Прескочи до съдържание

Азорски острови и Мадейра 2-12 март 2018


Дани Магелани

Препоръчани мнения

Дани Магелани

Първата напитка, която ми правят е традиционната Понча - изцеден лайм, червен ром и мед се разбиват, прецежда се и се пие с приятели.

Даикири се прави подобно, но ромът е бял, подслажда се със захарен сироп и се слага разбит лед. Нищо ново под слънцето.

Втората е фреш от маракуя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Дани Магелани

И района на Сао Висенте.

Водопадите са навсякаде в планинските райони. Показвам един. До най-известния нямаше достъп.

image-0-02-04-1632c0305affacb8ba0e3b69adf2dca4aaa2580e8c5773a11d259e5d12c73f99-V.jpg

image-0-02-04-68d32d6ade4628bb99f625a6b4be3f2a7d9beeeb0c5eacc42b4cd126183cf4ef-V.jpg

image-0-02-04-ce85c04024f8aef3e98a77fc896e97ec3d973172e417397710645e46c362b8cb-V.jpg

image-0-02-04-682f1ab4e2517d7bd949ae4a49b290c8a91aea7248763b2d52eb14626944595c-V.jpg

image-0-02-04-02bb323b9c9ada695971f4488ba510cdf25751a099c9fe4fdb29698491945a34-V.jpg

image-0-02-04-aa8abd99496008311138b8a4e7d4e2e7d779ac757e01481185402d0536517071-V.jpg

Редактирано от Dani Magelan
  • Харесвам 9
Връзка към коментар
Дани Магелани

Олеееее! Трябва да ми се забрани да качвам снимки от телефона! На телефона ми бяха добре, но сега на компютъра са ужасни!

Моля се на модератора да изтрие целия брак, а на вас за снизхождение! Аз зная, че съм с тежък астегматизъм, ама чак до там - не мислех.

Като намеря време ще споделя практическата информация.

И обещавам - никакви снимки!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Стига бе, това си е твоята тема! Не се притеснявай, на мен ми е интересно, може би, щото и аз си имам астигматизъм, та снимките не ме дразнят,ако не са малко на фокус.:dancing:

Пиши по-подробно,моляяяя!

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз пък ги гледам на телефон, така че не е изобщо толкова страшно, колкото си мислиш. А и ме връщаш в спомени, така че даже да има нещо фрапиращо (ако изключим мъглата и облаците, за които нямаш никаква вина), нищо не виждам. Благодаря, че споделяш :-) 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Е нали телефона не е с астигматизъм, що са станали такива ;)

Майтап, при ниска осветеност и в движение, това е. А на малък екран изглеждат по-добре, защото не се вижда нищо и без това

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Слушай, Дани, по - важното е, че ни показа пътуването си и ни разказа за него оn line.Колко хора го правят? Аз например не съм способна на такова нещо.На път най - много някоя снимка да пусна на близките, че да не се чудят дали съм жива :lol:

Съвършено вярно, че мъглата и дъжда могат да съсипят и най - добрите намерения на нас аматьорите!

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Дани Магелани

 

Сега нещо обещано:

Сао Мигел - три дни емоции

Изборът на период за пътуването не беше много удачен, но кой да предположи циклона? Студ, вятър и дъжд – неподходящи за плановете на любопитния близнак.

Полетите на Раян през ноември-декември бяха анулирани, което ме юснабди с ваучери, които реализирах за билети по Коледа до Тенерифе и през март  София-Рим-Лисабон-Понта Делгада-Лисабон-Рим-София.

И нямаше да съм аз, ако не бях включила допълително и Мадейра и купила алтернативно връщане, за ужас на един мой консултант-съфорумец

Понта Делгада/САТА/-Мадейра/Изиджет/-Лисабон/Иберия/-Мадрид/Уиз/-София.

Две нощувки стоп в Рим, за да го покажа на поредната приятелка, да хапна пица и друго вкусничко, да си купя обувки, а бе …дежурната програма.

И вече е 2.03 и аз съм на летището. Лоундж няма. Как ни разглези Дайнерс клуб! Кацане в Лисабон, бърза смяна на терминалите. Каца се и те возят до Т1 и се излита от Т2. Мислех, че чакането на гейта на Лутан е възможно най-неприятното, но това би всички рекорди с гадната кошара и дългото чакане на крак. Излитаме най-сетне с час закъснение и след полунощ съм на остров Сао Мигел.

Чакаше ме приятен мъж с табелка с моето име. Бях заплатила трансфер през Раян, но от глупост ритърн. А нали промених решението си и ще летя за Мадейра в друг ден. Писах на Раян маса имейли, но те така и не разбраха какво означава промених плана си и ще летя на 6.03 в 8,45 със САТА. Така, че те не смениха деня и часа на трансфера. Момчето бързо разбра какво искам и си записа промяната.

