Прескочи до съдържание

Израел - Информация за цени, транспорт и всякакви други въпроси


Препоръчани мнения

Да споделя и аз моя скромен опит от пътуването ни до Израел и Палестина, приключило вчера. На влизане в Израел през летище Бен Гурион никой нищо не ни попита. На излизане на същото летище ми зададоха само няколко въпроса - дали сме семейство или приятели, имаме ли остри предмети в багажа, някой непознат давал ли ни е подаръци. Бяхме аз, съпругата ми и дъщеря ми, която е на 12 г. Не слагат печати в паспортите, а дават едни картончета, които трябва да се пазят до напускането на държавата. Картончетата съдържат лични и паспортни данни и в тях е вписано, че имате право на 3 месеца престой и нямате право на работа. Пътувахме с Уиз еър. Те кацат на Терминал 3, а обратния полет за БГ е от Терминал 1. Веднага след като пристигнахме в Израел се насочихме към Йерусалим. До там се стига най-лесно и удобно с шерут (маршрутка). Маршрутките за Йерусалим чакат на изхода на терминала вдясно. Има табели със стрелки, които указват това. На спирката на маршрутките за Йерусалим ще Ви питат за къде точно пътувате. След като кажете адреса в Йерусалим или поне района ще ви кажат в коя точно маршрутка да се качите. Тя ще ви закара срещу 64 шекела на човек в близост до хотела, който сте избрали и шофьорът ще ви упъти как да стигнете до адреса. Ние избрахме апартхотел в централната част на града. Казва се City Center Jerusalem. Като цяло добър избор. Нямаше включена закуска, но в близост има доста места, където човек може да хапне. Разбира се, срещу доста пари. В Израел е ужасно скъпо. Безбожно просто. Хотела ни беше близо до трамвайна спирка Jafa Center. Старият град беше на пешеходно разстояние или 2 трамвайни спирки до Damascus Gate. Трамвайният билет е 5,90 шекела. На втория ден си направихме една чудесна екскурзия из Палестина - Qasr al Yahud (мястото, където Иисус е кръстен с река Йордан), Йерихон, манастира Св.Георги, Мъртво море и Витлеем. Манастира разгледахме отдалече от две места. Гледката е невероятна. В Мъртво море се къпахме за около час. Температурата на водата на 31.10 беше такава, каквато в Черно море няма никога да стане дори на 31.07. И всичко това благодарение на Халид Али (Khalid Ali) - таксиметров шофьор от Витлеем. Всъщност той се справи отлично не само като таксиметров шофьор, но и като екскурзовод. Изключително симпатичен, внимателен и любезен човек. Предварително се бях свързал с него чрез имейл и WhatsApp. Програмата ни с него беше от 9 до 17 ч. Халид ни чакаше във Витлеем на последната спирка на автобус 231. Това е автобуса, с който се стига от Йерусалим до Витлеем. В Йерусалим тръгва от автогарата до Damascus Gate. Напълни ли се веднага тръгва. Общо взето на всеки 10-15 минути тръгва по един автобус, който стига до Витлеем по малко от половин час. Билета е около 7 шекела. На излизане от Иразел в посока към Витлеем няма проверка. На влизане има такава, но тя е по-скоро за палестинците. Те слиза от автобуса, където ги проверяват (първо жените, а след това мъжете), а чужденците остават по местата си вътре и войниците се качват в автобуса, за да им проверят на място паспортите. За пътуването до палестинските земи е нужен паспорт. Но да се върна на Халид. С него можете да се свържете на имейл khalidalibethlehem@gmail.com или чрез WhatsApp на телефон +972 59 885 4838. Можете да разгледате и страницата му - http://www.bethlehem-taxi.com/ . Има и такава във Фейсбук - https://www.facebook.com/KhalidAliTaxi/ . Горещо го препоръчвам. Изобщо няма да съжалявате. Срещу 110 долара направи денят ни незабравим. За тези пари беше на наше разположение цели 8 часа. Говори английски и френски. След като приключихме с обиколката ни остави на спирката на автобус 231 от Витлеем за Йерусалим. На следващия ден разгледахме Йерусалим. На следващия отидохме в Тел Авив, където имахме нощувка. До Тел Авив се стига най-лесно и удобно с автобус. Тръгва от централната автогара на Йерусалим, която беше на 4 спирки с трамвай от нашата спирка. Цената на автобуса до Тел Авив е 16 шекела. Автобусите са два - 405 и 485, в зависимост от това за къде точно пътувате. Ние трябваше да стигнем до Arlozorov Railway Station в Тел Авив и затова взехме 485. Пътува се около час в комфортен автобус с wifi. От Arlozorov или по-точно от спирката срещу крайната спирка на 485 взехме автобус 10. който ни отведе до хотела ни - Gordon Inn Aparthotel, разположен на има, няма 200 метра от плажа. Прекрасен апартхотел с изключително отзивчив персонал. Разходихме се до пристанището Old Jaffa port. Прекрасно място. На 03,11 рано сутринта плаж. А телавивските плажове са невероятни. От хотела до летището стигнахме лесно. С автобус 10 до Arlozorov Railway Station, а оттам с влак с wifi срещу 13,50 шекела за 10 минути до Терминал 3. От Терминал 3 до Терминал 1 има шатъли на всеки 15 минути. Трансфера отнема още толкова. Давайте смело. Израел е прекрасна дестинация. На разположение съм за съдействие.   

