Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Супер ! Аз съм с подобна програма ,днес бяхме именно в Испика и Шикли, очарован съм от последното - истинската автентична Сицилия е там. До днес мислех ,че паркирането на "жълтите места" е забранено ,освен за  такива с пропуски, наблягаме на белите и сините .В момента се пържиме на плажа в Сампиери ,утре мислех да пробваме Марцамеми или Фонтане Бианке .Плажувахме вече в Джордини Наксос и Лидо Ното.

Влюбени сме в Шикли и Таормина( две класи е над Санторини,ако ми позволите да ги сравня), утре сме Рагуза Ибла и Модика,остава Агрдиженто за след 2 дни.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 19.06.2017 г. в 11:30, nellyborisova каза:

Привет,

 

И на мен ми предстои пътуване до Сицилия през септември, което ще бъде съчетано с пътуване до Рим. :)

Взехме билети до Рим с Раян, където ще сме 3 нощувки. Ще си се пошляем, ще разгледаме, каквото можем, пък пак ще се върнем в даден момент. 

След това от Рим ще пътуваме до Палермо, отново със самолет, където ще отседнем два дни. Избрахме да не ползваме рент-а-кар, след всички калкулации, които направих, прецених, че за да си спестим самоучастието, ще отидат много пари, а като цяло не ми се рискува, пък и имахме определен бюджет, в който да се впишем. 

От Палермо ще се насочим към Чефалу, където ще си починем три дни, ще поплажуваме, ще се порадваме на спокойствието (това беше едно от условието, да успеем да поспрем за малко, да отдъхнем, а не да търчим непрекъснато наляво-надясно, макар че определено имам такъв импулс). 
Следващата дестинация ще е Сиракуза, отново за три нощувки. Тук програмата ще е както се почувстваме - ако ни се разхожда на други места, тип Ното и т.н., ще отидем, ако на място решим, че Сиракуза и Ортиджа са ни достатъчни, ще останем на място, за да им се насладим. 

 

Само за югоизточната част имам мнение. Три нощувки в Сиракуза - много ми се струват. Помисли за поне една на друго място. Не виждам любимата моя, уникална Рагуза Ибла в програмата, а много си заслужава. Ако сте само с ръчен, колкото и да е топло тук на тръгване, вземете по едно по-плътно яке в ръка, защото на Етна е студено и много духа. Там времето се променя за минути. Септември може и сняг да вали, а долу да е горещо. Края на м.май леден вятър ни побутваше насам-натам, и то долу, на паркинга на Етна, а като слязохме отидохме на плаж.

Връзка към мнение
9 hours ago, nady_xx said:

Здравейте!

