Прескочи до съдържание

Валидност на паспорт / лична карта


Препоръчани мнения

Не е много за този раздел, ама...

Не мога да разбера защо навсякъде искат "валидна лична карта или паспорт мин. 3 месеца от датата на пътуване" - какво, ако изтича месец след връщането? Нали пак е валиден документ?

Връзка към мнение

Не е много за този раздел, ама...

Не мога да разбера защо навсякъде искат "валидна лична карта или паспорт мин. 3 месеца от датата на пътуване" - какво, ако изтича месец след връщането? Нали пак е валиден документ?

Мисля, че това ограничение е само за паспортите и то, ако пътуваш извън ЕС - даже аз знам за 6 месеца. Иначе и аз не знам отговора на въпроса ти, може би по някакъв начин се презастраховат, ако се разболееш нещо и се наложи да останеш извънредно в страната... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нямам представа, нещо като буфер вероятно, ако се наложи да останеш. Аз съм пътувал (към България) в последния ден на валидност на паспорта и проблеми нямах, но всеки, който го погледна ми обърна внимание, че изтича.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нямам представа, нещо като буфер вероятно, ако се наложи да останеш. Аз съм пътувал (към България) в последния ден на валидност на паспорта и проблеми нямах, но всеки, който го погледна ми обърна внимание, че изтича.

 

Голям буфер, който може да не ти стигне при 3/6. :biggrin:  Трябва да го направят една година. Помня, че на Т1 на LBSF съм излизал с карта, която изтича след месец ,но бяхме на еднодневно със Sky. Носих и паспорт за всеки случай. Всичко е по митничарски, както решат.

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Аз за извън ЕС съм срещал да искат минимум 6 месеца след датата на прибиране , а за ЕС изискването е документа да е валиден към датата на пътуването.

 

Не съм срещал това за което говориш , за къде става дума ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм срещал това за което говориш , за къде става дума ?

Всяко организирано пътуване има такова изискване. Затова реших да попитам дали и спонтанните туристи няма да ги тормозят по този параграф :)

Връзка към мнение

Значи да чакам проблеми... Скоро пътуваме за гръцко с колата, а току що подадох документи за нови лк, паспорт и шоф.книжка (изтичат през октомври).

Връзка към мнение

А не, в гръцко не би трябвало да има проблеми, стига да се върнеш преди да ти изтекат документите.

Връзка към мнение

Значи да чакам проблеми... Скоро пътуваме за гръцко с колата, а току що подадох документи за нови лк, паспорт и шоф.книжка (изтичат през октомври).

Няма да имате никакви проблеми. Дори да напускаш страната в последния ден на валидност на документ, никой не може да те спре да излезеш. При влизане на българин в България с изтекъл документ също няма проблем, стига граничаря (не митничаря!!!) на съпределна територия да те пусне. Обикновено го правят, особено когато се отнася за документ на ЕС и се прибираш в държавата по произход. 

Колкото до изискването за валидност на документа (паспорта) 6 месеца след датата на планираното завръщане - вярно е, само когато се кандидатства за виза. Никой не може да те спре да излезеш (примерно в посока Турция) с паспорт който изтича на следващия ден. Винаги можеш да изкараш т.нар. пасаван.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Никой не може да те спре да излезеш (примерно в посока Турция) с паспорт който изтича на следващия ден. Винаги можеш да изкараш т.нар. пасаван.

Никой не може да те спре да излезеш, но може да не те пусне да влезеш там, за където си се запътил.

На едни познати при влизане в Малайзия от Сингапур, на дъщеря им паспорта изтичал след 5 месеца и нещо. На всички останали от семейството им паспортите били валидни година и нагоре, само на момичето по-малко от 6 месеца. А е била още непълнолетна тогава, и граничните са им казали - вие влизате, тя се връща. Майка й само дето не припаднала - само дете от другия край на света да се връща в България. А и не вървяло да се върнат всичките 5 човека, защото от Малайзия са имали полети към други държави и нощувки из Азия.

Накрая с хиляди молби и задържане на границата няколко часа цялото семейство, са ги пуснали срещу сума на ръка, което пък е още по забранено, и тежко престъпление в Малайзия, отколкото да влезеш с паспорт под 6 месеца валидност. Записали са им имената и всички данни, и са им казали, че само ако споменат някъде за подкупа, всички гранични офицери от летището влизат в затвора за дълго, но колегите им, които останат отвън ще ги намерят. Без да уточняват какво ще последва след това.

