Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

На 29.08.2018 г. в 21:27, DaBo каза:

Искат паспорт по принцип! В някое чейндж бюро може и да се мине метър без паспорт, но по принцип искат паспорт и имат право да откажат смяна на валута без него. 

Още един положителен глас за този хотел и от мен! 

Мерси за инфото!

Връзка към коментар

На мен в КЛ никога не са ми искали паспорт при смяна на валута. Нито на летището /там не сменяйте, курсът е лош/, нито в обменното бюро на Берджая - винаги сменям там. Това го казвам от поне 20 пъти ползване.

В оня регион паспортите си държим в сейфа на хотела, но си имаме по едно цветно копие с нас, ако накой се затръшка. Например, в магазините на Уникло, без паспорт не ти дават документ за връщане на ДДС-то на излизане. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Инфото за смяната на валутата е от преди 2 седмици, когато на наши приятели отказаха смяна на пари. Тогава ние сменихме за тях с нашите местни  лични карти. На мен миналата седмица също ми поискаха паспорта... това в два различни мола.

В Тайланд също искат паспорт, не минава със снимка на паспорта дори.

Така че всеки да се прецени за себе си! 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Нямам време да ровя дълбоко във форума, за това питам тук.

Утре пътувам за Сингапур (4 дни), след което ще съм в Куала Лумпур(3 дни), а крайната дестинация е Филипините. 

Тъкмо си приготвям багажа и докато пресипвам ракия от стъклени в пластмасови бутилки за родата във Филипините се замислих дали няма да имам някакви проблеми с такова количество алкохол при влизането в Сингапур и минаването през Малайзия. Някой с идеи?

Връзка към коментар
преди 16 минути , mililia каза:

Доколкото знам, в Сингапур ще те глобят, ако те хванат. 

За Сингапур намирам следната информация, според която май ще ми мине номера с двете 500 мил. бутилки пълни с два вида ракия. Все пак ще оценя мнение на скоро минавал магеланец през тамошните граници. 

https://www.customs.gov.sg/individuals/going-through-customs/arrival/duty-free-concession-and-gst-relief

 

Цитат

Duty-Free Concession and GST Relief

Duty-Free Concession

  • You can enjoy any one of the following options only if:

    • You are 18 years old or above;
    • You have spent 48 hours or more outside Singapore immediately before arrival;
    • You are not arriving from Malaysia;
    • The liquor is for your own consumption; and
    • The liquor is not prohibited from import into Singapore.
    Option Spirits Wine Beer
    A 1 Litre 1 Litre 1 Litre
    B - 2 Litres 1 Litre
    C - 1 Litre 2 Litres

     

    These options are also applicable for the following liquors:

    • Liquors consumed for health reasons such as Yomeishu (wine), D.O.M (spirits), samsoo (spirits)

    • Liquors used in cooking such as rice wine and cooking wine (wine)

    • Sake (wine)

    • Soju (spirits)

    Important Notes:

    • Duty-free concessions are granted on liquor products purchased outside Singapore as well as those purchased at DFS Singapore.
    • Bona fide crew members are granted duty-free concession on 0.25 litre of spirits and 1 litre of wine or 1 litre of beer.
    • Duty-free concessions are granted on liquor products for your personal consumption only. It is an offence to sell or give them away.
    • There is no duty-free concession on liquor products for people arriving from Malaysia.
    • Travellers are required to pay the taxes on liquor products exceeding their duty-free concession and on goods carried for or on behalf of other persons. More information on the duty rates imposed here.

 

Това за Малайзия. Добре, че не пуша за да не се тревожа и за цигарите. Ама пуста българска работа, дето все искаме да се покажем с домашно приготвената таткова ракия. 

https://www.iatatravelcentre.com/my-malaysia-customs-currency-airport-tax-regulations-details.htm

Цитат

Customs

Import regulations:

Free import :
- 200 cigarettes or 225 grams of tobacco;
- max. 1 liter of wine, spirits or malt liquor;

 

Връзка към коментар

За Малайзия нямаш никакъв проблем за ракията. Какво ли не носим в куфарите, никога никой не ни е проверявал физически. Пускали са един-два пъти куфарите през ренгена, но не са обръщали никакво внимание на нещата в багажа.