Пиша,за да споделя мнение от седмицата прекарана в Сицилия със семейството ми.След дълги проучвания,четене и двоумене,взехме решение  да не пришпорваме нещата и да ограничим обиколките си до определен регион-та нито да прекаляваме с пътуването,нито да ни липсва плаж.Върнахме се миналата сряда.Съвет номер едно-съобразете пътуването си с температурите!Сутрин в 9 вече беше 35 градуса.Изключително горещо е и това убива удоволствието от всяка разходка.Използвахме часовете рано сутрин и късен следобед за туризъм.През другото време на плаж-горещо е ,но винаги духа и е приятно.Освен това много от катедралите и музеите са затворени от 12 до 4-5.Ние избрахме юго-източната част на острова и не съжаляваме нито за миг.През лятото за нас бе лудост да се опитваме на бързо да видим всички известни градове.Летяхме до Катания с уиз еър-3 възрастни и 2 деца на общата двупосочна цена от 350 лв с малък салонен багаж-по една раница.В началото бяхме силно притеснени,че това е твърде ограничено,но всичко ни беше точно-имахме пералня в къщата и се справихме отлично.В жегата ходихме само с потници и шорти.сандали.От терминала взехме кола под наем,която бяхме букнали от България-330 лв.за 8 дни с пълна застарховка.Останахме много доволни-без нея нямаше да се справим.Летището е малко и всичко се намира много лесно.Свалихме си безплатна офлайн навигация и тя ни водеше навсякъде.Избрахме да спим в Испика.приехме го за стратегическо и се оказахме напълно прави.На 120 км южно е от Катания по безплатна магистрала и се стига за час.Попаднахме в уникална къща в стария град,непосредствено до центъра.Каза Гамбуцца се казваше.Букнах я в еърбнб срещу 420лв за 7 нощувки.Оказахме се в типична италианска стара,богата къща с 3 спални и две бани,кухня,трапезария+диван,библиотека и кабинет.Всичко прекрасно,обновено,с невероятни антични мебели и ръчни плочки от Калтажироне+всички удобства които съвремието предлага.Домакините бяха лекари педиатри и хирурзи,които живееха на горния етаж и имаха клиника зад къщата.Бяха ни подготвили закуски,кошница с подаръци-типични местни продукти,ръчно изработени шоколади и домашен зехтин.,вода,сокове,паста,ризото,купа с плодове и разнообразие от кафета ,мляко и чай.Паркирахме колата точно пред къщата и всичко ни беше на една ръка разстояние.Градът е очарователен,малък и бароков.Има красиви пиаци и църкви.В непосредствена близост е Парко дела форца-част от Кави ди испика,които се намират по-близо до Модика.Невероятно е!Има малки ресторанти,нищо луксозно и сладкарници-прекрасна,евтина и изклщчително вкусна храна!Наоколо има изключителни плажове-пясъчни,плитки,красиви и празни.На около 6-7 км.Има и организирани с чадъри и шезлонги за 10 евро общо.Пазарите за храна са невероятни,дори приготвят печени зеленчуци на място.Всичко е без пари.Плодовете са уникално сладки!Всеки ден пътувахме в градчетата ноколо-до 100км.Сиракуза,Ортиджа,Ното,плаж на лидо ди Ното,Марцамеми,любимото ми,неповторимо Пакино,Санта Мария дел фокало,Модика,Рагуза Ибла,Джела,Донна Луката,Шикли и безброй други миниатюрни,но прекрасни.Навсякъде е чудно и постоянно искаш да се връщаш....Паркира се лесно-на бяла линия е безплатно и свободно,на жълта понякога се плаща-винаги има указателен знак с цената-от 30 до 90 цента на час.Колкото повече часове,толкова по-евтино.На синя линя е забранено или винаги платено.Има зони само за живеещи-указани са.На всяко туристическо място има евтин паркинг.Според мен не е добре да наемате хотели и апартаменти по крайбрежието-там са само вили и живота изглежда спрял.Скучно е и няма какво да се гледа.Дори магазин за вода и хляб няма.В Сицилия ресторанти има за всеки вкус и джоб.Нормална пицария или тратория предлага цени от 3 до 10 евро за ястие,среден ресторант 15-35 евро за меню без напитки-но те са много евтини.Ресторант -гурме от 100 евро на човек.Включително в региона имаше със звезди Мишлен на цени от около 200 евро-но изживяването е един път!Ортиджа,Рагуза ибла,Модика и Шикли са перли,които не омръзват!Марцамеми-рай на туристите-трябва да се види,но е прекалено комерсиално,ужасен плаж.Пакино-един от най-южните градове-ето там вече е истинсаката Сицилия-тази,която помня от преди 20 години.Невероятна архитектура,вече позападнала,алъш-вериш на всяка крачка,невъобразими дядовци с черни костюми и шапки на 45 градусова жега и безкрайно вкусна храна-домати и сладкиши!Ох,много се увлякох.Сори!Прекрасна ваканция имахме и вече мислим кога пак да отидем!Ако някой има конкретни въпроси за региона,ще се радвам да помогна!Хубав ден и пожелание за скорошни пътувания!

 

Би ли споделила от коя фирма резервирахте колата?

Връзка към мнение
преди 9 часа, nady_xx каза:

От терминала взехме кола под наем,която бяхме букнали от България-330 лв.за 8 дни с пълна застарховка.Останахме много доволни-без нея нямаше да се справим.

 

Чудени съвети, благодаря! Само и аз да попитам за колата под наем... Защото аз изрових света и не намерих изобщо фирма с пълна застраховка в района на Катания. За цена 21 евро на ден с пълно покритие само мигам умно :)

Връзка към мнение
преди 5 часа, stanislavpp каза:

Влюбени сме в Шикли и Таормина( две класи е над Санторини,ако ми позволите да ги сравня), утре сме Рагуза Ибла и Модика,остава Агрдиженто за след 2 дни.

 

Ох, като чета темата, все едно отново съм там:) То не е минало и много време, но все пак, умът ми вече е в друга държава, а тук си припомням невероятната Сицилия. Шикли и на мен много ми хареса с малките улички-лабиринти. Таормина, може би заради тълпите от хора, по-малко. Има чар. Наричат я "кокетката" на Сицилия. Чакам впечатление от фантастичната за мен Рагуза Ибла:).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Миналата седмица видях подобни оферти през брокерите за maggiore,goldcar и interrent - в същият ден когато Раян имаха -25% за рентакар,за моите дати (7 дни ) бяха на цена 111Е преди добавянето на ексес застраховката.Да вметна, че Avis,Budget,Maggiore са едно и също на летището в Катания.

Връзка към мнение

Нямам търпение да се озовем на този остров :)

 

Ето я нашата програма ( ще се радвам на всякакви подсказки и идеи за местенца по пътя, които могат да се посетят и най-вече закътани плажове ) :

 

2 дни Таормина
2 дни Катания
2 дни Сиракуза ( в тези 2 дни и следващия в програмата имаме Ното и Модика ) 
1 ден Рагуза
1 ден Трапани ( тук е голямото шофиране ... но затова пък на колата ни ще има скорпион :P )
2 дни Палермо
1 ден Чефалу 
 

Търсим места от сорта на Riserva naturale dello Zingaro ( което е между Трапани и Палермо ) . За съжаление няма да остане време за островите около Сицилия, но явно ще е друг път. С кола ще сме, нарочно взехме кабрио, за да "усещаме" Италия и защото ми се вижда най-близко до мотор :)  Всякакви mustsee/mustdo идеи са добре дошли. Неща от сорта : опитайте шоколада в Модика или еди кой си сладолед еди къде си ще ги възнаграждавам с виртуална бира дори! :D 

