Прескочи до съдържание

Колко е лесно от летище Варна да изведеш дете


Препоръчани мнения

преди 4 часа, luba_rizova каза:

Между другото и аз явно имам твърде съмнителен вид, защото няма летище, на което да не ми вземат натривки за експлозиви. Чудя се на какъв принцип избират хората, но е факт, дежурна съм за натривки, а мъжа ми нито веднъж не са му правили до сега. Преди се чудех какво не ми е наред, сега вече ми е смешно, като ме дръпнат :)

Мен на летище Шарлероа, често ме проверяват. Някаква лампа им светва на вратата. Не знам дали е на случаен принцип, на определена бройка пътници или някой колега им натиска бутон. Може би от кремовете и парфюма да давам сигнал.

 

Последният път на Шарлероа ни провериха багажа на митническа проверка при кацане от Мароко. Чакаха си доста митничари и полицаи за това късно кацане вечерта, може би им е стандартно. Бяхме едни от пътниците изключения, които не са мароканци (по произход), и явно влизахме в групата за проверка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С риск да отегча ще споделя моя скромен опит!

Пътувам с детето си извън България със съдебно решение.Това съдебно решение замества "декларацията"(съгласието) на другия родител.

Сигурно съм единствения родител в България,който не живее с детето си,но е прибегнал до дело срещу другия родител(майката) заради несъгласието и да ми подпише "декларация" след развода ни. 99,9% от случаите тези "номера" ги въртят бащите.В моя случай беше майката!

След 9 месеца мудност на родната съдебна система ,получих съдебно решение в ,което пише ,че мога да извеждам дъщеря си БЕЗ съгласието на майката.Това го има и за нея - реципрочно.

 

В случая с "декларациите"....Не случайно ни критикуват за какво ли не свързано със законодателство и съдебна система.

Затова не сме и част от Шенген. Декларациите са остаряли,ненадеждни за 21 век.

Мога да споделя моя опит докато траеше делото и изчетеното по казуса!

 

Всяка страна има свое законодателство и си го третира,както намери за добре.Няма значение ,че сме в ЕС.

В някой страни(повечето в ЕС) реда на извеждане на непълнолетно дете се урежда още преди развода/раздялата да е узаконен акт,а когато отношенията между родителите са ОК,то наличието на документ за самоличност на детето(л.к/паспорт) и липсата на рисков сигнал в системата на граничния контрол е достатъчно основание да бъде пропуснато детето да пътува извън държавата на която е гражданин ,само с единия родител или с придружител.

Разбира се,че има недобросъвестни ситуации на извеждане,което се превръща в последствие в отвличане(невръщане),както и случая от Варна ,но вратички винаги има ако ги търсиш!

 

В случая...всяка страна е ОТГОВОРНA за своя режим на извеждане на непълнолетно дете и в случая на България,когато родния граничен служител те ДОПУСНЕ да излезеш на базата декларация/съдебно решение,никой след това в трети страни НЕ може да ти изисква документ за начина по който си излезнал от твоята страна! 

Ако се случи сигнал за отвличане...има Конвенция за правата на детето:

Член 11

1. Държавите - страни по Конвенцията, предприемат мерки за борба с незаконното прехвърляне и невръщане на деца от чужбина.

2. За таз цели държавите - страни по Конвенцията, насърчават сключването на двустранни или многостранни споразумения или присъединяването към съществуващи споразумения.

 

Просто допуснат един път да излезеш от твоята страна с детето,няма как някой друг да ревизира ситуацията и да ти иска декларации/съдебно решение ,освен ако няма сигнал(от твоята страна или международно издирване).

Правото да пътуваш и да се връщаш в собствената си страна също е част от конвенция по правата на Човека!

 

Тъй,че това,че един родител недобросъвестно се е възползвал от вратичките в законодателството или граничния режим трябва да е сигнал само за родните Законодатели/органи да запушват тези "пробойни". 

Това с "декларациите" само по себе си е остаряло,ненадеждно и ненужно.

 

Гранична полиция си има система,просто трябва да се актуализират данните,да се следят и всичко да е вързано с разрешителни/забранителни режими наложени от Бг Съд или Мвр за конкретно лице(ако и да е дете).

И според мен правото на детето да пътува извън България(поне за страните от ЕС),трябва автоматично да му бъде разрешавано с раждането/получаване на гражданството ,а изваждането на документ за самоличност(международен паспорт) за да пътува,трябва да се регулира само от МВР/паспортна служба в присъствието на двамата родители.Това е достатъчно надеждана "декларация" за тяхното съгласие.

Вече ако единия не е съгласен и няма аргументи,то автоматично бг съд да регулира този инат(най често)!