И понеже добре ми е известно, че таксиджиите знаят всичко, го питам за екскурзия, но която да обхваща  всички основни забележителности в един тур. Изчела съм вече много. Всички предлагат турове по части на острова за над 50 евро и нищо в един. Той ми вади флаер на тяхната фирма www.azoresontravel.com и ми показва точно такава екскурзия на 5.03, каквато искам “All in one”. Струва 55 евро и 10 евро за обяд. При он лайн плащане 58,50 евро. Препоръча ми и естествените бани на термални извори за 25 евро, он лайн 22,50. Общо 81 евро и е покрито основното, без един водопад и без едно езеро, от това което исках. На отлична цена. Остана да уредя 3 и 4 март.

 

Събота.На 3.03 празнично отидох до пристанището. Но за късмет круизен кораб „Аида” беше там, а това означаваше заетост на туристическите атракции.

Открих туристическата информация на крайбрежната алея и разбрах, че има руснак, провеждащ турове. Но за съжаление се беше ангажирал с круиза / +351963545123 има вайбър/.

 

По крайморската алея, почти до крепост/форт достигнах до атракционните влакчета /+351296629446/.

Имаше влакче с 4 маршрута, от които реализираха само градския тур 50 мин. /7евро/. Така и не успях да стигна до оранжериите с ананаси, градините и цялото крайбрежие, които се покриваха от другите  3 линии.

 

Пообиколих с градско мини автобусче/заради тесните улички/ и плисна проливен дъжд.

Наложи се бързо да отида до препоръчания ресторант с морска храна. Намира се срещу круизния трминал. Исках филе, че не им познавам рибите и не ми се бори с кости. Хапнах филе от тайгър – така ми го представиха. Рибената супа беше гъста, с много риба, зеленчуци и кус-кус. Последното ме разочарова. Едно порто за сгряване. Сметка 18, оставих 20 евро.

 

Алтернативата на влакчетата беше електрически тук-тук /www.tuktukazores.com, +351912482126/. Почти същите кръгове като на влакчето, но цена за кръг не 7, а 30 евро. Включва 6 места, т.е. плащаш целия тук-тук дори да си сам. За четирите тура има намаление  – 60 евро. Тези работеха през уикенда и правеха и четирите тура, но е прекалено скъпо за сам.

 

Оставих пазара за неделя, а той, за мой късмет, в неделя не работеше.

Пак заваля. Взех такси за 5 евро и се прибрах в хотела. Независимо от малките отсечки, не тръгват за под 5 евро.

 

Хотелът ми беше в централната част, на хълмче, малко отдалечен от брега, където е струпано всичко. Ниска цена и великолепна закуска. Кафето не ставаше, но на мен специално ми правеха чудесно еспресо. „Поискаай и ще ти се даде”! Прясно сирене като на бабите ни през 70-те. Кашкавалът с оня естествен прекрасен вкус от детството и младостта ми,  времето, когато соц мандрите работеха качествено, вкус който бях забравила. Ммм…Само за това си струваше!

 

Неделя. Остана възможност да видя ботаническата градина /4евро/ и градината на Президентството /2евро/. Тази на Президента /не разбрах точно, но май на островите/ ми хареса повече. Добре обгрижвана. Ще сложа снимки, макар че обещах да не го правя. И те допускат почти до покоите му. Също като у нас!

 

Стана 15ч., а аз не се сещах за обяд. Отидох в близкия МОЛ за хапване и местни плодове. Като не можах да видя ананасите, поне да хапна. Вкусни и ароматни! Бананчетата – зелени, мънички , а вътре узрели и много сладки. За мангото не съм сигурна, че се отличаваше особено. Притъмняваше, навън вятър, ще ме отнесе, при моите килца. И пак такси за 5 евро до хотела. Утре и големия ден на голямата екскурзия.

 

Взеха ме в 8,30, едно португалско семейство пенсионери от съседен хотел, и потеглихме. Карахме  успоредно на пистата на летището.

Първите две езера бяха като точни кръгове – кратери, около тях черен, по-скоро ръждив, път-алея, колкото да мине кола. Обиколихме езерата в сравнително добро време.

Тръгнахме към най-изветните – Синьото и Зеленото езеро, разделени от тясна ивица. Двете са кратер на един вулкан, но имат различна дълбочина, което обуславя различния цвят. По-дълбоко е синьото.  И плисна.  Снимах в дъжда.

Потеглихме към Фурнаш. Първо видяхме езерото в единия край, след това в другия, където извира горещата вода и където готвят нашия обяд. Видяхме приятни изворчета, но и изворчета, които са като гърлото на Ада – черни, клокочещи, врящи… Съдовете, които залагаха в 6 часа и вадеха в 12 изглеждаха като големи къртичини. Видяхме си нашата и тръгнахме в дъжда към града, изпълнен с горещи извори и реки. Някои тъмно оранжеви от минералите. Дегустирахме и купихме ликьорчета по 0,50 мл.за по 2-3 евра. Аз харесах два. Време беше за обяд. За прочутото блюдо "Козидо". Както вече казах, ако към различните меса и чуризу се добавят не картофи и другите зеленчуци, а кисело зеле, ще стане капама.