 

 

Връзка към мнение

Nino,взехме колата от Юръпкар,с подфирма Сицили бай кар.В самото Сицили бай кар,колата беше на двойна цена,затова използвахме посредник.Цената 3 седмици преди пътуването беше 60 евро за една седмица,аз не знам защо чаках и се увеличи на 110 до седмица преди тръгването.С пълна застараховка стана около 170.Букнахме клас кола икономичен,примерно фиат панда.на място ни дадоха смарт фор фоур,автоматик на 500км.Беше чудесен и много лесно минавахме през тесните улички и паркирахме+ изключително нисък разход на гориво.Задържаха ни 1200 евро,а в договора пишеше 600,защото застарховката ни била към фирмата посредник и сицили бай кар не отговаряли за нея.В случай на нужда-ти плащаш,а после си търсиш парите от Юръпкар.Застраховката която ни предложиха на място беше около 220 евро.Слава богу не ни се наложи да стигаме до там.При връщането на колата щателно я огледаха и на минутата ни върнаха парите.Останахме много доволни.

Prozium,програмата ти е добра,но ще е голямо местене и препускане.Има твърде много да се види в Сицилия и не е необходимо да е на веднъж.Наслаждавайте се,изпитайте прословутото долче ниенте:) Задължително яжте риба меч и риба тон-най-добрите са в Сицилия,Не пропускайте канолите с рикота фреска ди бъфала(биволска рикота) и крема,за предпочитане са в сладкарница,в която ги правят на момента.Също така сладолед в брьош кон капело-невероятно е,нещо като сандвич със сладолед в сладък хляб.Шоколадите в Модика са твърде различни от нашия вкус,но трябва да се опитат.Типична и много вкусна е прясна паста с фасул(по мое мнение дори беше бакла)-много добро!Пица с октопод и изобщо всякакви фрути ди маре е без пари и много вкусна.Не пропускайте уличната храна-нещо като в Неапол,но десет класи над нея!Не пропускайте да опитате стриди,миди,охлюви,дребни скариди и рибки направо сурови и дори живи на рибните пазари,най-вече в Катания поръсени обилно с лимон,магданоз и лют пипер направо от сергията,след пазарене за не повече от 1 евро:).На юг времето е спряло,лежерно,мързеливо,пусто,на север от Катания и към Палермо и много туристическо и пренаселено и някакси се губи духа(мое мнение).Ааа,да не забравя сушените домати от Пакино и печените зеленчуци на скарите по улиците:).В Шикли и околностите в момента снимат римейк на инспектор Монталбано и е голямо шоу,освен туристи има и много журналисти,екипи от телевизии и е пълна лудница.Много е красиво,само трябва да внимавате с паркирането,че са сложили допълнителни забрани.Там има църква с много интересна история за Мадоната на кон-вижте я.И да не забравя за бюджетните туристи и не само-във всеки хранителен магазин или салумерия може да си поръчате панино(сандвич) по желание със всичко което има на витрините,без ограничения-колбаси,сирена,антипасти,на цена от 1,30 до 2 евро в топъл,превъзходен хляб.Това си е класика в Италия и е много вкусно.На туристическите места в деликатесните магазини цената може да стигне и 4 евро,но са толкова големи,че може да ви ги разделят на две и с бутилка студено вино от същия магазин да импровизирате чудесен обяд!на мен любим ми е панино мисто-с от всичко:)-това няма изяждане,а и опитваш от всичко по малко.Ох,пак се отплеснах...Хубав ден:)!

 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

И забравих,опитайте сладолед пистачио,но по сицилиански,защото повечето дават обикновен.по сицилиански е със натрошени шам фъстък и бадеми и крокан вътре,а слагат и отгоре,даже и натрошени маслени бисквити-абе много хубав сладолед,Като че ли най-хубави ядохме в Шикли и в една прекрасна малка сладкарничка в Ортиджа зад катедралата в ляво.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

nady_xx е направила страхотно обощение на красотите и вкусотиите, които предлага Сицилия. Преди няколко дни и ние се върнахме от нашите 2 седмици на острова и все още ми се иска да съм там! Ще опитам да допълня това, което е написано по-горе с моите наблюдения за разни практически елементи:

 

- кола под наем взехме от Авис. И - учудващо за много от коментиралите тук - с частична застраховка. За 2 седмици излезе 400 евро, чисто нова Фиат Панда на 13 км. Нямахме абсолютно никакъв проблем с карането (само с намирането на места за паркиране в Мондело!), а обиколихме целия остров като сме влизали в доста от градовете. Единствено за Палермо оставихме колата извън града и хванахме автобус. То пък беше събота и честно казано и в Палермо ми се стори супер спокойно движението.

- места за паркиране - жълта зона и според това, което аз знам са за "residenti", т.е. трябва ти пропуск. Синята зона е платената зона, обикновено е евро/час и се взима билет от автомат. На някои места (Агридженто, Мондело) имаше чичковци, които предвидливо бяха блокирали автомата и ти продаваха билети на място, на цена 1.5 евро.