Ако има аргументи пак бг съд трябва да регулира правилата със съдебно решение.И това в случай на развод наред с издръжката,трябва да се уточни между родителите ,а не после да ги пусне да се "оправят" и надиграват!

 

Никой извън България,не може да ми държи сметка ,защо пътувам с детето си,ако моята собствена страна е разрешила това.Ако има съмнения или сигнали е друг въпрос,но в случая някой си решил да проверява....Да си проверява.Документите необходими за извеждане от България на непълнолетно дете са НЕВАЛИДНИ в други страни,ако и да са преведени на някакъв език.Те не са и длъжни да се съобразяват с тях,ако нямат сигнал!

 

Свидетели сме на неумение,некадърност,незаинтерисованост или корупция навсякъде в България. Отделни случаи сигурно се случват навсякъде по целия свят.Режима на извеждане на непълнолетно дете е фиксирано със закон.Отвличането е нарушение/престъпление и никоя институция не може да гарантира на някой родител какво му е в главата.

 

В случая с Варна засегнато и в темата е,че се отчита факта,че се е "излязла" хитро от това летище.

Подробностите са,че е пробвано преди това от летище София,но не е станало.Майката е намерила вратичка и са и подсказали от къде и как...

Ако имаше нещо в системата,което забранява да се извежда дете извън България,нея системата щеше да я "хване" и във Варна.Тя обаче е използвала "вратичката",че може да попадне с вътрешен полет в зона и за външни полети и се е възползвала от това.Някой и е подсказал това...и от кое място е възможно! 


 

 

 

 

 

Редактирано от Botko
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 5 часа, luba_rizova каза:

Между другото и аз явно имам твърде съмнителен вид, защото няма летище, на което да не ми вземат натривки за експлозиви. Чудя се на какъв принцип избират хората, но е факт, дежурна съм за натривки, а мъжа ми нито веднъж не са му правили до сега. Преди се чудех какво не ми е наред, сега вече ми е смешно, като ме дръпнат :)

И аз съм в групата на редовно проверяваните, даже вече като мина скенера и изпищи направо си обръщам ръцете за взимане на натривки. Първият път като ме накараха да го направя наистина бях стреляла сравнително скоро на Герена и може да е имало някакви следи от барут, но след това вече не е имало някаква логична причина. В чужбина можеби само на 1-2 места съм имала такъв случай, докато на софийското летище и на Т1, и на Т2 съм абонирана, да не говорим, че освен от ръцете са ми взимали натривки от ръчния багаж и от областта на корема. Последният път попитах защо постоянно ме проверяват и служителката ми отговори, че било на случаен принцип?!

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , Botko каза:

Никой извън България,не може да ми държи сметка ,защо пътувам с детето си,ако моята собствена страна е разрешила това.Ако има съмнения или сигнали е друг въпрос,но в случая някой си решил да проверява....Да си проверява.Документите необходими за извеждане от България на непълнолетно дете са НЕВАЛИДНИ в други страни,ако и да са преведени на някакъв език.Те не са и длъжни да се съобразяват с тях,ако нямат сигнал!

Дълго време аз също бях убеден, че регулацията е така като ти я описваш, но и на теб ти препоръчвам да прочетеш написаното в сайта на Европейската Комисия по въпроса цък

Прочети и описаната регулация за отделните държави и потърси в гугъл конкретни случаи на родители които са пътували в трети дъжави с деца и са имали проблеми с местните власти.

 

В почти всички препоръки пише, че декларациите е добре да са и на английски. В чужбина декларациите не са влидни или невалидни, а се приемат. На границата няма съдебен процес и няма конкретно изикване към декларациите. Граничните полицаи имат право да искат допълнителни документи с които да докажеш, че не извършваш трафик на деца и т.н. и декларацията е един такъв документ. При сериозно съмнение може и да не я приемат декларацията и да искат и други доказателства, като акт за раждане, разпитване на детето, проверка в различни бази данни и т.н.

 

Връзка към мнение

Ще ми покажеш ли държава в която да искат законно такъв докумнет, понеже аз порверих три от линка ти горе и не видях такова нещо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Botko каза:

С риск да отегча ще споделя моя скромен опит!

Пътувам с детето си извън България със съдебно решение.Това съдебно решение замества "декларацията"(съгласието) на другия родител.

Сигурно съм единствения родител в България,който не живее с детето си,но е прибегнал до дело срещу другия родител(майката) заради несъгласието и да ми подпише "декларация" след развода ни. 99,9% от случаите тези "номера" ги въртят бащите.В моя случай беше майката!

След 9 месеца мудност на родната съдебна система ,получих съдебно решение в ,което пише ,че мога да извеждам дъщеря си БЕЗ съгласието на майката.Това го има и за нея - реципрочно.

