Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Може ли малко инфо за местата за паркиране, къде не трябва да се паркира из Сицилия

така както е зададен въпроса, отговора е лесен - където има забранителен знак.. :) по улиците разрешените паркоместа са боядисани със синя боя - платени, обикновено цената е между 0,60 - 0,70, макс. до 1 евро на час /или с паркометри, или с талони от "табачи"/, с бяла - също разрешени, но безплатни, в жълто - разрешени само за месните. глобата за паркиране на неразрешено място е 40 евро, плаща се в пощите. ако колата е под наем, направиш се на тарикат, и не платиш глобата, фирмата отдала колата ще ти я прибере при връщането. когато платиш в пощата веднага имаш 30 или 35% намаление от сумата по фиша. за набързо /60 до 90 мин./ има места, които се ползват само с "disco orario" - рент а кар компаниите ги предоставят. в големите градове за по-дълъг престой, може да ползваш платени паркинги. в сайта на мишлен можеш да ги видиш.

Редактирано от palia4i
Връзка към коментар

Специалистите по Сицилия - моля, дайте сайт, където да букна вила или къща в Марина ди Ното. Букинг-а и по- известните сайтове съм ги претръшкала, но нищо не харесах. Може би, в някой италиански сайт? :blink: :blink:

Връзка към коментар

така както е зададен въпроса, отговора е лесен - където има забранителен знак.. :) по улиците разрешените паркоместа са боядисани със синя боя - платени, обикновено цената е между 0,60 - 0,70, макс. до 1 евро на час /или с паркометри, или с талони от "табачи"/, с бяла - също разрешени, но безплатни, в жълто - разрешени само за месните. глобата за паркиране на неразрешено място е 40 евро, плаща се в пощите. ако колата е под наем, направиш се на тарикат, и не платиш глобата, фирмата отдала колата ще ти я прибере при връщането. когато платиш в пощата веднага имаш 30 или 35% намаление от сумата по фиша. за набързо /60 до 90 мин./ има места, които се ползват само с "disco orario" - рент а кар компаниите ги предоставят. в големите градове за по-дълъг престой, може да ползваш платени паркинги. в сайта на мишлен можеш да ги видиш.

Благодаря  много това ми трябваше :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Специалистите по Сицилия - моля, дайте сайт, където да букна вила или къща в Марина ди Ното. Букинг-а и по- известните сайтове съм ги претръшкала, но нищо не харесах. Може би, в някой италиански сайт? :blink: :blink:

http://www.homelidays.it/

http://www.casevacanza.it/

http://www.subito.it/

http://www.rent-holiday-homes.com/

http://www.mediavacationrentals.com/

http://www.globetrottersiracusa.com/

http://www.villeinitalia.com/

http://www.trustedvillas.co.uk/

 

аз ползвам тези 

AlexandraKo, аз си наех къща в Авола, на 300м. от плажа, не знам дали не търсиш нещо подобно

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

http://www.homelidays.it/

http://www.casevacanza.it/

http://www.subito.it/

http://www.rent-holiday-homes.com/

http://www.mediavacationrentals.com/

http://www.globetrottersiracusa.com/

http://www.villeinitalia.com/

http://www.trustedvillas.co.uk/

 

аз ползвам тези 

AlexandraKo, аз си наех къща в Авола, на 300м. от плажа, не знам дали не търсиш нещо подобно

Много ти благодаря! Аз държа хем да е в Лидо ди Ното, че плажът там е страхотен, хем пък, да не е точно на предишното място. Миналата година бяхме в този хотел:

http://www.booking.com/hotel/it/noto-marina.bg.html

Сега ми се иска да е вила, къща или апартамент, за да има повече пространство. И няма нужда да е със закуска, че италианската такава - с тия кифли и  козунаци не ни е по вкуса.

Сега ще се разровя сайтовоте, които си дала и не са ми известни. Защото, различните собственици предлагат на различни места.

Връзка към коментар

Сега ми се иска да е вила, къща или апартамент, за да има повече пространство. И няма нужда да е със закуска, че италианската такава - с тия кифли и  козунаци не ни е по вкуса.