- места за нощуване - освен стандартните сайтове като booking и airbnb, пробвайте и със subito.it. Ще попаднете на обяви от частни лица, местни италианци обикновено, за които английският е мираж, но пък ти предлагат огромни вили или апартаменти, много мило отношение и бонус - разказ за околностите, за Сицилия, за всичко... Доста автентично изживяване беше това за нас.

- храната - не мога да добавя повече от написаното от nady_xx. Сещам се само за гранитата - натрошен лед с различни вкусове. Аз много харесах с вкус на бадем, а предвид жегата беше и доста освежаващо. Иначе в Сицилия човек може (и иска!) да яде много, всичко е вкусно, евтино...

- плажовете - моя фаворит остана Лидо Ди Ното. Дълги и широки пясъчни ивици, кристална вода.... Сан Леоне при Агридженто е подобно. И двете са прекрасни локации, ако искате да плажувате и обичате пясъчните плажове. Като цяло, както и АлександраКо беше отбелязала - югоизточните плажове за мен също са най-красиви. На север за Мондело вече се изказах. Около Палермо обаче в крайна сметка попаднахме в Изола делле Фемине (20 мин с кола от Мондело), където много ни хареса. Прикачвам няколко кадъра, но на много от местата не правихме снимки.

 

Скала Дей Турки - интересно е да се види скалата, но имайте предвид, че плажа не е голям, а туристи много. Ние си намерихме широко местенце, но ако ви се иска малко повече спокойствие, можете да спрете горе на пътя и да погледнете скалата отгоре, а да пропуснете плажа.DSCN3773.thumb.JPG.3e51850f46cc388ef5e3a6c51b09d6eb.JPG

 

 

 

Кала Моске - част от природния резерват Вендикари. Намира се близо до Лидо ди Ното и можете да стигнете до платен паркинг по един черен път. След паркинга обаче има бая ходене до този усамотен плаж. Ние го направихме за около 20-30 минути с 5 годишно дете, на жестока жега. Заслужаваше си обаче, плажа е прекрасен! Вземете си вода и храна, че разбира се наоколо няма ниииищо, това е част от чара на мястото.

IMG_1588.thumb.JPG.9b874667ccd7b8c887f7de3648a7637a.JPG

 

Сан Леоне - плаж в края на градчето, далеч от централната улица - див, пуст, с големи вълни.

IMG_1670.thumb.JPG.29561aee99762889fc602d3a4359157b.JPG

 

2 седмици не ни стигнаха да се насладим на Сицилия. Така бяхме направили програмата си, че си починахме чудесно, плажувахме доста, а и обикаляхме доста. Видяхме всичко, което си бяхме намислили. Единственото, което остана бяха островите и Стромболи, които ни бяха много любопитни, но ще бъдат част от следващото ни посещение на Сицилия.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Nady_xx, Ерика благодаря за чудесните разяснения.

Относно subito.it , разгледах сайта, но не е ли рисковано да резервираш апартамент без никакви отзиви, а някой от тях нямат дори карта с адреса ? Иначе наистина се намират на добри цени, но не разбрах каква е гаранцията , че на място всичко ще е наред ( апартамента ще е свободен и т.н.), тъй като не видях комисионни за сайта, то и  Букинг нямат за крайния клиент, ама този без никакви отзиви е странно.

Видях, че там се продават и коли.

Редактирано от nino
Връзка към мнение
42 minutes ago, nino said:

Nady_xx, Ерика благодаря за чудесните разяснения.

Относно subito.it , разгледах сайта, но не е ли рисковано да резервираш апартамент без никакви отзиви, а някой от тях нямат дори карта с адреса ? Иначе наистина се намират на добри цени, но не разбрах каква е гаранцията , че на място всичко ще е наред ( апартамента ще е свободен и т.н.), тъй като не видях комисионни за сайта, то и  Букинг нямат за крайния клиент, ама този без никакви отзиви е странно.

Видях, че там се продават и коли.

Така е, nino, гаранция няма. Субито е подобен на нашия продавалник, продава се всичко там. За вилата, която ние наехме подържахме връзка със собственика по whatsapp, той ни чакаше на един разклон тъй като мястото беше без адрес (във вилна зона, нормално) и му платихме на място без фактура дори. Накратко - рисковано е, да, но се намират и уникални места. Човек си преценява дали да се осмели, а можеш и да се опиташ да си комуникираш със собственика предварително за повече спокойствие. Аз мога да дам координатите на мястото, където бяхме ние в Лидо ди Ното, ако натам отиваш. Друго място не смея да препоръчам :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
9 hours ago, Ерика said:

Така е, nino, гаранция няма. Субито е подобен на нашия продавалник, продава се всичко там. За вилата, която ние наехме подържахме връзка със собственика по whatsapp, той ни чакаше на един разклон тъй като мястото беше без адрес (във вилна зона, нормално) и му платихме на място без фактура дори. Накратко - рисковано е, да, но се намират и уникални места. Човек си преценява дали да се осмели, а можеш и да се опиташ да си комуникираш със собственика предварително за повече спокойствие. Аз мога да дам координатите на мястото, където бяхме ние в Лидо ди Ното, ако натам отиваш. Друго място не смея да препоръчам :)

Да, ще ти бъда много благодарен, а може да е полезно и за други. Аз живот и здраве предвиждам Сицилия догодина пролетта . Едва ли ще мога да отделя повече от седмица, така че ще се насоча около Катания, Сиракуза, Агриженто - с две думи югоизточната част , в противен случай трябва всяка вечер да се нощува на различно място, всичко да е на бързо и се губи ефекта. Имам дилема за Етна, но за там ще трябва да се носят и по дебели дрехи, което доста ще ме затрудни за багажа, въпреки че пътуваме с Блуеър от Букурещ и там все още големия салонен е безплатен. Все пак има доста време за уточняване на програмата.

