Прескочи до съдържание

София


cck

Препоръчани мнения

Предлагат нова трамвайна линия по бул." България", която да минава през Лъвов мост

orig.jpg?_=1642427814

 

Градските активисти от "Спаси София" предлагат пускане на нова трамвайна линия №17 по бул. "България", която да подпомага изключително натоварената линия 7 и да осигурява нови връзки на редица южни квартали с центъра и метрото, без това да доведе допълнителни разходи за града. Новата линия 17 да се движи успоредно с линия 7 между жк "Борово" и пл. "Македония", след което маршрутът да продължава по ул. "Алабин" и бул. "Кн. Мария Луиза" до Централна гара. Сред мотивите на градските активисти е създаването на нови директни връзки с градския транспорт между южните квартали, центъра и най-натоварени станции на метрото. С линия 17 ще можем да пътуваме без прекачвания между гъстонаселени квартали като "Гоце Делчев" и "Стрелбище" и метростанциите Сердика и Лъвов мост. Интервалите на движение ще бъдат намалени, а хората ще чакат по-малко по спирките и ще пътуват комфортно в по-малко препълнени трамваи, посочват от "Спаси София" С въвеждането на новата линия 17 се предвижда и реорганизация на част от съществуващите линии с цел оптимизация на разходите и подобряване на връзките. Трамваите от линия 1 ще бъдат зачислени към новата линия 17, а трамвай 6 ще бъде подсилен с още три мотриси, с цел подобряване на обслужването на важни квартали като "Иван Вазов", "Надежда", "Свобода" и "Обеля". Нашата цел е подобренията да влязат в сила веднага след края на ремонта на пл. Македония, предвиден за началото на февруари, обясняват още от "Спаси София".

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

В ход е процедура за резервиране на трасе за метрото до "Студентски град"

Процедура по резервиране на бъдещото разширение на метрото от станция "Витоша" до "Студентски град" обяви общинското направление по архитектура и градоустройство. Тя се отнася до първите 3 метростанции от бъдещото разширение, които преминават през кварталите "Кръстова вада-запад" и "Витоша", съобщава "24 часа".

До края на март обаче ще стартира първото разширение на третата метролиния - с 3 км към кв. "Левски Г". Първата нова станция ще е при стадион "Георги Аспарухов", втората - при кръстовището на бул. "Вл. Вазов" с ул "Витиня", а третата - при кръстовището на бул. "Вл. Вазов" с ул. "Станислав Доспевски". На последната се планира да има и буферен паркинг. Трите станции трябва да са готови до края на 2025 г.  "Проектирането напредва. Трябва да сме готови до края на този месец. Вече сме представили план за организация на движението и през март очакваме да получим разрешение за откриване на строителните площадки", уточни проф. Братоев.

 

За повече инфо цък.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

По повод 3 март – общинските музеи, галерии, Зоологическа градина София и Парк-музей Врана ще работят с вход свободен.

Безплатни за посещения ще бъдат:

Регионален исторически музей - София

Комплекс Антична Сердика

Археологическото ниво на храм „Света София“,

Археологически парк Западна порта на Сердика ,

Гробница на княз Александър I,

Експозиция за национални помирение,

Триъгълна кула на Сердика

Също и:

Софийската градска художествена галерия СГХГ и филиалите ѝ – галерия-музей „Дечко „Узунов” и галерия „Васка Емануилова”.

  • Харесвам 11
  • Благодаря 4
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Иван Попов

Всичко се вдига, дори и вдигането с паяк 😇

София готви актуализация на глобата за вдигане с паяк - от 60 на 120 лв.

orig.jpg?_=1647879114

Местната власт в София обмисля да увеличи двойно глобата за принудително вдигане на неправилно паркирани автомобили - т.нар. паяк. Днес транспортната комисия в Столичния общински съвет отложи гласуването на доклад за "актуализиране" на въпросната глоба от сегашните 60 лева на 120 лева, съобщи "Сега".

Докладът бе внесен от шефа на комисията - Карлос Контрера от ВМРО. Причината за отлагането бе, че данните в него са към ноември 2021 г., поради което от комисията поискаха те да бъдат актуализирани с информация до края на годината.

  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Интересно нова ниша се отваря, а освен таксата за паяка има и глоба от КАТ. Ако преди е било 60лв, а сега 120, трябва да се сумира и самата глоба, която е поне 30лв или повече.

Излиза, че глобата ще е много малка част от общата сума, ама нищо де, някои хора ще облажат пак.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Фестивал на светлините в София.

"Фестивалът за светлинно изкуство LUNAR ще се състои за първи път в София, в рамките на четири вечери - между 6 и 9 май 2022 г., от 20:30 - 00:00 ч. като преобрази централната част на града в огромна галерия под открито небе. Български и чуждестранни артисти ще разкажат истории, провокират въображението и изненадат публиката, чрез своето завладяващо светлинно изкуство."

