Прескочи до съдържание

София


cck

Препоръчани мнения

преди 14 минути , gini каза:

Sofia public transport

Този арр е за разписанието на градския транспорт. За въпросния MPASS, чрез който може да се купува е-билетче, към момента няма арр, както е коментирано по-горе. Както ти да е, оказа се,че не е нужно, щом не може да се сменя вида транспорт.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Мари Николова каза:

@ven62, чувала съм, че на метро станция "Хаджи Димитър" понякога може да срещнеш и самодиви 😃

Аз пък съм чувал, че там метрото е под вода. Да не си се объркала - русалки, не самодиви.

Пиши на @ivooo, той нали се гмурка.

 

  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 1 час, Мари Николова каза:

@ven62, чувала съм, че на метро станция "Хаджи Димитър" понякога може да срещнеш и само диви 😃

Имаше малка грешка в правописа, коригирах я.

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към коментар

@ива валя Предложението е на арх. Димитър Паскалев от "Архитектоника студио " . 

Дали ще го одобрят не е много ясно, че на някои съветници им се вижда твърде скъпо, но ще бъде изложено , за да го видим и порадваме .

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Днес си изкарах страхотно на Корали . Единственото лошо беше , че ресторанта не работи , но закърпихме нещата с 2 сандвича. Отидох към 10.30 , като захода е доста проблемен , безкрайният ремонт на Околовръстното образува тапи по няколко километра в 4-те посоки на разклона за Горубляне( Панчарево) . На връщане се прибрах през Бистрица. Сутринта имаше около 20 човека , следобед може би станаха към 100. Млади "гларуси" ( моя възраст ) и млади ( и не толкова млади) "баби" си правят селфита и си постват снимки във фейса .  Входа през седмицата е 15 лв ( 10 лв за деца до 14 години) , а през уикенда съответно 20 и 15 , Бирата е 2.50 кенчето .

Като изключим дежурните пияници които изтрезняват на басейна , всичко друго е перфектно , седях до 16,30 когато слънцето почна да се скрива зад планината

IMG_20210226_124552.jpg

IMG_20210226_124654.jpg

IMG_20210226_143646.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Загадка! Каква е връзката на този ъгъл на Солунска и Цар Асен с Указ 56 от 1989 г.?

Не съм сигурен дали беше първата или втората сграда, малко ми се губи. @домосед?

 

20210228_172527.jpg.6bc2fd974d81fdd8051cca36e2135055.jpg

Връзка към коментар
преди 20 минути , Мари Николова каза:

Стрелям на посоки - първата частна/о...нещо си.... кафене, да речем? 🙂

 

Очевидно, че е нещо частно, след като споменавам указа. Ама нещо име, ала-бала, напънете се малко. Ало, кестените, @ven62, @samuraika?

Връзка към коментар
На 26.02.2021 г. в 18:22, patilana каза:

@ива валя Предложението е на арх. Димитър Паскалев от "Архитектоника студио " . 

Дали ще го одобрят не е много ясно, че на някои съветници им се вижда твърде скъпо, но ще бъде изложено , за да го видим и порадваме .

Архитектът, ако е същият, за когото си мисля, се оказва и магеланец! (осевн фронтмен на „Блуба лу“)

 

 

 

P.S. Проверих го. Той е. Турбомагеланец.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

На празничния Трети март, когато се отбелязва Националния празник на Република България, с вход свободен за посетители ще работят Регионалният исторически музей - София, Парк-музей "Врана", Софийската градска художествена галерия и филиалите й - галерия-музей "Дечко Узунов" и галерия "Васка Емануилова".

С безплатен вход ще работи и Зоологическа градина - София. В Регионалния исторически музей на пл."Бански" 1 може да се види постоянната експозиция, свързана с хилядолетната история на София, както и временна изложба "Храни душа да те слуша. Храненето в София и Софийско", която представя традициите в храненето на населението от софийски регион и София в периода от втората половина на ХIХ век до края на Втората световна война.

Направени са възстановки като кът от селска къща за приготвяне на храната и хранене и кухня от 30-те - 40-те години на ХХ век.