Връзка към мнение
13 hours ago, nino said:

Да, ще ти бъда много благодарен, а може да е полезно и за други. Аз живот и здраве предвиждам Сицилия догодина пролетта . Едва ли ще мога да отделя повече от седмица, така че ще се насоча около Катания, Сиракуза, Агриженто - с две думи югоизточната част , в противен случай трябва всяка вечер да се нощува на различно място, всичко да е на бързо и се губи ефекта. Имам дилема за Етна, но за там ще трябва да се носят и по дебели дрехи, което доста ще ме затрудни за багажа, въпреки че пътуваме с Блуеър от Букурещ и там все още големия салонен е безплатен. Все пак има доста време за уточняване на програмата.

Гледах сега в субито и вилата вече я няма. Вероятно се запълнила за сезона и собственика е свалил обявата. Казваше се villa Pinella, ето една снимка. Собственикът се казва Клаудио, номера му е +39 34 98083656, но имай предвид че говори само италиански. Успех с пътуването, дестинацията е незабравима!

IMG_6410.thumb.JPG.994cf0c424ca8483bc2e36fb265effeb.JPG

Редактирано от Ерика
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И ние се върнахме след седмица изкарана в Сицилия дишайки сицилиански дух, гледайки знойни сицилианки и хапвайки вкусотии...

Две нощувки в Катания, три в Огнина(Сиракуза) и две в Агридженто.Посетихме и разгледахме:Катания,Таормина,Ачиреале,Ачикастело,Ортиджиа, Авола, Ното, Шикли, Модика, Рагуза Ибла,Пакино,Испика,Марцамеми,Гела и Агридженто. Плажове: Джардини Наксос, Лидо ди Ното, Сампиери, Сан Лоренцо, Скала дей турки.

Ползвахме рентакар от Баджет(Авис) ,нямам забележки, всичко беше точно.

Най-най- много ми харесаха Таормина( ще повторя отново,че за мен е класа над Санторини), Ортиджия и Шикли. Всяко сицилианско градче има своят чар и красота, катедрали и красоти, но именно тези се откроиха за мен над останалите, скромното ми мнение е че не бива да се изпускат от магеланските маршрути.

По отношение на хапването само суперлативи, именно там хапнахме най-вкусните пици ,чери домати, маслини и паниран патладжан някога!

Шофирането е ОК, но ме изненада изключителната нетолерантност на местните шофьори, превишаваща дори нашите провинциални шофьори от по-малките градчета.

Плажовете са ОК , но този в Сан Лоренцо за мен е супер истинска идилия - спокоен,сравнително малък,с прозрачно синя вода и абсолютна чистота,ситен пясък, липса дори и на едно камъче, мида,коралче,водорасло,или нещо друго,препоръчвам с две ръце!

 

Хареса ми страшно много Сицилия ,бих се върнал там с удоволствие, а храната и хората са  наистина по-готини сравнявайки  ги с Флоренция (бяхме там за Св.Валентин) и Цикладите отпреди 3 седмици.

 

п.п.Не успях да пробвам лаундж салона на летището в Катания (имаше бележка, че ще е затворен този ден по изключение след 14.00, а ние пристигнахме в 13.58)

IMG_8117.JPG

IMG_8125.JPG

IMG_8148.JPG

IMG_8168.JPG

IMG_8180.JPG

IMG_8185.JPG

IMG_8207.JPG

IMG_8233.JPG

IMG_8244.JPG

IMG_8261.JPG

IMG_8278.JPG

IMG_8282.JPG

IMG_8299.JPG

IMG_8324.JPG

IMG_8336.JPG

IMG_8339.JPG

IMG_8342.JPG

IMG_8360.JPG

IMG_8392.JPG

IMG_8409.JPG

IMG_8410.JPG

IMG_8411.JPG

IMG_8413.JPG

IMG_8427.JPG

IMG_8435.JPG

IMG_8442.JPG

IMG_8456.JPG

IMG_8467.JPG

IMG_8490.JPG

IMG_8525.JPG

IMG_8529.JPG

IMG_8552.JPG

IMG_8565.JPG

IMG_8574.JPG

IMG_8588.JPG

IMG_8647.JPG

IMG_8654.JPG

IMG_8659.JPG

Редактирано от stanislavpp
  • Харесвам 21
Връзка към мнение
На 7/4/2017 в 21:24, stanislavpp каза:

