Прескочи до съдържание

Израел - Информация за цени, транспорт и всякакви други въпроси


Препоръчани мнения

Днес получих мейл, че  гида който много хора сме ползвали за Витлеем, Халид, е починал преди няколко дни.

 

Мейла е от брат му Насър, който потвърждава, че той ще поеме функциите на Халид като гид като мейлите и телефона остават същите. 

  • Шок 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте на всички пътешественици!

Имам питане относно пътуване до Израел, което ми предстои, (без организирана екскурзия).

Резервирах хотел във Витлеем, там са по сносни цените. 

Престоя ни там ще бъде от понеделник до петък. Моля да ми отговорите на няколко въпроса, ако желаете разбира се 🙂

 

1. Има ли автобус, който да отива във Витлеем от Бен Гурион ? - Ако да, моля кажете ми кой номер и от къде да го хвана, терминал? Билет от шофьора ли?

2. От Витлеем до Йерусалим има ли автобуси или трябва такси, 10 км са?

3. Каква сума ще ни трябва на ден за храна? (имаме само закуска в хотела) Вярно ли е, че в магазините и заведенията във Витлеем е по евтино?

4. За кои посещения ще трябва да се плаща входна такса или закупуване на билет?

5. Връшането ни е в петък, към  3 часа следобяд трябва да сме на летището, транспорта до колко часа е?

6. За престоя ни от 4 дни и с ползване на обществен транспорт, колко места можем да посетим и ако може да ми кажете кои 🙂

 

Благодаря на всички, които ще се отзоват 🙂 !

Бъдете здрави!

 

 

 

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , bahlivia2 каза:

Здравейте на всички пътешественици!

Имам питане относно пътуване до Израел, което ми предстои, (без организирана екскурзия).

Резервирах хотел във Витлеем, там са по сносни цените. 

Престоя ни там ще бъде от понеделник до петък. Моля да ми отговорите на няколко въпроса, ако желаете разбира се 🙂

 

1. Има ли автобус, който да отива във Витлеем от Бен Гурион ? - Ако да, моля кажете ми кой номер и от къде да го хвана, терминал? Билет от шофьора ли?

2. От Витлеем до Йерусалим има ли автобуси или трябва такси, 10 км са?

3. Каква сума ще ни трябва на ден за храна? (имаме само закуска в хотела) Вярно ли е, че в магазините и заведенията във Витлеем е по евтино?

4. За кои посещения ще трябва да се плаща входна такса или закупуване на билет?

5. Връшането ни е в петък, към  3 часа следобяд трябва да сме на летището, транспорта до колко часа е?

6. За престоя ни от 4 дни и с ползване на обществен транспорт, колко места можем да посетим и ако може да ми кажете кои 🙂

 

Благодаря на всички, които ще се отзоват 🙂 !

Бъдете здрави!

 

 

 

 

1. Има ли автобус, който да отива във Витлеем от Бен Гурион - Ако да, моля кажете ми кой номер и от къде да го хвана, терминал? Билет от шофьора ли? - Няма директен автобус от Бен Гурион до Витлеем, което е в Палестина. Има от Йерусалим, от арабската гара срещу Damascus Gate, всеки ден. Ще ви остави на контролния пункт и от там сте пеша или с такси до хотела си. Пазете си визите за Израел, тъй като са малки лисчета и може да се загубят, а ще ви проверяват всеки път на излизане от Витлеем към Израел като минавате пункта (от Йерусалим на влизане във Витлеем мен не са ме проверявали, само на излизане ), пред него като минете проверката е спирката на 231 автобуса за обратно към Йерусалим. Има и бус 234, ама не знам дали там спира или на друг чекпойнт. Мисля ,че 8 сутринта до 8 вечерта е разписанието им , но не съм сигурен, обаче не са 24/7 със сигурност. 

