Прескочи до съдържание

бързи въпроси Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 27 минути , примкаря каза:

Летя за Бали тази вечер спешно, току що купих билета, ще се опитам да обменя индонезийски рупии, но ако нямат в валутното бюро щатски долари ли да взема или австралийски? Скъп приятел изчезна в морето на 15/02/2018, сестра му в момента лети, аз отивам за подкрепа, много съм объркан, не можах да спя няколко нощи и реших да тръгна. Нямам време за пътеводители, той изчезна някъде между о. Нуса Пенида и о. Нуса Лембонган. Някой може ли да ми каже къде от Денпасар да хвана ферибот за Нуса Лембонган например? Също и съвет за таксита, опастности и т.н. Благодаря предварително!

За скоростна лодка намерих това https://bes.hybridbooking.com/scootfastcruises/booking/transport/search?from=10&to=3&dep=2018-02-21&ret=&adu=1&chi=0&inf=0 , но от Санур.

До Санур от летището с такси е около 200-250 000 Rp  ( 10-11 км, минават се за около половин час).

 

До момента ние сме обменяли там само щатски долари.

 

Успех

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Щатски, австралийски, каквито има, всичко може да обмениш. Има много бюра и работят до много късно.

Според мен при слизане наеми шофьор/предварително ще уговорите цената, но не се съгласявай на повече от 15 ина долара/  и да те кара направо на фери за острова. Ако е такси, гледай за Блу бърд.

Адрес: Jalan sanur beach street walk, Sanur Kaja, Denpasar Selatan, Sanur Kaja, Denpasar Sel., Kota Denpasar, Bali 80228, Индонезия

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се радвам да ми съдействате ако знаете отговор на някой от следните въпроси:

1. Някой знае ли колко излиза цената за Uber или Grab летището в Куала Лумпур до центъра? Имам оферта за частен трансфер за 120 рингита за 4 човека. 

2. Ако реша да отскоча от Куала Лумпур до пещерите Бату, такси ли да търся или Uber / Grab и колко е нормалната цена за тази разходка отиване и връщане? Пътувал съм през 97-ма до там, но предполагам нещата доста са се променили :)

3. След КЛ идва ред и на Бали, където също се чудя как да се придвижим до Убуд. Гледам по различните места се спрягат всякакви цени и ще съм благодарен ако някой ме ориентира кой е най-добрия вариант и колко е нормалната цена. Разбрах за там, че на Uber / Grab не се гледа с добро око от таксиметровата мафия.

Връзка към мнение

Здравейте, в момента съм в Чианг май и ми трябва такси за 4.30 сутринта. От хотела ми искат 2500 бата, за да ми букнат кола, което ми се вижда безумно... дайте някакъв акъл, моля! Мога ли да разчитам на uber за подобен час? 

Благодаря предварително 

Връзка към мнение
На 2/22/2018 в 15:50, xligon каза:

Ще се радвам да ми съдействате ако знаете отговор на някой от следните въпроси:

1. Някой знае ли колко излиза цената за Uber или Grab летището в Куала Лумпур до центъра? Имам оферта за частен трансфер за 120 рингита за 4 човека. 

2. Ако реша да отскоча от Куала Лумпур до пещерите Бату, такси ли да търся или Uber / Grab и колко е нормалната цена за тази разходка отиване и връщане? Пътувал съм през 97-ма до там, но предполагам нещата доста са се променили :)

3. След КЛ идва ред и на Бали, където също се чудя как да се придвижим до Убуд. Гледам по различните места се спрягат всякакви цени и ще съм благодарен ако някой ме ориентира кой е най-добрия вариант и колко е нормалната цена. Разбрах за там, че на Uber / Grab не се гледа с добро око от таксиметровата мафия.

В КЛ на летището си има едни гишета, където се наема такси. Там се плаща, в зависимост от това, колко хора и с колко големи багажи сте - има значение за вида на колата. Дали да е по- малка, дали да е ванче и пр. Казваш до къде искаш да пътуваш, плащаш на гишето, то е на излизане, след багажните ленти, дават ти една бележка , отвън, има един чичо, дето му я даваш и той те настанява в съответното такси.