 

В случая с "декларациите"....Не случайно ни критикуват за какво ли не свързано със законодателство и съдебна система.

Затова не сме и част от Шенген. Декларациите са остаряли,ненадеждни за 21 век.

Мога да споделя моя опит докато траеше делото и изчетеното по казуса!

 

Всяка страна има свое законодателство и си го третира,както намери за добре.Няма значение ,че сме в ЕС.

В някой страни(повечето в ЕС) реда на извеждане на непълнолетно дете се урежда още преди развода/раздялата да е узаконен акт,а когато отношенията между родителите са ОК,то наличието на документ за самоличност на детето(л.к/паспорт) и липсата на рисков сигнал в системата на граничния контрол е достатъчно основание да бъде пропуснато детето да пътува извън държавата на която е гражданин ,само с единия родител или с придружител.

Разбира се,че има недобросъвестни ситуации на извеждане,което се превръща в последствие в отвличане(невръщане),както и случая от Варна ,но вратички винаги има ако ги търсиш!

 

В случая...всяка страна е ОТГОВОРНA за своя режим на извеждане на непълнолетно дете и в случая на България,когато родния граничен служител те ДОПУСНЕ да излезеш на базата декларация/съдебно решение,никой след това в трети страни НЕ може да ти изисква документ за начина по който си излезнал от твоята страна! 

Ако се случи сигнал за отвличане...има Конвенция за правата на детето:

Член 11

1. Държавите - страни по Конвенцията, предприемат мерки за борба с незаконното прехвърляне и невръщане на деца от чужбина.

2. За таз цели държавите - страни по Конвенцията, насърчават сключването на двустранни или многостранни споразумения или присъединяването към съществуващи споразумения.

 

Просто допуснат един път да излезеш от твоята страна с детето,няма как някой друг да ревизира ситуацията и да ти иска декларации/съдебно решение ,освен ако няма сигнал(от твоята страна или международно издирване).

Правото да пътуваш и да се връщаш в собствената си страна също е част от конвенция по правата на Човека!

 

Тъй,че това,че един родител недобросъвестно се е възползвал от вратичките в законодателството или граничния режим трябва да е сигнал само за родните Законодатели/органи да запушват тези "пробойни". 

Това с "декларациите" само по себе си е остаряло,ненадеждно и ненужно.

 

Гранична полиция си има система,просто трябва да се актуализират данните,да се следят и всичко да е вързано с разрешителни/забранителни режими наложени от Бг Съд или Мвр за конкретно лице(ако и да е дете).

И според мен правото на детето да пътува извън България(поне за страните от ЕС),трябва автоматично да му бъде разрешавано с раждането/получаване на гражданството ,а изваждането на документ за самоличност(международен паспорт) за да пътува,трябва да се регулира само от МВР/паспортна служба в присъствието на двамата родители.Това е достатъчно надеждана "декларация" за тяхното съгласие.

Вече ако единия не е съгласен и няма аргументи,то автоматично бг съд да регулира този инат(най често)!

Ако има аргументи пак бг съд трябва да регулира правилата със съдебно решение.И това в случай на развод наред с издръжката,трябва да се уточни между родителите ,а не после да ги пусне да се "оправят" и надиграват!

 

Никой извън България,не може да ми държи сметка ,защо пътувам с детето си,ако моята собствена страна е разрешила това.Ако има съмнения или сигнали е друг въпрос,но в случая някой си решил да проверява....Да си проверява.Документите необходими за извеждане от България на непълнолетно дете са НЕВАЛИДНИ в други страни,ако и да са преведени на някакъв език.Те не са и длъжни да се съобразяват с тях,ако нямат сигнал!

 

Свидетели сме на неумение,некадърност,незаинтерисованост или корупция навсякъде в България. Отделни случаи сигурно се случват навсякъде по целия свят.Режима на извеждане на непълнолетно дете е фиксирано със закон.Отвличането е нарушение/престъпление и никоя институция не може да гарантира на някой родител какво му е в главата.

 

В случая с Варна засегнато и в темата е,че се отчита факта,че се е "излязла" хитро от това летище.

Подробностите са,че е пробвано преди това от летище София,но не е станало.Майката е намерила вратичка и са и подсказали от къде и как...

Ако имаше нещо в системата,което забранява да се извежда дете извън България,нея системата щеше да я "хване" и във Варна.Тя обаче е използвала "вратичката",че може да попадне с вътрешен полет в зона и за външни полети и се е възползвала от това.Някой и е подсказал това...и от кое място е възможно! 


 

 

 

 

 

Много добър пост!

 

Едно дете може да бъде изведено напълно законно с декларация и след това да не бъде върнато в България.