Сега ще се разровя сайтовоте, които си дала и не са ми известни. Защото, различните собственици предлагат на различни места.

да, плажа е страхотен наистина. ние искахме да сме в населено място, хем плажа да е на 2 крачки, хем вечер да има къде да отидем да хапнем, а не да сме в "нищото", особено през октомври. а и ното е на 8 км, и още първата вечер там ще хапнем :)

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

Да събудя темата с нашето пътуване. Както бях писала пътувахме с Ер Малта през Малта за Канатия. Много приятно се получи, защото имахме достатъчно време да разгледаме Валета. От летището в Катания взехме кола и имахме три нощувки в Сиракуза, където успяхме да обиколим Шикли, Модика, Рагуза, Ното, Марзамеми и естествено Сиракуза. След безумното движение и малките улички и пътчета е цяла щастие, че успяхме да върнем колата невредима. Допълвам за тези градчета:

-  в Модика срещу информационния център на кръговото преди Св. Петър на всеки 30 мин. (+-10) има безплатен шатъл за туристите, който те качва до Сан Джовани и после истава надолу да рагледате забележителностите.

- в Рагузаима влакче, което обикаля Рагуза Ибла и спира около църквите, но не успях да му видя цената; 

- в Шикли също има влакче, но и него успях да видя.

Следващите три нощувщки бяха в Катания, където спахме в страхотен  B&B точно до Via Etnea и юридическия факултет. Много луксозно със страхотно обслужване и добра цена. На 50 м. от хотела имаше страхотен ресторант, който просто няма как да не препоръчам - Locanda Cerami, божествена храна и вино на достъпни цени, на улицата пред църквата, а от вътре се чува роял - приказно.

От Катания с градския транспорт (върнахме колата) отидохме до Таормина, която естествено отговаряше на моите дългогодишни очаквания. За съжаление  лифта не работеше, слязохме пеша (още ме болят краката), но на връщане след дълго чакане (поради сицилиански неуредици) хванахме автобус до автогарата.

В Катания също има и влакче и автобуси за забележителностите - 5 евро, но пешеходно всичко се обикаля с удоволствие за 2-3 часа.

Връщането ни беше през Рим, където останахме две нощувки, но той е за друга тема. Само ще кажа, че приятели ни заведоха на една улица, от която се вижда купола на Св петър и като приближаваш към него се смалява, а като се отдалечаваш - се увеличава. Забравих как се казва улицата, но мога да я намеря.

Малко дълго стана, но пък ме върна в Сицилия.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Фотографска изложба в Столична библиотека "Сицилия. Хроники на последния пейзаж" се откри вчера и ще продължи до 25 октомври. 

Връзка към коментар

Здравейте!

да се отчета и аз. завърнахме се здрави и читави, заредени с много впечатления и емоции, и много влюбени в сицилия.

1 нощувка в палермо. препоръчвам хотел Columbia на via del celso,  в центъра, на 100м има платен паркинг - pagano antonio, за гости на хотела 10 евро за 24 часа. на съседната улица, успоредна - via de candelai има много приятни барове с музика на живо.

1 нощувка в катания. препоръчвам B&B Civitas, на Via Vittorio Emanuele до дуомото. Сара, на рецепция, е прекрасна, препоръча ни 2 ресторанта. посетихме ги и 2та - за обяд и вечеря. паркирахме в двора срещу 5 евро за 24 часа. нощния живот в катания е зашеметяващ, по ми хареса от този в палермо. в катания от рибния пазар, който не трябва да се пропуска, си купих прясно осолена аншоа, едричка, 700 гр., за.... 5 евро!

6 нощувки в къща в Авола. къщата бе превъзходна, сеньор пино, собственика, също. авола не си заслужава, но като отправна точка е супер, а и избите извън града определено си струват. добре че летяхме с wizz, че с всичките бутилки вино, в 23 кг. никога нямаше да се вместим. долетяха до БГ непокътнати.

