварен. Освен че е чакъл и изкачване, има два-три слепи завоя без мантинела откъм океана, а на всичкото отгоре падат и камъни от сипеите отстрани. Така че си е опасно не само за мотърхоум, който обикаля, ами и за всякакво превозно средство да се има предвид. Първата пътека в сипея е прокарана в 1962 г., не е асфалтирано навсякъде и на много места зимата фиордът директно си унищожава пътя. Точно поради непроходимостта и недостъпността на терена, някога алжирските пирати пленяват само трима исландци за роби на това място. Другите бягат по чукарите и пещерите и се спасяват, защото са по върховете на сипеите и ги виждат отдалече с корабите. А злодеите се отказват да ги гонят поради липса на път по земя. А най-интересното е, че в 21 в. нещата там не са мръднали кой знае колко от 400 години.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

 

Аз ще добавя:

 

Thrifty: http://thrifty.is   Запазих с тях вчера, попълва се стандартна информация: Имена, държава, мейл, номер на шофьорска книжка.

 

Отговорност без допълнителна застраховка: 1600€

SCDW - 9€ на ден, като не покрива прозорци фарове и долната част на колата. Сваля отговорността на 400€

 

Grand CDW - 15€ на ден. Допълнително намалява самоучастието до 170€. Включва SCDW, но добавя и "damages to windshields, front lights and damages to the paint of the vehicle caused by gravel or stones that hit the vehicle from a passing vehicle on a gravel road. It also covers damages to the chassis of the rented vehicle, such as to the exhaust system, gear-box and engine if the vehicle scrapes the surface of a regular road or on F-marked roads for those vehicles which are fit for such roads."

 

SAAP - 15€ на ден. Самоучастие 700€

 

Premium CDW - 35€ на ден. Включва Grand CDW и SAAP, като сваля самоучастието до 0€

 

Допълнителен шофьор: 5€ на ден

 

Локация: Взима се извън терминала. Извозват с микробусче на 15мин от и до офиса.

Плащане: Плаща се на място, не се предоставят детайли за кредитна карта.

 

Коментар: Приличен избор на автомобили. Богат избор от застраховки, за всеки вкус. Лесна и бърза резервация с възможност за отмяна по всяко време, не трябва да се заключват пари предварително - плаща се на място с кредитна карта.

Недостатък е не доброто описание на автомобилите. Никъде не става ясно дали са дизел или бензин, което предполага, че всички са бензинови.

 

До вчера бях сигурен, че ще запазя с Bluecar, но не ми се искаше да предплащам 6 месеца предварително. Общо взето застраховката Grand CDW на Thrifty покрива всичко, което Bluecar предлагат, но добавя и долната част на колата, която по принцип не се покрива от много компании. Също така самоучастието е значително по-ниско 170€ срещу 750€.

 

Аз търсех среден клас автомобил - достатъчно голям за да ни събере багажа, но не 4х4 защото ще сме лятото и няма да ходим по F-пътища. За парите, които мислех да дам за Toyota Corolla с Bluecar тук запазих Ford Focus комби, с горепосочените плюсове.

 

На хартия всичко изглежда ОК, надявам се да са коректни и по време на наема, ще напиша отзив след това.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Да, нямахме никакви проблеми, всичко беше както съм го описал по-горе. Бяхме запазили Фокус комби или подобна и ни дадоха Пежо 308 комби автоматик на 4800 км. 

 

 

Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте.

 

Мисля, че тази тема е сякаш най-пълна по темата и искам да задам един-два въпроса за кола под наем в Исландия. 

 

Долу-горе сякаш ми станаха ясни особеностите - ако имам въпроси, ще питам. Сравних много платформи и цени и имам една много голяма чуденка...

 

Колко важно е да бъде голяма колата в зимни условия? Въпросът сигурно звучи тъпо, та да поясня:

 

Колебая се между мини модел кола - цена за 3 дни при Blue Car Rental 106 EUR, като най-добро съотношение с другите платформи;

 

и Kia Soul Model: 2016-2017 - цена за 3 дни при Blue Car Rental 198 EUR (при другите платформи цената е много нагоре).

 

EUR100 е сериозна разлика, но и шофиране в зимна Исландия - края на януари, началото на февруари, не е за подценяване.

 

Мисля, че всички шосета са почистени, обаче искам да чуя вашето мнение. Говорим за нощувка в къща около Selfoss, шофиране по Golden Circle, както и южната дъга до Vik... 

