Прескочи до съдържание

Непозволен багаж в самолет


Калина Модрева

Препоръчани мнения

Мен пък точно на излитане от Хийтроу ме проверяваха доста стриктно. Абе направо ми скъсаха нервите, но го причиняваха приблизително на равни интервали на random хора, без значение пол и националност.

 

По темата: в Катманду/Трибхуван още на влизане в летището стриктно прибират запалките, вътре не продават обаче. 

Редактирано от Gamina
Връзка към мнение

Преди месец се връщах през Хийтроу.

От входа на летището, до гейта за излитане НИКОЙ не ми погледна личната карта! А в багажа се оказа, че съм забрвила бутилка вода. Приятелката ми беше адски учудена, че на нашето летище са далеч по-педантични.

 

На Лутън по същия начин. Останала съм с впечатлението, че щом изчезваш от UK, няма голямо значение дали пиличката ти е с такива размери, че да придобиеш смелост да нападнеш някой на борда с нея.

А аз си мислех, че халюцинирам на времето, защото същото нещо ми се случи през 2009 до Амстердам от Stansted. Нито на отиване, нито на връщане ми проверяваха лична карта, което беше адски странно. Явно тогава съм попаднал и на STN и на AMS на някакви хора, на които очевидно не им пука чак толкова много. Но пък последният път преди месец ме спряха от граничният контрол на Heathrow да ме разпитват от къде идвам, къде отивам, живея ли в кралството, защо посещавам Лондон и от сорта. До сега никога не ми се беше случвало и ми дойде малко в повече, като цяло, щото идвах от София, не от Занзибар. Както и да е, думата ми беше, че явно си зависи и от служителите, които ни проверяват, не само от общата ситуация в света.

Връзка към мнение

Честа практика е на излизане от UK да не се проверяват паспорти и лични карти. Вчера на Гетуик беше същата работа. На първата проверка погледнаха единствено бордните карти, а на проверката по сигурност въобще не гледат документи...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Във Великобритания няма имиграционен контрол на изход. Понякога може да се случи да има акция и проверка на място. Смятат да го въведат отново до няколко години, обаче.

 

There are no routine exit checks when departing from the UK, although the UK Border Force sometimes carries out a few spot checks. Even if a traveller is stopped for a spot check by an immigration officer upon departure from the UK, his/her travel document is not stamped.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Passport_stamp

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте!

Първо малко да вметна, че наскоро попаднах на форума и е наистина страхотен и много полезен! 

Бих искала да попитам дали в ръчен багаж на Wizz Air може да се пренася алкохол ( ракия имам предвид, все пак я няма по безмитните магазини  :lol: ), ако е в няколко разфасовки по 100 мл. И до колко литра течности по принцип имаш право да пренасяш в ръчния багаж при Wizzz Air, ако са си в определените милилитри ( имам предвид всичко общо пасти, кремчета и т.н.) Не знам дали е от значение, но става въпрос за полет от и за Лондон. 

Благодаря предварително и хубав ден от мен!  :)

Връзка към мнение

Къде мога да намеря такова прозрачно пликче? Питах в няколко книжарници, но няма.

 

Магазин за домашни потреби. От онези, в които има пиле от мляко.

Търсиш пликове с цип.

Аз съм купувала на Фино на бройка.

Връзка към мнение

Здравейте!

Първо малко да вметна, че наскоро попаднах на форума и е наистина страхотен и много полезен! 

Бих искала да попитам дали в ръчен багаж на Wizz Air може да се пренася алкохол ( ракия имам предвид, все пак я няма по безмитните магазини  :lol: ), ако е в няколко разфасовки по 100 мл. И до колко литра течности по принцип имаш право да пренасяш в ръчния багаж при Wizzz Air, ако са си в определените милилитри ( имам предвид всичко общо пасти, кремчета и т.н.) Не знам дали е от значение, но става въпрос за полет от и за Лондон. 

