Прескочи до съдържание

Сицилия - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

На 4 юни заминаваме за Сицилия. Ще летим през Рим. До там с България еър, оттам с Ал Италия. Това ни е третото ходене там. Първото беше преди години от Малта за два дни - само Таормина и Етна. Миналата година по това време кацнахме в Палермо, взехме си рент-а-кара от летището и почивахме в Чефалу. Обиколихме тази част на Сицилия - магистралите и пътищата са си наред, не помня много  да сме плащали.  На мен много ми хареса Ериче, невероятно красиво място. А пък местните сладкиши, мммм - непременно да ги опита, който иде натам. :dancer:  Монреале също е красиво място, катедралата - още по-красива. Долината на храмовене в Агридженто на залез / има едно високо място, от където се вижда цялата/ е невероятна. Седжеста, Трапани, Марсала, Палермо - навсякъде има по нещо интересно. дори само човек да се разходи, ей така - без определена цел, да пие едно кафенце или да хапне пица с чаша вино или бира. Ходихме и в Корлеоне, ама там, освен местната църква и манастира на високото, няма нищо интересно. Освен, невероятните гледки, разбира се. Според мен, не си струва да се бие път до там. По крайбрежието има малки,  лениви  градчета, където времето е спряло, дето ти пълнят душата с красота и спокойствие.

Сега съм избрала Ното, хотел на брега, хем за почивка, хем пак ще обиколим всичко наоколо. На мен Таормина ми харесва, пак ще отидем, в планчето ми са и Модика, и Шикли, и Катания, Сиракуза, Рагуза  и всичко, що се изпречи на пътя :rolleyes:

Сицилия ми е място, точно по вкуса :) и като климат, и като природа, и като история и темперамент. Пък за  кухнята - въобще да не почвам, че веднага ми отиде диетата на кино :lol: :lol: :lol:

На връщане - 4 дни в Рим - понеже всичко сме видяли, навсякъде сме били - лежерни разходки и лайф :) Само Вила Боргезе ме блазни, ама ако няма опашка...

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Дайте малко информация за рент а кар в Сицилия. По-скоро взимане от летището в Катаня и връщане в Катаня - град 26.09-29.09. Препоръки! До сега не сме наемали.

Смятам  за Етна да сме без кола - хареса ми предложената по-горе фирма за екскурзии.

Връзка към коментар

Дайте малко информация за рент а кар в Сицилия. По-скоро взимане от летището в Катаня и връщане в Катаня - град 26.09-29.09. Препоръки! До сега не сме наемали.

Смятам  за Етна да сме без кола - хареса ми предложената по-горе фирма за екскурзии.

 

Дилемата обикновено е дали да вземеш от голяма реномирана фирма (Europcar, Hertz, Avis и подобните) или някоя местна. Местните обикновено са по-евтини, но често има оплаквания от тях заради лошо обслужване, по-стари коли и т.н. Това е общия случай, не конкретно за Сицилия. 

 

 Може да зададеш въпроси тук: http://magelanci.com/topic/1681-rentalcarscom-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%BC%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%B8-%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%B8/ , където представител на един от големите брокери rentalcars.com отговаря на въпроси. 

 

Нашата търсачка тук: http://magelanci.com/rezervacii/koli-pod-naem е също интегрирана с тяхната фирма. Като цяло ти препоръчвам да преровиш както брокерите като rentalcars, така и индивидуалните уебсайтове на всички фирми. 

 

Дано някой се включи с конкретен сицилиански опит. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дайте малко информация за рент а кар в Сицилия. По-скоро взимане от летището в Катаня и връщане в Катаня - град 26.09-29.09. Препоръки! До сега не сме наемали.

Смятам  за Етна да сме без кола - хареса ми предложената по-горе фирма за екскурзии.

Навсякъде ползваме рент-а-кар и искам да споделя някои неща от личен опит.

1. Установих, че е по- добре да се плати малко повече, но да се вземе кола от голяма фирма, която поддържа офис на летището. Така човек си взема колата веднага, в противен случай, чака транспорт до офиса / фирмата го осигурява, но се е случвало да чакаме много/, транспортират те с багажа и там си получаваш колата. На връщане - същата гимнастика наобратно - отиваш до офиса, издаваш колата, те те транспортират до летището.