наехме кола от летището на катания, от юръпкар, точни, експедитивни. взех фиат пунто дизел, ново на 7 хил. км, просто летеше, завираше се навсякъде и разхода му беше 3.9-4.2 на 100. не съм имала проблем нито с шофирането, нито с паркирането. бях с навигация, която се справи почти блестящо...единствено в палермо много искаше да ме вкара в забранена в моята посока улица, добре че бях наизустила стритвю-то на гугъл, та се оправих сама.

освен палермо и катания разгледахме катедралата в монреале и вила романа /в пиаца армерина/ ходихме до калтаджироне, рагуса, модика, шикли, ното, марзамеми, портопало, таормина, савока, сиракуза и ното.

в модика попаднахме в омагьосваща тратория, след като хапнахме и пийнахме порядъчно, собственика ни упъти как да стигнем до малка фабрика за шоколад...ммм, между другото за любителите на бирата-в модика правят невероятна бира, предлага се и в стъклена бут. от 750 мл. - tari.

сицилианците са омагьосващи-любезни, любеобвилни, усмихнати, винаги готови да помогнат, упътят, дадат съвет, препоръка. не говорят английски, но ще ти нарисуват, начертаят, скицират, накрая ще махне с ръка и ще каже да караш след него...но няма да те остави. "влюбих" се в един прекрасен около 80 годишен сицилиански дядо в сиракуза, който караше около 30 годишно рено, това рено се сдоби с чудна фотосесия, а аз бях отведена до най-престижния гурме магазин в града - il gusto - да си напазаря различни видове прошуто, сирена и песто /които в бг ги няма/. 

от всички морски благини само рибата не ми е по сърце, но ядох риба меч, хареса ми, препоръчвам я горещо.

друго което е специфично за сицилианската кухня е конското месо. какъвто стек от конско опитах на 2 пъти в сицилия.....несравнимо вкусно. 

ох, спирам...пак ще ида!

Редактирано от palia4i
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Завърнахме се и ние.

В сравнение с paliachi ние бяхме със скромен брой нощувки. Само в Катаня.

Но ходихме до Сиракуза и Таормина.

Катаня особено не ми хареса - мръсно е, сградите са окъртени. Но аз не съм и очаквала друго. Все пак си е Южна Италия.

Но Сиракуза и Таормина бяха прекрасни.

Хареса ми и лепнещата жега. Аз съм си топлолюбива.

Изобщо един айляк си цари там.

Искам пак да отида. Този път за повече време. Иска ми се да посетя Агридженто, Ното, Рагуза, Месина, Калтаджироне.

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

здравейте,

След като не издържах и купих билети за Сицилия, вече горя от желание да подготвя маршрута и да резервирам хотели.

Пътуването ни ще се осъществи с Wizz air и Air Malta - 17-27 май. Предвидила съм почти 3 дни за Малта и 7 за Сицилия.

Планът за сега е следният: 

Ден първи: Пристигане около обяд в Малта и вечерта полет за Катания - пристигането ни е около 22.30 и въпросът ми е дали е възможно да се купи билет за центъра от шофьора или се налага да си вземем такси, защото местата за продажба на билети затварят в 22 ч. Резервирах 3 нощувки в Полити Резиденс.

Ден втори: Разходка из Катания и Таормина - тук въпросът ми е дали автобусът спира близо до центъра или трябва да се ходи пеш и откъде да си купим билети? Може ли от шофьора?

Ден трети: Катания и полудневен тур за Етна;

Ден четвърти: ранно тръгване за Палермо. Кой е най-добрият начин за придвижване - влак, автобус? И пак, ако е автобус, откъде да купим билети? Цял ден в Палермо. 2 нощувки в Палермо - като съм си харесала хотел Alessandra?

Ден пети: Чефалу и Монреале - до Чефалу се ходи с влак нали? До Монреале а разбирам ли, че зависи от обстановката? или с автобус 389 или с AST?

Ден шести: Рано тръгване за Агриджено. Кой е най-удобният и бърз превоз? От гарата има автобус към Вале ди Темпи?

Остават ни за разглеждане Ното, Рагуза, Модика и Сиракуза. В 22 ч. на 7ия ден имаме полет до Малта.

Как според вас е най-добре да планирам времето? А къде да е нощувката? С какво да се придвижваме?  