На Трети март се организира Автобусите ще се движат по маршрут от пл. Орлов мост - Парк-музей "Врана". Първият курс ще тръгва от пл. Орлов мост в 9.30 часа, а последният курс от парк-музей "Врана" - в 17.35 часа, информират от Столичната община

https://www.dnes.bg/sofia/2021/03/02/stolichni-muzei-i-zooparka-s-vhod-svoboden-na-3-mart.481826

 

 

 
  • Харесвам 7
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
На 28.02.2021 г. в 17:48, Zaro каза:

Загадка! Каква е връзката на този ъгъл на Солунска и Цар Асен с Указ 56 от 1989 г.?

Не съм сигурен дали беше първата или втората сграда, малко ми се губи. @домосед?

 

20210228_172527.jpg.6bc2fd974d81fdd8051cca36e2135055.jpg

Не виждам активност по този въпрос. Ще се наказваме!

 

Лек жокер - връзката между Указ 56 и някоя от сградите на ъгъла е ... Амалфийското крайбрежие.

Връзка към коментар
преди 8 часа, Zaro каза:

Лек жокер - връзката между Указ 56 и някоя от сградите на ъгъла е ... Амалфийското крайбрежие.

Нямам никава идея за указ 56.

Помня, че имаше сръбски филм "По член 64" с Любиша Самарджич, който започваше с култовия диалог:

- Шта радиш?

- Копам глисти!

 

Солунска се казваше Васил Коларов

А коя улица се казваше Коларовска, а?

 

 

Връзка към коментар
преди 5 минути , домосед каза:

Нямам никава идея за указ 56.

Помня, че имаше сръбски филм "По член 64" с Любиша Самарджич, който започваше с култовия диалог:

- Шта радиш?

- Копам глисти!

 

Солунска се казваше Васил Коларов

А коя улица се казваше Коларовска, а?

 

 

По чл.64 - по заместване.

Указ 56 - за стопанска инициатива на гражданите или нещо подобно (на практика отвориха вратичка за развиване на дребен частен бизнес, a.k.a. частпром.)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, домосед каза:

Нямам никава идея за указ 56.

Помня, че имаше сръбски филм "По член 64" с Любиша Самарджич, който започваше с култовия диалог:

- Шта радиш?

- Копам глисти!

 

Солунска се казваше Васил Коларов

А коя улица се казваше Коларовска, а?

 

 

 

преди 2 часа, Goal & Boss каза:

По чл.64 - по заместване.

Указ 56 - за стопанска инициатива на гражданите или нещо подобно (на практика отвориха вратичка за развиване на дребен частен бизнес, a.k.a. частпром.)

Във втората (мисля) сграда, на приземния етаж отвори първият частен ресторант в София по този указ, който носеше името "Соренто". Там ядохме ... спагети, какво друго. Не издържа дълго, даже предполагам малко хора биха си спомнили за него. Ама пък беше първият. Или един от първите.

За Коларовска не мога да отговоря, все пак не съм израснал в София.

Връзка към коментар

3 мин из зимния Западен Парк, след ремонта е наистина прекрасен, а залеза от в. Голяма Коньовица е невероятен. Да, излизам от блока и съм в гората и планината, та даже и връх си имам за качване дето се вика на 30 мин пеша от нас. 😁 Приятно гледане ! 

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

@veseliache Чарли Чаплин на пекарната на Екзарх Йосиф винаги ми пълни сърцето 🙂 С висящите декорации по Веслец и откакто започнаха да правят графитите, този край става много симпатичен 🙂 ❤️

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Coo каза:

@veseliache Чарли Чаплин на пекарната на Екзарх Йосиф винаги ми пълни сърцето 🙂 С висящите декорации по Веслец и откакто започнаха да правят графитите, този край става много симпатичен 🙂 ❤️

И на мен ми пълни сърцето, стига да не ме обливат с вода плочки по тротоара, да не се налага да газя в боклук и да заобикалям скелета на рушащи се сгради, без перспектива да бъдат ремонтирани ;)))! 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Coo каза:

@veseliache но пък котките по дворовете на запустелите къщи там живот си живеят 🙂

Преди години беше пълно с бездомни кучета. На една от улиците имаше няколко доста агресивни, които винаги нападаха. Други пък редовно ме изпращаха вечер до входа ;)))! 