2. Внимавам връщането да е с пълен резервоар, тоест - дават ти я колата с пълен, връщаш я  пак с пълен. Щото, онези, които ти я дават с пълен резервоар, а връщаш с празен,  ти го таксуват по "трънския курс" и не можеш нищо да кажеш. А после пък, не мож я върна съвсем празна, че има опасност да те остави насред път.

3. Много е важна сумата, която блокират по кредитната карта. Миналото лято  в Малага ползвахме ето тези:

https://www.doyouspain.com/formulario.asp?idioma=EN

А колата беше от Marbesol, взета през този сайт.

Взехме 2 коли, за всяка блокираха по 800Е от кредитните карти. Върнахме колите, без забележки, всичко в срок и нормално.

Каква беше изненадата ми, като установих след десетина дни, че сумата не е блокирана, а направо изтеглена. И 10 дни след това не е възстановена. След написани една камара мейли до сайта и до фирмата, от която взехме колите, еле, след месец парите ни бяха върнати обратно в картите.

Така че, опитът ми с рент-а-кар установи няколко пъти, че " евтиното винаги излиза скъпо", за съжаление.

За това, Evropcar  или  Avis или някоя друга известна, задължително с офис на самото летище.

Миналото лято, когато бяхме пак на Сицилия, но в Чефалу, колата през сайта на авиокомпанията беше по около 23 евро на ден, в хотела беше по 56.

Определено смятам, че е по- добре да се вземе от летището, заедно с купуването на самолетните билети, през авиокомпанията - винаги е по- евтино.

Жоро да премести този пост, ако сметне за необходимо в другата тема.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Благодаря за отговорите! Пак имам питане.

Решихме три от нощувките да са в Сиракуза и от там да пътуваме. Може ли някой да препоръча къде е по-добре да е хотела на Ортига или в другата част /както пишат Центъра/, защото ще ни трябва и паркинг за колата. Добре е да има и заведения около хотела и все пак някакъв живот.

Връзка към коментар

След месеци проучване на подходящ хотел в Сиракуза, който да покрие максимално добре два основни критерия: добро местоположение и възможност за паркиране, се спрях на ето този:

 

http://www.booking.com/hotel/it/teocrito.en-gb.html?sid=155076b6f16c7c64b77bacce9036db07;dcid=2

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ей, Жорж, голяма работа си, как ги надушваш тези хотели, от добър по-добър...Някой ден ще те помоля и на мен да избереш :)

 

Синьора Мамас, остров Ортиджа е сравнително малък и там местата за паркиране са ограничени, та ако го избереш нещо, бъди сигурна, че хотелът има паркоместа или че може да се паркира в близост. Ето, онзи ден бях в Монтекатини Терме (Тоскана) и бе невъзможно да се паркирам пред хотела, а трябваше да ида на няколкостотин метра до нарочен паркинг.

 

По сходен начин е паркирането и във Флоренция, и ако не си живущ (там има няколко вида разрешителни за паркиране), то, макар и с италианска регистрация да ти е рентакара, онези момчета си пишат едни фишове...

 

Поздрави и дано да не прегреете в летните жеги...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ей, Жорж, голяма работа си, как ги надушваш тези хотели, от добър по-добър...Някой ден ще те помоля и на мен да избереш :)

 

Истината е, че отделям страшно много време за логистика преди всяко пътуване. Това се случва на няколко етапа. Първият е най-задълбочен, в който набелязвам добрите райони за отсядане в съответния град. Вторият стеснява периметъра с включване на критерии свързани с качеството на хотела и най-важното наличието на собствен паркинг или достатъчно отзиви за възможност за паркиране в близост. Третият етап затвърждава вече направен избор и завършва с резервация. Цялата тази операция обикновено извършвам между 6 и 8 месеца преди самото пътуване. В следващите месеци периодично проверявам за подобряване на първоначалния избор. Улавям се, че все по-рядко ми се случва да открия по-добър избор и в крайна сметка вече направената резервация се превръща в окончателна. Всичко това от гледна точка на пътуващ с кола, когато съм без кола е малко по-лесно...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Duke, този хотел и на мен ми е в списъка. Разбирам,че и според теб е по-добре хотелът да е в по-новата част. А и разсроянията са почти никакви за ходене!