Благодаря

Връзка към коментар

всъщност обърках 1 ден ;)))! След Агридженто може да заминем за Разгуза и там спим там... А какъв е начина на придвижване до там? 

Ден седми: Посещение на Ното и Модика  и пътуване и нощувка в Сиракуза. - тук пак ме интересуват начините на придвижване и място за спане.

Ден осми: разглеждане на Сиракуза и отпътуване за летището на Катания - дали има директен превоз?

Връзка към коментар

здравейте,

След като не издържах и купих билети за Сицилия, вече горя от желание да подготвя маршрута и да резервирам хотели.

Пътуването ни ще се осъществи с Wizz air и Air Malta - 17-27 май. Предвидила съм почти 3 дни за Малта и 7 за Сицилия.

Планът за сега е следният: 

Ден първи: Пристигане около обяд в Малта и вечерта полет за Катания - пристигането ни е около 22.30 и въпросът ми е дали е възможно да се купи билет за центъра от шофьора или се налага да си вземем такси, защото местата за продажба на билети затварят в 22 ч. Резервирах 3 нощувки в Полити Резиденс.

Ден втори: Разходка из Катания и Таормина - тук въпросът ми е дали автобусът спира близо до центъра или трябва да се ходи пеш и откъде да си купим билети? Може ли от шофьора?

Ден трети: Катания и полудневен тур за Етна;

Ден четвърти: ранно тръгване за Палермо. Кой е най-добрият начин за придвижване - влак, автобус? И пак, ако е автобус, откъде да купим билети? Цял ден в Палермо. 2 нощувки в Палермо - като съм си харесала хотел Alessandra?

Ден пети: Чефалу и Монреале - до Чефалу се ходи с влак нали? До Монреале а разбирам ли, че зависи от обстановката? или с автобус 389 или с AST?

Ден шести: Рано тръгване за Агриджено. Кой е най-удобният и бърз превоз? От гарата има автобус към Вале ди Темпи?

Остават ни за разглеждане Ното, Рагуза, Модика и Сиракуза. В 22 ч. на 7ия ден имаме полет до Малта.

Как според вас е най-добре да планирам времето? А къде да е нощувката? С какво да се придвижваме?  

Благодаря

 

всъщност обърках 1 ден ;)))! След Агридженто може да заминем за Разгуза и там спим там... А какъв е начина на придвижване до там? 

Ден седми: Посещение на Ното и Модика  и пътуване и нощувка в Сиракуза. - тук пак ме интересуват начините на придвижване и място за спане.

Ден осми: разглеждане на Сиракуза и отпътуване за летището на Катания - дали има директен превоз?

Аз бях в Сицилия за 8 дни и пътувах единствено и само с обществен транспорт. Бях в Палермо 4 дни и 4 дни в Катания. Успях да посетя Палермо, Чефалу, Катания, Таормина, Джардини Наксос, градчетата Ачи Кастело, Ачи реале и Ачитреца, Сиракуза и Ното. Не е невъзможно, но трябва да сте готови, че може и да не спазите цялата програма, така както сте я намислили.

За ден втори - от Катания до Таормина е по-добре да се отиде с влак, а след това има автобусчета, с които може да слезете почти на старата част на Таормина. Има и ентусиасти, който след влака се изкачват до градчето по едни стълби в близост до гарата. Билети за автобуса се взимат от шофьора.

Ден трети: Не съм ходила до Етна, но знам че на място можете да намерите фирми, който да ви организират посещението на Етна, като ви вземат от хотела.

Ден четвърти: Разстоянието от Катания до Палермо задължително вземете с автобус. Пътят е около 3 часа. Билети ще вземете на автобусната гара в Катания, която е съвсем до жп гарата. Има различни превозни фирми, така че ще вземете билетите според желания час на пътуване.

Ден пети: До Чефалу най-бързо и удобно се стига с влака от Палермо. Има влак няколко пъти дневно, така че не е проблем. 

До Монреале може с автобус, но аз не успях да се справя с тази дестинация. Един от дните автобуса въобще не дойде, а в неделята се оказа, че не пътува по неясни причини.

