Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

On 6/6/2017 at 9:01 AM, Zornitsa said:

Малко със закъснение споделям мнение: с 2 ръце за това място, много е чисто, местоположението му е добро, супер отношение от двамата собственика- Анджело и Кристиан, закуската е супер, стаите са просторни, съвсем е близко го автогарата, както и спирка на буса за летището. Вярно квартала е доста обитаван от чернички типажи, но нищо не ти правят хората :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
11 hours ago, prozium said:

 Целта на пътуването е тотален релакс, постоянно гмуркане без акваланг, гурме, морски дарове и вино ::)

+ Липарските острови. Много красиви.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
On 6/9/2017 at 9:40 PM, prozium said:

Да се похваля и аз и да помоля за малко помощ - Заминаваме за Сицилия! 

Планът ни е да летим от Прага за Неапол, там имаме един ден и една нощувка свободна програма, изпълнена най-вече с пица, а след това с количка, покрай амалфическото крайбрежие отпрашваме към Сицилия. И тук идват въпросите ми - имаме да планираме 14 дни в Сицилия, първите две нощувки са факт - Таормина ( остават следващите 12 ). От там нататък имаме бегли идеи за Катания, Сиракуза, Модика, Ното, Рагуза, а след това Палермо, Трапани ? , Чефалу. Тъй като ни се събират наистина доста точки на интерес ми се иска да ги консолидирам някак си в нещо по-изчистено като план и не толкова разхвърляно. Целта на пътуването е тотален релакс, постоянно гмуркане без акваланг, гурме, морски дарове и вино :D Сред нас има архитект, така че тя ще оцени красотата на Сицилианския Барок, но ми се иска да сме колкото се може по-далече от туристите. Предложения за всякакви закътани плажове, плажчета и местенца са добре дошли и въобще предложения от всякакъв характер, свързани със Сицилия ще са ми от голяма полза. Почти съм преполовил темата, а звездичките на гугъл мапс станаха толкова много, че направо вече не се чете картата :)

И ние ще изкараме 14 дни в Сицилия, с основна цел плаж, релакс и храна. Дотук са съвпаденията, защото ние сме с дете, искаме да пообиколим острова  и не се гмуркаме. Но все пак, нека се опитам да помогна по отношение на консолидирането на нощувките. Ние ще направим по 3-4 нощувки на 4 места - Лидо ди Ното, Сан Леоне до Агридженто, Мондело и Джардини ди Наксос до Таормина. Тези места са идеални за обикаляне на хубавите плажове, както и на околни градчета. Заминаваме съвсем скоро, а като се върнем ще споделя повече.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз планирам - с помощта на съфорумци :) - 


6 септември, сряда, НОЩУВКА Катания (пристигане в късен следобяд)
 
7 септември , четвъртък, Катания – Таормина –, мотане 2-3 часа, Giardini Naxos/ Isola Bella – плаж няколко часа, обратно в Катания
7 септември, четъртък, НОЩУВКА Катания
 
8 септември, петък, Катания -> магистралата - Ена – Палермо – с отклонение на Cefalu, мотане, плаж до края на деня -> Палермо
8 септември, петък, НОЩУВКА Палермо
 
9 септември, събота – Mondello, плаж до обяд -> Монреале (катедралата работи от 10 - 17 ч)., мотаене в Палермо -> нощно посещение на катедралата
9 септември, събота, НОЩУВКА Палермо
 
10 септември, неделя – Палермо - Рalazzo dei Normanni сутринта в 8.30 /работно време до 12 часа в неделя/ ->  San Vito lo Capo –>  плаж –> Trapani 
10 септември, неделя, НОЩУВКА Трапани
 
11 септември, понеделник – Ериче -> мотаене до обяд, следобяд мотаене в Трапани
11 септември, понеделник, НОЩУВКА Трапани
 
12 септември, вторник – Трапани – село Корлеоне  -> Agrigento (Valle del Tempi) -> Scala dei Turchi – 20 км –> Сан Леони
12 септември, вторник, НОЩУВКА San Leone
 