 

Декларациите наистина са остарял и неефективен метод в днешно време и не предотвратяват отвличанията и незаконните задържания на деца извън обичайното им местоживеене. Даже служат за изнудване и шантаж.

 

Преди няколко години имаше изискване за декларации от единия родител за напускане на България за деца, за които не живеят постоянно в България, а в чужбина и това на практика е нарушение и незаконно задържане и възпрепятстване да се завърнат там където им е обичайното местоживеене. След време нанесоха поправка в Закона и наредбата за пътуване на малолетни и непълнолетни български граждани, живеещи постоянно извън България. Аз лично съм писала по въпроса на тогавашния Омбудсман в Европейския Парламент, отговарящ по въпросите на международните аспекти на родителските отвличания на деца и получих отговор, че не са имали представа как стоят нещата в България и това е нарушаване на правата им и на законодателството и че ще предприемат действия, включително искане за проучване, становище и мерки от Европейската Комисия, компетентната дирекция.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Topfly каза:

Дълго време аз също бях убеден, че регулацията е така като ти я описваш, но и на теб ти препоръчвам да прочетеш написаното в сайта на Европейската Комисия по въпроса цък

Прочети и описаната регулация за отделните държави и потърси в гугъл конкретни случаи на родители които са пътували в трети дъжави с деца и са имали проблеми с местните власти.

 

В почти всички препоръки пише, че декларациите е добре да са и на английски. В чужбина декларациите не са влидни или невалидни, а се приемат. На границата няма съдебен процес и няма конкретно изикване към декларациите. Граничните полицаи имат право да искат допълнителни документи с които да докажеш, че не извършваш трафик на деца и т.н. и декларацията е един такъв документ. При сериозно съмнение може и да не я приемат декларацията и да искат и други доказателства, като акт за раждане, разпитване на детето, проверка в различни бази данни и т.н.

 

То и в акта за раждане могат да се усъмнят, че е фалшив освен декларацията, може и в паспорта, въпреки че е по-трудно да се фалшифицира паспорт, особено пък с биометрични данни не виждам как може да стане.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 26 минути , Alexander каза:

Ще ми покажеш ли държава в която да искат законно такъв докумнет, понеже аз порверих три от линка ти горе и не видях такова нещо.

Четете бе хора :) Уморих се да пиша едно и също. В Шенген и аз не намерих такава държава, където законово да искат такъв документ, но почти на всякъде силно го препоръчват, защотото по Шенгенския кодекс член 399/2016  граничните служби имат задължението да задържат всички деца за които имат съмнение, че са обект на трафик на хора и т.н. Ако те спрат ти имаш задължението да докажеш, че детето е твое и не си го отвлякъл без знанието на другия родител или не си извършил друго противозаконно действие. В твой интерес е да имаш възможно най-много документи, които доказват това, но задължение да носиш нещо по различно от личната карта или паспорта на детето нямаш!

Лично бях свидел, как преди време на една баба и искаха декларация на унгарската граница в автобуса София-Прага, за да докаже, че внучката и законно пътува с нея.

преди 8 минути , zon каза:

То и в акта за раждане могат да се усъмнят, че е фалшив освен декларацията, може и в паспорта, въпреки че е по-трудно да се фалшифицира паспорт, особено пък с биометрични данни не виждам как може да стане.

 По принцип няма нещо което не може да се фашифицира. Хората и пари фалшифицират, с фалшиви документи си прехвърлят имоти и фирми и т.н.

Връзка към мнение

Topfly....няма да влизам в спор или полемики за ,които ТИ четеш ,а аз съм поразпитал и съм ги изпитал.

Още един път ще го напиша:

Всяка страна сама регулира режима на извеждане от страната на свои непълнолетни граждани само с един родител,настойник или придружител.Отговорност за спазване на законите и регулациите има граничен контрол.Те са и последни в схемата.Преди тях може да са някой АК,но това си е тяхно решение.

Няма как чужда страна(трета) след ,като собствената те е допуснала да ревизира или да се съмнява в достоверност на ситуацията(че си излезнал от страната си законово).То затова има документ за самоличност,сканиране на документа,система за граничен контрол и документ с който извеждаш детето(копие остава при граничен контрол,а ако нямаш копие ще ти вземат оригинала).

Ако някой има сигнал или нареждане за допълнителна проверка някъде,това е частен случай,НЕ практика.

Дори съдебно решение,преведено... не е никакъв документ задължаващ или "уверяващ" друга страна освен ако няма някаква обща регулация(съюзи,федарации).

За успокоение може да си вземеш и снимки от родилното и всеки рожден ден на детето,но удостоверението как си стигнал до друга страна е документа за самоличност и регистрацията в граничния регистър/контрол на всяка страна преди "съмняващата" се. 