IMG_8411.JPGIMG_8411.JPG

IMG_8117.JPG

IMG_8125.JPG

IMG_8148.JPG

IMG_8168.JPG

IMG_8180.JPG

IMG_8185.JPG

IMG_8207.JPG

IMG_8233.JPG

IMG_8244.JPG

IMG_8261.JPG

IMG_8278.JPG

IMG_8282.JPG

IMG_8299.JPG

IMG_8324.JPG

IMG_8336.JPG

IMG_8339.JPG

IMG_8342.JPG

IMG_8360.JPG

IMG_8392.JPG

IMG_8409.JPG

IMG_8410.JPG

IMG_8411.JPG

IMG_8413.JPG

IMG_8427.JPG

IMG_8435.JPG

IMG_8442.JPG

IMG_8456.JPG

IMG_8467.JPG

IMG_8490.JPG

IMG_8525.JPG

IMG_8529.JPG

IMG_8552.JPG

IMG_8565.JPG

IMG_8574.JPG

IMG_8588.JPG

IMG_8647.JPG

IMG_8654.JPG

IMG_8659.JPG

Това кой плаж е на 22-рата снимка? Не успях някакси само нея да я вкарам в цитата...

На 6/29/2017 в 0:32, prozium каза:

С кола ще сме, нарочно взехме кабрио, за да "усещаме" Италия и защото ми се вижда най-близко до мотор :) 

 

От коя фирма ще ви е колата? За колко пари? Питам, защото и аз се замислям за кабрио :)

Връзка към мнение

Плажът е единственият, който съм препоръчал с две ръце, а именно този в Сан Лоренцо - The White Beach , в случай че са повече от един ! 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Oshko колата я взимаме от Неапол, букната е през autoeurope.com от Europcar за 16 дни със самоучастие 500eu при инциденти ( което се чудя дали да не доплатя и да сваля до 0 ) , цената беше 700$ . Кабриотата на Europcar са Fiat 595 Abarth, което на мен по скоро ми прилича на тарга, а не на кабрио, но усещането като спуснеш тавана пак си е за пълна свобода и пространство :) Количката е пъргава,  мъничка и всички италианци и се кефят ( поне така беше в Северна Италия ) и даже ти дават път :P Проблемът е, че е доста харчеща, на мен последно ми даде разход 10-12/100 - смесено каране - магистрали, град и планинско .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Тази тема, макар и доста дълга и отклоняваща се в различни посоки, ми бе доста полезна, за това да ще напиша накратко и за нашето пътуване.

 

Бяхме в Сицилия края на октомври, времето беше през по-голямата си част приятно слънчево, веднъж дори отидохме и прекарахме няколко приятни часа на плаж. Други дни ни валя дъжд, но не силен и за кратко.

 

Имахме цели 4 дни, като летяхме от и до Катания. Заради краткото време, с което разполагахме, а и защото бяхме с малко дете (на година и половина), решихме да наемем кола и да се концентрираме върху малък район, по-голямата част от острова остана невидяна и за следващи пътувания.

 

Първия ден кацнахме предиобед и след взимане на колата се насочихме към Сиракуза. Първите две вечери спахме там. Разгледахме и купихме плодове от пазара в историческия център на Сиракуза (всеки ден без неделя е отворен до 13 часа), след това продължихме разходката из малките улички на Ортиджиа (историческия център, разположен на малък отделен остров, свързан чрез мост с останалата част на Сиракуза), спряхме на  площада Пиаца дел Дуомо да разгледаме катедралата и ядем джелато, и продължихме разходката. Ортиджиа много ни хареса, но Сиракуза извън него не бе особено впечатляваща. Една нощувка тук би била предостатъчна за нас.

Това е новата част, снимана от Ортиджиа:

5a088871dbfed_DSC02492(2).JPG.829b4e7d3d3539e4cd8bff82dab9232e.JPG

А всички снимки надолу са правени в Ортиджиа:

5a088893eb31e_DSC02499(2).JPG.1656eaa9f3c591feef5ee5a3e45d8433.JPG5a0888b75ddca_DSC02511(2).JPG.c42620d5934b066f971d2103602c8ca2.JPG5a088912cb8e6_DSC02518(2).JPG.e04071663b53db1ef462b30ca49858d6.JPGDSC02519.JPG.52a1b5ae99381ba31dc363e41c729381.JPG5a0889dec1def_DSC02523(2).JPG.61ae4f3ecaaebd7cc8cdbfd03b4d018f.JPG5a088a8e5d691_DSC02529(2).JPG.59e5820aac52e1d50dfef3f9de05aa6b.JPGDSC02530.JPG.e9d0be998c18952bc2d0442455dad889.JPG

Втория ден се разхдихме до Ното с колата. Ното е наистина една прекрасна перла на бароковата архитектура. Хубаво е, че градът е компактен и се разглежда лесно с малко дете, минавайки главно през широката главна улица и само от време на време шмугвайки се в малките улички. И тук има джелато, вкусна храна, пишни църкви и катедрали, чаровни и цветни къщи.