13 септември, сряда,  San Leone –> Scicli  -> Modica -> Ragusa -> Рагуза Ибла
13 септември, сряда, НОЩУВКА Ragusa Ibla


14 септември, четвъртък, Ragusa Ibla -> Ispica -> Marina di Noto - 50 км (1.5 ч) – оставяне на багажа -> Cala Moshe 15 км  -> плаж 
14 септември, четвъртък, НОЩУВКА Marina di Noto


15 септември -> Marina di Noto -> Noto (половин ден) -> Сиракуза
15 септември, петък, НОЩУВКА Сиракуза
 
16 септември, събота, Сиракуза и Ortigia
16 септември, събота, НОЩУВКА Сиракуза

 

17 септември, неделя -> Сиракуза - Катания (полет)

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 3 минути , mililia каза:

Reiny, програмата е станала чудесна. Само не виждам време, отделено за Ното- старата част. Изпускаше ли го или влиза в Марина Ди Ното?

Грешкааа - при копи - пейст :) 15 септември -> Marina di Noto -> Noto -> половин ден поне -> Сиракуза

 

Благодаря! Тя само с ваша помощ стана такава...

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 12 часа, Rainy каза:

 

Аз планирам - с помощта на съфорумци :) - 


6 септември, сряда, НОЩУВКА Катания (пристигане в късен следобяд)
 
7 септември , четвъртък, Катания – Таормина –, мотане 2-3 часа, Giardini Naxos/ Isola Bella – плаж няколко часа, обратно в Катания
7 септември, четъртък, НОЩУВКА Катания
 
8 септември, петък, Катания -> магистралата - Ена – Палермо – с отклонение на Cefalu, мотане, плаж до края на деня -> Палермо
8 септември, петък, НОЩУВКА Палермо
 
9 септември, събота – Mondello, плаж до обяд -> Монреале (катедралата работи от 10 - 17 ч)., мотаене в Палермо -> нощно посещение на катедралата
9 септември, събота, НОЩУВКА Палермо
 
10 септември, неделя – Палермо - Рalazzo dei Normanni сутринта в 8.30 /работно време до 12 часа в неделя/ ->  San Vito lo Capo –>  плаж –> Trapani 
10 септември, неделя, НОЩУВКА Трапани
 
11 септември, понеделник – Ериче -> мотаене до обяд, следобяд мотаене в Трапани
11 септември, понеделник, НОЩУВКА Трапани
 
12 септември, вторник – Трапани – село Корлеоне  -> Agrigento (Valle del Tempi) -> Scala dei Turchi – 20 км –> Сан Леони
12 септември, вторник, НОЩУВКА San Leone
 
13 септември, сряда,  San Leone –> Scicli  -> Modica -> Ragusa -> Рагуза Ибла
13 септември, сряда, НОЩУВКА Ragusa Ibla


14 септември, четвъртък, Ragusa Ibla -> Ispica -> Marina di Noto - 50 км (1.5 ч) – оставяне на багажа -> Cala Moshe 15 км  -> плаж 
14 септември, четвъртък, НОЩУВКА Marina di Noto


15 септември -> Marina di Noto -> Noto (половин ден) -> Сиракуза
15 септември, петък, НОЩУВКА Сиракуза
 
16 септември, събота, Сиракуза и Ortigia
16 септември, събота, НОЩУВКА Сиракуза

 

17 септември, неделя -> Сиракуза - Катания (полет)

Редактирано преди 12 часа от Rainy

 

 Rainy,Господ здраве и финикийски знаци да ти праща. Захващам аз Сицилианска програмка да спретвам,в главата ми пълна каша,и ХОП  Rainy  ми свършила работата:yahoo:.Направо копирам....а и датите същите. Ние ще пътуваме с кола от БГ.Слизаме на Бари,малко ОХ и АХ из Алберобело и към Неапол....пак без срам копирам програмката ти от предишното ти скитане из Амалфийското крайбрежие и съм готова.ОХ много съм доволна ,щастлива и БЛАГОДАРНА.Ако спазим плануваните дати и се засечем нейде ще имам да черпя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, strelec72 каза:

 Rainy,Господ здраве и финикийски знаци да ти праща. Захващам аз Сицилианска програмка да спретвам,в главата ми пълна каша,и ХОП  Rainy  ми свършила работата:yahoo:.Направо копирам....а и датите същите. Ние ще пътуваме с кола от БГ.Слизаме на Бари,малко ОХ и АХ из Алберобело и към Неапол....пак без срам копирам програмката ти от предишното ти скитане из Амалфийското крайбрежие и съм готова.ОХ много съм доволна ,щастлива и БЛАГОДАРНА.Ако спазим плануваните дати и се засечем нейде ще имам да черпя.

Ахахахахахахххх... пожеланието за финикийските знаци е много актуално :biggrin: Програмата е невероятна, което не е моя заслугата. Има и записки като детайли, ако искаш да ти ги дам. Не са много де... Същите дати? Голям купон. Задължително ще си направим една сицилианска вечер, ако наистина се засечем... 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

И аз съм в планиране на Сицилия. Много импулсивно решихме с приятели и си купихме билети за периода 05.07.2017 г. - 12.07.2017 г. Знам, че се очаква да е жега, но няма кога по друго време да отидем.

Закупихме самолетните билети. Дотук добре. И започна великото четене. Невероятни неща сте написали, скъпи ми магеланци. Благодаря за което. Още на първия час осъзнах, че няма как да обхванем целия остров. Предвид желанията на пътуващите, климатичните условия и факта, че решихме, че няма да ползваме кола под наем, стегнихме обхвата до изток - юг.

Тук имам няколко въпроса:

1. Имаме 7 нощувки, които мислим да разпределим между Сиракуза и Катания. Как според е най-удачно да ги разпределим?

От Катания смятаме да посетим Таормина и Етна /но без да я изкачваме, вероятно само до станцията на лифта или с него до горната станция/. Има желаещи и за Енна, евентуално, ако има някакъв трансфер, където Александра беше писала, че има голям аутлет.

2. От Сиракуза имаме желание да се насладим на самия град, както и на Ното, Рагуза и Модика.

И на двете места или където е подходящо имаме желание и за плаж.

3. Не знам дали си струва да отидем за ден до Агридженто /с преспиване/ при условие, че няма да имаме кола под наем и съответно не съм сигурна дали ще успеем да отидем с обществен транспорт до Долината на храмовете.

Ще съм много благодарна на всички мнения, защото аз поех отговорността за организацията, а ми се иска накрая всички да са доволни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

на първо време прегледай сайтовете на транспортните фирми, за да се ориентираш какви са разписанията и  колко време се пътува от Сиракуза/Катаня до набелязаните места, и така ще прецениш откъде ще е по-удобно и дали ще отнеме цял ден или по-малко - например Модика и Рагуза не са хич близо, и не могат да се комбинират в един ден с Ното с обществен транспорт

 

http://www.aziendasicilianatrasporti.it/

http://www.interbus.it/

http://www.saistrasporti.it/

https://www.lefrecce.it/B2CWeb/search.do?parameter=searchAdvInputViewer&cFID=4QavO5ulWIOY

 

също не знам как може да се стигне до плажа на Ното без кола /пак Рагуза и Модика изключват плаж/

 

за плаж в Катаня /с градски транспорт/ разгледайте това - http://www.lidoazzurrocatania.com/

има и други бийч-клубове наоколо, но ние бяхме на него на 23 май между 11 и 17 ч., под чадъри и с 30-фактор кремове, и изгоряме страшно /още се белим :) /, слънцето е мнооого силно и духа вятър, защото е открито, тогава цената на чадър беше 3 евро, цената на шезлонг - също, във висок сезон може и да е по-скъпо

 