Редактирано от Dani Magelan
  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар
Дани Магелани

Готви се на 75 градусар 6 часа и наистина е вкусно. Сервираното за 4 души беше над възможностите ни и остана поне за още един. Имаше предястие - парче сирене, вино, бира, вода, десерт по избор, еспресо. И това за 10 евро. Както по-късно и на Мадейра, комплексните менюта, които гидовете потъчват, излизат два пъти по-евтино от свободната консумация. Така турът с обяд е изгоден вариант.

И като се заприказваха португалците с гида на обяда, няма край!

А на мен ми ври отвътре, като онова черното адското изворче! 

Най-накрая тръгнахме за чаените плантации и фабриката. Дали на гида му плащаха заплата от там, или по друга причина, не мога да кажа,  но ни обясни на дълго на английски и португалски за всяка част на машините, за технологията, пихме чай, пазаруваха португалците чай.

Аз, в знак на протест за прекаленото дългото пребиваване там и загубеното време, купих само магнити. 

Най-накрая тръгнахме за прочутото вю Санта Ирия на северното крайбрежие. Направихме снимки в единственото слънчево време за деня и се отправихме към планината.

Зарадвах се, че отиваме с хубаво време към езерото, но спряхме в резервата "Калдера велха". Пътека, растителни видове. Като в ботаническата градина предишния ден. Цял ден ги обикалях, но това е за хора, които разбират от растителни видове.

Предлагам да ги изчакам на припек на една пейка. Гидът отговаря - нали ще се къпем.

Леле като ми завря онова черното изворче в душата ми, гейзер направо! Как къпане, да не сте луди!  Нали довечера сме на естествено СПА?

А то имало рекичка с топли извори, в която се къпят по бански в образуваните гьолчета. Аз съм бясна! Едно езеро да можем да видим в хубаво време и да ми провалят вю -то. И за късмет заваля. Тръгнахме си, но при езерото Лаго до Фого дъждът беше проливен. Снимахме  от буса и тръгнахме обратно към Понта Делгада.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Дани, слагай снимки де, каквито и да са, все ще са интересни. На мен специално, това, което пишеш и показваш, ми е много ценно, нали след малко ще тръгваме натам. След малко, през август.:rofl:

Записвам си маршрутите, нали ще вървим по твоите стъпки, ама самосиндикално. ПоловинЪТ ми мрази масовките и не мож го кандърдиса за организиран тур, ако може да се наеме кола. А така, ще съм си готова с маршрутите. И да кажеш, къде ти хареса най-много и тук , и на Мадейра, моля!

Връзка към коментар
Дани Магелани

Прочети пътеписа по-долу и ще видиш хубави снимки, не като моите. Ще сложа само от места, които той няма.

Азорите са за ценители. Мадейра - за по масов вкус. Там туристическите услуги са по-добри. И на Азорите бих се върнала през лятото, ама да не мине ураган! В Мадейра със сигурност бих почивла многократно.

На тура бяхме трима. Може би заради сезона. По-добре е с гид. Не съм сигурна ще намерите ли всичко сами, макар че има табели.

Връзка към коментар
Дани Магелани

Понта Делгада

Старите сгради, красивите мозайки, морето, ресторантът, тъжните дървета и обществената тоалетна, която изглежда по-добре от доста домове.

IMG_20180303_110252.jpg

IMG_20180303_110226.jpg

IMG_20180303_110503.jpg

IMG_20180303_121603.jpg

IMG_20180303_123018.jpg

IMG_20180303_123509.jpg

IMG_20180303_131337.jpg

IMG_20180303_131520.jpg

IMG_20180303_132120.jpg

IMG_20180303_160544.jpg

IMG_20180303_170827.jpg

IMG_20180303_160616.jpg

IMG_20180317_154901.jpg

IMG_20180303_123731.jpg

IMG_20180303_163115.jpg

IMG_20180303_163334.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, Dani Magelan каза:

Прочети пътеписа по-долу и ще видиш хубави снимки, не като моите. Ще сложа само от места, които той няма.

Азорите са за ценители. Мадейра - за по масов вкус. Там туристическите услуги са по-добри. И на Азорите бих се върнала през лятото, ама да не мине ураган! В Мадейра със сигурност бих почивла многократно.

На тура бяхме трима. Може би заради сезона. По-добре е с гид. Не съм сигурна ще намерите ли всичко сами, макар че има табели.

Даниииии, ма, не си ли разбрала, че като пропуснем нещо, не е краят на света! Важното е почивката за душата и удоволствието да не бързаме за никъде.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
преди 2 часа, Дани Магелани каза:

Обещах информация:

На тази страница има координати на фирми за турове на Сао Мигел. Ако има въпроси, моля питайте!

няма линк...

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Какви красоти! Темата силно ме вълнува вече 2 години наред и о, йеее...най-сетне изглежда ще успея да финализирам една така дългомечтана почивка в Португалия 🙂  Мадейра и Азорските острови бяха последното парченце пъзел..Наредих го с ваша помощ. Благодаря за разкошната атмосфера, която сте създали и за всички съвети, насоки, впечатления. Безкрайно полезни! 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.