Прескочи до съдържание

Колко е лесно от летище Варна да изведеш дете


Препоръчани мнения

преди 1 минута , akair каза:

От Варна има полети до страни в Шенген (напр Австрия), извън Шенген (Турция, Русия, ...) и полети до София.

А в София нали направиха един импровизиран магазин на Д1.

Значи едно разделяне на пътниците ще има бъдеще и след евентуалното ни влизане в Шенген, въпроса е, че съотношението между двата потока ще се промени, но това не е непреодолим проблем, стига да има желание.

Връзка към мнение
преди 1 час, neuromancer каза:

Значи едно разделяне на пътниците ще има бъдеще и след евентуалното ни влизане в Шенген,

При Шенген има един нюанс. Ако един от  родителите  изкара дете до шенгенски град без проверка, като вътрешен полет Варна-София, нали за другия родител детето пак  ще е изкарано извън страната. 🙄

Редактирано от epetkov
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Ами то между страни от Шенген няма гранични проверки, т.е. теоретично никъде не те спират да те питат твое ли е детето... Предполагам, че като (ако) влезем, ще трябва да променят законодателството или процедурата...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз затова писах по-горе за future-proof решение. Една опция е да  вменят на служителите на чек-ин и/или на гейта да изискват съответните документи от родителите. Друг вариант е да променят законодателството. С други думи, има възможно решение, без да се изискват инвестиции за разделяне на потоците и от тази гледна точка не е задължително летищният оператор и/или служителите да имат вина.

Връзка към мнение
8 minutes ago, neuromancer said:

Ами то между страни от Шенген няма гранични проверки, т.е. теоретично никъде не те спират да те питат твое ли е детето... Предполагам, че като (ако) влезем, ще трябва да променят законодателството или процедурата...

Нищо няма да се промени, освен че ще премахнат редовния граничен контрол. Инцидентно обаче пак може да проверяват. В Шенген освен това много авиокомпании искат декларация ако детето пътува без двамата родители...

 

Горният случай обаче показва, че България изобщо не е подготвена за Шенген след като има физическа възможност на летище да се заобиколи паспортния контрол за дестинация където е задължително да има паспортен контрол. По този начин в Шенген без паспортен контрол могат да влезат терористи, бандити и т.н.

 

 

Връзка към мнение

Промяната, която направиха след този случай на двете летища - Варна и Бургас (еднакви са), че минаваш паспортен контрол за всички полети.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Интересно все пак, ако нямаш право да излизаш от страната, и имаш билет до София какво става? Проверяват по авиокомпаниите дали имаш и билет за извън страната? Примерно на тази жена биха ли ѝ искали декларация за детето, при положение, че тя показва бордна карта до София? Ако няма декларация, имат ли право да искат информация от авиокомпаниите дали са продали билет на еди коя си?

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Childish said:

Промяната, която направиха след този случай на двете летища - Варна и Бургас (еднакви са), че минаваш паспортен контрол за всички полети.

 

Както добре отбеляза @neuromancer вероятно и това няма да реши горния казус, но поне няма да могат да минават непроверени терористи ... За Шенген обаче няма да е ок тази система, защото в Шенген е забранено да има постоянен паспортен контрол по вътрешните граници. Временно поради терористична заплаха и т.н. с разрешение на ЕК може да се въведат паспортни проверки, но постоянните паспортни проверки нарушават правото на гражданите на свободно движение в общността.

Връзка към мнение
преди 1 час, Childish каза:

Промяната, която направиха след този случай на двете летища - Варна и Бургас (еднакви са), че минаваш паспортен контрол за всички полети.

И каква промяна е тази, при положение, че след паспортния контрол всички влизат в една зала - за вътрешни и международни полети (във Варна съм го видяла с очите си, от Бургас не съм пътувала). Минаваш паспортния контрол, билетите са Варна-София, а в общата зала отиваш на гейта за Турция, примерно, изваждаш си билетите за Варна-Истанбул и отлиташ (с дете). Според мен единственото решение е отделна зала за вътрешните полети. И, както правилно отбеляза @epetkov, в София в залата за вътрешни полети, като няма магазини, да не би някой да се е оплакал или отказал да пътува поради тази причина. Толкова ли е сложно за Варна и Бургас да отделят зала за вътрешни полети?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , Topfly каза:

 

Както добре отбеляза @neuromancer вероятно и това няма да реши горния казус, но поне няма да могат да минават непроверени терористи ... За Шенген обаче няма да е ок тази система, защото в Шенген е забранено да има постоянен паспортен контрол по вътрешните граници. Временно поради терористична заплаха и т.н. с разрешение на ЕК може да се въведат паспортни проверки, но постоянните паспортни проверки нарушават правото на гражданите на свободно движение в общността.

Да не би да са се засилили да ни приемат в Шенген? Защото се сещам за пропуск и на летище София, но нямам намерение да го пиша и после някой да се възползва.

