Прескочи до съдържание

бързи въпроси Индия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Индия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Има ли метро в Делхи?

- Какво е работното време за посещения на Тадж Махал?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кой квартал е най-подходящ за нощувка в Делхи?

- Каква класа да купуваме при пътуване с влак в Индия?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

36 minutes ago, Lindt said:

Да си призная, най-добре ни беше да си теглим с револют, дори и с допълнителна такса от 2 %, вместо да обикаляме чейнджове, да мъкнем пари и да ни дават лош курс. В Делхи на едно място ни дадоха по-добър от официалния за евро, но само защото предварително Жижо им беше писал и настоя да му продадат на уговорената цена. 

П.П. Ама вие си питайте шофьора за изгоден чейндж, нали затова давате пари на фирма?

И ние теглихме от банкомат направо с рево. Отидохме с по 50 евро в джоба и нищо друго. Нямахме ядове.

 

Пробвах и с кърв картата да тегля, но на 2 банкомата вообще не я прие и повече не пробвах. На същите рево мина без ядове. Иначе за плащане с кърв на терминал няма ядове.
И да знаете, от банкомат може макс 10 000 рупии да дръпнете на теглене.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Милена Модева
преди 35 минути , dafigg каза:

И ние теглихме от банкомат направо с рево. Отидохме с по 50 евро в джоба и нищо друго. Нямахме ядове.

 

Пробвах и с кърв картата да тегля, но на 2 банкомата вообще не я прие и повече не пробвах. На същите рево мина без ядове. Иначе за плащане с кърв на терминал няма ядове.
И да знаете, от банкомат може макс 10 000 рупии да дръпнете на теглене.

Физическа пластика на револют ли имате или виртуална на телефона, че аз съм новобранец в областта на революта, та не мога да си представя да тегля от виртуална ?! 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Милена Модева каза:

Физическа пластика на револют ли имате или виртуална на телефона, че аз съм новобранец в областта на революта, та не мога да си представя да тегля от виртуална ?! 

Ние ще си носим долари и ще обърнем една част на летището, другата някъде в града, колкото толкова курса, не мисля че разликата е някаква огромна. То дали ще търсиш банкомат или чейндж бюро все тая, единсвено да не носиш пари от тук, ама и това не е кой знае какво. 

 

Разбира се и шофьора ще те посъветва, но не защото за това му плащаш, защото в общите условия не му плащал за това. Мисля че когато се отнасяш с човещина към хората и те ще се отнасят така с теб, а не да си мислиш че всеки ти е длъжен за нещо. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Нашият шофьор ни посъветва да обърнем в Джайпур доларите, с по - висок курс са 100 доларови банкноти, нови емисии. На нас ни дадоха курс, по - добър от този в приложенията.  Обменихме някъде тук( нищо, че е линк за заведение, предполагам че чейнджа е бил съседна врата, букмаркнала съм си местоположението ). После теглихме от револют в Агра, но не съм запомнила къде. 

 

https://maps.app.goo.gl/M3ZkEMkWe6YjnM4G6?g_st=ic

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, zvezda9001 каза:

Ние ще си носим долари и ще обърнем една част на летището, другата някъде в града, колкото толкова курса, не мисля че разликата е някаква огромна. То дали ще търсиш банкомат или чейндж бюро все тая, единсвено да не носиш пари от тук, ама и това не е кой знае какво. 

 

Разбира се и шофьора ще те посъветва, но не защото за това му плащаш, защото в общите условия не му плащал за това. Мисля че когато се отнасяш с човещина към хората и те ще се отнасят така с теб, а не да си мислиш че всеки ти е длъжен за нещо. 

 

В Индия доколкото знам няма предпочитания и по-добър курс за долари сравнено с евро, така че няма причина два пъти да плащаш обмяна на пари. Освен ако нямаш източник на долари. 

 

Аз мисля, че плащаш на туристическа агенция, чийто представител е шофьорът с теб, и така има местни хора, които да ти помогнат с организацията и ежедневните задачи, било то търсене на магазин, аптека, заведение или чейндж. Ако наистина имаш общи условия, може ли да ги метнеш насам да видя какво се предполага да е техен ангажимент и какво не.

Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Ние също заминаваме с малко пари в брой. В Револют може да си направиш сметка в рупии и да си теглиш от банкомат на място. Иначе ние взехме директно рупии от тук от чейнджа на Гладстон.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

 

В Индия доколкото знам няма предпочитания и по-добър курс за долари сравнено с евро, така че няма причина два пъти да плащаш обмяна на пари. Освен ако нямаш източник на долари. 

 

Аз мисля, че плащаш на туристическа агенция, чийто представител е шофьорът с теб, и така има местни хора, които да ти помогнат с организацията и ежедневните задачи, било то търсене на магазин, аптека, заведение или чейндж. Ако наистина имаш общи условия, може ли да ги метнеш насам да видя какво се предполага да е техен ангажимент и какво не.

