Прескочи до съдържание

Израел - Информация за цени, транспорт и всякакви други въпроси


Препоръчани мнения

Предадох поздравите. Каза да те поздравя, както и всички други приятели от България. Дано всичко да е наред и с нашето пътуване.

Редактирано от Stryper
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Сумата която сте договорили, е точната която трябва да платите. Ние ползвахме услугите на Халид миналата година март месец. За Мъртво море вход не сме плащали, явно имат договорка: водиш клиенти които да платят за обяд, затова не плащат за вход. Мястото на което ни откараха беше с много добър плаж - шезлонги, чадъри, душ в близост до морето и обществена баня с топла вода в по-високата част. За обяда платихме около 60 шекела за двама - добър избор от салати и няколко ястия (входа за плажа иначе беше около 45 шекела на човек). За бакшиша - 10$ е добре, 15$ е супер.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Някой да сподели проблемно ли е да отидем с рента кар кола до Витлеем и р. ''Йордан'' , които са в палестинската част ! На пропускателните пунктове правят ли проблем , като ни видят , че сме туристи ?  Може ли да направят нещо по колата местните /ще гледаме да сме на платен паркинг/ , ако някой е спирал на такъв край базиликата ''Рождество Христово'' да сподели. За риска пред рента кар компанията си го поемаме ние, като се има предвид , че е забранено . Въпроса е на пропускателните пунктове дали ще ни пуснат в Палестина с колата ?

Редактирано от mik66
Връзка към коментар

Миланка, благодаря за ценната информация.

Дали някой може да намери в интернет плажа, на който сте били и ресторанта? В ресторанта в брой или с карта се плаща?

В България ли обменихте шекели или в Израел?

Ползвахте ли местна сим карта за интернет и каква? Ако сте ползвали роуминг, към кой оператор?

Бих искала да си взема подправки от Ерусалим или Витлеем. Може ли да ми препоръчате място?

Връзка към коментар
На 18.03.2019 г. в 14:55, Щастливеца каза:

@mik66Задължително ходенето до река Йордан не трябва да е по време на Шабат, няма да ви пуснат.

Няма на 03.04.2019 - сряда сме там ! Благодаря  за съвета !

Връзка към коментар

Никой ли не е ходил във Витлеем с рента кар кола да каже как стоят нещата за безопасността на колата ?  Тези , които са ходели с автобус препоръчват да не ходим , искам да чуя някой , който е спирал край базиликата Рождество Христово да сподели опит и даде съвет ! Програмата ни е напрегната и нямаме време много-много за автобуси и после до базиликата общо 3 км. пеша , отиване и връщане от и до спирката на № 231 !!!

Редактирано от mik66
Връзка към коментар
На 23.03.2019 г. в 13:59, Stryper каза:

Миланка, благодаря за ценната информация.

Дали някой може да намери в интернет плажа, на който сте били и ресторанта? В ресторанта в брой или с карта се плаща?

В България ли обменихте шекели или в Израел?

Ползвахте ли местна сим карта за интернет и каква? Ако сте ползвали роуминг, към кой оператор?

Бих искала да си взема подправки от Ерусалим или Витлеем. Може ли да ми препоръчате място?

 31°45'49"С,  35°30'16"И - това са приблизителни координати.

Гледката от ресторанта към плажа

P1080460.thumb.JPG.9b7b7ec2c8f1f45a44d45b886861af0c.JPG

 и в обратна посока

P1080462.thumb.JPG.1b4d1fe9ec17cbe33fa44749d59e0d38.JPG

 

В ресторанта платихме кеш, като шекелите ги бяхме обменили в София. Не сме ползвали местна сим карта. А за подправките нямам никаква идея.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, mik66 каза:

Никой ли не е ходил във Витлеем с рента кар кола да каже как стоят нещата за безопасността на колата ?  Тези , които са ходели с автобус препоръчват да не ходим , искам да чуя някой , който е спирал край базиликата Рождество Христово да сподели опит и даде съвет ! Програмата ни е напрегната и нямаме време много-много за автобуси и после до базиликата общо 3 км. пеша , отиване и връщане от и до спирката на № 231 !!!