 

2. От Витлеем до Йерусалим има ли автобуси или трябва такси, 10 км са? - Виж горното 

 

3. Каква сума ще ни трябва на ден за храна? (имаме само закуска в хотела) Вярно ли е, че в магазините и заведенията във Витлеем е по евтино? - Да, във Витлеем изобщо не е скъпо. Но вие през деня ще сте в Йерусалим ? По скоро там ще ядете, а там си е скъпичко. Каква сума - от вас си зависи, колко хора сте, какво ядете и тн. 

 

4. За кои посещения ще трябва да се плаща входна такса или закупуване на билет? - За църквата Pater Noster май само това имаше вход, 10 шекела ако не се лъжа, вижте в нета. Повечето неща са безплатни, сега ако ходите в музеи и тн , имат някакви такси.

 

5. Връшането ни е в петък, към  3 часа следобяд трябва да сме на летището, транспорта до колко часа е? - Шабат е на залез, не знам сега ли ще ходите този месец, но като тръгнете към обяд за летището няма да е тъмно и ще си има транспорт. Има много комфортен бус от Йерусалим до Бен Гурион директно, номер 485 - https://www.touristisrael.com/bus-ben-gurion-airport-jerusalem/20176/

 

6. За престоя ни от 4 дни и с ползване на обществен транспорт, колко места можем да посетим и ако може да ми кажете кои - за 4 дни - Витлеем и Йерусалим ще е достатъчно за да видите всичко 

 

 

Моя съвет е, ако резервацията позволява, да канселирате хотела във Витлеем и да си вземете в Йерусалим. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , infectedmushroom каза:

1. Има ли автобус, който да отива във Витлеем от Бен Гурион - Ако да, моля кажете ми кой номер и от къде да го хвана, терминал? Билет от шофьора ли? - Няма директен автобус от Бен Гурион до Витлеем, което е в Палестина. Има от Йерусалим, от арабската гара срещу Damascus Gate, всеки ден. Ще ви остави на контролния пункт и от там сте пеша или с такси до хотела си. Пазете си визите за Израел, тъй като са малки лисчета и може да се загубят, а ще ви проверяват всеки път на излизане от Витлеем към Израел като минавате пункта (от Йерусалим на влизане във Витлеем мен не са ме проверявали, само на излизане ), пред него като минете проверката е спирката на 231 автобуса за обратно към Йерусалим. Има и бус 234, ама не знам дали там спира или на друг чекпойнт. Мисля ,че 8 сутринта до 8 вечерта е разписанието им , но не съм сигурен, обаче не са 24/7 със сигурност. 

 

2. От Витлеем до Йерусалим има ли автобуси или трябва такси, 10 км са? - Виж горното 

 

3. Каква сума ще ни трябва на ден за храна? (имаме само закуска в хотела) Вярно ли е, че в магазините и заведенията във Витлеем е по евтино? - Да, във Витлеем изобщо не е скъпо. Но вие през деня ще сте в Йерусалим ? По скоро там ще ядете, а там си е скъпичко. Каква сума - от вас си зависи, колко хора сте, какво ядете и тн. 

 

4. За кои посещения ще трябва да се плаща входна такса или закупуване на билет? - За църквата Pater Noster май само това имаше вход, 10 шекела ако не се лъжа, вижте в нета. Повечето неща са безплатни, сега ако ходите в музеи и тн , имат някакви такси.

 

5. Връшането ни е в петък, към  3 часа следобяд трябва да сме на летището, транспорта до колко часа е? - Шабат е на залез, не знам сега ли ще ходите този месец, но като тръгнете към обяд за летището няма да е тъмно и ще си има транспорт. Има много комфортен бус от Йерусалим до Бен Гурион директно, номер 485 - https://www.touristisrael.com/bus-ben-gurion-airport-jerusalem/20176/

 

6. За престоя ни от 4 дни и с ползване на обществен транспорт, колко места можем да посетим и ако може да ми кажете кои - за 4 дни - Витлеем и Йерусалим ще е достатъчно за да видите всичко 

 

 

Моя съвет е, ако резервацията позволява, да канселирате хотела във Витлеем и да си вземете в Йерусалим. 

