Прескочи до съдържание

Тенерифе - какво е специалното?


Георги

Препоръчани мнения

Да, за въздуха знам, ще трябва да ходим бавно и спокойно, че иначе...лошо. :) 

А за лифта билети на място или предварително купувахте? Че аз се чудя дали да действам предварително, или на място.

И още да попитам: аз ще съм в Las Americas и освен Los Cristianos има ли наоколо друг град, който да си заслужава разглеждането? Ама наистина да е нещо близо, че идеята на пътуването уж е почивка, ама мене нали си ме гложди отвътре....:D 

Връзка към коментар

Имам въпросче за Тейде. Искам да отида колкото се може по-близо до кратера и видях, че за това се изисква резервация-това ок, ама до изходната точка само с cable car-а ли може да се стигне? И изобщо колко време отнема горе-долу обикалянето? :) А и идеи за температурите през януари? На 3700м ясно, че ще е студено, де, ама да питам все пак, някой ако има по-точно инфо.

Има вариант да се изкачи върхът изцяло пеша, но не може да стане от лифта. Доколкото ни обясниха има маршрут от Montaña blanca, но изминаването му трае около 4 часа. Ние по принцип имахме идея да се изкачим с лифта и да се върнем пеша, но като ни казаха колко време е слизането и че всъщност ще слезем на съвсем друго място се отказахме  :) ! Резервацията за стигането до кратера се прави на http://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/index.aspx , носете си и личните карти. Ние бяхме през февруари, беше слънчево,  температура беше  около 1-2 градуса. Билетите за лифта може да се купят на място. 

Ако ти се четат подробности  - http://zozinka.blogspot.com/2013/06/v-pico-del-teide.html ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз като бях Февруари преди около 7-8 години в Тенерифе, беше валял около 1м сняг някъде нагоре и беше затворено, нищо че долу беше към 20-тина градуса, че така и не можахме да се качим :(

Връзка към коментар

Ади, транспорта е много добре уреден. Дори се ползва отстъпка, ако ползваш две превозни средства в рамките на час.. купувате си карти и не го мислите изобщо.., пък и всичките градчета покрай океана са свързани помежду си и може и да не усетиш как си вече на друго място докато си се разхождал :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за помощта! :) Значи с лифта и дано времето да е ОК. :)

И ако приятелят ми се навие ще хванем някой рейс да пообиколим, ако не...ще си мързелуваме...:D

 

P.S. Zany, страхотни снимки!  :wub:

Редактирано от Adinko
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

На 28.02. се върнах от Тенерифе. Мога да кажа, че това не е моята дестинация, но все пак където и да отиде човек винаги има какво да види и какво да го впечатли. За мен най-хубавото преживяване беше каньона от село Маска до брега на океана. 4 часовото слизане беше през невероятни скали и доста забавно. Гледката от Тейде е меко казано впечатляваща, още повече,че си на около 3500 метра. Хубави са и трите зоопарка, които посетихме, особено горилите, пингвините, шоуто с косатки и птици. Климатът също е едно от най-хубавите неща там. Не ми хареса голямото застрояване, самите къщи и интензивното движение. Природата като цяло също не ме впечатли особено, но след Исландия явно много ни се вдигнаха критериите. В крайна сметка прекарахме 7 дни на топличко и видяхме всичко интересно по острова, но май нямам никакво желание да се върна отново там. Но всеки харесва различни неща и на тези, които смятат да посетят острова пожелавам приятно прекарване.

Връзка към коментар

След едно такова мнение може би няма да е зле да направим една съпоставка на Тенерифе с останалите острови от групата - Гран Канариа, Ланзароте, Палма, Фуертевентура (малките ти оставяме настрана), та да знаем накъде да се насочваме, ако решим да ходим натам. Пък, ако има достатъчно хора посетили въпросните и са готови да помогнат с препоръки, може и отделна тема да се направи.

Връзка към коментар

Аз лично не съм съгласна с това, което е написала Ani_pv, а именно ако там има голямо застрояване незнам какво можем да кажем за крайбрежието на Коста Дорада или надолу покрай Малага.

Да не говорим за интензивността пък.. транспорта и пътищата са им организирани повече от добре и от двата пъти, в които сме ходили там не съм останала с впечетлението за натовареност. Да, в Санта Круз и Пуерто де ла Круз е малко по-натоварено, но все пак едното е столица / и за мен е нормално да е така, а другото е голям град/. Шофьорите са възпитани, а за един изцяло туристически остров това е може би доста важно като говорим за транспорт и пътища. Изобщо неискам да правя сравнение с пътищата и натовареността на испанските пътища или пък тези в Италия, било то за Рим, Милано или Генуа, просто не са съпоставими.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

След едно такова мнение може би няма да е зле да направим една съпоставка на Тенерифе с останалите острови от групата - Гран Канариа, Ланзароте, Палма, Фуертевентура (малките ти оставяме настрана), та да знаем накъде да се насочваме, ако решим да ходим натам. Пък, ако има достатъчно хора посетили въпросните и са готови да помогнат с препоръки, може и отделна тема да се направи.