Ние обиколихме почти цялата държава.Изрично е отбелязано в общите условия за наемане на колата,че е забранено влизането с нея в палестинска територия-съответно ще ви върнат.Дори да се промъкнете,99% колата ще има gps и глобата ще бъде солидна.Така,че си вземете градския автобус от Йерусалим и за без пари ще ви закарат до Витлеем.Там си взимате едно такси за 100 шекела и то ще ви разходи из забележителностите,като ви изчаква колкото време е необходимо.Река Йордан където ходихме ние,не беше на палестинска територия.

Редактирано от bratvlad
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, bratvlad каза:

Ние обиколихме почти цялата държава.Изрично е отбелязано в общите условия за наемане на колата,че е забранено влизането с нея в палестинска територия-съответно ще ви върнат.Дори да се промъкнете,99% колата ще има gps и глобата ще бъде солидна.Така,че си вземете градския автобус от Йерусалим и за без пари ще ви закарат до Витлеем.Там си взимате едно такси за 100 шекела и то ще ви разходи из забележителностите,като ви изчаква колкото време е необходимо.Река Йордан където ходихме ние,не беше на палестинска територия.

За Витлеем сигурно така ще направим. Ако не е тайна може ли да споделиш къде е това място на р. Йордан извън палестинската територия. Ние мислихме като се цопнем в Мъртво море при Ein Bokek (плажа на  х-л Crowne Plaza), оттам на север покрай Мъртво море до мястото на Светото Кръщаване на р. Йордан, малко след отбивката за Йерусалим. И после към Йерусалим , където спим две вечери , но по този маршрут се минава през палестинската територия на Западния бряг ! Четох някъде в някой пътепис , че на пунктовете като видят ,че сме чужденци проверяват паспорта и ги пускат с рента кар колата !?!?  Ако някой е минавал да сподели , че нямаме много време - в неделя на 31.03. летим . . .

Връзка към коментар

И ние там ходихме-това не е палестинско,просто има КПП понеже е военна(гранична) зона,но никой няма да ви спре за проверка.На предната отбивка като идвате от Мъртво море има гръцки православен манастир-мястото е вълшебно и само там усетих някаква святост,навсякъде другаде е търгашество.Внимавайте с къпането в Йордан,детето ни хвана някакви лишей от това блато и се измъчихме докато го оправим.

Връзка към коментар
преди 23 минути , bratvlad каза:

И ние там ходихме-това не е палестинско,просто има КПП понеже е военна(гранична) зона,но никой няма да ви спре за проверка.На предната отбивка като идвате от Мъртво море има гръцки православен манастир-мястото е вълшебно и само там усетих някаква святост,навсякъде другаде е търгашество.Внимавайте с къпането в Йордан,детето ни хвана някакви лишей от това блато и се измъчихме докато го оправим.

Това означава ли ,  че след Мъртво море можем да продължим към р. Йордан на север ? Еее няма да се къпем , а ще цопнем краката за снимка ! Входна такса има ли на реката ? Роби или тези белите дрехи няма да си купуваме . . . После като тръгнем от р.Йордан за Йерусалим , това не е ли палестинска територия ?

Редактирано от mik66
Връзка към коментар

Вход за реката няма(странно как еврейте не са се сетили!).Единствено град Jericho в околността е палестински.Робите обаче бяха неприлично скъпи,едвам ги изпрахме в България.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някой да знае в колко часа тръгва първия автобус  № 231 за Витлеем от Йерусалим ?  Спирката на връщане към Йерусалим на същото място ли е където слизаме във Витлеем ? Благодаря !

