Прескочи до съдържание

Визи за Катар


Препоръчани мнения

Редакция: Визата за Катар е VOA (виза при пристигане), издава се на летището и е безплатна.

https://www.visitqatar.qa/plan/visas-requirements.html

 

---

 

Визи за Катар все още има (Фев'2014)


Имаме посолство в София
Адрес: 1504 София, ул. „Васил Априлов” № 4
Тел.: +359 865 01 94; 865 02 39

Според Министерство на външните работи (07.2014) те могат да издадат виза.
http://www.mfa.bg/120/findanembassy/0/76/
Обаче от посолството издават служебни и бизнес визи, поне към момента.

Другите опции, като предполагам най-честия при нас случай - пътувате с Qatar Airways, транзит през Доха.
Ето предложението на авиокомпанията:
http://www.qatarairways.com/global/en/transit-accommodation.page

  • Закъснял свързващ полет, съответно престой повече от 8 часа.

Пакет (визата, трансфера, хотел) се осигуряват от самата авиокомпания и са безплатни.
Вж. Г.Матеев и Bronco

  • Няма свързващ полет до крайната ви дестинация с престой в Доха по-малко от 8 часа.

Има такива, макар и рядко (вж. Домосед)
Отново пакета (визата, трансфера, хотел) се осигуряват от самата авиокомпания и са безплатни.

Ако сте закупили билета през локалното представителство - те могат да съдействат за издаването на ваучерите.
Тук има дребна, но важна особеност - неналичие на директен полет с Qatar към крайната дестинация в тези осем часа. Т.е. ако има по-скъпи седалки или сте избрали следващия полет във вашия билет - не отговаряте на критерия за complimentary пакета.

  • Не отговаряте на тези критерии и не кандидатствате за такъв пакет, но имате 10-20 ч. в Катар и искате все пак нощувка и да поразгледате.

Купувате си стоповер пакет от Qatar Airways
http://www.qatarairways.com/global/en/qatar-stopover.page

Ето и процедурата:
Избира се хотел от страницата на Qatar Holidays
http://www.qatarairways.com/global/en/holidays/hotels/doha_hotels.page
Резервира се и се заплаща (Visa, Mastercard, Diners).

С номера на резервацията на самолетните билети (не самите билети) и издаденото номерче за резервация на хотела се кандидатства за виза, чрез съответната страница на самата авиокомпания:
https://qatarvisa.qatarairways.com/qatarvisa/online/qrvisa/applyVisa/search
Трябват ви сканирано копие на първите страници на паспорта и 55 USD на човек.
Процедурата отнема десет дни като има тракинг номер на същата страница.

Същото нещо е възможно с покана от хотел в Катар, който следва да резервирате предварително.
Кандидатстването е на страницата на Qatar e-Government:
http://portal.www.gov.qa/wps/portal

  • Същия пакет може да се закупи на самото летище (Hamad International Airport)

Предлагат се и нощни автобусни разходки. Намирате си работещ офис и там се уреждат формалностите - покана, виза и т.н.

IMG_2016.jpg

Редактирано от cck
режим за визите
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

На мен и на един магеланец преди това писал във форума, не ни дадоха безплатен пакет, въпреки че отговаряме на условието за 8-те часа, защото билетите са ни промоционални тарифа "О"

Купуването на по-скъпа тарифа, само за да се получи безплатен стоповър не излиза на сметка, заради голямата разлика в тарифите.

Това поне беше при мен преди месец-два...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за уточнението на Oshko (не искам да ползвам бутончето лайк :) ). Напълно си прав.

Зависи от fare and route

http://support.qatarairways.com/entries/508355-What-if-I-have-a-transit-time-of-over-8-hours-in-Doha-

Ако сте в бизнес клас на авиокомпанията мисля, че имате complimentary пакет и при по-къс престой. Това с оглед на многото пътуващи и евентуални ъпгрейди с точки.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Извинявам се за лаишкия въпрос, но ако съм само транзит и реша да стоя на летището в Доха не ми трябва виза нали?