 

Сигурно ще е много красиво и съжалявам, че ще го пропусна, но се надявам да направи някой хубави снимки.

  • Харесвам 13
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 21 часа, Mary каза:

Фестивал на светлините в София.

"Фестивалът за светлинно изкуство LUNAR ще се състои за първи път в София, в рамките на четири вечери - между 6 и 9 май 2022 г., от 20:30 - 00:00 ч. като преобрази централната част на града в огромна галерия под открито небе. Български и чуждестранни артисти ще разкажат истории, провокират въображението и изненадат публиката, чрез своето завладяващо светлинно изкуство."

 

Сигурно ще е много красиво и съжалявам, че ще го пропусна, но се надявам да направи някой хубави снимки.

Аз смятам да ходя и ще се отчета после.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 28.04.2022 г. в 6:15, MayaS каза:

Аз смятам да ходя и ще се отчета после.

Ще чакаме снимки с нетърпение. 😊

Благодарим предварително! 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Качвам засега само от телефона. София Лунар фест. Народния театър и на Московска. Нямам как да кача видеата.

 

IMG_20220507_222806.jpg

 

IMG_20220507_222659.jpg

 

IMG_20220507_222554.jpg

 

IMG_20220507_222447.jpg

 

IMG_20220507_222228.jpg

 

IMG_20220507_222330.jpg

 

IMG_20220507_211615.jpg

  • Харесвам 14
  • Благодаря 2
  • Браво 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Днес пред Народния театър се отбелязва Денят на Африка. Има шатри, експонати от няколко държави, сцена за песни и танци и не на последно място - вкусни десертчета от Южна Африка и Мароко. 

 

https://www.bta.bg/en/news/bulgaria/rss/269165-africa-day-to-be-marked-in-sofia-on-saturday

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...
Иван Попов

Въвеждат два нови билета за градския транспорт в София.

От есента се предвижда и въвеждането на нощен транспорт.

На заседание на Общинския съвет на 21.07. се очаква да бъде приета новата тарифна политика на билетите в София. Това обяви общинският съветник Зафир Зарков, цитиран от БГНЕС.

"Наша цел беше да намалим дългия списък от документи, като запазим същите цени", допълни той.

Наредбата предвижда следните нови билети:

Билет 30+ ,на стойност от 1,60лв., позволяващ прекачвания в рамките на 30 минути за всички видове обществен транспорт, като след изтичане на предвиденото време пътниците ще могат да пътуват до крайната спирка на вида обществен транспорт, в който са се качили по време на тези 30 минути.

 

Билет 60+ на стойност 2,20 лв., в рамките на 60 минути гражданите ще могат да пътуват с този билет във всички видове обществен транспорт, като при таксуване в 29-та минута след първото таксуване, пътниците ще могат да завършат пътуването си до желана спирка по тази линия.
 

istock
Билетът за еднократно пътуване на хартиен носител, закупен от шофьора, ще бъде на стойност от 2,00 лв. Закупуването на билети чрез банкови карти се е увеличило - към настоящият момент има 280 000 валидации.

 

От есента се предвижда и въвеждането на нощен транспорт.

Цената на дневна карта се запазва от сумата 4,00 лв., като има нова превозна карта за 24 часа- 6,00 лв.

Предвижда се също така тридневна карта за всички линии на стойност от 15 лв.

Годишната карта остава на цената от 365 лв., като се допълва възможността за трикратно разсрочване за заплащане на тази карта.

Месечната карта се запазва отново на стойност от 50 лв., като се предвижда въвеждането на преференциални карти за младежи до 26 г. на стойност от 25,00 лв месечно или 250 лв годишно.

Предвижда се и въвеждането на преференциални карти за родители, ползващи отпуск от 2 години за отглеждане на дете за цена от 10 лв. месечно.
 

istock

Ученическа карта остава същата, като картата за студенти се намалява на 20 лв от 21,5 лв., а годишната за студенти ще бъде 200 лв. Карта за пенсионери до 68 г. се предвижда да бъде с 1,50 лв. по-евтина, докато за останалите пенсионери тя ще бъде с 2 лв. по-скъпа, т.е. 10 лв.

Наредбата е събрала подписите на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", Патриоти за София, БСП и Борис Бонев. Очакват се и предложения от всички политически формации.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Европейски дни на наследството

https://institutfrancais.bg/evropejski-dni-na-nasledstvoto-sofiya-2022/

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Много ги обичам тези дни, чакам си ги и все си намирам по някоя сграда да посетя, която съм пропуснала. Като Сръбското посолство например, покрай което ми минава ежедневния маршрут, а така и не съм надничала вътре.