 

Благодаря! :) 

 

Връзка към коментар
преди 14 минути , Rainy каза:

Колебая се между мини модел кола - цена за 3 дни при Blue Car Rental 106 EUR, като най-добро съотношение с другите платформи;

 

и Kia Soul Model: 2016-2017 - цена за 3 дни при Blue Car Rental 198 EUR (при другите платформи цената е много нагоре).

 

Аз бих взел мини модел (стига да е комфортно за броя пътници), понеже не виждам осезаема разлика в проходимостта спрямо Соул-а. Т.е. ако си се движиш по изчистения път мисля, че няма да е от значение.

Връзка към коментар
преди 4 минути , cck каза:

 

Аз бих взел мини модел (стига да е комфортно за броя пътници), понеже не виждам осезаема разлика в проходимостта спрямо Соул-а. Т.е. ако си се движиш по изчистения път мисля, че няма да е от значение.

Пътници - двама, тоест няма проблем за комфорта. Смятах, че стабилността на Соул-а e по-добра, но не познавам нито колата, нито Исландия и затова питам за съвет. @Георги мисля беше доста доволен от него, макар че не е шофирал в зимни условия мисля.

 

Изобщо, приемам съвети в това направление. Благодаря!

Връзка към коментар
преди 1 минута , Rainy каза:

Смятах, че стабилността на Соул-а e по-добра, но не познавам нито колата, нито Исландия

Ами Соул е по-висок, и при високи скорости (над 100 км./ч.) по-нестабилен особено в завоите. Жената [стои до мен и помага да си оформя мнението] заяви "не става за там", а тя кара точно този Соул и беше в Исландия преди месец и нещо, но там си нае Соренто [джип].  То ти предполагам няма да развиваш скорости, де :) ама все пак.

Проблемът е, че духа. И то здраво понякога - трудно човек си отваря/затваря вратата. Застраховките си знаеш...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , cck каза:

Ами Соул е по-висок, и при високи скорости (над 100 км./ч.) по-нестабилен особено в завоите. Жената [стои до мен и помага да си оформя мнението] заяви "не става за там", а тя кара точно този Соул и беше в Исландия преди месец и нещо, но там си нае Соренто [джип].  То ти предполагам няма да развиваш скорости, де :) ама все пак.

Проблемът е, че духа. И то здраво понякога - трудно човек си отваря/затваря вратата.

Нямам никакво намерение да карам с високи скороси, точно обратното. Искам да го фиксирам до 90 км/ч :) Последното е с усмивка, никога не съм ползвала подобна екстра.

 

Точно заради условията питам, защото съм невежа... Благодаря ти!

 

преди 25 минути , cck каза:

Застраховките си знаеш...

Уж... Като стигна до там, ще питам пак :) 

Връзка към коментар

Рейни, в подобна чуденка бях и аз при нашето пътуване и то точно в края на януари началото на февруари тази година и както Георги ме посъветва че ако пътя е проходим за голяма ще е проходим и за малка кола наех Hyundai I30 през budget и не съжалявам е вярно случихме на време нетипично за тези ширини. Но за маршрута който ти ще правиш мисля, че малка кола ще ви е идеална (ние направихме пълна обиколка на острова )..но ти си тази която ще вземе крайното решение.... Не че не ни обявиха за луди, че сме тръгнали две жени в пустоща с кола от този клас, но лудите и Господ ги пази.

Редактирано от wiliko
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 29 минути , wiliko каза:

Не че не ни обявиха за луди, че сме тръгнали две жени в пустоща с кола от този клас, но лудите и Господ ги пази.

И аз така мисля - щото и ние така... :biggrin: 

Благодаря!

Връзка към коментар

Аз също имам един въпрос, свързан с кола под наем в Исландия.

Принципно съм против допълнителните застраховки към рентакар компанията. Това в Исландия е надградено - за камъчета от настилката, за пясъчни ветрове и бури, ...

 

Имам годишна външна застраховка към www.worldwideinsure.com - Car Hire Excess Insurance, която за съжаление не покрива Исландия.

Ще трябва да си сключа още една такава. (Добре е поне, че ще се препокрият само 2-3 месеца).

 

Та въпроса ми е:

Към коя компания да го направя. 

Засега съм се ориентирал към www.icarhireinsurance.com

 

Ще съм благодарен на всякакви мнения/препоръки, особено ако някой има личен опит.

Връзка към коментар
преди 54 минути , ven62 каза:

 

Та въпроса ми е:

Към коя компания да го направя. 