имаме сходна система за планиране.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Върнахме се от Сицилия. Кацнахме в Катания през Рим, до там с България еър, оттам с Ал Италия, бърза връзка, с много малко чакане. Колата този път я беше взело другото семейство, с което пътувахме, от ето, този сайт:

http://www.forzesenoleggi.it/?lang=en

Беше Рено, дизел,  какво точно, не мога да река,  като за 4 души и 5 куфара :) Пълно за пълно, ама стопираха 1500 евро, които веднага разблокираха, когато го върнахме. Навъртяхме 1200 километра и всичката сметка излезе 360 евро - наем за 7 дни,  гориво и паркинг, където сме плащали.

Изкарахме си прекрасно, хотелът беше в Лидо ди Ното, ето, този:

http://www.booking.com/hotel/it/noto-marina.bg.html?aid=368032

Двойната стая струваше 630 евро, със спалня и още две отделни легла / може с деца, стаята е голяма/, има достатъчно гардероби, средно голям хладилник, не както обикновено за мини бар. Така че, за обяд си пазарувахме от големите магазини наоколо . Интернет - безплатен и много добър, паркинг - също безплатен. Хотелчето е на брега, пресича се само пътя и се отива на плажа, а той е широк, с хубав пясък, плитичко и невероятно чиста и топла вода.

Всъщност, хотелчето се намира на 5 км от Ното, в Лидо ди Ното, което е селце и без кола не може. Градски транспорт не видях, някъде четох, че в сезона има, но си трябва кола. който иска спокойна почивка - тЕ това е мястото, на плажа не те прескачат, няма врява и навалица. Според мен, за юни и септември е прекрасно място за почивчица. Юли и август няма да се трае от жега. Освен това, там всичко е вили, които се дават под наем, може да се организира и доста по- бюджетна почивка. Ама го разбрахме , когато пообиколихме района.

Всяка вечер вечеряхме в "Трите каравели":

https://www.google.bg/search?q=le+tre+caravelle+noto&client=firefox-a&hs=kx9&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=np&tbm=isch

Огромни порции, много вкусно, нормални цени. Миди, риба меч, салата от морски дарове - огрооооомни порции.

Не предлагат, ама като си поръчахме от предния ден ни готвеха октоподи на скара и риба тон на скара. Много хубави пици, за 5 евро има салатен бар, дето човек може да си се наяде и само с него - има капоната / нещо като пържено от чушки, патладжани и тиквички, много вкусно/, патладжани на скара, пресни зеленчуци, картофени крокети, маслинки, домати  и пр. Голяма пица е 4-5 евро, риба меч -10, голяма бира / 660 мл/ 3 евро, бутилка вино - 10 евро, салата от морски дарове - 10 евро. Да не пропусна - червеното вино, там е областта и града Авола, а виното е Неро ди Авола - страхотно червено вино. Дето, според единия ни спътник, не вървяло с морски работи. Добре изстудено си тръгна екстра, та само такова пихме.

И всичко това полято със зехтинец, в който има люти чушки вътре, та е станал леко лютивичък, мммм, вкуснотия голяма.

Графикът ни беше: всеки ден ставаме, закусваме / закуската беше типично италианска - кифли, мифли ,  кексове и козунаци, само сладко, нищо солено, ама преживяхме/.

В 8 тръгваме нанякъде. Там всичко е много красиво. Ното - невероятна атмосфера и архитектура.

Модика  и Шикли - ние, като любители на комисар Монталбано, разбира се, се снимахме и пред църквата в Модика, и пред къщата му на плажа, и пред кафенето, дето си пият кафето с колегата. А пък в този район Монталбано им е нещо като национален герой, та когото и да питаш, все ще те упъти с голяма гордост, че си чужденец, пък знаеш кой е. :rolleyes:

Следва продължение.

Редактирано от Георги
пооправяне на линка към booking.com
  • Харесвам 10
Връзка към коментар

На следващия ден - Рагуза, интересна е Рагуза Ибла - старата част, пътят от новата част, която е на високо се вие по красива серпентина, гледките са невероятни. Красиви църкви, в същия бароков стил и топли пясъчни цветове, малки, тесни улички, на фона на безкрайно синьо небе.