Благодаря предварително и хубав ден от мен!  :)

Привет и добре дошла! Четем тук:

 

http://wizzair.com/bg-BG/useful_information/baggage

 

Течностите в салонния багаж подлежат на следните наложени от правителството ограничения:

  • Течността е в контейнер с максимален обем 100 мл
  • Всички контейнери за течности, отговарящи на ограничението от 100 мл, могат да бъдат поместени в прозрачен наилонов затварящ се еднолитров плик с размери 20 см x 20 см.
  • Найлоновият плик трябва да бъде представен отделно при проверката за безопасност

 

 

Следните предмети са строго забранени за превозване:

  • ..
  • леснозапалими вещества (освен: алкохолни напитки, спрей за коса, парфюм, одеколон)
  • ...

 

С други думи - може.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди изобщо не си правех труда да вадя течностите в пликчета,но миналата седмица на Станстед ме разфасоваха.Не бях извадил дезодоранта рол он от ръчния багаж и обърнаха всичко.Май и калъфа за очилата доста ги притесни.

Връзка към мнение

Здравейте!

Първо малко да вметна, че наскоро попаднах на форума и е наистина страхотен и много полезен!

Бих искала да попитам дали в ръчен багаж на Wizz Air може да се пренася алкохол ( ракия имам предвид, все пак я няма по безмитните магазини :lol: ), ако е в няколко разфасовки по 100 мл. И до колко литра течности по принцип имаш право да пренасяш в ръчния багаж при Wizzz Air, ако са си в определените милилитри ( имам предвид всичко общо пасти, кремчета и т.н.) Не знам дали е от значение, но става въпрос за полет от и за Лондон.

Благодаря предварително и хубав ден от мен! :)

Лично аз отказах ракията още на 5, когато обърках шишето с водата и шишето с ракията.

Алкохол, спрей за коса, одеколон и парфюм са позволени,стига да влизат в размерите. Трябва да са в контейнери с обем до 100 мл, по памет до 10 бр, общо 1000мл.

Лично аз крем за ръце, паста за зъби, фон дьо тен, никога не съм ги броила за течности и не съм ги прибирала в пликчето. Ако нещо не им допадне, ще почерпиш митничарите. :)

Погледни тук:

http://wizzair.com/bg-BG/useful_information/baggage

 

П.П. През този мобилен докато се публикува, ехееее....

Редактирано от VICTORY`
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Привет и добре дошла! Четем тук:

 

http://wizzair.com/bg-BG/useful_information/baggage

 

 

С други думи - може.

 

Не ми се рови сега, но имам чувството, че в общите правила за повечето летища беше записано, че течностите освен в разфасовки от по максимум 100 мл, не биваше надвишават общо 1 л.

 

EDIT: VICTORY май ме изпревари...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря Ви много на всички! То и аз не съм по ракията, но баща ми е гурбетчия, та след празниците се чудеше дали ще може да си вземе в ръчния багаж  :lol: ! Още веднъж мнооого благодаря! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А държат ли много на размерите на ръчния багаж (става въпрос за wizz). Пише, че трябва да бъде чанта с размер 42/32/25. Ако е с 2-3 см. повече ще ми направят ли проблем?

Връзка към мнение

Точно размерите гледат, ако влезе в клетката минава, ако не влезе плащаш. Ако е мека раница може да посмачкаш, за да влезе. Не проверяват винаги всеки пътник, но е вероятно да те проверят

Връзка към мнение

А държат ли много на размерите на ръчния багаж (става въпрос за wizz). Пише, че трябва да бъде чанта с размер 42/32/25. Ако е с 2-3 см. повече ще ми направят ли проблем?

Никой не може да ти каже предварително как ще минеш при качването на борда на самолета. Понякога хората вкарват видимо по-големи багажи от разрешените, друг път контролът е много стриктен. Ако чантата ти е мека дори и с по-голям размер, ако не я натъпчеш напълно ще можеш да я побереш в спициално приготвената клетка за багаж и ще минеш без проблем. Ако обаче чантата е твърда, от нея стърчат дръжки или колелца и не влезе в клетката може да си имаш проблеми. Така че минаването през този контрол си е изцяло на твой риск.