Има си какво е включено в цената разбира се, ще пусна условията по-късно, че съм в движение.

Връзка към мнение
18 hours ago, Милена Модева said:

Физическа пластика на револют ли имате или виртуална на телефона, че аз съм новобранец в областта на революта, та не мога да си представя да тегля от виртуална ?! 

Виртуалната е само за плаща онлайн.

Можеби имате предвид да се тегли безконтактно от банкомат както тук (само да докоснете телефон или пластиката без да се вкарва).

Не, не може. Няма безконтактни банкомати, трябва физически да си вкарате пластиката. Все пак говориме за Индия, не са чак толкова напред с технологиите 🙂 Плащане с карта само в някой по-хубав хотел или заведение. 

Като цяло за Азия си важи "Cash is King" дори и в развита страна като Япония.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 8.02.2024 г. в 13:55, Милена Модева каза:

Здравейте, къде е най добре като курс да се обменят пари, по-конкретно на летището курса на долара към рупията добър ли е или да се търси друг вариант? Предварително благодаря на отзовалите се!

Ако сте в Делхи обменете пари от това чейнд-бюро:

Намира се на Connaught Place / Rajiv Chowk.

Дадоха ми 91 рупии за евро, което беше по-добре от официалния курс, това беше на 01 февруари.

Няколко дни по-късно в хотела в Джайпур ми дадоха 87 рупии за евро.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няколко практически съвета, да не се приема като даване на акъл, просто личен опит.

Сим-карти - някакъв индивид в офиса на Airtel на летището в Делхи ни обясни, че от 01 януари е влязло правило, според което за да си купиш сим-карта ти трябвало препоръка или не помня как го нарече от местен. Понеже беше 6 сутринта, ни каза да сме се върнели в 9, но пак ни трябвала препоръката от местен, иначе не можело да си купиш карта. Колко е вярно не знам, добре, си бях купил предварително e-sim от Airalo, оператор Jio, веднага се активира на летището в Делхи.

Обмяна на пари - в горния пост, никакви докумнти не ми искаха, просто чейндж, обмених 500 €.

Хотели - спахме в 8 различни хотели, препоръчвам горещо само два от тях: Hotel Taj Resorts в Агра, на 800 м от Тадж Махал и (големи благодарности на @krasen_denev) Hotel Umaid Mahal в Джайпур. И в двата се чувствахме като принцове и принцеси, в Джайпур бяхме на рождения ден на дъщеря ни, поднесоха й торта на вечеря, всичко беше просто страхотно!

Влакове - имахме билети за най-хубавия влак в Индия (Gatimaan Express), ма взеха, че го отмениха, та се наложи да пътуваме с кола Делхи-Агра. От хотела в Делхи ни искаха 9000 рупии, за да ни закарат до Агра. Лично мениджърът на хотел Taj Resorts ни изпрати шофьор от хотела в Агра да ни вземе от Делхи и да ни закара в Агра срещу 5000 рупии. Малко ли е или много не знам, за мен си остана важен жестът. Пътувахме с влак единствено Агра-Джайпур, с All Intercity Express в 6:00 от Агра Форт. Бях купил най-скъпите билети и въпреки това жена ми и дъщеря ни бяха шокирани, та си имайте едно наум за влаковете.

Тук-тук - предварително бях питал @Lindt за приблизителни цени, тя ми даде тяхната формула за 50 стотинки на километър, та горе-долу сме я следвали, пазарене пада за всичко. Единствено в Джайпур се прецаках яко - от хотела до слоновете за 500 рупии (13 км), ама тук-тукаджията не клекна на по-малко. За още 500 седя да ни чака над три часа, после ни закара на Jal Mahal, чака ни и там и накрая ни закара до Narangarh Fort.

Вътрешни полети - имахме два със SpiceJet Делхи-Каджурахо-Делхи и три с IndiGo - Jaipur-Mumbai, Mumba-Amritsar, Amritsar-Delhi. Двата на SpiceJet бяха с малко самолетче Bombardier Q-400, на IndiGo - всички с A320 Neo. Всички полети бяха пунктуално точни, никакви закъснения, перфектно обслужване. На всички летиша, за да ви пуснат да влезете трябва да си покажете билетите за полета и паспорти, които много стриктно провеляват дали отговарят имената. Затова задължително си правете онлайн чек-ин и си генерирайте бордните карти, за да не се налага да обяснявате на някой слабо грамотен какви сте и къде отивате.

Храната - препоръчвам Sandoz Cafe и The Embassy Restaurant в Делхи, на Connaught Place, Raja Cafe в Каджурахо, точно срещу западните храмове, ресторантите на хотелите в Агра и Джайпур, в Мумбай някъде в района на Marine Drive, в Амритсар всичко е веган, даже McDonald's.

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение

В момента в Агра тече фестивал, ако има магеланци  в града в този период могат да го посетят.  Безопасно е , и охраната е сериозна. За чужденци е безплатно😁

Screenshot_20240220_131356_Chrome.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.