Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Ха добре завърнали се в Татковината!

 

Веднага, че си пресен-пресен задавам три въпроса?

 

1. Кое ви хареса?

2. Кое не ви хареса?

3. Какво ви впечатли най-много?

 

Гледам от снимките, че си пробвал "Паста ала Норма" в Катания...? :)

 

То е ясно, че има много да разказваш, затова почини, но не забравяй, че голям отчет се чака от теб... :)

Връзка към коментар

Аз набързо споделих, но по точки:

 

1. Хората, малките населени места (Ното, Мистрета). Лично аз се влюбих в безпорядъка на Палермо, а за всеобща изненада много ни хареса и Таормина въпреки туристите. Катания се оказа скрито съкровище, а също и най-италианския град в Сицилия по наше мнение. Храната в Сицилия е превъзходна! Нямам никакви забележки, навсякъде беше изключително вкусно. Рибата меч и патладжаните са като солта и пипера за сицилианците. Качихме се и на Етна, както и обиколихме планината. Като цяло изпълнихме програма максимум с едно изключение. Не успяхме да отидем до Селинунте, защото преценихме, че по обед там ще бъде адска жега.

 

2. Наченките на комерсиализация на Сицилия. Постепенно островът се превръща в туристическа дестинация и очарованието започва да се губи.

 

3. Природата, естествено! Представях си Сицилия доста по-пуста и равнина, но се оказа едно изумително място. За храната казах ли? Няма такава смес между италианска, арабска и гръцка кухня!!

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Иначе пробвахме една пицария в Ното, няколко заведения с местни готвени ястия и едно ресторантче до хотела. Цените поне при нас бяха за порция 4-5 евра , паста 5-10 евра, пица 4-12 евра. Като маргарита - 4 евра , Капричоза - 6 евра и вече с морски дарове 12 евра.

В новата част на Модика обядвахме в едно заведение - всички (2 възрасти +2 деца) за 13 евра , преди това си купихме от една работилница за шоколад в старата част, кутия с бисквити и две мини пакетчета с захаросани бадеми за 14 евра.Така че  колкото по-близо до туристически обекти толкова по-скъпо.

 

Това последно е азбучна истина и надали някой "магеланец" не го знае, но аз реагирам за друго. Тези цени, които сочиш, предполагам като цяло са валидни за заведения на самообслужване, пица на парче, закусвалня и т.н. Тъй като ние сме си чревоугодници вечер задължително сядаме в нормално заведение. В Италия това заведение е задължително тип тратория. От една страна в траторията е по-евтино от ристоранте, но от друга страна (и за нас поне тя е по-важна) в траторията се хранят местните и храната е изключително прясна. Не рядко, както и сега в една от вечерите в Палермо, сядаме в тратория, която не предлага меню, а собственик/сервитьор идва и започва да ти обяснява какво е менюто за деня/вечерта. Обожавам този тип заведения! Комуникацията е уникална, често се включват и ръцете... Отклоних се. Идеше дума за цените. Сицилия е скъпа дестинация! Дори и в Северна Италия рядко съм плащал сметка над 70 евро за вечеря за трима с вино и бира. В Сицилия почти навсякъде плащах между 60 и 80 евро, което според мен е повече от очакваното. По ирония на съдбата, най-вкусната ни вечеря беше последната вечер в Катания, където платихме само 50 евро, а двамата със съпругата ми ядохме риба (тя порция микс, аз рибни кюфтета), синът ми хапна паста с риба, съпругата пи половинка вино ди каса, а ние ударихме по една голяма бира. В началото, както си му е реда, ни донесоха безплатна антипаста - филийки сицилиански хляб намазани с домати, напоени със зехтин и поръсени с подправки, а накрая ни сервираха сладкиш и два вида ликьор - мандаринен и канелен. Собственикът отказа за платим и двете кафета на жена ми, щото беше впечатлен от нейния италиански навик да си поръчва кафе веднага след вечеря. Страхотна тратория, която ни препоръча момичето от рецепцията, но се оказа, че се е с много високи оценки в трипадвайзър. Дори в началото Тити реши, че заведението покрай трипадвайзър е станало комерсиално и надали ще бъде вкусно. Собственикът беше, уникат! Това е второто заведение в Италия, което посещаваме, след една уникална кръчма на Бепе Венецианеца в Местре, която е запазила традицията собственикът да стои на изхода зад касов апарат и сметката да се плаща на него, а не на келнерите. Адски е гот щото на излизане се почва един дълъг диалог със собственика, който по правило не разбира бъкел английски, но се старае да бъде разбран, като едновременно с това се държи на положение...