Нормалната цена летище - до града е 100-120 рингита. И не е нито Юбер, нито Граб, ами - нормално си такси.

До Бату няма нужда от такси - с влака от КЛЦ се стига бързо, за десетина рингита и гарата е точно до пещерите. Влаковете са чудесни -  вътре е чисто, клматизирано, няма навалица.

На Бали работата е на пазарлък - някъде из темите за Бали има препоръки за шофьори, от които са доволни, ползвалите ги магеланци.Поразгледай.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, phenya каза:

Здравейте, в момента съм в Чианг май и ми трябва такси за 4.30 сутринта. От хотела ми искат 2500 бата, за да ми букнат кола, което ми се вижда безумно... дайте някакъв акъл, моля! Мога ли да разчитам на uber за подобен час? 

Благодаря предварително 

Нямам голям опит с Uber, но ако в приложението излизат налични коли не би трябвало да е проблем. Въпроса е, че не е много ок да разбираш че няма в 4 сутринта :) Според мен опитай да се договориш с някое от минаващите таксита, едва ли ще ти откажат, но гледай да се пазариш. 2500 бата е ужасно много, да не би да са добавили една нула накрая!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
4 hours ago, phenya said:

Здравейте, в момента съм в Чианг май и ми трябва такси за 4.30 сутринта. От хотела ми искат 2500 бата, за да ми букнат кола, което ми се вижда безумно... дайте някакъв акъл, моля! Мога ли да разчитам на uber за подобен час? 

Благодаря предварително 

Дали пък от някой от съседните хотели няма да се навият да ти викнат такси? :scratchhead:

Връзка към мнение

Юбер и граб са забранени в Тайланд. Оперират нелегално. Последният път ме заболя главата да се занимавам с далавераджии и малоумници, че и цените подобни на нормалните таксита. Аз съм голям фен на Граб във Виетнам, Камбоджа и Филипините, но в Тайланд никога повече. Наистина най+добрият еариант е да се разбереш с някой от улицата предварително.

Връзка към мнение

Благодаря много за навременните отговори и препоръките да не се занимавам с убер - успях да цаня един таксиджия да ни вземе в 04.30 срещу двойна надница на редовната му / 600 бата, но пак много по-добре от 2500... 

Усмивки на всички :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 2/22/2018 в 15:50, xligon каза:

Ще се радвам да ми съдействате ако знаете отговор на някой от следните въпроси:

1. Някой знае ли колко излиза цената за Uber или Grab летището в Куала Лумпур до центъра? Имам оферта за частен трансфер за 120 рингита за 4 човека. 

2. Ако реша да отскоча от Куала Лумпур до пещерите Бату, такси ли да търся или Uber / Grab и колко е нормалната цена за тази разходка отиване и връщане? Пътувал съм през 97-ма до там, но предполагам нещата доста са се променили :)

3. След КЛ идва ред и на Бали, където също се чудя как да се придвижим до Убуд. Гледам по различните места се спрягат всякакви цени и ще съм благодарен ако някой ме ориентира кой е най-добрия вариант и колко е нормалната цена. Разбрах за там, че на Uber / Grab не се гледа с добро око от таксиметровата мафия.

Мисля, че има ремонти по трасето. 

https://intranet.ktmb.com.my/ktmb_ui/portal/left/142

Ние ходихме с Grab от Sunway Putra Mall до Batu Caves, цената беше около 15 MYR в едната посока. 

Редактирано от develko
Промяна на валутата. Ново съдържание
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Въпрок съм @T.E.Lawrence или някой от скоро пътувалите: 108 USD за еднопосочен Ханой - Сием Реап за юни с VietJet OK ли е или да се дебне по-ниска? Цената е директно от сайта на АК.

