Прескочи до съдържание

Китай, Хонконг, Макао и Тайван - бързи въпроси


Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Китай, Макао, Хонконг и Тайван. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Пекин?

- Колко време се пътува с влак между Пекин и Шанхай?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Коя е най-подходящата за посещение секция на китайската стена?

- Кои са най-добрите пазари за дрехи?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите :)

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

На 23.07.2024 г. в 22:14, sveto.slav.s каза:

Здравей, за Китай най-изгодно е да плащаш с Alipay - теглиш на телефона, регистрираш се с паспорт и добавяш карта (може и Revolut). Обменният курс е супер и не ти слагат такси освен ако не надвишиш 1,500 юани (мисля) общо, или 300 юана при единична транзакция. Дори да го направиш, мисля че ти добавят нещо от рода на 3% такса, която е по-ниска от обменния курс в бюра като Тавекс.

 

Относно връзка с България - от тези места най-проблемен звучи Шанхай, понеже там по всяка вероятност ще са забранени западните апликации, които използваш. Това, което аз направих, е да си купя електронна СИМ карта от getyourguide (не знам дали мога да давам линкове във форума, но са много като напишеш china esim) с предварително зареден интернет 3 GB трафик, който ми бе напълно достатъчен за 1+ седмица престой. С тази СИМ карта получаваш достъп до западните апликации като Viber, WhatsApp и т.н, без да има нужда да инсталираш VPN, съответно можеш да звъниш (препоръчително не с видео) на воля.

 

Желая ти страхотно прекарване! 

Много Ви благодаря за съветите и пожеланията!

На 24.07.2024 г. в 3:55, stanimir каза:

Специално в Шанхай на много места ще може да плащаш и с българска карта , но с AliPay е много по-сигурно, а и инсталирането на приложението и верификацията отнемат няколко минути.Има 3% над 300 юана , но ще ти трябва основно за малките търговци , големите обикновено приемат западните Visa и MasterCard.

В малките магазинчета , супермаркети и т.н. приемат единствено AliPay, WeChat , китайските UnionCard и кеш. Инсталирай приложението преди да влезеш в Китай , може и от България.

За нет и телефония най-изгодно е с eSim ако телефона ти поддържа технологията.

В eBay има и различни физически SIM карти,  които работят без ограниченията на китайската интернет стена и важат за континентален Китай, Хонконг и Макао. Струват около 30$ за 10GB с доставката.

Ако искаш да ползваш WiFi в хотела без ограничения за FB ,Viber , услугите на Google и т.н. ти трябва и VPN който инсталираш преди да влезеш в Китай, на място вече няма да може да го изтеглиш.

Безплатните не работят .Express VPN , Surfshark VPN са ок през повечето време и струват 10-15$ за месец.

 

Благодаря за съветите, много са ми полезни!

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Ще помоля за кратка консултация, че от много четене се пообърках. Разрешено ли е следното:

 

Тръгване от летище в Европа  ► пристигане в Шанхай (престой до 144 часа с транзитна виза) ► отпътуване за Сеул

 

И след няколко нощувки в Сеул ► пристигане в Пекин (отново престой до 144 часа с транзитна виза) ► отпътуване за Европа

 

Не ми се разправя с визи и затова питам. Изглежда ми, че не се нарушават правилата за транзитен престой, но ще съм благодарен, ако потвърдите.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Връщането няма да стане ако под "Европа" се има предвид страната на пребиваване. Реално трябва да е като на отиване - да се пътува към трета дестинация. За отиването е идеално.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

В крайна сметка реших да обиколя повече градове в Китай и си купих билети за края на октомври. Ако позволите, ще задам няколко въпроса:

 

1. Телефонът ми поддържа е-сим и възнамерявам да си купя такава от Револют или друг доставчик. При това положение нужно ли е да си инсталирам и VPN?

2. Кога е по-добре да бъдат закупени самолетните билети за вътрешните полети - там на място или предварително?

3. Освен чрез посредник, как се купуват билети за влаковете? Може ли сам да си ги купя онлайн? Спазват ли се ограниченията за багаж в китайските влакове?

4. Коя част от Китайската стена си струва да се посети?

5. Може ли да препоръчате приложение относно градския транспорт в китайските градове?

6. Китайското посолство в София иска ли разпечатки на хотелите, в които ще се отседне или не държи на това? Замислих се, че някой може да нощува и в нощен влак.

7. AliPay почти навсякъде ли се приема за разплащания?

8. Четох, че за резервациите за повечето туристически места е необходимо да притежаваш китайски телефонен номер. При това положение, може би е най-разумно да се обърна към персонала в хотелите за съдействие или може да ми подскажете други начини?

Благодаря.

Връзка към коментар
57 minutes ago, angel tomov said:

В крайна сметка реших да обиколя повече градове в Китай и си купих билети за края на октомври. Ако позволите, ще задам няколко въпроса:

 

1. Телефонът ми поддържа е-сим и възнамерявам да си купя такава от Револют или друг доставчик. При това положение нужно ли е да си инсталирам и VPN?