Засега съм се ориентирал към www.icarhireinsurance.com

Точно за тях щях да ти пиша, че покриват и Исландия. Ние направихме годишна през тях преди пътуването до Словакия, Полша и Чехия. За щастие не ни се е налагало да ги тестваме как са с плащането :), но цената им беше най-добра, а и през TopCashBack имат 21,21% кешбек.

  • Браво 1
Връзка към коментар
На 12/10/2017 в 20:26, Rainy каза:

Пътници - двама, тоест няма проблем за комфорта. Смятах, че стабилността на Соул-а e по-добра, но не познавам нито колата, нито Исландия и затова питам за съвет. @Георги мисля беше доста доволен от него, макар че не е шофирал в зимни условия мисля.

 

Изобщо, приемам съвети в това направление. Благодаря!

Не, не съм карал Soul, но се присъединявам към останалите, че малките колички не са чак толкова зле зимата. Може би предимство ще се появи чак при 4х4. 

 

Иначе съм попадал в снежна буря с много вятър с едно малко нисанче (микра май беше), справи се без проблеми, макар и да ми беше малко напрегнато, защото нямам огромен опит в подобни условия. 

Връзка към коментар

@Георги, благодаря. Моя беше грешката - реших, че Soul е 4x4, но не е. И аз се отказах. Но пък засега изборът клони към Suzuki Jimny 4x4...

 

Искам една идея по-голямо спокойствие, макар че може да се окаже илюзорно. Не мога да забравя как танцувах с едно Рено Клио на Тенерифе в посока Тейде, като заваля сняг. Вярно, там беше с летни гуми колата - в Исландия едва ли е така, но рядко така съм се плашила.

 

Бих искала и по-голям 4x4 джип, но както винаги, ограничението е в парите, затова търся най-добрият компромис. 

Връзка към коментар
преди 9 часа, Rainy каза:

@Георги, благодаря. Моя беше грешката - реших, че Soul е 4x4, но не е. И аз се отказах. Но пък засега изборът клони към Suzuki Jimny 4x4...

 

Искам една идея по-голямо спокойствие, макар че може да се окаже илюзорно. Не мога да забравя как танцувах с едно Рено Клио на Тенерифе в посока Тейде, като заваля сняг. Вярно, там беше с летни гуми колата - в Исландия едва ли е така, но рядко така съм се плашила.

 

Бих искала и по-голям 4x4 джип, но както винаги, ограничението е в парите, затова търся най-добрият компромис. 

@Rainy, аз също имах колебания за Jimmy, но накрая се спрях на малко по-истинско SUV (Дачия Дъстер). Разликата в парите за моите 10 дена беше 80 лв. - 740 към 820. Ти от къде го "гледаш" това джипче?

Връзка към коментар
преди 47 минути , ven62 каза:

@Rainy, аз също имах колебания за Jimmy, но накрая се спрях на малко по-истинско SUV (Дачия Дъстер). Разликата в парите за моите 10 дена беше 80 лв. - 740 към 820. Ти от къде го "гледаш" това джипче?

@ven62 -> ето тук:

 

https://www.bluecarrental.is/book/cars/

 

За три дни цените - с с включени всички нужни застраховки – с excess, са следните:

Допълнителна застраховка excess за всички: 40 GBP

 

Високопроходима - SMALL

Suzuki Jimny 4x4

32.000 ISK -> Approx 259 EUR | 304 USD | 227 GBP

 

Високопроходима – Medium

Тук попада и твоята - цената й е равна на Suzuki-то:

 

Dacia Duster 4x4 DIESEL 

32.000 ISK -> Approx 259 EUR | 304 USD | 227 GBP

 

Kia Sportage 4x4 DIESEL

37.400 ISK -> Approx 303 EUR | 355 USD | 266 GBP

 

Високопроходима – Large

Kia Sorento 4x4 DIESEL Luxury

47.000 ISK Approx -> 381 EUR | 447 USD | 334 GBP

 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Привет, виждам че става въпрос за три дни и само на юг, но... колко човека и колко багаж ще имате? Аз лично бих гледал повече този аспект за комфорта на пътниците и приятното пътуване, отколкото нещо друго.

 

На пръв поглед:

 

Suzuki-то е подходящо, ако сте двама човека. Скоростите са ръчни.

Дачията е само с ръчни скорости, но може да събере повече хора. Според мен е най-добрия компромис.

Киа Sportage е по-комфортна и автоматик. Ако скоростите са проблем и се предпочита автоматик, бих избрал нея пред Дачията.

