Прескочи до съдържание

Колко е лесно от летище Варна да изведеш дете


Препоръчани мнения

преди 45 минути , Masmiya каза:

За мен това беше дори леко притеснително, така всеки би могъл да отвлече дете и да го прехвърли от една държава в друга, с което намирането му става трудно. Колкото по-малко доказателства за родителски права и декларация се искат, толкова по-лесен става трафикът на деца.

Когато става дума за трансгранично отвличане на деца действа Хагската конвенция и приложението ѝ е добре уредено. Държавите, които не са я ратифицирали са изключително малко, както и местата на които някой (родител) може да отведе детето и то да не бъде намерено. Разбира се винаги има изключения. :offtopic:

Връзка към мнение

В "другите" страни ЕС и не само (без България и Румъния) няма декларация, когато детето пътува с единия от родителите си. Декларациите не предотвратяват отвличанията и незаконните задържания извън обичайното местоживеене на детето. Има други механизми и законодателство, които се прилагат.

Иначе в Русия и Беларус също искат декларации.

Връзка към мнение
преди 38 минути , zon каза:

В "другите" страни ЕС и не само (без България и Румъния) няма декларация, когато детето пътува с единия от родителите си. Декларациите не предотвратяват отвличанията и незаконните задържания извън обичайното местоживеене на детето. Има други механизми и законодателство, които се прилагат.

Иначе в Русия и Беларус също искат декларации.

Информацията ти не е точна! В ЕС няма единни декларации за пътуване на деца без родители или с единия родител, но почти на всякъде е препоръчително или задължително да си носиш такава декларация, ако не искаш да си имаш проблеми. В повечето държави няма законово изискване за подобни декларации, но граничните служби са оторизирани при съмнение да предотвратят трафика на хора. Няма и централно изискване тези декларации да са нотариално заверени и т.н. Хубаво е обаче декларацията да е нотариално заверена и да е на няколко езика.

В сайта на унгарската унгарската гранична полиция специално обръщат внимание, че декларацията може да бъде поискана в държавата от която тръгва детето, в транзитната държава и в крайната дестинация.

На практика при пътуване вътре в Шенген няма проблеми, но ако въведат някъде вътрешно гранична проверка или просто те спре полицай може да има проблем.

 

Ако в сайта europa.eu цъкнеш на избор на държави в секцията за пътуващи деца без придружител можеш да видиш регулациите на всички държави. Тук например можеш да прочетеш регулацията на Белгия цък

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Topfly каза:

Ако в сайта europa.eu цъкнеш на избор на държави в секцията за пътуващи деца без придружител можеш да видиш регулациите на всички държави. Тук например можеш да прочетеш регулацията на Белгия цък

Написал си 'деца, пътуващи без придружител', цитирал си мое мнение в което съм написала 'деца, пътуващи придружени от единия от родителите си'.

 

Между двете има голяма разлика.

 

Иначе съм съвсем наясно как пътуват под 18 години в Белгия, придружени от един родител, от двама, от трето лице или непридружени и в Шенген и извън Шенген.

Връзка към мнение

Да кажа и аз .Пътувах за Турция през 2011 с майка ми.Имах пълномощно на английски и на български.Едвам ме пуснаха на границата,защото бил фалшив подписа на баща ми:rtfm:  .Бяхме  с организирана екскурзия. Вкараха ни в някаква стая и  екскурзоводката   беше с нас,за да превежда.Та къде ще ходите.....майкати да не те продаде, пълни глупости.Та след 20мин. Ме пуснаха,а цял автобус ни чака.Луда работа.Всичко беше както трябва с подпис и печат от нотариус + от двамата родители подписи.;)И все проблеми с тези граници.

  • Шок 2
Връзка към мнение

Това пък с фалшив подпис на бащата, ега ти. Има подпис, има нотариална заверка, откъде накъде ще твърдят, че е фалшив, ей така, нахалост? Абее ... уффф. Моя син е с различна фамилия от моята, когато го водехме на круиз /на американска круизна компания/ що документи се искаше да се подпишат от другия родител..., обаче не искаха никаква заверка и аз не знам как би се удостоверила истинността на подписа. Искаха обаче копие от международен паспорт на бащата, отделно преведен акт за раждане, отделно още два документа, единия, че се предоставят на другия родител правото да води детето, другия, че той отговаря за здравословното му състояние. Абе сериозно си беше. Не ми ги поискаха, де. Но си мисля, че вероятно с подобен набор от документи се процедира и в самата държава. Продължавам да не знам обаче какво се случва, ако единия родител просто е припознал детето, а липсва. Имам приятелка  с подобен случай. Тя имаше дори възможност да не вписва в акта за раждане бащата, между другото аз точно това я посъветвах, точно за да не й прави проблеми в бъдеще, но тя се напъна и го осъди да го впишат. И сега си бере ядове, не може никъде да ходи в чужбина с малкия , тъй като бащата просто се изпари яко дим. Вероятно има някакви законови механизми за прескачане на тази процедури, но са бавни и тромави. Така или иначе, със сигурност изискванията са, за да предотвратяват отвличания и трафик на деца, до колко обаче това помага, друга тема. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 28 минути , zon каза:

Написал си 'деца, пътуващи без придружител', цитирал си мое мнение в което съм написала 'деца, пътуващи придружени от единия от родителите си'.

 

Между двете има голяма разлика.

 

Иначе съм съвсем наясно как пътуват под 18 години в Белгия, придружени от един родител, от двама, от трето лице или непридружени и в Шенген и извън Шенген.

Разгледай различните регулации в ЕС и ще видиш, че има различни нюанси в описанията. В някои става дума без родители, в други описания без родители или без единия родител и т.н. Унгарската регулация например специално споменава пътуването с един родител. Точно преди дни имаше случай, който излезе в пресата, че не летището в Будапеща една британска туристка с дете не са са искали да я пуснат да мине граничен контрол, защото е нямала свиделство за раждане с което да докаже, че детето е нейно и декларация от бащата, че е позволил да пътуват в чужбина. След скандала журналистите са се обърнали към летището да питат има ли такива официални изисквания към пътуващите с деца. Отговорът е бил следният:

 

1) За пътуващите деца без придружител или с един родител, няма никакви допълнителни изисквания за пътуване освен лична карта или паспорт.

2) Граничните власти обаче имат задължение по променения в 2016-та година Шенгенски кодекс по член 399/2016  да проверяват пътуващите осъществяват ли незаконен трафик на деца при всяко най-малко съмнение за това.

 

Демек законово задължение нямаш да носиш горните документи, но ако не ги носиш може да си имаш големи проблеми!

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Topfly каза:

Разгледай различните регулации в ЕС и ще видиш, че има различни нюанси в описанията. В някои става дума без родители, в други описания без родители или без единия родител и т.н. Унгарската регулация например специално споменава пътуването с един родител. Точно преди дни имаше случай, който излезе в пресата, че не летището в Будапеща една британска туристка с дете не са са искали да я пуснат да мине граничен контрол, защото е нямала свиделство за раждане с което да докаже, че детето е нейно и декларация от бащата, че е позволил да пътуват в чужбина. След скандала журналистите са се обърнали към летището да питат има ли такива официални изисквания към пътуващите с деца. Отговорът е бил следният:

 

1) За пътуващите деца с или без придружител или с един родител, няма никакви допълнителни изисквания за пътуване освен лична карта или паспорт.

2) Граничните власти обаче имат задължение по променения в 2016-та година Шенгенски кодекс по член 399/2016  да проверяват пътуващите осъществяват ли незаконен трафик на деца при всяко най-малко съмнение за това.

 

Демек законово задължение нямаш да носиш горните документи, но ако не ги носиш може да си имаш големи проблеми!

Тава е класически случай на maladministration. В случая унгарските власти са отказали да приложат закона и са направили тяхна интерпретация.

 

В документите за пътуване на децата белгийски граждани:

1) до 12 години имат карта за пътуване в ЕС, Шенген и страните с които ЕС има споразумение да се пътува с лична карта (има и страни изключения за които трябва паспорт). Картата е с чип, има изписани имената и на родителите. Подменя се на две години.

2) от 12 годишна възраст, лична карта с чип, вътре с информация имена  данни за родителите

3) международен паспорт пак с данни за родителите

 

Не се налага да доказваш с друг документ, че си родител на детето си. Гранична полиция имат техника с която проверяват паспортите и излизат данните на екрана им.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , zon каза:

Тава е класически случай на maladministration. В случая унгарските власти са отказали да приложат закона и са направили тяхна интерпретация.

 

В документите за пътуване на децата белгийски граждани:

1) до 12 години имат карта за пътуване в ЕС, Шенген и страните с които ЕС има споразумение да се пътува с лична карта (има и страни изключения за които трябва паспорт). Картата е с чип, има изписани имената и на родителите. Подменя се на две години.