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към коментар

Ха добре завърнали се в Татковината!

 

Веднага, че си пресен-пресен задавам три въпроса?

 

1. Кое ви хареса?

2. Кое не ви хареса?

3. Какво ви впечатли най-много?

 

Гледам от снимките, че си пробвал "Паста ала Норма" в Катания...? :unsure:

 

То е ясно, че има много да разказваш, затова почини, но не забравяй, че голям отчет се чака от теб... :)

На мен в Сицилия всичко си ми харесва. То и за това няколко пъти почиваме там. Следващото лято пак ще сме там.

Харесват ми хората, харесва ми храната, харесва ми ленивото спокойствие на малките селца и градчета. Харесва ми плажа, харесва ми морето, харесва ми слънцето,харесва ми природата.  Харесва ми този особен spirit, който го няма другаде.

Не ми харесва, дето на закуска маат само кифли и козунаци, ама се преживява. :unsure:

А винаги ме впечатлява дружелюбността на местните, желанието да ти услужат, да те упътят - дъъъъълго и подробно. За това, винаги си носим дребни сувенири /мускалите на бай ви Ганя/, та подаряваме и хората много се радват. Магнити от България, има едни сапуни като розичка, дребни нещица с розова вода или масло.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Нещо в тая жега и аз съм се заблеял в мислите си по Сицилия. Я и аз да стягам багажа... :)

 

Допадна ми симпатично филмче за Палермо,. На италиански е, но това е добре, защото една страна е преди всичко езика си и хората си.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не ми харесва, дето на закуска маат само кифли и козунаци, ама се преживява. :unsure:

 

Това не е свързано конкретно със Сицилия. В повечето B&B и малки хотелчета в Италия се предлага този тип закуска. В големите хотели обикновено се предлага континентална закуска, тип "шведска маса" със стандартните неща - топла витрина, нарязани колбаси и сирена, различни видове хляб, зеленчуци, плодове и десерти...

Връзка към коментар

 По ирония на съдбата, най-вкусната ни вечеря беше последната вечер в Катания, където платихме само 50 евро, а двамата със съпругата ми ядохме риба (тя порция микс, аз рибни кюфтета), синът ми хапна паста с риба, съпругата пи половинка вино ди каса, а ние ударихме по една голяма бира. В началото, както си му е реда, ни донесоха безплатна антипаста - филийки сицилиански хляб намазани с домати, напоени със зехтин и поръсени с подправки, а накрая ни сервираха сладкиш и два вида ликьор - мандаринен и канелен. Собственикът отказа за платим и двете кафета на жена ми, щото беше впечатлен от нейния италиански навик да си поръчва кафе веднага след вечеря. Страхотна тратория, която ни препоръча момичето от рецепцията, но се оказа, че се е с много високи оценки в трипадвайзър. Дори в началото Тити реши, че заведението покрай трипадвайзър е станало комерсиално и надали ще бъде вкусно. Собственикът беше, уникат! Това е второто заведение в Италия, което посещаваме, след една уникална кръчма на Бепе Венецианеца в Местре, която е запазила традицията собственикът да стои на изхода зад касов апарат и сметката да се плаща на него, а не на келнерите. Адски е гот щото на излизане се почва един дълъг диалог със собственика, който по правило не разбира бъкел английски, но се старае да бъде разбран, като едновременно с това се държи на положение...

 

Duke,

Ще споделиш ли името на заведението е Катаня?

Ако имаш време дай малко информация за Мистрета, какво интересно има там? Колко време останахте?

По-кое време на деня е подходящо да се отиде? Предполагам като сте били в Чефалу?

Благодаря предварително!

Връзка към коментар

Duke,

Ще споделиш ли името на заведението е Катаня?

 

Разбира се, че ще споделя. Нарича се Trattoria Catania Ruffiana. Траторията ни беше препоръчана от момичето на рецепцията в хотела, след дежурната заявка за насока към тратория извън туристическите райони, в която се хранят основно местни жители на Катания. Както вече споделих, едва на място установихме наличието на "трипадвайзерски" стикер с четири и половина звезди, което в началото ни заблуди, но се оказа наистина страхотна тратория с типично италиански колорит и невероятни рибни специалитети. Препоръчвам!