 

Не ти е необходима виза.

Има голяма транзитна зона със заведения, развлечения, хотел, басеин, катерушки за деца и какви ли не модерни времегубки. Забавлявай се :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Здравейте, силно ме вълнува въпроса с визите. Макар моят престой да е 15 часа, също не се класирам за безплатен хотел, защото билетът ми е купен на промоционална тарифа, но от българския офис на катарските авиолинии ми предлагат хотел, трансфер и виза за 125 долара. Има вероятност обаче да си купя ваучера а на място да ми откажат виза, тогава сумата не се възстановява. Не бих искал да рискувам. Някой вадил ли си е туристическа виза от посолството на Катар в София? Искат банково извлечение за последните три месеца с минимум 1200 евро. Някой да има опит с това?

Връзка към мнение

Аз си мисля, че от авиокомпанията ти съдействат за визата, т.е. не е като обикновена виза и не се разправяш ти с посолството

Връзка към мнение

Аз си мисля, че от авиокомпанията ти съдействат за визата, т.е. не е като обикновена виза и не се разправяш ти с посолството

Да, единствено ако си платя 125$ за хотел, иначе не съдействат само за виза. Не ме устройва тъй като 1) цената е в пъти над хотел, който бих могъл да си намеря сам и 2) не е сигурно, че ще получа виза въпреки това. Ще го оставя като краен вариант но исках да видя дали някой е вадил виза през посолството.

Редактирано от seagull_29
Връзка към мнение

Да, единствено ако си платя 125$ за хотел, иначе не съдействат само за виза. Не ме устройва тъй като 1) цената е в пъти над хотел, който бих могъл да си намеря сам и 2) не е сигурно, че ще получа виза въпреки това. Ще го оставя като краен вариант но исках да видя дали някой е вадил виза през посолството.

Посолството в България не вади туристически визи, за съжаление.

Връзка към мнение

Да, единствено ако си платя 125$ за хотел, иначе не съдействат само за виза. Не ме устройва тъй като 1) цената е в пъти над хотел, който бих могъл да си намеря сам и 2) не е сигурно, че ще получа виза въпреки това. Ще го оставя като краен вариант но исках да видя дали някой е вадил виза през посолството.

Точно това е идеята на пре-скъпите хотели/стоповъри на авиокомпанията- само те ти гарантират визата (ако не отговаряш на условията за безплатен стоповър).

Така е по арабския свят- всичко е направено така, че само този вариант да ти остане :mad:

Редактирано от mitkobiker
Връзка към мнение

Хотел, трансфер и виза за 125 долара не е ли ОК като цена ? Струва ми се, че вероятността да не ти дадат виза на място е много малка.

Като цяло да, но имайки предвид, че може да се намери нощувка и за 35 лв. в Доха и че ще съм там само за няколко часа 210 лв. за хотела на Катарския превозвач ми се виждат доста надути. Не проверих колко щеше да ми струва билета на по-скъпата тарифа (когато се класирам за безплатен хотел), но съм сигурен, че те са го изчислили вече и са по-хитри от мен.

 

Та както и да е, в крайна сметка ще взема или него или ще разчитам да се класирам на complimentary tour-a, щом не издават визи от посолството (макар, че на сайта на министерството пише друго, може би ще опитам да се обадя в посолството все пак).