За Сингапур обаче е по-различно. Ако идваш директно от Европа, може една бутилка алкохол и една кутия цигари тоест отворена кутия цигари без една. Ако идваш от Малайзия - не можеш да внасяш алкохол никакъв и важи правилото за отворената кутия цигари. Без значение откъде идваш - никакви електронни цигари в Сингапур! В Сингапур е въпрос на късмет дали ще те карат да пускаш куфарите през ренгена и за разлика от Малайзия, там обръщат голямо внимание на съдържанието на багажа.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@DaBo, благодаря за отговора. Бих предпочел да не влизам по никакъв начин в Сингапур с нещо, което не е позволено. На нашето летище 2-3 пъти са ми проверявали багажа, в който на връщане от Филипинитете има какви ли не неразрешени за внос храни, но България е страната на компромисите и винаги съм минавал. От сайта на митниците в Сингапур разбирам, че мога да внеса до 1л концентрат, а ти казваш една бутилка. В моя случай ще са две бутилки от минерална вода по 500 мл, което е 1л. Проблем ли е това или да избирам между кайсиевата или гроздовата?

Връзка към коментар

Аз мисля, че пластмасови бутилки от вода няма да привлекат ничие внимание, по-скоро ако са оригиналните бутилки. Но аз бих гледал да съм в рамките на закона все пак

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 1.09.2018 г. в 22:26, DaBo каза:

😉 

За кулите близнаци Петронас, някъде бях срещнал, че най-доброто време е по залез, 19ч добре ли е? Имам само една възможна дата 29 декември и ми се ще да резервирам максимално бързо.

Връзка към коментар

Опит от преди 1 месец  - 2 бутилки от по 500мл от минерална вода пълни с ракия 🙂 преминаха без проблем в чекирания багаж с полет Варна - Сингапур директно 😉 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

@Kamen Като искаш залез нависоко, иди в KL Tower, на 280 метра над земята има въртящ се ресторант - можеш да прекараш там една наистина забележителна вечер без ограничение на времето за посещение.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 9 минути , Goal & Boss каза:

@Kamen Като искаш залез нависоко, иди в KL Tower, на 280 метра над земята има въртящ се ресторант - можеш да прекараш там една наистина забележителна вечер без ограничение на времето за посещение.

Препоръчваш ми KL Tower пред Petronas ли? 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Goal & Boss каза:

@Kamen Като искаш залез нависоко, иди в KL Tower, на 280 метра над земята има въртящ се ресторант - можеш да прекараш там една наистина забележителна вечер без ограничение на времето за посещение.

Благодаря за идеята. Разгледах ресторанта, хареса ми и цените не са стряскащи. Ако имаш преки наблюдения има ли достъп от ресторанта към откритата палуба на кулата? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Kamen каза:

Препоръчваш ми KL Tower пред Petronas ли? 

Не ти препоръчвам кулата пред близнаците. Препоръчвам ти да идеш на близнаците по което и да е време, без да се ядосваш, че ще изтървеш залеза или нещо друго. А самия залез спокойно да го гледаш от ресторанта или от друго място на кулата (например тази кутия), като при това разполагаш с колкото си искаш време и повече пространство, свободно от снимащи (се) туристи.

Нямам представа дали в момента е позволено посещението на откритата част. Тук не пише нищо, но тук можеш да попиташ.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Зависи с каква валута разполагате. От България най-добре евро или да се обърнат левове в евро. Естествено, ако имате доалри, вземете долари да не обръщате пак. Батове от България е мега неизгодно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
8 hours ago, Kamen said:

За кулите близнаци Петронас, някъде бях срещнал, че най-доброто време е по залез, 19ч добре ли е? Имам само една възможна дата 29 декември и ми се ще да резервирам максимално бързо.

Да, това е най-доброто време, затова тези часове се изчерпват най-бързо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Jody каза:

Опит от преди 1 месец  - 2 бутилки от по 500мл от минерална вода пълни с ракия 🙂 преминаха без проблем в чекирания багаж с полет Варна - Сингапур директно 😉 

Също проверено и от мен в понеделник. На излизане ми провериха багажа - никакъв проблем.

 

Имам един малайзийски въпрос. Някой връщал ли е тяхното ДДС - GST? Има доста подробно упътване за връщането, ама ако някой обясни надве на три ще е по добре.

Връзка към коментар

Не съм връщала малайзийско ддс, но то беше премахнато от новия им министър-председател до 1.09. Сега въвеждат поетапно само за определени стоки и услуги нов данък или по-скоро ще го наричат такса. Та все още има места и стоки без ддс, така че питайте на място дали в цената е включен ддс и могат ли да ви го махнат. Иначе по принцип за пазаруване tax free искат паспорт, така че носете го със себе си.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , DaBo каза:

Да, това е най-доброто време, затова тези часове се изчерпват най-бързо.

За KL Tower не мога да намеря инфо има ли достъп от ресторанта към откритата палуба на кулата?  Сайтът на кулата за онлайн билети не работи. Самото влизане в ресторанта обвързано ли е с купуване на входен билет?    

  •  
Редактирано от Kamen
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.