За ЕС - като ми изтичаше предния паспорт имах ходене до Лондон, и седмица преди пътуването се светнах, че паспорта ми изтича след по-малко от месец. Писах официално до МВР - Паспортен отдел, и ми отговориха, че паспорта ми е валиден в страната и на територията на целия ЕС до датата, която е записана в него. Да пътувам спокойно, и да не се притеснявам. Това, което са писали и другите преди мен.

За други държави в света - всяка имала различни изисквания, и ако питам за конкретна, щели да ми отговорят допълнително.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не съм юрист и не ги разбирам много тия неща, но все ми се струва, че щом на един документ за самоличност пише, че е валиден до определена дата, то това би трябвало да означава, че е валиден до таза дата, а не до "6 месеца преди" тази дата ... :rolleyes:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не съм юрист и не ги разбирам много тия неща, но все ми се струва, че щом на един документ за самоличност пише, че е валиден до определена дата, то това би трябвало да означава, че е валиден до таза дата, а не до "6 месеца преди" тази дата ... :rolleyes:

Нормалната логика би следвало да е тази. Но все си мисля, че ако ще и доктор по право да си, като ти излезе един южноазиатец с униформа, и ти каже НЕ МОЖЕ, ще ти е някак трудно да му обясниш тази логика на какъвто и да е език. 

Особено пък в случай като този в Малайзия, която на всичкото отгоре е ислямска държава. И колкото и да е модернизирана и съвременна в общ план, религията оказва голямо влияние и върху законите им.

Поне аз не си го представям, и голям късмет е, че все пак хората са успели да "минат", макар и с риск да си навлекат още по-голяма беля.

Да питам хората с опит - за влизане в Австралия има ли изискване за период преди изтичане на срока на валидност на паспорта? И изобщо слагат ли виза, ако паспорта изтича след по-малък от някакъв определен срок (3, 4, 6 месеца)?

Връзка към мнение

като ти излезе един южноазиатец с униформа, и ти каже НЕ МОЖЕ, ще ти е някак трудно да му обясниш тази логика на какъвто и да е език. 

така си е :rolleyes:

 

Иначе по отношение на визите - там повече може да се открие  някаква логика, доколкото визата се издава за някакъв бъдещ период ...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нормалната логика би следвало да е тази. Но все си мисля, че ако ще и доктор по право да си, като ти излезе един южноазиатец с униформа, и ти каже НЕ МОЖЕ, ще ти е някак трудно да му обясниш тази логика на какъвто и да е език. 

Особено пък в случай като този в Малайзия, която на всичкото отгоре е ислямска държава. И колкото и да е модернизирана и съвременна в общ план, религията оказва голямо влияние и върху законите им.

Поне аз не си го представям, и голям късмет е, че все пак хората са успели да "минат", макар и с риск да си навлекат още по-голяма беля.

Да питам хората с опит - за влизане в Австралия има ли изискване за период преди изтичане на срока на валидност на паспорта? И изобщо слагат ли виза, ако паспорта изтича след по-малък от някакъв определен срок (3, 4, 6 месеца)?

 

За Австралия визите са електронни, т.е. номера на паспорта ти се вкарва в системата и така. За срока ще те излъжа дали е валиден там...

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Въпрос с надежда за благоприятен отговор.

 

Събота палим тротинетките за Италия през Сърбия, Хърватия и Словения. Сега видях, че на малкия паспортът изтича в началото на октомври, т.е. след 3 месеца и половина. Възможно ли е да има проблем - ако трябва да вадя експресно, докато има време.

Връзка към мнение

Ето тук можеш да провериш http://magelanci.com/links/link/191-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%82-iata/

за Сърбия пише 

Passports and/or passport replacing documents issued to nationals of Bulgaria must be valid on arrival.

За страни от ЕС няма значение, стига документа да е валиден докато си там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моето мнение е, че вероятно ще имаш проблеми на влизане в България с документ, чиито срок е изтекъл.
Според законодателството той вече ще е невалиден , но не зная има ли санкция за това, че не си го подновил навреме - понеже в този случай вършиш нарушение, опитвайки се да влезеш в дадена държава без валиден документ за самоличност.
...което пък само по себе си е равносилно на "без документ за самоличност"

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.