Не. VPN ще ти трябва само ако искаш да ползваш и WiFi в хотелите.

 

57 minutes ago, angel tomov said:

2. Кога е по-добре да бъдат закупени самолетните билети за вътрешните полети - там на място или предварително?

Винаги е по-добре предварително , както навсякъде.

 

57 minutes ago, angel tomov said:

3. Освен чрез посредник, как се купуват билети за влаковете? Може ли сам да си ги купя онлайн? Спазват ли се ограниченията за багаж в китайските влакове?

Онлайн само през посредник.Trip.com са водещия.Може да купуваш и на място по гарите, стига да има места. За хубавите нощни влакове и тези на дълги разстояния понякога се изчерпват още в деня в който ги пуснат в онлайн продажба ( 14 дни преди пътуването).Не съм видял някой да проверява за багаж и дори не съм се интересувал от ограничения.

 

57 minutes ago, angel tomov said:

4. Коя част от Китайската стена си струва да се посети

Лудницата е при Badaling ,заради близостта до града и инфраструктурата за туристите . За по-автентично преживяване може да разгледаш примерно тук :

 

trip.com/travel-guide/attraction/luanping/jinshanling-great-wall-76728?curr=EUR&locale=en-GB

 

https://www.travelchinaguide.com/china_great_wall/scene/beijing/

 

57 minutes ago, angel tomov said:

5. Може ли да препоръчате приложение относно градския транспорт в китайските градове?

 

За метрото :

https://www.metroman.cn/en/index.html?lang=en 

 

Такси - Didi е местният Uber и приложението е вградено в AliPay.Според мен е незаменимо заради езиковата бариера и вграденото плащане !!! 

 

57 minutes ago, angel tomov said:

6. Китайското посолство в София иска ли разпечатки на хотелите, в които ще се отседне или не държи на това? Замислих се, че някой може да нощува и в нощен влак.

Официално искат ,  но само ги погледнаха и ми ги върнаха. Няма кой да проверява.Просто резервирай нещо фиктивно , ако не си сигурен още с програмата си.

 

57 minutes ago, angel tomov said:

7. AliPay почти навсякъде ли се

приема за разплащания?

Да кажем на 90% от местата.Където не се приема AliPay се приема WeChat , но рядко ще попаднеш на такъв търговец.Повечето приемат и двете.По най-туристическите места може и с банкова карта.

 

57 minutes ago, angel tomov said:

8. Четох, че за резервациите за повечето туристически места е необходимо да притежаваш китайски телефонен номер. При това положение, може би е най-разумно да се обърна към персонала в хотелите за съдействие или може да ми подскажете други начини?

Благодаря.

Така е. За турове също може да ползваш Trip.com.Цените обикновено са доста по-ниски от тези на Viator и GetYourGuide и може да резервираш турове които са само за местни ( на мандарин).Съответно и цените са като за местни.

 

Общо взето задължителните неща според мен са :

Trip.com за цялостно планиране - хотели , влакове , полети.

AliPay за разплащания и DiDi за придвижване в градовете.

eSim или местна карта с VPN.

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 26.08.2024 г. в 10:30, angel tomov каза:

В крайна сметка реших да обиколя повече градове в Китай и си купих билети за края на октомври. Ако позволите, ще задам няколко въпроса:

 

1. Телефонът ми поддържа е-сим и възнамерявам да си купя такава от Револют или друг доставчик. При това положение нужно ли е да си инсталирам и VPN?

2. Кога е по-добре да бъдат закупени самолетните билети за вътрешните полети - там на място или предварително?

3. Освен чрез посредник, как се купуват билети за влаковете? Може ли сам да си ги купя онлайн? Спазват ли се ограниченията за багаж в китайските влакове?

4. Коя част от Китайската стена си струва да се посети?

5. Може ли да препоръчате приложение относно градския транспорт в китайските градове?

6. Китайското посолство в София иска ли разпечатки на хотелите, в които ще се отседне или не държи на това? Замислих се, че някой може да нощува и в нощен влак.

7. AliPay почти навсякъде ли се приема за разплащания?

8. Четох, че за резервациите за повечето туристически места е необходимо да притежаваш китайски телефонен номер. При това положение, може би е най-разумно да се обърна към персонала в хотелите за съдействие или може да ми подскажете други начини?

Благодаря.

1. Airalo и Holafly са добър избор.

 

2. Предварително - Самолетните билети са най-изгодни (поне по мои наблюдения) над-рано 2 месеца преди пътуването. Преди това са бая скъпи. За влаковете ги пускат две седмици преди датата на пътуването. Аз лично бих препоръчала между повечето градове пътуването с влак - като се има предвид, че летищата са извън града и трябва да се отиде 2 часа по-рано, а и вътрешните им полети често имат закъснения, обикновено като времетраене излиза колко с влака стрела, а плюсът е, че гарите са в градовете. Освен това икономичната класа повечето пъти идва с много малко кг багаж - на мен ми мериха дори дамската чанта колко тежи.