Ден шести: До Агридженто се отказах да пътувам. Със сигурност знам, че по-удобния превоз е с автобус, но така и не се справих с намирането на спирката му откъдето да се информирам за часовете и в крайна сметка се отказах, а и не си давах много зор да пътувам до там. Принципно автогарата в Палермо се намира до жп гарата и всички автобуси тръгват от паркинга  на автогарата. Изключение се оказа автобуса за Агридженто, който спираше някъде извън района на автогората, но в близост до жп гарата и така и не успях да го намеря, за да питам за разписание и билети.

От Сиракуза със сигурност има директен превоз до Катания. Остава да се информираш за часовете. Аз бих съчетала разглеждането на Ното и Сиракуза, но пък не съм ходила в Модика. Между Ното и Сиракуза има автобусни връзки.

 

Това е с което мога да помогна за превоза.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Наемете кола. Не препоръчвам придвижване с обществен транспорт поради малкото време с което разполагате и........Сицилия. Това не е Италия!

В кръга на майтапа и по повод отношенията между северна и южна Италия се приема, че истинските италианци и истинската Италия е на юг от Неапол, в това число и Сицилия. Следователно по тази логика Сицилия е повече Италия, отколкото например района на Ломбардия. :)

Неразбории в обществения превоз се случват и на север и на юг в Италия. Виж в Северна Италия има повече и добре устроени магистрали и следавателно по-често като превоз се използва личния автомобил.

Редактирано от mililia
Връзка към коментар

Съгласна с Дюк. Ние пътувахме с междуградски транспорт, но имахме достатъчно време да се мотаем.

 

И комбинацията между ден 2 и ден 3 ми се струва абсурдна. По-скоро редът трябва да е: Катания, полудневен тур Етна, Таормина, и после на Север.

 

Освен това Катания - Таормина с влак е много екзотично, но влаковете не са с удобно разписание - въпрос на конкретна организация.

 

 

От Сиракуза всеки автобус, който пътува за Катания спира и на летището.

 

 

Редактирано от но нейм
Връзка към коментар

Здравейте, veseliache! :)

Това лято прекарах в Сицилия 8 дни и като чета плана ти ми се струва амбициозен. Доста ще се изморите, ако го изпълните! :) Аз лично не успях да посетя някои от местата, които предварително бях планирал. Градове много и ако не видиш някой не е голяма загуба... Горещо ти препоръчвам обиколка из Еолианските острови. Там е едно от най-красивите места в Сицилия.

 

Относно Палермо: за да видите града по най-добрия начин е добре да наемете "триколка". Не знам как точно се казва. Представлява моторче с място за трима/ четирима човека. Виж я на долната снимка, за да разбереш какво имам предвид. Управлява се от местен гид и със сигурност ще обиколите места, на които най-вероятно ще ти бъде страшно да отидеш пеш. :) За мен Палермо е един най-мръсните и криминални градове и горния начин е най-безопасен.

Пожелавам ти приятно изкарване!

post-2151-0-91293200-1415205780_thumb.jpg

Връзка към коментар

За мен Палермо е един най-мръсните и криминални градове и горния начин е най-безопасен.

Пожелавам ти приятно изкарване!

attachicon.gifPalermo.jpg

 

Драги Миро, нека поместя едно свое неангажиращо мнение за сигурността в Палермо.

 

Едно е нашето субективно усещане за опасност, друго е филмовата продукция за Палермо и Сицилия, а трето е статистиката и реалността. Но да не плашим магеланското войнство с Палермо, този велик и титаничен сицилиански град.

 

Мръсен, неподдържан, не понася всекиму, но такъв град няма в Европа. За любознателния пътешественик той е като пещерата на Али Баба и в никакъв случай не трябва да се пропуска.

 

Няколко реда за престъпността в града:

Според източници, по-долу ги прилагам както си му е реда (който иска да си ги преведе), престъпността в Палермо е по-ниска от тази в Осло, Копенхаген, Хелзинки и сигурността на човек е гарантирана. Сексуалните престъпления в твоя БГ-град са много повече, отколкото в спокойния, пуритански Палермо.