По света има всякакви хора и фасони вкл.в граничните/имиграционни служби,но за да НЕ те допуснат в страната им трябва да имат основание.

Съд няма,но има консулски служби,посолства.Ако имат съмнения в документа за самоличност на детето е съвсем отделен въпрос.Кое ще доказва ,че е твое дете?Една нищо не значеща декларация или решение на чужд съд или международно признат документ за пътуване-паспорт ?!Там има всички данни и на детето и майката и бащата,братя/сестри.

Акт за раждане ти трябва ако на детето фамилията НЕ съвпада с тази на пътуващия родител и пак е изискване на ТВОЯТА страна.

Отбелязах ,че когато пътуваш с непълнолетно дете и си изряден целия контрол по излизането е ДО нашия граничен контрол.Спецификата за влизане в трети страни може да е различна някъде,но вместо аз да търся нещо,ти ми посочи страна в която няма да ме пуснат с детето ми ако имам валиден международен документ и идвам от някъде където съм минал през грАничен контрол.

Ти какво си мислиш,че прави един граничен служител,като ти сканира документа(на деца почти задължително)? 

Във Варна се е измъкнала от нашия граничен контрол...В Истанбул не са я спряли защото НЯМА сигнал да я спрат.Турция не е в Шенген,не е в ЕС,няма сигнал от нашето МнВр да бъде спрян еди кой си или от интерпол/европол.От Турция си заминава в Тайпе и там регистрират влизането като законово.Идва от Турция с печат и всичко е ок.Всичко е изрядно щото след България/ЕС няма законово основание да я спрат.Забрана е имало само в България заради сигнала на бащата.Но излезне ли веднъж...хвани я дръж! Има конвенции и спогодби, но те са следствие, а не превенция!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Topfly каза:

:) Ако те спрат ти имаш задължението да докажеш, че детето е твое и не си го отвлякъл без знанието на другия родител или не си извършил друго противозаконно действие. В твой интерес е да имаш възможно най-много документи, които доказват това, но задължение да носиш нещо по различно от личната карта или паспорта на детето нямаш!

Те, не аз трябва да докажат, че съм извършила нещо противозаконно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ботко, вече съм писала във форума, ще го напиша пак. Лично ме спря гръцката гранична полиция и искаше декларация от бащата, с която да ми позволява да пътувам сама с детето. И аз им казах, че детето не е гръцки гражданин , а немски и че не виждам защо те ми изискват документи в този случай. Обясниха ми, че това са изисквания от гръцка страна за всички деца, които пътуват с един или без родител, независимо от националността на детето, за да се предотврати трафик на деца.

След дълга дискусия и проверки ни пуснаха, но ми казаха в бъдеще винаги да нося и декларация. А аз като се прибрах вкъщи, започнах да чета и стигнах до информацията, която и Топфлай е написал и от тогава преди всяко пътуване проверявам изискванията на държавата, в която ще пътувам. 

 

Декларациите не са отживелица, съществуваща само в България.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , zon каза:

Много добър пост!

 

Едно дете може да бъде изведено напълно законно с декларация и След време нанесоха поправка в Закона и наредбата за пътуване на малолетни и непълнолетни български граждани, живеещи постоянно извън България. Аз лично съм писала по въпроса на тогавашния Омбудсман в Европейския Парламент, отговарящ по въпросите на международните аспекти на родителските отвличания на деца и получих отговор, че не са имали представа как стоят нещата в България и това е нарушаване на правата им и на законодателството и че ще предприемат действия, включително искане за проучване, становище и мерки от Европейската Комисия, компетентната дирекция.

 

 

 

Зон, това, което казваш е много интересно и успокояващо някак си. Точно миналата седмица четох за такъв случай в един друг форум и бях крайно възмутена. Детето се ражда, бащата напуска майката, декларация дава. Майката заминава  в Англия, всяка година се връща с детето за месец. Така 5-6 години. Тази година се връща пак и като си тръгва за Англия, където детето трябва и е записано да учи, на границата я спират у не дават то да замине. Бащата е оттеглил декларацията, без да каже, като по този начин заточава детето и майката тук, независимо, че постоянно живеят на друго място. И си мислих как е възможно това и как може човек да де оправи от такова нещо бързи. Защото да ходиш по съдилища и т. Н. Се иска време, за което ще си без работа и без пари, защото ще си устроил живота другаде. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 18 минути , Masmiya каза:

Ботко, вече съм писала във форума, ще го напиша пак. Лично ме спря гръцката гранична полиция и искаше декларация от бащата, с която да ми позволява да пътувам сама с детето. И аз им казах, че детето не е гръцки гражданин , а немски и че не виждам защо те ми изискват документи в този случай. Обясниха ми, че това са изисквания от гръцка страна за всички деца, които пътуват с един или без родител, независимо от националността на детето, за да се предотврати трафик на деца.