 

3. Чрез официалния сайт/приложение - 12306.cn. И двете имат английска версия, прави се профил, регистрира се паспорта и това е - в английската версия си има опция да се избере паспорт и също така не е нужно да се въвежда китайски телефонен номер. Единствената врътка е, че типът място (прозорец, пътека) не може да се избере в английската версия, трябва да се премине на китайската. Иначе в английската автоматично се асайнва място. То ограничения за багажа на влаковете няма, но има шанс да няма достатъчно място за големите куфари и да се мотаят някъде около тебе. Но спазват ограниченията за течности, опасни предмети и т.н. - почти като на самолет е.

 

4. Jinshanling и Mutyanyu - на второто има тобоган, много е забавно пускането с него от стената. Панорамата също е страхотна. От Пекин правят организирани автобусни екскурзии - 25 долара струваха последно като те карат, купуват ти билети за лифтовете (ако искаш) и после те връщат. На самата стена си се разхождаш самостоятелно.

 

5. MetroMan има карти на метрото за всички градове, може да се пуска и маршрут. Аз лично ползвах Baidu Maps - прави маршрути с автобуси и метро, на китайски е, но бързо се свиква с ползването. Казват, че и Apple Maps правят маршрути с градския транспорт, но не са толкова точни. Иначе за билети аз лично ползвах мини приложението в Alipay  - могат да се генерират QR кодове за метро и автобуси и парите за билета се теглят директно от картата, която е вързана с Alipay.

 

6. Искат, но не гледат особено. Повечето хора резервират някъде с безплатна анулация колкото да представят хотела и след това си променят.

7. Alipay и WeChat са най-използваните, ако не става, приемат и кеш, но е добре да са на по-дребни банкноти, не винаги имат да върнат ресто. Аз ползвах и двете приложения, като и двете взимат 3% такса за плащания над 200 юана.

 

8. Не е съвсем вярно - по-големите туристически обекти позволяват запазване на билети без китайски номер. Някои пък го искат само информативно и за тях ползвах от временните номера, които се намират из нета. Съвсем малко обекти при мен искаха истински номер за потвърждение и повечето бяха такива, за които при всички положения И на място имаше билети. Иначе аз лично си купих предплатен китайски номер - поръчах си го предварително и ме чакаше в хотела като пристигнах. В хотелите иначе също съдействат, Trip.com е китайската платформа за пътувания и там има всичко, но понякога взимат брутална такса за обслужване, хотелите също съдействат - аз например, в последния момент реших да ходя на акробатично шоу и помолих на рецепция да ми запазят билет, за да не се занимавам - за 5 мин свършиха работа.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, karamelina каза:

Но спазват ограниченията за течности, опасни предмети и т.н. - почти като на самолет е.

Правилно ли разбрах - за пътуване с влак също има ограничения за течности?

И какви са лимитите?

Връзка към коментар
преди 17 часа, Mary каза:

Правилно ли разбрах - за пътуване с влак също има ограничения за течности?

И какви са лимитите?

Да, има. За течности не, за спрейове. До 120 мл. Това са лак за коса, пяна, дезодоранти и други подобни. Вода можеш да си носиш по 1.5 л.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 31.08.2024 г. в 9:57, karamelina каза:

1. Airalo и Holafly са 

 

 

За Airalo имайте едно на ум. Ако сте с Айфон е без проблем, но със Самсунг за първи път имах провал. Върнах се само преди 5 дни от Китай и още се ядосвам за това. Оказа се, че за да се включиш трябва да избереш China mobile, но това не става със Самсунг, защото Айрало работи на различен принцип - при работа със Самсунг е оставя достъп до мобилните данни, но насочени към картата с Айрало, но се ползва мрежата на основния оператор. Е да , но в Китай нито Йетел, нито А1 не поддържат China mobile. За първи път имам подобен проблем и ми звучеше абсурдно, но никой не можа да включи картата си със Самсунг, така че явно е проблем. Не успяха и в магазина на Самсунг на Нанджинг в Шанхай ;))) А не е като да не се мъчиха. 

Така, че ако сте с такъв телефон-изберете друга e sim .

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз в Китай, а и не само там ползвам maya.net, защото до момента за където и да ми е трябвало план техния е бил на най-ниска цена. В нета се намират и кодове за отстъпка от първа активация.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 1.09.2024 г. в 7:58, slujitel каза:

Да, има. За течности не, за спрейове. До 120 мл. Това са лак за коса, пяна, дезодоранти и други подобни. Вода можеш да си носиш по 1.5 л.

Да, аз не съм се изразила правилно под “течности”. Ако на спрея има знак за запалимост, е разрешен само до 120 мл. Важи и за метрот също. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.