за Етна пак ако сте без кола или без организиран тур, ще отиде цял ден, защото има само един автобус, който отива натам рано сутринта и се връща към 16,30

 

препоръчвам едно мобилно приложение - MoovIt - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tranzmate&hl=bg

свърши ни доста добра работа в Сицилия, за да си открием точните автобусни линии, разписания, и местоположения на спирките - често не спират на всички, ако няма чакащи или освен ако някой от автобуса не натисне копче, за да сигнализира на шофьора

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз също се опитвам да си направя подобна програма за седмицата 25.06-02.07, с разликата че рентвам автомобил.Две нощувки в Катания - Миро б&б , 3 нощувки в Огнина в близост до Сиракуза  и последните 2 нощувки в Агридженто. Половинката е плажна натура и ми се иска 3 или 4 плажувания (може би едно в Катания, едно в Марзамеми ,едно в Лидо ди Ното( Капонегро) или Марина ди Рагуза( Пунта Сека) и накрая Скала дей Турки.

 

ден 1 неделя - Катания (нощувка в Катания)

ден 2 - плаж в Катания Лидо Азуро и разходка в Катания (нощувка в Катания)

ден 3 Сиракуза (нощувка в Огнина)

ден 4 Авола ,Ното, Марзамеми бийч (нощувка в Огнина)

ден 5 Модика и Рагуза (нощувка в Огнина)

ден 6 плаж Марина ди Рагуза (нощувка в Агридженто)

ден 7 скала дей Турки и Агрдиженто (нощувка в Агридженто)

 

Пропускам ли някоя красотичка в този район на Сицилия? Да заменя ли ден 2 с разходка до Таормина ? Има ли какво да се види в самата Катания?

п.п.Къде се паркира в Ortigia ( Сиракуза) ?

 

Връзка към коментар

Явно се въртим в почти един и същи кръг.

В тази част на Сицилия може много да се види, но повечето е написано. Четох и за Шикли, но за няколко дни не може всичко да се посети.

По различни причини ние решихме да ползваме обществен транспорт, което ни прави по-малко мобилни, но вярвам, че с повече усилия и подготовка ще се справим. Проблемът, с който се сблъсквам обаче, е незнанието на италиански при ползването на различни сайтове. Не че нямам желание и активно се пробвам, но все пак не съм сигурна в резултата.

Към момента съм решила да разделя нощувките 3:3 между Сиракуза и Катаня. Остава ми още една нощувка и тук е най-голямата ми чуденка - да отидем ли до Агридженто /но само в случай, че ще можем да посетим Долината на храмовете с обществен транспорт - ще бъда МНОГО благодарна, ако някой може да ми отговори на този въпрос/ или да я присъединя към Сиракуза.

Другото ще го нагласям след това.

Връзка към коментар

И ние имахме 7 нощувки и обходихме същия район с обществен транспорт.

От летището хванахме автобус за Рагуза. Там имахме 2 нощувки.

Единият ден разгледахме Рагуза и следобед отидохме до Шикли с влак. Влакът е в около 15 часа, пътува 40мин, а връщането - около 19 часа. Влакът се състои от един вагон и бяхме само ние. Билети се купуват от автомат. На гарата в Шикли обаче няма нито каса, нито автомат. Билетите се купуват от една транспортна агенция. Офисът се намира по улицата, която води към центъра.

На следващият ден с автобус ходихме до Модика. 

От Модика с автобус се придвижихме до Катания за останалите 5 нощувки.

Ползвахме Катания за базов лагер за еднодневни пътувания - има автобус и до аутлета.

Първоначалният ми вариант беше с по една нощувка в Рагуза, Модика и Нотои по 2 в Сиракуза и Катания.

Ако ви се разнасят багажите, и това е възможно.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, pamela каза:

И аз съм в планиране на Сицилия. Много импулсивно решихме с приятели и си купихме билети за периода 05.07.2017 г. - 12.07.2017 г. Знам, че се очаква да е жега, но няма кога по друго време да отидем.