Много Ви благодаря за подробностите, ще си изпринтирам написаното, да ми е в чантата 🙂

Визи за Израел? - Това не го бях видяла, като четях информация! " Съгласно сега съществуващото Споразумение между България и Израел туристическите пътувания до двете страни се осъществяват в условията на безвизов режим." - 

Това пише в сайта на посолството на Израел.

Относно съвета Ви, защо да нощуваме по добре в Йерусалим?

И още нещо да попитам? Трябва ли да имаме техните шекели или може и с долари? Някъде беше писано, че можело и така да се плаща?

И билети за автобуса от шофьора купуваме, нали?

Връзка към коментар

За еврейте, Витлеем е нещо като вражески лагер. Ограден е със стена и се минава само през пропускателен пункт. Не може да се пазарува в долари, освен ако някой търговец не е съгласен да си ги обмени после. Искат шекели. Във Витлеем беше малко мизерно и мръсно, с изключение на центъра.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , neuromancer каза:

помислете наистина ли искате да минавате КПП всеки ден, то си има причини да е по-евтино

😞 Това честно казано, изобщо не ми дойде наум 😞 . Една позната ми каза за този хотел във Витлеем, останали много доволни, но за КПП не каза и аз уж знам, че е палестинска автономия, помислих, че няма нищо...... Ами там ще сме, не мога да канселирам, платихме вече. Дано нямаме проблеми и всичко да е както трябва!

Благодаря Ви!

Връзка към коментар
Преди 1 час, bahlivia2 каза:

Много Ви благодаря за подробностите, ще си изпринтирам написаното, да ми е в чантата 🙂

Визи за Израел? - Това не го бях видяла, като четях информация! " Съгласно сега съществуващото Споразумение между България и Израел туристическите пътувания до двете страни се осъществяват в условията на безвизов режим." - 

Това пише в сайта на посолството на Израел.

Относно съвета Ви, защо да нощуваме по добре в Йерусалим?

И още нещо да попитам? Трябва ли да имаме техните шекели или може и с долари? Някъде беше писано, че можело и така да се плаща?

И билети за автобуса от шофьора купуваме, нали?

Визи за Израел? - Това не го бях видяла, като четях информация! " Съгласно сега съществуващото Споразумение между България и Израел туристическите пътувания до двете страни се осъществяват в условията на безвизов режим." -  Да, аз може би се изказвам грешно, не е виза тип истинска виза, ами една хартия малка , синя която се изкарва на летището тъй като те вече не слагат печати в паспорта от години и тази хартия заменя това, това исках да кажа , а не че е класическа виза . Но го искат, а вие ще минавате КПП всеки ден от Палестина и ще ви го проверяват за да ви пуснат в Израел. Понякога може да станат много големи опашки на тези пунктове. На влизане на мен ми беше бързо , ама на излизане един тон хора от Палестина отиваха в Израел, те имат разрешително и могат да работят там, ама са един куп проверки на документи и си отвисях сигурно час и нещо . Да си знаете. 

 

Относно съвета Ви, защо да нощуваме по добре в Йерусалим? - Защото ще ви е по лесно, по комфортно, а и отивате за първи път като гледам . Витлеем може да го направите за 1 ден от Йерусалим и да се върнете , не е нужно да ви е базата в Палестина. И да знаете че такситата около КПП-то може и да ви излъжат , предвариетлно се разберете за цената преди да се качите. Пак си помислете да смените хотела от Витлеем в Йерусалим 

 

И още нещо да попитам? Трябва ли да имаме техните шекели или може и с долари? Някъде беше писано, че можело и така да се плаща? - Не знам за долари , аз съм плащал със шекели и кредитна карта. 

 

И билети за автобуса от шофьора купуваме, нали? - Да 

 
Връзка към коментар

Да се включа и аз, въпреки че явно вече сте го решили. 

Ще ви е крайно неудобно да стоите няколко дни в Палестина и всеки ден да пътувате до Израел. Каквото спестите от нощувките ще похарчите за таксита в Палестина. Витлеем е доста хълмист и се чудя как би могло няколко дни да обикаляте пеша. Аз не бих си го причинила. 