На Сиракуза отделихме два предиобеда - единият за  старата част - Ортиджа с  крепостта и за пазара. Ах, какъв пазар - на него има всичко за ядене - от огромните риби тон и меч, до найййййй- мънинките скаридки и мидички. :rolleyes: А какви плодове и зеленчуци, просто разгул на багри и радост за окото / е  и на устата, разбира се/. На площад Белломо са и Дуомо-то и катедралата " Санта Лучия". Това е покровителката на града, а в нея е прочутият шедьовър на Микеланджело Меризи да Караваджо - " Погребението на Санта Лучия". Някъде съм чела, че в началото художникът я бил нарисувал с отрязана глава. Но след като градът се разбунтувал, главата и тялото били съединени. наложила се корекция във виждането на художника. :)

Вторият предиобед отделихме за  парка Неаполис и новата част на града. Гръцкият театър, катакомбите, уж гробът на Архимед / сиракузчани така твърдят, ама не е ясно дали е тъй/, пещерата Ухото на Дионисий, римският театър - всичко е на едно място. Да, ама нашият римски театър си е по- хубав от техния. :) :) На мен ми хареса много странното творение -  Храмът на плачещата мадона. Много нестандартно, много красиво, проект на френски архитекти, осветен от папа Йоан Павел. Не обяснявам надълго и нашироко всичко, що сме видяли, всеки може да се информира от нета. Показвам това, което на мен ми е харесало най- много.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Дайте малко информация за рент а кар в Сицилия. По-скоро взимане от летището в Катаня и връщане в Катаня - град 26.09-29.09. Препоръки! До сега не сме наемали.

Смятам  за Етна да сме без кола - хареса ми предложената по-горе фирма за екскурзии.

Нашият рент-а-кар го резервирахме през AuroEurope, колата беше от Херц. Искахме бус, намерихме го за 800 евро за две седмици, беше на промоция, видя ми се чудесна сделка. Резервирахме и платихме 2 месеца, че и повече преди пътуването. Като отидохме на място, се оказа, че нямат на разположение и се наложи да вземем две коли. Поне ни дадоха два чисто нови FIAT 500L. Вече, повече от месец, от как сме се прибрали и още не са ни възстановили депозита. Така че...и големите фирми се дънят. Само резервирахме през аутоюръп, всички останали взаимоотношения ни бяха с Херц. Цигани! Ама нямаш избор. :(

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Направих последни корекции в маршрута...

 

Преместих нощувката от Agrigento/San Leone в Lido Rossello, морски курорт в непосредствена близост до Scala dei Turchi. Така след разглеждане на "Valley of the Temples", ще съчетаем плаж с природен феномен. За идеята Scala dei Turchi, изказвам специални благодарности на Stanimir_81.

 

По този начин маршрутът от Agrigento до Monreale/Palermo претърпя корекция, което пък позволи включване на археологическия комплекс "Selinunte" в деня за пътуване.

 

По предложение на maialearrosto в програмата беше включено и село Mistretta.

 

И накрая, благодарение на домосед, в програмата влезе и панорамна обиколка на Етна на път от Taormona към Catania.

 

Рекапитулация:

 

ГРАФИК ПЪТУВАНЕ:

 

27.06.2014 г. – София – МалтаAir Malta (KM 0781) пристигане в 08.35 ч.

 

28.06.2014 г. – Малта – Катания – Air Malta (KM 1308)пристигане в 16.10 ч.

 

28.06.2014 г. – Катания – Сиракуза – 60 км (Toll: 0,00) – 1 ч.

 

29.06.2014 г. – Сиракуза – Ното – Модика – Сиракуза – 140 км (Toll: 0,00) – 40 м. + 1 ч. (в едната посока)

 

30.07.2014 г. – Сиракуза – Агридженто – 210 км (Toll: 0,00) – 2 ч. 45 мин.

 

01.07.2014 г. – Агридженто – СелинунтМонреале – Палермо – 220 км (Toll:0,00) – 2 ч. + 2 ч.

 

02.07.2014 г. – Палермо

 

03.07.2014 г. – Палермо – Чефалу – 70 км (Toll: 0,90) – 1 ч. 20 мин.

 

04.07.2014 г. – Чефалу – Мистрета – Таормина – 240 км (Toll: 11,80) – 1 ч. + 2 ч. 30 мин.

 

05.07.2014 г. – Таормина – Рандазо – Адрано – Катания – 120 км (Toll: 0,70) – 3 ч.