 

 

Връзка към мнение

Ами от по-евтините само те летят, няма конкуренция. Точно на тази отсечка не съм разглеждал цените, но vietjet имат често промоции. Ако това не е промо цена, мисля че можеш да изчакаш малко. Със сигурност може да падне под 100. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте Магеланци,

имам нужда от съвет. Планувам да пътува в средата на юни по следния маршрут - Пном Пен - Хо Ши Мин с лодка по реката. Има много оферти, които са за инвидуален круиз. Окрих една фирма http://www.chaudoctravel.com/ , която предлага споделено пътуване. Повтаря програмата на другите оферти, но пътуваш с още хора. Цената, която предлагат е 115 долара на човек, което включва две нощувки в Chaou Doc и Can Tho, ексукрозовод и т.н.  Не намирам никакви отзиви да тази фирма, а искат пълно предварително плащане. Някой пътувал ли е по този маршрут и може ли да препоръча фирма?

 

Благодаря ви предварително

 

 

Връзка към мнение

И сега - един практически (и вероятно глупав) въпрос: Достатъчни ли се явяват 100 лв  на човек за дневни разходи в Индонезия ? Това разбира се не включва цената на хотелите - те са си отделно ! 

Връзка към мнение
преди 21 минути , Tisho каза:

И сега - един практически (и вероятно глупав) въпрос: Достатъчни ли се явяват 100 лв  на човек за дневни разходи в Индонезия ? Това разбира се не включва цената на хотелите - те са си отделно ! 

100 лв на ден вероятно ще ти стигнат почти навсякъде по света, включително в доста от скъпите държави, но все пак е важно да отбележиш какво искаш да включиш в сумата - храна в приличен ресторант 3 пъти дневно с консумация на алкохол е едно, пазаруване от супермаркет и ядене на крак съвсем друго. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , T.E.Lawrence каза:

В мюсюлманските страни основен въпрос за бюджета е дали пиеш алкохол или не. 

Е, някоя и друга бира... А иначе  съм много пестелив - даже прекалено! Храня се на крак, е, може и някое друго заведение да забършем, но общо взето съм от бюджетните пътешественици. Обче в тези пари влизат и транспортни разходи - таксита, автобуси, влакове (без самолет) 

 Идеята е да стигна от Джакарта до Бали. 

 

Редактирано от Tisho
Връзка към мнение

Значи Ява и Бали са две различни планети. На Ява този бюджет ще видиш зор да го изхарчиш. Вече на превъзбуденото Бали ще трябва да си по-пестелив. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Бирата е между 30000 и 100000 рупии . Горе долу между 3 и 12 лв и на повечето места вероятно ще ти струва почти колкото останалата храна  :(

Никъде по света няма 2 литра не лоша бира за 2лв като в къщи .  Май не съм виждал и такива бутилки :) .

Та не е лошо да ги броиш все пак де :) . Транспорта на Бали също не е евтин . Иначе да ще ти стигнат  и според мен .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По-нагоре имаше питане за круиз от Пном Пен до Хо Ши Мин. Пак да повдигна темата - никой ли не може да препоръча фирма?

 

Връзка към мнение
On 28/02/2018 at 11:21 AM, develko said:

Мисля, че има ремонти по трасето. 

https://intranet.ktmb.com.my/ktmb_ui/portal/left/142

Ние ходихме с Grab от Sunway Putra Mall до Batu Caves, цената беше около 15 MYR в едната посока. 

Мога да потвърдя за ремонта.

В момента се минава през най-миризливата част на KL, в която сме били - автобусната част на KL Sentral,  взема се безплатен автобус до Sentul, оттам с влак. Автобусите бяха на често.

 

За тълпите зависи от времето.

Колега, ходил месец преди мен и преди ремонта, беше уцелил техен празник и е било ад. На отиване при нас беше сравнително спокойно, на връщане насрещно излизащите през турникетите бяха толкова много, че едвам си проправихме път да влезем. Във влака си имаше места, автобусите се пълнеха обаче и имаше правостоящи, но пък рейсове имаше много сякаш - впечатлението ми е, че се пълнеха и тръгваха. Бяхме в съботен ден.