Допълнително мисля, че ще настроите срещу себе си проверяващия ви на летището на влизане и излизане, ако стане въпрос къде ще спите. Ще има хиляди въпроси защо и как.

Там обикновено отсядат организираните групи, защото е по евтино, но пък те разполагат с организиран превоз. 

За храна в Йерусалим сме плащали по 10 лв за фалафел на крак. Не е евтино, ако идеш в ресторант, но на крак има какво да се яде. 

Ние с автобус 231 стигнахме доста след КПП, но все така далече /40 мин пеша/ от забележителностите. 

Почти всички религиозни забележителности са безплатни, но са пълни с тълпи и опашките са безкрайни. Добре е да се ходи сутрин рано или вечер късно, но при вас, дали това е приложимо не знам. 

Можете да наемете тур за да ви развеждат из Палестинските територии - Мъртво море и разни манастири. 

За Йерусалим - 1,5-2 дни са предостатъчни.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Rossi to каза:

А необходима ли е здравна застраховка за Израел, че някъде попаднах на такава информация?

Или това е било по времето на Ковид?

 

И сега е изискване , но на нас преди две седмици никой не ни я гледа.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте, имаме резервирани билети с Уиз-еър от 2 до 5 февруари.  Проблемът е, че полетът за връщане е в 9 сутринта. Гледайки графика на автобусите и влака до Бен Гурион можем да хванем автобус или влак около полунощ и да сме там прекалено рано, или да хванем автобус или влак чак към 5-6 часа сутринта и ще сме прекалено късно на Бен Гурион - след 7 (според изискването от 3 часа преди полета). Отделно виждам от видео в ютуб, че Терминал 1 е затворен от 20ч и отваря чак към 7 сутринта, отново прекалено късно според 3 часовото изискване. Дори и да тръгнем към Бен Гурион още в събота вечерта, пак няма да успеем преди 20ч, тъй като все още ще е шабат, а не искам да ползваме маршрутки, защото има много лоши отзиви за тях, а и цената е прекалено скъпа. Има ли някакъв вариант за придвижване от Йерусалим към Бен Гурион за такъв ранен полет? 

image.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , Israel Lover каза:

Здравейте, имаме резервирани билети с Уиз-еър от 2 до 5 февруари.  Проблемът е, че полетът за връщане е в 9 сутринта. Гледайки графика на автобусите и влака до Бен Гурион можем да хванем автобус или влак около полунощ и да сме там прекалено рано, или да хванем автобус или влак чак към 5-6 часа сутринта и ще сме прекалено късно на Бен Гурион - след 7 (според изискването от 3 часа преди полета). Отделно виждам от видео в ютуб, че Терминал 1 е затворен от 20ч и отваря чак към 7 сутринта, отново прекалено късно според 3 часовото изискване. Дори и да тръгнем към Бен Гурион още в събота вечерта, пак няма да успеем преди 20ч, тъй като все още ще е шабат, а не искам да ползваме маршрутки, защото има много лоши отзиви за тях, а и цената е прекалено скъпа. Има ли някакъв вариант за придвижване от Йерусалим към Бен Гурион за такъв ранен полет? 

/cdn-cgi/mirage/a7aea3d4f4cba32b52ccee576c7b2a9167cb686602ad358d97caeb8afc1550be/1280/https://magelanci.com/uploads/monthly_2023_01/image.png.f7eda90ac10fc2c2150b53a589190df0.png

Отивате на Терминал 3 вечерта, който е денонощно отворен и сутринта с безплатен шатъл отивате до Терминал 1.

Връзка към коментар

Дори и да хванем такси на сутринта, ако Терминал 1 наистина отваря чак в 7, това е само 2 часа преди полета в 9 и пак ще сме закъснели. Няма смисъл и да стоим цяла нощ на терминал 3. Някой пътувал ли е наскоро през Терминал 1, за да потвърди, че наистина Терминал 1 затваря през нощта?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
49 minutes ago, Israel Lover said:

Дори и да хванем такси на сутринта, ако Терминал 1 наистина отваря чак в 7, това е само 2 часа преди полета в 9 и пак ще сме закъснели. Няма смисъл и да стоим цяла нощ на терминал 3. Някой пътувал ли е наскоро през Терминал 1, за да потвърди, че наистина Терминал 1 затваря през нощта?