След дълга дискусия и проверки ни пуснаха, но ми казаха в бъдеще винаги да нося и декларация. А аз като се прибрах вкъщи, започнах да чета и стигнах до информацията, която и Топфлай е написал и от тогава преди всяко пътуване проверявам изискванията на държавата, в която ще пътувам. 

 

Декларациите не са отживелица, съществуваща само в България.

Предполагам в Гърция са ти искали декларацията при напускане на Шенген? Знам че в Гърция искат декларация от другия родител, когато детето пътува извън Шенген, придружавано от единия от родителите това за деца гръцки граждани. Ако пътуват за страна в Шенген, не искат декларация. Много лесно може от Гърция да пътуваш до Белгия без декларация и след това накъдето ти видят очите без декларация.

 

Декларациите са врата в полето.

 

Граничните служители си ги събират и пазят копията на декларациите за да не ги съдят родителите, т.е. си връзват гащите. От там нататък всеки се оправя сам по институции и съдилища.

 

Наивно е да се смята, че декларациите предотвратяват отвличанията.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , zon каза:

Те, не аз трябва да докажат, че съм извършила нещо противозаконно.

Границата не е съд! Там нещата стоят обратно! Граничарят има право да задържа или връща от границата хора, стоки и превозни средства дори при съмнение за престъпление и има право да изисква допълнителни документи и т.н. Това е нещо подобно като при визите. Ти трябва да докажеш с различни документи, че си благонадеждна, а не те да докажат, че си престъпник на който ще откажат виза.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , luba_rizova каза:

Зон, това, което казваш е много интересно и успокояващо някак си. Точно миналата седмица четох за такъв случай в един друг форум и бях крайно възмутена. Детето се ражда, бащата напуска майката, декларация дава. Майката заминава  в Англия, всяка година се връща с детето за месец. Така 5-6 години. Тази година се връща пак и като си тръгва за Англия, където детето трябва и е записано да учи, на границата я спират у не дават то да замине. Бащата е оттеглил декларацията, без да каже, като по този начин заточава детето и майката тук, независимо, че постоянно живеят на друго място. И си мислих как е възможно това и как може човек да де оправи от такова нещо бързи. Защото да ходиш по съдилища и т. Н. Се иска време, за което ще си без работа и без пари, защото ще си устроил живота другаде. 

Попаднах на този случай. Майката не е писала от тогава, и мисля, че добре прави като не пише докато текат процедурите.

Детето ѝ е малко още, предполагам му е бил първи паспорт и при издаването още не са живеели още в Англия и не е бил посочен адрес там при подаване на заявлението за паспорт. Ако е бил посочен адрес в Англия, това много улеснява нещата, на практика съгласно закона за БДС не би трябвало да искат декларация от другия родител.

По съдебен път ще си разреши проблема, но е трошене на време, нерви и пари.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , Topfly каза:

Границата не е съд! Там нещата стоят обратно! Граничарят има право да задържа или връща от границата хора, стоки и превозни средства дори при съмнение за престъпление и има право да изисква допълнителни документи и т.н. Това е нещо подобно като при визите. Ти трябва да докажеш с различни документи, че си благонадеждна, а не те да докажат, че си престъпник на който ще откажат виза.

Стига бе Флай, спират ме на границата и ми казват, че съм извършила нещо си и ме карат да докажа, че не съм го извършила и то с документи. Все си мисля, че трябва да имат сериозно основание и някакви факти и доказателства, че съм извършила нещо.

Добре, че съм им симпатична на граничарите по света и ме пускат да вляза.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Влизал съм повече от 20-пъти в Гърция само с декларация(пълномощно),но по-интересното е ,че на него пише:"Детето може да излиза с когото си иска и когато си иска"....След това подписи от майка ми и баще ми плус от нотариус.Никога не съм имал проблем не само в Гърция,а дори с него ходих и до Австрия(с автобус) и Ирландия(самолет през Париж).И нито на едно летище не съм имал проблем,но както казах на Турската граница и то с родител имаме проблеми.^_^

Имам чувството,че всичко си е до митничарите и до полицаите,ако те спрят в дадена страна за проверка.В Гърция са ми правили показвам го преведеното на английски и нищо повече.:vinsent:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, zon каза:

Стига бе Флай, спират ме на границата и ми казват, че съм извършила нещо си и ме карат да докажа, че не съм го извършила и то с документи. Все си мисля, че трябва да имат сериозно основание и някакви факти и доказателства, че съм извършила нещо.