 

http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187888-d2076946-Reviews-Trattoria_Catania_Ruffiana-Catania_Province_of_Catania_Sicily.html

 

Ако имаш време дай малко информация за Мистрета, какво интересно има там? Колко време останахте?

 

Мистрета е страхотно градче от селски тип, което посетихме преди да се настаним в Чефалу. След като движението в Палермо се оказа приказка (действително не разбирам откъде идват негативните оценки, но поне за мен шофирането в Палермо беше истинско удоволствие, сравнимо с удоволствието на шофирането в София в периода между 2006 и 2009 година, когато все още нямаше метро и криза, а аз всеки ден прекосявах по два пъти града в най-натоварения трафик) се оказа, че ще цъфнем на рецепцията в хотела в Чефалу твърде рано, което наложи промяна в движение и вместо на отиване към Таормина, решихме да видим Мистрета преди Чефалу. Това е планинско градче с определено запазен автентичен сицилиански дух. Там никой не говори английски, но хората са изключително отзивчиви. Докато обикаляхме по малките пусти калдъръмени улички около обяд изведнъж от една врата се появи усмихнат човек, който ни подаде изключително добре изработена по някаква европейска програма подробна карта на Мистрета. Около два часа са достатъчни за обиколка и дежурно кафе/сладолед в Мистрета. Няма туристи, няма движение, пълна идилия...

 

post-53-0-43800200-1405324476_thumb.jpg

 

post-53-0-59345000-1405324489_thumb.jpg

 

post-53-0-78375200-1405324531_thumb.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

2. Наченките на комерсиализация на Сицилия. Постепенно островът се превръща в туристическа дестинация и очарованието започва да се губи.

Съгласна. Миналата година островът е посетен от  над 2 млн туристи, което за такава площ е направо бум,

Връзка към коментар

Преди години в Сицилия имаше много малко чужденци, защото хората се страхуваха, мафия, отвличания и пр. страхотевици.

Въпреки, че в последните години интересът към това място расте, все още могат да се намерят прекрасни кътчета, където няма много туристи, където е спокойно и чудесно за почивка. По-нагоре в темата казах, че сме фенове на комисаре Монталбано, та извървяхме всичките места, където е сниман филмът.

Пунта сека, / във филма е Маринела/ където е неговата къща е чудесно място с прекрасен плаж, а самата къща е гест хаус, където може да се отседне. А пък Вигата е Рагуза, от където са зашеметяващите гледки във филма.

Наоколо са все малки и китни селца, дето в хоремага мож се измеша с местните, с хубава храна и чудесно вино.

Така че, според мен, на Сицилия винаги ще има местенца, които ще запазят този особен дух, настрани от големите хотели и многото  навалица. Стига човек да търси точно това, разбира се.

 

 

 

Това е къщата на Монталбано

 

 

 

 

Улицата с полицейското управление във Вигата

 

 

 

 

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Преди години в Сицилия имаше много малко чужденци, защото хората се страхуваха, мафия, отвличания и пр. страхотевици.

Въпреки, че в последните години интересът към това място расте, все още могат да се намерят прекрасни кътчета, където няма много туристи, където е спокойно и чудесно за почивка. По-нагоре в темата казах, че сме фенове на комисаре Монталбано, та извървяхме всичките места, където е сниман филмът.

Пунта сека, / във филма е Маринела/ където е неговата къща е чудесно място с прекрасен плаж, а самата къща е гест хаус, където може да се отседне. А пък Вигата е Рагуза, от където са зашеметяващите гледки във филма.

Наоколо са все малки и китни селца, дето в хоремага мож се измеша с местните, с хубава храна и чудесно вино.

Така че, според мен, на Сицилия винаги ще има местенца, които ще запазят този особен дух, настрани от големите хотели и многото  навалица. Стига човек да търси точно това, разбира се.

 

attachicon.gifSicilya 06.2014 190.JPG

 

Това е къщата на Монталбано

 

attachicon.gifSicilya 06.2014 186.JPG

 

 

Улицата с полицейското управление във Вигата

 

attachicon.gifSicilya 06.2014 201.JPG

 

attachicon.gifSicilya 06.2014 210.JPG

 

Поздравления! Част от снимките са правени и в Шикли - бароково градче, не по-малко очарователно от Рагуза. Беше един от най-прекрасните моменти в сицилианското ни приключение:

 

post-786-0-01659200-1405408740_thumb.jpg

 

post-786-0-60435200-1405408829_thumb.jpg

 

post-786-0-16612800-1405408901_thumb.jpg

Редактирано от royak
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 Сицилия е магическа, а движението в Палермо е значително по-спокойно и подчинено на някакви правила от това в София...

