Прескочи до съдържание

Непозволен багаж в самолет


Калина Модрева

Препоръчани мнения

В смисъл след проверката на багажа вече можеш да си купуваш каквото искаш и стига да успееш да си го побереш в чантата си няма никакъв проблем. А да подчертая, че Wizz позволяват само 1 чанта ръчен багаж, тоест дамската ти чанта е 1 ръчен багаж, чанта с лаптоп ти се брои за втори и т.н., та преди да застанеш на гейта за бординг всичко трябва да е на едно място. :)

Всяка авиокомпания, включително и нискотарифните, в това число и Wizz, позволяват освен 1 бр. ръчен багаж, да се качиш на борда и с покупките от магазините. Лично аз съм се качвал и на Уиз и на easy с 1 сак ръчен багаж, и 2 плика покупки от магазините на гейтовете. Изпробвано многократно.

За останалото съм съгласен - 1 бр. ръчен означава един брой. В него влиза фотокамера със сменяем обектив, лаптоп, дамска чанта, таблет. Всеки си преценява какво да постави в този 1 брой, стига да се побира в размерите.

Извън това се позволяват бастун, патерица, книги/списания за четене на борда, одеяло за път (ако е дълъг полет), голям чадър (ако е минал проверката за сигурност).

 

За пушачите- доколкото разбрах 2 кутии са позволени в ръчния багаж (не че са ми ги броили). Случвало ми се е да ми взимат запалката.

За цигарите го писах и в блога (АХ), и тук още  в една от първите теми. Сега отново ще го напиша - на излизане от България (на митническа проверка) са позволени до 2 стека. (Това за двете кутии е само за внасяне от Сърбия и Турция в България) Но от магазините след паспортна проверка можеш да си вземеш неограничено количество. Цените на цигарите в магазините на летище София са еднакви с цените в кварталния магазин. Нямат надценка, може да се плати в лева. Цената е написана на бандерола, така че не може да има никакво отклонение от нея по закон. Независимо от мястото на покупка. Аз съм летял с 10 стека за приятели в Лондон - всичките купени от магазина на гейта. Няма смисъл да се купуват цигари предварително, да ги носите в куфара по пътя до летището, а после да се чудите дали ще ви проверят митничарите.

За запалките - взимат всички по-големи от нормалната големина. Има едни огромни колкото 4 обикновени - тях ги взимат задължително. Запалка-пистолет ще бъде взета, а може и допълнителни неприятности да ви довлече. Има такава, показана в прозрачна пластмасова кутия на Тегел, заедно с други конфискувани ножчета, отварачки, и други непозволени предмети.

Аз пътувам винаги най-малко с 3-4 запалки, разпръснати из сака, и само една в джоба, т.е. не трябва да са заедно една до друга и няма никакъв проблем. Clipper, Big, Jeep, Ronson, еднократните по 30 ст. без дюзи - минават, изпробвано. За Zippo и други нафтови -не знам, не ползвам такива.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

.... а пликчетата ? Имат дори размери ... Ти какво ползваш за течностите ?

Аз лично ползвам най-обикновен прозрачен плик-несесер с цип за тоалетни принадлежности от този тип :

 

20120408104223_Vichy-komplekt-za-patuvan

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

на излизане от България (на митническа проверка) са позволени до 2 стека. (Това за двете кутии е само за внасяне от Сърбия и Турция в България) Но от магазините след паспортна проверка можеш да си вземеш неограничено количество. Цените на цигарите в магазините на летище София са еднакви с цените в кварталния магазин. Нямат надценка, може да се плати в лева. Цената е написана на бандерола, така че не може да има никакво отклонение от нея по закон. Независимо от мястото на покупка. Аз съм летял с 10 стека за приятели в Лондон - всичките купени от магазина на гейта. Няма смисъл да се купуват цигари предварително, да ги носите в куфара по пътя до летището, а после да се чудите дали ще ви проверят митничарите.