Връзка към мнение

Здравейте!

Първо малко да вметна, че наскоро попаднах на форума и е наистина страхотен и много полезен! 

Бих искала да попитам дали в ръчен багаж на Wizz Air може да се пренася алкохол ( ракия имам предвид, все пак я няма по безмитните магазини  :lol: ), ако е в няколко разфасовки по 100 мл. И до колко литра течности по принцип имаш право да пренасяш в ръчния багаж при Wizzz Air, ако са си в определените милилитри ( имам предвид всичко общо пасти, кремчета и т.н.) Не знам дали е от значение, но става въпрос за полет от и за Лондон. 

Благодаря предварително и хубав ден от мен!  :)

 

В софийския безмитен има ракия и след като си я купи от там може да се качи на борда. Вярно, че е по западни цени (горе-долу двойно спрямо супермаркет, ако не се лъжа), но и няма да преливате като алхимици в пластмасови контейнерчета :) 

Връзка към мнение

Здравейте!

Първо малко да вметна, че наскоро попаднах на форума и е наистина страхотен и много полезен! 

Бих искала да попитам дали в ръчен багаж на Wizz Air може да се пренася алкохол ( ракия имам предвид, все пак я няма по безмитните магазини  :lol: ), ако е в няколко разфасовки по 100 мл. И до колко литра течности по принцип имаш право да пренасяш в ръчния багаж при Wizzz Air, ако са си в определените милилитри ( имам предвид всичко общо пасти, кремчета и т.н.) Не знам дали е от значение, но става въпрос за полет от и за Лондон. 

Благодаря предварително и хубав ден от мен!  :)

 

На Терминал 1 в София са ми правили проблем за 20 мл медицински спирт (но не всеки път, но поне два пъти) - явно зависи от служителя. Рискът да ти вземат ракията е голям, така че по-добре послушай Георги и я купи от безмитния магазин.

 

Иначе ограничението е до литър на човек, но никога не можеш да го събереш във въпросните пликчета (най-вече заради опаковките). Самото пликче трябва да е с обем до литър - как да напъхаш неща със същия обем, но в опаковки, а не директно - няма как.

Редактирано от Nine
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хехе, веднъж пътувах с едни дами, дето си носеха по 20 мънички шишенца с алкохол от онези по 50 грама. Най- разнообразни уискита и си минаха даже на летището в Доха. Това - в ръчния багаж. Е, верно се събраха всичките служители да ги оглеждат, ама нали са в рамките на единия литър, си ги пуснаха. :) :) :) :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На случаен принцип ли проверяват или който им се стори подозрителен?

Най-общо казано - има едно нещо което се казва "анализ на риска", и на което (би трябвало да) са  обучени служителите по граници, митници и по места или на събития, критични по отношение на сигурността. В общи линии се преценява комплекс от фактори (както обективни и формални, така и чисто субективно-психологически) и според това се взима решение дали да се прави проверка, колко да е обстойна и пр. Което не изключва и рутинни проверки на случаен принцип, разбира се.

 

Телефона мога да го държа и в мен нали, а не в ръчния багаж? А проблем ли е ако нося часовник и гривна, които са метални? Задължително ли трябва да отделя парфюм, лосион, паста за зъби в прозрачно пликче?

Не само телефона, всичко, което може да носиш в ръчния багаж, можеш да си то носиш "в теб", ако под "в теб" разбираш по джобовете на дрехите. 

Но така или иначе при проверката  за сигурност всички подобни предмети (съдържащи метални части или течности) трябва да ги свалиш от теб за да минат на скенерите.

 

Къде мога да намеря такова прозрачно пликче? Питах в няколко книжарници, но няма.

Както и преди съм споменал в темата - аз открай време ползвам обикновен прозрачен несесер за тоалетни принадлежности, още повече, че нещата, които съдържат течности, основно са точно тоалетни принадлежности - ролон дезодорант, паста за зъби (да са живи и здрави приятелите стоматолози, които периодично ме снабдяват с онези малки тубички, които има дават от фирмите с рекламна цел) , гел за дезинфекция на ръце и др. подобни.