 

Според ЕВРОСТАТ Родината е доста по-напред по отношение на престъпността в сравнение с Италия.

 

Според статистиката на италианците Палермо е по-назад в криминалното класиране от Милано, Рим, Торино, Неапол, Болоня, Генуа, Бари, Флоренция, Бреша и Катания.

 

Повече инфо на:

http://www.dipalermo.it/2012/09/11/al-bando-i-luoghi-comuni-palermo-e-piu-sicura-di-oslo/

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Crime_statistics/it

http://www.ilsole24ore.com/includes2007/speciali/criminalita/scheda_totali.shtml

 

Та, другари "сицианци", обърнете специално внимание в програмата си на Палермо. И не се страхувайте от него.

 

Що се отнася до придвижването, "маайте гащи" пеша, така градът се чувства най-добре, и в никакъв случай не изпускайте удоволствието, наречено "Градски транспорт в Палермо".

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Драги Миро, нека поместя едно свое неангажиращо мнение за сигурността в Палермо.

 

Едно е нашето субективно усещане за опасност, друго е филмовата продукция за Палермо и Сицилия, а трето е статистиката и реалността. Но да не плашим магеланското войнство с Палермо, този велик и титаничен сицилиански град.

 

Мръсен, неподдържан, не понася всекиму, но такъв град няма в Европа. За любознателния пътешественик той е като пещерата на Али Баба и в никакъв случай не трябва да се пропуска.

 

Няколко реда за престъпността в града:

Според източници, по-долу ги прилагам както си му е реда (който иска да си ги преведе), престъпността в Палермо е по-ниска от тази в Осло, Копенхаген, Хелзинки и сигурността на човек е гарантирана. Сексуалните престъпления в твоя БГ-град са много повече, отколкото в спокойния, пуритански Палермо.

 

Според ЕВРОСТАТ Родината е доста по-напред по отношение на престъпността в сравнение с Италия.

 

Според статистиката на италианците Палермо е по-назад в криминалното класиране от Милано, Рим, Торино, Неапол, Болоня, Генуа, Бари, Флоренция, Бреша и Катания.

 

Повече инфо на:

http://www.dipalermo.it/2012/09/11/al-bando-i-luoghi-comuni-palermo-e-piu-sicura-di-oslo/

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Crime_statistics/it

http://www.ilsole24ore.com/includes2007/speciali/criminalita/scheda_totali.shtml

 

Та, другари "сицианци", обърнете специално внимание в програмата си на Палермо. И не се страхувайте от него.

 

Що се отнася до придвижването, "маайте гащи" пеша, така градът се чувства най-добре, и в никакъв случай не изпускайте удоволствието, наречено "Градски транспорт в Палермо".

Единственото, което бих добавила към горното мнение е, да бъдете по бдителни към джепчийски кражби из районите, запазени за емигранти, като напр. района на жп гарата.

Сицилианците покровителстват туризма и не позволяват неприятни случки на гостите на града. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нито за миг не съм се почувствал застрашен в Палермо. Говоря за централната част, която всъщност минава за най-страшна. Страхотна атмосфера! Джебчии има навсякъде, това не е сицилиански патент...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Драги Миро, нека поместя едно свое неангажиращо мнение за сигурността в Палермо.

 

Едно е нашето субективно усещане за опасност, друго е филмовата продукция за Палермо и Сицилия, а трето е статистиката и реалността. Но да не плашим магеланското войнство с Палермо, този велик и титаничен сицилиански град.

 

Мръсен, неподдържан, не понася всекиму, но такъв град няма в Европа. За любознателния пътешественик той е като пещерата на Али Баба и в никакъв случай не трябва да се пропуска.

 

Няколко реда за престъпността в града:

Според източници, по-долу ги прилагам както си му е реда (който иска да си ги преведе), престъпността в Палермо е по-ниска от тази в Осло, Копенхаген, Хелзинки и сигурността на човек е гарантирана. Сексуалните престъпления в твоя БГ-град са много повече, отколкото в спокойния, пуритански Палермо.

