Прескочи до съдържание

Тенерифе - какво е специалното?


Георги

Препоръчани мнения

Някои от по-екзотичните плодове, които растат из Тенерифе.

Който обича плодове, ще си отяде.

 

IMG_7929.JPG

 

 

Има сладки картофи, от които са бял, червен и оранжев, последния е най-хубав.

 

 

А това не знам как се казва на други езици, за пръв път го видях в Тенерифе и там се казва Chayota.

Освен, че е бодливо и се бели доста трудно, пуска  малко течност, която няма махане от ръцете. Колкото и да се мие, не се маха докато не минат 1-2 дни. Ръцете ми стават като намазани с контактно  лепило..След време разбрах, че трика е да се бели под течаща вода, за да не става така.

Иначе Chayota-та се пържи като картофи, има вкус между картоф и тиквичка.

Правят се и различни манджи с нея, като се реже и готви както картофите, а наскоро видях отрязана на половина и напълнена с кайма и кашкавал отгоре.

 

2e2a4234c3734357befb681738287dd0.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

https://www.reservasparquesnacionales.es/real/ParquesNac/usu/html/inicio-reserva-oapn.aspx?cen=2&act=+1

 

Но изглежда,че за октомври няма налични места.

Здравейте магеланци, ние също имаме резервирана почивка в Тенерифе и пристигаме в края на седмицата. Разбирам, че онлайн няма свободни места за Разрешителни за Тейде и все пак бих искала да те попитам дали има възможност на място да ни издадат разрешителни и изобщо има ли макар и малка вероятност да се качим догоре? Поздрави Редактирано от rocknrose
Връзка към коментар

Няма кой да ви издаде разрешително на място, там горе, само се проверяват, а не се издават.

Разрешителното е за самия кратер, нищо не ви пречи, да обиколите под него, само на 160м под него има други 2 маршрута, там е и по-големия втори кратер.

Аз нямах разрешително, но и да имах, нямаше да успеем да видим и трите маршрута, понеже след 2 часа се почувствахме много зле, някои повръщаха дори.
За трите маршрута ви трябват минимум 3 часа, а може би и 4.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ние така и не успяхме да се качим на Тейде. Три дни поред "атакувахме" върха в ранни зори, но лошите метеорологични условия ни попречиха - лифтът не работеше. Въпреки това не съжалявам, остана ни обиколката из Националния парк Тейде с неговата уникална и разнообразна природа.

 

За разрешителните Alexandеr е писал по-горе - не може на място.

 

P.S. - Сега прочетох ето това в интернет:

 

"Ако желаете да посетите самия кратер, вие трябва да сте подготвени предварително със специално разрешително, което можете да попълните по интернет или на място в малкото градче Ла Оротава в подножието на планината."

 

Доколко отговаря на истината, не е ясно, но нищо не пречи, ако имате време, да проверите тоя вариант. И без това  за мен Ла Оротава е в топ 5 на местата, които трябва да посетите в Тенерифе.

Редактирано от rik4o
Връзка към коментар

В Оротава няма да го издадат за по-ранна дата, отколкото през нета.

Това е направено за хора, които не ползват интернет.

 

За мен не е някаква голяма загуба, ако не се качите до малкия кратер, достатъчно изморително и интересно ще ви бъде на другите две пътеки

 

Ако решите да се качвате, когато стигнете лифта и видите, че работи си купете билетите онлайн.

Спестяват се 10% и по-важното над час чакане на опашката.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ако решите да се качвате, когато стигнете лифта и видите, че работи си купете билетите онлайн.

Спестяват се 10% и по-важното над час чакане на опашката.

 

Бяхме купили билети за лифта за трима предварително по интернет още в България. Това е страницата:

https://www.volcanoteide.com/en

Извънредната ситуация, както казах, осуети качването ни. Но чест прави на фирмата, обслужваща лифта, която след кратка кореспонденция, ни възстанови бързо и изцяло платената сума.

Връзка към коментар

Има автобус-946 от Санта Крус до Алмасига, което е на 2км от самия плаж Бенихо.  По пътя от Алмасига към Бенихо  има още 2 плажа. Цената на билета е символична- 1,25 евро в посока.

 

С кола ще е много по-лесно, понеже ще може да се спира по пътя, който минава през Анага.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Невероятно красива е Анага. Пътят се вие по склоновете на планината и предоставя спиращи дъха гледки отвисоко към океана. Най-добре е с кола, за да можете да спирате и да се наслаждавате на природата.

 

post-735-0-86175500-1476464672_thumb.jpg

 

Пътят към и след Таганана (TF-134) и до Бенихо освен живописен е и приятен за шофиране с перфектна настилка и обезопасяване.

 

post-735-0-71323800-1476464676_thumb.jpgpost-735-0-43078500-1476464681_thumb.jpg

На втората снимка се вижда и автобусът, който обслужва този маршрут.

А ако решите да задоволите освен духовните и гастрономическите си потребности, можете да хапнете в ето това крайпътно семейно ресторантче - Bar-Restaurante El Puente. Няма как да не го забележите от височината на склона след поредния 180-градусов завой:

 

post-735-0-76271400-1476465222_thumb.jpg

 

Гарантирам ви, че няма да съжалявате. Ще ви предложат вкусна морска храна - рибена чорба, октопод, миди, други морски деликатеси, прясно приготвени и на добри цени. 

 

post-735-0-69873400-1476464685_thumb.jpgpost-735-0-83694800-1476464691_thumb.jpgpost-735-0-50095400-1476464698_thumb.jpg

 

М-м-м, как искам и аз отново... на Тенерифе! Приятни мигове на острова!

