Прескочи до съдържание

Израел - Информация за цени, транспорт и всякакви други въпроси


Препоръчани мнения

На 10.11.2017 г. в 22:49, muchachote каза:

Аз заминавам за Израел на 30 ноември, също с wizzair. Може ли някой да ми каже с какъв транспорт се стига от Бен Гурион до Яфо- арабската част на Тел Авив?

Зависи къде точно в Яфо. Аз лично бих взел влак от летището до HaHagana Railway Station и оттам бих продължил с автобус 46 за 8 спирки. Този вариант ми се струва най-удачен, защото няма смяна на автобуси, а и автобусната спирка е на гарата, т.е. не се налага да се върви до нея. Разбира се има и други варианти, но те са с прекачвания и вървене.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, dimitrov6 каза:

Някой връщал ли си е ДДС на летището от хотели ,не само е Израел?

Доколкото знам ДДС за нощувка в хотел в Израел се начислява само на израелски граждани. Така съм чел в описанието на хотелите, които съм разглеждал в booking.com, а и на сайтовете на самите хотели. И в двата хотела, в които отседнахме, ни издадоха фактури, в които бе вписанo, че ДДС е 0 %. При това положение не виждам възможност за възстановяване на ДДС за хотелски услуги. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, искам да попитам:

1. Чака ли се доста за чекирания багаж на летището в Тел Авив

2. Какво е отношението на проверяващите на летището в Т.А. ако установят, че в разрешените от WIZZ  1 л обем течности в ръчния багаж има алкохол

3. Кръстчетата, които се продават не са ли малки и ако знаете някаква ориентировъчна цена за тях.

4. От гугъла виждам, че автобусите до мъртво море не влизат в курортите, а спирките са на шосето и трябва допълнителен превоз. Има ли някой курорт, където автобуса спира непосредствено до морето.

Връзка към мнение
На 15.11.2017 г. в 20:49, вани каза:

Здравейте, искам да попитам:

1. Чака ли се доста за чекирания багаж на летището в Тел Авив

2. Какво е отношението на проверяващите на летището в Т.А. ако установят, че в разрешените от WIZZ  1 л обем течности в ръчния багаж има алкохол

3. Кръстчетата, които се продават не са ли малки и ако знаете някаква ориентировъчна цена за тях.

4. От гугъла виждам, че автобусите до мъртво море не влизат в курортите, а спирките са на шосето и трябва допълнителен превоз. Има ли някой курорт, където автобуса спира непосредствено до морето.

На въпроси 1, 2 и 4 не мога да отговоря, тъй като не сме имали чекиран багаж, не сме носили алкохол и до Мъртво море не сме ходили с автобус, а с такси. Що се отнася до кръстчетата - тези, които си купихме бяха малки, около 3-4 сантиметра и ги взехме за по 1 долар. В магазинчето обаче имаше и големи кръстове, но не обърнах внимание на цените.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Stefan, благодаря много за подробната информация. Към момента все още нямам конкретни планове за Израел, но по принцип тази дестинация ме интересува и смятам, че споделеното от теб ще бъде много полезно не само за мен, но и за още доста магеланци. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 15.11.2017 г. в 20:49, вани каза:

Здравейте, искам да попитам:

 

3. Кръстчетата, които се продават не са ли малки и ако знаете някаква ориентировъчна цена за тях.

 

Аз мога да дам съвет по т.3.

Ние си носехме кръстчета  и Богородички оттук - и сребърни,и златни, които си осветихме на Божи гроб.

Така направи и ти - при всички случаи оттук за същите пари ще си купиш сребърно, вместо тенекЕ там. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
7 minutes ago, AlexandraKo said:

Аз мога да дам съвет по т.3.

Ние си носехме кръстчета  и Богородички оттук - и сребърни,и златни, които си осветихме на Божи гроб.

Така направи и ти - при всички случаи оттук за същите пари ще си купиш сребърно, вместо тенекЕ там. 

Можеш ли да обясниш как точно става въпросното освещаване? Смисъл отиваш при някой свещеник и плащаш някаква такса или? Само на Божи гроб ли се освещават или и в другите църкви? :)

Връзка към мнение
преди 1 час, t_petkov каза:

Можеш ли да обясниш как точно става въпросното освещаване? Смисъл отиваш при някой свещеник и плащаш някаква такса или? Само на Божи гроб ли се освещават или и в другите църкви? :)

Аз моите ги осветих на плочата на входа на църквата Възкресение Христово "където е бил свален от кръста",понеже видях че всички ги слагат там,и бонус още един път в параклиса където е божия гроб,дискретно сложих раницата си там.Признавам си не бях подготвен,пък и не съм кръстен и т.н.

Кръстчета и иконки носех от тук,които ми бяха дали близки и приятели,и от там купувах,май от Францисканския манастир,на хълма Сион,не бяха скъпи.

Редактирано от traveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Травелър е обяснил.