2) от 12 годишна възраст, лична карта с чип, вътре с информация имена  данни за родителите

3) международен паспорт пак с данни за родителите

 

Не се налага да доказваш с друг документ, че си родител на детето си. Гранична полиция имат техника с която проверяват паспортите и излизат данните на екрана им.

 

 

Ето ти информация на български по въпроса от сайта поддържан от Европейската комисия. Правилата важащи в Белгия общо взето свършват на границата на Белгия

 

Документи за пътуване на непълнолетни

Освен че трябва да имат валиден паспорт или лична карта, всички деца, които пътуват:

  • сами или
  • с възрастни, които не са техни законни настойници, или
  • само с един родител

може да се нуждаят от допълнителен (официален) документ, който им позволява да пътуват и е подписан от техните родители, от другия родител или от законните настойници.

Тъй като по този въпрос няма правила на ЕС, всяка страна сама решава дали да изисква подобни документи. Преди пътуването проверете изискванията на страната, до която и от която ще пътувате:

Изберете държава

Европейската комисия не носи отговорност за съдържанието на външни уебсайтове.

Имайте предвид, че дори ако дадена държава не изисква непълнолетни лица да разполагат с разрешение, за да влязат на нейна територия или да я напуснат, други страни, през които те преминават, може да изискват такова разрешение.

Когато пътувате със самолет, препоръчително е предварително да проверите как стои този въпрос в съответната авиокомпания, тъй като много от тях изискват подобни разрешения и имат собствени формуляри за целта.

Тъй като правилата в отделните страни могат да бъдат променяни без предизвестие, добре е да се обърнете към компетентните органи или към съответните посолства и консулства.

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/travel-documents-minors/index_bg.htm

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 22 минути , luba_rizova каза:

тъй като бащата просто се изпари яко дим.

Как така се изпари.

Доколкото знам има в нашия закон има: припознаване на детето както казваш,но имаме и презумпция за бащинство(права и задължения за издръжка на детето).Майката както каже така,така става в повечето случай.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Иван Попов каза:

Как така се изпари.

Доколкото знам има в нашия закон има: припознаване на детето както казваш,но имаме и презумпция за бащинство(права и задължения за издръжка на детето).Майката както каже така,така става в повечето случай.

Аааа, тя е адвокат, той издръжка ще не ще плаща, тя за това и го осъди да го впишат в акта за раждане, ако един месец прескочи издръжката и го дава на прокурор :). Въпроса е, че не може да го открие, за да й подпише декларация. Или открива го, а той лъже, че ще отиде до нотариус, естествено не ходи, абе какво да кажа, животът е малко странен понякога. Това няма отношение към принципния проблем с декларациите, де , просто си е частен случай.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , luba_rizova каза:

Това няма отношение към принципния проблем с декларациите, де , просто си е частен случай.

До толкова има, че смисълът на тези декларации е точно за такива случаи, когато двамата родители не са в добри отношения. Голям въпрос е обаче до колко държавата трябва, може и има смисъл да се намесва в тези семейни или родителски отношения?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Topfly каза:

Ето ти информация на български по въпроса от сайта поддържан от Европейската комисия. Правилата важащи в Белгия общо взето свършват на границата на Белгия

Разбира се, че всяка държава определя при какви условия се влиза, пребивава и излиза от нейната територия. Но има и международни Конвенции и споразумения между държавите. Общо според Конвенцията за правата на човека, всеки има право да се завърне в държавата, чийто гражданин е.

 

За напускане на територията на Белгия не се изискват декларации от страна на белгийските гранични власти. Ако непълнолетния белгийски гражданин пътува за страна в която ще му изискват такава декларация, например някоя държава от Латинска Америка, въпреки, че някои вече премахнаха изискването за чужди граждани, естествено, че ще представи декларация.

 

Но Белгия не изисква декларации.

 

Аз съм вадила такава за дъщеря ми в общината, издава се безплатно и е на 5 (нидерландски, френски, немски, английски и испански) езика за да я представи при излизане в България и граничният служител не я беше признал, била на немски и не разбирал. Добре, че имаше и на български отделна декларация, безсрочна.

  • Шок 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , zon каза:

Разбира се, че всяка държава определя при какви условия се влиза, пребивава и излиза от нейната територия. Но има и международни Конвенции и споразумения между държавите. Общо според Конвенцията за правата на човека, всеки има право да се завърне в държавата, чийто гражданин е.