Главната улица рано сутрин преди тълпите да се дошли:5a0882c853fc0_DSC02536(2).JPG.379194f34a98e9b65617d61ee0f3b09d.JPG

Една от страничните улички. Обърнете внимание на украсата на балконите:

5a08831fd6783_DSC02538(2).JPG.11e896c57d27a284b49f720372f832d2.JPG

Паркирахме на това площадче:

5a08825f5f1fb_DSC02532(2).JPG.0af74e40b130012f86766cff7d16b983.JPG

След като паркирахме колата, се насочих към машината да купя талон. Около машината бяха застанали няколко възрастни мъже и започнаха да ми обясняват нещо на италиански. След известно време ги разбрах, днес е неделя, а неделя се паркира безплатно и в синята зона. Попитах ги сигурни ли са, а единият вдигна ръце и каза “Мама миа!“

Та за паркирането - гледа се цвета на маркировката на парк мястото. Ако е бяла е безплатна, жълта е само за резиденти, а синята се заплаща в определени часове (обикновено работните дни предиобед и следобед - но е винаги различно, така че просто трябва да се следи написаното на таблата).

 

И още от Ното:

5a08841e10b36_DSC02548(2).JPG.06557bbafd55e9116c72a2b575ca62da.JPG5a08849e1198f_DSC02560(2).JPG.5debb1179702ea0296829e0284453302.JPG5a08859ab9681_DSC02578(2).JPG.3789a12cecc0a03daa0b5dc7aef6e1f7.JPG

DSC02582.JPG.2391c8fcf95ac00a4bbf98bcde6e4b8e.JPG

 

В центъра има парк, а в него детска площадка. Част от игрите са остарели и захабени, така че трябва да се внимава, но въпреки това е добра възможност за игра за малки деца. Такива площадки имаше и в Сиракуза, и в Катания, и в Рагуза. Така че те, в комбинация с големите площади пред катедралите, дават добра възможност малките деца да поиграят, изразходват енергия и да се забавляват.

 

Следобяд прекарахме няколко приятни часа на плажа в Лидо ди Ното. Имаше доста плуващи във водата, ние само потопихме крака и строяхме пясъчни замъци.

DSC02591.JPG.0e3e0f82f1a2400951aa4e02b5e6cefb.JPG

 

Третият ден разгледахме първо Модика, а след това и Рагуза, като и спахме във втората.

И двата града са много чаровни по своему и определено заслужават да бъдат видяни. Модика е доста хълмиста, има много стълби и изкачвания, тесни улички и беше най-наподходяща за разходка с дете и количка. Но не и невъзможна.

 

Рагуза има две части - нова и стара. Старата е много красива, там бяхме отседнали, но и туристическа. В нея живеят главно туристи, местните са в новата част.  За това например сутринта в 7 имаше само едно работетщо кафе. Ние обичаме да се смесваме с местните и усетим как те жиевят и това беше негативното относно престоя ни там. Повече от една вечер би ми омръзнало сред туристи.

 

Четвъртия ден бе за доразглеждане на Рагуза, отидохме с колата и до новата част и след това се запътихме към последната ни спирка, Катания. Нямах големи очаквания, а Катаня ни очарова. Пълна с живот, шумна, барокова, с вкусна храна на всеки метър. Жалко, че малкият се буди сустрин рано и заради него и ние не може да стоим до късно и усетим от нощния живот, но и дневният ни хареса.

 

Шофирането навсякъде без проблеми. Предполагам защото често пътувахме рано сутрин, а и октомври е ккъм слабия сезон. Само в Катания влязохме по обяд и в центъра се движехме бавно, но нищо екстремно.

 

Храната - уникално вкусна навсякъде. Аз лично много харесах закускуте под различна форма (кроасани или подобни) с пълнеж от рикота. Пастата с риба. В Катания опитахме типичната паста ла Норма. Децата навсякъде са добре дошли. Траториите винаги имаха детски столове и комплекти с моливи и книжи за оцветяване. В т.нар. барове, в които се пият напитки, ядат дребни сладкиши или закуски, нямаше столове, но пак всички се усмихваха на детето.

Траториите избирахме, доверявайки се на отзивите в гугъл и работното време (за наше съжаление много отваряха врати в 19 или 19:30, а детето ляга да спи по това време и нямаше как да ядем навън). Останахме доволни от всички.

 

Снимките станаха доста, за това ще пусна следващите отделно...

 

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 7
  • Браво 3
Връзка към мнение

Ето я Модика през нашите очи.

Главната улица:

DSC02610.JPG.e01d4b5c0a98ef76f993d2c1fddf483e.JPG

Бароковата катедрала "San Giorgio"  и стълбите, които водят към нея:5a08970d1d542_DSC02625(2).JPG.279544295a9a5f6d400f396805e02444.JPG

Гледката от стълбите:DSC02629.JPG.fa38bfd562b2003ca590218d340468e9.JPG

И гледката от самата катедрала:DSC02631.JPG.96d4773e402ca1c12bd156113ea18ccd.JPG

Изгубени някъде в малките улички:5a0898db1cafe_DSC02641(2).JPG.77c727bc3e8393ef576d4aad75050e9f.JPG

Един от площадите:5a08992052e02_DSC02643(3).JPG.985432742f34b2dc4621759e17db90ba.JPG

Детската площадка в Рагуза, много добре поддържана, но и само туристи бяхме на нея:

DSC02658.JPG.10ed025a6485ce870e4dbdd2f5d76e9b.JPG

И разходка из самата Рагуза:

5a089ad1a7700_DSC02672(2).JPG.86a310ce51c8392095acdecdc3a3292e.JPG5a089b218caf8_DSC02677(3).JPG.92b7ecbff7b8781601d1dc1ab9d5efd4.JPG5a089b5f053b7_DSC02679(2).JPG.c6dd4a6fa80cb7bae5e8dd927845a1aa.JPG5a089c4835c91_DSC02691(2).JPG.e50f2d5cb7a210e62a6a134f39c27de9.JPG5a089ccbae1f9_DSC02693(3).JPG.f24a6c2a948f6fcf1620f14ad71d89ce.JPG5a089df45b24c_DSC02723(2).JPG.c524c5b5504844ed919a0616d4e24fc0.JPG5a089e7290435_DSC02729(2).JPG.7958be2821a327d45ac0d74f8169a3e4.JPG5a089f3423f79_DSC02734(2).JPG.d1877e33017afa89f5fb8484bdc983d3.JPG5a08a0208c496_DSC02740(3).JPG.bf5ea67daf39649638f68068e84192fb.JPG

 

 

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, прекрасни хора!

 

Чудесен форум, толкова много информация и идеи събрах, че вече планираните 8 дни в Сицилия ми се виждат малко :) 

 

Та, решил съм да изненадам приятелката си с пътуване до острова в периода 31.03.2018 - 8.04.2018. Предвижването на по-големи дистанции ще е с обществен транспорт, тъй като рентакарът ми се вижда скъпичък (млади бюджетни туристи сме все пак :) ). Като цяло желаем да съчетаем потапяне в типичната атмосфера, някоя друга архитектурна забележителност и не на последно място (а и може би най-важен компонент) да се насладим на възможно най-много природни забележителности и гледки (колкото повече вървене и катерене - толкова по-добре).  

 

Кацаме в Палермо и отлитаме от Катания. Букнатите нощувки са следните: Палермо (3) - Таормина (3) - Сиракуза (2). Та... ето и програмата, която внасям за одобрение/забележки/идеи от вас:

 

3 Нощувки в Палермо:

 

31.03: Кацане в Палермо в 13:10, настаняване и шматкане из града

01.04 (Великден): Сутрешно изкачване на Mount Pellegrino и следбедно посещение на Мондело/Монреале (?)

02.04: Пътуване с влак до Чефалу с изкачване на голямата скала над градчето. Първоначално ми се искаше да отидем в парка Зингаро, но разбрах, че няма удобен транспорт от Памермо, моля поправете ме ако греша. 

 

3 Нощувки в Таормина (Разбрах, че е доста туристическо, но се надявам по-това време на годината да няма много навалица, пък и апартамент с панорамна тераса за 3 нощувки за 240лв изглеждаше оферта):

 

03.04: Сутрешно шматкане из Палермо и към обяд пътуване към Таормина (влак/автобус(?)). Настаняване и разходка.

04.04: Ден за разходки из региона. Изкачване пеша до Кастелмола, слизане до плажа. Обмислям и посещение на ждрелото Алкантара, има ли удобен транспорт и става ли за разходки по това време на годината. Знам, че някои маршрути минават през самата река.

05.04: Този ден мисля да бъде посветен за Етна. Видях, че има разни екскурзии директно от Таормина, но ми се видяха скъпички, затова май предпочитам обществения транспорт. Та вземане на някакъв ранен влак/автобус до Катания, където минаваме на варианта, както разбрах от тук, с единствения автобус до Етна (този заминаващ в 8:15 и обратен в 16:30). От лифтове и джипове мисля да спестим и да се опитаме максимално много да се изкачваме в планината. Според вас това време на годианта дали ще е подходящо за това, пътеките добре маркирани ли са и ще ни стигне ли времето, за да хванем последния и едиснвен автобус към Катания? Вечерта Прибиране към Таормина.

 

2 Нощувки в Сиракуза:

 

06.04: Разходка из Таормина и пътуване с влак/автобус към Сиракуза. Разходка из града.

07.04: Този ден ми се иска да отидем на юг/югозапад. Та... какво бихте проръчали: Ното/Модика/нещо различно и автентично/...

08.04: Разходка из Сиракуза, автобус към летището в Катания и отлитане в 15:50 :)

 

Също искам да питам дали има смислъл от предварително резервиране на билети за влак/автобус?

 

Ще съм благодарен на всеки един отговор и предложение! Весели празници! :) 

Редактирано от grundi91
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

  Мисля, че не е необходимо да купувате предварително билети.

На Етна предполагам, че ще е доста студено, ходил съм септември, когато още имаше доста хора по плажовете, а на Етна заваля сняг...Иначе можете да тръгнете по маршрута на джиповете под линията на лифта, няма да се объркате.

 

 В един ден можете да комбинирате Ното и Модика от Сиракуза.

Връзка към мнение

3 нощувки в Палермо и 2 нощувки в Сиракуза - прекрасен избор. 

 

3 нощувки в Таормина - помислете го отново... 

П.П. При положение, че имате 8 дни, определено бих помислила за Шикли...

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.