 

А това да изведеш детето в чужбина не разбирам защо толкова се вълнувате. Вместо като се разведеш да хвърлиш детето на другия и той да се оправя с него, а ти да си живееш живота... 😉

 

преди 3 минути , Емика каза:

И каква промяна е тази, при положение, че след паспортния контрол всички влизат в една зала - за вътрешни и международни полети (във Варна съм го видяла с очите си, от Бургас не съм пътувала). Минаваш паспортния контрол, билетите са Варна-София, а в общата зала отиваш на гейта за Турция, примерно, изваждаш си билетите за Варна-Истанбул и отлиташ (с дете). Според мен единственото решение е отделна зала за вътрешните полети. И, както правилно отбеляза @epetkov, в София в залата за вътрешни полети, като няма магазини, да не би някой да се е оплакал или отказал да пътува поради тази причина. Толкова ли е сложно за Варна и Бургас да отделят зала за вътрешни полети?

Аз не съм казала, че решава, а какво са направили.

Въпросната зала на Д1 е много "приятно" място, където като закъснее предишният полет, пътниците за 2 полета стоят сгъчкани и прави и да не говорим, че няма тоалетна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И още едно безумие за D1 - заради въпросния щанд за безмитни стоки направиха "разширение", премествайки входните врати. И сега информационното табло за вътрешните полети е вътре и докато седиш да си чакаш полета отвън, нямаш информация. И този ремонт пак е струвал една хубава сума със значещи нули отзад. (това отпреди няколко месеца, скоро не съм летяла оттам).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Алтернатива на отделната зала е служителите на чек-ин и/или на гейта да изискват необходимите документи. Или промяна на законодателството след приемане в Шенген.

Връзка към мнение
преди 25 минути , Емика каза:

И, както правилно отбеляза @epetkov, в София в залата за вътрешни полети, като няма магазини, да не би някой да се е оплакал или отказал да пътува поради тази причина.

пътниците няма да се оплачат, че няма магазини, виж собствениците/концесионерите на летището е друга работа

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 37 минути , Емика каза:

И каква промяна е тази, при положение, че след паспортния контрол всички влизат в една зала - за вътрешни и международни полети (във Варна съм го видяла с очите си, от Бургас не съм пътувала). Минаваш паспортния контрол, билетите са Варна-София, а в общата зала отиваш на гейта за Турция, примерно, изваждаш си билетите за Варна-Истанбул и отлиташ (с дете). Според мен единственото решение е отделна зала за вътрешните полети. И, както правилно отбеляза @epetkov, в София в залата за вътрешни полети, като няма магазини, да не би някой да се е оплакал или отказал да пътува поради тази причина. Толкова ли е сложно за Варна и Бургас да отделят зала за вътрешни полети?

Промяната е, че на гейта няма как да минеш с карта на една авиокомпания, ако на граничния си минал с друга

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 10.04.2019 г. в 16:06, Емика каза:

А разделяне от баща му, може би за цял живот, ако не я бяха хванали, заслужава ли?

А кое Ви кара да мислите, че раздялата ще е за цял живот? Дори да сте запознат със случая от близо пак не може да твърдите такова нещо. 

Трансграничното отвличане на деца е много строго регулирано и освен ако детето не е било отведено в Саудитска Арабия, Иран, Северна Корея или още 1-2 държави е малко вероятно да не види баща си "цял живот". 

Глупаво е от страна на майката, че вместо да поиска от съда да разреши да излезе в чужбина с детето, тя е направила подобно нещо.  Ужасно е, когато родителите разрешават конфликтите си като причиняват страдание на децата си и с това визирам бащата, който със забраната си лишава детето си от това да опознава света. 

Редактирано от Isa
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
19 minutes ago, Isa said:

А кое Ви кара да мислите, че раздялата ще е за цял живот? Дори да сте запознат със случая от близо пак не може да твърдите такова нещо. 

Трансграничното отвличане на деца е много строго регулирано и освен ако детето не е било отведено в Саудитска Арабия, Иран, Северна Корея или още 1-2 държави е малко вероятно да не види баща си "цял живот". 

Глупаво е от страна на майката, че вместо да поиска от съда да разреши да излезе в чужбина с детето, тя е направила подобно нещо.  Ужасно е, когато родителите разрешават конфликтите си като причиняват страдание на децата си и с това визирам бащата, който със забраната си лишава детето си от това да опознава света. 

Аз мисля, че не е правилно да смесвате законови аргумети и  лични отношения. Също не сте запозната отблизо със случая, за да твърдите че бащата няма право да спира детето си от излизане. Ако майката не е желаела да се върне в БГ, каквито и споразумения да има за трансраничните отвличания, това е една тромава процедура, която дори да се задейства, не гарантира че бащата ще види отново дететто си.

@adreno, посочи елементарния начин да се засичат такива опити, без необходимостта от разделяне на терминали и допълнителни проверки ...

Връзка към мнение
Преди 1 час, 2326 каза:

... Също не сте запозната отблизо със случая, за да твърдите че бащата няма право да спира детето си от излизане.

Прав сте. Изхождах абсолютно от себе си (и от професионалния си опит). 

Връзка към мнение
преди 8 часа, Isa каза:

Глупаво е от страна на майката, че вместо да поиска от съда да разреши да излезе в чужбина с детето, тя е направила подобно нещо.  Ужасно е, когато родителите разрешават конфликтите си като причиняват страдание на децата си и с това визирам бащата, който със забраната си лишава детето си от това да опознава света. 

Опознаване на света от 4-годишно дете 🙂 Като прибавим и фактът, че няколко дена по-рано не ѝ е минал номерът на летище София, става ясно, че това не е планирана екскурзия. И двамата се завърнаха в България след около година, с други думи си е чиста проба отвличане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.