Зани има хубав блог, в който има доста информация за Канарските острови. За Тенерифе почти ще и копирам програмата догодина, достатъчно детайли има. За Лансароте и Фуертевентура също ме зариби. 

Връзка към коментар

Абсолютно споделям мнението на Поли, а не на Ани. Тенерифе е страхотен остров, където са съчетани удобствата на съвременния свят с   красотата на дивата природа. Не говоря за плажовете, защото не съм им голям фен, но-  природата мога да кажа, че е уникална . Планината Анага, където направихме 2 трека ни впечатли особено, за Маска и Тейде не пиша, защото са доказано прекрасни. А също и малките градчета - Оротава, Лагуна,Канделария,Гарачико,Икод.... За големите какво да кажа - идеално уредени, евтини цени, усмихнати хора. Който иска плажове - и това го има, и съвсем не са претъпкани.  Само суперлативи и за Лоро парк.  Ми то нещо да не ни хареса не остана.  Посетете Тенерифе (самостоятелно) и ще останете с прекрасни спомени...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Аз лично не съм съгласна с това, което е написала Ani_pv, а именно ако там има голямо застрояване незнам какво можем да кажем за крайбрежието на Коста Дорада или надолу покрай Малага.

Да не говорим за интензивността пък.. транспорта и пътищата са им организирани повече от добре и от двата пъти, в които сме ходили там не съм останала с впечетлението за натовареност. Да, в Санта Круз и Пуерто де ла Круз е малко по-натоварено, но все пак едното е столица / и за мен е нормално да е така, а другото е голям град/. Шофьорите са възпитани, а за един изцяло туристически остров това е може би доста важно като говорим за транспорт и пътища. Изобщо неискам да правя сравнение с пътищата и натовареността на испанските пътища или пък тези в Италия, било то за Рим, Милано или Генуа, просто не са съпоставими.

 

Аз пък се върнах скоро и мисля, че Ани е права,

Яко презастроено е. 

Мога и да покажа

088Tenerife_2014.JPG

090Tenerife_2014.JPG110Tenerife_2014.JPG314Tenerife_2014.JPG342Tenerife_2014.JPG458Tenerife_2014.JPG

 

Курортите преливат един в друг. Това че не може да видиш земя ?!?

А че островът е хубав, има и каньони и планини, и вулкани си е супер. Но ако трябва да отседнеш просто си в мравуняка.

Типичен нашенски курорт с една идея по-уреден

Редактирано от bay_kolio
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Всъщност еднозначен отговор по въпроса няма! Не е тайна, че аз съм от феновете на Тенерифе, харесва ми и климат и природа - всичко (дори бих живяла с удоволствие на старини там :) ), в същото време не мога да виня никого, че не харесва острова, все пак всеки има различни виждания за красота! В южната частта на острова са предимно курорти, така че според мен не е изненадващо, че е презастроена, в същото време във вътрешността и на север има прекрасни малки градчета и селца, на мен дори Пуерто де ла Крус не ми е неприятен. Както казва ruwenzogy на Тенерифе има за всекиго по нещо и ако си направите програмата така, че да видите места, които на вас ви допадат - не мисля, че ще има разочаровани! Човек дори да има един месец там, има какво да прави, ако го влекат разни планински маршрути.

Lindt, благодаря :) !

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Драги пътешественици, аз само споделих моето мнение. Всички сме различни и харесваме различни неща. Все пак се радвам, че бях там и видях. Пътеписите на Зани ми бяха много, много полезни, за което й благодаря специално. Ако сте решили да отидете-не се отказвайте, защото ако не го видите няма как да разберете дали ви харесва.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте. Скоро ще пътувам организирано с чартър и имам някои въпроси. Не можах да си регистрирам посещение на Ел Тейде он-лайн, въпреки че още преди 3 седмици опитах. Толкова ли са малко местата или за онлайн резервация пускат малко и имам възможност на място да се направи?

За обществеия транспорт не разбрах тези карти БОНО за какво дават отступка. Разбрах, че при групови пътувания. Аз обаче ще пътувам сама - има ли смисъл от такава карта тогава?

Ще съм в близост до Плая хардин, в района на Пуерто де ла Круз. Колко струват чезлонг и чадър на плажа (ако има дни за плаж).

С обществения транспорт какво още може да се види? Столицата Санта Круз има ли смисъл да се посещава?