Не съм запознат с тази конвенция, но лично мен като дете са ме връщали от границата поради липса на един печат и не са ми позволявали да се завърна в държавата на която съм гражданин. Не искам да размивам темата, като разкажа цялата история.

преди 10 минути , zon каза:

За напускане на територията на Белгия не се изискват декларации от страна на белгийските гранични власти. Ако непълнолетния белгийски гражданин пътува за страна в която ще му изискват такава декларация, например някоя държава от Латинска Америка, въпреки, че някои вече премахнаха изискването за чужди граждани, естествено, че ще представи декларация.

Прочети отново горната информация. Тя се отнася за всички държави, включително и за държавите в Шенген. Ако в държава от Шенген има такова изискване и правят някаква проверка на вътрешните граници, както бече популярно до скоро можеш да имаш проблем.

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение
преди 1 минута , Topfly каза:

До толкова има, че смисълът на тези декларации е точно за такива случаи, когато двамата родители не са в добри отношения. Голям въпрос е обаче до колко държавата трябва, може и има смисъл да се намесва в тези семейни или родителски отношения?

И без декларации има случаи с проблеми с документи за непълнолетни при пътувания за ваканции в Белгия. Най-често, бащите имат проблем при ваканция извън ЕС, защото майката задържа паспорта на детето. В такива случаи се ходи в специализиран съд, компетентен по въпросите на непълнолетните и съдът издава решение детето да получи документа си за пътуване. Въпреки, че процедурата е бърза, пак отнема време и съветват да не се резервира ваканция преди да излезе решението.

 

И да следва и трябва да се намесва съдът защото защитава правата и интересите на децата. Не винаги родителите остават в добри отношения и се налага.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Topfly каза:

Прочети отново горната информация. Тя се отнася за всички държави, включително и за държавите в Шенген. Ако в държава от Шенген има такова изискване и правят някаква проверка на вътрешните граници, както бече популярно до скоро можеш да имаш проблем.

Съседните държави - Франция, Нидерландия, Люксембург и Германия не изискват декларации. Иначе Франция прави чести проверки на границите на автомобили, но избирателно, декларации със сигурност няма да поискат, но документи за самоличност със сигурност. Между другото в Белгия е задължително да носиш със себе си документ за самоличност и да се легитимираш пред властите, когато поискат това. Освен това в чипа на личната карта има информация за здравна застраховка, на лекар и по спешност, в аптеката ти трябва.

Връзка към мнение
преди 42 минути , zon каза:

Но Белгия не изисква декларации.

Белгия не изисква, но препоръчва! цък

 

Излишно зацикляме :( По Шенгенският кодекс изискването не е към пътуващите, а към към граничните служби да изискват допълнителни документи от деца пътуващи сами или с един родител при съмнение, че има незаконен трафик на деца. Освен това различни държави включително и в Шенген имат и вътрешно законодателство, което изисква или препоръчва подобни декларации.

Ако искаш да си нямаш проблеми е най-добре винаги да си имаш декларация и акт за раждене на децата, но както примерът на @Иван Попов показа някой път дори и тези документи се оказват недостатъчни за да си нямаш проблеми :( От  мен толкова по темата, защото не искам излишно да се повтарям. По горе има достатъчно подробна информация от сайта на Европейската Комисия.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Topfly каза:

Излишно зацикляме :( По Шенгенският кодекс изискването не е към пътуващите, а към към граничните служби да изискват допълнителни документи от деца пътуващи сами или с един родител при съмнение, че има незаконен трафик на деца. Освен това различни държави включително и в Шенген имат и вътрешно законодателство, което изисква или препоръчва подобни декларации.

Това са случаи, които има съдебно решение, че например за временно паспортьт на детето да се съхранява в полицията до приключване на делото за родителски права, поради опасност от родителско отвличане. Или има подадена информация за незаконни дейности. Въпреки, че и с декларация от другият родител, детето пак може да влезе/излезе от дадена държава и да проституира, продава наркотици, джебчийства и краде.

 

 

Връзка към мнение

Миналата седмица летяхме от Варна за София. Може би заради този случай, но ние бяхме подложени на граничен контрол. Още 2 пъти ми искаха личната карта. Отделно явно имах съмнителен вид, защото ми направиха тест за еклозиви (предполагам, че е такъв) - веднъж на ръцете и после на компютъра ми (от двама различни служители, независимо един от друг).

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря за отговора.:)

преди 2 часа, luba_rizova каза:

животът е малко странен понякога.