 

На Терминал 1 в София са ми правили проблем за 20 мл медицински спирт

И по каква причина? Да не би да искаш да кажеш 200ml. ? :rolleyes:

 

В софийския безмитен има ракия и след като си я купи от там може да се качи на борда. Вярно, че е по западни цени (горе-долу двойно спрямо супермаркет, ако не се лъжа), но и няма да преливате като алхимици в пластмасови контейнерчета :)

Е, то ако не става дума за някаква много специална домашна превъзходна :P , струва ми се че с емиграцията от последните години и големите български общности в чужбина - вече почти във всички големи европейски страни (че и в Щатите) има български магазини, с български стоки, вкл. ракия. ;)

Днес за първи път ми се случи нещо странно при секюрити чек на Гатуик. Отделиха единият куфар (ръчен багаж), извадиха двата парфюма (един мъжки от 100 ml и един дамски от 80 ml, и двата 100% оригинални, както и тубичка паста за зъби от 75 ml), поставиха всичко това в малко найлоново пликче и го отнесоха за анализ.

Проверявали са да не са ментета :P

 

Хехе, веднъж пътувах с едни дами, дето си носеха по 20 мънички шишенца с алкохол от онези по 50 грама. Най- разнообразни уискита и си минаха даже на летището в Доха. Това - в ръчния багаж. Е, верно се събраха всичките служители да ги оглеждат, ама нали са в рамките на единия литър, си ги пуснаха. :) :) :) :)

Хе-хе, и аз често съм почти така :biggrin:

Особено когато сме в групата с един френд, с който чести пътуваме насам-натам - обикновено правим яко зареждане с "патрончета" преди полет :biggrin:. На летището си ги вадим да видим кой какво точно е взел, дали имаме повтарящи се и според вкусовете си ги менкаме, ако трябва.  

Като минем секюритичека се взима нещо безалкохолно и се почва още от чакалнята на гейтовете :blush:  за настроение по време на полета и за ужас на придружаващите ни благовъзпитани дами. :biggrin:

(почти като в оня виц - някои от мъка, други от радост, а трети - от сутринта :biggrin: )

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

И по каква причина? Да не би да искаш да кажеш 200ml. ? :rolleyes:

Именно 20, не 200. Имам малко шишенце точно за спирт. 

Причина не обясниха, само казаха, че спирт не можело било. Попитах на какво основание и се затръшках, че е толкова малко и накрая ме пуснаха. И това се повтори. Случката е от 2013 г. А каките и двата пъти стръвно се спуснаха към плика ми с течности и го преравяха.

 

В интерес на истината има летища, в чиито сайтове забраняват какво ли не - лакочистител, например. На нашето съм го изчела и няма подобни забрани.

 

По спомени е забранено на борда да се консумира собствен алкохол (с идеята да не се натръшкат пътниците и да не правят бели), вероятно и заради нещо подобно са искали да вземат моя спирт. Ама как да се напие човек с 20 мл, пък и той медицински - не е за изпиване :lol:

Връзка към мнение

Малко да се отклоня от съществото на темата . Но за мен беше безкрайно интересно да видя как служителите от сигурноста на летището в Скопие намериха лопата (голяма) в ръчния багаж на един от пътниците. Такъв смях настана и сред останалите пътници и сред служителите, че немога да опиша. Човека дори незнаеше , защо му взимат лопатата. Немога да повярвам какви хора има.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По спомени е забранено на борда да се консумира собствен алкохол (с идеята да не се натръшкат пътниците и да не правят бели)

Да, не дават собствен алкохол на борда, но по други причини - чисто финансови - за да си купуваш от техния алкохол ;) .

 

 

Връзка към мнение

Веднъж на секюритито точно пред мен на един мъж му извадиха от багажа 5-6 кутии(не кутийки, а мегаопаковки) с бръснарски ножчета от този тип:

1111.jpg

 

Беше много изненадан човека...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.