Добре, че съм им симпатична на граничарите по света и ме пускат да вляза.

Колкото и абсурдно да звучи е така :( Идеята на регулацията е, че мине ли някой границата, доста трудно ще го гонят и затова граничарят има доста големи правомощия, включително и в това да се усъмни, че документите които му ги даваш са фалшиви и на тази база да ти откаже правото да минеш границата. Ти естесвено имаш право на обжалване и т.н., но това не отменя моментното решение на граничаря.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дъщеря ми години наред излизаше с една декларация че може да пътува сама навсякъде ( че учеше в чужбина) . Тази декларация беше САМО на български и я ползвахме в продължение на 5-6 години.  

 

От училищата ги водеха на пътувания/екскурзии извън страната в която учеше доста често и никой никога не е искал на нея или на учителите с нея документ за съгласие от родителите.

Единственото място за което ни е трябвала беше граничния контрол на излизане от БГ

 

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Иван Попов каза:

Имам чувството,че всичко си е до митничарите и до полицаите,ако те спрят в дадена страна за проверка.В Гърция са ми правили показвам го преведеното на английски и нищо повече.:vinsent:

Това донякъде е така, веднъж на влизане в Германия, ченгето ме кара да си покажа и паспорта. Беше към 10 вечерта и не ми се занимаваше, а и си беше в мен, ако нямах сигурно щеше да пусне някой тъп лаф и пак да ме пусне

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Иван Попов каза:

Влизал съм повече от 20-пъти в Гърция само с декларация(пълномощно),но по-интересното е ,че на него пише:"Детето може да излиза с когото си иска и когато си иска"....След това подписи от майка ми и баще ми плус от нотариус.Никога не съм имал проблем не само в Гърция,а дори с него ходих и до Австрия(с автобус) и Ирландия(самолет през Париж).И нито на едно летище не съм имал проблем,но както казах на Турската граница и то с родител имаме проблеми.^_^

Имам чувството,че всичко си е до митничарите и до полицаите,ако те спрят в дадена страна за проверка.В Гърция са ми правили показвам го преведеното на английски и нищо повече.:vinsent:

Излиза, че пътуването само с единият от родителите е далеч по-подозрително, отколкото с трети лица.

 

Дъщеря ми пътуваше с едно тесте документи, буквално копия на две съдебни решения, декларации от мен и копие от наредбата за пътуване на непълнолетни български граждани извън страната, съответно с маркирани членове, относно деца, живеещи постоянно извън България, и две лични карти.

И са се почвали едни проверки и четене на съдебни решения. Дъщеря ми казваше, че при вида на съдебните решения винаги много са се впечатлявали и стягали да четат, те са дълги. Дъщеря ми първо си траеше, после се смилявала и им казвала да четат последната страница, какво е постановил съдът. Един път след дълго четене и обследване на документите, са прочели маркираният текст от Закона, сложен най-отгоре и ядосано са ѝ казали, че тя пътува само с лична карта и съдебни решения и декларации не са ѝ необходими.

 

Сетих се за един случай преди години, той не е единичен случай, беше си практика. Една майка разказваше как при пътуване за ваканция от България за Нидерландия на летището ѝ искат декларация от бащата нидерландец, че е съгласен синът му да излезе от България и да се прибере в Нидерландия, където живее. Добре, че бащата е бил съгласен синът му да се прибере в Нидерландия и е дал декларация, че иначе трябвало до го държат в България.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , Topfly каза:

Колкото и абсурдно да звучи е така :( Идеята на регулацията е, че мине ли някой границата, доста трудно ще го гонят и затова граничарят има доста големи правомощия, включително и в това да се усъмни, че документите които му ги даваш са фалшиви и на тази база да ти откаже правото да минеш границата. Ти естесвено имаш право на обжалване и т.н., но това не отменя моментното решение на граничаря.

В горният случай, ще ме държат в някаква зона и предполагам, че те самите ще се свържат с белгийското посолство да ми проверят документите или ще ми позволят телефонен разговор с посолството. Как да им доказвам иначе, че документите са ми изрядни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , zon каза:

Излиза, че пътуването само с единият от родителите е далеч по-подозрително, отколкото с трети лица.

Понякога и така излиза,то зависи и до коя страна пътуваш.^_^

 

преди 4 минути , zon каза:

Един път след дълго четене и обследване на документите, са прочели маркираният текст от Закона, сложен най-отгоре и ядосано са ѝ казали, че тя пътува само с лична карта и съдебни решения и декларации не са ѝ необходими.