Редактирано от mik66
Връзка към коментар

и аз ползвах услугите на Халид през март месец. Наехме го за 130 долара цял ден да обиколим Витлеем, Джерико, Р. Йордан и да видим гледката към манастира на свети георги. Готин и точен човек. Абсолютно безопасно беше цялото пътуване. Закара ни в едно магазинче за сувенири за безплатно кафе, но това беше очаквано. Автобуса за Витлеем тръгваше от палестиската гара до Дамаскус гейт. На отиване не минахме през чекпоийнт, а на връщане. Понеже се върнахме от Витлеем по време на Шабаата, срещи автогарата имаше Шерутки за Тел Авив, и за 37  мисля че беше стигнахме до Тел Авив. От тел авив до летището на следващия ден таксито ни взе 150 шекела

Връзка към коментар

Днес се прибрахме от Израел и Палестина. Халид ни показа много интересни места. Мина през отдалечен път в пустинята на път за Ерихон и гледката беше уникална. Той е започнал да учи за лицензиран екскурзовод и смята да започне да предлага пакети на клиентите си с повече маршрути, но трябва да се спи във Витлеем. Каза, че за българи ще продължи да предлага по-ниски цени. Само му кажете, че сте от българския форум. Ние спахме 1 нощ във Витлеем и на следващия ден ни закара за половин ден до гробовете на патриарсите в Хеврон. Там са погребани Авраам, Исак, Яков и по 1 от жените им. Видяхме мюсюлманската и еврейската част. Относно неговото изхранване с нас, мисля, че беше ок, защото ни спести много. Например единия обяд за нас 3-та и него беше 50 шекъла. Което е супер евтино. Заради него ни дадоха тази цена.

Единствения фал при нас беше, че се наложи да платим входна такса за Мъртво море за 3-ма човека, като само аз се къпах. Мъжът ми и синът ми казаха, че е ужасно мръсно и няма да стъпят във водата. Заради тази входна такса си изчерпах бюджета за следващия ден и  Халид се нави да ни направи 2-ра екскурзия на 50% от първоначалната цена. В момента учи за Хеврон и това, което ни показа беше интересно.  

Когато ходите в Израел не ползвайте влаковете им, за да си спестите главоболия. Нашият беше канселиран и чакахме 2 часа за автобус.

Благодаря на Стефан и всички, които споделиха за пътуванията си в Израел, за да помогнат да организирам нашето пътуване.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, предстои ми пътуване до Тел Авив за събитие, имам и едни 4-5 дни за разглеждане. Изчетох всичко, придобих представа, но май никой не каза за сертификата от Божи гроб как се взима и трябва ли нещо специално да се направи, дали се чака?
Също така ми стана интересно - всички, които писаха, че в Палестина цените били значително по-евтини за пазар, какво освен Витлеем, Джерико и Мъртво море посетихте там? 

Благодаря!

Връзка към коментар

Ние ходихме  в Хеврон. Бяхме много малко време и почти не сме ходили по магазини. Някои цени са по-евтини, а други по-скъпи от България. Например фурмите и зеленчуците бяха евтини в арабските части, докато в супермаркета в Ерусалим един ананас струваше 27 лева.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Един приятел си е купил отделни билети Варна-Тел Авив -Айндховен, че по-евтин с прекачване с различни авиокомпании.

Въпросът е като слезе в Израел, ще трябва да отиде до пристигащи първо и да напусне летището, после чак в заминаващи може ли да мине само с лична карта след това или ще трябва и паспорт?

Връзка към коментар

Това за конкретния полет ли е? Защото принципно ако страната, към която пътуваш е достъпна само с паспорт повечето авиокомпании изобщо не дават опция да се чекираш с различен?

Наскоро дори, понеже минавах транзитно през Куала Лумпур с паспорт, изтичащ след 4 месеца, но билетът ми беше за Европа на летището в Мелбърн не ме пусна да се чекирам на машина , а трябваше да изчакам на гише. При това изрично написаха на бордната ми карта, че позволяват допускане на борда с паспорта, който имам.

Сещам се също, че уаз при четирите до държава извън Европа също дава единствено опцията паспорт.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.