  • Харесвам 33
  • Благодаря 1
  • Браво 8
Връзка към мнение

Стефан, защо не направиш отделна темичка? Много хубава информация си споделил, ще бъде от полза на всички, тръгнали натам. Хем ще разкажеш подробно за интересното пътуване.Пък, сигурно имаш и някоя снимчица?:)))

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Халид ни разхожда с Шкода Октавия мисля, т.е. стандартен 5-местен автомобил. Бихте могли да го попитате обаче дали не разполага и с по-голяма кола, защото май мернах нещо подобно в сайта му.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 23 минути , eloena каза:

С каква кола е Халил? Ние сме 5 човека, дали е възможно да намерим някой с ван или нещо подобно?

Току що разгледах снимките на страницата на Халид във Фейсбук и видях, че има и такива правени в 7-местен автомобил. Попитайте го все пак. Той отговаря бързо. Можете да се свържете с него чрез имейл, WhatsApp или Мessenger. Ако разполага с кола, която е с достатъчно места за вас, ви уверявам, че няма да съжалявате. Може би за повече хора цената ще е по-висока, но пак си заслужава и ще е по-изгодно отколкото организирана екскурзия от агенция. Имайте предвид, че той е доста търсен и трябва да го потърсите поне няколко дни предварително.  

преди 16 минути , AlexandraKo каза:

Стефан, защо не направиш отделна темичка? Много хубава информация си споделил, ще бъде от полза на всички, тръгнали натам. Хем ще разкажеш подробно за интересното пътуване.Пък, сигурно имаш и някоя снимчица?:)))

 

На разположение съм за предоставяне на всякаква информация. Питайте и ще споделя своя скромен опит.

Редактирано от Stefan
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Както вече споменах от Йерусалим до Тел Авив се стига най-лесно и удобно с автобус. Автобусите тръгват от централната автогара на Йерусалим.

По-горе грешно съм споменал автобус номер 485. Всъщност автобуса е с номер 480 и той стига до Arlozorov Terminal, което е автогара и ж.п.гара.

Номер 405 пък стига до Централната автогара на Тел Авив.

Информация за разписанието и цените на влаковете можете да намерите в сайта на израелските железници - https://www.rail.co.il/en . Влаковете имат wifi.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 04/11/2017 в 19:03, Stefan каза:

 Срещу 110 долара направи денят ни незабравим. За тези пари беше на наше разположение цели 8 часа. 

Вие пазарихте ли се за тази цена? На нас ни иска по 40 долара. Не знам дали е прието да се пазариш там, може да го обидя и в двата случая :)?