 

Според мен си извадил чист късмет - митническият контрол е както на излизане, така и на влизане в страната. Това казват митническите разпоредби по въпроса:

 

Всеки пътник има право да пренася в личния си багаж:

      - стоки с нетърговски характер за лично и семейно ползване на обща стойност непревишаваща 100 EUR;

      - до 200 бр. цигари, 100 бр. пурети или 50 бр. пури;

      - до 1 литър спиртни напитки с алкохолно съдържание над 22% и общо 2 литра с алкохолно съдържание под 22%, в това число пенливи и ликьорни вина;

      - 500 гр. кафе или 200 гр. екстрат от кафе;

      - 100 гр. чай или 40 гр. екстракт от чай;

      - 50 гр. парфюми и 250 гр. тоалетна вода;

      - лекарства и тоалетни принадлежности, съответстващи на личните нужди.

 

Взето от http://www.bulgarianembassy-london.org/index.php?Itemid=288&id=352&option=com_content&task=view. И тук http://info.mitnica.com/. http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_bg.htm

 

 

За страни в ЕС:

 

Алкохол и тютюневи изделия

Когато пътувате от една държава от ЕС в друга, можете да вземете със себе си алкохол и тютюневи изделия за лична употреба, но не и за препродажба.

Съгласно правото на ЕС не трябва да доказвате, че стоките са за ваша лична употреба, ако носите по-малко от:

  • 800 цигари
  • 400 пурети
  • 200 пури
  • 1 кг тютюн
  • 10 литра спиртни напитки
  • 20 литра непенливо вино
  • 90 литра вино (от които не повече от 60 литра пенливо вино)
  • 110 литра бира

 

Летейки от София до Щутгарт, често са ме спирали на вход германска митница, за да проверят количеството на цигарите. Миналата година пък моя приятелка внесе стек повече от разрешеното количество в Норвегия и освен, че й конфискуваха количеството вповече, плати глоба в размер няколко пъти стойността на стека. Та съветвам хората да не рискуват с 10 стека, че може да им се доплаче на входна митница.

Редактирано от Ана Синона
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен си извадил чист късмет - митническият контрол е както на излизане, така и на влизане в страната. Това казват митническите разпоредби по въпроса:

 

 

Взето от http://www.bulgarianembassy-london.org/index.php?Itemid=288&id=352&option=com_content&task=view. И тук http://info.mitnica.com/.

 

За страни в ЕС:

 

 

Летейки от София до Щутгарт, често са ме спирали на вход германска митница, за да проверят количеството на цигарите. Миналата година пък моя приятелка внесе стек повече от разрешеното количество в Норвегия и освен, че й конфискуваха количеството вповече, плати глоба в размер няколко пъти стойността на стека. Та съветвам хората да не рискуват с 10 стека, че може да им се доплаче на входна митница.

 

Aз не случайно уточних, че пътуването беше до Лондон.

Ето какво казва сайтът на Кралската митническа служба:

 

 

Arrivals from EU countries

When arriving into the UK from an EU country you can bring in an unlimited amount of most goods.

For excise goods such as alcohol and tobacco, there are no restrictions. However you must meet the conditions below:

  • You transport the goods yourself.
  • The goods are for your own use or as a gift. If the person you give the goods to pays you in any way - including reimbursing you for any expenses or payment in kind - then it's not a gift and the goods may be seized.
  • The goods are duty and tax paid in the EU country where they were acquired.

If you don't meet these conditions, the goods and any vehicle that transported them, may be seized.

 

http://www.hmrc.gov.uk/customs/arriving/arrivingeu.htm

 

Освен това случаят, за който писах горе, се отнася за лятото на 2010 и 2011, а тогава официално позволеното от Кралските митници количество за внос беше 32 стека (пише го и на сайта). Така че тези 10 стека конкретно за Лондон и Великобритания са си напълно в границите на нормалното и в момента ;)

Връзка към мнение

Аз лично ползвам най-обикновен прозрачен плик-несесер с цип за тоалетни принадлежности от този тип :

 

20120408104223_Vichy-komplekt-za-patuvan

 

И при мен с голям несесер. Никакви пликчета. А като започнат да питат има ли кабели и разядни? Казвам, че няма, а съм фрашкан с какви ли не. Пътуващите с мен уж натрупаха бая опит, но се гипсират като ги питат за кабели и разни. Досадно е като започнат да  се вадят еднометрови кабели. :rofl:

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

Имам въпрос относно ръчния багаж - какво от изброените може да се пренесе като ръчен? 