 

06.07.2014 г. – Катания

 

07.07.2014 г. – Катания – Малта – Air Malta (KM 641) пристигане в 08.30 ч.

 

07.07.2014 г. – Малта – София – Air Malta (KM 0782) пристигане в 21.55 ч.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

То бива, то може, ама другарят Дюк е направил чудна програма, за която му се възхищаваме. Ако така продължава, много туристически агенции ще бъдат затрити, ама к`во да правим, другари: "По-доброто убива доброто".

 

За да придадем съвършенство на твоята програма, братко Дюк, само да оправим две имена: "Селинунт" става "СелинунтЕ", "Рандазо" става "РандаЦо".

 

Желая приятна почивка, пускай малкия да си упражнява италианския и купи от Мистрета на близките си в България примерно едно сирене "Провола от Неброди" /ит. provola dei Nebrodi/ (http://www.fotografieitalia.it/foto.cfm?idfoto=56805&citta=FLORESTA&idfotografo=2880 ), идеално е за транспортиране, твърдо, вкусно.

 

Buon viaggio!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

здравейте всички!

попаднах на сайта случайно. темата е страхотна, много полезна. ние сме от варна, компания от 8 човека. купихме си билети от wizz air за директен полет букурещ-катания-букурещ. попаднахме на промоция по случай 5 та годишнина на компанията - купуваш 2 билета, плащаш 1. билетите са 100 евро на човек. летим на 4 октомври, връщането е на 11ти. пълни 6 дни престой. "напазарихме" си 2 коли за 7 дни през http://www.elephantcarhire.net, от europcar. взимаме ги от летището. едната за 128 евро, втората за 157 евро. резервирахме си къща за 400 евро за седмица през   http://www.homelidays.it/ в авола. толкова по логистиката. сега съм на фаза подреждане на програмата ден по ден. всякакви идеи и предложения са добре дошли.

п.с. някой пита за транспорт до летището на букурещ. както знаете на нас, варненци, ние близо - 300 км., но въпреки това от години ползвам една русенска транспортна фирма, препоръчаха ми я приятели. вече около 6-7 години работя с тях. ще разкажа подробно, цени, условия, собствен опит, ако има интерес.

Връзка към коментар

здравейте всички!

попаднах на сайта случайно. темата е страхотна, много полезна. ние сме от варна, компания от 8 човека. купихме си билети от wizz air за директен полет букурещ-катания-букурещ. попаднахме на промоция по случай 5 та годишнина на компанията - купуваш 2 билета, плащаш 1. билетите са 100 евро на човек. летим на 4 октомври, връщането е на 11ти. пълни 6 дни престой. "напазарихме" си 2 коли за 7 дни през http://www.elephantcarhire.net, от europcar. взимаме ги от летището. едната за 128 евро, втората за 157 евро. резервирахме си къща за 400 евро за седмица през   http://www.homelidays.it/ в авола. толкова по логистиката. сега съм на фаза подреждане на програмата ден по ден. всякакви идеи и предложения са добре дошли.

п.с. някой пита за транспорт до летището на букурещ. както знаете на нас, варненци, ние близо - 300 км., но въпреки това от години ползвам една русенска транспортна фирма, препоръчаха ми я приятели. вече около 6-7 години работя с тях. ще разкажа подробно, цени, условия, собствен опит, ако има интерес.

 

Ей тук може да разкажеш за транспорта до Букурещ: http://magelanci.com/topic/751-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82-%D0%B4%D0%BE-%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%89%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B1/

Връзка към коментар

здравейте всички!

попаднах на сайта случайно. темата е страхотна, много полезна. ние сме от варна, компания от 8 човека. купихме си билети от wizz air за директен полет букурещ-катания-букурещ. попаднахме на промоция по случай 5 та годишнина на компанията - купуваш 2 билета, плащаш 1. билетите са 100 евро на човек. летим на 4 октомври, връщането е на 11ти. пълни 6 дни престой. "напазарихме" си 2 коли за 7 дни през http://www.elephantcarhire.net, от europcar. взимаме ги от летището. едната за 128 евро, втората за 157 евро. резервирахме си къща за 400 евро за седмица през   http://www.homelidays.it/ в авола. толкова по логистиката. сега съм на фаза подреждане на програмата ден по ден. всякакви идеи и предложения са добре дошли.