Закупихме самолетните билети. Дотук добре. И започна великото четене. Невероятни неща сте написали, скъпи ми магеланци. Благодаря за което. Още на първия час осъзнах, че няма как да обхванем целия остров. Предвид желанията на пътуващите, климатичните условия и факта, че решихме, че няма да ползваме кола под наем, стегнихме обхвата до изток - юг.

Тук имам няколко въпроса:

1. Имаме 7 нощувки, които мислим да разпределим между Сиракуза и Катания. Как според е най-удачно да ги разпределим?

От Катания смятаме да посетим Таормина и Етна /но без да я изкачваме, вероятно само до станцията на лифта или с него до горната станция/. Има желаещи и за Енна, евентуално, ако има някакъв трансфер, където Александра беше писала, че има голям аутлет.

2. От Сиракуза имаме желание да се насладим на самия град, както и на Ното, Рагуза и Модика.

И на двете места или където е подходящо имаме желание и за плаж.

3. Не знам дали си струва да отидем за ден до Агридженто /с преспиване/ при условие, че няма да имаме кола под наем и съответно не съм сигурна дали ще успеем да отидем с обществен транспорт до Долината на храмовете.

Ще съм много благодарна на всички мнения, защото аз поех отговорността за организацията, а ми се иска накрая всички да са доволни.

Пам,  а защо няма да наемате кола?Много народ сте или няма кой да кара?

Предполагам, не е определящото цената.Ние днес се върнахме от Сицилия и колата за 7 дни с пълната застраховка + още някаква по 2Е дневно, ни струваше 290Е. 

Тия дни беше голяма жега , през юли ще е още по-голяма.

Никога не сме се движили с обществен транспорт , защото обичаме да ходим по диви и малко населени места.Например,  без кола, не знам как ще се стигне до Лидо ди Ното или до Пунта Сека.

Два пъти сме били на почивка на Лидо ди Ното  и не видях никакъв автобус. Имай предвид и че, английски малко се говори.Ние понякога спираме на пътя или в селската кръчма, за да питаме нещо. Обяснява ни се охотно,  надъъъълго и нашироко, с подобаващо ръкомахане,  като ветропоказател ,  на италиански.Добре че се оправяме  и можем да водим прост разговор. Изключително рядко се намира някой, предимно по ресторанти или  хотели със сносен английски.

До по-големите градове сигурно си  може с влак. Даже, оня ден,  като ходихме в Палермо си помислих, че е по-добре да се дойде с влака - на връщане ни трябваше точно час и половина, за да се измъкнем от центъра до магистралата.

Туй сичкото го изприказвах,  щото искам да река, че по-добре така да си направиш организацията, та да е повече по местата,  където има удобни влакове. Или където въобще има влак. А по-забутаните /ама то пък, там е истинската Сицилия/ да оставиш за друг път, като сте по мобилни. 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Защо няма да наемаме кола ли? Причините са няколко. Ще бъдем 6 човека. Значи трябва да наемем или един голям автомобил, което ще е много неудобно за големите или малките градчета с тесни улички, или две малки коли, за които са необходими две кредитни карти, а ние имаме една. Иначе шофьори има достатъчно.

Освен това реших, че това ще е опознавателна обиколка. Междувременно дъщеря ми и аз започваме да учим италиански и се надявам следващото лято да направим втора обиколка и срещи с местни жители, когато да опознаем истинската Сицилия.

Но да се върна на темата. Сега ми предстои организация на това пътуване. А въпросът какво да правя с Агридженто и Долината на храмовете остава. На снимките храмовете изглеждат страхотно, но ако не можем да намерим обществен транспорт до тях, разходката ще бъде безполезна.