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Точно до самия плаж Бенихп няма как да се стигне с кола. Над плажа има няколко кръчми и паркинги, там се спира и се слиза за 5 мин по стълби.

Паркинга е евтин, 3 евро за цял ден.

Пак да кажа, задължително трябва да се гледа кога е отлива и да сте там преди или след него. На прилив е безмислено да се ходи.

За цял ден може да се комбинира спиране в Таганана и на предните два плажа преди Бенихп, както и някоя разходка из Анага. Има много хубави пътеки с невероятна растителност.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

За пореден път се убеждавам колко е голяма разиката между южните части и северните зони.

Бяхме в Лос Хигантес на разходка с бърза лодка, групата беше 10 човека, като по случайност всички бяха испанци без нас, но ние бяхме испаноговорящи, та не се наложи капитана да говори на ангийски.

След разходката другите го попитаха къде да хапнат, понеже беше 2 часа.

Отговора му беше, никъде...в близост от 30 мин с кола не можел да ни препоръча. Като след това спомена типичните селца където няма толкова туристи или изобщо няма.

След като хапнахме по една емпанада от Меркадна заминахме към Лас Америкас до едни магазини Fund Gruber.

Почувствах се точно както в Златните Пясъци, на всеки метър викачи ти дават нещо в ръцете, предлат ти да ядеш  на англисйки, френски и немски.

Загледах се какво ядат и за колко и видях някакви чинии пиле с пържени картофи и подобни полуфабрикати на цени 12 евро порцията, рибните бяха нагоре, като рибата беше Ципура...

На другия ден хапнах отлично в местно гуанчинче, като крайната цена с пиене и десерт стигна 10 евро/ч, понеже поръчахме и октоподче за 12 евро, а то беше най-скъпото ястие.

Ето менюто и някои от нещата. Взехме местна  манджа с козе месо, козе печено сирене, боб с бекон, октоподче, 2 чинии местни картофи,  2 десерта, по бира-вино-фабта, те подариха за начало и край по нещо и накрая за 3-ма човека 30евро. Ако нямаше октоподче щеше да е макс 23-25.

 

IMG_1463.JPG

IMG_1466.JPG

IMG_1468.JPG

IMG_1469.JPG

IMG_1475.JPG

IMG_1480.JPG

IMG_1486.JPG

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Има ли някой магеланец на Тенерифе в момента? Да ми каже, моля, какво е времето, че сме затръгвали натам.

И се чудя какви дрехи да нося. Повечето време ще сме в южната част, но ще обикаляме и на север. Една година по същото време в Тенерифе север, си беше хладно и силно ветровито, на юг си беше чудесно за плаж.

Друга година пък си беше жега и в двете части.Дали да мъкна и по някое по-дебелко яке.:(

Връзка към коментар

Алекс, ние бяхме в Тенерифе допреди 20 дни. Прибрахме се на 25 март.

Времето и на юг, и на север си беше топло.

Дори учудващо и водата в океана беше около 20 градуса в Коста Адехе, и малко повече на Плая де лас Тереситас, та без проблем и в океана се къпахме. Басейните в хотелите бяха също с поносима вода, водата в Сиам парк беше добре, единствената студена вода беше на басейните Лаго Мартианез в Пуерто дел Круз, но пак имаше много хора, които без проблем се къпеха.

Аз пътувах единствено с риза с дълъг ръкав, нямах никакво яке и единственото хладно място беше.... Барселона.

И вечер не беше студено. Ние бяхме отседнали в Коста Адехе, и след това в Пуерто дел Круз.

И на двете места апартаментите ни бяха с тераси и вечер до късно стояхме на тях без да е студено.

Вятър имаше една от вечерите в Пуерто дел Круз и наистина макар и температурата да бе 18 градуса създаваше усещане за студено, но пак казвам бях само по риза с дълъг ръкав.

И на Маска, и в планината Анага духаше вятър, но не беше нещо което да не се търпи. Пък и като ни станеше по-хладно влизахме в колата и нямаше проблеми...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди 3 дена се върнах от Гран Канария да не е Тенерифе но може да ти бъде от помощ да се ориентираш.На юг си беше много топло имаше и много къпещи се в морето .Лас Палмас беше слънчево но подухваше и лек ветрец който на моменти ми създаваше неконфортност.Но като цяло топло.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Roje, много ти благодаря! Ние ще летим през Мадрид. Лаго Мартианез ни е любимо място, дано се е поотоплила водицата.:)Че даже, по съвет на @Alexanderвзех новата Мелия, дето е баш срещу Лаго-то.По планините няма да ходим, били сме, били сме и на Тейде, ще почиваме.:)

преди 5 минути , bad kid каза:

Това е прогнозата на испанските метеоролози

http://www.aemet.es/es/eltiempo/prediccion/municipios/santa-cruz-de-tenerife-id38038

Много ти благодаря! Аз съм си пуснала и уеб-камерите да гледам днес и утре.

преди 4 минути , Nevena каза:

Преди 3 дена се върнах от Гран Канария да не е Тенерифе но може да ти бъде от помощ да се ориентираш.На юг си беше много топло имаше и много къпещи се в морето .Лас Палмас беше слънчево но подухваше и лек ветрец който на моменти ми създаваше неконфортност.Но като цяло топло.

Много ти благодаряяя! Че в един момент се задертих - приготвила съм  само летни дрешки, ще взема и по една антерийка, за всеки случай.

То, аз ходя боса почти целогодишно, само от декември до март ходя с чорапи, все ми е топло, ама половинът иска да е истинска  жега.:yahoo:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 години по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.