п.с. някой пита за транспорт до летището на букурещ. както знаете на нас, варненци, ние близо - 300 км., но въпреки това от години ползвам една русенска транспортна фирма, препоръчаха ми я приятели. вече около 6-7 години работя с тях. ще разкажа подробно, цени, условия, собствен опит, ако има интерес.

Здравейте, и аз случайно попаднах на сайта и отдавна го следя. Ние скоро се върнахме от Сицилия. Изкарахме 10 дни море и разходки. Нашето пътуване беше подобно. Ние сме от София и все пак пътувахме от Букурещ до Катаня. Билети купихме зимата  - отиване с wizz air връщане с blue air. Платихме 500 евро за 4 човека + един голям салонен и един чекиран багаж. От Русе до Букурещ хванахме такси за 75 лв. в едната посока. Колата под наем взехме от http://www.italycarrent.com за 180 евра. Бяхме в Санта Мариа Дел Фокало, в апартамент на плажа http://www.isulabeach.com/ силно го препоръчвам. Не можахме да обиколим всичко наоколо и се надявам да се върнем пак за да довършим обиколката.

Испика

 

 

 

img_1716_51527_31460430.jpg

post-1735-0-46413100-1403723222_thumb.jpg Улуца в Сиракуза

post-1735-0-33077100-1403723298_thumb.jpg И пак улица в Сиракуза

post-1735-0-23393200-1403723487_thumb.jpg Испика

post-1735-0-01248800-1403723452_thumb.jpg Испика

post-1735-0-71016900-1403723525_thumb.jpg Испика

post-1735-0-30444400-1403723707_thumb.jpg Поцало

post-1735-0-09665100-1403723739_thumb.jpg Местното население

post-1735-0-87339600-1403723768_thumb.jpg Супер вкусотии за 8 евро/кг

post-1735-0-25557900-1403724094_thumb.jpg Етна

post-1735-0-64408200-1403724128_thumb.jpg Етна

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

На следващия ден - Рагуза, интересна е Рагуза Ибла - старата част, пътят от новата част, която е на високо се вие по красива серпентина, гледките са невероятни. Красиви църкви, в същия бароков стил и топли пясъчни цветове, малки, тесни улички, на фона на безкрайно синьо небе.

На Сиракуза отделихме два предиобеда - единият за  старата част - Ортиджа с  крепостта и за пазара. Ах, какъв пазар - на него има всичко за ядене - от огромните риби тон и меч, до найййййй- мънинките скаридки и мидички. :rolleyes: А какви плодове и зеленчуци, просто разгул на багри и радост за окото / е  и на устата, разбира се/. На площад Белломо са и Дуомо-то и катедралата " Санта Лучия". Това е покровителката на града, а в нея е прочутият шедьовър на Микеланджело Меризи да Караваджо - " Погребението на Санта Лучия". Някъде съм чела, че в началото художникът я бил нарисувал с отрязана глава. Но след като градът се разбунтувал, главата и тялото били съединени. наложила се корекция във виждането на художника. :)

Вторият предиобед отделихме за  парка Неаполис и новата част на града. Гръцкият театър, катакомбите, уж гробът на Архимед / сиракузчани така твърдят, ама не е ясно дали е тъй/, пещерата Ухото на Дионисий, римският театър - всичко е на едно място. Да, ама нашият римски театър си е по- хубав от техния. :) :) На мен ми хареса много странното творение -  Храмът на плачещата мадона. Много нестандартно, много красиво, проект на френски архитекти, осветен от папа Йоан Павел. Не обяснявам надълго и нашироко всичко, що сме видяли, всеки може да се информира от нета. Показвам това, което на мен ми е харесало най- много.

хайде още! продължавай да разказваш! много ценно и увлекателно е!

Връзка към коментар

Здравейте, и аз случайно попаднах на сайта и отдавна го следя. Ние скоро се върнахме от Сицилия. Изкарахме 10 дни море и разходки. Нашето пътуване беше подобно. Ние сме от София и все пак пътувахме от Букурещ до Катаня. Билети купихме зимата  - отиване с wizz air връщане с blue air. Платихме 500 евро за 4 човека + един голям салонен и един чекиран багаж. От Русе до Букурещ хванахме такси за 75 лв. в едната посока. Колата под наем взехме от http://www.italycarrent.com за 180 евра. Бяхме в Санта Мариа Дел Фокало, в апартамент на плажа http://www.isulabeach.com/ силно го препоръчвам. Не можахме да обиколим всичко наоколо и се надявам да се върнем пак за да довършим обиколката.