Лесно може да провериш сайта на летището и се вижда че примерно утре в 06.00 има вече полети от Терминал 1 , което означава че няма да  отворят чак в 07.00 😉

Освен това тези 3 часа не са императивно задължителни , а защото проверките са сериозни и има реална опасност хора да си изпуснат полета пристигайки късно.И да пристигнете в 07.00 или дори в 08.00  няма да затворят вратите пред вас , просто може да не стигнете навреме до самолета.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Israel Lover каза:

Дори и да хванем такси на сутринта, ако Терминал 1 наистина отваря чак в 7, това е само 2 часа преди полета в 9 и пак ще сме закъснели. Няма смисъл и да стоим цяла нощ на терминал 3. Някой пътувал ли е наскоро през Терминал 1, за да потвърди, че наистина Терминал 1 затваря през нощта?

Може и да работи нощем Терминал 1,не съм сигурен. Бил съм 3 пъти и всеки път спах по веднъж на Терминал 3. След ужасните проверки при кацане на паспорти ,вече хич не ми се ходи в Израел. И вашия аватар дано остане Israel Lover , тоест да не се разочаровате.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте отново, 

Изчетох доста от тази тема, но не открих дали от някъде може да се закупи сим карта или скреч карта за ползване на интернет? И от Израел или от Палестина е по добре да се вземе? 

Роуминг плана на А1 е 20 лв на ден, само с 500 МБ 😟

Връзка към коментар
преди 4 часа, bahlivia2 каза:

Здравейте отново, 

Изчетох доста от тази тема, но не открих дали от някъде може да се закупи сим карта или скреч карта за ползване на интернет? И от Израел или от Палестина е по добре да се вземе? 

Роуминг плана на А1 е 20 лв на ден, само с 500 МБ 😟

Ако телефона ви поддържа Esim си вземете карта от Airalo. Доколкото знам израелските карти нямат покритие в Палестина и обратно, все пак говорим като за две отделни държави.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, bahlivia2 каза:

Здравейте отново, 

Изчетох доста от тази тема, но не открих дали от някъде може да се закупи сим карта или скреч карта за ползване на интернет? И от Израел или от Палестина е по добре да се вземе? 

Роуминг плана на А1 е 20 лв на ден, само с 500 МБ 😟

На летище Бен Гурион може да се закупи сим карта или ако телефонът ти поддържа е-сим - може и онлайн: https://www.traveltomtom.net/destinations/middle-east/israel/israel-sim-card-tel-aviv-airport
 

  

преди 8 часа, Йосиф Милчов каза:

Доколкото знам израелските карти нямат покритие в Палестина и обратно, все пак говорим като за две отделни държави.

Всъщност Палестинска автономия/Западен бряг е окупирана територия, където са построени т. нар. illegal Israeli settlement. В тази връзка със сигурност израелските оператори имат покритие в Източен Йерусалим, Витлеем, Хеброн и т.н.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , Israel Lover каза:

Здравейте, безопасно ли е да се разхожда човек през нощта 3-4-5 часа на улица Яфа? 

 

Яфа, е квартал в Тел Авив. Предполагам е безопасно, но там повече от час трудно ще запълните. 

Връзка към коментар
преди 32 минути , Israel Lover каза:

Здравейте, безопасно ли е да се разхожда човек през нощта 3-4-5 часа на улица Яфа? 

 

В никакъв случай. Яфо е хубаво да се разглежда денем или вечерта, когато има културни събития. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Israel Lover каза:

Здравейте, безопасно ли е да се разхожда човек през нощта 3-4-5 часа на улица Яфа? 

 

Предполагам имаш предвид улицата в Йерусалим по която се движат трамваите. По това време не съм я минавал, но в 12-1 часа и сутрин след 6 не съм се замислял даже дали е опасно.

Мисля си, че чара и е с повече народ. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.