Много правилно,има неща,който трябва да си ги преживеем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О, какво се учудвате! Те ги отвличат от Швеция, Канада и т.н., не мислете, че е само България. В Македония има отвлечени българчета и понеже те са и МАКЕДОНСКИ граждани, а България няма спогодба с тази държава, детето остава в Македония и майката с години не може да си го вземе...

 Да пази Господ, в живота гаранции няма!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Childish каза:

Миналата седмица летяхме от Варна за София. Може би заради този случай, но ние бяхме подложени на граничен контрол. Още 2 пъти ми искаха личната карта. Отделно явно имах съмнителен вид, защото ми направиха тест за еклозиви (предполагам, че е такъв) - веднъж на ръцете и после на компютъра ми (от двама различни служители, независимо един от друг).

Между другото и аз явно имам твърде съмнителен вид, защото няма летище, на което да не ми вземат натривки за експлозиви. Чудя се на какъв принцип избират хората, но е факт, дежурна съм за натривки, а мъжа ми нито веднъж не са му правили до сега. Преди се чудех какво не ми е наред, сега вече ми е смешно, като ме дръпнат :)

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, luba_rizova каза:

Между другото и аз явно имам твърде съмнителен вид, защото няма летище, на което да не ми вземат натривки за експлозиви. Чудя се на какъв принцип избират хората, но е факт, дежурна съм за натривки, а мъжа ми нито веднъж не са му правили до сега. Преди се чудех какво не ми е наред, сега вече ми е смешно, като ме дръпнат :)

И аз съм в този клуб. Точно по горното описание, всеки път проверка и винаги обстойна (с разни лакмусови хартийки, с едни тънки светещи пръчици, някакви датчици). Само веднъж успях да разговоря една германска полицайка, която ме проверяваше в отделно помещение преди полет Дюселдорф-Ню Йорк. Обяснението и беше: „Вие сте целева група – жени на Вашата възраст много лесно биват манипулирани да пренесат нещо от или за деца и внуци.“ Говореше за наркотици, не за експлозиви. Повече информация не успях да измъкна. И от тогава се чудя, дали изглеждам наивна и глуповата или блага и добра, защото на проверките има много жени на моята възраст, ама отделят винаги мен. На полетите от Лондон Хитроу за САЩ минава половината индийско население, преобладават жени майки, които посещават децата си, ама отделят мен.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, luba_rizova каза:

Между другото и аз явно имам твърде съмнителен вид, защото няма летище, на което да не ми вземат натривки за експлозиви. Чудя се на какъв принцип избират хората, но е факт, дежурна съм за натривки, а мъжа ми нито веднъж не са му правили до сега. Преди се чудех какво не ми е наред, сега вече ми е смешно, като ме дръпнат :)

Има няколко технологии за избиране на пътници. Единият е комптърът на случаен принцип избира хора за проверка. Това се прави с цел проверяващите да не робуват на стереотипи и по този начин да пуснат пътник който по техните стереотипи е “благонадежден“. Другият начин е по сигнал, съмнително поведение или комбинация от рискови фактори. Споменавал съм във форума за случая, когато заради една шапка купена от Перу с идиански мотиви дълги години редовно ме проверяваха за наркотици, докато не рабрах, че в шапката се крие рисковият фактор :)

Редактирано от Topfly
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Ахаа... Значи бяла, симпатична, усмихната и ведра жена =рисков фактор. Навъсен брадат чалмест тип =спокойно, нищо :). Хайде холан. На един от филмите по Нейшънъл Джеографик за хванати в крачка по летищата ми направи впечатление една мацка, около 22 годишна, която беше 10 пъти поне ходила ОТ САЩ  до Индия за дрога и я пренасяше  без проблем, как никой никога не я е проверил, хем е млада, сама, без багаж, и често ползва тази отсечка. И накрая се оказа толкова тъпа, че я хванаха, щот сама се навря между шамарите, полета й беше през Япония и там нещо объркала вратите и се навряла в митническата проверка - за деклариране, и макар и да им казала, че е объркала, те хората й казали, щом си дошла, да те проверим. Тя от наглост беше оставила една цигара марихуана в ръчната чанта и покрай това... Та хубаво я провериха, тя беше цялата облепена с наркотици.  Абе техните калъпи за нищо не стават. 

А за трафика за деца, сега се сетих, че като пътувахме със сина ми в ЮК, на влизане граничните власти го попитаха на английски "коя е тази жена с вас". Хихихи, не знам ако не беше казал "май мам" дали щяха да ме арестуват или ако не знаеше английски. :):):)

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.