Прескочи до съдържание

Колко е лесно от летище Варна да изведеш дете


Препоръчани мнения

преди 13 минути , Topfly каза:

Смешно но полезно ;) Върху собствеността на фирмата си също си е учредил особен залог за да не могат да му я откраднат ;) Общо взето, човекът не разчита на случайността и се е подготвил за всякакви ситуации ;)

Това ми мирише на параноя :) и то чак до болест стигнала. 

За пълномощното, не знам, но ми се струва, че го няма това изискване в нормалния свят или поне за повечето държави. Знам, че в САЩ се искабтакъв документ, но не мисля, че някъде в ЕС е въведен. Аз лично съм твърдо против въобще да го има, тъй като е изключително опасен инструмент за изнудване и злоупотреба. Страшно много жени в повечето случаи не могат да отидат на почивка с децата си в чужбина, нито да работят, защото бащата го няма или иска да направи мръсно и не подписва Декларацията. А има и случаи, когато е дал съгласие, жената се Устройва в чужбина, връща се тук и той тайно го е оттеглил, съответно я спират на границата и тя не може да се върне там, където живее. Въобще тези декларации повече вредят, отколкото помагат. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , tch каза:

Жена му с железни гащи ли ходи :lol:

Там не знам как се е застраховал. Може би брачен договор е сключил :) Той се застрахова главно срещу финансовите загуби ;)

  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, neuromancer каза:

Става въпрос за граничен контрол на излизане от държавата, навсякъде, където съм бил има

При излизане от България от летище Варна също има граничен контрол. НЯМАШЕ такъв за вътрешен полет (или беше абсолютно формален ) След като гръмна случая с изведеното дете, паспортния контрол(лична карта) за полетите до София го провеждат отделно и неформално, особено ако пътува дете се проверяват даните на придружителя в компютъра.

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , tonica каза:

От Гранична полиция обикновено набързо събират по-голям екип за летния сезон, не ги обучават подробно и конкретно за този вид работа,  нямат и никакъв опит

Да разбирам, че част от тези хора са наети за по 3-4 месеца и след това ги махат ли?

Връзка към мнение
преди 1 час, luba_rizova каза:

За пълномощното, не знам, но ми се струва, че го няма това изискване в нормалния свят или поне за повечето държави. Знам, че в САЩ се искабтакъв документ, но не мисля, че някъде в ЕС е въведен.

Имах позната в Германия, от Словакия, женена за германец, с дете. Та той я беше накарал да му разпише някаква такава декларация, че може да изкарва детето я чужбина, после го замъкна нанякъде уж на почивка и не и даваше и по телефона да се чуват (а тя не знаеше къде са). Върна се все пак, но жената какво преживя... Няма нужда да казвам, че последва развод и дело за попечителство...  Аз не мисля, че декларацията е задължителна, по-скоро е била презастраховка, не съм се интересувала...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Емика каза:

Представих си образно летището на Варна, на което бях преди месец и то с дете, връщащо се от Варна за София само с мен без родителите си. Ами, да! Минава се паспортна проверка, отиваш в залата с гейтовете и от там, като имаш други билети в джоба си, можеш да го изведеш където искаш! Намирам това, че е толкова лесно за повече от ужасно! Нима нашите гранични власти не знаят за този трик? Защо не вземат мерки? Така всеки може да извежда деца от там. Замислям се дори, умишлено ли е направено летището по този начин?

 

От София за Варна няма как да се случи това, защото пътниците за Варна минават контрол-багаж, паспорти в една малка зала, отделена, изолирана от залите с гейтове за международни полети. И от тази изолирана зала в автобуса.

 

В другите държави как са организирани вътрешните полети, когато летите с дете в държавата в която живеете?

 

Конкретно тази дупка е запушена, доколкото се прави проверка на бордните карти на 3 точки и на гейта няма да те пуснат на международния полет.

Сега фалшифицирана декларация летището трудно може да пребори

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Алекс каза:

В Малта гейтовете за шенген и извън шенген са отделени. Тоест няма как да пропуснеш паспортната проверка, ако искаш да летиш за България.

Значи още по-лесно дете ще напусне държавата, дори няма да искат пълномощно. Ако влезем в Шенген и при нас ще стане така.