Не съм сигурна дали има много запустели къщи... Доста бяха продадени и на тяхна място са изникнали луксозни офис-сгради. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да обърнем внимание на съвременното изкуство. 

 

Художник-програмист-музикант-артистът Антони Райжеков, когото познавам, още като пишеше музика на асемблер в 10-ти клас, а впоследствие се установи в Австрия, изведнъж се изяви с две арт инсталации в София едновременно! При това – в галерии, одумвани с неодобрението си една към друга.

 

В Музея на съвременното изкуство на бул. Черни връх се представи като част от Биоарт изложба Прояви на изобилието. Неговият проект #BIOCOIN обръща внимание на мръсните (в буквалния смисъл) пари, като обръща мръсотията по тях в музика. Става дума за мръсотия от микробен характер, която първо се култивира в лабораторни условия в петри-панички, а впоследствие се „сонифицира“ по негов авторски алгоритъм и на зрителя се дава възможност чрез хардуерно табло за управление да се прослуша звука генериран от различните микроби по 8 случайно избрани български монети и банкноти.

 

1016948515_Bulgaria2021_ContemporaryArtinSofia.jpg.4345817394753fe080dafac312f14514.jpg

 

Сред останалите експонати на изложбата откриваме и предишния му проект Пандемична звукова карта, в която числени данни за заразата във всички страни по света се черпят в реално време от интернет и се преобразуват в звукова честота (тон), който се възпроизвежда с достъпно за публикара реле (копче) 

 

1197518759_Bulgaria2021_ContemporaryArtinSofia2.jpg.762ad136d6a7e1e8b2b1d1a051342b25.jpg

 

Същевременно кураторите на Института за съвременно изкуство на бул. Васил Левски му предоставиха пространството за самостоятелния проект Премълчители. Хрумването тук е да събере интервюта или други аудио медийни изяви от 30 подбрани от него български политици от последните 30 години и да ги вкара в консервени кутии (под формата на тонколонки, предаващи безкрайно превъртащи записи), като … филтрира думите. Останали са думите и интонациите. Разположението на конкретните политици – от Муравей Радев, през Волен Сидеров до Цецка Цачева – по стативите из помещението е отворено за политически интерпретации и коментари. Съвпадението с предизборната кампания, се твърди, че е случайно, но удобно.

 

1382438964_Bulgaria2021_ContemporaryArtinSofia1.jpg.f90dba89ba81825784fc518ec00f4c9b.jpg

 

В албума си с документални снимки с телефон по темата присъстват и други изложби и артефакти в градската среда. Включително за културен обмен с Китай и Казахстан за напредък на великите братски народи

 

https://photos.app.goo.gl/7UVxvSB7yY6cRxAJ6

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
На 8.03.2021 г. в 21:18, Zaro каза:

първият частен ресторант в София по този указ, който носеше името "Соренто"

А аз си мислех, че за улица Позитано говориш и се разходих с гугълстриийтсвю и открих, че е доста по дълга улица отколкото си мислех, и доста части от нея са, как да кажа неугледни.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Край на ремонта на третия метролъч, през април пускат мотрисите до Горна баня

orig.jpg?_=1611076531

Аварията на третата метролиния вече е отстранена и след цялото възстановяване и изпитанията движението на мотрисите до кв. "Хаджи Димитър" ще бъде възстановено в края на седмицата. Това заяви пред Нова телевизия директорът на столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев.

Проф. Братоев заяви още, че новият участък от третата метролиния - от станция "Красно село" до "Горна баня" ще бъде пуснат през април, след като бъде одобрен от приемателна комисия. Очакванията това да стане до края на март не са били оправдани, защото производителят на метровлаковете "Сименс" се е забавил с тестването на системите за управление поради заболели от коронавирус специалисти.

 

За повече инфо цък.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.