Що се отнася до Лидо ди Ното, освен плаж има ли нещо друго особено? Осъзнавам, че ще изпуснем много неща, но като за първи път ще стигне.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@AlexandraKo, не е чак толкова да не говорят английски :) с изключение на може би по-най-възрастното население, или в някое съвсем нетуристическо  място

 

не ми е направило впечатление изобщо някъде да сме останали неразбрани, или да не може човек да се ориентира както навсякъде другаде в Европа 

 

включително на гарата в Сиракуза един влаков спирач ни упъти и то без жестове за съответното място, откъдето тръгваше вагонът /точно така, не е цял влак, а вагон/ за Ното, кондукторът /добра гелосан и с вид на юпи, работещо на борсата/ също говореше нормален английски :) за персонала по ресторанти, барове и магазини пък съвсем, и няма как да е другояче при наличие на толкова чужди туристи, от които си изкарват хляба 

 

Връзка към коментар
преди 10 часа, pamela каза:

Защо няма да наемаме кола ли? Причините са няколко. Ще бъдем 6 човека. Значи трябва да наемем или един голям автомобил, което ще е много неудобно за големите или малките градчета с тесни улички, или две малки коли, за които са необходими две кредитни карти, а ние имаме една. Иначе шофьори има достатъчно.

Освен това реших, че това ще е опознавателна обиколка. Междувременно дъщеря ми и аз започваме да учим италиански и се надявам следващото лято да направим втора обиколка и срещи с местни жители, когато да опознаем истинската Сицилия.

Но да се върна на темата. Сега ми предстои организация на това пътуване. А въпросът какво да правя с Агридженто и Долината на храмовете остава. На снимките храмовете изглеждат страхотно, но ако не можем да намерим обществен транспорт до тях, разходката ще бъде безполезна.

Що се отнася до Лидо ди Ното, освен плаж има ли нещо друго особено? Осъзнавам, че ще изпуснем много неща, но като за първи път ще стигне.

В Лидо ди Ното освен хубав  плаж, няма нищо интересно. Съвсем спокойно можете да го пропуснете. То е на няколко километра от града, все едно - вилната им зона. Ама Ното не го пропускайте, много е хубаво, според мен. До там сигурно има удобен транспорт.

За Агридженто, какво казват руснаците:

От Палермо било много удобно, имало електричка, директно, за 2 часа си там.

От Катания до там, също можело  да се отиде с влак, но с прехвърляне в Калтанисета- връзката се чакала  около половин час и общо  отивали повече от три часа.

По-удобно било с автобус, около 3,5 -4 часа, в зависимост от трафика.

Автобусите и в Катания, и в Агридженто тръгвали/пристигали на железопътната гара.

Ето ти сайта на автобусната компания:

 

http://www.saistrasporti.it/en/

 

Може да се купят билети онлайн за отиване-връщане.

 

И какво значи - " изпускаме много неща"? Каквото видите, все ще е хубаво и интересно. То е ясно, че за седмица не може да се обиколи всичко. Абстрахирай се от тази мисъл и спокойно, без препускане се наслаждавайте на Сицилия. Трябва да се усети духът и атмосферата, за да се връща там човек отново и отново...

 

 

преди 8 часа, antea каза:

@AlexandraKo, не е чак толкова да не говорят английски :) с изключение на може би по-най-възрастното население, или в някое съвсем нетуристическо  място

 

не ми е направило впечатление изобщо някъде да сме останали неразбрани, или да не може човек да се ориентира както навсякъде другаде в Европа 

 

включително на гарата в Сиракуза един влаков спирач ни упъти и то без жестове за съответното място, откъдето тръгваше вагонът /точно така, не е цял влак, а вагон/ за Ното, кондукторът /добра гелосан и с вид на юпи, работещо на борсата/ също говореше нормален английски :) за персонала по ресторанти, барове и магазини пък съвсем, и няма как да е другояче при наличие на толкова чужди туристи, от които си изкарват хляба 

 

Не зная от колко места са ти впечатленията, но тази година ни беше деветото ходене в Сицилия. Обичаме местата встрани от масовия туризъм и   сме обиколили доста закътани местенца, дето никой не говори английски. Или пък, не сме случили на английско говорящи. Например, на това пътуване поседяхме в селската / градска е, ама градчетата са мънинки, та за туй така викам/ и  в Ликата, и  в Бутера.