Здарвей, и добре си дошъл! Сподели малко шофьорски опит, паркиране в по-големите градове - Палермо, Катания, Сиракуза. Някой беше писал в Таормина да се ползва многоетажния паркинг, ти така ли направи?

Връзка към коментар

Здарвей, и добре си дошъл! Сподели малко шофьорски опит, паркиране в по-големите градове - Палермо, Катания, Сиракуза. Някой беше писал в Таормина да се ползва многоетажния паркинг, ти така ли направи?

 

Движението е съвсем нормално за опитен шофьор. Аз имам книжка от 1988 г. и непрекъснато шофирам в София. За пореден път се убедих, че това е достатъчно основание за получаване на универсален сертификат за шофиране в цял свят... :lol:

 

Относно паркирането. Навсякъде избирам хотели с паркинг. Така беше и този път, като в Палермо отседнах в единствения (или поне така го рекламират) хотел със собствен паркинг в града. Единствено в Сиракуза отседнах в хотел без собствен паркинг, но с достатъчно възможности за безплатно и сигурно паркиране на околните улици. В Катания въобще не влязох с кола, а директно я върнах на летището и взехме автобус до града. Имай предвид, че специално Europcar имат специални изисквания в случай на управление на наетата кола в Катания. При сключване на договора ми дадоха и брошура по този въпрос. Хвърлих и едно око, но аз предварително знаех, че няма да шофирам в Катания и единствено изрично попитах за Палермо. Палермо е сигурен, така ми отговори момичето, проблемите са само в Катания...

Връзка към коментар

За мен и според мен движението в Палермо е хаотично, ненормално, клаустрофобично и плашещо. Това не се отнася за летния сезон, когато трафикът намалява с доста проценти и по никакъв начин не съответства на мартенски, априлски, септемврийски или октомврийски трафик. Возили са ме местни, шофирането там си е за страх. Бъдете внимателни, за да не плачете горчиво!

 

Според статистиката на ТомТом в Р.Италия, шампион по трафик е не Неапол, не Рим, а Палермо. Аз скромно няма да се дам като източник, ама бая съм си отвисял в задръствания, а и мисля за вас, другари... :O

 

Източници:

 

Италианската телеграфна агенция АНСА:

http://ansa.it/motori/notizie/rubriche/analisieapprondimenti/2013/11/06/Palermo-prima-Italia-traffico-Segue-Roma-poi-Milano_9577693.html

 

Вестник "Кориере дела сера":

http://motori.corriere.it/motori/attualita/14_giugno_05/palermo-campionessa-traffico-e42f7f7e-ecc6-11e3-9d13-7cdece27bf31.shtml

 

Я и малко видео, да се повеселите:

 

https://www.youtube.com/watch?v=1G4URhc7NZ0

 

https://www.youtube.com/watch?v=8otuA0slXiU

 

https://www.youtube.com/watch?v=C93aM4cYdmo

 

Умната, другари, и да не пропуснете концерта на Бочели в София, ей!

Редактирано от maialearrosto
Връзка към коментар

А за Таормина - къде спряхте?

 

В двора на хотела, който препоръчвам. Става дума за "гест хаус" с прекрасна градина и собствен паркинг:

 

http://www.booking.com/hotel/it/taormina-garden.en-gb.html?sid=d0d28ace8558d79af06243f783e42d4c;dcid=2

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Движението е съвсем нормално за опитен шофьор. Аз имам книжка от 1988 г. и непрекъснато шофирам в София. За пореден път се убедих, че това е достатъчно основание за получаване на универсален сертификат за шофиране в цял свят... :lol:

 

Относно паркирането. Навсякъде избирам хотели с паркинг. Така беше и този път, като в Палермо отседнах в единствения (или поне така го рекламират) хотел със собствен паркинг в града. Единствено в Сиракуза отседнах в хотел без собствен паркинг, но с достатъчно възможности за безплатно и сигурно паркиране на околните улици. В Катания въобще не влязох с кола, а директно я върнах на летището и взехме автобус до града. Имай предвид, че специално Europcar имат специални изисквания в случай на управление на наетата кола в Катания. При сключване на договора ми дадоха и брошура по този въпрос. Хвърлих и едно око, но аз предварително знаех, че няма да шофирам в Катания и единствено изрично попитах за Палермо. Палермо е сигурен, така ми отговори момичето, проблемите са само в Катания...