 

- парфюм

- дамска козметика ( спирала, сенки и т.н.)

- бельо и дрехи

- цигари( до 2-3 кутии)

 

И ако да - какви са особеностите при пренасяне на тези предмети.

Връзка към мнение

Имам въпрос относно ръчния багаж - какво от изброените може да се пренесе като ръчен? 

 

- парфюм

- дамска козметика ( спирала, сенки и т.н.)

- бельо и дрехи

- цигари( до 2-3 кутии)

 

И ако да - какви са особеностите при пренасяне на тези предмети.

Всичките неща могат да се вземат като ръчен багаж. :)

Парфюма и козметичните продукти (спирала, кремове,гелове) трябва да са в опаковки не по-големи от 100 мл и поставени в прозрачно пликче. 

За останалите неща няма нищо специално. Не могат да се пренасят остри предмети (ножички, пили) с дълго острие.

Връзка към мнение

Супер ! Благодаря за бързия отговор ! Предполагам, че една стандартна 30-литрова раница ще бъде идеална.

 

Може да е твърде голяма, провери размерите на раницата дали са в ограниченията на Уиз. Имат малък и голям салонен багаж, малкия е безплатен, големия се плаща. 

Връзка към мнение

Може да е твърде голяма, провери размерите на раницата дали са в ограниченията на Уиз. Имат малък и голям салонен багаж, малкия е безплатен, големия се плаща. 

Ами аз я взех от приятел, който я е ползвал като ръчен багаж с други авиолинии, но ще я меря за всеки случай.

 

А прозрачните пликчета за течности откъде могат да се закупят?:)

Връзка към мнение

Ами аз я взех от приятел, който я е ползвал като ръчен багаж с други авиолинии, но ще я меря за всеки случай.

 

А прозрачните пликчета за течности откъде могат да се закупят? :)

 

Другите авиолинии нямат разделение в кабинния багаж за да таксуват допълнително. 42x32x25 е ограничението,ако раницата е малко по-голяма то гледай да оставиш малко празно в нея, така че да може да се смачка при необходимост, ако те накарат да я бутнеш във формичката. 

 

Пликчетата ги има на летището, ако не се лъжа, но всякакво прозрачно нещо ще свърши работа, например прозрачен несесер такъв за баня и т.н. 

Връзка към мнение

 

 " Мога ли да пренасям своите лекарства в регистрирания багаж?

Вашият регистриран багаж не трябва да съдържа лекарства. Позволява се обаче да носите във вашия салонен багаж лекарство, което ще ви е необходимо по време на полета."

 

Как ще коментираме това ? Аз съм пълна с лекарства ... за какво ли не  :wacko:

 

Връзка към мнение

Според европейските регулации, гражданинът на ЕС няма проблем да пренася каквито и да е необходими му лекарства в рамките на ЕС. Изключение правят, разбила се, иглите и спринцовките. И нещата, които са течности и спрейове, трябва да са в опаковки до 100 мл..

Преди няколко години ми се наложи да пътувам с инжекции, писах мейл с въпрос на нашето летище дали може в ръчния багаж - те казаха категорично в куфара. Ама в търбуха на самолета е -50 (примерно) и аз не посмях да ги нося.

Връзка към мнение

Аз пътувам винаги с лекарства. Просто няма начин. В интерес на истината никога никой не ме е питал дали нося и при проверките никога не е било проблем, нито са ми задавали въпроси относно тях. Става въпрос за ръчния, разбира се. :)

Връзка към мнение

 " Мога ли да пренасям своите лекарства в регистрирания багаж?

Вашият регистриран багаж не трябва да съдържа лекарства. Позволява се обаче да носите във вашия салонен багаж лекарство, което ще ви е необходимо по време на полета."

 

Регистриран багаж е чекирания предполагам .. ? т.е според Уиз , нито в голям салонен нито в чекиран багаж ( голям куфар ) не трябва да съдържа лекарства ..