Испика

 

 

 

img_1716_51527_31460430.jpg

attachicon.gifIMG_1982.JPG Улуца в Сиракуза

attachicon.gifIMG_1935.JPG И пак улица в Сиракуза

attachicon.gifIMG_1743.JPG Испика

attachicon.gifIMG_1728.JPG Испика

attachicon.gifIMG_1738.JPG Испика

attachicon.gifIMG_2156.JPG Поцало

attachicon.gifIMG_2163.JPG Местното население

attachicon.gifIMG_2027.JPG Супер вкусотии за 8 евро/кг

attachicon.gifIMG_2047.JPG Етна

attachicon.gifIMG_2074.JPG Етна

ами разкажи сега и за самото пътуване, впечатления, съвети, препоръки, и т.н.

Връзка към коментар

ами разкажи сега и за самото пътуване, впечатления, съвети, препоръки, и т.н.

Летуването ни беше подобно на "AlexandraKo". Като се има в предвид, че сме били по едно и също време на 30-на км. едни от други. Долната част на Сицилия е известна с бароковият си стил. В който и град да отиде човек има какво да се разгледа. Както и AlexandraKo така и ние обиколихме Ното и старото Ното, Сиракуза и архелогическият комплекс, Модика + Испика и катакомбите на Испика с етнографския музеи, и мелницата и Етна разбира се. Имаше дни само за плаж. Нямахме план, всичко беше ден за ден зависи от настроението. Църквата Санта Лучия в Сиракуза е със странно работно време от 11 до 15 ч. до колкото си спомням. И двореца беше със същото май. Отбранителната кула в Поцало пък работеше само преди обед. Така, че е добре да се проверява работното време за да може да се разгледа всичко. Също така ако се запознаете по-добре с това което ще гледате в интернет ще е най-сигурно, че не сте изпуснали нещо. Английският в този район не е широко разпространен. За нас беше малко сложно с изхранването. Оказа се, че супи не се ядат а ние бяхме с деца и то малки. След няколко неуспешни опита по ресторантите се запознахме с "Пини маркет" в Поцало и минахме на готвене в апартамента. Едното дете твърдо отказа да яде пастите и пиците и след като 3 дни кара на хляб се предадохме. Иначе пробвахме една пицария в Ното, няколко заведения с местни готвени ястия и едно ресторантче до хотела. Цените поне при нас бяха за порция 4-5 евра , паста 5-10 евра, пица 4-12 евра. Като маргарита - 4 евра , Капричоза - 6 евра и вече с морски дарове 12 евра.

В новата част на Модика обядвахме в едно заведение - всички (2 възрасти +2 деца) за 13 евра , преди това си купихме от една работилница за шоколад в старата част, кутия с бисквити и две мини пакетчета с захаросани бадеми за 14 евра.Така че  колкото по-близо до туристически обекти толкова по-скъпо.

Страхотни плажове със ситен пясък без много хора, дори на места нямаше никакви хора, плитко море , барчета с кафе за 0,50 евра, капучино за 1,20, душове навсякъде и всичко което може да иска човек от едно море. А това беше едно заведенийце в Сиракуза с  вкусни, подобни на пици неща.img_2028_9036f_31460456.jpg

Редактирано от Stela
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

През следващите дни ще се опитам да напиша нещо, както и да отговоря на евентуални въпроси, но сега ще започна с най-важното. Дестинация Сицилия е в своя пик и съветвам всеки, който желае да посети това място да побърза, защото комерсиалното започва да превзема острова. За нас най-истинска ни се стори Сицилия в Ното, Палермо и Мистрета. Сиракуза и Чефалу са красиви, но сякаш сицилиянското в тях е започнало да избледнява. Таормина е туристически център, но въпреки всичко остава приятно впечатление. Долината на храмовете е прекрасна, както и Скала ди турчи, но плажовете в този район са нещото, което ме изуми и върна в детството. Сицилия е магическа, а движението в Палермо е значително по-спокойно и подчинено на някакви правила от това в София...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.