 

Преди три дни за не знам кой път един проверяващ на Кулата ми иска акт за раждане на детето. Измях му се директно, защото ми е писнало от тъпотийте им. Пита ме как да разберял дали ние сме родителите на детето, на което му посочих компютъра му. Накара ме да отбия и след 2 мин ни пусна, като не забрави отново да ни напомни да си носим акт за раждане другия път, на което отново му отговорих, че нищо няма да нося..

Интересмо ми е, ако жена ми беше със същата фамилия като мен, нямаше ли да проверява в системата дали ние сме родители или просто си приказва, да не заспи??

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, epetkov каза:

При излизане от България от летище Варна също има граничен контрол. НЯМАШЕ такъв за вътрешен полет (или беше абсолютно формален ) След като гръмна случая с изведеното дете, паспортния контрол(лична карта) за полетите до София го провеждат отделно и неформално, особено ако пътува дете се проверяват даните на придружителя в компютъра.

За този случай ли, който постнах пишеш? И къде е промяната, защото аз не виждам такава?

 

 

 

 

Връзка към мнение
преди 1 час, Alexander каза:

или просто си приказва, да не заспи??

Българските проверяващи на границата ни просто така не си приказват. Ти си пътувал многократно и знаеш процедурите и ПРАВАТА СИ, пътуваш уверено и със самочувствие, но ако на твое място беше неопитната и страхлива  леля Пена от Момчиловци най-вероятно, след отбиването щеше да се изпоти, притесни, дори да се разплаче. И тогава "добрият" и "милосърден" проверяващ щеше да дойде при нея и да я успокои, "да й влезе в положението" и да я "пусне този път" срещу 15-20 евро. Подобни и други "схеми" за допълнителни доходи постоянно се прилагат от българските проверяващи най-вече към лица нечленове на ЕС, но ето, че когато липсват такива лица, опитите за шантаж се насочват и към български граждани.

 

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, adreno каза:

 

Конкретно тази дупка е запушена, доколкото се прави проверка на бордните карти на 3 точки и на гейта няма да те пуснат на международния полет.

Сега фалшифицирана декларация летището трудно може да пребори

Но те за международния полет имат други билети резервните. И на 10 точки да правят проверка на бордни карти, паспортната за вътр.полет вече е минала, бордните карти за межд.са си редовни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 часа, Topfly каза:

В Шенген всички полети са вътрешни и ако България беше в Шенген без никаква паспортна проверка можеха да пътуват до Барселона. В другата тема за пълномощни за деца обаче беше споменато, че има случаи и в Шенген самите авиокомпании да искат пълномощното.

Не е точно така! Има случаи и в други държави да искат, особено ако е КПП за напускане на Шенген.

През август точно пътувах със сестра ми, тя е на 15 и в Италия почти винаги искаха да показвам декларацията. Та си ги искат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Емика каза:

За този случай ли, който постнах пишеш?

ДА, Емика! За ТОЗИ случай пиша. Беше ГОЛЯМ скаданал преди време. По няколко телевизии го анализираха. Ами като не виждаш разлика, опитай се да изведеш дете по подобен начин.

Редактирано от Георги
Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

 

преди 2 часа, Alexander каза:

Интересмо ми е, ако жена ми беше със същата фамилия като мен, нямаше ли да проверява в системата дали ние сме родители или просто си приказва, да не заспи??

Тя системата е една-ЕСГРАОН. В нея на името на човека Х са всички данни: кога и къде е роден, след 2000 г.и час на раждане, адрес, майка, баща, братя, сестри, съпруг,а, деца. Съответно като натиснеш всяко име,  излиза неговото разклонение. Дали си запазил бащиното или си приел на съпруга името, все си вътре с точна дата на брак, развод, родителски права.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, tch каза:

Да разбирам, че част от тези хора са наети за по 3-4 месеца и след това ги махат ли?

Изтеглят ги от други отдели, пренасочват ги от други КПП-та, за да осигурят сезонен персонал, въртят ги в системата. Предполагам. За летище Бургас знам от съученик митничар, че тях ги въртят в системата на различни места - летище, пристанище, сухопътни КПП, проверки на търговски складове и пр.  Извън сезона изчистват отпуски и компенсации за извънреден труд. Подобно е и с граничните полицаи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, epetkov каза:

ДА, Емика! За ТОЗИ случай пиша. Беше ГОЛЯМ скаданал преди време. По няколко телевизии го анализираха. Ами като не виждаш разлика, опитай се да изведеш дете по подобен начин. 