Връзка към мнение

Регистриран багаж е чекирания предполагам .. ? т.е според Уиз , нито в голям салонен нито в чекиран багаж ( голям куфар ) не трябва да съдържа лекарства ..

Да, Регистриран = Чекиран, едно и също е. Едната дума е чуждица, другата е опит за еквивалент на български.

Салонният багаж е салонен, без значение дали голям или малък. Това разделение е само при Уиз, затова може да го срещнеш единствено на техния сайт в Правила и Условия. Каквото е позволено да пренасяш в малкия салонен, е позволено и в големия. Тук няма разделение за съдържанието. Салонен, кабинен и ръчен са едно и също.

Сега личен опит и общовалидни правила за пренос на лекарства:

Всякакви лекарства на таблетки може да се пренасят в количества, нужни само за времето на престой, като за тези изписвани с рецепта, е добре и препоръчително да носиш и рецептата. Няма нужда от превод, защото имената са и без това на латински в цяла Европа. Но печата на лекаря с посочен телефон, който ги е изписал, трябва да е ясен и четлив.

Другото важно е да се пренасят в оригиналната им опаковка, така както са купени от аптеката, включително с листовката за употреба и приложение.

Най-важното - ако не са течни, не ги вади от багажа, да ги показваш отделно. Няма изискване за това, но може да предизвика съмнения и по-особен интерес от страна на служителите. Излишно главоболие и обяснения. Нека си стоят в багажа ти, а ако те спрат за случайна проверка, няма от какво да се притесняваш, ако си спазила всичко написано горе.

 

Тези правила за лекарствата са общовалидни при всякакви пътувания зад граница, без значение дали със самолет или с мотопед.  И не само с полети на Уиз, а с всички европейски авиокомпании. Някой обаче може а имат и допълнителни специфични Условия.

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Аз обикновено не пътувам с много лекарства, но днес така се получи. Никой нищо не каза, нито ни спряха. Всъщност до сега никога не съм имала проблем с лекарствата.

Също ми е интересно как избират, кой да проверят на митницата и кой не? В Киев на 10 човека проверяваха един. Може би зависи от летището?

Връзка към мнение

Също ми е интересно как избират, кой да проверят на митницата и кой не?

По принцип има едно нещо, на което му казват "анализ и оценка на риска" - най-общо - комплекс от признаци, по които се прави избор за проверка, но също така опитните служители си имат и добра интуиция, а в някои случаи се прилага и случаен избор.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип има едно нещо, на което му казват "анализ и оценка на риска" - най-общо - комплекс от признаци, по които се прави избор за проверка, но също така опитните служители си имат и добра интуиция, а в някои случаи се прилага и случаен избор.

 

Не знам как избират, обаче мен нито 1 път не са ми проверили нищо, нито са ме пипнали даже. Минавала съм с дезодорант, вода, нокторезачка,лекарства разни. А мъжът ми явно изглежда като престъпник - така го претърсват и опипват... :) . Там няма прошка. Той си знае.

Връзка към мнение

Вярно е за анализа на риска и за интуицията. Макар че, ако се връщаш от Колумбия или Венецуела за София я през Мадрид, я през Амстердам, нашите анализатори още докато си далеч от БГ, ще предвкусват анализаторския си талант, ще имат време да се обръснат и подстрижат, защото ще ги дават по телевизията след като са заловили поредния трафикант.

 

Особено нашите овчари на старата аерогара, имаше няколко лелички и чичаци, най-гадните в Европа, даже, мамка им, по един начин се мазнеха на чужденците, по друг аршин ни таковаха нас, българите. Допреди десетина година питаха кое предприятие ме е командировало. Е как, отговарях им, "Врачанско прасе" ООД.

Сега нещата отиват на оправяне, май.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не знам как избират, обаче мен нито 1 път не са ми проверили нищо, нито са ме пипнали даже. Минавала съм с дезодорант, вода, нокторезачка,лекарства разни. А мъжът ми явно изглежда като престъпник - така го претърсват и опипват... :) . Там няма прошка. Той си знае.

Ясно. Да разбирам, че не изглеждам подозрително. Между другото се оказа, че сме минали с малка часовникарска отверка в ръчния багаж  :biggrin:

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.