Точно на входа е "Плочата на помазанието"и освещаването става върху нея.Трябва да се остави върху нея предметът за освещаване или

лекичко да се потрие в плочата.Ако човек има възможност и за кратка молитва -още по-добре.

Легендата казва,че тези,които отиват много рано сутринта,заварвали цялата плоча покрита с мирО.Натопено парцалче или тампонче в това мирО имало чудотворно действие.Колко е така, не мога да кажа.Но едно такова тампонче го дадохме на една много болна жена,дето някой и беше казал,че ще и помогне и тя твърдеше,че наистина е станала по-добре.Според мен,вярата и силата на внушението са важни,ама,когато няма изход,човек вярва на всичко.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Разбрах, че цените на кръстчетата в Йерусалим не си заслужават парите, особено, че най-вероятно ще са тенекета. Въпреки това, някой забелязал ли е например сребърни или златни такива какви шекели вървят? Да знам ако някой от тук ми поръча или аз реша нещо да купувам :)

Връзка към мнение
Преди 1 час, t_petkov каза:

Разбрах, че цените на кръстчетата в Йерусалим не си заслужават парите, особено, че най-вероятно ще са тенекета. Въпреки това, някой забелязал ли е например сребърни или златни такива какви шекели вървят? Да знам ако някой от тук ми поръча или аз реша нещо да купувам :)

 Ами,скъпи бяха,Говоря за сребърни и златни.Доста по-скъпи ,отколкото у нас. Там не се продават като при нас и в Турция на грам, ами - “това, струва толкова “- а може да няма грам и с парите у нас да купиш 3 грама.

А и като гледам евреите как купуват у нас злато на едро, явно и сега разликата е голяма.

Вземи си оттук, вземи си повече неща.Това е чудесен подарък за всякакъв повод.Да подариш кръстче, Богородица или Разпятие, осветено на Божи гроб е сигурно,че ще зарадваш човека.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравейте,

1. При положение, че по разписание полета от София каца в 9.25 ще мога ли да хвана автобус в 10.00 без чекиран багаж и ако е чекиран имам ли някакъв шанс. Има ли ръкав летището.

2. Знае ли някой актуалния пропусквателен режим за Храмовия хълм.

3. Билетите за градските автобуси в Тел Авив от шофьора ли се купуват.

Връзка към мнение
1 minute ago, вани said:

Здравейте,

1. При положение, че по разписание полета от София каца в 9.25 ще мога ли да хвана автобус в 10.00 без чекиран багаж и ако е чекиран имам ли някакъв шанс. Има ли ръкав летището.

2. Знае ли някой актуалния пропусквателен режим за Храмовия хълм.

3. Билетите за градските автобуси в Тел Авив от шофьора ли се купуват.

Според мен не е добра идея да си даваш само 35 минути. Има легенди за проверки на влизане и излизане вариращи от 5 минути, до 3 часа. Обикновено се срещат по-ектремни случаи на излизане от страната, но никога не се знае :) За другите въпроси, някои по-опитен може да се включи :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първо желая да изразя специални благодарности за  Stefan,  защото е организирал и направил темата страхотно полезна.

Ще се възползвам за да попитам дали, някой има опит с екскурзия в пустинята с преспиване в шатра или нещо подобно.

Благодаря предваритлно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 21.11.2017 г. в 11:46, вани каза:

Здравейте,

1. При положение, че по разписание полета от София каца в 9.25 ще мога ли да хвана автобус в 10.00 без чекиран багаж и ако е чекиран имам ли някакъв шанс. Има ли ръкав летището.

2. Знае ли някой актуалния пропусквателен режим за Храмовия хълм.

3. Билетите за градските автобуси в Тел Авив от шофьора ли се купуват.

Малко информация и от мене.Ето отговорите на въпросите ти!

1. Може и да ти стигнат 35 минути,но според мене е почти невъзможно да хванеш какъвто и да е транспорт за толкова кратко време.Бързането и припряността могат да се сторят подозрителни на служителите на летището/израелците не са от хората които обичат да бързат/ и това да ти създаде проблеми.Поведението ти трябва да е абсолютно нормално.След като напуснеш летището си бързай,но пак с едно наум,че може да бъдеш спрян/а за проверка по-всяко време.

2. Да знам ето и информацията като те моля да обърнеш внимание на уточненията под часовете за посещение.Това,че си отишъл/а на време не означава,че ще влезеш.И аз ти препоръчвам ранно отиване с цел избягване на опашките от туристи които обикновено се образуват на  входа за пълна проверка на багажа и посетителите.

 

Visiting the Temple Mount

Visitors enter the complex through the Mughrabi Gate near the Western Wall. Many people will see the entrance as they walk through the Western Wall plaza on a tour of the Old City.

While admission is free, the site is only open during very specific times. Because of this, the line can be very long to enter. It’s best to arrive early to access this unforgettable site.