Очаквах да напишеш за промяна в смисъл, че са отделили гейта на вътр.полет от международните след 3 септември, когато се връщах от Варна към София и бяха в обща зала. 

Редактирано от Георги
Връзка към мнение
преди 1 час, Емика каза:

Очаквах да напишеш за промяна в смисъл, че са отделили гейта

 В обозримо бъдеще това няма да се случи. Промяната е дискретна,  невидима за пасажера, тя не е видима физически. Най-вероятно ще видим физическа промяна едва след влизането ни в Шенгенската зона  с отделянето на заминаващите потоци на шенгенски и нешенгенски.

Редактирано от epetkov
Връзка към мнение
преди 2 часа, Eager_Traveler_Paul каза:

През август точно пътувах със сестра ми, тя е на 15 и в Италия почти винаги искаха да показвам декларацията. Та си ги искат.

Сестрат и къде е родена и с какъв паспорт лети?

 

Връзка към мнение
преди 27 минути , Alexander каза:

Сестрат и къде е родена и с какъв паспорт лети?

 

В България е родена и има само български паспорт, за съжаление. Декларацията показахме в България и Италия както на отиване, така и на връщане. Не съм я превеждал на италиански, но я погледнаха както си беше с печатите и прочее.

Връзка към мнение
преди 4 часа, Alexander каза:

Значи още по-лесно дете ще напусне държавата, дори няма да искат пълномощно. Ако влезем в Шенген и при нас ще стане така.

 

Преди три дни за не знам кой път един проверяващ на Кулата ми иска акт за раждане на детето. Измях му се директно, защото ми е писнало от тъпотийте им. Пита ме как да разберял дали ние сме родителите на детето, на което му посочих компютъра му. Накара ме да отбия и след 2 мин ни пусна, като не забрави отново да ни напомни да си носим акт за раждане другия път, на което отново му отговорих, че нищо няма да нося..

Интересмо ми е, ако жена ми беше със същата фамилия като мен, нямаше ли да проверява в системата дали ние сме родители или просто си приказва, да не заспи??

За какво ми говориш.Детето ми е с австрийски паспорт пътуваме всички заедно и питат мъжът ми дали той е баща на детето при условие че имат еднаква фамилия.Че отгоре нс всичко питат дъщеря ми как се казва.

Връзка към мнение
преди 4 минути , Eager_Traveler_Paul каза:

В България е родена и има само български паспорт, за съжаление. Декларацията показахме в България и Италия както на отиване, така и на връщане. Не съм я превеждал на италиански, но я погледнаха както си беше с печатите и прочее.

Аз съм ходил с дъщеря ми поне 5-6 пъти в Италия, както и в други страни от Европа и никога никой не е искал нищо. То е и безмислено, да се иска нещо написано на български, важащо за извеждане на дете от България, но явно има и такива случаи.

Забравих да кажа, че преди годни румънците на летището в Букурещ искаха акт за раждане или нещо от сорта, но като им казах, че нямам си ни пуснаха. То няма и какво друго да стане де. Та нищо чудно, някъде в Европа, някой да иска неща, които няма нужда да иска.

преди 5 минути , Nevena каза:

За какво ми говориш.Детето ми е с австрийски паспорт пътуваме всички заедно и питат мъжът ми дали той е баща на детето при условие че имат еднаква фамилия.Че отгоре нс всичко питат дъщеря ми как се казва.

Те може да питат и да искат много неща, но друг е въпроса имат ли право и ти длъжна ли си да го носиш и показваш.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Alexander каза:

Аз съм ходил с дъщеря ми поне 5-6 пъти в Италия, както и в други страни от Европа и никога никой не е искал нищо. То е и безмислено, да се иска нещо написано на български, важащо за извеждане на дете от България, но явно има и такива случаи.

Може да е имало засилени мерки за сигурност. И на една майка пред мен със съвсем малко бебе ѝ  искаха декларация. И тя показа. Беше си август месец началото, летищата и гарите бяха пълни. Предполагам с оглед на количеството хора са искали да избегнат неприятни ситуации, но процедурата си минава както трябва. Проверката е бърза, виждат документите, проверяват си в системата и всичко е наред.