Връзка към мнение
5 hours ago, eloena said:

Вие пазарихте ли се за тази цена? На нас ни иска по 40 долара. Не знам дали е прието да се пазариш там, може да го обидя и в двата случая :)?

Аз също писах на този човек. Надявам се Стефан няма да ми се сърди, но споменах, че той ме е насочил. Човекът много се зарадва и за 4 души ни даде цена $100. Даже каза да му изпратя специални поздрави на него и на цялото семейство :) Та това и правя :) Човекът беше много впечатлен от тях :)

Редактирано от t_petkov
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря ти! Ще пробвам да се пазаря за спорта. Даже той ми писа повторно. Мен тази цена си ме устройва, ама за спорта....щото ти сега ме амбицира :) 4 души 100, 5 - 200?!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 minute ago, eloena said:

Благодаря ти! Ще пробвам да се пазаря за спорта. Даже той ми писа повторно. Мен тази цена си ме устройва, ама за спорта....щото ти сега ме амбицира :) 4 души 100, 5 - 200?!

Няма проблем. Аз даже нямах идея да казвам кой точно ме е насочил, но той ме попита за име и според мен именно това отвори вратата на щедростта и гостоприемството :) Пак казвам, дано Стефан не ми се сърди, че съм го споменал, но човекът беше останал с много добри впечатления от него :)

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 21 часа, вани каза:

Здравеите, билетите за трамва от къде се вземат и къде точно се къпахта в мъртво море.

На всяка спирка има автомати за билети. Автоматите имат меню на английски език. Работят с банкноти, монети и банкови карти. Цената на билета е 5,90 шекела. Валидира се при качване в трамвая. В Мъртво море се къпахме на Neve midbar beach, който е до Kalia beach. Има съблекални с душове. Хавлии си носихме от хотела.

Редактирано от Stefan
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, eloena каза:

Благодаря ти! Ще пробвам да се пазаря за спорта. Даже той ми писа повторно. Мен тази цена си ме устройва, ама за спорта....щото ти сега ме амбицира :) 4 души 100, 5 - 200?!

Пробвай, ако искаш, но и аз мисля, че цената е разумна, като се има предвид, че 5 души предполагат по-голям автомобил.

Редактирано от Stefan
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 часа, t_petkov каза:

Няма проблем. Аз даже нямах идея да казвам кой точно ме е насочил, но той ме попита за име и според мен именно това отвори вратата на щедростта и гостоприемството :) Пак казвам, дано Стефан не ми се сърди, че съм го споменал, но човекът беше останал с много добри впечатления от него :)

 

Разбира се, че не се сърдя. Радвам се, че сте се свързали с Халид и ви уверявам, че ще останете доволни от него. Освен това той ще организира програмата ви така, че да избегнете тълпите от туристи по местата, които ще посетите.

Връзка към мнение
преди 15 часа, t_petkov каза:

Аз също писах на този човек. Надявам се Стефан няма да ми се сърди, но споменах, че той ме е насочил. Човекът много се зарадва и за 4 души ни даде цена $100. Даже каза да му изпратя специални поздрави на него и на цялото семейство :) Та това и правя :) Човекът беше много впечатлен от тях :)

Благодаря за поздравите. Да уточня, че при нас цената беше $ 110 с посещение на две места в близост до манастира Св. Георги, откъдето той можеше да се разгледа панорамно. За отиване до самия манастир не ни стигна времето. Все пак за един ден искахме да посетим доста места.

Вие кога ще ходите?

Редактирано от Stefan
Връзка към мнение
5 hours ago, Stefan said:

Благодаря за поздравите. Да уточня, че при нас цената беше $ 110 с посещение на две места в близост до манастира Св. Георги, откъдето той можеше да се разгледа панорамно. За отиване до самия манастир не ни стигна времето. Все пак за един ден искахме да посетим доста места.

Вие кога ще ходите?