Връзка към мнение

Понеже питането за пътуване с деца не е специфично за региона, е преместено в съществуващата тема

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Как стои въпроса с алкохола, четох че е много скъп в Малайзия? А в Сингапур?

В митническите разпоредби пише, че може да се внася безмитно до 1л.

Все пак се готвим за посрещане на НГ в района.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 49 минути , Kamen каза:

Как стои въпроса с алкохола, четох че е много скъп в Малайзия? А в Сингапур?

В митническите разпоредби пише, че може да се внася безмитно до 1л.

Все пак се готвим за посрещане на НГ в района.  

Инфо от @Monika_Koko от сБирката в четвъртък вечер (тя писа в другата тема, но нека го има и тук). Остров Лангкави е безмитна зона и алкохолът е много евтин. Ако празнуваш някъде нова година с куверт, не ти правят проблем, ако си внесеш собствен алкохол, закупен отвън. За Сингапур информацията ми е от колежка, която ходи преди година и каза, че най-евтината бира се е равнявала на около 11 лв.

 

Огромни благодарности на @DaBo за чудесно систематизираната информация :)

 

Редактирано от master_of_germs
Връзка към мнение

Ами ако се сравнява с България е по-скъпо.

 

Започвам с Малайзия, където е значително по-евтино от Сингапур. По заведенията един шот твърд алкохол (30 мл) е м/у 24-38 рингитс в зависимост от заведението. В момента курсът е 1 рингитс=0.40 лв. Бирата е по-евтина - м/у 22-38 рингитс една пинта (близо 500 мл) наливна бира. При нея много често има промоции от типа 3 пинти на цената на 2 или нещо такова. Коктейлите са като бирата, пак може да се намери happy hour. Ако не седнете в супер местно (мюсюлманско заведение), алкохол има навсякъде. В магазините е по-евтино, разбира се. Алкохолът и свинското се продават в не-халал секциите на магазините. Разрешен за внос алкохол е 1 л. на човек. Цигарите също са евтини, както на летището, така и извън него. Пури - много скъпи. Ние не пушим, но приятели тук си купуват цигарите от местното летище, а не си ги носят от БГ.

Пример: Черно Джони Уокър 1 л. на който и да е терминал на летището в КЛ е 145 рингитс (60 лева), ако се купи от магазин в града е 230 рингитс (95 лв). Тоест на летището е по-евтино от града, но по-скъпо, ако си носите от БГ.

 

При Сингапур нещата са различни. Там има много големи ограничения за внос на акцизни стоки. Ако идвате от Европа и кацате директно в Сингапур, може да внесете 1 л. твърд алкохол. Но!!! Ако идвате от Малайзия, не се разрешава нито внос на алкохол, нито може да си закупите такъв от безмитните магазини на летището. С бордна карта от Малайзия, нещата стоят различно при алкохола. С цигарите няма значение откъде идвате. Може да се внесе по една кутия отворена на човек. На място цигарите са скъпи - 14,20 сингапурски долара (18 лева) кутия Марлборо.

 

И в двете държави може да се внесат неща над разрешените, но само в случай, че се разминете с митническата проверка на летището. В Малайзия са по-толерантни към европейците и много рядко ги карат да пускат багажа си на скенерите при излизане от залата с багажите. В Сингапур са доста по-строги и няма голямо значение какъв си, а глобите там са огромни. Алкохолът по заведенията много скъп. Цените са почти като в Малайзия, но в сингапурски долари.

Например: В Сингапур може да вървите и да пушите по улицата. Но ако минете под спирка със запалена цигара, глобата е 500 сингапурски долара. И доста често си глобяват минувачите с цигари, дръзнали да минат под козирката на автобусна спирка със запалена цигара.

 

Много важно!!! В Малайзия почти във всяко заведение към цената, посочена в менюто, се добавя 10% service charge и 6% GST (goods and service tax). В Сингапур е същото, само че там GST-то е 7%. Гледайте най-отдолу на менютата какво пише с дребни букви.

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.