А иначе относно българския документ- предполагам гледат дали има подписи и печати, не че ще разберат, но са виждали подобни документи и горе-долу знаят как трябва да изглежда. Ако някой отиде с писан на Word нескопосан фалшив документ, поне да го заподозрат. 

Редактирано от Eager_Traveler_Paul
Връзка към мнение

Ето защо залата за вътрешни и международни полети на летище Варна е обща! Аз просто нямам думи с които да коментирам мотива за това.

Генерален план на летище Варна, стр.7

"Зона за изчакване

Зоната за изчакване след проверката за сигурност е и зона с търговски обекти

и заведения за хранене, както и безмитни магазини. Тази зона трябва да

започва непосредствено след проверката за сигурност. Разстоянието до

гейтовете трябва да бъде кратко и пътниците трябва да знаят, че са близо до

тях. С увеличаване броя на пътниците в тази зона е възможно да се

разположат някои специални магазини. Зоната е от особена важност, тъй

като от пътниците се очаква да пазаруват. Обектите за хранене могат да

бъдат навсякъде, поради голямото търсене.

Важен аспект е, че тази зона се ползва от всички пътници. Ако има

разделение на вътрешни и международни полети преди проверката за

сигурност, това би оказало негативно влияние върху продажбите. Трябва да

има повтаряне на някои от магазините, тъй като ще са необходими както за

вътрешните, така и за международните полети."

 

http://www.varna-airport.bg/Uploads/Development plans/Varna_Airport_Master_Plan_2_of_4.pdf

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, Topfly каза:

Повечето пълномощни в България вече са вкарани в централен регистър, където онлайн може да се провери истинноста на пълномощното, като идеята от тази година е това да стане задължително за 100% от пълномощните без да има никакви изключения.

Знам, че изглежда като да няма разлика, но децата се извеждат не с пълномощно, а с декларация. Няма регистър за декларациите. 

Личното ми мнение е, че декларациите са излишна презастрахованост и може и без тях, както е в повечето държави по света. След като родителите са се съгласили да извадят (заедно) паспорт на дете, значи са наясно, че детето ще пътува извън БГ. Ако пък някой родител изведе детето си без знанието и съгласието на другия, има закони, има институции има съд... ще върнат детето и ще го съдят. 

На летище София имат сигурно поне 3-4 папки с копия от декларациите за моите три деца, които вземат всеки път като пътуват на някъде. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Емика каза:

Аз просто нямам думи с които да коментирам мотива за това.

За да има разрешително да функционира летището, то няма нито един български или международен закон, който да налага отделни зали. Освен това тази декларация, която изисикват е просто един хвърчащ лист, който може да се фалшифицира и дори да има отделни помещения, пак детето да напусне страната.

Връзка към мнение

Аз пък не намирам за неуместно или нахално, когато искат да докажа, че аз съм родител на детето. Особено в нашия случай, в който имаме различни фамилии, винаги нося интернационално свидетелство за раждане (мисля че включва всички езици от ЕС), когато пътуваме извън страната. 

В зависимост и от страната, в която пътуваме, нося и декларация на английски, ако бащата не е с мен.

 

Немското външно министерство са подготвили информация за това какви документи може да изисква всяка страна при пътуване с деца. Преди пътуване винаги отварям страницата им и чета актуалната информация. Тази година пътувах без бащата от Рим за София. Според информацията на немската външно министерство, италианците изискват декларация.

www.auswaertiges-amt.de/DE/Laenderinformationen/00-SiHi/ItalienSicherheit.html

Hinweise für die Einreise von Minderjährigen
Alleinreisende Personen unter 15 Jahren sollten eine amtlich beglaubigte Einverständniserklärung der Eltern/Erziehungsberechtigten mitführen

Подготвих такава на английски, но за мое учудване не ми искаха не само нея, но дори и акт за раждане, въпреки че сме с различни фамилии със сина ми. Сега се замислям, че може би искат само при влизане в страната без родитил или само с един. Вие влязохме с мъжа ми, но след това сама отпътувах за България.

 

За мен това беше дори леко притеснително, така всеки би могъл да отвлече дете и да го прехвърли от една държава в друга, с което намирането му става трудно. Колкото по-малко доказателства за родителски права и декларация се искат, толкова по-лесен става трафикът на деца.

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.