Имаше го в програмата в нета и в уречения час отиваме с приятелка (красавици на преклонна възраст). Повъртяхме се, побутнахме всички врати, почукахме на будката за охрана - няма жив човек, всичко затворено. Аха да си тръгнем и паркира кола, а от нея излезе строен добре облечен мъж. Попитах ще има ли посещения, а той на странен български искрено се изненада и взе да обяснява, че са искали да участват и сто пъти са звъняли и писали до Фандъкова за потвърждение, за да се подготвят за участие, но изобщо никой не ги е отразил. Взе да се извинява човекът, ние проявихме разбиране и бихме отбой. Човекът, обаче, си отключи вратата и ни покани да надникнем, като се извини, че не са подготвени и ще е набързо. И така, мокри и с капещи чадъри - право в приемната на персийските килими, разказа ни за сградата, показа ни картините, побъбрихме си за миналото и настоящето, за братските ни народи, които може и да се карат, но винаги трябва да се подкрепят.... 

Накрая си стихнахме ръцете и каза - Много ми беше приятно, аз съм посланикът Петко!

 

Ами какво да кажа, досега нямах специално отношение към тази страна, но вече имам. И без да обобщавам, все пак се чудя наш посланик дали би го направил?

 

  • Харесвам 14
  • Браво 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Някой дали може да ме ориентира (образова) как точно става проверката в градския транспорт, когато си купуваш билет с банкова карта, която е в телефона? Много се дразнех, че не ми разпознава дайнърса в градския транспорт и го закачих зад кърв, в телефона. Вече я разчита, валидира и т.н. но когато дойде контрола по никакъв начин не излиза,че съм редовен пътник и се разправяме до безкрайност. Контрольора иска да му покажа картата на екрана на телефона, аз влизам в приложението на кърв, но там има само рисунка на картата, 1/4 от екрана. Някой, ако се е сблъсквал с подобна ситуация ,моля да ми каже какво се прави, за да обясня и аз следващия път на контрольора...🥴

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , bobole4e каза:

Някой дали може да ме ориентира (образова) как точно става проверката в градския транспорт, когато си купуваш билет с банкова карта, която е в телефона? Много се дразнех, че не ми разпознава дайнърса в градския транспорт и го закачих зад кърв, в телефона. Вече я разчита, валидира и т.н. но когато дойде контрола по никакъв начин не излиза,че съм редовен пътник и се разправяме до безкрайност. Контрольора иска да му покажа картата на екрана на телефона, аз влизам в приложението на кърв, но там има само рисунка на картата, 1/4 от екрана. Някой, ако се е сблъсквал с подобна ситуация ,моля да ми каже какво се прави, за да обясня и аз следващия път на контрольора...🥴

Бих запитала в ЦГМ, примерно в пункта им в близост до шадравана в подлеза на м.с. "Сердика". Там служителките са компетентни, разбират и от КК, вкл. дайнърс, а и отзивчиви.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , bobole4e каза:

Някой дали може да ме ориентира (образова) как точно става проверката в градския транспорт, когато си купуваш билет с банкова карта, която е в телефона? Много се дразнех, че не ми разпознава дайнърса в градския транспорт и го закачих зад кърв, в телефона. Вече я разчита, валидира и т.н. но когато дойде контрола по никакъв начин не излиза,че съм редовен пътник и се разправяме до безкрайност. Контрольора иска да му покажа картата на екрана на телефона, аз влизам в приложението на кърв, но там има само рисунка на картата, 1/4 от екрана. Някой, ако се е сблъсквал с подобна ситуация ,моля да ми каже какво се прави, за да обясня и аз следващия път на контрольора...🥴

а ти каква карта/билет се опитваш да покажеш на контрольора, че се вижда на 1/4? теоритично би трябвало да доближиш използваната банкова карта до тяхното валидиращо устройство, което проверява дали и кога с тази карта е направена валидация за пътуване, пише също, че могат да се използват електронни портфейли, което би трябвало да означава аналогично да доближиш телефона до контрольорския валидатор, ако пак чрез телефона си платила пътуване на валидатор в транспортното средство?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз плащам с телефона и контрольора днес каза-Покажете на дисплея на телефона картата, с която е платено. Иначе на отключен телефон не реагира неговата машинка(тя не реагира и на нищо в последствие, каквото и да пробвахме). Аз отворих приложението-кръв. В него има нещо като картинка на картата кърв, както и на дайнърса... Всичко, което ми хрумна пробвахме и нито едно не сработи. Даже я валидирах отново пред него и пак неговото устройство не отчете нищо. 

Връзка към мнение

В Кръв плащането се вижда веднага:

IMG_20220919_215914.jpg.9d459466f18d3f4d78a56b0f632abb6b.jpg

Ако не може да отчете картата ти, да гледа, че е платено с очи и да ти се маха от главата ...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , jorocontrola каза:

В Кръв плащането се вижда веднага:

IMG_20220919_215914.jpg.9d459466f18d3f4d78a56b0f632abb6b.jpg

Ако не може да отчете картата ти, да гледа, че е платено с очи и да ти се маха от главата ...

аз няма да мога да спя, ако не кажеш за какво изхарчи 72 лв в Джъмбо 😄

  • Смея се 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.