Хубаво се разговорихме с чичковците там - ние - на английско-италиански, те -  само на италиански, ама си се разбрахме чудесно.Даже, по такива местенца ми е чудно, че и младите не говорят , дали пък не учат в училище? Ама не съм се сетила да питам.

Вече казах, че не говоря за хотели, ресторанти и големите градове с многото туристи.С влак и автобус не сме пътували и не мога да кажа там как е.

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И според мен не говорят  английски, особено в малки населени места, хранителни  магазини, кръчми, както е навсякъде из Европа, било Италия, Испания, Франция, Португалия.

Дори в хотелчето ни в Сиракуса, жената, която ни посрещна и настани си издекламира надълго и нашироко каквото трябваше да ни каже на чист италиански, дори опит не направи за друг език, въпреки, че ние започнахме с хелоу.

Понякога се пробват с някоя отделна дума на английски, но си е зор.

Понеже не сме много добре с английския, винаги се мъчим в чужбина  да го говорим, за да тренираме, но рядко успяваме, защото няма с кой.

В Италия след втория ден винаги спираме да се пробваме на английски и си подкарваме на испански и всичко е тип-топ. Горе-долу става както да говориш български в Сърбия или Македония и те да ти отговарят на техните езици.

 

В централните части на големите градове, силно туристически зони, ресторанти и по-големи хотели е друго, там има повече знаещи.

 

Не знам дали сте пробвали сушените домати, които продават по пазарите, нямат нищо общо с другите, дори тези които са в някакъв зехтин или олио по магазините в България, а и не само.

Дават да пробваш, могат да се ядене и направо. Ние си накупихме доволно количество и сме много доволни.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Привет на всички!

Предстои ни една кратка Сицилия с полети на 9-12 юли.

Резервирана доста набързо... Нощувките ще са в Катания, за да не губим време в път до и от мястото на настаняване, че времето и без това е кратко.

Програмата в общи линии е следната.

9 юли (неделя): вечерна разходка в Ачикастело и Ачитреца

10 юли (понеделник): Качване на Етна, докъдето може. (ако прогнозата не е добра, остава за следващия ден)

11 юли: Таормина + плажче надвечер

12 юли до обяд - разглеждане на Катания, евентуално кратко плажче, ако сме успели да я поразгледаме предните вечери.

 

Ще се ползва само обществен транспорт и в тази връзка имам няколко въпроса:

Някой ползвал ли е автобусите от Катания до Етна. Доколкото рабрах има два на ден - сутрешен и следобеден, които тръгват от гарата в Катания. Дали се пълнят до откат и има ли възможност да се купят билети предварително за отиване и връщане, или да се заредим да чакаме доста преди тръгването и да купуваме от шофьора?

 

До Таормина с влак или с автобус е по-удобно?

Мисля да пробваме на отиване с автобус, а на връщане - с влак.

 

До Ачитреца, доколкото разбрах, имало автобуси на две компании, едната от които не оперирала в неделя. Дали не е по-добре да го оставим за последния ден преди тръгването? Дали сутрин или по залез е по-приятно там и дали има място, където да се влезе в морето и да е достатъчно безопасно за човек, който не може да плува?

 

Ще съм ви благодарен за всякакви предложения, включително за места за похапване :)

Връзка към коментар

До Ачитреца има и влакове. Същите които ходят до Таормина и са  в посока Месина.

За плаж не знам, но ако съдя по това което съм видяла обикаляйки из този район плажът се състои от камъни. Лежат върху тях. Не помня да е имало пясъчен плаж.

 

По мое време до Етна имаше и някакви екскурзии. Взимат се от хотела или там където си отседнал и те возят до Етна. Може да питате в хотела. Бяха нещо от типа на 30 евро на човек от преди 4 години.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 minute ago, mililia said:

До Ачитреца има и влакове. Същите които ходят до Таормина и са  в посока Месина.