в таормина също ли имахте нощувка? 

аа ти вече си отговорих, не видях

Връзка към коментар

Препоръчвам нощувка в Таормина. Залезите там са превъзходни...

ние сме ситуирани в къща, в центъра на авола. колите са наети от юръпкар.

такаа, горе-долу нашата програма изглежда така:

4.10 - 13 часа кацане на катания, вземаме колите от летището и потегляме към авола

5.10 - неделя, рано /единственото ранно/ тръгване към палермо и монреале - 300 км в едната посока

6.10 - сиракуза, цял ден. - 60 км общо

7.10 - катания, цял ден - 160 км общо

8.10 - таормина и савока. на връщане до подножието на етна - от zafferana etnea до станция сапиенца, слизане в николози, дегустация на вино в изба на 5 км оттам - 320 км общо

9.10 - ното, испика, позало + дегустация на вино - около 120 км общо

10.10 - шикли, модика, рагуса - около 160 км. общо

11.10 - към катания, летим 14 часа за букурещ

 

очаквам препоръки, мнения, "акъл" :))))

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Сицилия се пътува по-бавно от очакваното. Магистралите са твърде малко. В този смисъл изборът ви на местоположение на "базата" е меко казано несполучлив от моя гледна точка. Програмата предвижда основно път. Денят 5.10 е невъзможен в този му вид. Няма как в един ден да отидете и да се върнете до Палермо/Монреале, като междувременно ги разгледате. Препоръчвам да останете поне две нощи в Палермо, другото е в сферата на препускането и отмятането с моливче на поредната "посетена" дестинация...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Програмата предвижда основно път. Денят 5.10 е невъзможен в този му вид. Няма как в един ден да отидете и да се върнете до Палермо/Монреале, като междувременно ги разгледате. 

няма начин да спим в палермо, или където и да е другаде. аз мисля, че е постижимо. че има път-факт, едни 3,5 часа ще заминат. затова поясних, че тръгваме рано, а и деня е неделя. още повече в монреале отиваме само заради катедралата, а в палермо съм набелязала точно 3 неща за гледане, а после просто шляене, хапване, напипване на "пулса и духа" на града. като време - нещо в порядъка на 5 часа престой 

колкото до последното ти изречение в поста....приемам съвети, препоръки и акъл, но констатациите ти ме обиждат!! / "...и отмятането с моливче на поредната "посетена" дестинация..."/...бъди добър и спазвай интернет-форумския "бон тон", ок?

ако палермо/сицилия ме "грабне",  ще ида пак, и пак, и пак......ако просто отмятах с моливче, що ли съм си правила труда да ходя по 4-5 пъти /до сега, а ми се иска още/ в рим, париж, лондон, мадрид, берлин......и т.н., и т.н.

Връзка към коментар

Привет на варненци и на теб, Pagliacci!

 

Правиш една варненска оперативка и казваш на пациентите си (тези, които ще те търпят) следното: "На пети октомври ще се "счупим от път", ще претупаме работата и ще видим Палермо и Монреале по не добър начин. Искате ли?"

 

В този ден програмата ще е структурно повредена. Много е вероятно твоите хора да ти вдигнат една Сицилианска вечерня (въстание на сицилианците срещу Анжуйската династия).

 

Иначе програмата е много добра и всяка варненска туристическа фирма би ти завидяла за идейността.

 

Със здраве е наздраве в Авола!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Привет на варненци и на теб, Pagliacci!

 

Правиш една варненска оперативка и казваш на пациентите си (тези, които ще те търпят) следното: "На пети октомври ще се "счупим от път", ще претупаме работата и ще видим Палермо и Монреале по не добър начин. Искате ли?"

 

В този ден програмата ще е структурно повредена. Много е вероятно твоите хора да ти вдигнат една Сицилианска вечерня (въстание на сицилианците срещу Анжуйската династия).

 

Иначе програмата е много добра и всяка варненска туристическа фирма би ти завидяла за идейността.

 

Със здраве е наздраве в Авола!

както ти бях писала преди време, искането за палермо е на приятелите ми. ако някой ще се вдига възстание, аз съм човека :). а какви "селско-избени" планове имах за този ден...ах, ах... но при резултат 7:1 / не бъркай с мача германия-бразилия :) / кандисах. 

между другото, сега прочетох "историята" на разговорите ни, всички други препоръки и идеи съм "попила", за което ти благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.