Връзка към коментар

1.За коя дата искаш да се качиш на Тейде? Като гледам първата свободна за онлайн резервации е 25.04. Има възможност да се извади разрешително и в Санта Круз, но точен адрес не мога да дам.

2.Колкото до картите Боно, не знам кой те е излъгал, че важат само за групи - нищо подобно! Ползата от тях е, че за по-далечни дестинации пътуваш почти с 50% отстъпка от цената на нормален билет. Например нормален билет от Пуерто де ла Круз до Лос Гигантес струва 7,10 евро, а с Боно 4,65 евро -  ти си направи сметка кое е по-изгодно! А по принцип една карта може да се ползва и от повече от един човек - може би това те е объркало, че важи само за групи... Разгледай хубаво сайта им за транспорт - много добре е направен и има информация за всичко - линии, цени и т.н - http://www.titsa.com/index.php!

3. Била съм на Плая Хардин, но чадъри и шезлонги не съм ползвала и тук не мога да помогна.

4.Столицата Санта Круз аз бих я пропуснала. Какво е добре да се посети? Ами моите фаворити са Маска, Роке де лас Бодегас, Гарачико, Тейде, Лас Тереситас и т.н. Всички тези неща могат да се посетят с обществен транспорт!

Редактирано от Зани
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за изчерпателния отговор, Зани! Аз съм там доста преди 24 - така че всичко е заето.......мислех дали няма погрешни резервации или хора, които биха се отказали - но явно сложно става.

 

Защото аз си направих за един ден резервация (в ден, когато няма да съм там - просто за да видя как действа и после не можах да анулирам резервацията).

 

Сайта на обществения транспорт го гледах (владея някакъв битов испански), но и на английски не видях обяснение, което да ме задоволи, относно картите за намаление. Разбрах, че са за повече от един човек, но мен ме интересува примерно седмична карта или карта, която дава отстъпки от цената (ако ще се разпътувам всеки ден на ляво и надясно).

Връзка към коментар

Не, резервацията не е сложна, просто за съжаление си изпуснала момента, иначе предполагам, че едва ли някой я анулира при положение, че е безплатно...

Колкото до картите, може би има някакви седмични, но доколкото ми е известно туристите масово ползват тези Боно. Аз в сайта на titsa не съм срещала инфо за Боно, по-скоро информацията ми е от разни форуми и други сайтове. Или най-общо:

 

Bono Bus is a pre paid ticket that allows you to have discount fares on Tenerife buses, the Green TITSA Tenerife buses, as follows:

  • Long  journeys  over  20 km 50% Discount
  • Short journeys under 20 km 30% Discount

The Bono Bus Card is slightly smaller than a credit card. You place the Bono Bus card into a small green machine near the bus driver, and tell the driver your destination. The Bono Bus card is printed with the discounted fare and the balance that is still available to be used on the card.

You can purchase Bono Bus Tickets from bus stations, bus terminals, and various retail outlets, often newsagents, look for the Bono Bus sign above right

  • The Bono Bus card can be used by more than one person. Tell the bus driver how many people. You may have to remove and replace the card for each person
  • Valid until
    • either the remaining balance is used up, the card becomes full (room for about 18 journeys)
    • or valid for 1 year.
  • If the balance left on the card is less than the fare the difference must be paid in cash and not another card. A bus ticket is issued for the difference paid

http://www.just-tenerife.com/titsa.htm

Връзка към коментар

да, накрая ми се изясни :). Благодаря още веднъж! Картите за транспорт явно са само месечни........А боно-то защо са два вида от 15 и 25 евро? Сигурно за повече пътувания?

А с кратера на вулкана ще се размина, защото се записах спонтанно на това пътуване преди 3 седмици и след 2-3 дни проверих в сайта с он-лайн резервациите  и вече нямаше места.

Редактирано от Balkanka
Връзка към коментар

За картите Боно само ще добавя, че отстъпка има и когато в рамките на 1ч смениш две различни превозни средства. Тогава второто ти пътуване е с по-голяма отстъпка. Е, така беше преди година, ако сега е настъпила някаква промяна , който знае, да ме коригира! :)

Редактирано от Polina
Връзка към коментар

Съмнявам се да хванеш лошо време.. То през януари дъждовните дни са 6, какво остава през април? :)

Разбира се, ако си решила да ходиш към Тейде се обличай по-дебело. Там си беше студ и разликата от Лос Кристианос и базовия лагер / последната спирка на рейса/ беше около 10 градуса, а нагоре стана още повече..

Връзка към коментар

Гледам някаква средносрочна прогноза и има дъждец и температури от 17-19 градуса, което не е за плаж, за жалост. За Тейде-то е ясно - все пак си е голяма надморска височина.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.