За плаж не знам, но ако съдя по това което съм видяла обикаляйки из този район плажът се състои от камъни. Лежат върху тях. Не помня да е имало пясъчен плаж.

 

По мое време до Етна имаше и някакви екскурзии. Взимат се от хотела или там където си отседнал и те возят до Етна. Може да питате в хотела. Бяха нещо от типа на 30 евро на човек от преди 4 години.

Благодаря ти! :)

Аз и жена ми нямаме проблем с камъните, дори предпочитаме такъв бряг.  Но mary_shery не може да плува и заради нея гледаме да има и пясъчен плаж. Явно ще е при Джардини Наксос в деня за Таормина.

 

Според гугъл мапс с влак се стига само до Ачиреале, при Ачитреца и Ачикастело не виждам да има спирка на влака? А ми се струва, че времето няма да ни стигне и за трите.

 

Етна не ми се ще да е с организирана екскурзия.  И без това цените на лифтовете и джиповете са си солени, а аз искам да се кача възможно най-високо, като разчитам на краката си. Айде, лифтовете са приемлив вариант донякъде, но на джип няма да се кача. Удоволствието на един планинар се състои в това сам да стигне до върха, или докъдето може. Заради жена ми съм склонен да се кача на лифт. Но организираната екскурзия ще ми лимитира времето, прекарано в планината.

Освен това отиването и връщането с автобус от Катания до хижата е по-малко от 10 евро. 20 евро разлика са си цял самолетен билет :)

 

Още едно въпросче: тези странични кратери силвестри колко близо са до мястото, откъдето тръгва лифтът? Плаща ли се, за да се отиде до тях, може ли сам да отидеш, или трябва екскурзовод?

Връзка към коментар
преди 4 минути , master_of_germs каза:

Според гугъл мапс с влак се стига само до Ачиреале, при Ачитреца и Ачикастело не виждам да има спирка на влака? А ми се струва, че времето няма да ни стигне и за трите.

 

 

Прав си, сбърках Ачитреца с Ачиреале :). Наистина до там се ходи с автобуси. От плажовете в тази посока на Джардини Наксос бяха най-пясъчни.

 

Аз не съм ползвала екскурзиите до Етна и не знам до колко са подходящи. Помня обаче, че организацията беше индивидуална. При условие, че сте трима човека и се плаща на кола може и да са ви по изгодни. Просто питайте за тази възможност и преценете дали ви устройва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , master_of_germs каза:

Благодаря ти! :)

Аз и жена ми нямаме проблем с камъните, дори предпочитаме такъв бряг.  Но mary_shery не може да плува и заради нея гледаме да има и пясъчен плаж. Явно ще е при Джардини Наксос в деня за Таормина.

 

Според гугъл мапс с влак се стига само до Ачиреале, при Ачитреца и Ачикастело не виждам да има спирка на влака? А ми се струва, че времето няма да ни стигне и за трите.

 

Етна не ми се ще да е с организирана екскурзия.  И без това цените на лифтовете и джиповете са си солени, а аз искам да се кача възможно най-високо, като разчитам на краката си. Айде, лифтовете са приемлив вариант донякъде, но на джип няма да се кача. Удоволствието на един планинар се състои в това сам да стигне до върха, или докъдето може. Заради жена ми съм склонен да се кача на лифт. Но организираната екскурзия ще ми лимитира времето, прекарано в планината.

Освен това отиването и връщането с автобус от Катания до хижата е по-малко от 10 евро. 20 евро разлика са си цял самолетен билет :)

 

Още едно въпросче: тези странични кратери силвестри колко близо са до мястото, откъдето тръгва лифтът? Плаща ли се, за да се отиде до тях, може ли сам да отидеш, или трябва екскурзовод?

Да ти кажа, аз не бих отишла на плаж на Джардини, там е г*з до г*з, плаж и яхтено пристанище са на едно място, според мен не е особено чисто.

В Таормина пък, на Изола Бела, са едни камънаци, едни чакъли, без аква-обувки хич не тръгвайте за там. Но там е чисто.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.