Редактирано от seagull_29
Връзка към мнение

Ние сме получавали виза със съдействието на Катарския превозвач. Да, наистина условието за получаването й беше ултимативно - ако съдействат за виза, трябва да се вземе хотел чрез тях. Хотелът, който ни предложиха и избрахме беше Радисън. Съвсем приличен, с много добра закуска и безплатен трансфер от и до летището. Беше относително отдалечен от центъра, но такситата до там бяха на съвсем прилични цени. Ние бяхме предвидили два дена престой в Доха, така че това ни устройваше напълно. Не знам, какви хотели сте гледали за 35 лева, но бих предупредила да огледате внимателно местоположението. Доха има и съвсем нелицеприятни квартали.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние сме получавали виза със съдействието на Катарския превозвач. Да, наистина условието за получаването й беше ултимативно - ако съдействат за виза, трябва да се вземе хотел чрез тях. Хотелът, който ни предложиха и избрахме беше Радисън. Съвсем приличен, с много добра закуска и безплатен трансфер от и до летището. Беше относително отдалечен от центъра, но такситата до там бяха на съвсем прилични цени. Ние бяхме предвидили два дена престой в Доха, така че това ни устройваше напълно. Не знам, какви хотели сте гледали за 35 лева, но бих предупредила да огледате внимателно местоположението. Доха има и съвсем нелицеприятни квартали.  

 

За 35 лв. има нощувки през Airbnb. Не е хотел, но за мен като цяло това е предпочитания начин за пътуване. Все повече размишлявам и може би ще взема хотела в крайна сметка. Точно това е което ме притеснява най-вече - понеже хотелът се научава чак на място на летището, се притеснявам да не ми дадат някой много отдалечен и да не мога да разгледам и да се върна на време. Моят трансфер е 15 часа, но пристигам в 23 вечерта и за да разгледам Доха по светло все пак, ще имам само 2-3 часа, полетът ми за София е в 14:30.

Връзка към мнение

Точно това е което ме притеснява най-вече - понеже хотелът се научава чак на място на летището, се притеснявам да не ми дадат някой много отдалечен и да не мога да разгледам и да се върна на време. 

Това ме изненадва. Освен ако има някаква промяна напоследък. Ние пътувахме януари 2015г. и знаехме хотела предварително, както и паспорта с визата си получихме предварително, още преди да тръгнем от България.

Връзка към мнение

Да, звучи нелогично, но от българския им офис така ми обясниха - всичко се урежда на гишето на летището в Доха и хотелът се научава на място. Т.е. нямаш време да пранираш посещението. Най-вече заради това се надявах, че мога да уредя визата предварително.

Връзка към мнение

Да, звучи нелогично, но от българския им офис така ми обясниха - всичко се урежда на гишето на летището в Доха и хотелът се научава на място. Т.е. нямаш време да пранираш посещението. Най-вече заради това се надявах, че мога да уредя визата предварително.

 

Ако купуваш стоповър (виза и хотел), то предварително избираш и заплащаш от тук

https://discoverqatar.qatarairways.com/qa-en/stopover/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако купуваш стоповър (виза и хотел), то предварително избираш и заплащаш от тук

https://discoverqatar.qatarairways.com/qa-en/stopover/

 

Интересно, за това не са ми споменали. Ето и отговорът на моето запитване:

 

Здравейте,

 

Тъй като билет е закупен на промоционална цена не бихме могли да предложим безплатно настаняване, но бихме могли да предложим платено такова.

 

Цената е 125 долара и включва-хотел 3*, трансфер и транзитна виза (вади се на място при пристигането Ви).

 

Името на хотела също се разбира на летище на Трансферно гише.

 

В случай, че това е приемлив вариант за Вас ще Ви изпратя сметката за плащане на по-късен етап.

Връзка към мнение

Интересно, за това не са ми споменали. Ето и отговорът на моето запитване:

 

Здравейте,

 

Тъй като билет е закупен на промоционална цена не бихме могли да предложим безплатно настаняване, но бихме могли да предложим платено такова.

 

Цената е 125 долара и включва-хотел 3*, трансфер и транзитна виза (вади се на място при пристигането Ви).

 

Името на хотела също се разбира на летище на Трансферно гише.

 

В случай, че това е приемлив вариант за Вас ще Ви изпратя сметката за плащане на по-късен етап.