Засега го мислим към средата на Януари. Поне за тогава съм му споменал. Надявам се да няма много хора. Аз се чудя дали и 2-та манастира да включи, че да не стане много претрупано. Този свети Георги ми изглежда много впечатляващ. Другият според теб заслужава ли си? Другото, което сме спазарили е Витлеем, Йерихон и мъртво море.

Връзка към мнение
Преди 1 час, t_petkov каза:

Засега го мислим към средата на Януари. Поне за тогава съм му споменал. Надявам се да няма много хора. Аз се чудя дали и 2-та манастира да включи, че да не стане много претрупано. Този свети Георги ми изглежда много впечатляващ. Другият според теб заслужава ли си? Другото, което сме спазарили е Витлеем, Йерихон и мъртво море.

Манастирът Св. Георги в действителност е впечатляващ. Първоначално Халид ни заведе до място, на което нямаше туристи и от което можахме да разгледаме манастира отстрани. Явно местните си знаят тези местенца. След това ни отведе до паркинга, където спират автобусите с туристи и от което по една пътека се стига до площадката за разглеждане. Тогава осъзнах какво предимство е да си в малка група вместо на организирана екскурзия. Нали се сещате - множество автобуси, коли, стотици хора, камили, магарета, сергии и мнооого шум. Както вече казах до самия манастир не отидохме, защото времето не ни позволяваше.

Като казваш другия манастир може би имаш предвид Манастира на изкушението, който е над Йерихон. Поради ограниченото време, с което разполагахме, него също разгледахме отдалече от Temptation Tourist Center, който се намира в подножието на хълма и от който се разкрива прекрасна гледка към манастира, руините на древния град и съвременен Йерихон. Там обядвахме на блок маса срещу $ 18 на човек. До самия манастир се стига с лифт, но тъй като това щеше да ни отнеме доста време избрахме да го разгледаме от разстояние и да хапнем набързо. В Temptation Tourist Center се предлагат сувенири, козметика от Мъртво море и много хубави фурми. Козметиката е доста скъпа. Купих си разкошни фурми по $ 5 за килограм.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Кръстчета си купихме от едно магазинче във Витлеем по уличката на Milk Grotto Church. Естествено Халид ни го показа. Там бяха евтини и интересни. На следващия ден ги осветихме на Божи гроб. В Йерусалим са по-скъпи.

Снопче от 33 свещи си купихме на влизане в Стария град на Йерусалим от Jaffa Gate. Там бяха по-евтини, отколкото в близост до църквата "Възкресение Христово". Свещите запалихме в църквата от свещник до Благодатния огън, след което ги загасихме и си ги взехме за спомен, за да си ги палим за здраве.     

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А минавахте ли през Mar Saba? Входни такси на манастирите има ли? Колко ориентировъчно време ти е нужно за разглежане на Витлеем? На мъртво море има ли някъде, където можеш после да се изкъпеш с прясна вода, защото едва ли ще е много комфортно да се разкарваш със солта по кожата си :)

Връзка към мнение

В двата манастира, за които писах по-горе, не сме влизали, поради което не знам дали се плащат входни такси.

На плажа на Мъртво море има душове и там човек може да се изкъпе от солената вода. Има и съблекални.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз заминавам за Израел на 30 ноември, също с wizzair. Може ли някой да ми каже с какъв транспорт се стига от Бен Гурион до Яфо- арабската част на Тел Авив?

Връзка към мнение
преди 3 часа, muchachote каза:

Аз заминавам за Израел на 30 ноември, също с wizzair. Може ли някой да ми каже с какъв транспорт се стига от Бен Гурион до Яфо- арабската част на Тел Авив?

Моят хостел беше в Яфо и слезнах на първата спирка на влака от летището Ha Hagana и оттам вървях около 1,5 км пеш.

Връзка към мнение
преди 7 часа, dimitrov6 каза:

Моят хостел беше в Яфо и слезнах на първата спирка на влака от летището Ha Hagana и оттам вървях около 1,5 км пеш.

Тоест ориентирал те е смартфона ли?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.