Понякога съм минавал и дори и без да си показвам и личната карта.Така,че ето и на Вас са Ви казали,че може и без документи.Просто съм без думи за тези граници.А и да не забравяме,че има граници за които дори не знаеш в коя страна си.Например с влак от Берлин до Прага няма нито граници,нито нищо.:)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , zon каза:

В горният случай, ще ме държат в някаква зона и предполагам, че те самите ще се свържат с белгийското посолство да ми проверят документите или ще ми позволят телефонен разговор с посолството. Как да им доказвам иначе, че документите са ми изрядни.

Единствено в България съм чувал за конкретни случаи, когато хора са си изпускали самолета, връщали са ги от границата и т.н. поради липса на декларация. В трети държави се заяждат, но в крайна сметка те пускат, ако не си супер подозрителна. Според мен много важни в такива случаи са комуникациите с децата. Ако те потвърдят, че всико е ок, това е много силен коз да те пуснат. Граничарят има възможност в такива случаи да прецени ситуацията и да не създава излишни неудобства на пътуващите. Чувал съм за случай, когато дете пътува с майката без декларация и на бащата му се обаждат от ККП-то на летището да отиде и да потвърди устно, че детето може да пътува и са минали и без нотариално заверена писмена декларация. За съжаление или за щастие има доста голям субективизъм в процедурата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Masmiya каза:

Ботко, вече съм писала във форума, ще го напиша пак. Лично ме спря гръцката гранична полиция и искаше декларация от бащата, с която да ми позволява да пътувам сама с детето. И аз им казах, че детето не е гръцки гражданин , а немски и че не виждам защо те ми изискват документи в този случай. Обясниха ми, че това са изисквания от гръцка страна за всички деца, които пътуват с един или без родител, независимо от националността на детето, за да се предотврати трафик на деца.

След дълга дискусия и проверки ни пуснаха, но ми казаха в бъдеще винаги да нося и декларация. А аз като се прибрах вкъщи, започнах да чета и стигнах до информацията, която и Топфлай е написал и от тогава преди всяко пътуване проверявам изискванията на държавата, в която ще пътувам. 

 

Декларациите не са отживелица, съществуваща само в България.

Ами ще те спре!Детето НЕ Е гръцки гражданин ,а е немски! Тук казуса е за дете български гражданин.Не чужд,не и двойно.Аз не знам какви спогодби имат Гърция с Германия или двустранни или в рамките на Шенген. Граничния контрол в рамките на Шенген е като за ОБЩА държава.

Някой замисля ли се,какво коментираме по ТЕМАТА и какви частни случаи ми вадите ?

Ами онази баба на Toflay от унгарската граница....Ами бабата е ПРИДРУЖИТЕЛ.Тя ако не е и с фамилията на непълнолетното дете,ако е влезнала в ЕС от Чехия примерно сухоземно и граничния служител не е направил нужната отметка,а след това излиза от Унгария пак сухоземно и унгареца го МЪРЗИ да погледне "движението" на лицето,това си е проблем на ТЯХ,не на жената. Всеки паспорт може да се проследи къде влиза и къде излиза,кога и през какво КПП.Аз ли да обяснявам подробности как става ? :)

Границата не е Съд,но всяко неправомерно недопускане или фасони са предмет на съдебен спор и пропуснати ползи.

Това не е ...Мен ми е скимнало да НЕ те пусна щото така искам.

Трябва да има доказателства за нещо което Да не те допусне.

Не може само по съмнения или подозрения.Айде зарежете филми и сценарии...

Никъде при влизане в една страна на чужд гражданин не изискват нищо друго освен Международен паспорт,виза или визов купон!

Бъркате Граничен контрол с Имигрантски служби.

Едните регулират вход/изход от страната...Другите имат допълнителни разпоредби и правомощия!

Ако имаш изряден паспорт и виза,защо ще те спират ако идваш от някъде законово и няма рестрикция срещу теб във входната страна?

Разсъждавайте малко,стига само сте чели сухи неща!

Същото е и с детето само с единия родител.

Влизаш официално през КПП. Ако искаш да осъществиш трафик на дете/деца...точно през там ли ще минеш с фалшив документ за самоличност ?

Декларацията по начина в България е ГЛУПОСТ. Пълна измишльотина,която даже няма и фиксиран вид,а може и да си напишеш сам формулировката,нотариуса слага печата ,плащаш 8-12 лв и си заминаваш да пътуваш.И всичко това е ДО бг граничен контрол.

Какви преводи,какви глупости?

Някъде в сайта на МвНР има ли ,че "декларациите" трябва да са преведени и на чужд език за еди коя си страна?

Дайте ми пример ако има да мога и аз нещо да науча :) Щото за режима на напускане е отговорно нашето МвНР,не на някоя си държава.А по важното е как НАПУСКАШ,а не как влизаш в държавата!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.