 

Това е в случай, че минаваш през офиса в БГ. Промоционалната цена изключва безплатно настаняване по-принцип.

Горното, предложено от мен няма общо с тукашния офис. Т.е. услугата се пазарува от уебсайта, а Qatar Airways съдействат за визата (application form-а отново е онлайн).

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Интересно, за това не са ми споменали. Ето и отговорът на моето запитване:

 

Здравейте,

 

Тъй като билет е закупен на промоционална цена не бихме могли да предложим безплатно настаняване, но бихме могли да предложим платено такова.

 

Цената е 125 долара и включва-хотел 3*, трансфер и транзитна виза (вади се на място при пристигането Ви).

 

Името на хотела също се разбира на летище на Трансферно гише.

 

В случай, че това е приемлив вариант за Вас ще Ви изпратя сметката за плащане на по-късен етап.

Здравейте и от мен,

 

Живо ме интересува тази тема, защото имам същия отговор и ще пътувам в същите часове. Ще се радвам да споделите какво сте предприели и как се справихте със ситуацията, защото не ми харесва идеята да не знам къде ще ме настанят до последния момент.

Опитах да кандидатсвам за виза на https://discoverqatar.qatarairways.com/qa-en/, но така и не разбрах защо на "nationality" няма България.

 

Благодаря предварително за помощта!

Връзка към мнение

Интересно, за това не са ми споменали. Ето и отговорът на моето запитване:

 

Здравейте,

Тъй като билет е закупен на промоционална цена не бихме могли да предложим безплатно настаняване, но бихме могли да предложим платено такова.

Цената е 125 долара и включва-хотел 3*, трансфер и транзитна виза (вади се на място при пристигането Ви).

Името на хотела също се разбира на летище на Трансферно гише.

В случай, че това е приемлив вариант за Вас ще Ви изпратя сметката за плащане на по-късен етап.

Ние сме го ползвали този вариант и хотелът беше Радисън Блу.

С две нощувки бяхме,имахме и обиколка на града.Цената беше по-висока заради последните две неща.

Хотелът е хубав, има страхотна вечеря на бюфет.Не помня колко точна се плащаше, може да се провери.Който ще е там, препоръчвам да не търси храна на друго място, а да си вечеря в хотела.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте и от мен,

 

Живо ме интересува тази тема, защото имам същия отговор и ще пътувам в същите часове. Ще се радвам да споделите какво сте предприели и как се справихте със ситуацията, защото не ми харесва идеята да не знам къде ще ме настанят до последния момент.

Опитах да кандидатсвам за виза на https://discoverqatar.qatarairways.com/qa-en/, но така и не разбрах защо на "nationality" няма България.

 

Благодаря предварително за помощта!

Аз в крайна сметка реших да не плащам за нощувка и да не си купувам виза предварително. Прекарах времето си в тихите стаи на летището. Записах се за безплатния тур и ми дадоха виза без пари. Обиколката на града трае около 3 часа и така убих още от времето си. Бях изключително доволен в последствие от избора си. Имаше тук една друга тема, в която бях писал подробно за безплатния тур. Успех

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте и от мен,

 

Живо ме интересува тази тема, защото имам същия отговор и ще пътувам в същите часове. Ще се радвам да споделите какво сте предприели и как се справихте със ситуацията, защото не ми харесва идеята да не знам къде ще ме настанят до последния момент.

Опитах да кандидатсвам за виза на https://discoverqatar.qatarairways.com/qa-en/, но така и не разбрах защо на "nationality" няма България.

 

Благодаря предварително за помощта!

Къде точно няма България? Аз до където стигам си има България на 'Country', и след това вече стигам до плащането на хотела.

Ако след него се открие проблем, човек май си увисва...

Връзка към мнение

Катарската транзитна виза става безплатна, до 96 часа престой,  и вече се вади лесно на място без предварителна заявка.

  • Харесвам 26
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.