Visiting Hours for Monday through Thursday:

Winter: 7:30 am – 10:30 am and 12:30pm – 1:30 pm

Summer: 8:30am – 11:30am and 1:30pm – 2:30pm

The Temple Mount is closed to visitors on Friday and Saturday. Sometimes the entrance to the site is closed without notice, even when it’s scheduled to be open.

In order to enter, both men and women need to be dressed modestly. No weapons are allowed and visitors may not bring in any sacred Jewish objects, such as a prayer book or a talit. Visitors may be asked to show their passports.

While the complex is open to all people, non-Muslim visitors will NOT be allowed entry into the building of the Dome of the Rock.

 

 

3.Билети си купувахме от машините на спирките,но мисля,че и в автобусите продават.Не на всяка спирка видях автомат за билети и това ме навежда на мисълта,че и шофьорите ще продават.Не съм обаче абсолютно сигурен и затова не взимай моето мнение за меродавно.

 

Дано да съм бил полезен!

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Бяхме в Израел в средата на месец ноември. На Храмовия хълм отидохме към 9.30 часа, за да видим има ли шанс да влезем. Не знам дали беше случайно или в този период на годината е така, но на входа нямаше никой. Влязохме спокойно, след рутинните проверки. В самия комплекс също нямаше много хора и имахме възможност спокойно да се разходим и разгледаме.

За Иерусалим не мога да кажа, защото не сме ползвали градски транспорт, но в Тел Авив в автобусите шофьорите продават билети. Ползвохме автобуси и навсякъде си купувахме билети от шофьора.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Нещата се смрачиха. Този с Рус Перчем ще ми провали цялото пътуване.

Редактирано от chandni
Моля без квалификации.
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Щастливеца каза:

Нещата се смрачиха. Този с Рус Перчем ще ми провали цялото пътуване.

И аз тъй :(

Редактирано от christuff
  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Роми каза:

И на нас ще ни развали новата година.

И ние точно за нова година,но смятахме да се прехвърлим в Йордания. Използваме само полетите до Тел Авив. Чудя се дали няма да се успокои обстановката.За сега не съм канселирал нищо. 

Връзка към мнение
преди 12 часа, christuff каза:

И ние точно за нова година,но смятахме да се прехвърлим в Йордания. Използваме само полетите до Тел Авив. Чудя се дали няма да се успокои обстановката.За сега не съм канселирал нищо. 

И ние не сме канселирали. Ако остане на това положение, ще е добре, да не се влоши още само. По принцип ние щяхме да наблегнем на спа туризма - Мъртво море + Тел Авив. Но разбира се щяхме да отидем и до Витлеем, Йерехон и Ерусалим. Не знам как ще е обстаномката в Йордания, но може би само Аман трябва да избягвате.

Редактирано от Роми
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Роми каза:

И ние не сме канселирали. Ако остане на това положение, ще е добре, да не се влоши още само. По принцип ние щяхме да наблегнем на спа туризма - Мъртво море + Тел Авив. Но разбира се щяхме да отидем и до Витлеем, Йерехон и Ерусалим. Не знам как ще е обстаномката в Йордания, но може би само Аман трябва да избягвате.

Пиша от Амман (от 5 месеца съм тук) обстановката тук ми изглежда спокойна.пътищата около американското посолство са затворени.Има доста полиция по улиците.В старата част на Амман т.н.Downtown се препоръчва да се избягва поради струпване на протестиращи хора..Ако пътувате от Амман към мъртво море има доста патрули проверяващи документи.Като цяло не осещам напрежение .вчера с дъщеря ми ходихме по улиците не се почуствах застрашена нито напрегната .Ходихме на коледни базари и коледни мероприятия повечко охрана от нормално ,но спокойно.

 

Редактирано от Nevena
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Бях в Израел от 30 ноември до 4 декември. Посетих Яфо, Тел Авив, Йерусалим, Назарет, Кафарнаум, Табгха, и Галилейското езеро. Никъде не усетих напрежение и несигурност. На връщане, от Яфо до централната гара на Тел Авив Ха- Хагана ходих пеша, около 40 миин.  Яфо е почти арабски  и не усетих противопоставяне между араби и евреи. Тел Авив не е много голям град и може да се изминават разстоянията и пеша. Иначе, е много, много скъпа страна!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 11/21/2017 в 11:48, t_petkov каза:

Според мен не е добра идея да си даваш само 35 минути. Има легенди за проверки на влизане и излизане вариращи от 5 минути, до 3 часа. Обикновено се срещат по-ектремни случаи на излизане от страната, но никога не се знае :) За другите въпроси, някои по-опитен може да се включи :)

Не са легенди изглежда. Моя позната преди месец се върна от там - 1 час и 30 мин буквално! са я разпитвали на летището в някаква стая, всичкия й багаж изваден и преровен, дори я накарали да се съблече. Тя ме посъветва 3 часа по - рано да отида на летището като стане време да излитам обратно към София. Аз смятам да ходя началото на Март, за първи път ще ми е там. Сподели като се върнеш как е било при теб преминаването през това летище, че ми е интересно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.