 

Според ЕВРОСТАТ Родината е доста по-напред по отношение на престъпността в сравнение с Италия.

 

Според статистиката на италианците Палермо е по-назад в криминалното класиране от Милано, Рим, Торино, Неапол, Болоня, Генуа, Бари, Флоренция, Бреша и Катания.

 

Повече инфо на:

http://www.dipalermo...sicura-di-oslo/

http://epp.eurostat....e_statistics/it

http://www.ilsole24o...da_totali.shtml

 

Та, другари "сицианци", обърнете специално внимание в програмата си на Палермо. И не се страхувайте от него.

 

Що се отнася до придвижването, "маайте гащи" пеша, така градът се чувства най-добре, и в никакъв случай не изпускайте удоволствието, наречено "Градски транспорт в Палермо".

Скъпи (или скъпа, ако се бъркам, моля да ме извините) maialearrosto,

 

нека оставим филмовите продукции настрана. Дори и статистическите данни, към които по принцип съм резервиран.

 

Споделям лични впечатления и усещания от еднодневния ми престой в този град. Много добре го сравняваш с пещерата на Али Баба! Не мога да си представя да отидеш в Сицилия без да посетиш Палермо. По същество съм изцяло съгласен с теб. Изключително колоритен град! Толкова много история има в него. Имаше улица изписана на три различни езика. Над 100 църкви (за който обича да посещава подобни места) всяка със собствена история... 

 

И все пак не ми допадна този град. Не ми хареса мръсотията, която е навсякъде. Не ми допадна и това, че не разбрах къде точно е гето и къде не. Вървя по главния булевард край морето и само да завия в една пресечка и се намирам в абсолютно друг град/свят. Ако завия в някоя друга не ми прилича на гето. Като цяло се движих по улиците, по които имаше градски транспорт... Може би за Палермо един ден не е достатъчен!

 

И за да не ме разберете неправилно, не бих отказал никого от посещение в Палермо.Този град трябва задължително да се види и всеки да открие това, което му хареса.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Отдавна не бях чувал нещо толкова красиво, произнесено от местния поет: "Сицилия е винаги самотна"...

 

Макар и леко понапудрено и предъвкано в стил "журналистическо дежавю", интересно филмче за Сицилия в сайта на БНТ: http://archive.bnt.bg/bg/productions/127/edition/18428/svetyt_na_jivo_8_dekemvri_2011_zemjata_na_krystnika

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Само да добавя и аз - в Палермо бяхме 4,5 часа преди да потеглим вилата на наши познати, която е в околността. При пристигането ни, понеже бързахме, оставихме колата на първия случаен платен/охраняем паркинг сравнително близо до центъра. Беше някакъв страшно пиян/надрусан (или поне така изгледаше) човек, от мургавите братя, който с усмивка каза - оставете 1 евро на час, ако се забавите ще доплатите. И тъй - ние си мислехме, че ще останем само два час аи му дадох 2 евро. Със страх си взех някои неща от препълнения багажник на колата; честно казано очаквах, като се върнах след 4 часа, лоши неща - но, нищо подобно! Човекът си беше отишъл, колата непокътната....

Връзка към коментар

Само да добавя и аз - в Палермо бяхме 4,5 часа преди да потеглим вилата на наши познати, която е в околността. При пристигането ни, понеже бързахме, оставихме колата на първия случаен платен/охраняем паркинг сравнително близо до центъра. Беше някакъв страшно пиян/надрусан (или поне така изгледаше) човек, от мургавите братя, който с усмивка каза - оставете 1 евро на час, ако се забавите ще доплатите. И тъй - ние си мислехме, че ще останем само два час аи му дадох 2 евро. Със страх си взех някои неща от препълнения багажник на колата; честно казано очаквах, като се върнах след 4 часа, лоши неща - но, нищо подобно! Човекът си беше отишъл, колата непокътната....

Това по-скоро е бил неплатен паркинг. Просто там има едни такива просяци, дето са си присвоили територията, помагат ти уж да паркираш и после си искат колкото и ако прецениш..... Ние лично не посмяхме да не им дадем, не се знае как ще си заварим колата.....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.