Киа Соренто е доста по-голяма и луксозна, но е добър избор според мен, ако имате много багаж или сте решили да правите пълна обиколка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 23 минути , Raybeez каза:

Привет, виждам че става въпрос за три дни и само на юг, но... колко човека и колко багаж ще имате? Аз лично бих гледал повече този аспект за комфорта на пътниците и приятното пътуване, отколкото нещо друго.

 

На пръв поглед:

 

Suzuki-то е подходящо, ако сте двама човека. Скоростите са ръчни.

Дачията е само с ръчни скорости, но може да събере повече хора. Според мен е най-добрия компромис.

Киа Sportage е по-комфортна и автоматик. Ако скоростите са проблем и се предпочита автоматик, бих избрал нея пред Дачията.

Киа Соренто е доста по-голяма и луксозна, но е добър избор според мен, ако имате много багаж или сте решили да правите пълна обиколка.

@Raybeez, само двама човека ще сме, с ръчен багаж. Нямам опит с 4x4 джипове - тоест имам, ама не питай какъв :) 

 

Имам опит с шофиране в зимни условия, но нямам идея какво е шофирането в зимна Исландия.

 

Нямам проблеми със скоростите - ползвам ръчни, като изключим Англия - и всички страни с ляво движение и десен волан.

 

Благодаря ти! 

Връзка към коментар
преди 1 час, Rainy каза:

@ven62, ...  Аз не се считам за експерт. Избирам ги като мъж жена - по... визия :biggrin:

Така е само за да си направим shortlist-a. После почва трудното. :) 

 

А сега сериозно:

 

Ето за 3 дни (6-9.02.2018) част от това, което дава Ryanair.

1.jpg.6e1f8ff4b50f0d9a52ff40982d416d63.jpg

 

 

T.e. 150-160 евро за три дни. На сайта на geyser.is има два вида комбинирани застраховки - Super CDW и Insurance Bundle (тази вкл. всичко каквото се сети човек). Съответно са 20 и 40 евро на ден.

И така тези два модела SUV излизат между 270 и 290 т.е. цените са съпоставими и дори тези на Blue s 10% по-ниски.

 

Основната разлика е това, че при едните (в случай на сравнението - geyser.is ) цената е базова ( и така естествено е доста по-евтино) и си надграждаш каквито искаш допълнителни застраховки или пък не, докато при другите (Bluecar) повечето възможно застраховки (Super CDW и Gravel protection) са ти включени в цената и може да се добави само за пясъчните ветрове/бури.

 

Хубаво е човек да има избор ... при колите, ... а и при жените, макар, че аз съм направил моя преди 40 години. :) 

 

 

Редактирано от ven62
Връзка към коментар

@ven62, на снимка не се виждат добре детайлите. 

 

За 01.02.19 - 04.02.19 Ryanair изобщо не ми дава добри цени, да не говорим че доставчиците не ги харесвам - Rothium, Firefly и Goldcar - и са извън терминала. Единствено Hertz, но е престъпно скъп. 

 

И 4x4 е много обрано откъм избор, да не кажа, че хич ги няма. След 6 месеца може да е различно, но в момента не са ми конкурентни. 

 

Аз не казвам, че Bluecar са най-добрите, нито че ще отидем на 100% застраховки - тоест, 100% застраховки ще имам, но (вече) не държа изобщо да е покрита от търговеца, имам високи нива на кредитна карта, плюс ще сключа застраховка excess.

 

Не винаги, обаче, най-евтиното е най-ефективно. Просто ги използвах като база за сравнение на моделите.

 

Аз не търся за момента съвет за цени - имаме много време, сега само проучвам, търсейки най-оптималния минимално скъп 4x4 модел с максимални качества, ако ме разбираш.

 

Иначе в нормални условия и не в Исландия нямам грижи - най-ниският клас ми е съвсем достатъчен.

 

Зимата и Исландия имам нужда от съвет от по-опитни в подобни условия... 

 

Благодаря!

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 7 минути , Rainy каза:

За 01.02.19 - 04.02.19

 

след повече от година ?! не мисля, че толкова рано ще вземеш най-добрата цена. ако не се лъжа, някои компании не са обявили цени и наличности за толкова напред...

Връзка към коментар
преди 5 минути , Боби каза:

след повече от година ?! не мисля, че толкова рано ще вземеш най-добрата цена. ако не се лъжа, някои компании не са обявили цени и наличности за толкова напред...

:lol:

Ама тя засега избира само модела!

Мисля, че има време да уточни и цените! :rofl: 

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.